Ayenda ^Buitenland £aatste Berichten £uchtvaact Stad en OmqeoUiq, Weec&ecicht Jhucqectiike Stand WüsL „Ik ben een monarchist". Nederlandsch rouwbeklag. FOEKIEN IN ALARM-TOESTAND. Wrijving ChinaJapan. COMPLOT TE MADRID ONTDEKT. Wapenleverancies aan terroristen. Geneeskundige brieven LIJK GEVONDEN MET SCHEERMES Is dat zelfmoord. BESTUURDERS VAN RIJ- EN VOERTUIGEN. Dr. LUTHER NAAR AMERIKA TERUG. U kent deze DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ijsvogel is op uitreis te Athene geland. Tri ZONNESTRAAL, T.B.C.-BESTRIJDING EN RIJWIELPLAATJES. Voor Koedijk. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., eiken avond half 8, hoofdnummer Drie toffe jongens van het vreemdelingen legioen (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Victoria-Theater, eiken avond half 8, hoofdnummer Sehnsucht 202 (rom); hoofd rollen Magda Schneider en Fritz Schultz. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag eiken avond half 8, hoofdnummer Er was eens 'n prins (operette); hoofdrollen Trude Marlen, Willy Fritsch, Paul Hörbiger, Ida Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema Americain, eiken avond half 8, hoofdnummer De brief uit het verleden (rom.); hoofdrollen Margaret Sullyvan en John Boles. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Vrijdag 3 Augustus. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Italiaansche opera. Zondag 5 Augustus. 2 uur, opening Alkmaarsche Wielerbaan met internationale wedstrijden. rijkskanselier en rijkspresident, aan generaal von Blomberg zekere beloften heeft moeten doen, betreffende de posi tie van de rijksweer in de toekomst. In deze kringen acht men het zelfs zeer waarschijnlijk, dat generaal von Blom berg door Hitier zal worden benoemd. Als zijn plaatsvervanger, zooals dit werd bepaald in de wet betreffende de staatsleiding. Dit zou tot gevolg hebben, dat niet meer de nationaal-socialisti- sche partij, doch de rijksweer de steun pilaar zou worden van het Hitier- regime. Sir Hoorace Rumbold, die van 1928 tot 1933 Britsch ambassadeur in Berlijn is geweest, heeft gisteravond in een radiotoespraak de gedachtenis van rijkspresident von Hindenburg gehul digd. Hij verklaarde von Hindenburg zeer goed te hebben leeren kennen en toen hij hem vorige jaar voor de laatste maal heeft bezocht, heert Hindenburg in het gesprek verklaard: „ik ben een monarchist". Dat is ken teekenend voor hem, zoo zeide spreker. De groot-officier van het huis van H.M. de Koningin jhr. C. L. van Suchtelen heeft gisteren in opdracht van H.M. een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Duitschen gezant in verband met het overlijden van den rijkspresident von Hindenburg. Dezelfde Volksstemming als op 12 November. Voor de uitvoering van het plebisciet gel den dezelfde bepalingen, die reeds van kracht zijn geweest bij het plebisciet van 12 Novem ber 1933, voor de bekende bepalingen be treffende het kiesrecht van de zich in het bui tenland ophoudende Duitschers, het uitbren gen van stemmen in volle zee op stations en door leden van arbeidsdienstkampen. De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft bevel gegeven, dat kiezerslijsten op 5 en 12 Augustus a.s. ter inzage zullen worden ge deponeerd. De regeeringen der landen zijn door mid del van de radio opgeroepen onmiddellijk alle voorbereidingen te treffen om de meentelijke- en andere bestuursoverheden langs den vlugsten weg de noodige instruc ties te doen toekomen. De Japansche bladen melden, dat thans door officieele berichten, ontvan gen door het departement van marine, bevestigd wordt, dat de toestand in de provincie Foekien alarmeerend is ge worden. De berichten melden, dat om streeks 5000 man communistische troe pen in een desperate-poging om het door de Nanking-regeering in haar strijd tegen de roode troepen op zout en rijst gelegde embargo te