DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Europeesche toestanden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 230. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! LENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerfj r h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. No. 182 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: G KRAK. IWaandag 6 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DxigdiiAsch OveczicfU Lithauen, Rusland en de kwestie van Memel. Buitenland VON BLOMBERG HITLER'S OPVOLGER? Göring weinig kans. OTTO VON HABSBURG IS IN BELGIE. OTTO VON HABSBURG NAAR MUSSOLINL Een gezamenlijk onderhoud met Schuschnigg. BOM TE PARIJS GEVONDEN. KONINGSZOON BREEKT EEN BEEN. ENGELSCHE MEENINGEN OVER DUITSCHLAND. Wal vandaag de aandacht treht,,^ ALKMAARSCHE COURANT. 136e Jaargang De belangrijke gebeurtenissen hebben in de afgeloopen week zoozeer de aandacht gevestigd op Oostenrijk en Duitschland, dat alles, wat er elders in Euro pa voorviel, geheel naar den achtergrond van de algemeene belangstelling werd teruggetrok ken- De politieke ontwikkeling in Duitsch- land en Oostenrijk zal intusschen ook in de naaste toekomst wel de aandacht blijven vasthouden: de zoo impulsieve activiteit van de machthebbers te Ber lijn zal wel zorgen voor de noodige sen saties, daar kan men zeker van zijn. Maar ook de houding der Oostenrijksche nazi's doet voorzien, dat voorloopig Oostenrijk nog wel stof voor de rubriek „Wat vandaag de aandacht trekt" zal blijven leveren! Als jongste sensatie van die zijde kan er al op gewezen worden, dat de heeren, niettegenstaande al hetgeen geschied is, blijkbaar rustig voortgaan met hun campagne. Zoo hebben zij thans o m een circulaire rondgezonden, waar in wordt opgewekt tot boycot van Itali- aansche producten, terwijl de moorde naars van Dollfuss als helden worden gehuldigd en oa. wordt vastgesteld, dat „menschen, wier positie op onderdruk king gegrond is, niet van ouderdom sterven" blijkbaar hebben de samen stellers van dit pamflet niet eens be seft, welk vonnis zij met die woorden wijzen over hun leider Adolf Hitier, die immers niet anders doet dan een politiek van de scherpste onderdrukking voeren. In afwachting inmiddels van hetgeen de gang van zaken in Duitschland en Oostenrijk verder zal brengen, moge thans even aandacht gegeven worden aan hetgeen in Oost-Europa in voorbe reiding is, aldus het Hbld. Terwijl de houding van Warschau in zake een Oost-Locarnopact, door Moskou en Parijs ontworpen, nog in geheimzin nigheid gehuld blijft, beijvert Moskou zich om het politieke terrein verder voor te bereiden. Daailoe behoort o m het tot stand brengen van een bondgenootschap tusschen de drie Baltische staten Li tauen, Estland en Let'and. opdat dit ais eenheid kan worden ingeschakeld in het complex van het Oostelijke vei'igheiös- pact. Voor het tot stand brengen var zulk een bond spant echter ook Polen, wiens minister van buitenlandsche zaken, Beek, onlangs de drie hoofdsteden bezocht, zich krachtig in alleen is het nog niet zeker, of de doeleinden van Moskou en Warschau ten deze wel ge heel parallel loopen. Tevens valt een streven waar te nemen om te geraken tot een toenadering tusschen Litauen en Polen, welke landen op een eenigszins gespannen voet staan, sinds de stai Wilna door de coup de main van generai Zeligowski in 1924 in de macht van Polen werd gebracht. De wederzijdsche vriendschappelijke bezoeken van Pool- sche en Litausche leidende figuren doet echter vermoeden, dat gestreefd wordt naar een modus vivendi, waardoor dit jarenlange conflict niet langer aan een betere verhouding tusschen Kowno en Warschau in den weg behoeft te staan. Naast deze onderhandelingen trekt het bezoek van den Litauschen minister van buitenlandsche zaken Lozoraitis aan Moskou de aandacht Bij gelegenheid van dat bezoek toch zijn uiterst vriend- schapnelijke redevoeringen gehouden door Litwinov en Lozoraitis, waarbij de nadruk werd gelegd op het groote be lang voor den vrede in Oost-Europa van een vreedzame en