DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NA DEN DOOD VAN VON HINDENBURG. Hitier wel Leider, maar geen president. Het volk mag spreken. Ho. 181 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C KRAK. Vrijdag 3 Augustus 1934 136e Jaargang DINSDAG DE BIJZETTING. Hitler's nieuwe functie. Wal vandaag de, aandacht trekt, LKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! LEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De dood van rijkspresident von Hinden burg heeft het Duitsche rijk in rouw gedom peld en opnieuw heeft het Duitsche volk toond, hoe hoog het den president achtte politieke situatie moge dan ongezond zijn het Duitsche volk heeft gisteren bij het ver nemen van den dood van zijn president niet aan politiek gedacht, maar wist, dat een groot Duitscher was heengegaan, wist dat een nationale held, een reader van het va derland het tijdelijk met het eeuwige had ver wisseld. Duitsch rouwbeklag. Uit den aard der zaak komen er van alle kanten telegrammen van rouwbeklag en an dere uitingen van rouw te Neudeck binnen. Goering, de Pruisische minister-president en rijksminister van luchtvaart heeft in beide functies een telegram van rouwbeklag gezon den aan kolonel von Hindenburg. De rijksstadhouder en de Senaat van Hamburg, de stad Hindenburg, dr. Krupp von Bohlen und Halbach als president van den rijksstand van de Duitsche industrie °n tal van andere overheidspersonen en -licha men, zoowel als kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders betuigden hun deelneming, sommigen alleen aan kolonel von Hinden burg, anderen, zooals Krupp, ook aan Hitier of aan de rijksregeering. De rijksbischop van de Evangelische kerk heeft een bekendmaking verspreid, waarin hij eerst Hindenburgs beteekenis in en na den oorlog schetst en vervolgens opmerkt, dat Hindenburg een vroom man en een trouw lidmaat van de Evangelische kerk was. „Zijn laatste woord aan den rijksbisschop luidde: „Zorgt gij er voor, dat Christus in Duitschland verkondigd wordt!" Deze ver maning zal de Duitsche Evangelische kerk als een heilig erfstuk aan den grooten doode bewaren. Onder deze leus zal de Duitsche eer en het Duitsche wezen tot volle ont plooiing komen. In de hand van onzen Lei der Adolf Hitier ligt thans het historische erfdeel, dat Duitschland is genaamd. Met hem bouwen wij het derde rijk op." Aan Hitier seinde de rijksbisschop: „In deze uren gedenkt met mij de geheele Evangelische Rijkskerk u en de geweldige verantwoordelijkheid, die gij nieuw op u ge nomen hebt. Wij smeeken Gods zegen af voor U en ons volkgij weet, dat U onze ge heele liefde en trouw behoort." Voorts zond de rijksbisschop telegrammen van rouwbeklag aan kolonel von Hindenburg en aan de rijksregeering. Het Beiersche ministerie heeft gisteroch tend een rouwzitting gehouden. Dr. Ley, aanvoerder van het Duitsche arbeidsfront, heeft de volgende bekendma king verspreid: „Generaal-veldmaarschalk en rijkspresi dent von Hindenburg is van ons heenge gaan. De eerste soldaat van het Rijk, de ge trouwe van het Duitsche volk is Duitschland ontnomen. Hij heeft nog mogen beleven, dat zijn liefste wensch de eendracht der natie door den leider Adolf Hitier werkelijkheid is geworden. „In den oorlog was de veldmaarschalk de hoop, het vertrouwen en de zege des volks, in den tijd van schande en verootmoediging van na den oorlog het symbool van geloof en vertrouwen. „In het derde rijk was hij voor de Duit- scners en de politieke soldaten het lichtende voorbeeld, dat volharding, geloof en tucht de wederopstanding van ons volk waarbor gen. „Juist de Duitsche arbeider, die zich in den grooten oorlog de trouwste zoon der natie getoond heeft, verbindt aan de baar de herdenking met de belofte met verdubbelden ijver te voltooien, wat hij steeds het volk predikte, de eenheid van natie en van volk." Dr. Ley heeft tot en met vijf Augustus alle betoogingen verboden en tot en met 15 Augustus alle betoogingen, die in strijd zou