Baldwin over bewapening. ^Buitenland DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. DE RIJP. LANGENDÏJK. ZUIDSCHARWOUDE. LIMMEN. URSEM. T ZAND. SCHOORL. RELLETJES TE VERVIERS. Tegen opheffing der staking MIEREN OVERVALLEN PARIJS. Strijd tegen de indringers. „VREEDZAME VERDEDIGING". 20 Millioen crediet gevraagd. ACHT PERSONEN VERDRONKEN. Overladen boot omgeslagen. VIER MIJNWERKERS BEDOLVEN. Onherroepelijk verloren. PORTUGEEZEN BEZETTEN 3 EILANDEN. Van Chfneesche nationaliteit. ,De toekomst is te onzeker". DE STERRENHEMEL VAN 1—8 AUG. '34, 22 h MT (23 h Z"T) Ster 2* grootte. Ster gr. JUP1TEB Q) ZUID SATURNUS Waarland, 2e pr. met 273 p.; Kunst naar kracht te Goorn, 2e pr. met 276 p. Eere-afdeeling Fanfare: Eensgezindheid te Wormer, le pr. met 300 p.; Ons Genoegen te Wiidenes, 3e pr. met 258 p.; Excelsior te Andijk-West, 2e pr. met 267 p. Super afd. Fanfare: Richard Hol te Noord- wolde, 3e pr. met 261 p.; Crescendo te West- zaan, le pr. met 351 p. Super afd. Harmonie: Kunst na Arbeid te Hoorn, le pr. met 300 p.; Excelsior te Wor merveer, le pr. met 324 p.; Diemer Harmo nie te Diemen, le pr. met 318 p. Spoedig hierna werd een aanvang ge maakt met den eere-wedstrijd, waarvoor de belangstelling buitengewoon groot was Hierbij traden een zestal corpsen op. met den volgenden uitslag: afd. Harmonie: Excelsior te Wormerveer, le eereprijs harmonie met 162 p.; Diemer Harmonie te Diemen, idem ook met 162 p.; 3e eere-prijs harmonie Ve kade's Harmonie, Zaandam met 153 p. Afd. Fanfare: le eereprijs Crescendo te Westzaan met 162 p.; 2e eereprijs Postfan- fare te Haarlem met 144 p.; 2e eereprijs Dr Nuyens te Westwoud met 144 p. Tegen 11 uur waren de wedstrijden be ëindigd, waarna het Apollo-jubileum werc besloten met een geanimeerd bal. Met ingang van 1 Aug. a.s. zal de heer Jac. Dalenberg, benoemd ontvanger der ge meente Graft, zijn ambt aanvaarden. Het besluit van den Raad der gemeente de Rijp tot vereeniging van het secr.-ambt met dat van gemeente-ontvanger heeft de goedkeu ring van Ged. Staten van Noordholland ver worven. Met ingang van 27 Juli wordt geen res titutie meer gegeven op naar Duitschland geëxporteerde vroege aardappelen. Schoolfeest. De kinderen uit de laagste klassen der openbare lagere school maakten Zaterdag een reisje met autobussen. De eerste halte plaats was Schoorl, waar in den speeltuin vertoefd werd. Een bezoek aan het strand te Camperduin was heel kort wegens de lage temperatuur. Daarna ging men naar Ber. gen, waar duin en speeltuin wederom een aangename verpoozing vormden en de „be driegertjes" een bijzondere attractie bleken. Op de thuisreis werd de hertenkamp te Alkmaar nog bezocht en tegen den avond kwam het jonge volkje opgewekt weer aan de grens van Zuidscharwoude, afgewacht door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid". Op het terrein vóór het raadhuis werd nog als slot een muzieknummertje gegeven, waarmede de feestdag besloten werd. De hoogste klas leerlingen maakte, even eens per bus. een reis naar Muiden, waar het Muiderslot in oogenschouw werd genomen. In bevattelijken vorm werd hier een histo rische uiteenzetting gegeven In Oud-Valken- veen werd volop van speel- en dwaaltuin ge noten en het Muiderstrand bood een aange name verpoozing. Van Muiden ging men naar Hilversum en van daar werd de terug tocht aanvaard. In Amsterdam en Haarlem en Velsen werd gepauzeerd en te ongeveer 10 uur arriveerden allen hoogst voldaan weer in het dorp. Hadden de kinderen in Bergen een regen bui gehad, ook