Alkmaarsche Courant JeuilletoH haar avonturier. Radiopcaqcamma Rechtszaken HONIG'S BOUILLONBLOKJES tha ns 6 voor lOct Henderd Zes en Dertigste Jaargang. WOENSDAG 25 JULI Geneeskundige brieven No. 173 1934 Onderzoek van de urinewegen De levende cellen, waaruit ons lichaam is opgebouwd, zijn te beschouwen als even zoo vele kleine kacheltjes, waarin het geheele leven door een heilig vuur smeult. Terecht is dan ook dit deel van de levensverschijnselen te beschouwen als een verbrandingsproces en dan is het begrijpelijk, dat bij dit proces brandstof regelmatig moet worden aange voerd, warmte of andere vormen van ar beidsvermogen ontstaat, en dat afvalpro ducten regelmatig moeten worden afgevoerd In dit opzicht gaat dus de vergelijking met andere verbrandingsprocessen op. Maar daarnaast moet onmiddellijk worden opge merkt ook al komt dit punt in dezen brief niet verder aan de orde dat er een diep en groot verschil is tusschen de verbranding in de levende cel en elk ander proces van ver branding. Er ontstaat immers levende stof van speciale en ingewikkelde structuur bi en al is dit iets waarover wij door studie wel reeds veel te weten zijn gekomen, toch is het den mensch tot heden niet gelukt uit doode stoffen op een of andere wijze bij een proef neming levende stof op te bouwen. Dit won der der natuur kunnen wij met eerbied be studeeren, maar het nabootsen gelukt ons niet! De bruikbare stoffen uit ons voedsel wor den in ons spijsverteringskanaal, voor zoo ver noodig, ontleed. Daarna worden ze op genomen in het bloed en langs de bloed vaten naar alle weefsels gebracht. Voor het verbrandingsproces is ook zuurstof noodig. Deze wordt met de lucht ingeademd en naar de langen gebracht, vervolgens eveneens door het bloed opgenomen en naar de weefsels vervoerd. In de weefsels heeft nu het verbrandingsproces plaats, het ge vormde levende eiwit en de vrijgeko men warmte wordt nuttig verbruikt; de ge lijktijdig ontstane afvalproducten moeten echter worden afgevoerd. Bleven ze in he' lichaam dan zouden zware vergiftigings verschijnselen er het gevolg van zijn en het leven zou onherroepelijk een einde nemen. Langs verschillende schoorsteenen verlaten deze stoffen dan ook ons lichaam. Een belangrijken uitscheidingsweg hebben wij in.de urinewegen. Met het bloed worden de diverse schadelijke stoffen, welke ook nog door verschillende andere oorzaken in ons lichaam aanwezig kunnen zijn op een of ander oogenblik, naar de nieren gebracht. Op waarlijk ingenieuze wijze worden ze in de nieren aan de bloedsbaan onttrokken en langs een ingewikkeld systeem van gekron- kelder en rechte piskanaaltjes door de nieren vervoerd om uiteindelijk door de nieren als urine te worden uitgescheiden. Deze urine wordt nu opgevangen in een trechter, het nierbekken, om nu verder langs een buis de urineleider links zoowel als rechts van den wervelkolom te worden afgevoerd naar een reservoir in ons bekken: de blaas. Deze kan zich uitzetten en de urine tijdelijk be waren, doordat de uitgang door een kring spier wordt afgesloten. Op een bepaald ©ogenblik, dat als regel aan onzen wil on derworpen is, kan ten slotte de urine langs een uitvoerbuis buiten ons lichaam worden gebracht. Deze uitvoerbuis heeft bij den man een ander verloop dan bij de vrouw. De urine is als regel een heldergele vloei stof met een soortelijk gewicht van 1010— 1030 en bestaat uit water waarin een aantal stoffen zijn opgelost, o.a. zouten, ureum en urinezuur. Onder invloed van verschillende normale of physiologische omstandigheden eenerzijds en abnormale of pathologische omstandigheden anderzijds kunnen er aller lei veranderingen en afwijkingen in de urine optreden. Het onderzoek van de urine kan ons dus vaak