L*j Jleditszaken Uiidschcifiett j'Binnenland Vreeselijk drama te Zaandam. r THANS 1 Londensche brieven. 15 Krankzinnige moeder wil haar kinderen vermoorden. Twee-jarig zoontje gestorven. OTTO VON HABSBURG NAAR ITALIË. Naar te Brussel verluidt, zou aartshertog Otto von Habsburg, de Oostenrijksche troonpretendent voor nemens zijn met zijn moeder ex- keizerin Zita aan het einde van deze week naar Italiu te gaan. SCHIP DRAADLOOS BESTUURD. De moderne techniek. Met behulp van radiogolven is gisteren het jacht van Marconi „Electra" uit ae open zee de haven bij Sestri Levante binnenge- stuurd, waarbij de manoeuvres aan land werden uitgevoerd en de aan boord zijnde bemanning geen enkele hulp verleende. Men acht deze proefnemingen van het aller grootste belang bij een eventueele oorlogvoe ring ter zee. VROUWENTEKORT IN CANADA. Mannen, die niet kunnen huwen. De volkstelling van 1931 heeft aan het licht gebracht, dat van iedere '-07 Canadeezen zeven ongehuwd moeten blijven, aangezien er te weinig vrouwen in het land ijn. De totale bevolking van Canada be draagt 5.381.071 van Britsche afkomst (Engelschen, Ieren, Schotten en andere Angelsaksers), 2.927.990 van Fransche origine. Van Europeesche origine, ande re dan Engelsche en Fransche zijn er in totaal 4.753.242 inwoners. Van Aziati sche origine 84 548, voornamelijk man nen, terwijl er verder nog5 979 Eskimo's, 122.911 Indianen en 19.456 negers in Ca nada leven. In 1901 had Canada een overwegend landelijke bevolking, doch in 1931 leef de de meerderheid in de steden, waar toen 5.572.058 personen woonden tegen 4.804.728 op het platte land. DILLINGER'S OPVOLGER. Hij weert zich Uit Henderson in Kentucky wordt gemeld, dat de bandiet N e 1 s o n, die sedert den dood van Dillinger de twijfelachtige eer ge niet bevorderd te zijn tot staatsvijand nr. 1, schijnt de leiding gehad te hebben van een groep van vier bandieten, die een bank in Henderson hebben overvallen en aldaar 37.000 dollar hebben geroofd. Met een gesto len auto wisten zij te ontkomen. (Van onzen correspondent). EEN STERKERE LUCHTMACHT. Verscheidenheid van motiveering. Terwijl dit wordt geschreven woedt er een luchtoorlog, hoorbaar in Noord-Londen. Het is een schijnoorlog tusschen Zuidland en Noordland en de bom-machines én de vechtmachines dezer twee landen zijn slaags Peraakt ergens tusschen St. Pauls en het aleis van Westminster. Verleden jaar had den wij ook zoo iets. Toen hadden de machi nes, die onder het sterrenheir zweefden, lich ten op, die als dwalende sterren verschenen in den Melkweg. Nu zijn er geen lichten hoog in de lucht. Men hoort alleen het ge dreun en het gezoem. En soms ziet men schichtig aan den horizon (wanneer men op de hoogten van Noord-Londen woont kan men het zoo goed zien) zoeklichten opstijgen naar het donker gewelf. Verleden jaar was het een strijd, een schijnstrijd dan, voor de verdegiging van Londen. Toen is uitge maakt dat dit onmogelijk is, die verdediging van Londen tegen aanvallen uit de lucht Wij zijn een jaar verder. De minister voor luchtvaart heeft juist in het Hoogerhuis, waar hij het besluit van de regeering tot ver hooging van de luchtmacht moest verdedi gen tegen hen die er een begin van hernieuw den bewapeningswedijver van verwachten, doen weten dat de opvatting van de deskun digen dat een verdediging van Londen te gen aanvallen uit de lucht hopeloos is on veranderd is gebleven. Daarom zijn de lucht- manoeuvres van deze week niet voor een ver onderstelden toestand waarin Londen moet worden beschermd tegen het geweld van bommen uit de lucht. Dit punt is uitgemaakt en het zou dwaas zijn veronderstelde toe standen te scheppen welke als onmogelijk niet verondersteld kunnen worden. Schijn oorlog mag een zekere