laatstgenoemd reisje was er niet vrij van. maarwat hindert dat, ver telden ons een paar kleine kleuters. Wel een bewijs dat er genoten is. Voor de vacante betrekking van dood graver te Zuidscharwoude hebben zich naar wij vernemen, slechts twee sollicitanten aan gemeld. Zaterdagmiddag wilde dr. van Oppen bij zijn huis over de weg steken, toen hij door een van Alkmaar afkomende auto werd aan gereden. De aanrijding kwam zoodanig aan dat dokter's auto het wel niet zal „.overleven" Dr. van Oppen en zijn passagier kwamen er wonder wel goed af. Met eenige schram men en builen, doch overigens, wonderwel, heelhuids. De rijksveldwachter G. Kuiken alhier wordt met ingang van 1 Augustue 1934 overgeplaatst in gelijken rang te Am sterdam. Door het te ver uitwijken voor een auto ;eraakte de vrouw van den heer A. H. met aar fiets in de Egalementsloot alhier. Vrouw en fiets verdwenen onder water. De echtgenoot, die gelukkig in de nabijheid was, slaagde er in beide ongedeerd op het droge te brengen. Dokter van Cingel, tijdelijk assistent van dokter Oterdoom, alhier, geraakte met zijn auto in de sloot langs den Belkmerweg alhier. De dokter slaagde er gelukkig in den wagen, hoewel met een nat pak, ongedeerd te verlaten. Later werd de auto door een kraanwagen uit de sloot geheschen, waarbij bleek, dat slechts een paar ruiten waren gebroken en een portier was ingedeukt. Zomerfeesten V. V. V. Tweede dag. De Maandag zette zich wat het weder betrof, schitterend in en het bleef ideaal zomerweder. Ook de avond was buitenge woon mooi en stil, zoodat het vuurwerk on der goede voorwaarden kon worden afgesto ken. Het bezoek was drukker dan ooit, den middag hep het aardig, doch 's avonds was het buitengewoon druk. Het vuurwerk is dan altijd de groote magneet die de raenschen naar het feestterrein trekt. De middag werd geopend met een gecostumeerde voet balwedstrijd, welke een uurtje door het pu bliek kon worden aangezien en de lachlust terdege opwekte. De malste ca- Eriolen werden uitgevoerd; natuurlijk liep et met de spelregels in het honderd. Vervolgens kwamen de leden van Onder ling Genoegen" te velde om in Schoorl een voor deze plaats geheel nieuwe sport te laten zien, n.1. grasbaanraces. Verschillende wedstrijden werden door een 18-tal deelne mers gehouden, die veelal in onderling ver band met elkander stonden. De uitslagen waren als volgt: Omnium wedstrijd: 1. J. Langendijk, - Jb. Kuijper, 3. A. Willemse en 4 Joh Renaud. Afvalwedstrijd1 J. Smit, 2 A. de Vries 3 C. Smit en 4 Jb. Renaud. Lange afstand wedstrijd (25 ronden) 1 J. Smit, 2 P. van Exter, 3 C. Smit en Jb. Renaud. Deze wedstrijden vielen bij het publiek zeer in den smaak. Tegelijkertijd werd op een ander terrein gedeelte een ringstekerij gehouden, welke zeer druk bezet was en waarbij de eerste prijs werd gewonnen door C. Muis en dame, de 2e prijs door IJsbr. Bruijn en dame en de 3e prijs door H. M. Laurman en mej R. Hart. 's Avonds concerteerde Schoorl's Gemengd Koor en gaf op de bekende manier een viertal nummers ten beste. Vooral No. 1 De Heer is mijn Herder, het verplichte nummer waar mede het op het Nationaal Concours te Hoofddorp den eersten prijs verwierf met het hoogste puntental van den dag, werd voorbeeldig gezongen onder groote belang stelling van het talrijke publiek. Later op den avond werd het vuurwerk af gestoken. geleverd door de firma Schuurman te Leeuwarden. Dit vuurwerk was nog weer uitvoeriger dan voorgaande jaren en werc weder ten zeerste geroemd. We konden hier spreken van een bezoek