verbreken, reeds Paisja op 12 mijl afstand van Foetsjau hebben bezet. Gistermiddag i6 in ver band hiermede een Japansch oorlogs schip uit Formosa te Foetsjau aangeko men .Ondanks de opmerkelijke succes sen der communistische troepen ver klaarde de woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche zaken, dat hij goede hoop had, dat Foetsjau veilig zou blijven voor een rooden aanval, dank zij de geografische ligging van de stad en het feit dat reeds Chineesche regeeringstroepen derwaarts onderweg zijn. Gisteren is te Madrid aan het licht gekomen, dat in den laatsten tijd her haaldelijk legerwapenen werden gesto len, die verkocht werden aan terroris ten. Het feit kwam aan het licht, doordat een korporaal en een soldaat, die uit de militaire barakken gingen, aftpgehQ^den werden door een schildwacht. Het bleek toen, dat zij 23 legerpistolen in twee pakken bij zich droegen. Bij onderzoek bleek verder dat de korporaal, die het toezicht had op het wapenmagazijn, reeds ongevee.r 80 revolvers aan terro risten had verkocht. In verband met deze feiten zijn 3 soldaten en 3 personen, waarvan men vermoedt, dat zij tot ter roristische organisaties behooren, ge arresteerd. HET MEDISCH ONDERZOEK. De zieke die den dokter bezoekt, heeft daarbij als voornaamste doel zoo snel moge lijk van zijn klachten te worden bevrijd Daarbij hoopt hij telkens weer op een behan deling, welke gemakkelijk is te aanvaarden en op adviezen welke zonder moeite kunnen worden opgevolgd. Het is de plicht van den geneesheer ter bereiking van dit doel stelselmatig te werk te gaan en daarbij met beleid het heft in handen te huoden. Want er is dikwijls reeds van den aanvang af verschil van opvatting mogelijk tusschen patiënt en arts. Een niet onbelangrijk deel van onze patiënten toch komt een ofander drankje „tegen de hoest" of „omdat hij zoo een last van het zuur heeft" vragen. Zelfs verschijnt niet altijd de patiënt zelf, een van de familieleden wordt er dan op afgestuurd, „omdat moeder last van dikke voeten heeft" of „omdat zusje last heeft van de tandjes". In bepaalde gevallen is inderdaad de behandeling van dergelijke meer op den voorgrond tredende klachten op verschijnselen aangegeven, hetzij door dat bij zulk een „symptomatische therapie" de genezingskans voldoende groot is, hetzij doordat de bestrijding van hinderlijke ver schijnselen de eenig mogelijke behandeling is. Maar dikwerf heeft de geneeskundige een plicht te vervullen, welke ver over deze eenvoudige bedoeling van den patiënt heen gaat. Vele patiënten zouden het op den duur tot hun schade aan den lijve ondervinden wanneer dan toch maar tot zulk een sympto matische therapie op verzoek werd besloten. Het is de plicht van den geneesheer een me disch hooger doel na te streven. Slechts door eerst zoo volledig mogelijk inzicht te krijgen in de oorzaak van de klachten en verschijn selen kan dit hoogere doel zoo dicht mogelijk worden benaderd of zelfs verwezenlijkt wor den. Dit medische doel toch is niet de behan deling van een of ander 'asti? verschijnsel, maar de genezing van den patiënt door be handeling, zeo mogelijk vernietiging van de oorzaak der klachten. Theoretisch zou het daarom noodzakelijk zijn eiken nieuwen patiënt eerst volledig te onderzoeken. Practisch is dit niet door te voeren en gelukkig leert de ervaring dat dit ook niet altijd nooa'ig is. Men kan het in ons land in het algemeen wel rustig aan het in zicht der artsen overlaten welke gevallen zulk een volledig onderzoek vereischen en voor welke gevallen dit overbodig is. Een goed huisarts overziet met een enkelen blik of met behulp van enkele vragen den toe stand en weet op de juiste wijze zijn patiën ten in deze twee groepen te sorteeren en te schiften. Voor het eene deel is eenvoudige goede raad voldoende, voor het andere deel is eerst verdieping van inzicht noodig. Hierbij is