sjysK "5 DREIN DRENTEL EN PICT PRIKKIEI Historisch Genootschap „Oud West-Friesland". JUxwHciaat TUeuws Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weert. Jaarverslag. NOORDSCHARWOUDE. gende 0.75 per maand, wordt terugge bracht tot 0.50 per maand, nu de aan schaffingsprijs van deze klokken beduidend is gedaald. In overeenstemming met genoemd advies stelden B. en W. voor te besluiten om den huurprijs van de sperklokken, met ingang van 1 Juli 1934, te bepalen op genoemd be drag. Goedgekeurd. Garantie voor doortrekking van de gasleiding. Ingekomen was een verzoek »,m te bevorde ren, dat de gasleiding wordt doorgetrokken langs een gedeelte van den Rijksstraatweg ten zuiden van de Zevenhuizerlaan. B. en W deelden mede, dat hiervoor een garantie wordt verlangd voor afname van ten minste 1700 M3. gas per jaar. Zij achtten dit niet bezwaarlijk en stelden voor te besluit>n die te verleenen. Goedgekeurd. Verkoop van bouwterrein. Door G. Ekkers, aannemer te Heiloo, is gevraagd te mogen koopen een perceel bouw terrein ten oosten van den oostelijken w_-g naar het bosch, ten zuiden van het perceel verkocht aan G. Heijne, ter breedte van 9 M., bestemd voor den bouw van één eensgezina- woning, voor 3.50 per vierk. M.; K. de Bakker, aannemer, eveneens wonend te Heiloo, wenscht twee perceelen bouwterrvin te koopen ten oosten van den middelsten weg naar het bosch, ten zuiden van het hoek- perceel, bewoond door dokter De Smet, t.?r breedte van 11 en 9 M., bestemd voor den bouw van een eengezinswoning, voor 3.50 per M2. B. en W. stelden voor te besluiten tot ver koop van de gevraagde terreinen, onder voorbehoud van het verkrijgen van overeen stemming over de te bouwen woningen en verder onder de gewone voorwaarden. Goedgekeurd, evenals de aanvrage van den heer de Bakker, gisterfWoensdagmorgen ingekomen, om nóg een perceel te mog.-n koopen. Uitbreidingsplan voor de om geving van de Kooimeerlaan. Ten einde aan opmerkingen van Ged. Sta ten te voldoen, stelden B. en W. voor te be sluiten de bebouwingsvoorschriften te wij zigen als volgt: Algemeene Voorschriften, 2de zinsnede: de woorden „en moeten geheel vrij staan" te doen vervallen. Terreinen aangeduid door een donkerroode kleur: den tweeden volzin te doen vervallen. In het besluit tot vaststelling: Aan de be- paling onder a van punt B toe te voegen met dien verstande, dat de zijgevel van het gebouw ten minste 1 Meter, of bij een blok van twee aaneengebouwde woningen ten minste 2 meter van de erfafscheiding verwij derd moet blijven. Goedgekeurd. Regeling pensioenbijdragen. In verband met den regeeringsmaatrege' tot het verplicht stellen van het betalen van hun pensioenpremie door de ambtenaren, werd de bestaande regeling te dezer zake in getrokken. Herziening bezoldiging ambte naren en werklieden. Tengevolge van de wijziging der pensioen wet 1922 zal met ingang van 1 Juli j.1. een bijdrage ad 10 pCt. van den pensioengrond slag op de betrokkenen moeten worden ver haald en is de bevoegdheid van den Raad, om te bepalen of die bijdrage geheel of ge deeltelijk ten laste der gemeente zal worden genomen, opgeheven. De meerderheid van B. en W. stelden nu voor, met ingang van 1 Juli 1934 de jaar wedden met 10 pCt. te verhoogen, zoodat de verplichte pensioenbijdrage geen verminde ring van de salarissen tot gevolg zal hebbeu. Er zullen daardoor bijna geen zwaarder las ten worden gelegd op de gemeente-financiën, omdat reeds thans ook de volle pensioenbij dragen