taaiste. Aeciehten Adolf Hitier herdenkt von Hindenburg. (Ongecorrigeerd.) HET TREINONGELUK. De Dieseltrein stond stil DOOR EEN AUTO MEEGESLEURD. Een man gedood. KORDAAT MEISJE. Jaagt bandietenbende op de vlocht. RATTENPLAAG IN TURKIJE. De katten zelfs bang. VERDRONKEN TIJDENS OEFENING VAN REDDINGSBRIGADE. MOEDER TRACHT KIND TE REDDEN. Belangrijke rede in den Rijksdag. De figuur van den overleden generaal. De schande van Olimütz brandde in de Voor kleine tuinen. IN ZEE VERDRONKEN? Zondagmorgen ongeveer 10 uur zou de pL m. 17»jarige bakkersknecht Gerritsen, in dienst bij den heer J. Molenaar te St. Maartensvlotbrug, een bestelling bezorgen bij een klant van zijn patroon. Door het lange wegblijven van G. ver moedde men dat hem onderweg ieta was over komen. Na eenig zoeken werden zijn kleeren gevonden in de duinen van St Maartens-zee. To' op heden is G. niet komen opdagen, waar om moet worden aangenomen, dat hij bij het nemen van een zeebad is verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De politie stelt een on derzoek in. NEDERLANDSCHE REISWEEK. Waar zijn de verkrijgbaar reisweek-legitima'.ies De legitimatiekaarten, welke recht geven op belangrijke reducties in de Ne- derlandsche Reisweek, zijn -voor iedereen verkrijgbaar, dus ook voor niet-leden van de aangesloten organisatie6. Deze legitimatiebewijzen, welke bo vendien kans bieden op mooie prijzen, kunnen gratis worden afgehaald aan oa. de onderstaande adressen; op verzoek worden de kaarten ook toegezonden, doch dan moet een postzegel van 0.06 voor toezendingskosten worden inge stuurd: Te Alkmaar aan het bureau van de V. V. V Alcmaria (Waaggebouw); te Den Helder aan 't Verkeershuis; te Texel bij de V. V. V. aan de Weverstraat 36 te Bert Burg; te IJmuiden Kanaalstraat 75 bureau V. V. V. WIE REDT DE POESJES. Hedenavond tusschen 7 en 8 uur zijn bij den heer C- Verwer te krijgen een cypersche en een zwarte poes, die beide zwervende waren aangetroffen. BERGEN'S GLORIEDAG. Zondag was het in Bergen, dank zij het mooie zomerweer, buitengewoon druk. Wij zitten thans in het hoog seizoen en volgens de officieele lijst in „De Badbode" is het aantal in Bergen en Bergen aan Zee vertoevende gasten grooter dan ooit. Dit aantal bedraagt thans 5110, tegen 4823 in dezelfde week van het vorig jaar en 4542 in die van 1932. Van deze 5110 vreemdelingen vertoe ven er in de 11 hotels en pensions te Bergen aan Zee 406 en in de 149 hotels pensions te Bergen-Binnen 1834, terwijl in 62 gemeubileerde huizen te Bergen aan Zee 428 gasten verblijven en in de 327 gemeubileerde huizen te Bergen- Binnen 2442. Aan zee hebben de voornaamste hotels zelfs geen plaats meer, doch dit is slechts voor enkele dagen het geval. Het is dit jaar opvallend, dat de meeste gasten slechts gedurende een week of tien dagen in Bergen verblijven, om weer plaats voor anderen te maken. Dit wijst er op, dat de vacantiegangers hun vacantiedagen over verschillende plaatsen verdoelen. Opvallend groot is het aantal Gronin gers, dat in Bergen vertoeft. Het dag autobezoek van Groningers en Friezen is opvallend. Met groote touring-cars en particuliere auto's komen de vacantie gangers over den afsluitdijk naar dit vacantieoord. Woensdag 8 Augustus, den dag van het Bloemencorso, „Bergen's Gloriedag", wordt er een geweldige stroom bezoekers verwacht en uitge breide politiemaatregelen zijn genomen om het verkeer in goede banen te leiden. Des avonds heeft er een herhaling plaats van den verlichtingsavond, die 17 Juli door het losgekomen onweer ge handicapt werd, en zullen duizenden de 10000 oranje-lampions onder het groene bladerendak in het centrum