Russisch-Japansche wrijving. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. Buitenland Oorlogsdreiging in 't Verre Oosten. MACHTSVERHOUDINGEN. verzet zich ten sterkste tegen elke onge rechtvaardigde opheffing van openbare scholen, doet nogmaals een ernstig beroep op de regeering, om de grondwettelijke positie der openbare school onverzwakt te handhaven, en besluit deze motie ter kennis te bren gen van regeering en volksvertegenwoordi ging en de pers. De motie werd met algemeene stemmen aanvaard. Hierna werd medegedeeld, dat het voor stel Amsterdam, om in dezen crisistijd een actie te voeren voor het ontslaan van de ge huwde onderwijzeres-niet-kostwinster, was aangenomen met 109 tegen 78 stemmen en 6 stemmen blanco. Het voorstel 31 Rotterdam om bij afvoe ring de gemeente als een eenheid te beschou wen, ofschoon door het hoofdbestuur ontra den, werd eveneens met meerderheid van stemmen aangenomen. De motie-Den Haag om het School blad met September in de spelling-Marchant af te drukken, werd na steun van het hoofd bestuur met algemeene stemmen aangeno men. Aangenomen werd een voorstel om te ijve ren voor bepaalde betrekkingen de onder wijsakte gelijk te stellen met die van een 5- jarige H.B.S. Na toezegging van den voorzitter, dat de Ulo-voorstellen in de volgende verga dering het eerst aan de orde zullen komen, werd tot aanhouding van die voorstellen besloten. Verschillende voorstellen werden van de agenda afgevoerd en een groot aantal ande re aangehouden. Het woord was hierop aan den heer Lob s t e i n van de Vereeniging Ulo, die een woord van dank sprak voor de uitnoodiging voor de vergadering. Den Haag bracht, onder instemming der vergadering een woord van hulde aan den voorzitter voor zijn leiding. De voorzitter constateerde, ondanks het misverstand van gisteren, dat vooral vanmiddag de leiding gemakkelijk gemaakt was en dankte daarvoor de vergadering De heer Z e 1 v e 1 d e r had jaren den strijd gestreden voor goed onderwijs voor het gansche volk. De leuze die boven alles staat is: goed ontwikkelend onderwijs voor de gansche jeugd, moet ook onze leuze blijven. Wij leven in een moeilijken tijd en de be sluiten van hoogerhand hebben niet altijd onze sympathie. Ons ideaal blijft: „één school voor geheel ons volk" en spreker wek te het N.OG. op daarvoor te blijven strijden (Applaus.) De voorzitter bracht den heer Zel- velder dank voor dit woord op hoogen leef tijd gesproken. Spr. besloot met den wensch, dat men het volgend jaar kan getuigen, dat in Alkmaar de victorie is begonnen voor het behoud van de openbare school. Hierop werd de 88ste algemeene vergade ring gesloten. De feestavond van het N. O. G. Na twee dagen van serieus vergaderen bood de avond van gisteren een zeer welkome ontspanning. Een speciale commissie had dezen avond met kennis van zaken in 't Gulden Vlies georgani seerd Zij had allereerst voor een uitete kende band van Sism Spruit gezorgd die er al direct een perfecte stemming in bracht. Doch verder had de commis sie niet vergeten, om een zeer variee rend programma in elkaar te zetten. Daar was allereerst het Dubbelaia.*- nenkwartet „Zang en Vriendschapdat onder leiding van Corn. Jonker twee keer optrad en in een oogwenk .ie heeie zaal veroverde, 't Spreekt vanzelf, dat de zangers er niet zonder een toegift afkwamen en velen hadden nog wel een tweede toegift willen hebben. Eveneens onder leiding van Corn. Jonker trad een dameskoortje op, be staande uit een tiental jongedames. Het koortje, dat voor ons nog nieuw was, heeft een zeer gelukkige entree gehad en het succes, dat het veroverde was ab soluut verdiend Er schuilen onder deze zangsters verschillende goede stemmen en vooral mej. Netty Wijn verdiende een extra hulde! Ook dit koortje trad twee keer op en moest een dansnummertje herhalen. Nog liever hadden wij de her haling van het Matrozenlied gehad. Wij hopen dit groepje nog dikwijls te hooren op de Alkmaarsche feestavonden! Dan wa6 er weer onze Piet