rechtvaardige liqui datie van de internationale conflicten, waarbij Litauen rechtstreeks betrokken is. Hier werd ongetwijfeld gedoeld op het reeds genoemde geschilpunt inzake Wilna, maar ook op de kwestie van Memel, waaromtrent reeds langen tijd een latente crisis heerscht, welke in den laatsten tijd echter in een acuter sta dium is getreden. Het kleine havenstadje Memel, ten noorden van Oost-Pruisen is n.1. een object van voortdurenden stillen strijd gebleven tusschen Litauen eenerzijds, aan welk land het, n? het verdrag van Versailles, waarbij het van Duitschland werd losgemaakt, bij het z.g. Statuut van Memel op den grondslag van auto nomie binnen het kader van den Litau schen staat, werd toegewezen, en Duitschland anderzijds, hetwelk trachtte dit Duitsche gebied indirect onder zijn invloed te houden. De toewijzing aan het kleine Litauen was echter inzooverre nog een voordeel voor Berlijn, dat daar door althans voorkomen werd, dat het toeviel aan het vorgroote Polen, hetwelk alsdan twee belangrijke steunpunten, Dantzig en Memel, zou hebben verkre gen voor de insluiting van het door den Corridor van het overige Duitschland afgesneden Oost-Pruisen. In een interes sante beschouwing, welke onlangs over het „Geheim van Memel" in de Haag- sche Post is verschenen, werd onthuld, dat indertijd Duitschland zelf de bezet ting van Memel door Litauen heeft uit gelokt en bevorderd teneinde te voor komen, dat Polen zich daar zou nestelen. Als voorwaarde voor de Duitsche mede werking zou Litauen de verplichting hebben aanvaard, niet alleen het eigen karakter van het Memeiland te eerbie digen, doch ook vriendschappelijke be trekkingen met het Duitsche rijk te zul len onderhouden. Sinds de nat.-soc. omwenteling in Duitschland is intusschen een merk bare wijziging gekomen in de verhou ding tusschen Berlijn en Kowno. Duitsch land beklaagt zich, dat Litauen zich niet houdt aan het door Engeland, Frankrijk, Italië en Japan gegarandeerde statuut van Memel, doch het Duitsche element onderdrukt door stelselmatige Litaui- seering (reeds heeft Berlijn daaromtrent een officieel protest ingediend bij de ge noemde landen); Litauen van zijn kant beweert, dat het gedwongen is tot admi nistratieve verdedigingsmaatregelen te gen de in kracht toenemende nationaal- socialistische opslorpingsten denzen. Kort voor het reces is de kwestie van Memel in het Engelsche Lagerhuis on derwerp geweest van een vraag van conservatieve zijde aan de regeering (groote Britsche houtbelangen zijn be trokken bij de handhaving van de rust in het Memelland), die antwoordde, dat de aangewezen weg voor Duitsche recla mes was die via den Raad van den Vol kenbond, welke de daartoe aangewezen instantie is een weg intusschen, wel ke Berlijn zich door zijn besluit van 14 October heeft afgesneden! Hoe men in deze delicate kwestie tot een oplossing zal geraken, is daarom nog niet te zien. De internationale posi tie echter, waarin Duitschland verkeert, maakt het voor hët nationaal-socialisme allerminst geraden door een al te voort varend optreden, waardoor vele belan gen bij Memel betrokken, ernstig ge schaad zouden kunnen worden, zich in nog grooter internationale moeilijkhe den te begeven. De steun, welken Li tauen blijkbaar bij Moskou zoekt en vindt, kan een waarschuwing te meer zijn. Onder deze omstandigheden blijft het vraagstuk van Memel een kwestie van actueel belang voor de handhaving van den vrede in Oost-Europa, welke Mos kou thans met zoo grooten ijver tracht te waarborgen door zijn „Oost-Lodar- no"-plan. Bij de diplomatieke besprekingen, welke in verband met dit pact achter *e coulissen gevoerd worden, zal daarom zeer zeker ook aan het vraagstuk van Memel behoorlijke aandacht geschonken moeten worden. Volgens de „Prager Presse" zou men in welingelichte krin gen te Berlijn verwachten, dat Adoli Hitier van de gelegenheid, om zelf zijn plaatsvervanger te benoemen, gebruik zal maken, om niet, zooals men aanvanke lijk aannam, Göring te benoe men, doch generaal von Blom berg. OASONTPLOFFING IN EEN MIJN. Een van de zes