van het dorp kunnen bewonderen. Het officieele onderzoek naar het spoor wegongeval te Amsterdam zal morgen wor den ingesteld. Dan zullen verschillende ge tuigen door de spoorweg-autoriteiten ge boend worden en zal de schuldvraag onder zocht worden. In tusschen vernamen wij dat de bestuurder van den Dieseltrein, die door bet onveilig signaal reed, nauwelijks het station verlaten had, of hij zag, dat het sein op de sembrug op onveihg stond. De wagen- bestuui der stopte toen onmiddellijk en de Dieseltrein stond stil, toen de stoomtrein hem aanreed. Aangezien deze trein geen grootere snelheid had dan 20 K M daar hij zijn einddoel naderde, was dus de schok niet groot, maar is de ravage voornamelijk ver oorzaakt doordat de Dieseltrein in de flank werd getroffen, daar hij op de bocht van den weg stond. De aangereden Dieseltrein mag op bevel der justitie niet vervoerd worden. Hedenmorgen om 6 uur heeft te Delft een doodvlijk ongeluk piaats gehad. De 27-jarige A. Krijgsman, die heet water voor de wasch rondbrengt, reed op den Oostsingel met zijn handkar. De man werd door een hem achter opkomende auto, bestuurd door den 31 jarigen H. uit de Haarlemmermeer aange reden. De man bleef ernstig gewond liggen en is tijdens het vervoer aan de opgeloopen verwondingen overleden. De politie heeft de auto en den wagen in beslag genomen. DOODELIJK MOTORONGELUK. Zondagavond is de motorrijder J. L., wonen, de te Voorburg, op den Rijksstraatweg onder Hazerswoude tegen een uit de richting Leiden komende auto gebotst. Een dame, die op de duo gezeten was, werd van de motor geslingerd en was op slag dood. De motorrijder werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. NIET VERDRONKEN! De kanovaarders waren al thuis. De vier kanovaarders, om trent wie aanvankelijk was gedacht, dat zij waren verdron ken, zijn gisteravond om 11 uur behouden te Schiedam aange komen. NARCOTICA-SMOKKELAARS IN DEN VAL. Kort vuurgevecht. Uit New-York wordt gemeld, dat gisteren narcotica-smokkelaars te Washington zijn ge arresteerd, van wie de Federale Politie gelooft, dat zij tot een der grootste internationale smok kelbenden behooren. Het hoofdkwartier der bende, dat zich te Parijs bevindt, stond in ver binding met zijn agenten te New-York door middel van gecodeerde telegrammen. De politie kwam in bet bezit van de code en liet een val- scbe mededeeling seinen, waarin een bijeen komst met de agenten werd voorgesteld. Op den aangegeven tijd arriveerde op de aangege ven plaats een auto met twee mannen, die on middellijk gearresteerd werden. Daarbij kwam het echter nog tot een kort vuurgevecht, waar bij een hunner gewond werd. In de auto vond men voor een waarde van 125000 dollar aan heroïne, opium en morphine. In de woning der bei arrestanten vond men een groot aantal naalden en injectiespuitjes. Een 17-jarig meisje te Kustou (Oost- Anatolië) in Turkije joeg een bandieten bende van 35 man op de vlucht, nadat de bandieten haar vader en haar moeder had den vermoord. Haar vader, Etjemal Bey, had een ernstige twist gehad en zijn tegen standers hadden besloten wraak te nemen. Vijf en dertig man drongen het huis binnen en vermoordden Djemal Bey en zijn vrouw. Hun 17-jarige dochter, die door het geluid der schoten was ontwaakt, greep een kara bijn en begon op de bandieten te schiten. Zij schoot vijf man neer, terwijl zes gewond wer den. Op het geluid der schoten kwam boven dien hulp opdagen, zoodat de overige ban dieten op de vlucht sloegen. De Turksche havenstad Trebizonde wordt geteisterd door een hevige rattenplaag. Het ongedierte is zoo talrijk, dat het zich overal vertoont en zonder