door de gemeente betaald wordt. De minderheid van het college was van oordeel, dat de salarissen thans niet behoo- ren te worden herzien en de verplichte pen sioenbijdragen ten laste van betrokkenen be- hooren te komen. De heer K o s t e 1 ij k releveerde het gesprokene in de vergadering van Ge organiseerd Overleg, waar gebleken was, dat enkele salarissen te laag waren. Spr. had deze bij de begrooting willen doen verhoogen, maar de 10 pet. aftrek voor pensioen in allen gevalle toepassen. Dat nu over de heele linie 10 pet. sala- ri6verhooging zal worden gegeven, had niet spr.'s instemming De voorzitter en de heer Kees man zeiden, dat de heer Kostelijk zijn meening dan niet duidelijk heeft gegeven en dat hij ten slotte toch met de anderen is meegegaan. Weth Opdam wees op de daling van inkomen bij talloos vele niet-ambte- naren, een daling van vaak wel 30 40 procent. Spr. vond het daarom niet ge rechtvaardigd om de ambtenaarssalaris sen met 10 pet. te verhoogen, om te ma ken dat de verplichte premiebetaling voor pensioen geen vermindering van inkomen zou meebrengen. De ambtena ren hadden de nu voorgestelde regeling moeten afwijzen. De heer V a h 1 vond de royaliteit ten aanzien van de ambtenaren onbillijk tegenover het andere deel der bevolking. De heer Keesman meende, dat het verschil voor de gemeentekas te onbe- teekenend is om er over te spreken De prestaties der gemeente-ambtenaren zijn schitterend en worden niet voldoende betaald. De voorgestelde verhooging dus geenszins onbillijk. De voorzitter verdedigde het voor stel van B en W dat in overeenstem ming is met de bekende circulaire van den minister. De heer Opdam betoogde nog, dat de 10 pet. pensioenpremiestorting niet beschouwd mag worden als een salaris verlaging. De heer V a h 1 wees erop, dat de loo- nen in werkverschaffing toch ook ver laagd zijn en waarom dan de ambtenaren de 10 pet niet te laten betalen? vroeg spr. Dr Barnhoorn 3teldc vooi het ad vies van B. en W. te volgen en bij de behandeling der begrooting de salarissen te beschouwen en waar noodig korting toe te passen. De voorzitter zei, dat zulks ook eigenlijk de bedoeling van B en W. is De heer Opdam zou voorloopig niets aan de salarissen willen verande ren, om straks bij de begrooting deze nader te behandelen. De heer Maas Geeeteranus be toogde, dat de positie der ambtenaren in de laatste jaren veel slechter is ge worden, er is zoo goed als geen promo tie meer en het is haast niet meer mo gelijk in een andere gemeente een hoo- ger bezoldigde functie te krijgen. Spr. sloot zich aan bij het betoog van den voorzitter en bleef bij het voorstel van de meerderheid van B. en W-, omdat er z.i. geen reden is het salaris der amb tenaren te verlagen, nu de gemeente eenmaal heeft besloten premievrij pen sioen te verleenen. De heer S c h u ij t vond het in het al gemeen gemotiveerd als van de ambte narensalarissen iets wordt afgenomen als bijdrage in de misère van dezen tijd Nu echter in verschillende gemeenten gelijk aan Heiloo hoogere salarissen worden gegeven en de meerderheid van het college van B. en W. toezegt bij de begrooting de salarissen nader te willen herzien, zou spr. het voorstel steunen. De heer Dekker vond het onjuist alle salarissen thans met 10 pet. te ver hoogen. De heer de Jager beaamde deze on billijkheid. De heer Keesman vroeg aan te too- nendat de salariseen te hoog zijn. Is dit zoo, dan zal hij vóór verlaging ervan zijn. Ten slotte werd het voorstel van