van duizenden men schen die ten volle hebben genoten. De dansvloer in de groote tent was na tuurlijk steeds geheel bezet, zoodat door het mooie weder dit zomerfeest weder als schit terend geslaagd kon worden beschouwd. Ook dezen avond waren de winkels en cafe's in het dorp open en de straat en het soortnark weder gezellig verlicht. Gistermorgen hebben de besturen van de vakvereenigingen der textielarbeiders te Ver- viers in België op last van de nationale vak- vereenigingscommissie besloten de staking, die thans reeds maanden lang duurt, op te heffen, aldus het Hbld. Dit besluit is echter onder de stakers, die zich door hun vakvereenigingsleiders bedro gen en verraden gevoelden, met groote op winding ontvangen. Een groote massa sta kers schoolden voor h-t vakvereenigingstp bouw te Verviers samen en begon tegen den middag een steeds dreigender houding aati te nemen. Het bestuur van de vakvereeni- ging zag zich genoodzaakt politie, gendar merie en brandweer te hulp te roepen, ten einde de betoogers uiteen te laten jagen. 0? stakers stelden zich echter te weer en wier- Jen de ruiten van 't gebouw in; zelfs tracht en zij de deur te forceeren, wat de politie evenwel in samenwerking met de brandweer, die uit eenige slangen water gaf, wist te verhinderen. Des namiddags hadden er opnieuw samen scholingen van stakers voor het vakvereeni- jingsgebouw, alsmede voor het gebouw van iet soc.-dem. dagblad „Le Travail" plaats. 3ij het verschijnen van de avonduitgave van iet blad wisten de stakers zich van de ge- ïeele editie meester te maken. Zij bedreigden den hoofdredacteur, die er zich echter op be riep, dat hij de instructies van de centrale vakvereenigingscommissie heeft te volgen Tegen den avond werd de toestand nog erger en men vreest dat het hedenavond bij iet vallen van de duisternis tot nieuwe on geregeldheden zal komen. Gisteravond streken te Parijs zwer men vliegende mieren neer, die het vooral gemunt hadden op de terrassen der groote café's. Kellners en gasten voerden een verbitterden strijd tegen de i ndringers, die uit de bosschen tn de omgeving naar Parijs waren gekomen. STOOMMACHINE ONTPLOFT. Zes dooden. Op een landgoed in de nabijheid van ^iort ten westen van La Rochelle (Fr.) zijn tengevolge van het ontploffen van een stoommachine bij het dorschen zes men- schen om het leven gekomen. Door de explo sie raakte het graan, dat gedorscht moest worden, in bra.id. Het vuur breidde zich met ongeloofelijke snelheid uit tot de stallen en het woonhuis. Talrijke personen werden ern stig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De Fransche minister van binnenlandsche zaken Sarraut heeft een wetsontwerp bij de Kamer ingediend met betrekking tot de zoo genaamde „vreedzame verdediging'', waarbij credieten ten bedrage van 20 millioen frs. worden gevraagd. Deze credieten zullen worden besteed voor de organisatie in het departement van de Seine voor de verdedi ging tegen luchtaanvallen. Men verwacht, dat de Kamer er onmiddellijk zijn goedkeu- ng aan zal hechten zoodra het reces be- eindigd zal zijn. Een ernstig ongeluk is Zondag op de Ti- cino nabij Milaan in de nabijheid van Ponte Ticino bij Galliate gebeurd. Een der booten met aanhangmotoren, die op Zondag in dienst gesteld worden in ver band met het drukke verkeer, had in plaats van (*«tien passagiers, die toegestaan ziit, ruim 20 passagiers aan boord genomen. Oo een gegeven oogenblik liep tengevolge van het feit, dat de inzittenden van de boot be wegingen maakten, water over den