vrees door straten en tuinen loopt en zelfs huizen binnendringt, waaruit de ratten slechts met behulp van stokken en andere wapens verwijderd kun nen worden. De katten in de stad zijn bang voor de ratten en wagen het niet hen aan te vallen. Integendeel jagen soms troepen rap ten achter een kat aan. Het gemeentebe stuur had aanvankelijk premies uitgeloofd voor het dooden van ratten, doch door de talrijkheid van het ongedierte heeft dit weinig effect Thans zal men het probeeren met speciaal op de rattenvangst getrainde hon* aai en als ook dat niet helpt met vergif. Door een merkwaardige samenloop van omstandigheden is te Ocean City aan de kust van New Jersey (Am.) een kantoorbe diende verdronken op ongeveer honderd meter afstand van de plaats, waar zes hon derd man van de reddingsbrigade een groote demonstratie gaven in aanwezigheid van 25000 toeschouwers. De ongelukkige zwom met een vriend, toen beiden plotseling voelden, dat ze werden weggetrokken. Ze riepen om hulp en de oefenende mannen der reddingsbrigade zagen zich plotseling ge noodzaakt van fictie ernst te maken. Een der beide slachtoffers was echter inmiddels reeds verdwenen en toen hij geruimen tijd later kon worden opgedoken, bleven pogin gen om de levensgeesten op te wekken zonder resultaat. Beiden van de trap gerold. Zondagmorgen viel het driejarig zoontje van den landbouwer v.-E. te Oss in de ouderlijke woning van de trap. De moeder, die het ongeval zag gebeuren, trachtte het kind nog te grijpen, doch had het ongeluk eveneens van de trap te vallen. Het ventje, dat het bewustzijn had verloren, bleek een ernstige hersenschudding te hebben gekre gen en werd naar het ziekenhuis overge bracht. Ook de moeder had bij haar val ver wondingen opgeloopen, dit gelukkig van lich ten aard bleken te zijn. BERLIJN, 6 Aug. 2 uur. Per telefoon De rouwdienst, welke in de Kroll-opera te Berlijn ter herden king aan von Hindenburg's ver scheiden hedenmiddag om 1 u. is ge houden, werd door een groot aantal autoriteiten bezocht. Reeds tegen 12 uur arriveerden verschillende rijks dagleden, leden van het corps di- plomatique en hooge militaire en politieke autoriteiten. Tijdens deze plechtige rouwzitting heeft Adolf Hitier een rede uitgesproken, waar aan wij het volgende ontleenen; Sedert maanden maakten wij ons ernstig bezorgd. De bekendheid van de ziekte van den hooggeëerden ouden heer vervulde nul- lioenen Duitsche harten met bezorgdheid voor het leven van een grijsaard, die ons meer was dan slechts het staatshoofd. Want hij was voor ons de symbolische uitdrukking van de onverwoestbare levenskracht van ons volk geworden. De wil der voorzienigheid heeft hem zichtbaar verheven boven de maat van het allerdaagsche. Toen de natie haar hoogste waardigheid in zijn hand legde, werd deze post pas tot hoogste waardigheid gebracht. Onverbrekelijk is voor ons allen de Duit sche rijkskanselier verbonden met den ge- eerden naam van den thans overledene. Thans, nu wij ons opmaken, den dierbaren doode de laatste eer te bewijzen, zien wij pas goed de ongewone grootheid van dit rei ne leven en wij buigen ons tegenover den on- naspeurlijken wil, die met schijnbare toeval ligheden beschikkingen treft, die de zoekende mensch pas later kan zien in' de geheele won derlijke noodzakelijkheid van het kader waarbinnen deze geplaatst worden. Generaal von Hindenburg is dood. Als wij trachten de gevoelens te vertolken, die het ge heele volk bewegen, dan willen we allereerst met steeds vernieuwde dankbaarheid de her innering aan den grooten doode bewaren. Wanneer wij echter, bezield door den wensch, de historie recht te doen