B en W. aangenomen met 6 tegen 5 stemnu-n Tegen de heeren Opdam, Kostelijk, Bakker, Vahl en de Jager; vóór de hee ren Barnhoorn, Franken, Schuyt, Kees man, Greeuw en Maas Geesteranus. Reorganisatie burgerlijk arm bestuur. In het antwoord op het voorstel van de heeren P. Greeuw en H. Keesman tot het instellen eener commissie ter voor bereiding van de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur deelden B. en W. den raad mede: De onmiddellijke aanleiding tot het voorstel, n.1. de voorgenomen aanstel ling van een administrateur, is vervallen, nu het Burgerlijk Armbestuur heeft medegedeeld, dat het op dat voornemen is teruggekomen. Nu die aanleiding tot het voorste, ver vallen is, zou gevoegelijk kunnen woraen aangenomen, dat de voorstel .ers thans ok geen prijs zouden ste'lerr op verdere behandeling, doch bij de besprekingen, welke op 16 Mei j.1. over deze aangele genheid zijn gehouden, is gebleken, dat wel prijs gesteld wordt op verdere be handeling, afgescheiden van de vraag of al dan niet een administrateur zal wor den benoemd. Uit de bewoordingen van het voorstel blijkt, dat het de voorstellers niet gaat om den naam, doch om een grooterea ii vloed van den raad op den gang van zaken der instelling. Bovendien bleek bij vorenbedoelde besprekingen, dat do reorganisatie gewenscht wordt, om het contact tusschen de gemeentelijke in stantie, die de verzorging der werkloo- zen behartigt en de instelling van wel dadigheid nauwer te maken. Wij hebben niet de overtuiging ge kregen, dat aan meerderen invloed van den raad op den gang van zaken van het burgerlijk armbestuur bepaalde be hoefte bestaat. De invloed dien de raad op het burgerlijk armbestuur kan uit oefenen, is heel groot. Het tot stand brengen van nauwer contact, bovenbedoeld, is een zaak van organisatie. Het burgerlijk armbestuur heeft steeds getoond alle medewerking te willen verleenen, die te dien opzichte ver langd werd, zoodat eenige reorganisatie, om daartoe te geraken overbodig is. Op grond van het een en ander gaven B en W. in overweging het voorstel niet aan te nemen. De heer Greeuw zei, dat het voor stel van hem en den heer Keesman slechts wenscht de aanwijzing van een commissie ter bestudeering van reorga nisatie, uit welker rapport dan later de conclusies kunnen worden getrokken De voorzitter antwoordde, dat B. en W. de urgentie van verandering der instelling niet inzien en dus ook niet van benoeming der gevraagde commis sie. De heer K os te I ij k meende, dat men de werking van het tegenwoordige (on langs opnieuw aangevulde) burgerlijk armbestuur eerst moet afwachten. Het voorstel om geen commissie te benoemen, werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Er tegen waren de heeren Greeuw en Keesman. Voorstel aangaan geldleening. B. en W. stelden voor, te besluiten tot het aangaan van een geldleening van ten hoog ste 80.000 tot dekking van de kosten var. verschillende werken (aankoop, bouwrijp ma ken en bebossching van grond aan den weg aan Egmond, uitbreiding begraafplaats en aankoop twee perceelen aan den Rijksstraat weg). Devoorzitter deelde mede, dat er ver schillende voordeelige aanbiedingen zijn, het beste lijkt dat om te leenen tegen 4 pCt. naar een koers van 99Va. Goedgekeurd zonder hoofdelijke stem ming. De aflossing zal geschieden in 40 jaren of eerder. Wijziging begrooting 1934. In verband met eenige wenken van Ged. Staten werden verschillende administratieve wijzigingen in de begrooting 1934 