rano. Hierdoor werden de opvarenden zenuwach tig, eenigen sprongen op, de boot begon te schommelen en sloeg om, met het gevolg, dat allen te water geraakten. Tien personen kon den levend aan wal gebracht worden slechts twee slaagden erin zichzelf te redden. Acht personen verdronken. Men weet niet of er nog meer slachtoffers te betreuren zijn Tot dusverre zijn vijf lijken geborgen. Volgens Reuter is een der beide schippers van de boot gearresteerd; de andere is ge vlucht. In een ertsmijn bij Angerville nabij Metz zijn van de 27 arbeiders, die daar werk zaam waren, tijdens een instorting vier be dolven. Tot dusverre heeft men nog slechts het lijk van een arbeider kunnen bergen. De lijken der drie andere arbeiders allen van Poolsche nationaliteit, liggen nog onder het puin. Semi-officieel wordt medege deeld, dat de Portugeesche troe pen zonder eenigen grond drie Chineesche eilanden bij de Por tugeesche kolonie Matao heb ben bezet De Chineesche regee ring heeft daartegen gepro testeerd. „ZILVEREN ÏUBILEUM" VAN KONING OEORGE. In 1935 de viering. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Hailsham medegedeeld, dat de koning en de koningin hun goedkeuring hebben gehecht aan de plannen van den minister-president, dat de 25ste verjaardag van de troonsbestij ging van Koning George, die valt op 6 Mei 1935, op passende wijze zal worden her dacht. De naam „Zilverenjubileum" is offi cieel voor het volgende jaar goedgekeurd. De koning heeft den wensch geuit, dat de viering op plaatselijke basis zal geschieden en dat zijn onderdanen zooveel mogelijk cie gelegenheid zullen hebben in de nabijheid van hun woonplaatsen aan de viering deel te nemen. De koning wenscht, dat de vie ring zoo eenvoudig mogelijk zal zijn en dat alle overbodige uitgaven zullen worden ver meden. Te Londen zal de officieele viering plaats hebben van 618 Mei. De verjaardag van de troonsbestijging zal in het geheele ver- eenigde koninkrijk openbare vacantiedag zijn. De feestelijkheden zullen beginnen met een dankdienst in Sint Paul, waarbij de Ko ning en de Koningin en de andere leden van de koninklijke familie aanwezig zullen zijn De lord-president van de Kroonraad heeft zich in verbinding gesteld met de eerste- ministers van Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en met den president van den Ierschen Vrijstaat. Uit de antwoorden is gebleken, dat de vier eerste ministers zijn voorsfel warm begroet ten, maar in verband met politieke omstan digheden aanwezig zullen kunnen zijn. De president van den Ierschen Vrijstaat heeft medegedeeld, dat het voor den Vrijstaat on der de bestaande omstandigheden niet moge- ijk is de uitnoodiging te aanvaarden. Een dergelijke uitnoodiging is ook gezonden aan tingen worden getroffen voor de vertegen den premier van Rhodesia, terwijl er scnik- woordiging van Indië. In het Engelsche Lagerhuis heeft de oppo- •itioneele arbeidersgroep een motie van af- teuring ingediend tegen de plannen der re- geerng tot versterking der landmacht. De plaatsvervangende premier Baldwin gaf een uiteenzetting van de beginselen, die de regeering volgt en motiveerde de voor gestelde maatregelen. De moeilijkheden voor iet tot stand brengen van een ontwapenings overeenkomst zijn zeer toegenomen, niet al leen door het niet deelnemen van Duitsch land aan de internationale beraadslagingen, maar ook door het feit, dat de kans voor loopig gering is, dat men Duitschland tot terugkeer zal kunnen bewegen. Bovendien hebben de gebeurtenissen in verschillende deelen