THANS 20 CENT Sebouw van de Onderzeekazerne zijn wij oor den nieuwbenoemden commandant van de marine, schout bij nacht Kruys, ontvan jen. Hij heeft ons iets van zijn langdurige oopbaan verteld. E DE PAUS MET V AC ANTI E. Een audiëntie voor mevrouw Dollfuss- SAMENZWERING ONTDEKT. In Ouatemala NOODWEER BOVEN MICfflGAN. OEVECHT TUSSCHEN NEOERS EN POLITIE. Een strijdlustige negerin. In Philadelphia is het tot een verbitterd gevecht gekomen tusschen 300 politie-agenten en een menigte van bijna 4000 negers. Een negerin had twist gekregen met een hande laar in koloniale waién. die, naar zij be weerde, haai smerige suiker had verkocht, De strijdlustige negerin werd door een agent gearresteerd, waarna groote troepen negers zich verzamelden om haar te bevrijden. Ten slotte moest een sterke afdeeling politie de negers, die zich hardnekkig verzetten, uiteen drijven. Een agent werd zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest wonden opge nomen. Pluimveeteelt. BRODDY, DE NEGER. DE NIEUWBENOEMDE MARINE COMMANDANT. CLEOPATRA HARDNEKKIG GERUCHT. Engelsch blad komt terug op positie van Nederland. Als gevolg van het door Mussolini uitge werkte pian voor emigratie var werkkracht» in Italië of in de Airikaanscbe koloniën, heb ben 700 (XX) mannen en vrouwen werk ge vonden in velschillende detlen van het land, terwijl 1000 gezinnen zich in Lybië hebben gevestigd. De paus is gisteren op Castel Gandolfo aangekomen om eenigen tijd met vacantie in zijn villa door te brengen. Dit is de eerste keer sedert 1870 dat een paus het Vaticaan verlaat om zoirervacantie te nemen. Nage noeg de geheele bevolking van het plaatsje was samengestroomd en in de nabijheid van de zomerresidentie van den paus stonden de menschen rijen dik. De paus en zijn gevolg deden de reis per automobiel. Kort na de aankomst werd be kend gemaakt, dat Pius XI de buitenlandsche persvertegenwoordigers Donderdag v®or een bezoek aan zijn residentie uitnoodigde. De paus zal voorts de weduwe van den ver moorden bondskanselier Dollfuss en haar kinderen in audiëntie ontvangen. Naar verluidt hebben de autoriteiten van Salvador (Am.) een samenzwering ontdekt tegen de regeering van Guatemala. Emi granten uit Guatemala hadden het voor nemen, bij Santa Ana Ahuachapan over de grenzen van Guatemala te dringen. In de nabijheid van de grens is een groot aantal wapens in beslag genomen De aan voerder, generaal Francisco Andrade. is met v-le andere samenzweerders gearresteerd. 10 dooden, vele gewonden. Midden en Oost-Michigan (Ana.) zijn door een zwaren storm, die gepaard ging met wolkbreukachtige regens, geteis terd. Tien personen werden gedood, tal rijke anderen werden gewond. De schade bedroeg ruim 1 millloen dollar Vele gebouwen zijn ernstig beschadigd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze f.bonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 69a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermei len Over verschillende Diphtherie- entstoffen en goed drinkwater. Hoewel zulks niet van plan moet ik nog even op de diphtherie-enting terug komen, daar mij uit een paar brieven blijkt dat er eenig misverstand ontstaan Ï6 omtrent der aard der entstof. Er zijn in ons iauci in hoofdzaak twee entstof fen, die uitsluitend aan dierenartsen af geleverd wo. i en en wel oe z g entstof van de BI'eek -van LPeNbergen en de entstof van d< Rijksseruniinrichting Daarnaast vindt men in de kippenkran- ten reuzen advertenties van firma's die met eigengemaakte of buitenland sche entstoffen komen en die aan de kippenhouders direct