realiteit niet ontbe ren. De manoeuvres zijn daarom bestemd voor oefening van zoeklicht-afdeelingen, luisterposten en de bedieners van wat men optimistisch noemt afweergeschut. Het gezoem der vliegtuigmotoren in den nacht herinnert de Londenaars aan de be dreiging, welke alsnog boven hun hoofden blijft hangen. Op het oogenblik is het een zaak van „let's pretend". Het is de term, welke de prille jeugd van Engeland gebruik: voor haar verbeeldingsspel. Maar dit spel van de landstrijdkrachten kan de bevolking slechts doen beseffen dat straks of later de vliegtuigen van een ander land kunnen ko men „in dead earnest". Dit is een andere Engelsche uitdrukking, welke men gebruikt wanneer men wil doen verstaan dat het echt meenens is. En het „dead" erin heeft met het gezoem voornoemd in de ooren bijzon dere en onheilspellende beteekenis. Het is er de regeering klaarblijkelijk om te doen de bevolking deze beteekenis letter, lijk en figuurlijk in het hoofd te dreunen. Immers niet alleen de luchtmanoeuvres doen haar denken aan de mogelijkheid van de ver schijning van echte vijandelijke vliegtuigen boven deze stad en boven andere Engelsche steden. De heer Baldwin zelf heeft in allen ernst ofschoon hij, zooals hij zeide geen paniekstemming wilde wekken fabrikan ten van zaken die een levensbelang en daar om oorlogsbelang hebben voor 't land, aan geraden hun bedrijven te verplaatsen van de kwetsbare Zuid-Oostkust naar de minder kwetsbare Noord-Westkust. Er is geen logica in deze uitlating van den dienstdoenden pre mier van Groot-Britannië Hij wekt paniek in één adem met de betuiging dat hij geen paniek wil wekken. De begripsverwarring en de tegenstrijdigheid, welke de geesten der landsbestuurders in dezen tijd beheerschen, getuigen meer van de verbijsterende invloe den welke van de wereldgebeurtenissen uit gaan dan van inhaerent onverstand. Zij zijn eenvoudig niet tegen de vraagstukken opge wassen en treden ze tegemoet met uitspraken en betuigingen, welke hevig in botsing met de zuivere of zelfs de tamelijk onzuivere rede. Terwijl de luchtmanoeuvres getuigen dat verdediging van het land tegen lucht aanvallen hopeloos is, dient Baldwin zijn voorstellen voor verhooging van de lucht macht in o.a. op het motief dat de landsver dediging het eischt. Minister Baldwin, die zoo afkeerig is van het wekken van paniek stemming, heeft luttele maanden geleden het land doen rillen met de opmerking dat de eenige verdediging tegen luchtaanvallen lag in den aanval, „hetgeen beteekenf' lichtte lij toe „dat ge vrouwen en kinderen snel ler moet dooden dan de vijand het doet, in dien ge uzelf wilt redden". Men moet dus aannemen dat de 600 oorlogsvliegtuigen, welke de regeering in een vijfjarig plan (kos ten optimistisch 20.000.000) wil aanschaf fen, bestemd zijn voor deze aanvallende ver dediging. De vraag is ook gesteld en met reden waarom de regeering niet met het wereld kundig maken van haar plannen heeft ge wacht tot werkelijk het onzalig einde der ontwapeningsconferentie zou zijn aangebro ken. Dat de regeering dit aanvankelijk voor nemens was is ook gebleken uit een uitlating van Baldwin. Volgens deze uitlating zou Groot-Britannië zich niet neerleggen bij een volslagen mislukking van de ontwapenings conferentie, maar onmiddellijk na zulk een mislukking hemel en aarde bewegen om al thans een conventie tot beperking van lucht strijdkrachten te verkrijgen. En eerst wan neer ook dit onmogelijk zou blijken, zou volgens dezelfde verklaring van Baldwin Engeland zich meer luchtmachtmateriaal gaan aanschaffen opdat het althans wat zijn luchtmacht zou betreffen gelijk zou zijn aan de sterkste luchtmogendheid binnen aanvals- afstand. De jongste maatregelen der re geering zijn met deze uitspraak van slechts enkele maanden geleden in flagranten strijd De meest aanvaardbare verklaring van den jongsten stap der Britsche regeering is dat hij noodig was in verband met de inter nationale verplichtingen, welke het land op zich heeft genomen. Engeland moet voldoe t- de sterk zijn om deze verplichtingen na te ko men. 