Kroon met zijn nieuwen partner. Hun Westfriesche voordrachten vielen wel zeer in den smaak en het heerlijke dialect heeft -weer een6 een zaal laten bulderen van den lach. Piet Kroon en zijn makker staan op een plan, dat naast het beroeps- spel staat! En tenslotte was er Ulvadero. Ulvadero speelde met veel enthousias me twee een-acters; het eerste „Een mis verstand" hadden wij reeds eerder ge zien, het tweede, „Een gelukje" had echter niet minder succes Er werd met veel verve gespeeld en de spelers moch ten een groot en wei-verdiend applaus in ontvangst nemen. De heer van Drunen hield nog een korte rede over de beteekenis van de Alkmaarsche kaasmarkt Heel in het kort, maar voor iedereen duidelijk, ver telde hij, hoe het kaasdragersgilde sinds eenige honderden jaren werkt, hoe de heele beweging in elkaar zit en de heer van Drunen had tijdens zijn korte speech wel een zeer aandachtig gehoor Vandaag ging men de kaasmarkt be zoeken. Ongetwijfeld zal men meer begrepen hebben van alles, wat er te zien is, dan wanreer de heer van Dru nen niet gesproken had. De avond verliep tenslotte in de aller beste stemming. Er werd met veel ani mo gedanst, er werd lustig gezongen en bij het scheiden kon iedereen zeggen, dat Alkmaar uitstekend een feest kan organiseeren. Tot het beoordeelen van den toestand in het Verre Oosten moet zeker Leo Trotzki de thans in ballingschap levende man, die het Roode Leger „uit den grond stampte", bevoegd geacht worden. In onderstaand artikel geeft hij zijn meening weer, dat wij overnemen uit de „Daily Mail". Het karakter van het moderne Russische kader en van het geheel e Roode Leger kan men niet voldoende begrijpen, zonder inten sief te zijn doorgedrongen tot de kern en de beteekenis van de voor Rusland zoo groote, historische gebeurtenissen die de psyche van het geiheele volk beter gezegd, van het ge- heele volkeren-conglomeraat hebben ge wijzigd. De Russische soldaat van vroeger, opge leid onder den druk der pahiarchale ver houdingen in het toenmalige Rusland, ken merkte zich in de eerste plaats door zijn blinde „kudde-geest". Datgene wat men in het Westen half prijzend en half verachtelijk „Slav-sche ziel" noemde, was een weerspiege ling van de vormlooze en bartaarsche Rus sische middeleeuwen. Het „christelijke" leger, dat eens roem en glans verleende aan het tsarisme, was diep doordrongen van de tra dities der lijfeigenschap! In langvervlogen tijden, in den tijd waarin het semi-feodalisme ook in het overige Europa nog aanhang vond, bezat dit 'eger bepaalde voordeelen, n.1. als het volmaakte voorbeeld van een mach tig aanvalsmiddel. Soeworow, de generalissimus van Catha- rina II, was de onbestreden alleenheerscher over zoo'n leger van slaven! De groote Fran- sche revolutie heeft echter een einde ge maakt aan die legervorm, zoowel in het oude Europa, als in het Tsaristische Rusland! Sindsdien verluidt in de geschiedenis van het Tsarisme nog wel van gigantische land- rooverijen maar van overwinningen op be schaafde naties is geen sprake meer. Er was een serie groote nederlagen noo- dig, om het nationaal karakter een anderen vorm te geven! Slechts op dezen nieuwen so cialen en psychologischen grondslag kon het Roode Leger een eigen vorm krijgen. De sol daat van het Roode Leger staat verder van den Tsaristischen soldaat af, dan een gre nadier van Napoleon van een Bourbonsch krijgsman! De passiviteits-cu'4*- werd ver wisseld tegen de geest van p' en sociale ,Sturm und Drang" en ve ich tot de hoogte van het technische .erikanisme. Van de „Slavische ziel" is slecflts de literaire herinnering overgebleven. De ontwaakte volksenergie komt in de groo te, zoowel als in de kleine details van de Russische samenleving tot uiting, in de eer ste plaats wel in de vorderingen der cultuur. Het onbeteekende percentage analphabetische recruten vermindert snel. En géén Rus, die de gelederen van het leger verlaat is meei analphabeet! In en buiten het leger valt een groote drang tot