DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. J DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De begrafenis van Dollfuss. NOG STEEDS GEVECHTEN. Maandag 30 Juli 1934 136e Jaargang ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij T h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 TeleL 3, redactie 33. No. 177 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Zaterdagmiddag is de zoo tragisch om het leven gekomen bondskanselier Dollfuss naar zijn laatste rustplaats gebracht. De ge heele stad Weenen was vanaf den vroegen morgen in diepen rouw. Overal hingen de zwarte rouwvlaggen, niet alleen van de of- ficieele gebouwen, maar van honderden ge wone huizen, en zij gaven aan de stad een triest beeld, dat volkomen in overeenstem ming was met het sombere weer. Duizenden en nog eens duizenden waren naar Weenen gekomen, om een laatsten af scheidsgroet te brengen aan hem, die zoo veel voor zijn land heeft gedaan, aan hem, die het land trachtte te redden van den on dergang. Zij hebben een stille hulde ge bracht aan hem, die in het harnas gestorven is en zij hebben als 't ware op deze wijze willen toonen, dat het*werk van den overle dene zal worden voortgezet. De rouwplechtigheid begon voor het stad huis. De lijkkist was opgebaard op den grooten oprit van dat stadhuis. Officieren van de Deutschmeister-orde vormden een eerewacht. Op het afgezette plein voor het gebouw hadden een regiment cavalerie, een bataljon infanterie en de afweerorganisatjes zich opgesteld. De klokken van alle Ween- sche torens beierden voortdurend. Bondspresident Miklas, die het eerst het woord voerde, bracht de beteekenis van Doll fuss' persoonlijkheid naar voren en wees op zijn verdiensten als Oostenrijker en als Duit- scher. Na hem sprak vice-kanselier vorst Star hemberg, die den overleden bondskanselier namens de regeering, namens de afweer-or- ganisaties en namens het leger trouw tot over het graf- zwoer. Daarna spraken de eerste burgemeester van Weenen, Schmitz, en de Landeshauptmann van Neder-Oostenrijk, Reiter. De buitengewoon lange stoet bewoog zich vervolgens langzaam en plechtig door de straten van Weenen. De kist met het stoffe lijk overschot werd op een affuit medege voerd. Het stoffelijk overschot werd gevolgd door de familie van den bondskanselier, den bondspresident, het geheele Corps Diploma tique met de speciale vertegenwoordigers der groote mogendheden en den pauselijken gedelegeerde, nuntius Sibilia, den specialen vertegenwoordiger van Mussolini, ambassa deur Di Martino, den Hongaarschen minis ter van buitenlandsche zaken Kanya, den vertegenwoordiger van den koning van En geland, Selby, en den vertegenwoordiger van den Volkenbond, Rost van Tonningen. De Duitsche regeering was vertegenwoor digd door den zaakgelastigde Prins zu Er- bach. Voor de lijkkist schreed kardinaal aartsbisschop Innitzer met de hooge geeste lijkheid. De stoet werd besloten door een af- deeling van het bondsleger. Bij den Ste- phansdom had de zegening van het stoffelijk overschot door kardinaal Innitzer plaats. De stoet bewoog zich daarna naar het kerkhof in Hietzing, waar het stoffelijk overschot voorloopig werd begraven, totdat het zal worden bijgezet in de Gedachtniskirche. Aan het graf werd nog gesproken door minister Schuschnigg, een vriend van den overledene, die Dollfuss een innig gemeend afscheid toeriep. Toen was alles voorbij Een volk treurt, een arme weduwe treurt en twee jonge kinderen spelen in den tuin bij Mussolini, nog steeds niet wetende, dat hun vader gestorven is. Wreede wereld Schuschnigg volgt Dollfuss op als Bondskanselier. In'een langdurige kabinetszitting, die pas des nachts tegen 1 uur was afgeloopen, is Zaterdagavond de samenstelling der nieuwe regeering vastgesteld. De minister van onderwijs, dr. Schusch nigg, werd benoemd tot bondskanselier. Vorst Starhemberg blijft vice-kanselier. Eischen der Tiroolsche Heimwehr. Van de zijde der Heimwehr wordt ver klaard, dat men voornemens is, verschillen de politieke eischen te stellen. Vooral in Tirol zouden verstrekkende eischen overwogen worden. Op aandringen van de Heimwehr zijn te Innsbrück alle bekende nationaal-socialisten gearresteerd. De Tiroolsche Heimwehr zou in een offi- cieelen oproep den eisch hebben gesteld, dat de wit groene Heimwehr-vlag naast de rood- wit-roode bondsvlag tot officieele staatsvlag zou worden verklaard. Volgens particuliere berichten zouden op eenige plaatsen in het district Salzburg nog steeds gevechten plaats vinden. Bij Liefering zouden ernstige botsingen hebben plaats ge had, waarbij een Heimwehrman zou zijn ge dood, en talrijke gewond. Ook bij Mandlich zou een heftig gevecht hebben plaats ge vonden. Gevechten in Karinthie en Stiermarken gestaakt op bevel uit Munchen? Volgens den specialen verslaggever van het Joegoslavische dagblad ..Pravda" te Bel grado zouden de Oostenrijksche opstande lingen in Karinthië en Stiermarken een uit München afkomstig telegram hebben ont vangen met het bevel, den strijd tegen de De verliezen. De officieele verlieslijst geeft aan, dat de regeeringstroepen 78 dooden en 165 gewon den hebben verloren. Volgens berichten van particuliere zijde zouden de opstandelingen ongeveer 200 dooden hebben verloren. 