geleverd worden. De ervaring leert echter dat die ze.fen- ting niet goedkooper uitkomt en op heel veel verdriet uitloopt. Ik raad dat du6 sterk af. Hoe de entstof van de Blieckvan Heelsbergen bereid w ordt is niet bekend. Volgens opgave is het kippensmetstof die niet gevaarlijk meer is en als entstof bruikbaar is. Vroeger was men erg nieuwsgierig naar het „geheim'tegen woordig niet meer daar men in allerlei landen er in geslaagd is entstoffen ie bereiden die in de praktijk uitstekend voldoen. Oorspronkelijk begon men met dui- ver.entstof te gebruiken die ten opzichte van kippen ongeveer werkt als de koe poksmetstof voor den menech Met deze entstof, die zeer gemakkelijk te bereiden is en vrijwel niets kost, kunnen de kip pen zonder gevaar geënt worden, doch er zijn aanwijzingen dat de ongevoelig heid niet langer dan een half jaar duurt. Er zijn echter ook proeven bekend waar bij deze entstof langer ongevoeligheid gaf. Later is men, juist om een langere ongevoeligheid te verkrijgen, begonnen met de kippensmetstof te gaan verzwak ken door ze bij duiven in te enten en met deze verzwakte kippensmetstof bij de kippen in te enten. Deze entstof geeft een langere ongevoeligheid en werkt uit stekend. Beide soorten entstoffen zijn zeer ge makkelijk en goedkoop te bereiden. Vandaar dat de handelaren in deze ent stoffen zich de luxe van reuzen adver tenties in de pluimveebladen kunnen veroorloven. Zij verdienen er nog genoeg aan! De entstof der Rijksseruminrich- tlng ts een mengsel dat in bepaalde ver houding, op grond van zeer uitgebreide proeven, bereid wordt uit duiven- en kippen-entstoffen. Nu heeft Dr. van Heelsbergen in het tijdschrift voor Diergeneeskunde van 16 Juli J.l. schrijvende over de entstof van hem zelf er op gewezen, dat deze, daar ze van kippensmetstof bereid wordt, een lange ongevoeligheid geeft, doch dat zulks niet zeker is van de entstof der Rijksseruminrichtlng, daar deze bestaat uit dulvensmetstof. Jammer genoeg valt dit geheele betoog ten gunste vaji de entstof van Dr. van Heelsbergen in het water, doordat de entstof der Rijksse ruminrichtlng lang niet alleen duiven smetstof bevat, maar ook kipoenmate riaal bevat en bovendien zijn daarmede reeds zooveel proeven genomen en er varingen opgedaan, dat men gerust kan zeggen dat deze entstof minstens even goed is als de andere. Ieder prijst graag zijn eigen waar aan, doch als dit ge beurt op onjuiste gronden dan werkt het met een tweesnijdend zwaard. Nu eerst even over een belangrijk punt op het oogenblik, n.1. het drinkwa ter Ik kan er niet genoeg op aandringen dat er gezorgd moet worden voor goed drinkwater, liefst zoo frisch mogelijk Er wordt altijd aangeraden het drink water niet in de zon te zetten, omdat het daardoor schadelijk zou worden. Dat is nu .'el niet het geval, doch het water wordt zeer warm in de zon en onsma kelijk. Een anonieme slimmerd in een kip- penkrant had laatst uitgevonden dat zonnestralen bacteriedoodend werken en men dus het water juist in de zon moest zetten. De man had, zooals het vrijwel bij alle anonieme voorlichters het geval is, de klok hooren luiden maar wist niet waar de klepel hing De zon werkt bacteriedoodend, wat op het oogenblik, waar duizenden in het vrije water buiten zwemmen, een groot ge luk is. Daardoor worden de oppervlakte lagen van het water voortdurend ont smet en als men dan ook op zonnige da gen het zwemwater onderzoekt staat men verbaasd over het lage aantal bac teriën. Doch de zon doodt alleen waar haar stralen komen, dus heeft men drinkemmers, drinkfonteinen, enz. die