waardevolle gegevens ver schaffen ter herkenning en beoordeeling van bepaalde ziekteprocessen. Deze proces sen behoeven niet speciaal in de urinewegen zeiven te zijn gezeteld. Bekend is b.v. de aan wezigheid van suiker in de urine bij lijders agn'suikerziekte of diabetes. Toch zijn hierbij als regel de nieren gezond en vindt deze ziekte haar oorsprong in een afwijking van de alvleeschklier op pancreas. Andere af wijkingen in de urine wijzen er speciaal op, dat er een ziekteproces in de nieren of een ander gedeelte der urinewegen aanwezig is E>it behoeft niet altijd gepaard te gaan met ziekteverschijnselen, zoodat soms deze af- Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van O. P. BAKKER. 48). En Saxon zelf? Hij vocht om te dooden, te dooden de pijn in zijn hart, te vergeten het beeld van Marion, dat hem steeds voor oogen zweefde, de lieflijke gestalte, die hem dag en nacht vervolgde, den ieederen, zachten blik, die hem deed ineenkrimpen van verlangen. Zijn daden werden steeds koener, zijn buit en rijkdommen grooter. Hij was altijd een der dappersten geweest, maar nu grensde zijn onverschrokkenheid aan het ongelooflij ke. Zijn roem ging wijd uit over de Duit- sche landen en de wonderbaarlijkste daden werden van hem en de zijnen verhaald. Hij werd vereerd als een held en een redder. Van alle zijden kwamen vrijwilligers bij hoopen aanstroomen op het geroffel van zijn werftrommels. Oudgedienden en jonge ke rels. Want al hadden de weifelende keurvor sten nog geen besluit genomen, aan welke zijde zij zich zouden scharen tal van moedige ondernemende mannen, diep getroffen door het lot der oude pro'estantsche veste en be vreesd voor de uitroeing van hun geloof, gre- pen naar de wapens. En het waren wanhopi- ge tijden. De boeren hadden niets te zaaien, de handwerklieden niets te vervaardigen, de kooplieden niets te verhandelen. In geen drie S&*v«l? de U?ne bij' een geneeskundige verzeWprino- ^"^king °f een levens verzekering onverwacht voor den dag ko men. Het grootste deel der menschen schenkt SW"»1"' aan da geloosd, unne, ai zal het menigen gezonden wel eens zijn opgevallen dat de urinewis^roSS zag of donkerder van kleur was \nder- wordt de toestand wanneer er een aat van pijn bi, de urineloozing of mictive oj- ^nr n' mai verm0€dt ^t de u£ ne bloed bevat. Dan stijgt gelukkig als regel de belangstehng voor de urine snel en ster. Een heftige p.jnaanval in den buik noemt men een koliek. Ligt de oorzaak in de urine wegen, dan spreekt men van een nier- of blaaskohek. Deze kan o.a. worden opgewekt door de aanwezigheid van een of meer stee- nen ergens in de urinewegen. Heel vaak zal tijdens of kort na zulk een koliekaanval dA urine ook bloed bevatten en dus donker van kleur zijn. Men gelieve hierbij echter wel te bedenken dat ook normaal gekleurde urine niet beslist met bloed moet zijn vermengd Ook kan trouwens een aanval van nier- of blaaskohek nog door verschillende andere oorzaken ontstaan dan door de aanwezigheid van een steen. In een behoorlijk laboratorium kan wel steeds op vrij eenvoudige wijze wor den vastgesteld of urine bloed bevat. Maar daarmede is het moderne onderzoek der uri newegen nog lang niet uitgeput. Het is van het grootste belang bij ver schillende aandoeningen der urinewegen in derdaad dit onderzoek zoo spoedig en volle dig mogelijk te doen verrichten en daarmede niet te wachten tot wellicht de gelegenheid tot doeltreffende behandeling door en na dit complete onderzoek mogelijk geworden verstreken is. Wanneer het urineonderzoek heeft aange toond dat bepaalde abnormale stoffen er in aanwezig zijn, dan is het b.v. vaak van groo- tere beteekenis na te gaan of deze stoffen wellicht in gevaarlijke hoeveelheden in ons