Binnenland JUoüUtciaai 7lieuw& OmeJCoioHië* fuchtoaact Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). wilde voorkomen, dat verwachtingen ge wekt worden, die niet verwezenlijkt kunnen worden en hij wilde ook voorkomen, dat de raad uitspreekt van oordeel te zijn dat de regeering verslechteringen invoert, die niet tc dragen zijn. Weth. Westerhof deed het genoegen, dat de R.K. Volksbond door een misverstand niet teekende. Weth. van Slingerlan d: Daar is mij niets van bekend. Weth. W e s t e r h o f had aan het college de lijst van verslechteringen overgelegd. Spr. constateerde, dat het aeires dooi bestuursle den van de Christelijke Besturen Bond on derteekend is. B. en W. bedoelen de regeering te vragen of de mogelijkheid bestaat, dat Alkmaar in de le klasse komt. B. en W. geven geen beoordeeling van de regeling, doch gezien het feit, dat een dorp als Wormer wel in de le klasse staat, is de vraag zeker billijk. Hiertegen kan moeilijk bezwaar worden gemaakt. Het persgesprek had plaats om de arbeiders te laten zien, wat B. en W. gedaan hadden. Spr. gaf daar van opnieuw een opsomming. Een verzoek om de oude regeling in te vctren zal toch geen succes hebben. De bil lijke vraag om Alkmaar in de 1ste klasse te plaatsen kost de regeling echter niets meer. De menschen staan tot het uiterste over of gaan gebukt onder het droeve juk van dezen tijd. Langzaam maar zeker komen zij van alles tekort. Spr. verbaast zich erover en prijst hen daarom, dat ze niet tot uitersten overgaan. Ook een andere regeering kan geen wonderen doen. Men kan den gulden maar eenmaal uitgeven, doch het laatste waaraan de regeering had mogen komen was de steunregeling. Als alle menschen eerlijk waren met hun b lasting aangift zouden de belasting inkomens ook in deze stad zeker met 1/4 stij gen en de ellende veel minder zijn. Bij gezinsloonen van 12 wordt met deze regeling 90 pCt. bereikt. Aan de hand van de cijfers begrijpt het college het verzoek van de vakcentrales. Een gemiddeld gezin in Alkmaar met 2 kinderen kreeg, bij 'n huur van 5, 16.50 Dit bedrag is geworden 13.40. Momenteel zijn er 180 menschen in de werkverschaf fing aan den Bergerweg. 17 van 322 ge- steunden kregen door de kinderen te laten medetellen meer, de anderen minder. Voor een plaats als Alkmaar is de nieuwe rege ling zonder beteekenis. Spr. wees er op, dat de gesteunde kostgangers gedreven worden naar het communisme of het fascisme of on dergaan. Spr. gaf een opsomming van de verlaging. Het getal werkloozen is momenteel in Alkmaar 70 hooger dan het vorig jaar en bedraagt thans 890. Voor Alkmaar wordt door de nieuwe regeling 14000 bezuinigd en het college is van oordeel, dat die gelden daarop niet verkregen mogen worden. Het college stelt daarom voor de regeering te verzoeken Alkmaar in de le klasse te plaatsen. De heer H o ij t i n k was van oordeel, dat het college dit verzoek reeds had kunnen doen. Het deed reeds zooveel zelfstandig. Wat het college voorstelt is iets anders dan het adres vraagt. Met het voorstel van het college gaat spr. accoord, doch het adres wilde hij voor kennisgeving aannemen. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Benoeming van een stadsarts. Aan de orde was de benoeming van een stadsarts in de vacature van den heer R. G. C. Schröder, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met ingang van 1 Augustus a.s. deze functie neerlegt. De alfabetische aanbeveling bestond uit de heeren J. Th. van Leeuwen en A. M. Moolhuijsen. Het adres van de Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen kwam tevens is behande ling. De heer v. d. V a 11 vroeg waarom de voordracht was opgemaakt zonder dat de namen van de vrouwelijke sollicitant was