weder varen, naar de beteekenis van deze ver schijning willen speuren, zien wij pas den vollen omvang van den inhoud van een menschenleven, dat in zulk een groot heid in eeuwen slechts zelden voorkomt Hoezeer is het aanzien, van de wereld veranderd, sedert de dagen vanaf 1847, toen Paul von Hindenburg geboren werd Dit leven begon te midden van revolutie, de geest van het politieke Jacobijnisme liet Europa niet tot rust komen. De idee van een nieuwe vermeende men- schelijkheid worstelde tegen de elementen en vormen van een verouderde orde. Toen 1848 ten einde was, scheen de heldere vlam wel versterkt, doch de inwendige beroering was gebleven. De wereld kende toen nog geen Duitsch rijk, geen Italië. In Pruisen regeerde Wilhelm IV, de dynas tie der Habsburgers beheerschte niet slechts den Duitschen bond, doch ook I.om- bardije. De Balkan echter bestond uit schat plichtige provincies van het Turksche rijk. Pruisen zelf was evenals de andere staten innerlijk zwak en niet in staat de menschen van een werkelijk leidende gedachte te be zielen. De orchideeën der kleine luiden. In een Engelsch tuinbouwblad las dezer dagen een artikel over irissen onder het bovenstaande opschrift. Inderdaad wijkt de oloemvorm zoodanig van die van de meest voorkomende bloemen af, dat ze direct op vait. De losse en elegante bloemvorm en de veelal zeer mooie kleuren, die tegen het karakteristieke stijve blad fraai afsteken, trek ken bijzonder de aandacht waar ze ook staan De meeste irissoorten Woeien in Mei tot Juni; sommige bloeien al vroeger en enkele pas in Juli. Nu is de Woei dus ten einde en naar het uiterlijk der planten te oordeelen staar de groei op het oogenblik ook nagenoeg stil en zijn ze m rust. Dat is juist de goede tijd om ze te verplanten, erf indien ge ze nog niet in uw bezit hebt ze aan te planten. Wel kunnen we ze ook nog later planten tot in September, maar als we dat nu doen zuTien ze voor den winter nog T.nk aangroeien en een volgend jaar reeds beginnen te bloeien. Rijke bloei kunnen we pas verwachten na 2 of 3 jaar. Planten, die al jaren vaststaan, gaan op den duur min der bloeien. Ze worden dus opgenomen, ge scheurd en opnieuw geplant. We zijn nogal eens gewoon om irissen op een vochtige piaats aan te planten. Immers groeien tn onze polders, langs de slooten ook irissen, n.1. I. pseud-acoris of iisch. Evenwel moeten we er aan denken dat de in onze tuinen meest voorkomende I. germanica op hoo- gere plaatsen groeit. Deze verlangt een meer droge standplaats. De in het vroege voor jaar omstreeks April—Mei bloeiende J. pu- mila is een bergbewoonster en die planten we dus niet op een niet te vochtig plekje Deze wordt slechts 2025 c.m. hoog. Wat vochtiger standplaats verlangt I. sibirica. Deze wordt 6080 c.m. hoog, heeft veel smallere bladen en bloeit met meer platte blauwe of witte bloemen. De Japansche iris of I. Kaempferi groeit evenals onze inland- sche iris, maar deze heeft van onze strenge winters veel te lijden en moet dan worden gedekt. Bovengenoemde soorten zijn alle plant-irissen. Een geheel andere groep vor men de bol-irissen. Elke bol geeft een stengel, aan welks einde de bloemen komen. Ze ster van dan ook elk jaar tot aan den grond weer af in ♦egenstelling met plant-irissen. Deze bollen kunnen we nu bestellen en in het na jaar, omstreeks Sept.Oct. uitplanten. Ook deze verlangen een droge standplaats. A. G. harten der weinige zakelijke patriotten. Prins Wilhelm werd koning van Pruisen, de knaap Hindenburg echter maakt nu het grootste triomphaat der politieke en mili taire reorganisatie van een volk mee. Bismarck, von Moltke en Röhm doen hun