Agenda iVeee&ecuht JBitmetdand Wist Hitier er alles van? Indrukken uitandere landen Latere berichten. Stedelijk Museum ingang Breedstraat eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Kus me goeden nacht (rom.), hoofd rollen Janet Gaynor en Charles Farell. Toe gang voor eiken leeftijd. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Vrouwen zijn de baas (rom.), hoofdrol Elissa Land; tweede hoofdnummer De vroolijke bandiet (avonturen). Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Victoria rheater. 7.30 uur, eerste hoofd nummer Wie geeft me een baantje (cora-die); hoofdrol Felix Bressart. Iweede hoofdnum mer Op ter vredesconferentie (satire), hoofd rollen Bert Wheeler en Robert Woolsey Toegang boven 14 jaar. Donderdag 26 Juli. 8 uur, „De Graanhardel aan de Zaad- markt, worstelwedstrijden. 8.15 uur, Harmonie, vergadering N.S.B., spreker Kees Frenay. Zondag 29 Juli. 3—5 uur, Sted. Muziektuin, concert ge mengd koor Excelsior uit Oosterbeek. Zondag 29 Juli. Draverijen Alkmaar. Stedelijke muziektuin, concert St. Louis. - Zomerfeesten Schoorl. Serie-voetbalwedstrijden te Grootschermer. socialistische opstandelingen is opgetreden, bewezen, dat er betrekkingen hebben bestaan tusschen de Duitsche Rijksregeering en de putschisten, en dat de Rijksregeering van de putschpoging op de hoogte was. Dr. Rintelen gearresteerd? Naar met groote zekerheid verluidt zou de Oostenrijksche gezant te Rome. Dr. An- ton Rintcien, die momenteel te Weenen ver- Toeft, zijn gearresteerd. Van officieele zijde was van dit bericht nog geen bevestiging te krijgen. DuitschOostenrijksche grenzen gesloten. De Duitsche rijksregeering heeft bij het bekend worden der onrust in Oostenrijk de Duitsche grenzen naar Oostenrijk gesloten om te verhinderen, dat Rijksduitschers of in Duitsch.and verblijvende Oostenrijksche emigranten de grenzen overschrijden om ge durende de onrust daarheen terug te keeren. Politiechef te Innsbruck doodge schoten. De chef der stedelijke politie te Innsbruck, Hickl. is gistermiddag voor 't gouvernements gebouw doodgeschoten. Men verdenkt vier jongemannen van de daad. Voor de politie te Innsbruck is de staat van alarm afgekondigd. De openbare gebouwen zijn door de politie bezet. Stahremberg teruggekeerd. De leider van de Oostenrijksche Heiin- wehr, Stahremberg, die gisteravond in ver band met het slechte weer niet door kon vliegen naar Weenen, doch een tusschenlan- ding te Venetië moest maken, is hedenmor gen te 6 uur per vliegtuig naar Weenen ver trokken. Voor zijn vertrek deelde hij mede, dat hij de mobilisatie van de Heimwehr in Oostenrijk heeft gelast en volgens door hem ontvangen telefonische berichten zijn 40 deelnemers aan de nationaal-socialistische Putsch terechtgesteld. Het verluidt verder, dat hoewel de Itali aansche regeering geen mobilisatie noodig acht, zij gisteren in den loop van den dag toch militaire maatregelen heeft genomen en een aantal troepen naar de Italiaansch— Oostenrijksche grens heeft gezonden. Uit Rome wordt gemeld, dat mevrouw Dollfuss heden per vliegtuig naar Weenen zal terugkeeren. Mussolini, die eveneens te Riccione vei toefde, zal heden te Rome terug keeren. Het verluidt, dat hij met de andere groote mogendheden overleg zal plegen over de stappen welke thans moeten worden on dernomen. De eischen der opstandelingen. De „Neue Freie Presse" schrijft over de putsch der nazi's nog het volgende: De opstandelingen stelden met de wapens in de hand aan de onderhandelaars der regeering de volgende eischen: „Er moet een regeering van nationale richting onder leiding van dr. Rintelen gevormd worden. De in verband met de putsch gear resteerde personen moeten in vrij heid gesteld worden. Het