lichaam, speciaal in ons bloed achterblijven Dat wat met de urine, als langs een veilig heidsklep, ons lichaam verlaten heeft, kan ons niet meer schaden. Dat wat echter in ab normale hoeveelheid achter blijft kan ons leven regelrecht bedreigen. Als speciaal voorbeeld noem ik hierbij b.v. een lijden dat alleen kan optreden bij mannen en dan meestal op ouderen leeftijd. Ik bedoel de vergrooting van den voorstan- derklier of prostaat hypertrophie. Hierbij kunnen op den duur abnorale hoeveelheden schadelijke stoffen in ons bloed komen en ge deeltelijk langs de urinewegen worden uitge scheiden. Dan dreigt het gevaar van een soort van vergiftiging hierdoor, de uraemie genaamd. Bij dit lijden is in bepaalde gevallen een operatie noodzakelijk, waarbij de vergroote klier wordt weggenomen. Door deze opera tie zijn heel wat menschenlevens gered, al is er een zeker levensgevaar aan verbonden. Dit kwade risico nu kan men in den tegen woordigen tijd bijna geheel tot nul terug brengen door zorgvuldig na te gaan hoe het staat met wat ik kortheidshalve wil noemen het gevaar voor de uraemie. Is dit gevaar aanwezig, dan behoort men zoo mogelijk door doeltreffende behandeling eerst dit gevaar te bezweren, alvorens tot operatie wordt overgegaan. Wanneer een steen in de urinewegen aan wezig is of vermoed wordt, dan is het van het grootste belang zoo goed mogelijk om trent den stand van zaken te worden inge licht. Wanneer bloedwateren geconstateerd is, dan is het absoluut noodzakelijk de oor zaak hiervan zoo volledig mogelijk na te gaan. In beide gevallen staan ons verschei dene moderne methoden ten dienste, waarbij soms verrassende verheugende, maar soms ook teleurstellende dingen voor den dag kunnen komen. Zoo komt men soms de aanwezigheid van drie of zelfs vier nieren en urineleiders op het spoor, inplaats van het normale aantal van twee. Een belangrijk instrument bezitten we sinds het begin van deze eeuw in den „cystoscoop". Dit is een buis, welke tot in de blaas kan worden gebracht en waarbij, met behulp van een electrisch gloeilampje, deze urineblaas van binnen kan worden bekeken Bevindt zich hierin dus een blaassteen, of is de wond ziek door een goedaardig gezwel, door een kwaadaardig gezwel, door tuber culose of zijn er andere afwijkingen in te vinden, dan worden deze dingen door den geoefenden onderzoeker direct gezien en her kend. Men ziet op deze wijze ook de urine beiderzijds uit de urineleiders in de blaas druppelen. Is de functie dus b.v. aan één kant opgeheven, dan zal men aan die zijde ook geen urine zien komen; bevat de urine etter of bloed, dan zal men b.v. in bepaalde gevallen kunnen zien, door welke zijde de abnormale urine wordt afgescheiden. Bovendien kan men nu door dezen zelfden cystoscoop twee zeer dunne gummi buisjes schuiven en deze behendiglijk elk door de blaasuitmonding van een urineleider brengen en nu in deze urineleiders tot in het nierbek ken opvoeren Men verricht dan de ureteren- cystoscopy. Daarbij kan men nu de urine van de beide nieren afzonderlijk opvangen en nader onderzoeken, waardoor men er over wordt ingelicht of een ziekteproces in de urinewegen eenzijdig of dubbelzijdig is. Wanneer om een of andere reden tot het operatief verwijderen van een bepaalde nier besloten wordt, dan is het van het grootste belang ons eerst op deze wijze er van te ver gewissen of de andere nier werkelijk aan wezig is en goed genoeg van functie. Wan neer er b.v. een tuberculeus proces in de urinewegen aanwezig is of vermoed wordt dan kan dit onderzoek van de allergrootste beteekenis wezen. V aak begint n.1. de tuber culose van de urinewegen uitsluitend in een nier en is de andere kant nog volkomen ge zond. Heeft men in een bepaald geval in de