De a.s. saneering in het hloembolieniiedrijf. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. Stad en Omgeving. DE VULPEN. TEEKENPLAATJE Raadsel hoekje X 8e een bloem. VERKEERD BEGREPEN I Daarnevens is ook een commercieel gedeelte, waar de neringdrijvenden, zoo wel als de fabrikanten, (waardooi de noodige schakel tusschen fabrikant en winkelier gevormd wordt) gelegenheid vinden te exposeeren. De tentoonstelling, die onder den naam Almitento van 30 Augustus tot 9 Sep tember as. in het R.A.I.ijgebouw wordt gehouden, is ongetwijfeld van groot be lang voor den geheelen middenstand van Nederland. Een bezoek van de mid denstanders buiten de hoofdstad behoort dan ongetwijfeld ook tot de plichten van die middenstanders, en niet alleen om hetgeen Amsterdam in die week den niet-stadgenooten aan feestelijks en peizierigs weet te bieden daarvoor hebben mijn lezers een fijne neus ge noeg maar om te zien wat hun orga nisaties vermochten te bereiken en welk nut zij van hun vereengingen en bonden kunnen hebben. Er is voor hen in elk geval ook wat te leeren; filmvoorstel lingen en voordrachten staan mede op het programma. Bovendien is er voor de middenstan ders een prachtige gelegenheid om met vakgenooten kennis te maken en hun wederzijdsche belangen te bepraten. Alle middenstandorganisaties hebben name lijk besloten hun noodakelijke bijeen komsten zoo veel mogelijk in genoemden tijd in Amsterdam te houden. Daarne vens worden vele buitenlandsche gasten verwacht een twee driehonderd die hierheen komen ter bijwoning van het internationale congres van „L'Union international du commerce de detail de la braiche alimentaire'. Voor de buiten landsche gasten zijn ook eenige uitstap jes geprojecteerd naast het congres, dat in het Koloniaal nstituut zal plaats vinden en wel naar Zandvoort, Vo- lendam, de sluiswerken te IJmuiden en de kaasmarkt te Alkmaar. Dergelijke tentoonstellingen en con gressen brengen altijd levendigheid en vertier en ook voordeel. De voorbereiding voor zulk een ten toonstelling is nu niet direct een peule- schil. Voor dat men de betreffende or ganisaties volledig bij elkaar en tot over eenstemming gekregen heeft, gaan daar menige brief, vergadering en gesprekken aan vooraf en tenslotte staat men dan nog als leek tegenover een groot werk. De Middenstandsorganisaties zijn zoo gelukkig geweest tot samenwerking te komen met een maatschappij, die het klappen van de zweep kent, de Hypsos, een naamlooze vennootschap, waarvan de leiders weten wat het aanzicht en de opbouw van een tentoonstelling voor eischen stellen. De ontwerpen, die wij gezien hebben, waren voortreffelijk, zoo wel wat verdeeling als aesthetisch aan zicht van het geheel betreft. De financiën blijven natuurlijk een moeilijk ding. De baten moeten komen van standverhuur en van recettes. Wan neer een tentoonstelling niet interes sant voor het publiek is, dan kunnen de ontvangsten van bezoek niet op een te hoog bedrag gecalculeerd worden, terwijl men daarentegen uit de standhuur on mogelijk de kosten bestrijden kan. Een zaalhuur van 1000 per dag en een bedrag van 400.voor eiken dag, die voor opbouw en afbraak gerekend wordt, daarnevens kosten voor brandweer, po litie, gemeentereiniging, salaris van een veertigtal suppoosten, onkosten voor verlichting en publiciteit, alle teza men vormen zij een bedrag, waardoor een penningmeester ongetwijfeld wel eens een slapeloozen nacht heeft. De noodzakelijke, kleinere onkosten aan administratie, feestelijke diners en eere wijn de minister van economische zaken zal, hopen wij, het belang van deze tentoonstelling voor den midden stand inzien en luister aan de opening bijzetten door zijn aanwezigheid zul len den schatbewaarder van de Almiten to niet die hoofdbrekens