goedge- Uitbreidingsplan omgeving Nic. Beetsweg. Tegen dit plan zijn bezwaren ingebracht door de heeren de Bakker, Stuveling en Hel leman. Door een geringe wijziging kan hier aan worden tegemoet gekomen, waartoe B. en W adviseerden. De heer Kostelijk vreesde dat hieruit in de toekomst moeilijkheden zouden kunnen voortkomen. De heer Opdam zei, dat dit buiten dit plan valt. Later kan men daar op terug ko men. Het uitbreidingsplan werd hierna z ii.st vastgesteld. Vragen aan B. en W. Als laatste punt kwamen aan de orde de dezer dagen door ons gepubliceerde twee vragen van de heeren Greeuw en Keesman. De eerste vraag betreft, zooals men zich herinnert, de werkzaamheid van het raadslid den heer Kostelijk als opzichter bij de cul tuurgronden aan den weg naar Egmond, welke functie naar zij vreesden een perma- nente zou worden, in strijd met de gemeente wet, reden waarom zij het betreffende raads besluit wilden doen beëindigen, b.v. door het onder 't oog zien van de benoeming van een gemeente-opzichter, die belast zou kunnen worden met de leiding van diverse gemeen tewerken. De tweede vraag hield verband met het geven van namen aan straten, waarvoor he* Geschiedkundig boek van Heiloo door den heer P. A. de Lange gegevens zou kunnen verschaffen. Op de eerste vraag antwoordde de v o o r- z i t t e r het eens te zijn met de heeren Keesman en Greeuw, dat, indien na verloop van tijd weer toezicht op eenig werk noodig is, een ander persoon daarvoor moet worden benoemd. Voor het oogenblik zou spr. het bejamme ren, als de heer Kostelijk zou worden ont slagen, gezien zijn goede werk in de genoem de functie, die echter als tijdelijk is bedoeld en daarom niet bestendigd moet worden. Het is nog de vraag of men de betrek king kan opdragen aan een gewoon ge meente-opzichter of dat er een ander moet worden aangewezen. Dit zal worden onder zocht. Spr. kon intusschen getuigen, dat de heer Kostelijk buitengewoon goed werk heeft g; daan ter zake bestrijding van werkloosheid en spr. zou dan ook voorloopig (tot de oogs'. langs den weg binnen is) den heer Kostelijk als opzichter willen handhaven. Wat de tweede vraag betreft, zei de v o o r z i t t e r, dat het daarin genoemde boek nog niet is verschenen. Den heer de Lange zal worden gevraagd of het spoedig zal verschijnen en of er gegevens voor straatnamen in zullen voorkomen. Ook zal den provincialen archivaris, den heer de Jonge van Ellemeet, worden gevraagd om gegevens daarvoor. Spr. was het met de heeren eens, dat de kwestie urgent is. Tegen het eind van het jaar zullen de verschillende straten van namen moeten zijn voorzien. De heer Keesman meende, dat, nu het groote werk van den weg naar Egmond ge reed is, de heer Kostelijk als opzichter zal moeten aftreden. Het toezicht op de cultuur gronden eischt niet zijn volle kracht en is geleidelijk uitgebreid ook tot andere wegen Devoorzitter zei, dat B. en wl den heer K. alleen zouden willen vragen het cultuurwerk nog af te maken. De heer Kostelijk zei, dat hij bleef bij zijn woord van destijds, dat het hem aange naam zal zijn, als het werk spoedig voor hem afloopt. Het werk aan de cultuurgron den zou spr. nog graag afmaken, als het gaat met instemming van den raad. De interpellatie werd hierna gesloten, waarop de openbare vergadering overging in comité. In het „Wapen van Medemblik" te Me- demblik heeft het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland", onder voorzitter schap van den in het West-Friesland