't Heeft toezeggingen gedaan voor ver dediging van de grenzen van Frankrijk en DuitschTand in het westen (in het Locarno- pact) tegen den aanvaller. Het heeft zijn verplichtingen tegenover den Volkenbond (hoe zeer het die verplichtingen in tamelijk recente gevallen opzettelijk heeft vergeten). De redeneering is, dat het land als gevolg van zijn zwakke positie in de lucht zijn gezag in Europa begon te verliezen. De 600 voor gestelde machines moeten dan dit gezag doen terugkeeren. Baldwin alweer is de gees telijke vader geworden van een nieuwe pa- radoXj welke luidt, dat de vermeerdering van Engeland's luchtmacht een betere kans zal geven voor wapenbeperking. De geschie denis heeft weliswaar afschrikwekkende voorbeelden gegeven van de onjuistheid van deze redeneering, maar Baldwin moet de meening koesteren, dat het effect afhangt van de omstandigheden en dat de omstandighe den thans voor een gunstig effect goed zijn. Misschien koestert hij heelemaal geen mee ning en is hij eenvoudig gezwicht voor den drang van de oorlogsdepartementen. Het hoofd van een dier departementen, de be kende lord Hailsham, minister van oorlog, heeft in een uitlating over den nieuwen be wapeningsmaatregel geen aandacht ge schonken aan de motiveering van zijn chef, dat de regeering zij het dan op averecht- sche wijze streeft naar wapenbeperking. Deze motiveering houdt in de mogelijkheid dat het plan niet of niet geheel tot uitvoe ring zal komen indien andere landen werke lijk tot wapenbeperking kunnen besluiten Dat is klaarblijkelijk niet lord Hailsham'a idee. Zijn gedachtengang is uitsluitend natio naal. Hij wil versterking dere strijdkrachten om Engeland zoo sterk te maken dat geen vijand het in het hoofd haalt, het land aan te vallen. Dat is volgens hem de beste waarborg voor handhaving van vrede in de wereld. Andere landen wis ten, dat Engeland geen kwaad wilde. Het had immers alles wat het kon verlangen. Waar de leden der regeering zelf het niet eens zijn over de motiveering van dezen be wapeningsmaatregel, daar kan van uw cor tespondent geen grondige kennis op dit punt worden verwacht. Uit geïnspireerde bron ko men in dit geval tegenstrijdigheden. Maar wanneer men bij de feiten blijft en daaruit afleidt, zou men tot de conclusie kunnen ko men, dat Engeland een hegemonie van Frankrijk (de sterkste luchtmogendheid) in Europa wil voorkomen. Het oorlogsgevaar is voor Engeland niet zoo urgent dat het daarom haast zou moeten maken met ver sterking van zijn luchtmacht. De Fransche weermacht en het aanvallend vermogen van Frankrijk zijn zoo groot op het oogenblik, dat het alleen in staat zou zijn een verstoor der van den vrede neer te slaan. Als het eigenhandig in Europa orde kan bewaren, dan kan het ook de politiek in Europa voor schrijven. De voorstanders der prachtige af zondering in Engeland mogen dat best vin den, het is niet de officieele politiek. De of ficieele politiek gaat uit van de stelling, dat Engeland belangen in Europa heeft. En die belangen zijn niet steeds in overeenstemming met die van Frankrijk. Engeland wil mede de verantwoordelijkheid dragen voor den gang van zaken in Europa. En zijn opvat tingen kunnen alleen aandacht verwachten indien het sterk genoeg is zieh naast Frank rijk te doen gelden. Intusschen kunnen zij, die heil voor de we reld zoeken in collectieve veiligheid door den Volkenbond, met al deze uitleggingen geen