DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. PRESIDENT VON HINDENBURG OVERLEDEN. Hedenmorgen om 9 uur zacht en kalm ingeslapen. HITLER RIJKSPRESIDENT. Nu von Hindenburg is heengegaan. No. 180 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Donderdag 2 Augustus 1934 136e Jaargang Levensloop van den overledene. ALKMAARSCHE URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vl HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA- Reeds geruimen tijd leed de thans overle den president van het Duitsche rijk aan ten blaasziekte, die echter uitsluitend als een ouderdomskwaal kan worden beschouwd Door den hoogen ouderdom van president von Hindenburg was een operatie onmoge lijk, zoodat de doktoren zich slechts konden bezig houden met het regelmatig toedienen van medicijnen. Het scheen, dat dit hielp, want gedurende eenige maanden bleek de president weer zeer krachtig, hoewel hij zich voortdurend sparen moest. Eergisteren echter kwam de lang verwach te inzinking en reeds dadelijk bleek, dat dit het begin van het einde was. Niet de ziekte zelf was oorzaak van het naderende einde, maar het hart was versleten door den ouder dom. Nog vrij lang bleef de president vol komen bij het bewustzijn, doch iedereen be sefte, dat ondanks een kleine opflikkering het einde spoedig zou komen. Gisteren werd de toestand critiek. Het hart werd voortdurend zwakker, de pols was nog nauwelijks voelbaar en het leek toen nog slechts een kwestie van uren. Op dat oogenblik was het einde dus zeer nabij en twee en een half uur later blies de grijze veldmaarschalk en staatsman den laatsten adem uit. o Paul von Beneckendorff und von Hinden burg werd in 1847 uit een oude adellijke familie te Posen geboren, waar zijn vader als majoor diende. In 1866 nam hij als luitenant bij het derde garde-regiment der infanterie deel aan den veldtocht in Bohemen en reeds toen bleek de jonge officier een zeldzamen kijk op de stra- tegisch-militaire dingen te hebben. Duidelij ker werd dat echter nog in den Fransch- Duitschen oorlog van 18701871, in welken oorlog hij ook nog als luitenant diende. Hij maakte zich in dezen voor Duitschland zoo succesvollen oorlog zoo verdienstelijk, dat hij het IJzeren kruis verkreeg uit de handen van den pas gekroonden keizer Wilhelm I. Na den Fransch-Duitschen oorlog bezocht von Hindenburg de militaire krijgsacademie en weldra volgde toen in 1877 zijn be noeming tot kapitein bij den Staf van het tweede legercorps in Koningsbergen. Zeven jaar later werd hij compagniescommandant, doch in 1889 verliet hij het actieve leger. Niet om op zijn lauweren te rusten, maar om Paul von Hindenburg, rijkspresident van DuitscMand Om half zeven gisteravond werd door de behandelende geneesheeren het volgende bulletin gepubliceerd: De zwaktetoestand van den rijks- president is verder toegenomen. De staat van verdooving begint. De kracht van het hart vermindert. En hedenmorgen om half zeven werd of ficieel gebulletineerd, dat bij de toenemende algemeene zwakte een diepe bewusteloosheid was ingetreden, te werken aan het ministerie van oorlog Weer vier jaar later werd von Hindenburg benoemd tot regimentscommandant van het 91ste regiment infanterie, dat te Oldenburg in garnizoen lag. Hij was toen 46 jaar oud en waarschijnlijk zal hij wel gedacht hebben, dat een verdere promotie voor hem niet was weggelegd. Echter, zijn hoogere chefs dach ten er anders over, want 3 jaar na zijn be noeming tot regimentscommandant volgde die tot chef van den generalen staf van het 8ste legercorps. Zonder brigade-generaal te zijn geweest, werd hij in 1900 bevorderd tot chef van de 28ste devisie te Karlsruhe en in 1903 tot chef van het vierde legercorps te Maagden burg. In deze functie bleef hij tot 1911 werkzaam en toen verzocht en verkreeg hij eervol ontslag. Von Hindenburg was toen 64 jaar en had zijn rust en zijn pensioen dubbel en dwars verdiend. Doch ziet, een lange rust zou hem niet be schoren worden, want toen in Augustus 1914 de wereldoorlog uitbrak en Duitsch land zich omringd zag door vijandelijke legers, stelde de reeds 67 jaar oude gene raal zich onmiddellijk ter beschikking en de Duitsche regeering maakte van het edele aanbod geen gebruik. Pas