zoo be minden dr. van Balen-Blanken zijn algemee ne vergadering gehouden. De vergadering was druk bezocht. Na een woord van welkom hield de voorzitter een inleiding over „Oud West-Friesch dialect. Om voor „onze teekenmeesters" van Charvarius een voorbeeld aan de hand te doen begin ik met de bewering, dat de taal studie tegenwoordig in het teeken van 't dia lect staat. De Kon. Mij. van Nederlandsche Letterkunde heeft het wagentje daarvan aan 't rollen gebracht en al gaat het niet met autosnelheid (zulke oude dames houden gelukkig niet van buitengewoon snelver- voer) het rolt en zoo kwam ons West- friesch ook aan den weg om mee aan veel gezeg te lijden. Mij werd het geboden als onderwerp voor de radio en als zoodanig wil ik het ook z'n deel niet onthouden. Tot mijn leedwezen moet ik daarbij beginnen met eene, teleurstelling wekkende, mededeeling en wel deze, dat er naar mijn bescheiden meening van één eigen Westfriesch dialect geen sprake kan zijn en er veeleer aan verschil lende in West Friesland gesproken dialecten gedacht moet worden. Immers dat van Andijk en Enkhuizen waarin de h wordt weggelaten, lijkt in niets op dal van Winkel en Nieuwe Niedorp; dat van Aartswoud niet op dat van Spanbroek; van Wijdenes niet op Andijk Om een voorbeeld te noemen worden te Spanbroek de ei en ij als ai uitgesproken (maidje, taidje, gait). In Andijk daarentegen heeft men oi, (wooif, Meroitje. toid). In Op meer „love ze niks van dal al", maar in An dijk „leuve" ze alles en „k>ite" ze ze mit oupe.ouge betoeteren. In Wognum wordt een kerel, as ie kwaad wordt, „kriewelig" in z'n laif, in Andaik „proentjes". Hier vragen ze: wat doenne jullie? Gunter: Wie hewwe jullie deer bai je? Neist ons prate van voif menu ten, effes verder van vaif menite. Nergens in alles gelijkheid en in tal van plaatsen eigenaardige bijzonderheden, maar wat ge lukkig is, overal is in 't een of ander nog wel iets glanzends, onder het stroeve iets liefelijks tusschen 't rouwe te ontdekken. Men snuffele maar eens en men ontdekt een taalschat, dien men niet verwacht had. Als 't waar is, dat een groot aantal synonie men voor den rijkdom van een taal pleit, dan slaat ons dialect in dat opzicht een zeer goed figuur. Denk maar eens aan onnoózel, skimmelig, bleuïg of verlegen; dat zijn vier voor één. Maar 6 voor één krijgen we in: peeuwe, piepe, skreeuwe, kneerie, snoffe of dranze, allemaal werkwoorden, hetzelfde weergevende; wat ook de volgende 6 voor de zelfst. naamwoorden doen, al zijn ze nu niet bepaald van de fraaiste: oplazer, opflikker, opzanikei, oppetater, opmepper, katjewa ti Oorveeg en kaakslag zijn de meer deftige er voor. Begroótelijk, noósselijk, spaitig en jam merlijk gaan in gevieren; snaaien, smikkelen, snobben, snukkelen gaan met snoepen als een vijfvoudige alliteratie samen, terwijl een tenger kind op zesderlei wijze door één: mis- daaier, 'n pluut, 'n spiegt, 'n purrekie, 'n peu- ke, 'n op.-ten-manje kan worden uitgeteekend Ook in ander opzicht zoo beu-ogde sprbe hoeft het dialect niet bij de geschreven taal achter te staan, hetgeen zeer natuurlijk is omdat de spreektaal er voor de schrijftaal was. Aan het zangerige van het West-Friesch schreef spr. toe, dat het zoo bij uitstek ge schikt is om het gunstige, het nalve in het humoristische weer te geven. Spr. noemde verschillende schrijvers en dichters in het West-Friesch dialect om dit nader aan te gaan. Hij eindigde met een van lof getuigende peroratie op het geliefde