van Europa een onbehagelijkheid ver oorzaakt, grooter dan men tot dusverre heeft gekend. In het Saargebied, in Memel en elders aldus Baldwin hebben verontrustende ge beurtenissen plaats gehad en de tragische incidenten in Duitschland en ook in Oosten rijk hebben aangetoond, dat er in het buiten land een geest heerscht. die eens de taak waarop heden onze gedachten gericht zijn, onbereikbaar zal maken. De toekomst is even Ster J* grootte, ud» W NIEUWE HAAN Bovenstaand kaartje steit voor den ster renhemel in Nederland, des avonds te tien uur Middelbare Tijd, (e 1 f uur Zomertijd), gelijk aan 18 h 39 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en gebruik lijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in -riegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dkt kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is', dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. pp dit kaartje loopt, van het Z naar het N, door de sterrebeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cepheus, Cassiopeia een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In d r u kletters vermeld zijn de namen van de sterreb e e 1 d e nde eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in s c h r ij fletters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 56 graden tot 46 54 graden de dagboog de tijd dat zij boven den ho rizont staat), vermindert dientengevolge van 1554 h tot 13 h 40 min. Den lOen Augustus vindt een ringvormige KABS® zonsverduistering plaats, die echter slechts in Centraal- en Zuid-Afrika waar te ne men is. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 2 Aug.; N.M.: 10 Aug.; E.K.: 18 Aug.; V.M.: 24 Aug.; afnemende maan van 1 in het O. L.K.: 31 Aug,; de Aug. komt juist op De Planeten. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sa- turnus. Venus (m 3,3) is morgenster in Tweelingen en Kreeft; zij staat eeni ge graden onder den horizont, pal in het Noorden en is dus op dit kaartje momenteel niet te zien, evenmin als: M a r s (m 1.8) die vlak bij Venus staat. Jupiter (m 1.4) in de Maagd, gaat juist onder op het uur, waarvoor ons kaartje deze maand geteekend werd. Saturnus (m 0.6) is om tien uur 's avonds juist eenige graden boven den Z.0 horizont. (m magnitude helderheid, vergeleken met een ster van de le grootte, die m 10 heeft.) A n t a r e s, de roode ster van den Schor pioen, gaat nu onder; Wega en Deneb staan boven onze hoofden, Cassiopeia in het NNO, de Groote Beer laag in het N.W. onzeker als het onmiddellijke verleden het was. Mei. kan nog niet zeggen of de vor ming van het Oostelijk Locarno, dat in stemming heeft gevonden bij het Britsche parlement en de Britsche regeering, succes zal hebben. Het lot van dit plan moet zijn reactie hebben op den arbeid te Genève Een andere factor, die een gewichtigen invloed op de gezamenlijke problemen moet hebben, is het gelukken of het mislukken van de vlootconferentie, die het volgende jaar zal worden gehouden. Ingaande op het begrip „collectieve veiligheid" verklaarde Baldwin, dat de Engelsche verdedigingsstrijdkrachten op het oogenblik zoo gering zijn, dat zij slechts in geringe mate kunnen bijdragen tot de „collectieve veiligheid". In de laatste jaren heeft men er naar gestreefd, de lucht- bewapening in de geheele werefci te ver sterken. Baldwin vergeleek daarna de ver sterkingen der luchtstrijdkrachten, die in de verschillende landen hebben plaats gehad. In Engeland bedraagt die versterking 42 vlieg tuigen. Indien echter het nieuwe programma