bezorgen. ADAM WEEVERS. Door de Bloemisten Patroonsvereeniging, afd. Alkmaar en omstreken was Donderdag avond in café „Central" een vergadering be legd, waarop alle bloemenwinkeliers, hove niers, bona fide handelaren en venters waren uitgenoodigd. Deze vergadering was een onderdeel van de groote landelijke actie, om tot zuivering van het bloemenbedrijf te geraken en een op lossing te vinden voor de slechte toestanden, die in dat bedrijf heerschen. De vergadering die zeer druk bezocht was, werd geleid door den heer G. Smits vün Heiloo, die met een kort inleidend woord de bijeenkomst opende en de aanwezigen verwelkomde. Als eerste spreker trad op de heer J P H. de Roos, voorzitter van de Amsterdamsche Bloemistenpatroons, van Amsterdam, die in den aanvang van zijn rede zeide, dat hij de vraag, of een „saneering" noodzakelijk was, in het midden kon laten, daar een ieder on getwijfeld van overtuigd was. De „saneering" komt, zei spr., ze is reeds in voorbereiding. De bedoeling van dezen avond was volgens hem dan ook slechts, de werking en de bedoeling van de „saneering uiteen te zetten. Spr. schetste den beroerden toestand in 't bloemenvak in zijn uitgebreid- sten zin, zoodat het menig bloemist-winkelier bijna onmogelijk is het hoofd boven water te ouden. Of de crisis van dezen wantoestand de oorzaak was, durfde spr. niet te zeggen, daar het onmogelijk is hierover een vast staande uitspraak te geven, maar dat de toestand slecnt is, is zonder twijfel. Een van de grootste kwalen is de ongebreidelde con currentie van de zijde der niet-bona fide win keliers en venters. De weg zal dan ook zijn, hiertegen afdoende maatregelen te nemen. De bedoeling van de samenwerkende vakver- eenigingen in het bloemenvak is, een zuive ring in het bedrijf te houden, zonder onnoo- dige slachtoffers te maken. En de voornaam ste maatregel zal zijn, dat er voortaan geen nieuwe handelaren en dergelijke bij kunnen komen. Het vak zal dus een gesloten vak worden. De nu nog vrijstaande winkeliers en ven- op bijzondere voorwaarden alsnog tot de bloemisten- en ventersorganisaties toe te treden. Een dergelijke maatregel is noodzakelijk, wijl de bestaande toestand onhoudbaar is. Als illustratie hiervan toonde spr. aan, voor welke onmogelijke prijzen de bloemen ver kocht worden. In Amsterdam wordt op het oogenblik een bos rozen van 20 stuks voor 5 en 3 cent verkocht, een prijs, waaraan geen droog brood is te verdienen. Het verheugde spr., dat de bona-fide straat handelaren ook de onmogelijkheid van dezen toestand hebben ingezien en zich bereid hebben verklaard met de bloemistenwinkeliers samen te werken, teneinde tot een beteren toestand te geraken. Spr. wees er op, dat na de „saneering" ieder verplicht zal zijn zich bij de bloemen- centrale en een der vakorganisaties aan te sluiten. In het bijzonder aansluiting bij de bloemencentrale, wijl men anders uitgesloten zal worden. Spr. eindigde met een opwekking tot nauwe samenwerking, opdat het doel, dat voor oogen gesteld is, bereikt zal worden. Trouwens, zoo zeide spr. geen tegenwerking zal groot genoeg zijn om de saneering tegen te houden. De tweede spreker was de heer Prester, voorzitter van de ventersorganisatie. Deze spreker was de overtuiging toegedaan, dat meij in Nederland zich nog niet steeds vol doende voor oogen gesteld heeft hoe de toe stand in het bloemenvak eigenlijk we! is. Spr. wilde daarom eenige feiten en cijfers noemen, om een juister inzicht in deze kwes tie te geven. Betreffende Amsterdamsche toe standen had spr. bijzondere studie gemaakt. Door deze studie kwam spr. tot ontstellende cijfers. Zoo is het daar op het oogenblik zoo, dat er op 5 huisgezinnen 1 venter is; in het bloemenvak bedraagt het aantal venters op het oogenblik minstens 1300. Spr. noemde