voorgelegd. Weth. Bons erna: Het college oordeelt, dat allereerst in aanmerking moeten komen zij die meer praktijk hebben. Dit in overeen stemming met den directeur van den ge neeskundigen dienst. Men is echter vrij bui ten de aanbeveling te stemmen. Mej. C a r e 1 s had met verbazing de aan beveling gelezen. Er zijn reeds twee vrou welijke gemeenteartsen en spr. achtte daarom een vrouwelijke arts hiernaast zeer wensche- lijk. Voor onderwijzeressen die gekeurd moe ten worden is het van belang dat een vrou welijke arts dit doet en de sollicitante is hoogst bekwaam. Spr. hoopte, dat de raad haar zal benoemen. De heer v. d. V a 11 was niet gewend om zich tot den directeur van den dienst te rich ten, doch wel tegen den wethouder die ver antwoordelijk is. Met groote bevreemding en ernstige teleurstelling heeft spr. kennis genomen van de aanbeveling van dit college en speciaal van dezen wethouder. Voor hem is het geen zaak van bekwaamheid, maar van recht. Een belangrijk deel van de men schen, die door den stadsarts geholpen moe ten worden, bestaat uit vrouwen. Spr. had elders inlichtingen ingewonnen en de betrokken dokter, dien hij sprak oor deelde 't hoogst gewenscht, dat als er reeds 2 stadsartsen zijn, de 3e, als de sollicitante bekwaam is, een vrouw wordt. Over de vrou welijke sollicitante kreeg spr. zeer gunstige inlichtingen. Zij heeft een hoog moreel ge voel en wordt volkomen in staat geacht de functie waar te nemen. Over de geheele wereld wordt de arbei dersklasse teruggedrongen met de vrouw en in de Proletarische Vrouw, die de echtge- noote van den wethouder ook leest, kan men evenals in Het Volk lezen, dat het noodzake lijk is, dat de vrouwen opkomen voor hun recht en dat soc.-dem. niet mogen medewer ken aan het achterstellen van de vrouw. Nu spr. den wethouder heeft gehoord is hij nog meer bevreemd. De betrokken artsen hebben een positie. Een is tevens controleerend arts van een groote instelling. De vrouwelijke medicus heeft met maatschappelijke moeilijk heden te kampen. Waar van haar getuigd wordt dat ze hoogst bekwaam is, daar hoopt hij, dat de raad niet langer de vrouwen naaT de mannelijke artsen zal blijven verwijzen en er toe zal overgaan de vrouwelijke solli citante te benoemen. Dit zal ook door de vrouwen van spr.'s richting op prijs gesteld worden. Bekwaamheid is hier niet .n het g-A'ng. Weth. Bonsema oordeelde, dat de heer v. d. Vall ook moest begrijpen, dat an deren van meening zijn, dat het beste in het stadsbelang is, dat een van de aanbevoleuen benoemd wordt. Het college aanvaardt daar voor de verantwoordelijkheid en volgens de verordening heeft het college het advies in gewonnen van dr. Dijkhuizen en niet valt te ontkennen dat de aanb^olenen meer erva ring hebben. Dat zij meer irkotnen hebben is geen argumentatie. Onder de mannelijke sollicitanten zijn er echter ook die een slechte praktijk hebben Spr betoogde, dat Ce partij zich op gelijKStellinv van man en vrouw stelt en alleen omdat de aanbevolenen meer ervaring hebben stellen B. en W. voor hen te benoemen. Spr. wilde de vrouw niet uitsluiten. Als de tijd daar is wil ook spr dr. Bartstra benoemen. Vooralsnog achtte hij dit thans niet wenschelijk. De heer v. d. Vall oordeelde, dat uit de aanbeveling niet bleek, dat de wethouder gelijkstelling van man en vrouw voorstond. In het belang van de vrouwen drong spr er bij den raad op aan recht aan de vrouw te doen. Hierna verkreeg bij 1ste stemming dr. Mooihuizen 8 stemmen, dr. van Leeuwen 4 stemmen, dr. Hoogeboom 1 stem en dr. Bartstra 5 stemmen; zoodat 'n tweede stem ming noodig was met als resultaat, dat dr. Moolhuizen 7 stemmen verkreeg, dr. Bartstra 6 en dr. v. Leeuwen 4. Hierop volgde een herstemming tusschen