sport te constateeren; in Moskou alleen verkregen tot nog toe 50.000 handarbeiders, hoofdarbeiders en stu deerenden de eervolle vermelding voor scherp schieten! Het leger wordt meer en meer ge oefend in het gebruik van sneeuwschoenen, hetgeen bij de barre klimaat-verhoudingen in Rusland van groote, militaire beteekenis is Op het gebied van parachute-springen, mo torloos vliegen en gewoon vliegen maakt de jeugd groote vorderingen! De Sovjet-Russi sche record-vluchten naar de stratosfeer lig gen de geheele wereld nog versch in het ge heugen! De sterkste. Om de sterkte van het Roode Leger te kun nen beoordeelen, mag men, hetgeen er is, niet in het minst idealiseeren. Het Sovjet- Russische volkeren-conglomeraat lijdt nog tè veel nood, kent nog tè veel ellende, is nog tè ontevreden, om over „eenheid" een ode te dichten! Maar de opvatting, als zoude de volksmassa hulp van den Mikado of van Hitiers troepen verwachten, is pure onzin. Ondanks alle moeilijkheden van het over gangsregime is de politieke en geestelijke aaneensluiting dier volkeren, in de Unie van Sovjet-Staten sterk genoeg sterker in ieder geval dan die hunner „waarschijnlijke" vijanden. In geen geval zijn de Sovjet-Russen van meening, dat een oorlog zelfs een voor spoedige in het belang van de Sovjet-Unie zou liggen! Integendeel zoon oorlog zou groote achteruitgang beteekenen! Alleen de handhaving van den vrede waarborgt een volledig succes van het communistische ex periment 1 Maarmen moet de feiten ne men zooals ze zijn: de oorlog is niet a'leen mogelijk, maar feitelijk niet meer te vermij den! Wie verstandig denkt en in staat is in bet Boek der Geschiedenis te lezen, zal het be grijpen: wordt de sedert bijna dertig jaar (vanaf 1905!) voortrollende, Russische revo lutie gedwongen haar stroom in de bedding van den oorlog te leiden, dan zal die revo lutie een vreeselijke, verpletterende kracht ontwikkelen Rusland overmachtig. Het is in den beginne haast verrassend als men verneemt, hoe gering de strijdmacht was die naar aanleiding van de verscher- Eing der Russisch-Japansche betrekkingen in et Verre Oosten was samengebracht! De Japansche minister van oorlog, Hayashi, gaf op 3 Febr. j.1. te kennen, dat zijn regeering in Mantsjoerije slechts 50.000 man had gele gerd, tegenover een troepenmacht van de Sovjets van 100000 man en 300 vliegtuigen! Blücher, de Russische bevelhebber van dit bijzondere Oost-leger, verzekerde Hayashi in zijn antwoord, dat de Japanners in Mants joerije in werkelijkheid 130.000 man hadden samengetrokken, dus meer dan een derde van het actieve Japansche leger, alsmede de 115 duizend soldaten van Mantsjoekvyo, dus in totaal 245.000 man, met 500 vliegtuigen! Tegelijkertijd deelde Blücher mede, dat de Russische strijdmacht daar verre bij ten ach ter stond Gemeten volgens de cijfers uit den we reldoorlog zou men hier geneigd zijn te den ken aan troepen franctieurs. De eigenaardigheden van het Oostelijke terrein, strategisch bekeken (onmetelijke, el kaar totaal vreemde landstreken, dunne be volking, slechte verbindingswegen, groote afstanden tot de uitgangssteunpunten) slui ten de concentratie van een aanéénsluitend hecht offensief of defensief front, of een stel lingsoorlog, volkomen! In den Russisch-Ja- panschen oorlog van 1904 tot 1905, namen aan de Russische zijde 320.000 en tegen het einde d.w.z. na de volmaakte verplettering van het Tsaren-leger 500.000 soldaten deel De Japanners hebben dit aantal nauwelijks weten te behalen Maar het Tsaristische le ger, dat geen gebrek had aan transportmo gelijkheden of menschenmateriaal leed aan één gróót gebrek: aan „kunnen!" De oorlogstechniek heeft zich sindsdien onberekenbaar gewijzigd. Maarde eigen aardigheden van het strijdgebied in het Ver re Oosten bleven onveranderd! Mantsjoerije is voor Japan een tusschenbasis, die van le uitgangsbasis door de zee is gescheiden Ja pan is meester ter zee, doch niet onder zee en in de lucht! Het zeetransport is riskant, met