toen het in het Oosten mis dreigde te gaan en de Russen Oost-Pruisen waren binnengedrongen, her innerde men zich von Hindenburg. Hij was dadelijk bereid het commando pver de Ooste lijke legers op zich te nemen en weldra bleek, welk een groot strateeg von Hindenburg was. De wijze waarop hij, geholpen door den chef van zijn staf vort LiflJendorff, de Rus sen in het Masurische meerendistrict ver sloeg en over de grenzen dreef, maakte hem onmiddellijk tot een nationalen held in Duitschland. Het was dan ook volkomen met de volle instemming van geheel Duitschland, dat von Hindenburg in 1916 chef van alle Duitsche legers werd. Op den reeds grijzen officier men ver- gete niet, dat von Hindenburg op dat oogen blik 69 jaar was! werd toen wel een zeer zware taak gelegd, doch von Hindenburg was te veel Duitscher, te veel vaderlander, om te aarzelen en hij nam de onmogelijke taak op zich, om Duitschland te redden. Want in dat jaar was de algemeene toestand al veranderd. Toen kon er reeds geen sprake pjeer zijn van een Duitsche overwinning, toen was Duitschland reeds der wanhoop nabij. Wel zou dat nog niet blijken bij de be volking zelf, doch de hoogere leiding, de koppen, wisten wel beter. Zij wisten wel heel positief, dat er van een eind-overwinning geen sprake meer kon zijn. Von Hindenburg werd dus de hoogste commandant van alle Duitsche legers en hij is dat gebleven tot de catastrophale ineen storting. Hij bleef aan het hoofd der legers, ook toen alles verloren was, ook toen de nederlaag verpletterend, zelfs vernederend werd. Hij maakte het mee, dat Wilhelm II en kroonprins Wilhelm hun landgenooten in den steek lieten en naar Nederland vlucht ten. Von Hindenburg vluchtte niet, maar stelde zich loyaal ter beschikking der nieuwe, nu republikeinsche regeering. tn dank zij von Hindenburg werd de terugtocht der Duitsche legers een volmaakte terugtocht. Het leger, voor zoover het nog gevecht- waarde had, bleef intact en bleef in hem den chef zien. De nieuwe Duitsche regeering onder lei ding der sociaal-democraten, had den grij zen veldheer echter niet noodig en von Hin- burg trok zich daarop terug m het stille Hannover, om daar zijn laatste jaren als rustend burger te slijten. Een welbesteed leven had de toen 71-jari ge generaal achter den rug. In 1925 president der republiek. Maar opnieuw zou men om von Hinaeu burg roepen. Het was in 1925, toen de presi dentsverkiezingen voor de deur stonden. Ebert, de eerste president was gestorven en een nieuw staatshoofd moest hem opvolgen Groote drang werd op hem uitgeoelenri, om zich candidaat te stellen, doch aanvauke- De Duitsche rijksregeering heeft de volgende wet aangenomen en afge kondigd: par. 1. De functie van rijkspresident wordt vereenigd met die van rijks kanselier Dientengevolge gaan de tot dusverre door den rijks president uitgeoefende functies over op den leider en rijkskanse lier Adolf Hitier. Hij bepaalt zelf zijn plaatsvervanger, par. 2. Deze wet wordt van kracht vanaf het oogenblik van het overlijden van rijkspresident Von Hindenburg. Rijkspresident Hitier. lijk weigerde von Hindenburg, want hij wist, dat zijn verkiezing een pijnlijken indruk zou maken in het buitenland, vooral in de ge allieerde landen, tegen welke hij eens gestre den had als aanvoerder der Duitsche legers. Toch moest von Hindenburg zwichten voor den steeds grooteren aandrang van den groot-admiraal von Tirpitz en toen hij zich dan eindelijk beschikbaar stelde, was zijn verkiezing meteen vrijwel zeker. Met een meerderheid van meer don een millioen stem men werd von Hindenburg gekozen tot pre sident der Duitsche republiek. En dat op 78-jarigen leeftijd! Toen bleek, hoe het Duitsche volk von Hin denburg eerde, hoe het hem hoog achtte en hoe het hem vertrouwde. Toen bleek echter ook, hoe goed von Hin denburg de situatie had bekeken, want de ex-geallieerde landen waren zeer onvrien delijk gestemd jegens Duitschland. Maar ge lukkig toonde von Hindenburg zich zeer vredelievend gezind en bovendien bleek hij boven de partijen te staan. Hij was in de allereerste plaats Duitscher; meer niet, maar ook niet minder. Bij zijn verkiezing verklaarde de grijze staatsman: „Men moet zich niet voorstellen, dat ik mij thans door een of andere partij de wet zal laten voorschrij ven. De strijd is nu voorbij en ik ben oprecht bereid eiken Duitscher, ook hun, die mij tot dusver bestreden hebben, zonder voorbehoud de hand te reiken voor het verrichten van ge- meenschappelijken arbeid.