den zijn me den aangekondigdet#volksrouw. Buitenlandsch rouwbeklag. De berichten van rouwbeklag uit den vreemde zijn haast te groot in aantal om ze zelfs maar op te sommen. Van enkele moet echter speciaal gewag gemaakt worden, zooals van het telegram van de regeerings commissie van het Saargebied aan het depar tement van buitenlandsdie zaken, dat meteen verzoekt ook aan de regeering en de familie het rouwbeklag over te brengen Dantzig bleef natuurlijk niet achter. Pre sident Rauschning heeft een bezoek ge bracht aan von Radonitz, den Duitschen consul. De openbare gebouwen zullen tot na de begrafenis halfstok vlaggen en de offi cieren van de politie dragen een rouwband Het Deensche hof liet gisterochtend reeds den Duitsche gezant zijn deelneming betui- Sen en om half twaalf legde Ridder van appard, de Nederlandsche gezant, een con- doleantiebezoek bij den Duitschen gezant af, mede uit naam van het corps diplomatique Kalinin, Molotof en Litwinof deden hun rouwbeklag bij den Duitschen zaakgelastig de te Moskou, de president van de Chinee- sche republiek, minister-president Wang Tsjing-wei en maarschalk Tsjiang Kaisjek betuigden hun deelneming aan den Duit schen gezant te Nanking. Masaryk en Benesj namens Tsjecho-S'o- wakije, de Finsche en de Poolsche president en de ministers van buitenlandsche zaken dier landen, de keizer van Japan en ver schillende Japansche ministers, de Belgi sche minister-president, onder-staatssecreta ris Suvich namens de Italiaansche regee ring, zij allen hebben bij de Duitsche gezan ten in hun land hun rouwbeklag gedaan. Huil, de Amerikaansche staatssecretaris, zond zoowel een persoonlijk als een officieel woord van rouwbeklag naar Berlijn. In het Deensche Landsting gedacht Kleis, de voor zitter, den overledene. MacDonald, de Engelsche premier, die met vacantie te Kentville in Nova Scotia ver blijft, heeft aan Reuter gezegd, dat hij met diep leedwezen den dood heeft vernomen van Hindenburg, „een groote figuur in oorlog en vrede, die een stabiliseerenden invloed in Duitschland heeft uitgeoefend en wiens dood geen geringe uitwerking zal moeten hebben op den huidigen *oestand in dat land." Lyons, de premier van Australië, heeft ge waagd van de groote hoedanigheden van Hindenburg als soldaat en als staatsman De Engelsche generaal Sir Ian Hamilton heeft gezegd: „Ik heb Hindenburg sinds 1908 gekend. Hij was iemand, dien de sol daten zonder eenigen bijsmaak van politieke gevoelens bewonderen konaen. Hij stond vast als een rots onder al den politieken on zin. Ik ben overtuigd, dat hij oprecht voor vrede was." Lansbury, de aanvoerder van de arbei derspartij in het Engelsche Lagerhuis heeft verklaard; „Hindenburg was een groote sol daat en scheen na den oorlog te doen wat hij kon voor zijn land.*' Ook Horthy, de Hongaarsche regent, en minister-president Goemboes hebben aan de regeering £n de familie hun rouwbeklag ge zonden. Geen bloemen. De familie van den overleden rijkspresi dent heeft verzocht af te zien van het zen den van bloemen, maar liever het rouwbeklag te uiten door het insturen van geld, dat dan bestemd is voor noodlijdende Duitschers. Wie het laatste doet aldus het familie- schrijven eert de nagedachtenis van den grijzen en vereerden veldmaarschalk. Het stoffelijke overschot opge baard. Het stoffelijk overschot van rijkspresident von Hindenburg is gistermiddag in het huis te Neudeck plechtig opgebaard. Offi cieren houden de eerewacht. Uit de trekken van het gelaat van den overledene spreekt volkomen vrede. De handen zijn ineenge sloten, zooals de rijkspresident ze in zijn laatste nacht zelf gevouwen had. In zijn laatste dagen had de president in een boek nog de spreuk aangestreept„Met de e^ne hand voerde hij het zwaard, met de andere werkte hij". Gisteravond is het personeel van het huis gelegenheid gegeven, langs de baar te defi- leeren. De rouwplechtigheden op Maan dag en Dinsdag a.s. In een Donderdagavond gehouden bijeen komst van