vele gevaren verbonden. De Chineesche bevolking van Mantsjoerije is den Japan ners vijandig gezind. Millioenen zal Japan in het Vere Oosten al evenmin kunnen con- centreeren, als Rusland. Moderne techniek De moderne techniek zal hier aan de tac tische methode van voorheen gepaard moe ten worden; voor Trans-Baikalië en de zee- provincie blijft de Napoleontische strategie voor een groot deel de aangewezen methcce, ja, zelfs de tactiek van Hannibal! Stroop tochten van sterke cavalerie-eenheden zullen op de oorlogskaart beslissende wijzigingen forceeren. De Japansche spoorwegen in Mantsjoerije zullen aan grootere gevaren worden blootgesteld, dan de Sovjet-lijn langs 89. Maar nu wachtte Drein en Piet een vreemde verrassing, In de kamer fladderde niet één, maar wel vijftig vleermuizen. Die waren allemaal door de openstaande vensters naar binnenge komen. „Wat ben ik een ezel", huilde Drein, „ik had toch wel kunnen bedenken, dat zooiets gebeuren kon", 90. Zooals gewoonlijk was Drein natuurlijk radeloos. „Wat moeten we beginnen' klaagde hij, terwijl hij de aangrenzende kamer op en neerliep. „Waar maak je je zoo druk over", vroeg Piet, „help me liever de deur vasthouden. Aanstonds zijn ze met zijn allen zoo sterk, dat we ze niet eens meer kunnen tegenhouden". de Amoer. Bij de actie der verspreide afdee lingen zal een voorname taak toebedeeld zijn aan de nieuwe techniek: hier in de luchtvaart-techniek voor verkenr.ings-, ver bindings-, transport- en bombardeerdoelei,.- den van buitengewoon groot gewicht! Maar in zooverre de oorlog ter zee en de oorlog in de Amoer-provincie een beweeg lijk karakter draagt, zal de uitslag uitslui ten afhangen van het vermogen der aparte troepen-eenheden om zelfstandig te behan delen, van het initiatief dus van iederen lage- ren commandant, van de tegenwoordigheid van geest, van het individu, van den aan zichzelf overgelaten soldaat! En daarin moet, volgens de meening van den schrijver van dit artikel, het Rooae Leger verre uit steken boven het Japansche! Even ver als in 1904 tot 1905 het Japansche uitstak bo ven het Tsaristische leger. De gebeurtenissen van het afgeloopen jaar toonden aan, dat Tokio niet besloten is thans aan te vangen! Maar ieder nieuw jaar dat geaarzeld wordt, verschuift de machtsverhouding zich ten gunste der Rus sen. Reeds bevrijdt de ontwikkeling der Kusniezker oorlogbasis het Oostelijk front van de noodzakelijkheid op het Europeesche achterland te steunen. De grondige recon structie van de lijn Moskou—Chabarowsk door den bouw van een tweede spoor heeft de Sovjet-Regeering zich als eerste taak voor 1934 gesteld. Daarenboven bouwt men een spoorweg vanaf het Baikal-Meer naar den benedenloop van de Amoer, pver een af stand van 1400 K M.! Een nieuwe hoofdlijn wordt gelegd door het buitengewoon rijke kolengebied van Bureja en het ertsgebied van Chingan. Het programma der nieuwe industrieele bouwwerken heeft iot hoofd zaak het Bureja-gebied dat van Chabarowsk slechts bij 500 K.M. verwijderd ligt, dus zeker tienmaal dichterbij, dan het Kusnjez- ter district, tot een .geheel zelfstandige stra tegische industrie-basis voor het Verre Oosten te maken. De geweldige transport- en industrie-on dernemingen moeten samen met de groote economische privileges, die de bevolking van iet Verre Oosten geniet een vlugge kolo nisatie van dit land bevorderen; dat zou door de Siberische plannen van het Ja pansche imperialisme een streep trekken en voor goed een einde er aan maken. Niet minder onvermijdelijk wordt de oor log gemaakt door den binnenlandschen toe stand van Japan zooals dertig jaar ge leden ondanks alle waarschuwende stemmen de oorlog voor het Tsarisme onvermijdelijk was geworden. Eenmaal uitgebroken, zal de strijd in het Verre Oosten óf heel kort, bijna onweersachtig, óf enorm langdurig zijn! Ja- pan's doel, het Verre Oosten en waarschijn lijk de belangrijkste deelen van Trans-Bai kalië in bezit te nemen, eischt op zichzelf heel veel tijd! De oorlog