conflict met Duitschland moet worden bij gelegd". De opstandelingen wezen bet eerste ulti matum van de regeering af, doch vroegen naar aanleiding van een troepenconcentratie voor de bondskansel":'ij nieuwe onderhande lingen aan, die geruimen tijd duurden. Pas, toen vrijgeleide tot de Duits.he grens was toegezegd, werden de wapens afgegeven. In het gebouw van den bondskanselier moesten de opstandelingen zich tot op het hemd ont kleeden; daarna werden zij onder bewaking van een groote macht politie en militairen op vrachtauto's naar de politiekazerne in de Marokkaner-strazze gebracht. Terechtstellingen. Van goed ingelichte zijde verluidt, dat de opstandelingen slechts onder twee voorwaar den vrijgeleide werd toegezegd, nl. dat er geen dooden tengevolge van den putsch zou den zijn te betreuren en dat de overgave binnen een kwartier zou geschieden Daar aan deze beide voorwaarden niet is voldaan, bestaat er geen aanleiding het vrijgeleide tol de grens te geven en in verband hiermede mag worden verwacht, dat de 144 rebellen onder het standgerecht zullen vallen. Hedenmorgen bevonden de 144 gearres teerde rebellen alleen gekleed in hemd en broek zich nog steeds in de politiekazerne. De aanvoerders van de rebellen zijn reeds terecht gesteld. Langzamerhand worden meer bijzonder heden bekend omtrent de mislukte putsch der nazi's in Oostenrijk en de relaties welke in verband hiermede met Duitschland bestaan. Zoowel uit de eigen informaties van de cor respondenten van verscheidene Engelsche bladen in Ehiitschland, als uit de berichten welke door het officieuze Duitsche nieuws bureau tijdens de putsch werden gepubli ceerd, blijkt duidelijk, dat zooal niet ne Duitsche regeering, dan toch de hooge in stanties van de Duitsche nationaal-socialis tische partij volkomen op de hoogte moeten zijn geweest van hetgeen in Oostenrijk ging gebeuren. In dit verband wordt ook gewezen op het feit, dat rijkskanselier Hitier niet zooals oor spronkelijk de bedoeling was, een reis aan boord van een Duitsch oorlogsschip naar de Noorsche wateren is gaan maken, doch zich op het laatste oogenblik voor zijn vacantie naar Beieren heeft begeven. De correspondent van de „Dai ly Telegraph" te München wist gisteren te melden, dat aldaar verluidde, dat het legioen der Oos tenrijksche nazi's in Duitschland gereed stond om Oostenrijk binnen te rukken. De intensieve activiteit van de Oostenrijksche sectie van de nat.- soc. partij gedurende de afgeloo- pen vier dagen heeft belangrijke on rust veroorzaakt. Gemeld wordt dat 3000 Oostenrijksche nat.-soc. langs de Oostenrijksch-Beiersche grens gereed staan om op het eerste teeken Oostenrijk binnen te rukken. De correspondent van het blad voegt hieraan toe, dat hoewel dit bericht niet kon worden bevestigd, men er van overtuigd is dat het niet zonder grond is. Ook de correspondent van de „Daily He rald" meldde Woensdag dergelijke berich ten aan zijn blad. Hij weet erbij te melden, dat het Oostenrijksche legioen geconsigneerd was en de barakken niet mocht verlaten. De eerste Duitsche berichten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het opvalt dat de eerste berichten, welke van Duitsche zijde over den putsch werden gepubliceeid, in het geheel niet spraken over een putsch van nationaal-socialisten. Onder de titel: „Het volksgericht in Oostenrijk" werd in den loop van den avond een mededeeling gepubliceerd welke heette van Oostenrijk sche zijde afkomstig te zijn en waarin werd medegedeeld, dat over de regeering-Dollfuss in Oostenrijk het volksgericht was uitge broken. „Wat men eigenlijk in de geheele wereld, wanneer men niet opzettelijk blind was en wanneer men niet het natuurlijkste gevoel van