departementschefs onder voorzit terschap van den rijkspropagandaminister dr. Göbbels zijn de officieele rouwplechtig- heden vastgesteld, in overeenstemming met den wil van de familie. Maandag 6 Augustus des middags te 12 uur wordt in den rijksdag een rouwzitting gehouden, waarbij ook het diplomatieke corps, leden van rijksregeering en landsre- geeringen en de hoogste rijksautoriteiten worden uitgenoodigd. Adolf Hitier zal het woord voeren en er zal treurmuziek ten ge- hoore worden gebracht. De groote nationale rouwplechtigheid zal Dinsdag 7 Augustus te 11 uur bij het Tan- nenberg-monument te Hohenstein in Oost- Pruisen worden gehouden. In den vooraf- gaanden nacht zal het stoffelijk overschot van den rijkspresident onder militair eere escorte gedurende de eerste en de laatste 2 K.M. van den weg van Neudeck naar Tan- nenberg worden overgebracht en worden opgebaard. De plechtigheid wordt des mor gens te 11 uur geopend met het ten gehoore brengen van Beethovens „Eroica", waarna de Evangelische Hofbisschop van de rijks- weer een lijkrede zal houden, gevolgd door het zingen van „Een vaste Burcht is onze God". Dan zal Adolf Hitier het woord voe ren, waarna de muziek „Ich hatt' einen Ka meraden" zal spelen, terwijl een eere-batte- rij tijdens deze muziek een salvo zal lossen Onder de tonen van de nationale liederen zal de kist met het stoffelijk overschot naar den Veldheerstoren van het Tannenbergmo- nument worden overgebracht. Tegelijkertijd zal te 11.45 uur in geheel Duitschland het geheele verkeer gedurende één minuut stilstaan en een algemeene stilte zal in acht genomen worden, die wordt aan gekondigd door het luiden van alle klokken gedurende een kwartier. Alle rouwplechtigheden zullen door de Duitsche zenders worden uitgezonden, ter wijl ook voor transmissie naar de andere werelddeelen zorg zal worden gedragen. Kerkdiensten en rouwplechtig- heden te Berlijn. Donderdagavond te acht uur begonnen alle Berlijnsche kerkklokken, zoowel de Evangelische als de Katholieke, te luide.; Het gelui duurde een uur. In alle kerken werden avonddiensten gehouden, gewijd aan de herdenking van wijlen rijkspresident von Hindenburg. Alle kerken waren druk be zocht, vooral de Berlijnsche Dom, waar rijksbisschop Müller een predicatie hield naar aanleiding van den tekst: „Zij getrouw tot in den dooa, dan zal Ik U de Kroon des Levens geven". Ook in de Katholieke kerken kwamen ve len voor het zieleheil van den overledene bidden. Vrijdag en volgende dagen zal in de St. Hedwigs Kathedraal een plechtig re- quim worden gehouden. In de Lustgarten werd gisteravond een groote militaire betooging gehouden, oor spronkelijk belegd ter herdenking van den twintigsen verjaardag van het uitbreken van den oorlog, die echter een plechtige rouw- bijeenkomst ter herdenking van den overle den generaal-veldmaarschalk werd. Behalve de te Berlijn in garnizoen liggende Rijks- weer-compagnieën waren delegaties van S.A., S.S., Kyfhauserbund, Hitlerjeugd, po litie, landjagers en luchtafweer met vaandels aanwezig. Het woord werd gevoerd door een Evangelisch en een Katholiek aalmoeze nier en door den districts-commandant ge- neraal-majoor von ^ittleben. Donderdag de begrafenis. Reuter weet in een telegram uit Berlijn mede te deelen, dat de begrafenisplechtighe den voor Hindenburg waarschijnlijk Dins dag 7 Augustus te Tannenberg ziËlen plaats hebben, terwijl de teraardebestelling Don derdag den 9den te Neudeck zou plaats vin den. Het rijkskabinet bijeen. De gisteren gehouden zitting van het Duit sche rijkskabinet stond volkomen in het tee- ken van rouw over het overlijden van rijks president von Hindenburg. De leider en rijkskanselier, Adolf Hitier. opende den kabinetsraad in diepen ernst, zichtbaar bewogen, met een korte rede, waarin hij er op wees, dat door den dood van den rijkspresident het geheele Duitsche volk een zwaar verlies geleden heeft. De rijkskanselier herdacht den grooten doode met aangrijpende woorden, waarbij