zal heel spoedig ten einde zijn, wanneer het Rusland zou gelukken, de Japansche aanval beslissend af te slaan. Om dit doel te bereiken meent men in Rusland in de luchtvaart een wapen van onschatbare werkingskracht te zien en wordt er een bijzondere aandacht aan dit doel der bewapening besteed. Men behoeft geen adept van den „inte gralen" luchtoorlog te zijn om in te zien, dat onder bepaalde voorwaarde het lucht- wapen het oorlogsprobleem inderdaad zou kunnen oplossen! Het verlamt namelijk alle aanvaloperaties van den vijand. NIEUWE PUTSCH IN WEENEN GEVREESD. Ontevredenheid in de Heimwehr. De „Daily Express" verneemt uit Weenen, dat men daar in September op een nieuwen opstand rekent. De berichtgever van het blad ver klaart, dat dan alle tegenstanders van de regeering zich aaneen zullen sluiten, in verband hiermede beweert hij verder, dat de socialistische Schutzbund nog twee derden van zijn geweren, mitrail leurs en revolvers in zijn bezit heeft. Uit de verschillende arrestaties con cludeert de correspondent, dat in alle rangen nationaal-socialisten te vinden zijn. Duizenden zijn in gevangenissen of concentratiekampen opgesloten, terwijl de Heimwehr in de provincie amok maakt en de politie niet in staat is, hier aan een einde te maken. De Heimwehr is ontevreden, omdat niet hun leider Starhemberg, doch dr Schuschnigg bondskanselier is gewor den. De „Echo de Paris" meldt, dat de re dactie van een te Mülhouse verschijnend blad op 22 Juli, dus drie dagen voor den moord op Dollfuss, vijf cliché's uit Ber lijn gestuurd kreeg, die afgedrukt moesten worden met het opschrift: „Volksopstand in Oostenrijk". De afzonderlijke cliché's waren van de volgende onderschriften voorzien „Men laat het radiostation in de lucht springen", „Bezetting van de Ballhaus platz", „Dollfuss sterft aan de bekomen zware verwondingen", „Minister Fey ge arresteerd" en „Rintelen" komt te Wee nen aan om het bondskanselierschap op zich te nemen". De „Evening Standaard" meldt uit Weenen, dat verschillende Heimvvehr- officieren uit de Heimwehr getreden zijn en Weenen hebben verlaten. In Heimwehr-kringen worden pogin gen in het werk gesteld, om de eenheid in de Heimwehr weer te herstellen. Dank aan de executieve. De regeering heeft gisteravoond een proclamatie gepubliceerd, waarin dank wordt gebracht aan het bond6leger, de gendarmerie, het politiecorps en de vrij willige „Schutzcorpsen", die in de afge loopen dagen het land gered hebben. Allen hebben zich in de uren van het gevaar dappere soldaten getoond. Zi' hebben aan de wereld vele duizenden eigen land hersteld, doch ook den vrede in Europa behouden. De offers, door de verdedigers van de regeering gebracht hebbe naan de wereld vele duizenden offers bespaard. Een klein deel van de schuld aan de gevallenen zal de regeering afdoen door is der de zorg voor de weduwen op zich nemen. Thans dient de strijd aane'ebon den tegen de werkloosheid en den nood die nog in het land heerschen De rea<J' rintr vertrouwt, dat zij ook daarbij onril krachten van het land zal kunnen steunen. 1 DOLLFUSS' MOORDENAARS STAAN TERECHT. Voor het militaire gerechtshof te Ween* gisteren het proces begonnen tegen drü „rden aanvoerder der opstandelingen, d» verleden week in de bondskanselarij zhVi binnengedrongen. De beklaagde is de handelaar Paul Hudl. 6 Hudl tot levenslang veroordeeld De derde aanvoerder der opstandeling»' die in de bondskanselarij waren binnen^' drongen, Paul Hudl, is door het milita?£ gerechtshof tot levenslange kerkerstraf Vtr oordeel d Bij zijn verhoor had de beklaagde gezegd dat hij niet bedoeld had, een omwenteling}' weeg te brengen. Zijn vader is president van den Deutschmeisterbond. Men heeft hem br de bewapening in de tumhal gezegd, dat IV Rintelen aan den ingang van de kanae]®ni' zou wachten. Daarop heeft hij zijn menschen het bevel gegeven, dr. Rintelen onmiddella te begroeten met het commando: „pjJ teert net geweer!' Wij dachten aldusS dat de actie legaal was. VRIJLATING SOCIALISTISCHE LEIDERS. 