550 opstandelingen over de Zuid-Slavische grenzen. Het „Deutsche Volksblatt" in Neusatz meldt uit Marburg a.d. Drau, dat 550 op standelingen uit Karinthië de Zuid-Slavische frens zijn gepasseerd. Zij hebben den Zuid- lavischen autoriteiten 200 infanteriegewe- ren, een machinegeweer en een groot aantal revolvers uitgeleverd. De ..Prawda" meldt, dat de vluchtelingen naar Warasdin in Kroatië zijn gebracht. Onder hen bevinden Het stoffelijk v.l.n.r.1 overschot van dr. Dollfuss is Zaterdag te Weenen ter aarde, de moeder en stiefvader van den kanselier; minister Stocking De begrafenis van wijlen dr. Dollfuss, bondskanselier van Oostenrijk, te Weenen. Prii1Starhemberg spreekt voor het stadhuis, alwaar de kist met het stoffelijk overschot stond opgesteld. Zelfmoord van politie- inspecteur. Omtrent den Weenschen inspecteur van politie Doppler, die uit een venster op de vierde verdieping van het Weensche hoofdbureau van politie viel en daarbij ernstig gewond werd, wordt na der gemeld, dat hij inderdaad een poging tot zelfmoord heeft gedaan. Doppler had het commando van de poli- ti.e-afdeeling, die belast was met de bewa king der bondskanselarij, toen Woensdag de nationaal-socialisten binnendrongen en de bewakingsmanschappen overweldigden. Zon dag werd hij voorgeleid bij de Staatspolitie; die hem een verhoor afnam om op te helder ren, welke rol Doppler Woensdag eigenlijk gespeeld heeft. Tijdens dit verhoor sprong Doppler plotseling op, rende het vertrek uit en wierp zich uit het venster. De actie der regeeringstroepen. Volgens de berichten uit de provincie maakt de zuiveringsactie der regeeringstroe pen overal vorderingen. In de meeste bonds landen is de rust hersteld. Wel wordt nog hier en daar opgetreden, doch dit dient ter definitieve onderdrukking van de onlusten. Uit Klagenfurth wordt gemeld, dat het hoofd der gemeenteschool is gearresteerd, daar in zijn school een geheime zender is ontdekt. Verder is er bij het doorzoeken van de woning van de gebr. Zechner, die als aanvoerders der opstandelingen gelden, veel propaganda-materiaal en brieven gevonden. De beide broers zijn gearresteerd. Over het algemeen heerscht te Klagenfurth rust. In de buitenwijken van Salzburg is vannacht nog gevochten. De autoriteiten zagen zich ge noodzaakt, het standrecht af te kondigen. Er zijn talrijke arrestaties geschied. Te St. Georg in Karinthië verzamelden zich honderd opstandelingen, die het vuur openden uit machinegeweren, 't Gelukte hen op de vlucht te drijven. De opstandelingen lieten negen dooden achter, terwijl er zestien gevangen werden genomen. Aan de zijde der regeeringstroepen wer den geen verliezen geleden. Het gebied tus- schen St. Veit en St. Donat is gister in den loop van den ochtend gezuiverd, 't Draudal, dat een oogenblik in handen der opstande lingen is geweest, is eveneens door de troe pen bezet. Daar zouden twee bruggen zijn opgeblazen. Volgens een officieele mededeeling uit Linz zijn in den loop van de onlusten drie gen darmes gedood. Een groot aantal personen, waaronder vooraanstaande menschen, is ge vangen genomen. Te Bad Ischl heeft de poli tie ook veel arrestaties verricht. Uit Karinthië wordt gemeld, dat vannacht talrijke opstandelingen de wapens hebben neergelegd en getracht over de Joegoslavi sche grens te komen. Oostenrijksche regeering te staken. De coi- respondent weet zelfs mede te deelen, dat de letterlijke tekst van 't telegram luidde „Alle Kampfe einstellen". Sluiting der Beiersche grens. Volgenste Weepen verluidende geruchten zou de sluiting der Beiersch—Oostenrijksche- grens zijn geschied op last van de Duitsche' autoriteiten aangezien er muiterij zou zijn uitgebroken onder het Oostenrijksche Le gioen, dat js ondergebracht op. Beiersch ge bied dicht bij de Oostenrijksche grens en dat 't pogingep zou hébben willen ondernemen om de grens te overschrijden teneinde de bewe-- ging der opstandelingen in Oostenrijk te ver-- sterken. De