intrede in de Duitsche geschiedenis. Terwijl de Amerikaansche legioenen zegenrijk den burgeroorlog doormaakten, is Pruisen's weg van de schansen naar Königsgrat gegaan. In deze legioenen marcheerde echter de piep jonge luitenant, dapper en geestdriftig mede: Paul von Hindenburg. Een shrap-nell slaat zijn helm stuk en geeft den jongen strijder voor de eenheid van het rijk den vuurdoop Vier jaar later heeft het lot hem uitverkoren om getuige te zijn in het uur der geboorte van net Duitsche rijk. Als Bismarck de proclamatie tot af kondiging van den nieuwen staat kracht en heerlijkheid wil bijzetten, wordt ook de degen van luitenant von Hinden burg getrokken en kruist zich bij den eed van den nieuwen keizer en rijk. Een leven van arbeid voor dit nieuwe rijk begint dan. De groote keizer sterft, een tweede en derde komt, Bismarck wordt ontslagen, von Röhm en von Moltke 6terven. Duitschland echter groeit als een waarborg voor den vrede en een zakelijke Europeesche ordening. De wereld krijgt nieuw aanzien Op alle'gebied der menscnelijke ontwikkeling volgt de eene ingrijpende uitvinding de andere op. Steed$ opnieuw blijkt het betere de vijand van het goede te zijn. Duitschland wordt groote mogendheid. Na onafgebroken dienst voor het rijk en ons volk nam generaal von Hindenburg op 18 Maart 1911 zijn ontslag. Daarmede schij nen zijn diensten ten einde te zijn. Een naam loos officier onder de andere lO.OOOden, die altijd hun plicht vervulden in dienst van het vaderland en niettemin onbekend en vergeten zijn. Als echter wereldoorlog over Duitsch land losbreekt en het Duitschevolk, in de heilige overtuiging onschuldig te zijn aan gevallen, zich verheft om tegenstand te bie den, hoort een man de oproep van den kei zer. Een man, die teruggetrokken leefde en aan de wereldoorlog en het uitbreken van den oorlog zoo onschuldig was als wie ter wereld ook kon zijn. Op 22 Augustus 1914 kreeg von Hinden burg opdracht, het opperbevel over het leger van Oost-Pruisen op zich te nemen. Acht dagen later hoort het Duitsche volk en de wereld voor de eerste maal van dezen naam en leert daardoor den naam van de zen nieuwen generaal-overste te kennen. Het Wolff-tel. bureau meldt officieel: Onze troepen in Pruisen onder leiding van von Hindenburg hebben uit Narew opgerukt de Russische legers ter sterkte van vijf leger corpsen en drie cavalerie-divisies in een slag, die drie dagen duurde, in de buurt van Gel sendorf en Ortelsburg verslagen en vervol gen hen thans over de grens. De slag van Tannenberg was geslagen! Van nü af echter is de grootste worsteling der wereldgeschiedenis onafscheidelijk ver bonden met dezen naam. Hij heeft de crisis van 1916 weten te keeren en als chef van het Duitsche veldleger de natie dikwijls van vernietiging gered. Zoo óe politieke leiding van ons volk in die tijden gelijkwaardig aan de militaire was geweest, dan zou Duitschland de zwaarste vernedering voor de geschiedenis gespaarc zijn geworden. AUTOBESTUURDERS EN WIELRIJDERS. U is verplicht signalen te geven, wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vordert, doch het onnoodig lawaai ma ken door toeteren en bellen is thans strafbaar. Inlichltingen worden gaarne verstrekt door de verkeerspolitie. en is er meer verscheidenheid. De le prijs was 2 mooie lakens, sloopen en nachtzak met gehaakt tusschen zetsel. Verder zagen wij een paar zeer mooie bedspreien, aardig kin- der- en babygoed, leerwerk, prtrie-t-vlecfctzak. raffia enz. enz. Bovendien kon men buitengewoon mooie prentbriefkaarten koopen, voorstellende het mooie inwendige der kerk. EGMONDBINNEN. Bij den heer G M. te Egmoodbirmen