0.a. de oud-burgemeester Seitz. De oud-burgemeester van Weenen, Seitz, en andere socialistische leiders die sedert Februari gevangen zaten, zijn heden vrijgelaten. RIJKSMINISTER SCHMITT MET VERLOF. Dr. Schacht neemt Economische Zaken waar. De ernstige ongesteldheid, waardoor de Duitsche Rijksminister van Economische Za ken, dr. Schmitt, kort geleden is aangegre pen, maakt het noodig, dat de minister voor langen tijd met verlof gaat. Daar de hoop bestaat, dat Dr. Schmitt, na zijn herstel, zijn kracht weer ter beschikking van zijn ambt kan stellen, daar het echter tegelijkertijd met het oog op de urgente economie het probleem niet mogelijk is, de functie van leider van het betreffende ministerie langen tijd onbe zet te laten, had de rijkskanselier den rijks- president de vorige week reeds voorgesteld den president der rijksbank dr. Schacht voor- loopig voor zes maanden te belasten met de leiding der zaken van het rijksministerie van economische zaken. De rijkspresident heeft op 30 Juli de daartoe vereisente handelingen verricht. Verder wordt medegedeeld: De opdracht aan den rijksbankpresident is des te doelma tiger, daar thans de meest urgente economi sche problemen op 't gebied var. grondstoffe? en voedselvoorziening, die ook reeds tot ia- verre in aanraking kwamen met de econoA sche competentie der Rijksbank, worden sa mengevat in economisch-politiek opzicht. Daar de rijksbankpresident ook reeds deel nam aan de zittingen van het rijkskabinet is het effect van zijn opdracht, dat er geen principieele verandering komt in de econo mische lijn der rijks-regeering. Daar de rijksminister van economische za ken tegelijkertijd belast is met de zaken van het Pruisische ministerie voor economische zaken en arbeid, heeft de rijkskanselier op voorstel van den Pruisischen minister-pre sident der Rijksbank op dezelfde wijze be last met het waarnemen ook van deze zaken. DE BEGRAFENIS VAN LYAUTHEY. Groote belangstelling. Geheel Frankrijk stond gisteren in het tee- ken van de nationale rouw ter gelegenheid van de staatsbegrafenis van maarschalk Lyauthey te Nancy. Van alle openbare ge bouwen woei de vlag halfstok. De stoet zette zich in beweging onder het gebeier der klokken. Naast de kist met het stoffelijk overschot gingen o.a. de ministers lardieu, Barfchou en Marin, alsmede de resi dent-generaal van Marokko. In den stoet werden opgemerkt de buitenlandsche ambas sadeurs, gezanten en militaire attaché's. In de kathedraal vond een rouwdienst plaats. Daar na volgde de overbrenging van het stoffelijk overschot naar de place Staoisla, waar de minister van oorlog, Petain, namens de re geering de herdenkingsrede hield. Hij eerde maarschalk Lyauthey als een der scheppers vat. het Fransche koloniale rijk, waaraan hij dertig jaar van zijn leven heelt gewijd. PLANNEN VOOR WERK VERSCHAFFING. Twee-ploegenstelsel in Italië De nationale confederatie van fascistische industrieele vakvereenigingen, heeft Musso- lini voorstellen gedaan ter leniging van de werkloosheid. Deze plannen houden oa. in het twee- meerploegenstelsel per werkdag, vermiod^ ring van het aantal werkuren, afschaffing van overwerk, vermeerdering van het aam» werkkrachten per machine, verdeeling meer werklieden van het beschikbare stu»J werk, als mede beperking van vrouwehj werkkrachten en jeugdige persnen. Men hoopt door deze nieuwe maatrege een gedeeite van de werklctozen weer. ll* arbeidsproces op te nemen. Er zal een missie worden benoemd, welke de mituI"agt- weekloonen voor alle werklieden zal v stellen. De werkgevers moeten zich to fascistische arbeidersbureau wenden. nieuwe arbeiders volgens nummering wijst. oncter Sollicitanten zullen namelijk niet nuIuuier hun eigen naam. maar onder een worden ingeschreven en zullen Iia, werkgevers worden gezonden door vers ling van het arbeidsbureau. De w 0f mogen niet langer naar bepaalde mam*44 vrouwen vragen. -

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6