dr. Moolhuizen en dr. Bartstra, of, zooals de burgemeester het noemde, een herstemming tusschen man en vrouw, met als resultaat dat met 10 stemmen dr. Moolhuizen gekozen werd tegen 6 stemmen op dr. Bartstra en 1 stem blanco. Verkoop van bouwterrein. De heeren P. Molen, alhier en J. Brou wer te Heiloo verzochten perceel en bouwterrein te mogen koop^n, gelegen aan de Bisschop Bottemannestraat, elk groot ongeveer 230 M2., voor den prijs van 7 per M2. Dit voorstel werd door B. en W. terug genomen. Verdeeling der gemeente in stemdistricten. B. en W. stelden den raad voor aan Ged. Staten dezer provincie in overwe ging te geven den minister van Binnen- landsche Zaken voor te stellen deze ge meente voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, ingaande 1 Ja nuari 1935 te verdeelen in 21 stemdis tricten en daartoe de verdeeling der ge meente in stemdistricten opgenomen in Gemeenteblad No. 1013 van 1926 te wij zigen. Tevens werd voorgesteld Ged. Staten in overweging te geven de verdeeling dezer gemeente in stemdistricten, in gaande 1 Januari 1935 voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten op dezelf de manier te wijzigen en vast te stellen een verordening tot verdeeling der kies kringen voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad in stemdistricten. Conform besloten. Afwijzing van het verzoek der Nieuwpoortslaan-bewoners. Voorgesteld werd afwijzend te beschikken op een verzoek van de bewoners van de Nieuw- poortslaan om voortaan bij motorraces den toegang tot het Sporpark in de Nieuwpoorts- laan aan één zijde open te houden. De heer Woldendorp constateerde, dat B. en W. met de samenstelling van de bijlage hadden gezeten. Spr. onderwierp de bijlage aan critiek. Hij oordeelde dat vreemd met de belangen van de gedupeerden wordt omgesprongen en was van oordeel, dat het gemakkelijk was aan hun ver langen tegemoet te komen. Voor de bezoekers is het ook een voordeel als de wandelaars na afloop door de Nieuwpoortslaan kunnen ver trekken. Spr. wilde bij motorraces den toegang open stellen bij de Regulierslaan. Mr. Langeveld was mede van oordeel, dat velen, die zich er op hadden ingesteld ge dupeerd worden. De Sportlaan is als object van werkverschaffing ter hand genomen en is nu oorzaak dat anderen werkloos worden. Als monopolist ontneemt de gemeente aan kleine menschen weer een bron van inkomen. Spr. be sprak een artikel in de rechtskundige pers over de overheidsmoraliteit en eindigde met den wensch uit te spreken dat aan de wenschen van deze kleine middenstanders tegemoet zal wor den gekomen. De heer S i e t s m a ging accoord met het denkbeeld van den heer Woldendorp Hij er kende de moeilijkheden voor de gemeente en laakte het dat bij motorraces de Nieuwpoorts laan reeds vroeg in den morgen voor alle verkeer gesloten is. Alle bewoners van de Nieuwpoorts laan teekenden het adres en van de ne ringdoenden is de regeling funest. Spr. wil voorloopig aan adressanten tegemoet komen. Weth. v. Sli ngerland constateer de, dat de burgemeester hier kort is, doch reeds een handighe'G beschikt om zaken van zich af te schuiven, aange zien de regeling van het verkeer bij een burgemeester berust Het was spr. niet bekend dat reeds vroeg Je Nieuwpoorts laan wordt afgesloten. (De vergadering duurt voort.) Hedenmiddag te één uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burge meester Afwezig met kennisgeving de heeren Bu- lens en Geels. De voorzitter hield bij de opening der ver gadering een korte rede ter herinnering aan de vele goede diensten, welke de heer D. Schenk als hoofdambtenaar aan de gemeente heeft bewezen. Na vaststelling van de notulen der vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, Bij