urine tuberkelbacillen gevonden hetzij .direct door kleurmethoden, faetzi: indirect door kweek- en dierproeven dan weet men nog niets omtrent de uitgebreidheid der tuberculeuze aandoening. Toont de be schreven ureterencystoscopie nu aan, dat het proces zich nog slechts tot één zijde heeft beperkt, dan behoort deze zieke nier te wor den verwijderd en zal veelal blijvende gene zing kunnen worden verkregen. Stelt men de operatie uit, dan wordt op den duur het proces dubbelzijdig en komt operatie niet meer in aanmerking. De behandeling is dan veel moeilijker: de genezingskans is veel kleiner en eischt veel meer tijd. Een ander modern en machtig hulpmiddel op het gebied der urinewegen is het onder zoek met Röntgenstralen; hierbij kan men aanvangen met gewone overzichtsfoto's der urinewegen waardoor men georiënteerd kan worden t o.z. van de aanwezigheid en de plaats van diverse steenen in de urinewegen. Ervaring en voorzichtigheid bij de beoor deeling der verkregen beelden is daarbij noodzakelijk. Vaak is dit onderzoek zonder verdere hulpmiddelen onvoldoende en be hoort dit Röntgenonderzoek op bijzondere wijze te worden gecombineerd met de ure terencystoscopie tot de z.g. retrograde Pye- lographie. Ook kan men bepaalde contrast stoffen in de bloedsbaan inspuiten welke dan langs de urinewegen worden uitgescheiden. Dit kan dan ook weer op een Röntgenplaat worden vastgelegd. Deze fraaie methode, de z.g. intraveneuze Pyeiograp'hie, is nog slechts enkele jaren mogelijk en wordt als een be langrijke aanwinst beschouwd in het Rönt gen bedrijf. De hulp van de Röntgenstralen en andere aethertrillingen in de geneeskunde is tegenwoordig zoo onmisbaar en veelzij dig dat ik in mijn volgenden brief speciaal de beteekenis van de Röntgenologie nader hoop te bespreken. P. N. N. @00000^ VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 23 Juli. EEN KLEPTOMANISCH VERZAMELAAR. De politierechter had heden slechts één zaak op zijn vacantieagenda en de eenige beklaagde in deze zaak was de 26-jarige handelsreiziger Jan Willem M., geb. en wonende te Gouda, welke heer blijkbaar zwaar kleptomisch aangelegd, in verschillende plaatsen van Nederland zich wederrechtelijk had toegeëigend div. foto-artikelen, uitsluitend voor zijn ver zameling en niet met het doel de baten van zijn rooflust zich toe te eigenen. Een geheele theekist vol van dergelijke arti kelen was heden ter zitting aanwezig, doch de verdachte stond slechts terecht ter zake diefstal van een belichtings meter en 'n statief, door hem buit ge maakt te Enkhuizen op 23 April. De be lichtingsmeter wist hij in te pikken in den winkel van den heer A. C. M. van Rossem aldaar en het statief bemach tigde hij bij den heer B. Reekers. De jonge man had nog moeite gedaan om zich te bekwamen als apothekers-assi s- Donderdag 26 Juli. HILVERSUM. 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. IC.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Aeolian- kwartet. 11.Voordr. door Julia de Gruyter. 11.30 Verv. kwartet- concert. 12.Nieuwe Amst. Or- kestvereen. olv. N. v. d. Linden. 2.30 Voordracht W. Hunsche. 3.— 3 45 Gr.pl. 4.Voor de zieken. 4.30 Pianoconcert d. Gerda Broek huizen. 5.Voor grootere kinderen 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Gr.pl. 7.35 Dr. Ir. S. Leurs: Vlaanderen als Toeristen land. 8. Vaz Dias. 8.05 Aansl. met „Royal" te Arnhem: Ensemble Pali. 8.30 „Kentucky Singers''. 8-45 Radiotoo neel: „Wordt vervolgd" of „De onthoofding van Lontje" blijspel van J. Bastia. Leiding: Kommer Kleyn. 9.15 Vervolg zang. 9.30 Orgelconcert P. Palla, mmv. Boris Lensky, viool. 10.Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.Vaz Dias 11.10—12.Aansl. met „De Vereeniging" te Nijmegen. Concert door Bob White en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (8 —10.