natuurlijk de mogelijkheid van vergissing niet ten eenenmale uitgesloten, want ook de dokter is een mensch en zijn arbeid kan dus onmogelijk altijd volmaakt en feilloos zijn. Wanneer nu de geneesheer een uitgebreider onderzoek noodzakelijk acht, dan zal hij in het algemeen daarbij volgens een algemeen vast schema te werk gaan, zooals dat reeds vele tientallen van jaren bestaat. Ons arse naal van hulpmiddelen is weliswaar in de laatste jaren heel wat veranderd en uitge breid, desondanks hebben nog vele oude methoden van onderzoek hun volle waarde behouden. Menig jong arts, toegerust met de allernieuwste inzichten en theorieën, op de hoogte van de allernieuwste recepten, bereikt in den aanvang van zijn practijk zijn doel soms pas langs een omweg doordat hij de oude beproefde methoden in hun waarde on derschatte en dus verwaarloosde. Allereerst dan behoort een volledig onder zoek aan te vangen met een vraaggesprek, de anamnese. De patiënt vertelt alles wat hem zelf is opgevallen en waar hij last of pijn van heeft. Deze mededeelingen sturen de gedachten van den arts reeds in een be paalde richting en nu wordt het gesprek aangevuld doordat de geneesheer vragen stelt, welke door den patiënt zoo goed moge lijk moeten worden beantwoord. Deze vra gen hebben niet alleen betrekking op de per soonlijke ziektegeschiedenis van den patiënt zelf; zeer vaak worden er inlichtingen ge vraagd omtrent mogelijke ziektetoestanden bij familieleden. Dit kan vooral waarde heb ben voor de herkenning van erfelijke en be smettelijke ziekten. Zoo ontwikkelt zich naast een persoonlijke anamnese ook een familie anamnese. Om dit gedeelte van het onder zoek ten volle tot zijn recht te doen komen, is het noodig dat de patiënt een zekere intelli gentie bezit en dat van de zijde van den ge neesheer geduld en belangstelling samen gaan met het vermogen tot scherpluisteren en combineeren. Op de anamnese volgt de inspectie, d.w.z. dat nu de oogen van den geneeskundige al hun aandacht aan het lichaam wijden, speu rende zoowel naar algemeene als naar plaat selijke veranderingen. De kunst van een goede inspectie onder een goede verlichting! is een gave, welke in vroeger tijden in hoog aanzien stond. In onzen modernen tijd wordt helaas deze kunst niet meer zoo volkomen be- heerscht en beoefend als vroeger het geval was. Op de inspectie volgt nu het onderzoek met de hand van den geneeskundige, d.i. de atie. Voorals bij afwijkingen in den buik is deze palpatie nog steeds van groote betee- kenis. Verschillende ziekteprocessen van be paalde buikorganen verraden hun aanwezig heid doordat bij deze betasting een meer of minder scherp begrensd gebied van den buik pijnlijk blijkt te zijn. Naast deze druk pijn treedt nog iets anders op. Wanneer de onder zoekende hand dieper in den buik poogt door te drukken gaan de buikspieren zich hier tegen verzetten. Deze spierspanning, ook wel „défense musculaire" geheeten, zien wij vooral voor den dag treden in de buurt van een ontstekingsproces en zij is daarom b.v. een waardevol gegeven ter herkenning van blindedarmontsteking. Op de palpatie volgt de percussie, dat is het onderzoek door beklopping Deze metho de van onderzoek kan zeer wel geschieden met een rechthoekig gebogen vinger van den arts, maar wordt meestal uitgevoerd met be hulp van een bepaald eenvoudig instrument, de percussiehamer. De percussie speelt een belangrijke rol ter opsporing van afwijkin gen in de longen of van het borstvlies en .er vaststelling van bepaalde aandoeningen van het hart. Na de percussie volgt een wijze van be luisteren, welke bekend staat onder den naam van auscultatie. Hierbij wordt het oor van den arts gebruikt om verschillende geluiden en geruisdien op te zoeken en te bestudeeren welke als normale levensuitingen zijn te be schouwen of welk bij bepaalde ziekteproces sen ontstaan. In