zwaargewonden overleden. Zaterdagmiddag heeft een gasontploffing plaats gehad in de schacht St. Margerite van de mijn Ressaix te Charleroi in België Zes mijnwerkers liepen ernsjige brandwon den op en moesten in bedenkelijken toestand worden overgebracht naar het ziekenhuis van Jolimont. De middagploeg is niet afge daald, daar men een oogenbhk vreesde, dat er brand in de schacht was ontstaan. Een der slachtoffers is Zondag aan de opgeioopen brandwonden overleden. De toe stand van drie andere gewonden is ernstig. ROUWDIENST TE BERLIJN. Overweldigende belangstelling. In alle Berlijnsche kerken was de Zondag- dienst voornamelijk gewij-ü aan de herdenking van de nagedachtenis van wijlen Rijkspresi dent Von Hindenburg. Bijzonder groot was de belangstelling in den Berlijnschen Dom, waa- ie toeloop van het publiek voor den buitengewonen herdenkingsdienst zoo groot was, dat tegen 1 uur de politie de toegangen tot de kerk moest afzetten en velen zich te vreden stelden met een plaats in een der por talen, van waar men den dienst kon volgen. Onder de talrijke aanwezige autoriteiten zag men oa. ook den staatssecretaris van den Rijkspresident dr. Meissner, en Rijksweer- minister Generaal Von Blomberg. De dienst werd geleid door Rijksbisschop Ludwig Mueller. die in zijn predikatie oa. zei, dat Hindenburg een symbool was van wat Duitschland was is en zal worden, en een vermaning aan alle Duitschers om, ieder op de plaats die hem was toegewezen, niet zich zelf, maar volk eit vaderland te dienen. Te Neudeck hebben Zaterdag en Zondag duizenden de ter teekemng neergelegde rouw registers geteekend. Eenige bejaarde dames waren zelfs uit Kiel, Hamburg en Munchen gekomen om den overledene nog eenmaal op zijn doodsbed te zien. In den vroegen morgen heeft men te Namen in België een auto zien rijden, die bestuurd werd door Otto von Habsburg. Vermoed wordt, dat de aartshertog in het naburige Florée een bezoek heeit gebracht aan zijn vroegeren leer meester, den pastoor van Florée. Het zou dan dit bezoek zijn geweest, dat aanleiding heeft gegeven tot geruchten in de buitenlandsche pers over een buitenlandsche reis van den aartshertog. Naar verluidt, zou aartshertog Otto von Habs burg in den loop van Augustus een onderhoud hebben met Mussolini, terwijl Schuschnigg, die een bespreking met tien Duce zal voeren, dit onderhoud zal bijwonen. In monarchistische kringen heeft dit bericht vreugde gewekt, aangezien mén er een teeken in meent te zien, dat Mussolini niet meer afwij zend staat tegenover een restauratie der Habs- burgers, terwijl men als vaststaand aanneemt, dat het Vaticaan zelfs zeer gunstig daartegen over staat. „Leve de Sovjet"* Voor het museum Kluny te Parijs is gisteren een in papier gehulde bom gevonden. Het pa pier droeg o.a. het opschrift; Leve de Sovjet! Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Prins Harold, de tweede zoon van koning Christiaan van Denemarken, viel gisteren van een trap, tengevolge waarvan hij een been brak. MOEDER MET ZES KINDEREN VERBRAND. Door het vuur verrast. Te Graus in de Spaansche provincie Huesa brak in het woonwagenkamp van een rondtrekkend circus een brand uit, die met groote snelheid om zich greep en bijna alle woonwagens aantastte. Een vrouw, cbe met haar zes kinderen al was gaan slapen, werd door het vuur verrast en hoewel zij zich nog door een der vensters had kunnen redden, trachtte zij eerst nog haar zes kinderen in veiligheid te brengen, waarin zij echter niet meer slaagde, zoodat zij met haar kinderen in de vlammen omkwam. DE CRISIS IN AMERIKA Teekenen, dat de werkloosheid weer gaat toenemen. L>e „Observer" meldt uit New York: Bij zijn terugkeer vindt president Roose- selt den algemeenen toestand slechter dan toen hij vertrok. In de vier weken dat hij afwezig geweest is, is de stijgende lijn in het zakenleven tot stilstand gekomen. cis - Er zijn zelfs teekenen, die er op wijzen dat de werkloosheid begint toe te nemen. De koersen op de effectenbeurs zijn gesta dig teruggel oopen, ofschoon er de laatste paar dagen eenig herstel is