werd door opensdiuiving van een raam des nachts toegang tot de woning verkregen. Uit den winkel werden een schaal met eieren en eenige roren fruyetta ontvreemd, verder werd niets vermist, de bewoners bemerkten des morgens de inbraak. BToen de November-revolutie eindelijk toch het Duitsche rijk en volk deed bukken, werd door de reeds herotisch geworden verschij ning van generaal von Hindenburg althans de ernstigste catastrophe vermeden. Voor de tweede maal had de leider van het leger rust genomen. En voor de tweede maal werd hij weer opgeroepen. Op 26 April 1925 koos het Duitsche volk hem tot rijkspresi dent, zonder dat men toen vermoedde, in hem den beschermer der nieuwe nationale revolutie te kiezen. En hier vervul ik slechts de plicht van naar waarheid en feit te constateeren, wan neer ik het Duitsche volk met groote dank baarheid wijs op de onmetelijke verdiensten, die de generaal von Hindenburg zich voor de geschiedenis verworven heeft. Door de in zijn naam tot stand geko men voorzieningen van de beste Duit sche maatregelen met een voor na te streven voor een betere Duiteche toe komst. Sedert het uur dat ik als rijkskanselier in zijn eerwaardige handen de eed mocht afleggen, gevoelde ik bet steeds meer als een gunst van het lot dat ons deze vaderlijke goede bescherming beeft ge geven. Wij die niet slechts het geluk hadden hem te kennen, doch met hem hebben gearbeid voor een nieuwe zelfstandig heid van ons volk, willen in dankbare herinnering het beeld van dezen grooten Duitsche in ons hart sluiten en het over dragen aan de geslachten, die na ons komen. Wie zijn volk zoo trouw diende, zal zelf in getrouwheid niet vergeten worden. Aange zien het lot ons heeft aangewezen, om rijk en volk verder te leiden, kunnen wij slechts den Almachtige bidden, dat Hij onzen arbeid en onzen strijd tot geluk van ons volk zal laten zijn. Moge God ook ons kracht geven, ons ten allen tijde te geven voor de vrijheid van ons volk en de eer der Duitsche natie en moge Hij ons vooral steeds begenadigen, de juiste weg te doen vinden, ons volk het geluk van den vrede te verzekeren en het voor het on geluk van den oorlog te bewaren, zooals de groote Doode het zelf altijd oprecht en van ganscher harte heeft gewild. Afgevaardigden van den Duitschen rijks dag, mannen en vrouwen, Duitsch volk! In dit uur van weemoed verzeker ik, althans van het vergankelijke oogenblik in de toe komst te zien. Laten wij in ons hart de toe zegging doen: Rijkspresident von Hinden burg is niet dood; hij leeft! Want hoewel hij stierf is hij nog steeds boven en te midden van de onsterfelijken van ons volk, omgeven door de groote geesten van het verleden als een eeuwige beschermer van het Duitsche rijk EGMOND AAN DEN HOEF. Zoodag en Maandag werd in het kerk) alhier een tentoonstelling gehouden van handwerken, vervaardigd door dames der herv. gemeente en beschikbaar gesteld voor verloting, de opbrengst waarvan ten bate van de N H kerk komt. Het vorig iaar mochten wij reeds zeer veel fraaie handwerken bewonderen, dit jaar is echter niet alleen het aantal prijzen ver meerderd, maar ook is het werk weer mooier HEILOO. Aan het 3-daagsche Ziekentridium, dat gehouden is op de bedevaartplaats van O. L. Vr. ter Nood, hebben 9b personen, waaronder uit Heiloo, deelgenomen.. De lei ding berustte bij pastoor v. Meeuwen, alhier« Vele geestelijke en leeke verpleegsters ver leenden hun diensten. Dit gold ook voor de brancardiers en vele autobezitters. De mid denstanders voorzagen de zieken van alles wat hun aangenaam was. De plechtigheden werden opgeluisterd door een dameskoor uit de parochie onder leiding