in de zon staan, dan wordt het water wel sterk verhit doch niet ontsmet. Door de verhitting gaan de bacteriën er juist beter groeien en gaat het water gauw in rotting over of wordt onfrisch, muf. Dus goed begrepen, geef de kippen veel frisch drinkwater in goed gereinig de bakken, doch houdt deze bakken uit de zon. Zet ze achter een heg, hok of rietmat in de schaduw, of zet er een deksel van een kist schuin overeen. Van OLLY BOEHEIM Broddy „de Neger had misschien nog geen ongelijk wanneer hij beweerde, dat er ergens aan het groote hemelgewelf een ster ove hem waa-te. een ster, die hem bijzonder vnendehik gezind was en die Broddy op zijn levensbaan bij de gevaarlijke krommin gen in haar hoede nam Waar of niet. een feit was het, dat Broddy zonder eigen toedoen op het juiste moment allerlei dingen deed of naliet, die hij dan moest doen of moest nalaten. Het was inder daad wonderlijk. Gewone menschen noemen dat een gelukkig toeval, noemen dat .chance" of „Schweineglück". maar Broddy meende en na zijn laatste wonderbaarlijke beleving meer dan ooit dat hoog boven de wolken een blank-huidige, blandlckkige en goud- vleugelige engel, die er uitzag als een Ame- rikaansche filmdiva, op hem neerzag, hém volgde en zich persoonlijk en speciaal met hem. den armen zwarten neger, bemoeide. Want lijkt het niet op een sprookje, dat Broddy op een goeden dag in plaats van in het bankkantoor, waarheen hij door zijn meester met een brief gezonden was, een verkeerde deur ingang en terecht kwam in een theater, er een achtertrap opklauterde en terecht kwam in een heeren-garderobe, die een uur voor den aanvang van een generale repetitie openstond en gelucht werd, doch waarin zich nog geen tooneelspeler bevond dat de bewaarder van de garderobe, die een negerdanser verwachtte en dien moest aan- kleeden. Broddy zonder iets te zeggen wik kelde in een prachtgewaad van goud-satijn, dat de verwachte negerdansen niet op het appèl verscheen en Broddy dus in zijne plaats zijn oerwoud-achtige capriolen uit voerde, dat het publiek brulde van vermaak en dat de managers dien dag op Broddy aan Nog iets van belang voor dezen tijd. Houdt het gras in de rennen kort Ten eerste is dit zeer noodig met het oog op de coccidiosis, zoodat de zon goed tot den bodem de smetstof kan dooden, maar ten tweede is het lange, taaie gras op het oogenblik tot niets nut dan tot het veroorzaken van kropziekten. De taaie stukken gras blijven in de krop zitten en kunnen verstopping veroor zaken. Houdt dus niet alleen het gras kort maar hark ook het doode gras er uit Kippen en vooral ook groeiende kui kens pikken graag aan rommel Denk in dit verband ook aan de uitgeruide veeren op het oogenblik. Goed gevoede kuikens talerr er niet zoo zeer naar maar als er iets in het voer ontbreekt vreten ze elk veertje op dat er ligt en leeren dan meteen veeren pikken en kannibalisme Over een proefkoppel kui kens een volgende keer. Dr. TE HENNEPE. Nadruk verboden. stormden om zijn toekomst aan hunne zaak kundige handen toe te wrtrOuwen? Niet waar? Lijkt het niet op een sprookje? Dat was toch meer dan „chance"', meer dan „Schweineglück"! Dat was het werk van de blandlokkige engel boven de wolken zij had daarin een woordje meegesproken Zoo dacht Broddy met heilige overtuiging want Broddy was vroom en, zooals alle negers, van de allerdomste bijgeloovigheid Zijn amulet, dat hij steeds op zijn borst droeg, was een tot onherkenbaarheid toe verkreukelde foto-briefkaart met een Kerst engel er op. De woorden ..Gelukkig Kerst feest" waren doorgestreken en vervangen