„Djong Joe" het Dajak sche hoofd, dat vertelt. loren, althans toen hij op 23 Juli ie Eg- mond aaji Zee in kwaliteit Tan kampeer der -vertoefde, gevoelde hij «ich zoo op gewekt, dat hij in het nachtelijk uur de eerzame bevolking van Egmond sur Mcr onthaalde op een serenade, waarbij zijn mede-kampeerder Jan B. niet onverdien stelijk de baspartij zong. De onmuzikale dorpscerberus ten Bruggencate was echter ook al6 luister vink tegenwoordig en toonde zoo weinig appreciatie, dat hij staande de serenade proces-verbaal opmaakte en het mooie duet kwalificeerde als tieren! .Natuurlijk kregen door deze afbreken de critiek ook ambtenaar en kanton rechter een glad verkeerd denkbeeld van de muzikale prestaties van deze duettisten en werd heden ieder hunner veroordeeld tot 4 boete of 2 dagen wegens het maken van burengerucht DE VERLIEFDE PINKSTIER. De kruidenier Jaap K. en de veehouder Piet K. te N.- en Z.-Schermer hadden een soort economisch verbond gesloten en explo- teerden voor gezamenlijke rekening een stiertje, dat was gestationneerd op een landje in de onmiddellijke nabijheid van F1 Moerbeeks weiland. De jonge stier, aange lokt door het verleidelijk geloei van Moer beeks verliefde koetjes, vergat alle vormen der convenantie en bracht eenige malen een vriendschappelijke visite aan dit vrouwelijk kampement, tot groote veronwaardiging van boer Moerbeek, die met deze vrijpostigheden zóó weinig was ingenomen, dat hij zijn be zwaren aan de politie ter kennis bracht Dientengevolge stonden de geestelijke vaders van het ondeugende stiertje heden terecht en werden na belofte, dat herhaling der «tra- vangantus niet meer zou geduld worden, ieder veroordeeld tot 2 X 1 boete of 2 X 1 dag, waarna directe afdoening volgde. EEN LADING VOETBALLERS IN GEVAAR. De chauffeur Piet B. uit Heiloo kwam op 27 Mei op het kruispunt Necker- en Volger- weg te Beemster. omdat hij rechts niet lie* voorgaan, in aanrijding met een auto, die een gezelschap voetballers expedieerde en raakte met hutje en mutje in een wegsloot. De voetballers kwamen er best af, doch de wagen van Piet leed voor een dikke 900 pop schade, terwijl de chauffeur onder advies, beter uit zijn doppen te kijken, bovendien werd veroordeeld tot 7-50 boete of 3 dagen hechtenis. NET SIZZF MAER DWAEN! De Sneeker autobuschauffeur T. Z. stond heden met hooge borst te zwetsen over zijn internationale coureus-bekwaamheden, doch 't bleek duidelijk, dat hij op 16 Juni op den Helderschen weg bij den Koogerdijk het makke, door den bejaarden landbouwer H. Over uit 't Zand, bestuurd autotje, dat met een slakkengangetje vanuit den Kogendijk den Hoofdweg kwam opsukkelen, door zijn al te snelle vaart en onoplettendheid in de 6oep had gereden. Hij stond heden te dier zake terecht. De heer Over had inmiddels nog geen cent van zijn schadenota ontvangen. De kan tonrechter nam aan als verzachtende om standigheid, dat de Fries onbekend was met den localen toestand ter plaatse en veroor deelde tot slechts 7.50 boete of 5 dagen doch adviseerde tevens den chauffeur ernstig de civiele aangelegenheid in 't reine te bren gen. DE ONBESCHEIDEN PINK. Een rapenplukker van Heiloo, de heer Willem v. d. St., had een pink in pension ge nomen, waarvan hij niet veel plezier beleef de en die hem bovendien nog geld zal kos ten, want het jolige dier maakte verschillen de uitstapjes in de aardbeien, boonen- en erwtenplantage van buurman Theo Sengers, die deze escapades lang niet leuk vond en een klacht indiende en schadevergoeding eischte. De pink-pensionhouder stond heden dan terecht en werd veroordeeld tot 2 X 2.50 boete of 2 X 2 dagen. Schadevergoeding wilde de kantonrechter echter niet toewijzen. EEN DURE VISCHFUIF. Uit verveling had de permanent werklooze tuindersspeciafist Piet H. te Akersloot in de Schelpvaart op katvisch gehengeld. Deze ontspannig werd hem heden ad 2.50 of 1 dag in rekening gebracht. ALLES MISERE. x, c?