gewest Uit het door den heer W. Ruipermao uit gebrachte verslag stippen wij aan, dat het aantal leden tot 334 was teruggeloopen. In het jaarverslag werden verschillende leden, die door overlijden aan het genoot schap waren ontvallen, herdacht. Met vreugde maakte spr. melding van de uitgave van het werk van den heer Brander uit Vlissingen, getiteld: Beschrijving van het eiland Jan Mayen en de overwintering al daar in 16331634, dat gratis aan de leden zal worden aangeboden. Medegedeeld werd dat de z.g. „de Tent" te Oosterdijk een bestemming als jeugd herberg heeft gekregen, zoodat het mooie gevelstuk behouden blijft. Aan de oude dracht van West-Friesland wordt gestadig gewerkt. De heer Merens deed mededeelingen over de resultaten van het academisch onderwijs aan mej. Smit, die ddt onderwijs door de bemoeiingen van het genootschap volgt. De resultaten zijn 'bevredigend. Uitslag tooneelwedstrijd. Mevrouw Wegener Sleeswijk—van Balen Blanken bracht een gedocumenteerd verslag uit over den tooneelwedstrijd van bekroonde stukken in 't Westfi iesche dialect, uitgeschre ven door het genootschap. Op geestige wijze besprak zij de geijkte uitdrukkingen van plaatselijke bladen over uitvoeringen van plaatselijke tooneelver- eenigingen, die altijd vol lof zijn en het voor een jury moeilijk maken, gezien de unaniem gunstige verslagen, een plaatselijke tooneel- vs.reeniging te beoordeelen. Aan den wedstrijd hadden vijf vereeni- gingen deelgenomen en wel drie met: „Z'n dag was kommen' van den heer en mevr. Groot uit Oudkarspel en twee met:,.'n Lach en 'n Traan" van dr. v. Balen Blanken Hierop volgde de uitreiking der prijzen door den voorzitter, nadat deze een tintelend woord van dank aan de jury had gesproken en een typische toespraak tot de deelnemers 'had gericht Den len prijs had verworven de tooneel- vereeniging Justus van Mauiik" te Groote- broek. Den 2en prijs tenvereeniging te Oosthuizen, den 3en die te 2en prijs had behaald de dilettan Tw;sk, den 4en die te Hauwert en den 5en die te Hoogwoud. Den len personeelen prijs verwierf mevr leent tra brugman te Gtootobroek 2e nr' le pt. heeren- C. Kolijn. Grootebroek- 2e pf. C. Koeman te Hauwert; 3e pr r' Spijker te Hauwert. Aan de juryleden werd nog een souvernir uitgereikt. Na een gezellige koffietafel zong mevr Westerouwen van Meeteren, begeleid door den toonkunstenaar G. J. Haalebos uit Hoorn eenige zangnummers, waarmede zij veel succes oogstte. De aftredende bestuursleden mevr. Buis hand—Molen en de heeren K. Ruitennan en D- Brouwer werden herkozen. De heer C. Koeman, ingenieur en rijkstuin- bouwconsulent te Alkmaar, gaf nog een toe lichting tot een uit geëxposeerde boekwerken en platen bestaande historische tentoonstel- 3oor deze toelichting werd het rijke bis. torische leven van West-Friesland duideliil belicht. iuidelijk De heer M. Zwaagdijk rapporteerde over de enquette over kinderfoHdon? in het ge- west met inbegrip van Marken en Urk. Aan de scholen waren vragen gezonden, die door de kinderen schitterend waren beantwoord dank zij de serieuse wijze waarop het onder wijzend personeel aan 21 openbare en 9 bijzondere scholen had deelgenomen. Het door inleider samengestelde ma nuscript zal in druk worden uitgegeven. Als plaats van de volgende vergadering werd Schagen aangewezen. Het Kasteel Radbowl, Op 'n vraag door den historicus Schuur, man uit Graft, deelde burgemeester Peters mede, dat de onderhandelingen die gevoerd waren om de omgeving voor het