geheel zal worden uitgevoerd, bedraagt het totale aantal Engelsche vliegtuigen 1304. Frankrijk heeft in de laatste vier jaar het aantal vliegtuigen met twee tot driehonderd vermeerderd; de Fransche plannen betreffen echter.nieuwe bewapeningen en reorganisa ties, waarvoor een extra bedrag van 15.000.000 oond beschikbaar wordt gesteld. Italië heeft weliswaar zijn luchtvloot slechts met 65 vliegtuigen versterkt, maar het bezit thans tusschen de duizend en de elf honderd vliegtuigen en voor reorganisatie is een bedrag van ongeveer 2 3/4 pond uitge trokken. België heeft zijn frontsterirte met 30 pet- verhoogd. De Vereenigde Staten heb ben in de laatste vier jaar tweehonderd veertig vliegtuigen bijgebouwd, bovendien is toestemming verkregen voor een uit breiding dei marineluchtmacht met 1184 vliegtuigen Ook Rusland versterkt zijn reeds groote luchtmacht. De toestand in Duitschland is moeilijk te beoondeeien. Het staat buiten twijfel dat daar de grootst mogelijke belangstellin voor de luchtvaart bestaat, maar oche regeering heeft er niet aan en heeft het steeds erkend, dat op het oogea- blik waarop Duitschland zich gerechtigd ge voeld weder te bewapenen, de luchtmacht een der belangrijkste punten van overweging zal zijn Baldwin merkte verder op, dat het inder daad mogelijk is, dat de collectieve veilig heid in de toekomst de veilighcidsvorm voor Europa zal zijn. Er rust op Engeland eeuwige verant woordelijkheid voor den vede in Europa. De voorstellen der regeering zijn een be langrijke stap in de richting der pariteit. Zon der uitbreiding der luchtmacht zal Engeland zeker niet in staat zijn op doelmatige wijze mede te werken in een of ander systeem van collectieve veiligheid onder leiding van den Volkenbond. Het is een betreurenswaardig feit. dat de naties, die aan ontwapeningson derhandelingen hebben deelgenomen of die trachtten tot het nieuwe pact te nomen, zelf een houding aannemen, die daarmede niet in overeenstemming is. Baldwin zeide, dat voorzoover hij kar» zien, er geen gevaar bestaat dat de vrede in de onmiddellijke toekomst zal worden ge broken. De Engelsche regeering heeft ove rigens geen nieuwe verplichtingen op zich genomen. Het is haar streven, nieuwe ver plichtingen te vermijden. De belangrijkste belemmering voor het afsluiten van een ont wapeningsovereenkomst is op het oogenblik de Duitsche eisch tot herbewapening en de Fransche weigering om daarin toe te stem men. Tenslotte merkte Baldwin op, dat het Engelsche volk te zeer van meening is. dat alle volken der wereld vervuld zijn van de zelfde idealen, die Engeland koester:. Dat is thans niet waar. Onder veel bijval ver klaarde Baldwin, dat men nooit mag ver geten, dat sedert de lucht bedwongen is. de oude grenzen verdwenen zijn; dat men bij de verdediging van Engeland niet meer mag denken aan de krijtrotsen van Dover, maar aan den Rijn. 83. Drein en Piet hadden hel niet erg op dit vreemde bezoek begrepen. Haastig holden ze naar de aangrenzende kamer, ge volgd door de poes, die eveneens erg geschrokken was. „Ml at moeten we beginnen, wat moeten we beginnen", jammerde Drein, die altijd terstond met zijn handen in het haar zat, 84. „Hier heb je een stok", zei Piet Prikkel, „zie maar dat j* dat dier daarmee eruit jaagt. „En wat doe jij dan?" vroeg Dreio- „Ik zal wel kijken of je het goed doet," antwoordde Piet. „M n arm is een beetje stijf", zie je. En Drein ging op jacht. Maar de vleermuis ield hem leelijk voor den gek.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6