door een paar liefdevolle, sentimenteele woor den uit de negertaal, door Broddy tot zijn beschermengel gericht en waarmede hij haar smeekte op hem te passen, hier op deze ge vaarlijke, lage aarde. Broddy had succes, maakte carrière, werd niet alleen een geliefd negerdanser, maar hij werd ook tooneelspeler. Ook dat, zooals trouwens alles, wat hij deed, gelukte hem: misschien juist omdat hij zoo vast en zeker aan zijn goede engel" geloofde. Broddy werd een beroemdheid en steeds droeg hij maar nu onder zijden hemden op zijn horst de beeltenis, langzamerhand tot wat streepjes en vlekjes gereduceerd, van zijn hooge, blankhuidige en goudgevleugelde beschermster; maar over haar praten deed hij nooit. Dat was zijn geheim, zijn hoog heerlijk geheim, het geheim van zijn wonder baar succes. Een gastrol riep Broddy naar een neger- theater in New-York. Behagelijk strekte hij zich in een coupé 2e klasse uit, rookte een sigaret en merkte in zijn natuurlijke goed moedigheid en de opgewektheid van zijn na tuur niet op, dat een der medereizigers hem kwaadaardig zat aan te kijken, zoodra de sneltrein zich in beweging had gezet. Broddy TWEE MEISJES BEKNELD OERAAKT. Een van hen brak beide beenen. Gistermiddag tegen vier uur zijn op den Rijksweg te Balk twee meisjes uit Langweer, die daar fietsten, bekneld geraakt tusschen een auto en een aan den rechterkant van den weg staand hek. Een der meisjes brak haar beide beenen en is naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd, het andere meisje werd slechts gewond en kon na verbonden te zijn naar huis terug- keeren. VROUW VAN EEN WAGEN DOOD GEVALLEN. Paard sloeg op hol. Gisteravond is de bejaarde juffrouw J Beute te Wanneperveen (O.) van een wagen jevallen, doordat het paard op hol sloeg. 3e vrouw liep zoodanige verwondingen op, dat zij aan de gevolgen is overleden. Men schrijft aan de N.R.Crt. uit Den Helder: In zijn gezellige werkkamer gelegen in het Op 16 September 1905 werd ik aangesteld tot adelborst eerste klasse. Eerst ging ik an derhalf jaar met den ouden Kortenaer naar West-Indië. Toen ik in Holland terug kwam, werd ik te Nijmegen geplaatst, waar ik werd gedetacheerd bij de riviervaartuigen. De marineschepen waren reeds in mijn jeugd stoomschepen. Wat zeilvaartuigen aan gaat, daarvan was alleen de Urania ons be rend. Van 1908 tot 1909 heb ik veel op zee ge varen bij de visscherijpolitie. Dat was altijd een aardige dienst. In die tijden was de Ne derlandsche visschersvloot veel grooter dan nu. De visscherijpolitie heeft o.a. ook de taak, op zee geneeskundige hulp te verlee- nen. Daarvan werd door de bemanning van de visschersvloot zeer veel gebruik gemaakt. Ook was de winch en stoomlier wel eens ka pot, en dan riep men onze hulp in. Eind 1909 heb ik in Indië op Hr. Ms. Her tog Hendrik gediend. De heele Oost heb ik zoo'n beetje omgezworven, ook rond Austra lië heb ik met de Hendrik gevaren. Toen ik in Holland terugkwam, ben ik een jaar lang bij den torpedodienst te Hellevoet- sluis geweest. Daarna werd ik bij de oplei ding voor matrozen ook in Hellevoetsluis en ik fungeerde bijna 3 jaar als ie officier op Hr. Ms. Noord-Brabant, die, zoo u weet, het wachtschip is te Vlissingen. In 1929 ging ik weer naar Indië als com mandant van de Krakatau Daarna was ik gedurende een jaar divisie-commandant var. de torpedobootjagers, en voorts eer. jaar lang commandant van het station voor on derzeebooten te Soerabaja Aldaar had ik dus mijn eerste contact met den onderzee- dienst In November ben ik thuisgevaren en ben ik commandant geworden in eenzelfde be trekking, n.1. commandant van de onderzee- dienstkazerne in Den Helder. Een zeer eenvoudig mensch is de nieuwe vlootvoogd. Wij hebben ons oor te luisteren gelegd bij vele officieren en ook bij minde ren. Allen roemen zijn eenvoud, zijn eerlijk karakter en het juiste inzicht, dat hij heeft in moeilijke situaties. De vader van den nieuwen vlootvoogd stond als vite-admiraal aan het hoofd van de marine in Ned.