het schrijven, waarin de heer Ringers ontslag neemt als raadslid, neeft de burge meester herinnerd aan het vele goede, dat de heer Ringers zoowel als raadslid als in de functie van wethouder voor de gemeen te gedaan heeft. De geloofsbrieven van den heer G. Gronds- ma werden door een commissie onderzocht en in orde bevonden, zoodat de heer Gronds- ma in de volgende vergadering kan worden toegelaten. Een ingekomen adres om steunverhooging werd dadelijk in bespreking georacht en door den heer van Drunen verdedigd. Spr. be toogde, dat 12 als steunuitkeering abso luut ontoereikend is om daarvan te kunnen leven. De heer Venneker ondersteunde de woor den van den heer Van Drunen. Laat de ge meente er bij den minister op aandringen de oude steunregeling weer in te voeren voor zoover de grootere gezinnen daarvan althans niet de dupe zullen worden. De heer Hoijtink betwijfelde of men kans op succes zou hebben bij de regeering. Als er één overtuigd is, dat de steun niet hoog is, zal het de minister zelf wel zijn. B. en W. weten te goed hoeveel voorgenomen verbete ringen door den minister reeds afgewezen zijn. Laat men bedenken, dat de raad thans niet over de financieele gegevens beschikt om de zaak te beoordeelen. Het is beter, dat de raad eerst inzicht van stukken krijgt. De Christelijke Bestuurdersbond blijkt niets van het adres af te weten, wat spreker ten hoogste bevreemdde, daar deze bond het wel onderteekend heeft. De heer Van Slingerland zeide, dat de R.K. Volksbond een onderzoek naar de ver slechteringen instelt bij de vakafdeelingen. Vandaar dat deze nog niet mede ondertee- kende. De heer Vogelaar betoogde, dat de vak organisaties zelf de verslechteringen nog niet kennen. Laat men de zaak niet vooruit loopen door zich tot de regeerisg te wenden, die een en ander niet op losse schroeven zal hebben besloten. Men moet geen verwachtin gen wekken, die niet verwezenlijkt kunnen worden. Laat het college het adres om prae- advies nemen en de raad in een volgende vergadering inlichten. De heer Westerhof wees er op, dat hij een overzichtslijst b ijret college indiende. Het bestuur van den Christ. Bestuuredersbond heeft werkelijk onderteekend. Wij kunnen vragen of Alkmaar in de le klasse komt. B en W. hebben het uiterste gedaan den toe stand te Alkmaar zoo goed mogelijk te maken. Het verzoek om de oude regeling te her stellen zal wel niet goedgekeurd kunnen worden. Beter is het, dat Alkmaar, evenals de Zaanstreek in de le klasse gebracht wordt. De laagste uitkeeringen brengen een wereld van leed bij de daardoor getroffenen. De regeering kan geen wonderen doen, maar had tot het laatste van de steunuitkeeringen moeten afblijven. De belastingontduikers hebben tot dit pauperisme bijgedragen. Op de voornaamste klachten van Alkmaar heeft de regeering niet geantwoord. Een gemid deld gezin in Alkmaar kreeg 12.50 1 huurtoeslag -f- 2-70 voor de kinde ren 16.20. IMt is thans 13.40 gewor den. Men begrijpt welke ellende dat moet geven. De vermindering per week bedroeg thans voor de gemeente 149, maar dat beeld zal keuriger worden als het werk aan den Ber gerweg is beëindigd. Slechts 17 personen van de 322 kregen meer dan vroeger. Een ■kostganger krijgt thans nog slechts 6. per week. Die jongens worden naar communisme of fascisme gedreven, aldus spreker. Krijgen wij de oude regeling en de le klasse niet dan scheelt het de gemeente 20 000, waar van het Rijk 6000 betaalt. Het college stelt voor den minister te vragen met de Zaanstreek gelijk te worden gesteld en ons in de 1ste klas te brengen. De heer Hoytink meende, dat het college dat reeds had kunnen vragen. Alle raads leden willen medewerken de ellende te ver zachten. Het college werd gemachtigd het