menschelijkheid met geweld onderdrukte, reeds sinds weken, ja sinds maanden moesr zien aankomen, is gebeurd. Het Duitsche volk in Oostenrijk heeft zich tegen zijn pij- nigers en onderdrukkers, tegen zijn cipiers in lichamelijk en geestelijk opzicht, tegen zijn folterknechten verzet In hetzelfde bericht werd medegedeeld, dat het bondsleger achter het volk, dat tegen de regeering in opstand was gekomen, stond. „Dit is thans het groote, dat wij beleven. Het Duitsch-dom in Oostenrijk viert in den volksopstand tegen de regeering-Dollfuss, die reeds lang zonder wettige basis den dic tatuur op het volk uitoefende, zijn overwin ning". Dit bericht werd in Berlijn gepubliceerd toen nog niet bekend was, dat de nazi's die de bondskanselarij hadden bezet, en Doll fuss hadden vermoord, zich hadden moeten overgeven. Toen het te Berlijn bleek, dat 1e putsch was mislukt, werd het overwinnings- bericht der nazi's in Oostenrijk onmiddellijk ingetrokken. Van Duitsche zijde werd ook het eerst ge meld, dat de opstandelingen vrijgeleide naar de Duitsche grens hadden gekregen. Een der voorwarden voor dit vrijgeleide, dat er geen bloed zou vloeien, was door de moord op Dollfuss echter niet vervuld, en toen de na zi's uit de bondskanselarij naar de politie kazerne werden overgebracht in plaats van over de grens gezet, werd van Duitsche zijde onmiddellijk gepubliceerd, dat de Duitsch Oostenrijksche grens was gesloten en dat wanneer de opstandelingen zouden trachten over de grens te komen, zij zouden word-m gearresteerd. Tenslotte leggen de bladen verband tus schen de putsch in Weenen en de aanhou ding door Zwitsersche autoriteiten van een zending bommen uit Duitschland, welke voor Oostenrijk bestemd waren. De toestand ernstig? In politieke kringen te Londen acht men den toestand ontstaan door den putsch en den dood van Dollfuss zeer ernstig. Ver wacht wordt, dat binnen enkele dagen over leg met de andere groote mogendheden zai worden gepleegd over de te nemen stappen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). De indruk in Rome. Ofschoon de gebeurtenis in Oostenrijk te Rome groote sensatie hebben gewekt, wordt er toch op gewezen, dat de verrassing niet overweldigend is geweest, aangezien men had kunnen verwachten, dat de natio- naal-sociaiisten een desperate poging zou den doen hun macht te vestigen, nu de regee ring zoo uiterst strenge maatregelen ter on derdrukking van den terreur heeft genomen. De ontwikkeling van den toestand wordt echter in officieele en in militaire kringen met de grootste aandacht bestudeerd en het lijdt geen twijfel, dat de kloof die reeds be gonnen was te ontstaan tusschen Duitsch land en Italië, thans zeer breed en diep is geworden. Algemeen acht men den toestand zeer ernstig. In niet-officieele kringen wordt er met klem op gewezen, dat Italië niet wer keloos kan blijven toezien, hoe de Duit- schers Oostenrijk blijven teisteren met ter rorisme en anarchie. Wat van Italiaansche zijde ondernomen zou zijn, wanneer de Putsch gelukt was. daarover laat men zich over het algemeen niet uit. Men acht het onder de gegeven om standigheden echter waarschijnlijk, dat Ita lië een collectieve stap van alle mogendheden in Berlijn zal voorstellen, waarbij geëischt zal worden, dat alle pogingen om onrust in Oostenrijk te wekken, zullen worden ge staakt. Een dergelijke démarche zou dan waarschijnlijk worden versterkt door een af zonderlijke stap van den Italiaanschen am bassadeur, die Hitier in kennis zou stellen van den vasten wil van Mussolini om in ieder geval Oostenrijk's onafhankelijkheid te waarborgen. Daarbij zou de Italiaansche gezant den Duitschen rijkskanselier ook waarschuwen voor het gevaar, dat gelegen zou