-Indië en heeft bovendien als minister het land gediend. Zes van zijn zonen hebben als officier de kleur van de Nederlandsche vlag hoog gehouden. De nieu we generatie Kruys vaardigde ook weer reeds drie «onen af naar de Nederlandsche vloot. STENOGRAFENCONGRES TE AMSTERDAM. Te Amsterdam wordt heden en volgende dagen een Internationaal Stenografencon gres gehouden. Een groot aantal vertegen woordigers uit verschillende landen kwam daarvoor gistermorgen in het Carlton-hotel bijeen. De minister van onderwijs, mr. H P. Marchant, eere-voorzitter van dit congres, die het congres zou openen, had bericht ge zonden verhinderd te zijn wegens verblijf in het buitenland. De regeering werd thans vertegenwoor digd door prof. dr. G. A. van Poelje, secre taris-generaal van het departement van onderwijs. DOODELIJK ONGEVAL. Te Amersfoort Gistermorgen is het 10-jarig meisje A. Hanegraaf, toen zij in de Daliastraat te Amersfoort voor een vrachtauto reed, plotse ling van haar rijwiel gevallen met het nood lottig gevolg, dat de achterwielen der auto over haar heengingen. Het meisje is in het S. Elisabethziekenhuis aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen overleden KNAAPJE VERDRONKEN. Moedige reddingspogingen. Gisteravond omstreeks acht uur is een 14- jarige jongen in de rivier de Dommel te Den Bosch verdronken. Twee kinderen waren aan het spelen bij de rivier en poogden een in het water geraakte hal te grijpen. Hierbij ge raakten zij beiden te water. De 14-jarige J van Balen trachtte de beide drenkelingen te redden. Hij sprong van de Wilhelminabrug af te water en wist een van hen, den 13-ja- rigen P. v. d. Putte te grijpen en op het droge te brengen. De andere drenkeling was inmiddels reeds in de diepte verdwenen kon slechts levenloos opgehaald Het was de 14-jarige J. wageman. Gerui- men tijd heeft men nog getracht de levens geesten op te wekken, doch het was tever geefs. en worden gedetacheerd. Vervolgens kwam ik op de Gelderland en ook op de Holland. Van 1915 tot 1919 was ik ingedeeld bij den torpedodienst. Daarna weer naar Indië, waar ik gedurende 5 jaar bij de afdeeling personeel werkzaam was. Toen ik in Holland terugkwam, werd ik te Vlissingen commandant van de mijnleggers en op Hr. Ms. van Meerlant geplaatst. Ik heb den wintercursus gevolgd aan de Hoo- gere Marine Krijgsschool. Te Vlissingen werd ik voorts te werk gesteld bij den staf van den ondercommandant van de marine, was gelukkig en had slechts vriendschappe lijke gevoelens voor iedereen. Hij zag niets van des anderen kwaadaardigheid. Maar de blanke man had andere gedachten. Nadat hij eerst een minachtenden blik op Broddy had geslagen, die dezen blik met een harte lijken glimlach beantwoordde, ging hij over tot den aanval. „Stinkende neger, zwarthuidige aap, wat doe jij hier; maak dat je weg komt, als de weerga!" Nu was Broddy een neger: duizenden jaren van vertrapping hadden zijn voor ouders murw gemaakt en hondsch-onderwor- pen. Ook Broddy had daar zijn portie van te pakken. Hij wist, dat hij minder was dan de blanke. Dus zweeg hij, trok een courant uit zijn zak en trachtte achter den papieren wand weg te