verzoek aan den minster te doen. Het ingekomen adres kan dan voor kennisgeving worden aangenomen. (Ongecorrigeerd.) TELEGRAMMEN PER TELEFOON. Belangrijke uitbreiding. Aan de gelegenheid tot het aanbieden van telegrammen per telefoon is dezer dagen een belangrijke uitbreiding gegeven Voortaan kunnen nl. aan de rijkstelefoonnetten (alle netten, behalve die te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graverihage) telegrammen per telefoon worden aangeboden uit een der spreekcellen op den openbaren weg, waarbij de telegram- kosten voldaan worden door het verschul digde bedrag in den incasseerautomaat van de telefoon te werpen. In voorkomende gevallen belt men daar toe op d« gewone wijze het rijkstelegraaf kantoor en geeft vervolgens het telegram op; de opnemende ambtenaar deelt de telegam- kosten mede. welke d« aanvrager in den automaat moet weipen. Aangezien voor een telefonisch aanbieden geen extra kosten zijn verschuldigd, wordt van de seinkosten 10 cent afgetrokken, welke de aanvrager reeds in den automaat moest werpen om de verbinding tot het telegraaf kantoor tot stand te brengen Indien de spreekcel alleen van een duto- beltjes-automaat is voorzien, worden de kosten in voorkomende gevallen tot een veel- fout van 10 cent naar boven afgerond. KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. Wederom gedaald. Blijkens mededeeling van 't Gemeentelijk Sta tisch bur. te A'dam zijn de kosten van levens onderhoud sinds het vorige onderzoek zoo wel voor de arbeiders- als voor de ambte naarsgezinnen alsook de kosten van eetwa ren en dranken afzonderlijk gedaald. (Ar beidersgezinnen resp. 1,7 en 2,4 ambte naarsgezinnen resp. 1,2 en 2,5%). Ook ditmaal deden de voornaamste wijzi gingen zich voor bij de eetwaren en dranken, waarbij thans prijsveranderingen in verband met de seizoen wisseling op d«n voorgrond traden. Voor beide groepen van gezinnen zijn gedaald de posten melk, eieren, vleesch- waren, visch, vet en oliën (randvet en sjiek), boter, suiker en groenten; de verminderingen van de posten melk en groenten zijn belang rijk. Daartegenover zijn gestegen even eens voor beide groepen van gezinnen de posten koffie, thee en aardappelen. Rund- en varkensvleesch werden iets duurder. De in vloed daarvan werd getemperd o.a. door een daling van den prijs van kalfsvleesch, zoo dat alleen bij de arbeidersgezinnen de jwst vleesch sinds Maart j.1. een geringe stijging onderging. Voor beide groepen van gezinnen werden lager de posten kleeding, huishuur, brand stoffen en wasch- en poetsartikelen; voor de ambtenaarsgezinnen daalde bovendien de ipost huisraad. Gestegen zijn voor de beide groepen de posten belasting, gas en electri- citeit. Sinds Juli 1927 is het de eerste maal, dat de bedragen van den pos! huishuur zijn gedaald. Sedert genoemden datum bedraagt de stijging 10% tegenover 11,2% in Augus- tus-September '33. Het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud voor Juni 1934, berekend op den grondslag van 1921, bedraagt voor arbeidersgezinnen 67,4 en voor de ambte naarsgezinnen 65, dat voor de kosten van eetwaren en dranken afzonderlijk resp. 58,1 en 55. BRAND IN PAPIEROPSLAGPLAATS, Bij het Arnhemsche Leger des Heils. In den afgeloopen nacht is te Arnhem brand uitgebroken in de papier-opslag plaats van de werkinrichting van het Leger des Heils op den Klarendalschen weg. De brand nam een ernstig aanzien aan en het gebouw van het achter de werkinrichting gelegen toevlucht voor dakloozen werd in allerijl ontruimd. De brandweer was het vuur spoedig meester. Het schijnt niet uitgesloten te zijn, dat een kwaadwillige een branden de sigaret heeft geworpen door een openstaand raam in de papier-opslag plaats. Schade van