ingetreden. De zenuwachtigheid van Wallstreet weerspie gelt het algemeen gebrek aan vertrouwen in het land. De rapporten uit de industrie zijn verre van veelbelovend, terwijl de langdurige droogte verwoesting en eenzaamheid heeft gebracht in de welvarendste landbouw-dis- tricten van Amerika. De arbeiders blijven onvoldaan en som ber. De gematigde arbeidersleiders hebben steeds meer moeite de militante elementen in bedwang te houden. De persoonlijke populariteit van president Roosevelt is echter grooter dan ooit en er bestaat niet de minste twijfel, dat het volk hein enthousiast zal volgen, onverschillig den weg dien hij voornemens is in te slaan. Bij het bespreken van het overnemen van het ambt van president Hindenburg door Hitier schrijft de „Observer", dat Hitler's plotseling grijpen naar de hoogste macht in overeenstem ming is met de symptomen van toenemende ze nuwachtigheid, welke reeds tot uiting kwamen bij de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni en den moord op Dollfuss. Men mag zich wel afvragen, aldus het blad, of de Duitsche dictator er wel goed aan gedaan heeft alle verantwoordijkheid op zich te nemen. De wrekende gerechtigheid in den vorm van economische mislukking schijnt hem sneller te bedreigen dan die van zijn bloedige politiek. De toestand van de Duitsche industrie kan niet lang meer verborgen blijven. De „Sunday Times" schrijft in dit verband, dat alle macht nemen beteekent ook alle critiek op zijn persoon vereenigen. Deze critiek zal ongetwijfeld komen. Hitier zal zich geplaatst zien voor het oordeel niet alleen van het buitenland, doch ook voor de toenemende critiek in zijn eigen land. ITALIANEN OVERVALLEN. Door communistische Belgen. t Gistennkldag zijn drie Italianen, bestuurs leden van de Italiaansche weldadigheidsver- eeniging, die een aantal kinderen naar den trein te Brussel hadden gebracht, na het ver trek van dezen trein aangevallen door een troep communisten, onder het geschreeuw van „Weg met het fascisme!" De Italianen werden zoo ernstig aoor hun aanvallers gewond, dat zij io het ziekenhuis moesten worden opgenomen. „DER STURMER IN BESLAG GENOMEN. Nummer 31 van het weekblad van Julius Streicher, „Der Stürmer". is wegens in dit nummer voorkomende beleediging van een buitenlandsche staatshoofd door de politie te Neurenberg in beslag genomen en aan den verkoop en circulatie onttrokken. Het blad is bovendien door de politie voor den duur van veertien dagen verboden. TREIN IN DE LUCHT GEVLOGEN. De strijd om den Chineeschen Oosferspoorweg. In den strijd om den Chineeschen Ooster spoorweg, die reeds jarenlang gevoerd wordt, is een nieuwe crisis ingetreden. Donderdag tè in de nabijheid van Charbin een Japansche munitietrein door een helsche machine in de lucht gevlogen. De regeering van Mantsjoe- ko verklaart thans, dat deze aanslag niet zonder uitwerking op den politieken toestand kan blijven. De Mantsjoerysche regeering kan niet instaan voor de veiligheid van het verkeer op de Chineesche spoorwegen, zoo lang zich Russische ambtenaren in dienst van China bevinden. De vervanging van de zé ambtenaren door Mantsjoerysche is noo- dig. Het onderzoek naar dezen aanslag wordt geleid door den chef der Japansche militaire commissie te Charbin. Naar uit Tokio verleidt zou het ministerie van oorlog geen verdere stappen in deze aangelegen heid ondernemen, zoolang het rapport over dit ondérzo'ek niet is ontvangen en zoolang de medewerking van Russische ambtenaren van dezen aanslag niet is bewezen. Ver schillende Russische ambtenaren aan den Spoorweg worden beschuldigd, terwijl men den 'directeur verwijten maakt. Indien men xhter hieromtrent zekerheid kan ver krijgen, zal met alle gestrengheid worden opgetreden. JAPANSCHE STAPPEN TEGEN RUSLAND. J Lange lijst van „Onvriendelijke daden". Het Japansche blad „Nitsji Nitsji" meldt, 'dat het Japansche ministerie van buitenland sche zaken eeri waarschuwing zal doen toeko men aan de Russische regeering in verband met een lange lijst van onvriendelijke hande lingen. die dooi Rusland jegens Japan zijn begaan Bij die onvriendelijke handelingen De Europeesche toestanden. (Dag. Overzicht). Onderhoud Otto von Habsburg met Mussolini in zicht. (Buitenland). Roosevelt's radio-rede. (Buiten land). Generaal von Blomberg Hitler's opvolger? (Buitenland). Dieseltrein met stoomtrein in bot sing; 12 gewonden, w.o. 7 ernstig. (Binnenland). Vier kanovaarders verdronken. (Binnenland). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). Russisch luchteskader naar Frank rijk. (Luchtvaart). (Zie rrrdrr eventueel laatste berichten). somt het blad op het voortdurend overschrij den van de Mandsjoerijsche grenzen door Russische vliegtuigen, het schieten door Russische kustwachts op Mandsjoerijsche schepen, die de Amoer en de Soengari be varen, het verwerpen van Hirota's compro misvoorstel betreffende de overdracht van den Noordmandsjoerijschen Spoorweg, het weigeren van visa voor den Japanschen ge delegeerde voor de roebel- en yen-conferentie te Moskou enz. Het blad voorspeld, dat. indien Rusland deze politiek jegens Japan en Mandsjoekwo zal blijven voeren, Japan alle hangende on derhandelingen met Rusland zal aftreken en de noodige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de Russische politiek van provocatie. GKNOEI OM EEN ERFENIS. Verdachte geschiedenis. De nalatenschap ten bedrage van 50 mil- lioen dollar van den Amerikaan Daniël Pe tras, waarvan tweederde gedeelte in Duitsch land is terecht gekomen, heeft een uiterst eigenaardige geschiedenis, waarover de zoon van de Berlijnsche erfgename, de koffie-im- porteur R., een aantal bijzonderheden heeft meegedeeld. Daaruit is gebleken dat in den aanvang meer dan 60 personen op deze er fenis aanspraak hebben gemaakt. De wettige erfgenamen waren ten slotte de in Berlijn wonende zuster van den overledene, mevrouw R. geb. Petras, een broer in Posen, die een in Essen wonenden zooa heeft en een ande re broer in Warschau. Nadat wettelijk was vastgesteld dat zij de erfgenamen waren, stierf plotseling de in Posen levende broer onder zeer bijzondere omstandigheden. Zijn dood werd door de eveneens in Posen wo nende verre bloedverwanten voltedig geheim gehouden en ook de in Essen wonende zoon vernam niets van den dood van zijn vader. Eerst drie maanden later vernam mevrouw R te Berlijn h*-t overlijden en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan haar neef in Essen. Deze begaf zich onmiddellijk naar Posen om de zaak uif te zoeken Daar aangekomen werd hij door tot nu toe onbekend gebleven personen overvallen en aan het hoofd ge wond. Ofschoon het slechts een lichte ver wonding betrof is door den burgelijken stand te Posen een valsche doodsverklaring afgegeven. Aangenomen mag worden dat nog merkwaardige bijzonderheden aan het licht zullen komen. Voor de Berlijnsche erf genamen en haar zoon was het bericht van de geweldige nalatenschap geen verrassing, want Daniël Petras was reeds elf jaar ge leden gestorven. Het testament mocht echter eerst volgens zijn laatsten wil tien jaar na zijn dood worden geopend. MELAATSCHEN TE ISTANBOEL. Loopen vrijelijk rond. Een van de bladen te Istamboel bericht dat ongeveer 200 meiaatschen vrijelijk in de stad rondloopen. Slechts 25 worden medisch behandeld. De meesten van hen zijn venters met groente en fruit, zoodat zij een ernstig gevaar voor de bevolking vormen. Eén van de zieken is op het bureau van het blad verschenen en heeft een vreeselijk verhaal gedaan over den toestand van hem en de overige patiënten. WIEG VAN hET ARISCHE RAS. Teleurgestelde geleerden. In den loop van dit jaar hebben reeds een groot aantal Duitsche studenten een bezoek gebracht aan Zweden, ter bestudeering van wat zij den wieg van het Arische ras noe men. De redacteur van de ..Monatschrift für Rasse" en een medewerker van hem, die ge promoveerd is op een dissertatie over het ras, welke in leidende nationaal-socialistische kringen zeer gunstig is ontvangen, hebben kortgeleden hun intrek genomen in een hotel in DeJecariië. welk gebied in de literatuur

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1