*' Deze woorden, in 1925 door von Hinden burg als een belofte afgelegd, zijn bewaar heid geworden. Von Hindenburg heeft zich altijd, tot aan zijn dood toe, boven de partij en gesteld. En dat laatste is hem waarachtig niet gemakkelijk gemaakt. Want toen de nazi's sterker werden, toen zij zelfs aan de regeering kwamen en voortdurend trachtten von Hindenburg te beïnvloeden, toen bleef hij weigeren. Het moge dan waar zijn, dat von Hinden- burg's invloed voortdurend geringer werd, dai den laatsten tijd het presidentschap niet veel m-er was dan een titel, von Hindenburg kar. nimmer verweten worden, dat hij niet de nazi's meeging door dik en dun. Slechts heeft hij er zich bij neergelegd, dat de nazi's aan het bewind kwamen. Hij kon ook niet anders. Doch wel heeft hij nog eens het land ge red. Dat was bij de laatste presidentsverkie zingen. Hoewel feitelijk veel te oud, heeft von Hindenburg toen opnieuw een candida- tuur aanvaard en opnieuw werd hij gekozen. En zijn verkiezing verhoedde, dat Duitsch land in een burgeroorlog gewikkeld werd. Thans is de grijze staatsman ingeslapen. 87 jaar is von Hindenburg geworden. E 1 men heeft hem waarlijk geen rust gegund. Een rijk leven is heengegaan. Duitschland verliest in von Hindenburg, zelfs nu hij per soonlijk weinig meer kon doen, een groot man. Duitschland verliest in hem iemand, cie het land waarschijnlijk minstens twee keer van den ondergang heeft gered. Een groote politieke figuur is heenge gaan. Een figuur, ook van internationale beteekenis is voor goed verdwenen. Dat zal blijken, als straks het Duitsche volk een nieuwen president zal moeten kiezen. De aanstaande presidentsverkiezing zal heel, heel belangrijk zijn. Niet alleen voor Duitschland, maar in de allereerste plaats voor de rust en vrede van Europa. De dood van president von Hindenburg is wel op een zeer ongelegen oogenblik ge komen. Terwijl toch de nationaal-socialisten in Duitschland een moeilijke periode door maken, moet men plotseling een nieuwen rijkspresident kiezen. En dat feit is van groote internationale politieke beteekenis. De situatie is duidelijk: eerst hebben wij de gebeurtenissen in Duitschland zelf gehad en iedereen herinnert zich nog best de „zui veringsactie" van Hitier, waarbij een von Schleicher, een von Röhm en andere voor aanstaande persoonlijkheden in het rijk der nazi's ter dood werden gebracht. Deze zuiveringsactie is op dit oogenblik nog niet geheel voltrokken, al hebben wij er de laatste dagen betrekkelijk weinig van ge hoord. Dat kwam door den putsch in Oostenrijk met den moord op Dollfuss, een putsch, waar bij de nazi's in Duitschland zeer nauw be trokken waren. Men heeft zelfs Hitier ver weten, dat hij alles van dezen putsch heeft geweten. Moeten wij over deze kwestie hier nog nader uitweiden? Alles wat er in Oostenrijk gebeurd is, heeft de aandacht van de geheele wereld getrok ken en de nazi's in Oostenrijk, maar vooral die in Duitschland maakten een heel slechte beurt. Met von Hindenburg had dat alles betrek kelijk weinig te maken; wel met de Duitsche regeerir.g zelf en deze beeft getracht, zich schoon te praten. Nu is von Hindenburg echter dood en moet een nieuwe rijkspresident gekozen wor den. Een jaar geleden zouden de nazi's het niet onwelkom gevonden hebben, als er boven Adolf Hitier geen andere stond, maar nu? Zij beseffen maar al te goed, dat von Hin denburg al was het alleen maar door zijn naam nog invloed kon uitoefenen op het Duitsche volk. De grijze president was nog steeds de nationale held, was nog steeds de eenige, die als 't ware den band vormde tus- schen het heden en het verleden. Dat is, vooral in de laatste twee jaren, van groote beteekenis geweest Het mag zeker niet ontkend worden, dat de oude adel van Duitschland zich tevreden stelde met von Hindenburg als president en dat millioenen hem verafgoodden. De band tusschen het oude en het nieuwe

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1