zijn in een voortzetten van de thans gevoerde actie. Verder wijst men er op, dat de eerste on gerustheid, die door de berichten uit Wee nen werd gewekt, spoedig min of meer weid opgeheven door de overweging, dat thans de groote manoeuvres van het leger gehouden worden, in verband waarmede groote con tingenten troepen onder de wapenen zijn en ook in Noord-Italië langs de Oostenrijksche grenzen sterke bezettingen aanwezig zijn. Over gewapende interventie wenschte men zich echter, nu de Putsch mislukt is, niet uit te laten. Wel geeft men duidelijk te kennen da: gebeurtenissen, gelijk die zich gisteren te Weenen hebben voorgedaan, een ernstig ge vaar vormen voor den vrede in Europa, te meer, daar men er in Italië van overtuigd is, dat Tsjecho-Slowakije bereid is met a'le mogelijke middelen een met geweld door zet ten van de Duitschgezinde revolutionnalren in Oostenrijk te verhinderen. Groote belangstelling wordt in officieele Italiaansche kringen verder getoond voor den indruk die de Putsch in Londen zal wek ken. Men vraagt zich af of Groot Brittanië be reid zal zijn deel te nemen aan een gezamen lijk protest van Italië en Frankrijk te Ber lijn, wanneer dit zijn huidige politiek jegens Oostenrijk niet zou wenschen te veranderen Men acht het namelijk niet uitgesloten, da< Engeland van het standpunt zal uitgaan, da de Putsch zuiver binnenlandsche aange legenheid is geweest, zoodat er geen aanlei ding bestaat tusschenbeide te komen. Zoo veel is zeker, dat de verdere houding van Italië in deze aangelegenheid in ieder geval door de Engelsche opvattingen zal worden beïnvloed. De indruk in Parijs. Uiteraard hebben de gebeurtenissen te Weenen te Parijs gisteravond enorme sen satie gewekt. In gezaghebbende kringen be paalde men zich ertoe te verklaren, dat de toestand zeer ernstige scheen en dat de grootste waakzaamheid geboden was, Aller- oogen in Frankrijk zijn gericht op Italië, welks houding men van het allergrootste be lang acht, vooral daar Italië zoowel als Frankrijk van de absolute noodzakelijkheid voor de handhaving van den vrede in Europa van de onafhankelijkheid van Oostenrijk overtuigd is. Ronald Campbell, die bij ontstentenis van den Britschen ambassadeur te Parijs, de leiding van het gezantschap heeft, heeft gis teravond een bezoek gebracht aan den secre taris-generaal van he! Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, Léger, teneinde over den toestand te beraadslagen. De indruk in Genève. In officieele Volkenbondskringen is men van meening, dat de Putsch te Weenen de groote mogendheden noodzaken zal tot een enetgiek optreden ter beveiliging van de on afhankelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den indruk, dat Engeland en Italië thans hun steun zullen kunnen verkenen aan een Oostenrijksch beroep, gericht tot den Volken bond. In Italiaansche kringen te Genëve verluidde, dat Italië bereid was zijn troepen te mobiliseeien, wanneer dit in verband net de Oostenrijksche gebeurtenissen noodzake lijk mocht blijken. Engelsche persstemmen. In een hoofdartikel geeft de „Times een korte beschouwing over de voorge schiedenis van den putsch van gisteren in Oostenrijk, en komt dan tot de con clusie, dat de openlijke actie van Duitschland jegens Oostenrijk door ac tieve oppositie van het buitenland stop gezet was, doch dat de onderhandsche Duitsche aanmoediging van de nat- socialistische vijanden van de Oosten rijksche regeering nooit opgehouden heeft. Het zou unfair zijn, aldus tenslotte de „Times", in het licht van de tot dus ver bekende berichten de Duitsche regie ring de verantwoordelijkheid toe te schrijven voor het roekelooze avontuur van gisteren; het staat echter buiten kijf, dat de