vroeger tijden werd het oor van den geneesheer rechtstreeks tegen de huid van den patiënt gedrukt, Dit is onhy giënisch en komt nauwelijks meer voor. tr bestaan apparaten de stethoscoop waarmede op een meer verfijnde en veel dui delijker wijze deze geluiden kunnen worden waargenomen. Ons hart b.v. uit een linker boezem, een linkerkamer, een rechter boezem en een rechterkmer. Langs de aderen stroomt het bloed naar het hart toe; langs de slag aderen verlaat het bloed het hart weder. Op vier bepaalde plaatsen bevinden zich de z.g. hartkleppen, welke zich beurtelings openen en sluiten. Daarbij ontstaan gelui den, de harttonen. Bij verschillende ziekte processen in deze harttonen. Zoowel de nor male harttonen als de verschillende afwij kingen kunnen met behulp van den stethos coop worden waargenomen. Ook bij ver schillende andere ziekteprocessen in borst- of buikholte is deze auscultatie van groote beteekenis. Naast deze onderzoekingswijzen van meer algemeenen aard staan den dokter nog ver schillende andere hulpmiddelen ter beschik king voor de verschillende ziekteprocessen. De temperatuur wordt opgenomen, de tong bekeken en de pols gevoeld. Ook dit valt nog onder het meer algemeene onderzoek. Daar naast kennen wij verschillende wegen waar langs de bouw en de functie van verschillen de organen nader kunnen worden bestu deerd en welke ons in staat stellen te beoor- deelen of deze organen al of niet bij het ziekteproces zijn betrokken. Een aantal van deze meer speciale onderzoekingen ligt nog volkomen binnen het bereik van den huisarts (b.v. onderzoek van urine, ontlasting, maag inhoud, sputum); andere vereischen een meer specialistische ervaring en oefening of kennis. Bij vele ziekteprocessen kan aldus met de oude beproefde methoden en met al gemeen toepasbare wijzen van onder zoek een voldoende inzicht in oorzaak en uitbreiding van den ziektetoestand worden verkregen. Daarmede is dan de noodzakelijke grondslag gelegd voor een weloverwogen, doelbewuste behande ling welke zich zooale ik reeds in den aanvang opmerkte zooveel mogelijk tegen de oorzaak zelve heeft te richten. Dit is niet altijd mogelijk. Soms is de oorzaak niet bekend, soms ook is het midael tegen de bekende oorzaak nog onbekend of te schadelijk voor de overige weefsels van het menschel ijk lichaam om bij den zieke toegepast te kunnen worden. Soms ook is het proces daarvoor reeds te ver voortgeschreden. Dikwijls is reed6 veel gewonnen wanneer het gelukt de natuurlijke genezingsten- denz, welke bijna steeds aanwezig is, te versterken door het uitschakelen van alle schadelijke en de genezing belem merende invloeden. Daarbij heeft de arts steeds te bedenken, dat hij niet alleen zieke organen te behandelen krijgt, maar steeds den geheelen mensch en dat er een voortdurende wisselwer king bestaat tusschen lichaam en geest. Naast de medische voorschriften, ter bestrijding van de aandoening zelve en haar gevolgen, zal dan ook een uiting van medeleven, een vertrouwelijk ge sprek, een opbeurend optimisme, een enkel woord of gebaar vaak van de grootste beteekenis zijn. De geneeskunde is in de laatste 30 ja ren met groote sprongen vooruit gegaan en er bestaan tegenwoordig mogelijk heden van genezing op velerlei gebieden waar vroeger geen redding mogelijk was. Desondanks blijft nog ten volle waar een oud Fransch gezegde, dat ons leert: „Le médecui guerit rarement, sop- lage souvent et console toujours" 1). Daarom blijft het medische vak een kunst welke slechts door intens mee voelende artsen ten volle en diep men- schelijk kan worden beoefend. P. N. N. 1) De geneesheer geneest zelden, ver licht dikwijls en troost steeds. (Ongecorrigeerd.) LIJK GEVONDEN. Gisteren is door de politie uit het wa ter van de Haringkade te Den Haag het lijk opgehaald van een onbekend mans persoon. Het hoofd was gedeeltelijk van den romp