duizenden. Omtrent den brand in het tehui6 voor daklooze mannen van het Leger des Heils te Arnhem vernemen wij nog, dat de brand omstreeks half twee des nachts ontstond in de sorteerkamer, waar een groote hoeveelheid papier lag opgesla gen. Boven de sorteerkamer is een slaap zaal gelegen waar een 25-tal mannen sliep. Zij werden in allerijl gewekt en konden allen het gebouw verlaten, even als de andere dakloozen .ongeveer een 40-tal, die elders in het gebouw sliepen. Het vuur werd door de Arnhemsche brandweer met een 6-tal stralen bestre den. Na eenige uren werken had men het vuur bedwongen. Uitgebrand zijn de pa- pierperserij. <jj daarboven gelegen pa- piersorteerderij. alsmede een slaapzaal. De schade beloopt eenige duizenden guldens. HET BEZOEK VAN DE POOLSCHE FLOTTILLE. Officieren zeer voldaan over de ontvangst te Amsterdam. De commandant van de Poolsche flottille, die Zondag in de Amsterdamsche haven is aangekomen, kapitein ter zee, Plaevski, de vier commandanten der schepen en 15 offi cieren hebbe gisteren het traditioneele bezoek gebracht aan Broek in Waterland, Monni k- ndam, Marken en Velendam. Zij waren o.m. vergezeld van den haven meester, den heer W. N. v. d. Poll en onder commandant der marine te A'dam, kapitein ter zee J. van Reede, de garnizoens-comman- dant, maioor W. H. Beswijk en den consul- generaal van Polen, den heer Kaczkiwski. De gasten toonden zich zeer enthousiast over dit uitstapje. Als blijk van groote erkentelijkheid voor de hartelijke ontvangst, die officieren en an dcre opvarenden in de hoofdstad is te beurt gevallen, zal commodere Plaevski heden middag in het Carlton-hotel aan eenige ge- noodigden een tea aanbieden, welke zal worden gevolgd door een maaltijd aan boord van het transportschip „Wilja", dat met drie onderzeeërs de flottille vormt. Het vertrek op morgen vastgesteld. TRAGISCH ONGEVAL. Machinist onder een trein. Tegen middernacht heeft zich tijdens het voorbijrijden van den goederentrein op het stationsemplacement te Nuth (L.) een tragisch ongeval afgespeeld. De 44-jarige machinist J. v. d. Veen uit Heer len, die op een locomotief dienst deed hing ove.- het hek, toen hij met zijn hoofd tegen een lichtmast sloeg. Door den schok viel hij van de locomotief en kwam onder den trein térecht. De man was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. DOODELIJKE AANRIJDING. Het gebeurde te Oss! Gisteravond is de 13-jarige G. v. d. Meer woonachter te Woensel (N.-B.) toen hij zich per fiets op weg bevond naar Best door een auto van den heer H uit Oss aangereden. De jongen werd op den weg gesmakt en op slag gedood. Een onderzoek naar dit ongeval wordt ingesteld. BRAND IN EEN WOONHUIS. Te Helmond. Even na tien uur ontdekten enkele bewo ners gisteravond van de Hoogeindschestraat te Helmond, dat er brand was uitgebroken in de woning van de firma J. v. d. Heuvel Het woonhuis maakte deel uit van een pand van vier arbeiderswoningen, toebehoorende aan den heer A. Spoorenberg. De huizen werden door hulpvaardige handen in korten tijd ontruimd. De brandweer wist het nog binnen een uur te blusschen. Het wZ? huis van den heer v. d. Heuvel werd verni^u Een deel van den inboedel werd een nrrw der vlammen De drie overige woningen h.' kwamen slechts lichte waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Tijdens het zwemmen in den Braakman on der de gemeente Hoek nabij Temeuzen, raakte gistermiddag de negentienjarige w!' melink uit Sluiskil in diep water waaivuT" hij zonk. Eenigen tijd daarna is hij w£r loos opgehaald. Het lijk is naar het rl' Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. VERKEERSONGELUK TE WINSUM Met doodelijken afloop. Gistermiddag te ongeveer vijf uur k a. 27-jarige de Vries