hij er den nadruk op legde, dat hij in den overledene zijn vaderlijken vriend verloren heeft. Wij mogen, zoo zeide hij, niet vergeten, dat zonder wijlen rijkspresident von Hinden burg de huidige rijksregeering niet tot stand zou zijn gekomen. Bij de woorden van den rijkskanselier hadden de kabinetsleden zich van hun zetels verheven; zij hoorden in doodsche stilte de verklaring van Hitier aan. Dr. Göbbels bracht daarna het rijkskabi net den oproep van de rijksregeering aan het Duitsche volk naar aanleiding van het over lijden van den rijkspresident ter kennis, die zonder eenig debat aangenomen werd aange nomen en waarin o.a. werd gezegd: Rijkspresident generaal-veldmaarschalk von Hindenburg is op 2 Augustus 1934 des morgens 9 uur de eeuwigheid ingegaan. Twintig jaar na het uitbreken van den we reldoorlog heeft zich de groote soldaat bij het groote leger gevoegd. Het geheele Duit sche volk treurt met oprechten eerbied en ontroering. Dagenlang richtten zich de har ten van 60 millioen Duitschers naar Neudeck en het was ons aller wensch, dat Hinden burg voor ons behouden zou blijven. Hindenburg is dood! Het geheele Duit sche volk heeft zijn beschermer verloren. In eerbied en dankbaarheid keeren wij ons naar het verre verleden van groote Duitsche tra ditie. In Hindenburg belichaamden zich nog de herinneringen aan de roemrijke, doch bloedige gevechten, die het Duitsche volk voor zijn vereeniging als politieke staatseen- heid moest doormaken, ook nog, toen hij als jeugdig vertegenwoordiger van zijn regiment in de Spiegelzaal van Versailles het Keizer rijk hoorde proclameeren. Hij heeft geduren de lange jaren als plichtsgetrouw soldaat zijn leven en kracht ter beschikking van dit rijk gesteld. Uitvoerig schetst de oproep verder Hinden- burg's werk als generaal en veldheer, wien men het behoud van Oost-Pruisen te danken heeft, en zijn werk als rijkspresident, in wel ke functie hij een brug wist te slaan tus- schen het oude en het nieuwe Duitschland, en hij voor de nationaal-socialisten den weg naar de macht wist te ontsluiten. De benoeming van Adolf Hitier tot rijks president en de bekendmaking van de nieuwe wet, die de functies van rijkspresident en rijkskanselier mogelijk maakt, zijn wel de grootste verrassingen geweest, die gisteren wereldkundig zijn geworden. Wel hield het buitenland rekening met een candidatuur van Hitier voor het rijkspresidentschap, maar dat de heele zaak die toch buiten gewoon belangrijk is in een vloek en een zucht voor elkaar kwam, dat had niemand kunnen denken. Maar ziet, Hitier is handig en wil geen rijkspresident zijn. Dat wil zeggenHit- Ier wil den titel niet hebben, wel de macht! En bovendien wil Hitier het Duitsche volk laten spreken. In een schrijven, dat Hitier aan den rijksminister van binnenlandsche zaken liet toekomen, zet hij o.a.: De wettelijke regeling van de kwestie van het staatshoofd, noodig geworden door de nationale ramp, die ons volk heeft getroffen, geeft mij aanleiding tot de volgende beschik king: 1. De grootheid van den overledene heeft den titel „rijkspresident" een beteekenis voor één maal gegeven. Hij is naar ons aller ge voelen in datgene, wat hij ons zeide, onlos makelijk verbonden met den naam van den grooten doode. Ik verzoek u daarom maatre gelen te willen treffen dat ik in het officieele en het niet-officieele verkeer als tot dusverre slechts werd aangesproken als „Führer" en rijkskanselier. Deze regeling .geldt voor goed. 2. Ik wil, dat het volgens de grondwet geldige besluit van het kabinet, waarbij ik en daarmede het ambt van rijkskanselier »ben belast met de functies van den vroe- geren rijkspresident, de uitdrukkelijke sanctie van het Duitsche volk verkrijgt. Doordron gen van de overtuiging, dat ieder staatsge zag van het volk uitgaat en door dat vo'k in vrije stemming bevestigd moet zijn, ver zoek ik u het besluit van het kabinet met de wellicht nog noodzakelijke aanvullingen on verwijld voor te doen