opstand min of meer mede is veroorzaakt door de voortdurende in stigatie uit Duitschland. De „Morning Post" schrijft, onder het opschrift „Storm boven Oostenrijk", dat de internationale complicaties natuurlijk ernstig zijn, doch dat de volledige om vang daarvan slechts over een dag of twee duidelijk zal zijn. Het is zeker, dat de hoofdkwartieren van de Oostenrijk sche nationaal-socialisten niet in Wee nen, doch in Munchen gevestigd waren en dat ofschoon Hitier kort geleden Mussolini gerustgesteld heeft pogingen gedaan zijn om bommen door Zwitser land door Oostenrijk te smokkelen Wat deze internationale complicaties zelve betreft, schrijft het blad, dat Italië daar ten diepste bij betrokken is, doch ook Frankrijk en Engeland moeten zich evenzeer als Italië bezorgd gevoelen. Nog in Februari j.l. hebben de drie mo gendheden een gezamenlijke verklaring afgelegd, volgens dewelke de onafhanke lijkheid van Oostenrijk noodzakelijk was voor den vrede van Europa. Wan neer men dit alles overweegt, is het nauwelijks noodig te zeggen, dat het ge val ernstig is. Wanneer aangetoond kan worden, dat deze aanslag op de Oosten rijksche regeering slechts een binnen landsche crisis is, dan kan het in het binnenland worden geregeld; wanneer Duitschland er bij betrokken is, dan wordt Europa er ook bij betrokken. Op het eerste gezicht, aldus vervolgt de „Morning Post", lijkt het waarschijnlijk, dat deze revolutie in Oostenrijk op touw is gezet om de aandacht af te leiden van de groeiende crisis in Duitschland en de dorheid van het nationaal-socialistische programma. Het is echter nog te vroeg om eenigerlei zekere gevolgtrekkingen te maken, behalve deze eene „dat in deze gevaarlijke tijden, wanneer derge lijke dingen zich kunnen voordoen als een bliksemstraal, vijf jaren een veel te lange termijn zijn om onze krachten aan onze verdediging aan te passen". De „Daily Herald" schrijft: „Tragisch Weenen biedt de wereld wederom een feite lijke les in de euvelen van de dictatuur". De executie van Dinsdag van een 20-ja- rige arbeider heeft een nieuw vuur van hart stochtelijke verontwaardiging gewekt, in de rijen der arbeiders. De nationaal-socialisten hebben daar hun kans in gezien en toegesla gen. Hun putsch was lang voorbereid. Zij hadden machtige bondgenooten in alle af deel ingen der regeering, onder de politie en het leger. Zij weten, dat over de grens in Duitschland een macht van acht duizend Oostenrijksche nazi's ligt, uitgtrust met hon derden pansterwagens en zij rekenen op hun bijstand. Wat de gevolgen van de gebeurte nissen van gisteren betreft, het is nog te vroeg daarover te speculeeren. De politieke meening van het publiek in Oostenrijk is ge lijkelijk verdeeld tusschen socialisten, katho lieken en nationaal-socialisten Wanneer echter de nazi's denken, dat zij Oostenrijk kunnen regeeren tegen den wil in van ongeveer twee derden hunner landge- nooten dan zullen zij waarschijnlijk tot de ontdekking komen, dat de moeilijkheden, waarmede zij in laatste instantie te kampen zullen lubben, onoverkomelijk zijn. Daar is het gevaar, en dat is niet ver verwijderd, van internationale complicaties. Italië is op zijn hoede, Tsjecho-Slowakije staat op den uitkijk „Is het denkbaar aldus vraagt tenslotte het blad dat de regeeringen van verlichte en democratische landen zullen voortgaan hun verplichtingen als leden van den Vol kenbond te veronachtzamen en het Oosten rijksche volk aan zijn lot over te laten?" Waarschuwing van dr. Benesj. Uit Londen meldt men ons: De corres pondent van de „News Chronicle" seint uit Praag aan zijn blad dat hij een telefonisch onderiioud gehad heeft mei den Tsjechoslo- waakschen minister van buitenlandsche za ken, waarin