nog andere feiten en kwam daarbij tot de conclusie dat een goede zuive ring noodzakelijk was. De eerste eisch zal zijn het bedrijf af te sluiten en geen nieuwe han delaren meer toe te laten. Het bedrijf moet gezuiverd worden, wil het gezond zijn. De hoop is gevestigd op een toekomstigen regeeringssteun, waardoor de zuivering grooter invloed zal krijgen. Spr. wees er op, dat betreffende deze kwestie geen verschil van meening mocht zijn en er ook niet is tusschen winkeliers en venters, ten aanzien van de gezondmaking van het be drijf mag er geen vijandschap bestaan tusschen deze lieden. Spr. schetste voorts den slechten toestand waarin de werkloozen, die bij de arbeidsbeurs stonden ingeschreven, begonnen waren met het straathandelen en thans als arbeider zijn afge schreven en te boek staan als straathandelaar. De toestand van deze menschen is over het algemeen zoo slecht, dat ze nauwelijks in staat zijn 11.50 tot 12 per week te verdienen. Velen komen daar niet eens aan toe. Ook spr. drong er in het slot van zijn rede op aan, zich aaneen te sluiten, teneinde geza menlijk den strijd tegen de verkeerde toestan den aan te binden. De derde spr. was de heer M. N e e t e n, eveneens uit Amsterdam, die ook de groote moeilijkheden, waarin de bloemenhandel ver keert, in het licht stelde. Spr. ging in het bijzonder de moeilijkheden na, welke het veilingwezen op het oogenblik heeft door te maken en zette uiteen, in welk verband deze stonden met de moeilijkheden in het bloemisten- en winkeliersbedrijf. Spr. beschouwde deze vergadering als een réveil, tot inzet van een hopelijk succes op leverende actie. Deze actie zal echter alleen kunnen slagen, wanneer de organisaties ten innigste samenwerken. Spr. gaf voorts een uit eenzetting van de voornaamste strijd- en actieplannen, waarbij hij er op wees, dat allen, die afzijdig zouden blijven staan, een z. i. dom me daad begingen. Spr. gaf de overtuiging, dat, indien de actie goed gevoerd wordt, de regeering zeker niet afzijdig zal blijven en zich achter de organisa ties zal scharen. Er is geen bloemenhandelaar in Nederland, aldus spr., die bezwaren heeft, die groot genoeg zijn hem van medewerking af te houden. Spr. drong er aan het slot op aan er voor te zorgen, dat deze poging, om het bedrijf gezond te ma ken, slaagt; slaagt men daarin niet, dan zullen alle kansen verkeken zijn- Na een korte pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende personen gebruik werd gemaakt. Tijdens deze gedachtenwisseling werden tal van kwesties aan een nadere bespreking onderworpen. Nadat nog enkele zaken waren afgehandeld, werd de vergadering met een woord van dank en opwekking gesloten. ROFRMft Een vulpen wou ik, o, zoo graag! Dan zou ik niet meer knoeien. Maar Moeder lacht eens en zegt dan: Eerst moet je nog wat groeien. Je bent, geloof mij, nog te klein, Wacht nog een jaartje, ventje! Een vulpen Is geen kleinigheid, Het is een duur presentje. Zoo'n pen is niet een stalen pen, Ze is van goud, mijn jongen! En jij bent toch zoo'n wildebras Met al je bokkesprongen Denk eens: je was zoo'n pen gauw kwijt! 'k Zou er geen raad op weten En zeker had dat nog jezelf Het allermeest gespeten! (Nadruk verboden). HERMAN NA. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Hannover. Oever, Anna, Han, varen, neven. 2. Een vos, (os), 3. De antiloop (anti tegen.) 