— en 11.2.KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. J. v. d. Woude. 10 45 en II.Gr.pl. 11.30 Godsd. half uur. 12.152 Orkestconcert. 2. 'Cursus fraaie handwerken. 3. Voor de vrouw. 3.303.45 Gr.pl. 4.Bijbellezing door ds. J. C. H Romijn, mmv. J. H. en H. Smit Duyzentkunst, zang en orgel. 5. Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang door mevr. S. BothHaas, mmv. Jeanne Landré, piano en gr. pl. 6.45 Causerie. 7.Politieber. 6 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr. pl. 7.30 Weekoverzicht. 8.Gr.pl. 8.15 Bachconcert. Leo Mens, orgel en Sam Swaap, viool. 9.30 Lezing over „Onderhoudsplicht". 10. Vaz Dias. 10.1011.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria-orkest olv N. Austin. 1.20 Grpl. 2.20 Wes tern studio-orkest olv. Thomas. 3.20 Vesper. 4.10 Concert door D. Da- vid, sopraan en F. Porter, tenor 4 35 Het Belfaster Omroeporkest olv. E. G. brewn. 5.35 Kinderuur 6.20 Ber. 6.50 Orgelspel R. Dixon. 7 20 Het Belfaster Omroeporkest olv. Brown, mmv. A. V. Frogatt, bariton. 8.20 Revue-progr. „The Air-Do-Wells" 9 20 Ber. en lezing. 10.Concert door D. Helmricn, alt en W. Primrose, viola. 10.50 Korte dienst. 11.0512.20 Joe Loss en zijn band. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35—11.50 Orkestconcert 12.50 Pascal-orkest. 8 20 Kamermuziek. 10 50 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 - .20 Strijkorkest o.l.v. Andersen. 3.505.50 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 820 Orgelconcert O- Ringberg. 8.40 Omroeporkest olv. Mahler. 9.20 en 10.05 L Preil's in strumentaal ensemble. 10.45 L. Preil's dansorkest 11.30 Accoi- deonconcert door L. Bobula. 11.45 12.50 Vervolg dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 45 Orkestconcert olv. Fliegner. 12.20 Gr.platen. 1.20 Weragkamer- orkest olv. Breuer. 4.20 Kwintet- concert. 535 Kamerconcert. 7.20 Omroeporkest olv. Kühn. 8 35 „In termezzo", spel van Schnura. 9.20 Pianorecital E. Grape. 10.50 Con- eert ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9 05 Concert mmv. orkest en Yehudi Me- nuhin, viool en T. Rosati, cello. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl 1.30-2.20 M. Alexys' orkest 5.20 Radio-Symphonie- orkest olv. Kumps. 8.20 Salon orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest 130 2.20 Gr.pl. 5.20 Max Alexys' orkest. 6.35 Salonorkest. 8.20 Fan- fmeconcert. 9.35 Radio-Symphcmie- orkest olv. Kumps. 10.40—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Rijkszending uit Leipzig: „Intermezzo", spel van Schnura, muziek van Müller. 9.20 Dansmu ziek door Robert Gaden en zijn orkest. 10.20 en 11.05 Ber. 11.20— 12.20 Vervolg dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.20—16.10, Daventry 16.10—17.35, Lond. Nat. 17.35— 19.20, Daventry 19.20—24.—. Lijn 4: Keulen 10.3518.20, München 18.2018.50, Keulen 18 50—19.20, Deutschl.s. 19.20— 20.35, Leipzig 20.35—21.20, Deutschl.s. 21.2024. tent, doch zijn geestelijke capaciteiten schenen niet voldoende. Althans hij bracht het niet verder dan tot handels reiziger met een onbeduidend debiet. Den laat6ten tijd was hij vertegen woordiger voor een fabriek van verpakte geneesmiddelen. Toen vertoonden zich de verschijnselen van zijn zonderlinge kleptomanie, die hem op het zondaarsbankje brachten. Aangezien de corpora delicti momen teel onvindbaar waren, kortte de presi dent practisch en aangenaam den tijd, noodig voor de opsporing dezer onmis bare artikelen, met het informeeren naar de interne neigingen van den ver dachte foto-maniak. Daarop werden ge hoord de getuigen, in de eerste plaate de heer van Rossum, wiens winkeljuffrouw aan verdachte had verkocht 