vrede hebben. Voor hen blijft bif alle ver scheidenheid van motiveering deze voorge nomen bewapening een funeste zaak en een ernstig vergrijp tegen den geest van den Volkenbond. Hoe bang de vermoedens in rui men kring in Engeland zijn, zal blijken wan neer de zaak aan den vooravond van de par lementaire zomervacantie in het Lagerhuis in debat komt. CLEOPATRA OVAAL AMEN RA - ROND Vroeger geïmporteerd voor 40 en 50 cent I DE ROTTERDAMSCHE RELLETJES. Schuldigen staan terecht. Voor den politierechter te Rotterdam, als nasleep van de rumoerige gebeurtenissen omstreeks 10 Juli, hebben zich hedenmorgen enkele verdachten moeten verantwoorden. Allereerst stond terecht een 32-jarige va rensgezel, gedetineerd, verdacht van op ruiing den 12den Juli te Rotterdam in de Oleanderbuurt, waarin, zooals bekend, vele radicale elementen wonen. Verd. is door den politie-agent A. de Wilde in het bezit aange troffen van pamfletten, waarvan een zin snede aanleiding was tot arrestatie. Verdachte ontkent van den opruienden in houdt te hebben geweten. Het O. M., waargenomen door mr. Reu- mer, acht, gezien in het licht van den zeer rumoerigen tijd, een straf van drie maanden gewettigd. De verdediger mr. P. van 't Hoff Stolk, houdt een uitvoerig pleidooi, waarin hij successievelijk opruiing en poging tot opruiing ontkent. Volgens beoordeeling naar den ouden strafmaat acht verdediger ver dachte onschuldig. Na repliek van mr. Reumer, handhaaft de waarn. politierechter mr. Halbertsma het vonnis. Verdachte wordt vrijgesproken van verspreiding, doch veroor deeld wegens een poging tot verspreiding tot 3 maanden. Vervolgens stond terecht een 23-jarige jongeman, gedetineerd en verdacht van op ruiing, den llen Juli te Overschie door mid del van een plakkaat waarop stond in roode letters: „Tegen steunroof massa-actie; de straat op", welk plakkaat door verdachte die lid is van de Onafh. Soc. Partij is opgehan gen voor het raam van een woonhuis in de Willem de Zwijgerstraat. Het O. M. vroeg een gevangenisstraf van vier maanden. Vonnis drie maanden, met af trek van preventief. Daarna moest zich verantwoorden een 47-jarig communistisch raadslid te Schie dam, wien ten laste was gelegd, den lOen Juli tijdens een openbare vergadering te Schiedam opruiende woorden te hebben ge sproken. Het O. M. acht het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen en eischt een straf van vier maanden, doch mr. Hal bertsma, er rekening mee houdend, dat het gebezigde woord „vechten" in politieken zin moet worden begrepen, concludeert tot vrij spraak. Ten slotte heeft zich verantwoord een 44- jarig man, verdacht van verspreiding van opruiende lectuur op den lOen Juli in de Oleanderbuurt. Verd. ontkent van den in houd der pamfletten te hebben geweten. De eisch van het O. M. liiidt twee maanden, doch mr. Halbertsma vonnist met zes weken met aftrek van preventieve hechtenis. OPRUIENDE LECTUUR. Kost drie maanden. De waarnemende politierechter te Rotter dam mr. Zwagerman heeft gisteren schrifte lijk vonnis gewezen tegen den 33-jarigen ar beider, verdacht van het verspreiden van op ruiende geschriften te Hilversum, ten tijde van de relletjes in de Jordaan te Amster dam. De politierechter achtte den opruienden inhoud der verspreide lactuur bewezen en veroordeelde verdachte, mede met het oog op de algemeene preventie, conform den eisch, tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte, die verdedigd werd door mr. Mendels, zal van dit vonnis in beroep gaan „Ons Nederland". Het Augustusnummer van „Ons Neder land" bevat het officieele verslag van het congres, dat ditmaal in Groningen plaats vond. E)eze bijeenkomst gaf A. J. G. Streng holt een enquete in de pen over het binnen landsch werk van de