van den organist R. Kuiper. Door de commissie voor werkverschaf fing in de gemeente is een nieuwe maatregel ingevoerd voor de werkloozen. Naast de be paling dat ze verzekerd moeten zijn tegen ziekte (doktersfonds) en ziekenhuisverple- ging, moeten ze ook verzekera zijn tegen medische hulp voor eefi operatie e.d., zoodat ze bij ziekte of ongeval niet voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur in casu der gemeente komen. DE RIJP. Van de N. H. vereeniging „Het Witte Kruis" is alhier opgericht een consultatie bureau voor zuigelingen. Het bureau zal zijn gevestigd in het weeshuis van de Doopsge zinde gemeente alhier. SCHAGERBRUG. De heer P. Ött uit de Kerkesteeg alhier had het ongeluk met zijn hand in een zaag machine te geraken, tengevolge waarvan één vinger geheel en een andere vinger ge deeltelijk werd afgezaagd. LIMMEN. In de vergadering van den Middenstands bond „De Hanze" werd stelling genomen tegen het gemeentebestuur, „dat 200 opcenten heft op de personeele belasting en daardoor de uitbrei ding van de gemeente in den weg staat". Hoe wel B. en W. die klacht onderschrijven, zal men zich opnieuw tot den raad wenden om alsnog een andere regeling te krijgen, waarvan niet de middenstand de dupe is. Ook werd besloten de noodige stappen te doen om hier een halte te krijgen van de Ned. Spoorwegen. Ingevolge eenige verzoeken was het bestuur bereid om samen te werken voor een school feestje voor de kinderen en een autorit voor ouden van dagen. Het hoofdbestuur der P. T. T. heeft goed gunstig beschikt op een verzoek van de bewo ners van de Westerzijde om een tweede postbe stelling. Met ingang van 1 Augustus werd deze ingevoerd. Naar we vernamen heeft de burge meester de poging gesteund. Door de bewoners van den Westerweg is een adres aan den raad gericht om verbetering van den weg over de spoorbaan en een aan knooping aan den Westerweg. Deze toestand eischt dan ook dringend ver betering. Dit geldt niet minder voor den weg van den Vischweg tot de Kapellaan, een weg in eigendom van de gemeenten Limmen en Heiloo, waarop men kan loopen noch fietsen. NIEUWE NIEDORP. Onder voorzitterschap van den heer P. Zwagerman hield de afd. van de I. A. M. V. in de zaal van den heer Gelder alhier ter verwelkoming van den dienstweigeraar Jb. de Vries een bijeenkomst. Als spr. voerde het woord ds. Schermer- horn van Hoog Soeren, die op de bekende hem eigene wijze in het licht stelde, dat dienstdwang in strijd is met de gewetensvrij heid, waarop men in ons land zegt prat te gaan. Spr. verheugde zich er over, dat in dezen tijd van wereldontwrichting er nog jonge menschen zijn, die aan hun overtui ging en innerlijke gezindheid vasthouden en hun geweten trouw blijven. Het geweten is iets heiligs, waarvoor de staat, ook volgens menschen als dr. Kuyper, die leeren, dat het gezag van God komt, behoort terug te treden. Ook Luther leeraarde, dat het een mensch niet geoor loofd is tegen zijn gevoelens te handelen. Spr. was dan. ook van oordeel, dat gewe tensvrijheid verloochenen beteekent, de ver loochening van het mensch el ijk zelf. Uitvoerig betoogde spr. dat het militairis me onvoorwaardelijke gehoorzaamheid eischt en ingaat tegen wat Christus heeft geleerd. Het gaat in een oorlog niet om ideëele dingen. Oorlog is niets anders dan een han delsonderneming. Dit was het oordeel van president Wilson. Spr. kwam dan ook tot de conclusie, dat men als gewetensvol mensch den oorlog niet kan aanvaarden. W ARMENHUIZEN. De omzet aan onze veiling bedroeg in de afgeloopen maand 62.467,13 tegen 19.392,81 in Juli 1933,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3