50 gr. na trium sulfide. Na zijn vertrek werd gemist de belichtingsmeter. De officier beschouwde deze bestelling als 'n aflei dingstruc! Bij den fotograaf Barend Reekers aan den Visschersdijk had ver dachte ook al weer natrium sulfide in geslagen en meteen de gelegenheid be nut zich in het bezit van een z.g. dwerg statief, ter verkoopswaarde van 18, te stelten. Het viel niet gemakkelijk, tot de ver borgen diepte en het karakter van den eeuwen was het zoo slecht geweest en elke verandering kon slechts verbetering brengen. Ellendiger zou de toestand nooit kunnen wor den in aeze streken. Velen, die door eigen schuld of die van an deren naar den zelfkant van het leven wa ren afgegleden, boeren en burgers, werden soldaat, zochten brood en vergetelheid. Maar Saxon nam alleen de allerbesten en weldra was het een grooie eer onder hem te mogen dienen. Als Saxon 's avonds in zijn kwartier te ruggekeerd was en met zijn officieren de ge beurtenissen der laatste dagen besprak of de mogelijkheden voor een nieuwe onderneming overlegde, kwam voor een korten tijd zijn oude vroolijkheid terug. Dan ging de jong ste vaandrig ijverig rond om de roemers te vullen, dan glansden de oogen, dan door leefden zij opnieuw de dikwijls al te stoutmoe dige avonturen. „Het geluk, is bijna altijd onze krijgska- meraad", beweerde Von Holm. „Veroorloof mij, overste, drie malen af te kloppen", en hij sloeg drie keer met den knop van zijn zwaard op de tafel om de booze geesten de gelegenheid te ontnemen misbruik te maken van zijn onvoorzichtige verklaring. „Schijn baar toevallige omstandigheden wijzen ons dikwijls den juisten weg. Toen we gisteren dat groote transport hebben buit gemaakt en naar het kamp terugreden, meer gelijken de op veehouders dan op Saxon's ruiters, pas seerde ik de plaats, waar 's morgens in het bosch een boer stond te graven. Hij had ons de inlichtingen verschaft, die ons de Pappen ïeimers deed ontmoeten. Ik sprong van het paard. Geen enkele reden was er te bespeu ren, waarom die vriend daar 's morgens stond te graven". Zoo gaat het altijd", antwoordde een der andere Zweedsche officieren. „Als ik een boer, een koopman of een zwerver tegenkom, denk ik steed:: „Zeker een vriend die mij de een of andere waardevolle aanwijzing kan geven" en bijna altijd kom het uit". „Wij hebben beslist talrijke vrienden", stemde Melchior toe. „Gisteren ontmoetten we een zwerver die vroolijk fluitend langs den weg liep. Ik reed op hem af en vroeg: „Vriend, heb je ook misschien iets gezien van de Pappenheimers?" „Kapitein", luidde het antwoord, „geluk kig niet, ik ben een vreedzame reiziger. Maar in de herberg heb ik gehoord, dat er uit Hal- Ie een groot graantransport onderweg moet zijn. Als u bij Dessau de rivier oversteekt, zou u achter Quellendorf kans hebben ze te ontmoeten. Het escorte is echter zeer sterk" „Hoe groot?" vroeg ik. „Hoe zou ik dat weten", klonk zijn be scheid. „Zeker over de honderd ruiters". „Dank u zeer, mijn onwetende vriend", antwoordde ik. Hij lachte en zei: „Kapitein Melchior. Ga met God, maar rijd vlug. U hebt nog eenige uren voor den boeg. Het is een gevaarlijk waagstuk, maar met uw tachtig ruiters van Saxon zult u het kunnen klaarspelen. Als u echter iemand mocht ontmoeten, die u doet denken aan mageren Hein, rijdt dan als de weerlicht naar Dessau terug. U weet heeren dat die overval schitterend is gelukt" „Zeker", antwoordde Saxon. „Von Pappen heim zorgde voor een uitstekend spionnage- stelsel, maar onze vrienden schijnen van al les op de hoogteSaxon wilde nie mand in zijn vertrouwen nemen, doch hij zelf had sinds het begin van zijn strooptoch ten begrepen, dat zijn oude vriend, de vreem deling, hem en zijn onderbevelhebbers volle dig op