schuilen en zijn onwelkom negergezicht te verbergen. „Dat stinkdier reist 2e klasse!" brulde de blanke. „Laat je spoorkaartje eens zien!" „Is u de conducteur?" vroeg Broddy be leefd. Een oorvijg was het antwoord, dat klet send op Broddy's wang neerviel. Dat was Broddy toch te machtig. De negerhand greep in de das van den olanke en Broddy zou met de andere juist de ge lijkheid in kracht van negerhanden me' blanke handen gedemonstreerd hebben, toen de trein een station binnenstoof. Op hetzelf de oogenblik stond de conducteur in de coupé evenals een paar medereizigers, die door he' rumoer aangelokt waren. Zonder er vee1 woorden aan te verspillen werd de neger in den kraag gepakt en op het perron gewor pen. Een paar vloeken vergezelden zijn valies, dat "hem als een bom in den rug werd nagesmeten. Toen Broddy opgekrabbeld was, had en valies bijeengezocht had, was de trein in beweging; de portieren waren ge sloten. Daar stond hij nu, eenigszins ver- ERNSTIG ONGEVAL. handelaar ernstig gewond. Gisteravond omstreeks half elf is de ruim 40-jarige manufacturenhandelaar J. Popma uit Heerenveen, door het springen van een voorband, nabij Oudeschoot in volle vaart met zijn auto tegen een boom gebotst P werd daarbij zwaar gewond, hij is, nadal de eerste hulp verleend was, per ziekenauto naar Heerenveen overgebracht. Zijn toe- stand is hopeloos. De auto is geheel ver nield. ADRES VAN DE GROOTHANDELAREN IN AARDAPPELEN. Aan het Ministerie van Economische Zaken. ^>oor de Groothandelaren in Aardappe len uit de groote steden, welke te Amsterdam in vergadering bijeen waren, is naar aan leiding van de nieuwe bepalingen aangaande Vervoervergunnittgen van Aardappelen een fomfaaid, vol droevige gedachten over de minderwaardigheden van zijn ras in het christelijk-blanke Amerika. „Drommels!" dacht Broddy. „Ik moet vanavond spelen!" Maar een trein ging er niet meer. Dan een auto? Maar dat was onmogelijk Hij zou veel te laat komen. Dan maar vliegen! Geld kwam er niet op aan. In suizende vaart taxi- de hij naar het vliegveld. En het geluk was met hem. Op het uiterste oogenblik bereikte hij het postvliegtuig voor New-Dork Een minuut vóór het begin der voorstel ling was hij in zijn garderobe. Waar was toch de bewaker? Met één ruk haalde hij zijn costuum van de haken en zonder rechts of links te kijken stortte hij zich op het too neel, waar juist zijn wachtwoord viel. Hij lette niet op een jongeman, die naast hem in de coulise stond en toen hij Broddy zag, met erg verschrikt gebaar verdween. Broddy trad op, zijn couplet zingend Het huis was uitverkocht; bijna alleen negers vulden de ruimte voor de toeschouwers. Toen Broddy zijn couplet geëindigd had, zijn couplet van kapitein Leslie, die geen compas aan boord had, bleef de zaal stil, ijzig stil. Broddy werd er koud van Het koor op het tooneel stond, in plaats van met te zingen en mee te dansen, schuw bijeen en staarde Broddy met groote, angstige oogen aan. Eensklaps klonk uit het parterre een schrille hysterische schreeuw; een schreeuw van een negerin. Dat was het signaal tot het tumult. Een ontzettend gehuil verhief zich uit het negerpubliek en schreeuwend vlogen de toeschouwers als in een paniek weg. Broddy zag om zich heen. Hij bespeurde, dat hij heelemaai alleen op het tooneel stond; ook het koor was er van door gegaan. Hij begreep er niets van. Hij snoof de lucht eens op. Er was toch geen brand in het theater? een forsche. ooale sigaret Vroeger geïmporteerd voor 40 en 50 ct. telegram aan het Ministerie van Economi sche Zaken gezonden, waarin wegens