kas teel Radbout in overeenstemming te brengen met de beteekenis var. dit historische gebouw door hem, toen hij in 1932 het burgemeesters ambt aanvaardde, op het doode punt waren gevonden. Spr. had den tijd afgewacht om die onder handelingen weer aan te knoopen, aangezien in deze zakelijke aangelegenheden persoonlijke kwesties gewikkela waren. Spr. laakte het in de locale pers, dat men, wetende dat een tegenspraak niet kan vol gen, omdat alles nog in het binnenskamers stadium verkeerde, verschillende insinuaties had gelanceerd. De zaak heeft ten volle zijn aandacht en binnenkort zijn daarover openbare mededee lingen te wachten. Ook de omgeving wordt het bezit van het rijk en het voornemen bestaat om de fundamenten op te graven en tot 1 M. hoogte op te trekken, zoodat men een indruk kon krijger van den omvang van het vroegere kasteel. Wat er nu nog staat is slechts helft van het vroegere. Of de grachten weer gegraven zouden worden is iets dat door 's rijks monumentenzorg be slist zal worden. Onder leiding van het V. V. V. bestuur van Medemblik werden hierna de beziens waardigheden van de Radbout-stad bezich tigd, welke oude havenstad, die door de drooglegging: van de Zuiderzee weer tot de levende steden gaat behooren, het volgend jaar haar 1600 jarig bestaan hoopt te vie ren. Om half vier had ten stadhuize de officfeefe ontvangst plaats waar burgemeester Peters een vriendelijk woord sprak en het gezel schap tot eeri wandeling in het nieuwe park, dat het volgend jaar bij de herdenking van het 1600 jarig bestaan officieel geopend zal worden, uitnoodigde. Des avonds na het gemeenschappelijk diner, gaf de plaatselijke Harmonie in dit park een concert, waarmede de groote West-Friesche gastdag werd beëindigd. De r.k. arbeiders vergaderden Dinsdag avond in hotel De Burg. Wethouder G. Bekker van Zuidscharwoude was mede aanwezig, terwijl voor den r k. Volksbond de heer G. van Slingerland en voor den r.k. landarbeidersbond de heer J. Dekker tegenwoordig waren. Hoofdzakelijk was deze vergadering be legd voor het uitspreken van klachten over de tewerkstelling in de Wieringermeer. Heel veel klachten werden geuit. Zoo werd o.m. geklaagd over het uitbetalen der loonen. Als iemand om de week mag werken, moet hij ongeveer 10 dagen op z'n geld wachten. Hij ontvangt dan zijn loon in de volgende week als hij weer werkt. Ook over het uit te voeren werk was men ontevreden. Draineeren is een werk, dat men moet kennen. Verder werd meegedeeld, dat er, als-men eens meer verdiende dan het normloon van 12 per week, dadelijk overplaatsing volgde naar ander werk. Men mag niet hooger*<>- men dan 10 van den norm. Er zal door het H.B. worden getracht een kindertoeslag te krijgen, terwijl het accoordloon, dat zeer verschillend is, zoodat de menschen zelf niet weten wat ze verdienen, een punt van onderzoek zal uitmaken. 75. In het rooversnest kwam het vreemde gezelschap wel een beetje onvet wacht. Een van de bedienden ging onmiddellijk den hoofdman waarichuwen, die vervaarlijk begon te grom men. Dat beteekende zooveel als: „Hou ze in de tfaten". 76. Inmiddels hadden Piet en Drein wat te eten besteld. Ze hadden een reusachtige honger, en nadat Piet zijn petje onder de tafel had gestopt, bestelden ze alles wat op de spijskaart stond, benevens vijf sigaren. De kellner vond die bestelling wel een beetje gek, maar zorgde toch, dat alles zoo gauw mogelijk op tafel stond.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6