leggen aan het Duit sche volk in vrije volksstemming. Na het overlijden van von Hin denburg. Nieuwe putsch te VVeenen ver wacht. (Buitenland. Russisch-Japansche wrijving. (Buitenland.) Hardnekkig gerucht houdt aan. Binnenland.) Bij den nieuwen marine-comman dant (Binnenland.) Voortzetting congres N.O.G. (Stad) (Zie verder eventueel laatste berichten>. De Prager Presse over Hitiers snelle optreden. Omtrent den gang van zaken in Duitsch land schrijft de officieuze Prager Presse: Het geluid der doodsklokken voor Hinden burg is tegelijkertijd het feestgebeier voor de nationaal-socialisten, die thans het anker van hun opperheerschappij nog dieper Heb ben geslagen. De snelheid, waarmede Hitier het erfdeel van den maarschalk heeft aan vaard, laat geen twijfel dat het besluit hier toe reeds lang bij hem vast stond. Ingewij den hebben altijd geweten dat het steeds in de bedoeling van Hitier heeft gelegen de beide hoogste posten in den staat te vereeni- §en met de leiding der nazi-partij. De groote eteekenis van de vereeniging van deze amb ten in één persoon ligt echter daarin, dat Hitier als rijkspresident opperbevelhebber der rijksweer wordt. Hitier kon ook niet toe laten, dat deze thans in andere handen dan de zijne kwam. Rijksminister von Blomberg is hem een trouwe volgeling. Alles was voorbereid en alles liep glad. Natuurlijk had Hitier tot het zelfde resultaat kunnen komen door een ple bisciet. Dat hij dien weg niet volgt, beduidt dat de republikeinsche democratische consti tutie vierkant de rug wordt toegedraaid en dat het leidersbeginsel wordt toegepast a outrance. Hitier gaat verder dan Stalin of Mussolini, hij wordt tegelijkertijd staats hoofd. Hij heeft snel en consequent gehan deld. De toestand van het oogenblik deed het niet raadzaam schijnen het land opnieuw voor een plebisciet te stellen. Een regeling, waarbij een neutraal persoon het hoogste gezag zou hebben uit te oefenen, kon men zich niet veroorloven Hitier handelde snel en consequent toen hij tusschen het eene en het andere presidentschap om zoo te zeggen een minuut tijd liet. De dynamiek van' het nationaal-socialisme wordt thans door niets geremd. De verbindingsman met het geluk kige Duitschland van weleer is niet meer en Duitschland gaat een nieuw tijdvak tege moet. Een woord van de paus. Paus Pius XI heeft gisteren verklaard, dat de dood van president Hindenburg ern stige moeilijkheden teweeg zou brengen. De Paus voegde hieraan toe, dat de toestand van dien aard is, dat er ernstige bezorgd heid bestaat. De ontwikkeling van den toe stand zal moeilijk en gespannen zijn. De Paus heeft deze opmerkingen gemaakt, tijdens een audiëntie, die hij had toegestaan aan bischop B. Mahoney van Sioux Fal'.s in Zuid-Dakota. Engeland en de dubbele functie van Hitier. Uiteraard wordt te Engeland buitengewoon veel belangstelling getoond voor de vereeni ging in de hand van Hitier van het rijks- presidentschap en rijkskanselierschap Daarbij acht men het van het grootste be lang, dat Hitier thans het opperbevel in haden heeft van de rijksweer, hetgeen naar men betoogt, den invloed der nationaal- socialistische beweging op het leger buiten gewoon vergroot. Aan andere zijde echter wordt er op ge wezen, dat deze nationaal-socialistische in vloed op de rijksweer in laatste instantie alleen door Hitier wordt uitgeoefend, en dat men met evenveel recht kan constateeren, dat de rijksweer steeds meer een domineeren- de politiek factor in Duitschland wordt. Vrijwel algemeen is men er in Londen ech- er van overtuigd, dat het presidentschap Hitier niet in staat zal stellen de interna tionale isoleering van Duitschland tot een einde te brengen, aangezien het kernpunt van de geheele Duitsche crisis moet worden gezocht op economisch terrein! De Rijksweer als steunpilaar? In zekere kringen te Berlijn verluidï, dat Hitier ,voor hij over kon gaan tot de samensmelting van de functies yan

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1