4. Ik wist, wie u pen en inkt bezorgen zou. (Eupen). Een half uur had Anton gerend, toen kon hij niet meer. (Tongeren). Hans wil na de koffie gaan fietsen. (Wilna). We kwamen Loes tegen even vóór we Els zagen. (Genève). Is Bob ingenomen met rijn vacantio- plannen? (Bingen en Metj). niuai Ju n3" jaSt naar binnen om ÏC do<,d te slaan", zei Drein heldhaftig dan zal ik eens kijken of ik ergens een kanon o een geweer kan vinden Nauwelijks had Drein dit gezegd, of hl, was de kamer uit. „Dan zal ik den strijd maar alken me ze aanbinden zei Piet, Op een mooien zomeravond Speelden op het zachte mos Flip Konijn en neefje Wipstahrt Met de vriendjes uit het bosch. Krijgertje was wel het prettigst, Hollen als 't jong volkje kon! Nu 't niet meer zoo vrees'lijk heet was, Langzaam onderging de zon! Flapoor, Knagelijn en Trilneus Renden, renden! 't Was een klucht! Tot plots alle lange ooren Staken eensklaps in de lucht. Menschen kwamen aangeloopen En 't konijnenvolk verdween In hun holen. In een wipje Gingen Flip en vrindjes heen! En ze lachten in hun schuilplaats HartTijk al die menschen uit..,. Een konijn is net als jullie! Soms een echte echte guit (Nadruk verboden. (Nadruk verboden). 92. In de hitte van 't gevecht kwam Drein aanstormen met een groot Mexieaansch jachtgeweer. „Heb je al wat gevangen?" riep hi, uit. „Ik heb er tl drie", zei Piet. „Dat is niet genoeg," brulde Urein, „alles of nielsl" En meteen knelde een schot. Voor kleineren. 1. Kat, gat, lat, vat, rat, mat, nat. 2. K Kapelle. m a 1 peper Kapelle lelie e 1 f e 3. Oor, log; oorlog. 4. Een neus. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Schrijf onder elkaar: le een dikwijls zeer mooi deel van een plant. 2e nachtvogels. 3e een natuurverschijnsel. 4e een ander woord voor hut (kleine woning). 5e een heel klein plaatsje op de Ve- luwe. 6e de naam van een maand. De beginletters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een plaats in het Gooi en de woorden moeten alle uit 5 letters bestaan. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een stad op het Balkan-schiereiland. 7, 8, 5, 6 ls een verkorte meisjesnaam. Een 1, 2, 2, 5 is een roofdier. Zonder 4, 2, 3, 7 kan men niet beta len. Een 7, 5, 2, 4 is een reddingswerktuig. Een 1, 2, 3, 4 is een vreemdeling. 3. Welke is de grootste zaal In ons heele land? Als je 't antwoord daad'lijk zegt, Ben je bijdehand! 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een deel van België. X le rij een roofvogel. X 2e een weekdier. X 3e een vervoermiddel. X 4e een viervoetig dier. X 5e een zwemvogel. X 6e een ander woord X voor nobel. X 7e een ander woord voor X ruw metaal. 9e een lichaamsdeel. 10e een ander woord voor inbeelding. Voor kleineren. 1. Verborgen vogels. Jan is lui; laat hem maar thuis blijven. Weet je, dat Vader een dolk op zijn kamer heeft? Moeder kwam u schertsend teg» moet. We gaan dezen zomer eiken (Mg naar Scheveningen, als het goed weer is. 2. Wie geeft warmte en veel licht? Toovert kleur op 'n bleek gezicht" Ieder kent haar: Jong en Oud! Ieder, die van haar veel houdt! 3. Vul deze 9 vakjes in met: 4A2D2K1R maar doe het zóó, dat je van lin» naar rechts en van boven naar be neden leest: le een deel van een gebouw. 2e een meisjesnaam. 3e een voertuig. 4. Welke boom wordt, als men hem blokken zaagt en de blokken we*r samenvoegt in een andere daï de oorspronkelijke volgorde, voorwerp, dat in de keuken 8* bruikt wordt? (Nadruk verboden). Jm Vader zegt tot Ben, zijn oudste: 'k Sprak vandaag den directeur Van de HBS De jongen Krijgt op eens een hooge kleur, Wantzijn leeren kon veel beter' En gaat Vader langzaam vo 'k Heb toen over Jou, m'n ji Niet zoo heel veel goeds gehoo 'k Steek het onder stoel noch ba"^<D' Dat de zaak slecht voor je sta»» En je, als je niet je best doet» Dit jaar vast niet overgaat!-" Kleine Hanny heeft geluisterd, Maar begrijpt er niet veel van_« Wie steekt er iets onder stoe ('t Woordje noch ontsnapte En na tafel kijkt de peuter Heel aandachtig in het rona- Met een ernstig snuitje zegt „jl Paps, er ligt niets op den 8 CARLA ho<* (Nadruk verboden).* J,4

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10