prac- tische onmogelijkheid tot juiste naleving van deze bepalingen opschorting van. heffing op aardappelen verzocht wordt, daar de prijzeui der aardappelen voor de telers voldoende loonend zijn en de prijs van het product voor vele consumenten te hoog wordt. De politieke correspondent van de „Daily Heralcr' beweert, dat Groot-Brittannië en Frankrijk zich langs officieuzen weg zoowel tot Nederland als België hebben gewend met het verzoek om gebruik te mogen maken van hun vliegparken ingeval van het uitbre ken van een oorlog. De correspondent beweert, dat ter econo mische conferentie, en ook daarna, Britsche ministers aan dr. Colijn het officieuze voor stel hebben gedaan om aan de Britsche luchtvloot de Nederlandsche vliegparken ter beschikking te stellen ingeval van een inval op Nederlandsch grondgebied. Deze mededeelingen worden echter door den Amsterdamschen- correspondent van de „Daily Herald" zonder omwegen afgewezen, waarbij hij de Nederlandsche politiek ken merkt als een politiek van volstrekte onzij digheid, die streeft naar vermijding van risico's naar beide kanten. Het Hbld. schrijft hierover nog het vol gende: Thans komt ook de „Daily Herald" aan dragen met een nieuwe variatie van het hardnekkige gerucht, dat Groot-Brittanmë en Frankrijk zich te eeniger tijd in een of anderen vorm tot Nederland zouden hebben gewend met het oog op een of andere mili taire samenwerking in geval van het uitbre ken van een oorlog. Gisteren nog heeft Reu ter daaromtrent uit Washington geseind, dat de jongste red», van Baldwin in het La gerhuis aanwijzingen zou bevatten voor de verdere uitwerking van een denkbeeld voor de vestiging van neutrale zonen in Neder- laand en België, ter verhindering van aan- Hij ging in de coulise. Een oude ne°rer, die er stond, schreeuwde luid op en vluchtte mei opgeheven armen. Broddy had een gevoel alsof hij een slag voor zijn kop had gekregen. „Ik droom....; ik ben gek geworden, cf de heele wereld is gek geworden! dacht hij en hij betastte zijn gezicht met zijn handen om zich te overtuigen, dat hij wakker was. Het theatergebouw was als uitgestorven. Broddy ging in zijn garderobe en wilde zich juist gaan verkleeden, toen aan de deur ;eklopt werd. Door de smalle deuropening eken de verschrikte oogen van den direc teur. Eindelijk opende de deur zich geheel en waagde de directeur, rillend en bevend, bin nen te komen. In de hand hield hij een extra- editie van een avondblad: „Vreeselijk spoorwegongeluk; de expres se naar New-York ontspoord en naar be neden in een kloof gevallen; de geheele trein is een wrakhoop; niemand is gered, onder de dooden is ook de beroemde neger- tooneelspeler Broddy"'. Nadat de directeur zich overtuigd had, dat Broddy geen spook maar werkelijk een mensch van vleesch en bloed was, viel hij hem om den hals Voor en na doken de verschillende ver schrikte gezichten van de collega's uit ce verste hoeken van het gebouw op, bekomen van hun angst voor den geest van den doo den Broddy. Doch voordat Broddy om de verstoorde voorstelling te vervangen zijne vrienden van het tooneel vereenigde tot het drinken van een glas op het genoeglijk wederzien, had hij een stille conversatie met zijn verkreukel de beschermengel en dankte haar door haar zacht onder zijn hemd heen en weer te schuiven voor de wonderbare hulp, welke zij hem weder geschonken had door hem in den sneltrein de ontmoeting te bezorgen mei den blanken man, die hem had gezegd, dar hij een „stinkneger" was, niet in den treir had geduld.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7