gescheiden, vermoedelijk door de schroef van een boot. Aan den linker ringvinger bevindt zich een gouden da mesringetje, het lijk is overgebracht naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats. Nader is het lijk gebleken te zijn dat van den 60-jarigen G. V., wonende in de Kerklaaa,te Scheveningen. De man was ongehuwd en is 31 Juli j.1. het laatst ge zien. Van misdrijf is niets gebleken. Hedenmorgen is op een akker van den landbouwer van H. te Geldrop het lijk ge vonden van den 38-jarigen kapper P. v. H uit Eindhoven. In de nabijheid van van H. heeft men een etui van een scheermes ge vonden. Het parket uit den Bosch is met het geval in kennis gesteld. Is het de bestuurders van rij- en voertuigen, géén motorrijtuig of -rijwiel zijnde, bekend dat deze thans ook voorzien moeten zijn van een spiegel, tenzij de bestuurder van zijn zitplaats het links achter liggend weggedeelte zonder spiegel gemakkelijk kan waarnemen? Inlichtingen worden gaarne ver strekt door de verkeerspolitie. Aan boord van de „Europa", die heden uit Bremerhaven naar New-York is vertrokken, bevindt zich de Duitsche ambassadeur in Amerika dr. Lüther, die met zijn gezin weer naar zijn standplaats terugkeert. nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) CORRESPONDENTIE. J. R. te Heiloo. Wij kunnen aan Uw stuk geen plaats verleenen. 't Gaat best met onze inzameling van oude rijwielplaatjes. Regelmatig wordt de brievenbus gevuld en even regelmatig wordt diezelfde bus weer geledigd. En- veloppes worden opengesneden, plaatjes worden er uitgehaald en in een groote mand geworpen, namen worden geno teerd (voor de a.s. verloting!) en gelei delijk wordt het aantal kilo's oud koper grooter. Moeten wij nogmaals een beroep op onze lezers doen? Ons dunkt, dat ieder een thans wel weet, waar de actie om gaat. Wij vragen van iedereen zijn oud rij wielplaatje, dat wij straks opzenden naar „Zonnestraal". Wist U, dat „Zonnestraal" het vorig jcar op die manier een hoeveelheid oud koper binnen kreeg ter waarde van on geveer 8000 gulden? Wist U, dat „Zonnestraal" met dat geld iets nuttigs doet; dat „Zonnestraal" daardoor de ge'egenheid krijgt, om nog meer te doen voor de t.b.c.-bestrijding? Wist U, dat uw oud rijwielp.aatje voor U zeiven geen waarde heeft, maar dat vele kleintjes hier één groote maken? Wist U, dat U tnn koste van eenige moeite (en meer kost het U niet!) e-m goede daad verricht? Terwijl U bovendien nog kans hebt op een gratis rijwielplaatje! Bedenkt dat allemaal nog eens, le zers, en brengt dan direct, nog liever vandaag dan morgen uw plaatje naar ons bureau! Voor Koedijk heeft mevr. A. Mol Over zich beschikbaar gesteld, om oude plaatjes in ontvangst te nemen. Zij zal ze opsturen naar ons bureau en alle in-enders uit Koedijk loten mee naar de gratis nieuwe plaatjes. De adressen in Heiloo en Bergen zijn natuurlijk bekend. Voor de inzenders aldaar geldt natuurlijk hetzelfde als voor de Koedijkers. Tot slot lezer: wij hebben tevergeefs op uw plaatje gewacht. Brengt u het vandaag nog? Of morgen? AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De motorrijder, v. d. Kamp uit Groningen die Zondag j.1. te Schoorldam dermate door een auto is aangereden, dat hij in zorgelijken toestand naar het Centraal Ziekenhuis al hier vervoerd moest worden, is aan de ern stige verwondingen overleden. GESLIPT DOOR DE RAILS. Hedenmorgen omstreeks 10 uur kwam de ongeveer 18-jarige mej. B. D. alhier op den overweg aan den Helderschen weg, doordat het wiel van haar rijwiel in de rails terecht kwam, te vallen. Juist reed een motorrijder met duo-rijdster haar achterop, met het ge volg, dat ook deze met zijn motor kwam te vallen. Mej. B. D. en de duo-rijdster mej. Sanders uit Arnhem moesten naar het ziekenhuis alhier worden vervoerd. Na yerbonden te naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Augustus. Medegedeeld