A.N.V.V. Verschillende kopstukken op het gebied van vreemdelin- fen verkeer geven hierover hun inzichten ij fraaie illustraties wordt de aandacht ge vraagd voor een productie van moderne Hollandsche bouwkunst Het Bungehuis te Amsterdam. Het blad wijst verder o.a. no op enkele mooie natuurbaden, die ons lat, rijk is. TEGEN VIVISECTIE. Een prijsvraag. De Nederlandsche Bond tot bestrijding der vivisectie schrijft een prijsvraag uit over de vraag: Welke zijn de ethische en medi sche gronden voor de bestrijden der vivisec tie?" De bedoeling is een goed gedocumenteerd werk in de Nederlandsche taal te verkrijgen Als miniihum-omvang van het te leveren ge schrift wordt gesteld drie vel druks, d.i. pl.m twintig duizend woorden. De uitgeloofde prijzen zijn: één van 2000 gulden, eén van 500 gulden en één van 100 gulden. De jury heeft het recht één of meer prijzen niet toe te kennen. Op de uitspraak der jury bestaat geen beroep. De bekroonde geschrif ten blijven het onverkort eigendom van den bond, die de prijsvraag uitschrift. De bonc behoudt zich ook het recht voor niet be kroonde inzendingen tegen een honorarium van 50 gulden te behouden. Het aares van inzending is: dr. A. N. van Praag, 2e Schuytstraat 342, Den Haag, bij wien eventueel ook nadere inlichtingen zijn te bekomen. Gistermorgen heeft zich te Zaandam in de woning van de familie H. in de Menschikoff- 61raat 75 een afgrijselijk drama afgespeeld. In een vlaag van waanzin heeft de ongeveer 32- jarige mevr. H. eerst zich zelf verwond en daarna gepoogd haar beide kinderen, een jon getje van zes paar en een van ruim twee jaar van het leven te berooven. Mevrouw H werd, nadat het drama ontdekt was, in bewusteloozen toestand en met een opengesneden hals op bed liggende, gevonden. Naast haar lag het jongste kind, eveneens met een diepen halswond en hevig bloedend. Het oudste kind had verwondingen aan hals en vingers bekomen doch deze waren niét van zoo ernstigen aard. Hij kon na het gebeurde het huis uitloopen om hulp te halen. Omtrent het motief van den daad van de vrouw tast men nog in het duister. Wel staat het vast, dat de vrouw reeds eenigen tijd in zenuwachtigen toestand verkeerde. Nader vernemen wij nog, dat het jong ste kind gisteravond in het ziekenhuis aan de opgeloopen verwondingen is overleden. De toestand van de moeder was nog zorgwekkend. Het oudste kind, het jongetje van zes jaar maakt het goed. Over het gebeurde, dat in de buurt groote ontsteltenis verwekte, meldt het „Volk" nog het volgende: Het was ongeveer kwart voor negen, toen de zesjarige D. H. met verwondin gen aan hals en vingers schreiend en om hulp roepend de woning van een buurvrouw kwam binnen loopen. Deze dacht aanvankelijk, dat het kind zich met een mes had bezeerd, doch al sjjoe- dig bleek, dat er iets veel ernstigers gaande was. De hevig geschrokken vrouw riep haar man, die de krant zat te lezen, te hulp. Deze, de ongeveer 75- jarige P. M., ging met het jongetje de woning van de familie H. binnen. Be neden viel niets bijzonders te bemer ken. De ontbijttafel 6tond nog gedekt. Ook boven op de slaapkamer van het echtpaar aan de straatzijde was alles normaal. Op de achterslaapkamer even wel, het nachtverblijf van het oudste jongetje, deed de heer M. een ontstel lende ontdekking. Achterover op het ledikant lag mevrouw H. in bewusteloo zen toestand met aan den hals eenige diepe wonden Het kind van bijna drie jaar lag roerloos naast haar, eveneens een diepe verwonding aan den ha's en hevig bloedend. Met een tafelmes verwond. Op een stoel naast het bed lag een tamelijk scherp tafelmes, waarmede de verwondingen waren toegebracht Op verzoek van den heer M-, die zijn kalm te wist te bewaren, heeft een buurvrouw de politie en een dokter