uit Rottum nabij Winsum (Gron.) met zijn motorfiets in de bocht» den weg te Onderdendam in botsing Jl" men met een vrachtauto. De man S zwaar gewond en is spoedig na het ongel»? overleden. DOOR MELKAUTO OVERREDEN. Gisteravond is bij het oversteken van i weg te IJsselmonde het 7-jarig zoontje v«n J heer Neerland door een melkauto J® firma De Kieviet overreden en op slag gedood VEREENVOUDIGDE BEHANDELING VAN STRAFZAKEN. Heden is een staatsblad verschenen waarin onderscheidene besluiten tot instelling bij ;om. mige rechtbanken van enkelvoudige kantrt voor de vereenvou,'v'?e behandeling van atrrl. zaken worden ingetroken, en bij elke arrondis. sements-rechtbank een uit één lid bestaande (enkelvoudige)kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken wordt ingesteld. NEDERLANDSCHE AKKERBOUW. CENTRALE. Voorloopig een éénhoofdig bestuur. De Staatscourant van hedenavond bevat een beschikking van den minister van economische zaken van 20 Juli 1934, waarbij een overgangt. bepaling is toegevoegd aan de statuten van de Nederlandsche akkerbouw-centrale. TengevoL ge van de noodzakelijkheid, het crisis-akker bouwbesluit 1934 op 21 Juli j.1. inwerking te doen treden, moest de nog in oprichting ver. k-erende Nederlandsche akkerbouw-centrale eveneens op dien datum haar werkzaamheden aanvangen. Aangezien alle voordrachten voor de bestuursplaatsen van deze centr 'j nog niet bij den minister waren ingekomen en d benoe ming dus nog niet kon plaats hebben, is thans een tijdelijke oplossing gevonden door voor een zeer korten tijd totdat deze voordrachtenden m'nister hebben bereikt en deze tot het benoe men van een bestuur in staat is den heer K L. Gaaikema Schuiringa als eenig bestuurder der stichting te benoemen. Binnen een pur weken is de definitieve best- ursbenoeming ut de Nederlandsche akkerbouw-centrale te eer wachten. JHR. MR. H. SMISSAERT. Te Den Haag is in den ouderdom van 67 iaat overleden jhr. mr. H. Smissaert, directeur det Eerste Nederlandsche Levensverzekering Mij. en der Nieuwe Eerste Nederlandsche verzeke ringsbank. NOORD-HOLLANDSCHE AANBESTEDING. Rijweg HaarlemWestzaan— Purmerend. Vanwege het provinciaal bestuur van Noord holland is aanbesteed het aanbrengen van een fundeering en een deklaag van teersteenslag of ander gelijkwaardig materiaal voor den rij baan en rijwielpad in den aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Haarlem— WestzaanPurmerend, in de gemeente Wijde- wormer. Laagste inschrijfster N.V. De Geruiseh- looze Weg Heemstede voor 86236. SLOOTDORP. "Uit een nog onbewoond huis, waar K. E. tij delijk op een kamertje verblijft, is uit een por tefeuille te zijnen nadeele een bedrag aan bankpapier ontvreemd. Hoewel de politie ijverige nasporingen doet den dader te ontdeken, is dit nog niet mogen gelukken. OPRUIENDE MILITAIRE GESCHRIFTEN. De recherche deed Maandag J-l- i" Djokjakarta een huiszoeking hij dj leiders der Partei Indonesia in verband met de verspreiding van opruiende g6" schriften. Drie leiders werden gearres teerd. Volgens de Oetoesan Indonesia be doelen deze geschriften eveneens <>P' ruiïng van militairen. Jl DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Het K. L. M.-vliegtuig de „Oehoe ij hedenmorgen om 5 uur van Scbipb® naar Indië vertrokken. Aan boord b^ vinden zich drie passagiers. Te 7.15 u is de „Oehoe" te Leipzig aangekomen- De Pelikaan is heden te Bandoeng 'and- eter Het retourvliegtuig „Rijstvogel" is ff» om zes uur op Schiphol aangekomen. GEEN STRATOSFEERTOCHT ZONDAG A.S. Daar de weersomstandigheden de komende dagen nog niet zullen ,yerb *LS heeft ir. Max Cosijns besloten zijn su feertocht niet voor Zondag te onderneffl*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8