door hef Kon. Nederl Met Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 779,8 m M t» Vardö. Laagste barometerstand 743,8 m.M, h Aberdeen. Verwachting, geldig tot den avond van 4 Augustus: Zwakke tot matigen westelijke tof zuidelif. ken wind; zwaar bewolkt met opklaringen, mogelijk enkele regen buitjes; weinig veran! dering in temperatuur. Weeroverzicht. De depressie over de Britsche eilanden heeft zich langzaam noord-oostwaarts bew„. gen. Over geheel West-Europa strekt zich de depressie-invloed uit en over Frarte en de Britsche eilanden vielen zware regeav ook in de zone-omgeving werden vrij groeft hoeveelheden neerslag afgetapt. Het weer rond het depressie-gebied is thans waf rus tiger geworden, nergens komen buitenge woon krachtige winden voor. Hier en daar blijft het nog regenachtig, zooals in Zuid. Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitschland. Over het algemeen is het wat koeler gewori den, slechts in Duitschland werd het hier en daar wanner. Over Scandinavië, waar de hooge druk nog blijft resideeren, is de temperatuur nog onveranderd en het weer vrij goed. Ten on zent is nog slechts weinig verandering te verwachten. Lichte regenbuien zijn waar schijnlijk. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.20 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN A*N ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Dat. Hoogwater. Laagwafer. vm n«cm. vm. tam 4 1109 11 44 7T4 747 5 0.29 8 29 9.06 6 1.05 1 51 950 1026 7 2 20 2 50 1059 1128 8 3 06 3.34 11.52 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). A ug ustus. Dat. Hoogwater. Laagwater. vm. nam. v.m. aam. 4 11.06 11 41 7 02 '7 35 5 0.26 8.17 856 6 1 02 1 48 9.38 10// 7 2 17 2 47 10 47 I\% 8 3.03 3.31 11.40 - zijn, mej. B. D. had eenige schaafwonden en mej. S- een hoofdwond, konden beide het ziekenhuis weer verlaten. G.A.M.I.T. De tijd die nog scheidt van de Gamitweek, 22—30 September, wordt kleiner, grooter wordt daarentegen het enthousiasme het welslagen van deze derde Groote Alk maarsche Middenstandstentoonstelling. In de gisteren gehouden comité-vergadering kon de voorzitter aan de leden mededeelen, dat 90 van de standsruimte is verhuurd; Binnen niet al te langen tijd kan de aan besteding van de gebouwen voor de G.A.M. I.T. 1934 worden tegemoet gezien, EXAMEN STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Bij de gehouden examens voor stenografie en machineschrijven, gehouden op 31 Juli I.I. te Amsterdam, onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote, slaagden voor kantoorstenografie (130 lettergrepen per minuut) mej. N. Groot te Bergen, me? eervolle vermelding; Machineschrijven: mej. T. Meeuwsen te Alkmaar (met 224 letteraansiagen per mi nuut; de heer W. Ellis te Bergen (met 231 letteraansiagen per minuut; en de heer S. Kleverlaan te Bergen (met 231 letteraan siagen per minuut). WIT GELE KRUIS. Gedurende de maand Juli verpleegden de Wijkverpleegsters 24 patiënten en legden 366 bezoeken af, waarvan 147 bezoeken bij leden A.A.Z.A. en 78 bezoeken voor Stads- patiënten. De wijkkraamverpleegster verpleegde 7 patiënten en legde 180 bezoeken af, terwijl 1 maal de dokter werd geassisteerd. EEN KRASSE GRIJSAARD. Schipper Smit uit St. Anna-Paulowna, die morgen zijn 82sten verjaardag viert en zfl» veerdienst overdeed aan schipper Willem*; bezoekt al 56 jaar geregeld Vrijdags on# graanmarkt. Ook heden was hij daar w«r als helper van schipper Willems present. ONDERTROUWD: Sieuwert Takes en Geertruida Schoen. Germent Kasten en Klaartje Pover'waj. Willem Renooij en Pietje Blauw. theus Dekker en Geertruida de Boer. nelis Swart en Margaretha Mannes- Hendrik van Dam en Ieke de ^feUc^huit. Lcurentius Kleverlaan en Petronella OEBOREN: crhoofl- Jacoba Antonia, d. van Jacobus hoven en Katharina Wolf.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2