Duitsche auteriteiten zouden er, volgens de officieel nog niet bevestigde ge ruchten, slechts met behulp van de Rijks- weer in geslaagd zijn de muiterij te onder-, drukken. De Duitsche autoriteiten lateti niemand de- grens passeeren, behoudens personen in h.t bezit van diplomatieke papieren en enkele' reizigers die cp doorreis zijn en in het bezit, zijn van internationale reisbiljetten. Nog steeds geruchten te Weenen. Te.Weenen doen allerlei alarmeerende ge ruchten de ronde omtrent een voorgenomen- putschpoging van de Heimwehr. De politie zou in alarmtoestand gehouden worden en vele café's en restaurants, die aanvankelijk' tot Zondagavond 10 uur geopend zouden blijven, kregen order van de politie, om 8 uur te sluiten. De machinegeweren, die .n het hoofdbureau van politie stonden, zijn thans vóór het hoofdbureau opgesteld. Ook de bondskanselarij, waar de ministerraad vergaderde over de nieuwe samenstelling van het kabinet, werd extra bewaakt. Officieel wordt medegedeeld, dat de bondsregeering den politie-vice-president Mi- chael Skubl, afgezien van zijn functie van plaatsvervangend po'.itie-president te Wee nen, heeft benoemd tot inspecteur-generaal voor de Bondspolitie, in welke functie hij tot taak heeft voortdurend toezicht te houden op de bondspolitie en bestaande fouten op te heffen. De Italiaansche troepen aan de grens. De „Neue Freie Presse" meldt uit Udine, dat alle Italiaansche Alpenwegen met sol daten zijn bezet. De soldaten zijn in volle berguitrusting. Onder deze troepen' bevindt zich ook de eerste gemechaniseerde devisie ter sterkte van 8000 man. Deze divisie be staat uit hyper-moderne tanks en pantser auto's, zware en lichte artillerie en zes- en achtwielige vrachtauto's. Gemechaniseerde eenheden bewegen zich over den straatweg Udine-Tarvis, terwijl langs den weg Monte- Croce bersaglieri, afdeelingen wielrijders en huzaren trekken. besteld Tijdens den rouwdienst er en mevrouw Dollfuss zich professoren, onderwijzers, doctoren en advogatep. Meer dan de helft bestond echter uit jonge knapen onder de 20 jaar. Velen hunner hadden geen cent op zak en droegen nog hun werkkleeren, daar zij bij het uitbre ken der revolutie uit hun werkplaatsen wa ren weggeloopen. Zij vertelden, dat felle en bloedige gevechten zijn geleverd in Lavans tal in Karinthië. Italiaansche legeracties? .Naar gisteren te Weenen verluidde zijn de Italiaansche troepenversterkingen aan de Oostenrijksche grens wederom uitgebreid met 20.060 tot 60.000 man. Zondag zijn door dë Italiaansche' luchtstrijdkrachten manoeu vres gehouden boven ;de Oostenrijksche en Zpid-Slaviscjie grenzen. Wat zal het buitenland doen? 'In gezaghebbende kringen ziet men in verband .met den toestand in Oostenrijk op het oogenblik drie mogelijkheden, n.1. een ultimatum aan Duitschland, gericht door Engeland, Frankrijk, Zuid-Slavië en Tsjecho- Slowakije, waarin op Duitschland druk wordt uitgeoefend om Oostenrijk zijn eigen binnenla'ndsche' zaken te laten uitvechten. Verder Restauratie, van de Habsburgers en een Unie van Oostenrijk met Hongarije en tenslotte, neutralisatie van Oostenrijk. Opstandelingen in concentratie kampen. Uit Wurusdin ia Kroatië melden de bla den, dat aldaar een groot kampement wordt ingericht voor de Oostenrijksche opstande lingen, die de Zuid-Sfavische grens hebben oVerschrCdefi. Men verwacht, dat daar 800 tot 1000 man zullen worden geïnterneerd Gelijk reeds gemel.d, zijn ongeveer 500 man reeds aangekomen. Zij zijn voorloopig in een school ondergebracht. Alle dagbladen hebben correspondenten gezonden naar Wu rusdin en publiceeren thans interviews met enkele opstandelingen. Hieruit blijkt, dat de revolutie in Oostenrijk niet zou zijn voor bereid en bij de opstandelingen zelf de groot ste verrassing heeft gewekt. De vluchtelingen komen uit Lavantal in Karinthië en hebben deelgenomen aan de gevechten bij Wolsburg. Zij vertellen, dat zij door een manoeuvre van het bondsleger waren gedwongen zich terug te trekken Na dat het eerste groote gevecht met de bonds- troepen onbeslist was gebleven, had de com mandant hun een wapenstilstand aangebo den om onderhandelingen aan te knoopen. De opstandelingen hebben volgens deze in terviews het aanbod aangenomen in de hoop .verder,bloedvergieten te vermijden. Toen de •termijn was afgeloopen was echter geble ken, dat inmiddels een nieuw bataljon van het bondslegeT op motorrijwielen was opge rukt en de opstandelingen eveneens aanviel. De opstandelingen moesten daarop terug trekken, waarbij zij het voornemen hadden

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1