de hoogte hield van alle bewegingen der keizerlijke troepen. „En nu, heeren de laatste roemer". Het was laat, toen de officieren afscheid namen. Toen Saxon zijn tent binnentrad was alle opgewektheid geweken. Als door de aanra king van de hand van den booze viel een groo te eenzaamheid op hem neer. Hij zette zich in een grooten leunstoel, schonk zich een hoo- gen beker wijn in en zijn gedachten keerden terug naar Marion. Wat beteekende oorlogsgeluk, wat over winningen? Zijn leven zou verder eenzaam zijn en hij was alleen met zijn bittere smart Als hij aan 't koele afscheid terugdach voelde hij dat er in zijn hart geen rede kon zijn voor de minste hoop. Zij zou nu zeker reeds de vrouw zijn van een ander. En toch, ze had hem gezoend en liefste genoemd. Weer schonk hij den beker vol, maar ook de wijn bracht geen vergetelheid. Hij greep de luit van den wand; de liefjes, die hij voor haar had gezongen, kwamen hem weer voor den geest en hij hoorde weer haar spottende woorden voor het onweer. Niemand op de geheele wereld zou hem kunnen helpen, zelfs niet zijn vriend de vreemdeling. jongen man toegang te krijgen, vermeen de de officier. Ook vertoonde hij andere ongewenschte karaktereigenschappen. De officier wees nog op de voor verdach te gunstige omstandigheden, dat hij een goedgezinde vader heeft en zijn betrek king weer terug kan krijgen. Ten slotte requireerde de officier 6 maan den gevangenistraf voorwaardelijk met 3 proefjaren en op te leggen bijzondere voor waarden. Mr Schenkeveld, verdediger, wist aan verdachte te ontlokken, dat de inkoop van het natrium diende als middel om het doel diefstal te bereiken. Met dezen stand van zaken wenschte de pol.-rechter niet direct vonnis te wijzen en stelde de verdere behandeling uit tot a s week. Een voorw. veroordeeling is recht, maar een voorrecht, 'n genade vermeende de pol.-rechter, daarmede moet men niet licht vaardig omspringen. Hierop arriveerde de inmiddels ontboden heer Wiggers, die verklaarde niet geheel voldaan te zijn over het door anderen sa mengestelde rapport en vermeende, dat een psychiater de aangewezen deskundige was voor een juiste beoordeeling. Toch zou de heer Wiggers prijs stellen op een directe be rechting. Mr. Schenkeveld bepaalde zich thans tot enkele woorden voornamelijk ten doel heb bende den officier te huldigen voor zijn va derlijke zorg en bemoeiingen ten opzichte van den verdachte, die voor het overige op voortreffelijke wijze werd bemoederd door den heer Wiggers. Voorts bracht pleiter ook Het leven had voor hem geen waarde meer Roekeloos zocht hij den dood maar geen zwaardslag trof, geen kogel raakte hem. Onbewust vonden zijn vingers de snaren en zachtjes begon hij de luit te tokkelen. De eenvoudige melodie klonk zeer droevig. De woorden waren een weerklank van het laat ste lied, dan hij voor Marion had gezongen, den middag vóór het onweder, toen zij zijn leven had gered. Liefste, den dag van het droevige scheiden. Boog ik vol smarte het hoofd. Daar er geen toekomst meer was voor ons [beiden, Hoop in het hart was gedoofd. Liefste, toen week al het licht uit mijn leven Koel ben je van mij gegaan. Waarom je hand niet iets langer gegeven. Slechts voor een zoen en een traan? Liefste, waarom? Liefste, den dag van het droevige scheiden Toen al mijn vreugde verdween, Lente noch zomer mij meer kon verblijden. Nergens de zonne meer scheen. Liefste, toen week al het licht uit mijn leven Koel ben je van mij gegaan. Waarom je hand niet iets langer gegeven, Slechts voor een zoen en een traan? Liefste, waarom? Zijn oogen sloten zich. De luit gleed van zijn knieën. De slaap breidde zijn vleugels over hem uit. (Slot volgt).'

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5