deze hem mededeelde, dat het nationaal-socialistische terrorisme de vreed zame betrekkingen tusschen Oostenrijk en Tsjechoslowakije zou verstoren. Ds. Benesj is van meening, dat de nationaal-socialisten in Oostenrijk hun terroristische campagne hebben aangevangen met de bedoeling een botsing te veroorzaken. Inmiddels is de Tsjechoslowaaksche regee ring en het departement van buitenlandsche zaken te Praag volkomen rustig en wacht de gebeurtenissen in Oostenrijk af. Dr Rinielen overleden. De Oostenrijksche gezant in Rome, dr. Rintelen, die gisteravond te Weenen is ge arresteerd, heeft een poging tot zelfmoord gedaan en is zwaar gewond» opgenomen. Hedenmiddag om half twee is hij over leden. Talrijke arrestaties in Weenen. Reeds te middernacht was Weenen zoo wel de meer centrale wijken als de bui tenwijken, door tallooze Heimwehrposten bezet Ook heden wordt het uiterlijk beeld van de stad behee.scht door de Heimwehren en de afdeelingen Schutzcorps. Bij het hoofd bureau van politie is het bijzonder druk. Voortdurend ziet men de groene wagens, die bestemd zijn voor het vervoer van ge arresteerden, af en aan te rijden. Daaruit blijkt wel, dat talrijke arrestaties werden verricht. Standrecht afgekondigd. In Stiermarken is het buitengewone stand recht afgekondigd. De huisdeuren moeten om 7 uur 's avonds gesloten zijn, de café's moeten om 9 uur sluiten. Samenscholingen in de straten zijn verboden. Miklas te Weenen. Bondspresident Miklas heeft zijn zomer- vacantie in Velden aan de Wörthersee afge broken en is hedenmorgen met een extra- trein in Weenen aangekomen. Ernstige onlusten. Uit de bondslanden komen thans na dere berichten binnen. Volgens officieele mededeelingen is het in Stiermarken tot cvrij ernstige rebellie gekomen. De stad Judenburg is den geheelen nacht in handen der opstandelingen ge weest, die de hoogten der stad hadden bezet, doch die zich tenslotte in verband met den gewijzigden toestand overga ven. Zoo schijnen ook de gemeenten Ilz en Kindberg, een belangrijke industriestad in het Würztal, den geheelen nacht in handen der opstandelingen te zijn ge weest en eerst in de morgenuren zouden de binnendringende troepen de plaatsen hebben kunnen zuiveren. In de voornaamste groote steden van het boven Stiermarkensche industrie gebied, in Leoben en Donauwitz zou op het oogenblik nog gevochten worden. Krachtige afdeelingen troepen zouden derwaarts onderweg zijn. Naar verluidt is nog in den loop van den nacht e^t deel van het garnizoen van Weenen naar Stiermarken gedirigeerd. Schade aan het Ravag-gebouw. Het Ravag (de radio-omroep) te Weenen heeft door de gevechten ernstig geleden. In de verschillende verdiepingen ziet men tal rijke plaatsen op meubels, muren en deu ren, waar de kogels zijn ingeslagen. De Heimatschutz opgeroepen. Per radio wordt een bevel van den bonds leider van de Heimatschutz, vorst Stharem- berg verbreid, waarin de leden van de Oos tenrijksche Heimatschutz worden opgeroe pen zich zonder verwijl in uniform en met .volledige uitrusting te melden. naar waarnemingen, verricht in den morren van 26 Juli. gcn Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Verwachting, geldig tot den avond van 27 Juli: Meest matige wind uit westelijke richtin gen; zwaar bewolkt tot betrokken; later op. klarend; waarschijnlijk tijdelijk regen; aan. vankelijk iets warmer. Weeroverzicht. De oceaan-depressie verplaatste jfcj, noordwaarts naar de zuidpunt van Groen. land. Naar het schijnt, worden langs den' noordrand warme en vochtige luchtmassa's naar de kusten van Ierland gevoerd, terwijl Schotland nog juist onder een koude lucj,/. stroom ligt, die vanuit het noordwesten over' IJsland uit de Poolzee komt. Terwijl