getelefoneerd. Deze vrouw schijnt in haar mededeelin- gen niet volledig genoeg te zijn geweest, doordat zij al te zeer was geschrokken met het gevolg, dat zij het bewustzijn verloor. De slager De B. heeft later den Geneeskundigen Dienst en anderen op gebeld. Nadat de politie, een dokter en een broeder van den G.G.D. waren ver schenen, werden de vrouw en de beide kinderen per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De achtergrond van dit afschuwelijk drama, zoo deze mocht bestaan, is vol slagen onbekend. De man was des morgens om acht uur van huis gegaan om als reiziger voor een Zaandamsche firma, zijn cliënten in Velsen en omge ving te bezoeken. De vrouw verkeerde al eenigen tijd door onbekende oorzaak in een zenuwachtigen toestand. In verband daarmede is zij de vorige week bij den dokter geweest. Zondag heeft het echt paar H. nog met de kinderen en eenige familieleden gewandeld. Gisternacht heeft de vrouw, naar verklaard is, goed geslapen. Zeer waarschijnlijk heeft zij de kinderen naar boven geroepen om daar uitvoering te geven aan het vree selijk voornémen. Het staat vast, dat het oudste jon getje zich krachtig heeft geweerd. Het gezin H. stond in de buurt zeer gunstig bekend en het is vooralsnog een raad sel, welke motieven tot deze tragedie hebben geleid- Gok het politioneel on derzoek heeft daarover nog geen licht kunnen verschaffen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Jongen het slachtoffer. Gistermiddag is het 11-jarig zoontje van den heer H. Brinkman bij het baden in de haven van Oude Tonge (Z.-H.) ver dronken. Men heeft nog getracht de levensgeesten, door kunstmatige adem haling op te wekken, dit mocht evenwel niet baten. Op een steen gedoken. Gisteravond te kwart voor negen had nabij de Hembrug een ongeval bij het zwemmen plaats. Een 19-jarige mai dook in het water en kwam met het hoofd op een steen terecht. Bewusteloos en in tamelijk ernstigen toestand is hij r aar het Amsterdamsche Tesselschade- ziekenhuis overgebracht Misgestapt. Gisteravond omstreeks ha'.f elf is de 9-jarige Van Haaren in de Oude Haven te Vlaardingen te water geraakt en verdronken. Bij het aan boord gaan van de schuit van zijn vader geraakte hij te water. Na een kwartier werd hij opge haald en werd nog kunstmatige adem haling toegepast, hij bleek echter reeds overleden te zijn. Vermoeidheid de oorzaak. Gisteravond is de 51-jarige L A. van Munster uit de Hendriksstraat Ic Rot terdam bij het zwemmen in de Rotte door vermoeidheid overmand en gezon ken. Andere zwemmers wisten hem i a eenigen tijd op het droge te brengen In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg overge bracht, waar hij later is overleden. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Weigerde de fietsrernmen? Op den hoek van den Dalhuizerweg en de Arnhemschestraat te Velp heeft gisteravond 6 uur een doodelijk ver keersongeval plaats gehad. Op dat mo- merft kwam een groep schoolkonderen, welke onder leiding van een onderwijzer een tocht maakte, den Dalhuizerweg af, die ter plaatse nog al steil naar beneden loopt. Bij de Arnhemsche straat is een der leerlingen, die zijn stuur niet meer kon houden, tengevolge van de steile helling, tegen een juist passeerende auto aangereden. De jongen, de 10-jarige J Stapupenhoef uit Ubbergen, werd tegen den grond gesmakt. In ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar hij aan de opgeloopen verwondingen is overleden. Het ongeluk is waarschijnlijk te wij ten aan het niet werken van de fiets rernmen. HU Waar ter wereld doe Je dat voor ZO (een beetje bUgeloovlg) „Omdat, als lk zou wachten op Iemand die dien ladder voor me zou weg lk m'n trein zou missen", (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7