de at- mosfeer boven ons land veel wanner werd (6 gr. warmer boven 3000 M.) is het in Alpen nog zeer koud en viel boven 3000 M. zeer veel sneeuw. De onweersgrens in dé Alpen hielden nog aan. Zürich en München meldden nog 11 m.M. regen. Voor onze om geving is voorloopig bewolkt weer te ver- wachten met matige winden en tijdelijk eeni- ge regen en aangename temperaturen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9 36 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BESOEN AAN ZEE. (In Zomertijd). juli. Dat. Hoogwater. Laagwafer. v.m. nam. v.m. nam. 27 425 456 0.59 1.23 28 5 13 5 45 1 47 2.12 29 6.01 6 29 2.36 2.58 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). I uli. Dat. Hoorwater Laagwater. v in. nam. v.m. nam. 27 422 453 047 Lil 28 510 5.42 135 2.00 29 558 626 2.24 2 46 BLOEDIG DRAMA TE AMTERDAM. Koopman tracht, na een vrouw verwond te hebben, zich dtn i hals af te snijden. Op de eerste etage van perceel Haarlemmer Houttuinen 64 te Amsterdam heeft zich gister avond ongeveer half acht een bloedig drama afgespeeld, waaraan de slechte verstandhou ding tusschen twee menschen, die deze étage bewonen, ten grondslag heeft gelegen. Deze menschen waren een 47-jarige koopman en een tien jaar oudere vrouw, die, ofs hoon niet met elkander gehuwd, reeds geruimen tijd samen woonden. Herhaaldelijk waren er heftige ruzies tusschen het tweetal, welke soms tulk een ernstig karakter hadden, dat de politie moest ingrijpen om ongelukken te voorkomen. Oo': gisteravond was er weer zulk een heftige twist, dat de man, buiten zichzelf van woede, een aardappelmesje greep en de vrouw daar mede een aantal sneden over hals, handen en een der ooren toebracht. Gillend v. i pijn en hevig bloedend liep zij naar buiten, waar bur gers en eenige agenten zich over haar ont fermden. Zelfmoordpoging. Inmiddels had de man, in de overtuiging, dat hij zijn slachtoffer levensgevaarlijk gewo"d had, zich met hetzelfde mesje den hals trachten af 'e snijden. Toen de politie in de kamer ver scheen, waar het drama was geschied, lag hij met een diepe wonde in den hals op den grond. Dadelijk werd de Geneeskundige dienst ge waarschuwd, die den man in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis ver voerde. De vrouw was inmiddels in het Bin nengasthuis verbonden. Haar wonden waren n--' ernstig, zoodat zij zich later op den avond weer naar huis kon begeven. EERSTE KAMERZITTING. De landbouw-crisiswet Ier sprake Aan de orde is de wijziging van de land- bouwcrisiswet. De heer Ruiter vraagt zich af, of eea basisprijs van 30 ets. voor de margarine wel voldoende is en meent, dat niet toege staan mag worden, dat de margarine-in dustrie gaat strijken met een deel van het eld, dat door het volk wordt opgebracht, pr. critiseert het bestuursapparaat van de akkerbouw-centrale, waarbij verdeeling der verantwoordelijkheid vreest. Ministerieel antwoord. Spr. klaagt over achterstelling der bin nenlandsche reuzel bij de Amerikaan- 6che. M'nister Steenberghe wijst erop, dat bij het nemen van beslissingen allerlei belangen moeten gelden. Niet het belang van een groep. De kwestie der statuten van de akkerbouwcentrale ziet de heer Ruiter te somber. Omtrent de verhouding tu:»schen zuivel en mar" garine kan thans nog geen beslissing worden genomen. Deze kwestie moe rustig bekeken worden. Het ontwerp wordt z. h. s. goedgekeurd. Aan de oro is het wetsontwerp tot wijziging d winkelsluitingswet. De heer van Sitters ontwikkelt P" cipieele bezwaren. Debatten over de wei- Ook verwacht hij moeilijkheden betrekking tot het verplaatsen van strijd naar de gemeenteraden. De heer Jansen ziet in het ontw

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2