* ?n motor ®et gammele remmen tufte de Amsterdamsche mecanicien de wereld rond om werk te zoeken. Helaas, hij zocht maar vond het niet, doch daarentegen wist men hem in Alkmaar wèl te vinden ter zake het feit, dat hij met minderwaardige remmen reed, een grapje, dat hem heden werd aangerekend met f 4 boete of 2 dagen. DE EDELE BUREAUCRATIUS IN ACTIE. De Zaandammer stucadoor Jan v. Galen had op het weinig productieve erf van den tuinder L. H te Castricum een nette kam- peertent geplant, echter zonder dat voor dat bouwwerk vergunning was gevraagd. Dies verschenen de mannen der wet en werd het kunstwerk van den Zaandammer met pijn lijke zorgvuldigheid afgebrokken Hierop werd vergunning gevraagd en verkregen waarop de stucadoor zijn weekend-villa weer kon opbouwen. Natuurlijk eischte ook de justitie in casu gelukkig een nogal beschei den boete en heaen werd de tuinder zoowei als de stucadoor wegens overtreding der ver ordening met roerende neutraliteit iedei tot 1 boete ol 1 dag veroordeeld. HIJ KON MEER VERDIENEN MET WEGBLIJVEN. De visscher Gerrit E. uit Urk, op 25 Juni gedagvaard in een politiezaak betreffende een walgelijke dierenmishandeling, al daar ten laste gelegd, had goedgevon den maar te spijbelen, omdat hij op Terschelling méér kon verdienen. Thans echter werd die winst heden niet onbelang rijk gereduceerd door een boete van 6 oi 6 dagen, waardoor Gerrit aan 't verstan.l werd gebracht, dat hij niet ongestraft het raderwerk der justitie kan saboteeren. WEER ZOO'N ONNOOZELE HALS, DIE GEEN KRANT LEEST. De heer Simon v. d. M. uit Warmenhuizen gaf heden voor, er nooit van gehoord te heb ben, dat het verboden was zich op de fiets door een auto te laten voorttrekken. De chauffeurs merken gewoonlijk niets van die overtrading en kunnen dus deze parasieten niet van zich afslaan. Aan Simon echter werd heden een verkeerslesje toegediend te gen den civiel en prijs van 4 boete of 4 dagen. GEEN MOTORGERONK OP HET RIJWIELPAD. Een monteur uit Bergen, Hendr. M., had zich op een fiets met hulpmotor op het Koe dijker rijwielpad gewaagd. Deze amphibie werd door veldwachter Slooten niet ge duld en geverbaliseerd, waarbij bleek, dat Henk ook geen belastingpapieren kon too- nen. Droevige ontknooping van dit dubbele drama2 x 1 boete of 2 x 1 dag, omdat verzachtende omstandigheden aanwezig wa ren. WANNEER ZAL DAAR „GETUNNELD' WORDEN? De ultra vervelende overweg bij de heir baan naar Bergen kwam ook weer eens ter sprake, toen de automobilist Piet L. terecht stond wegens aanrijding van een der spoor- boomen, waarvoor de maatschappij, die zoo flink uit den hoek komt bij de veredeling harer spoorbanen f 103 schadevergoeding vorder de. Volgens comparant en zijn getuige a dé charge, 'n kruidenier uit Heikx) en oogge tuige, was de sluiting der boomen zoo plotseling, dat hem de tijd tot tijdig remmen ontbrak. De seinhuiswachter zou zoo zenuwachtig zijn geweest, dat hij zijn post in den steek had gelaten. Het werd noodig geacht den verbalisant te nooren, dus voort zetting op 17 Augustus. EEN WERKLOOZE BEDACHT. De werklooze ai beider Roelof v. D. te Alk maar had zich voor 10 gulden van een af- tandsche motor voorzien om den steeds vluchtenden arbeid te achterhalen en werd door den agent Agricola aangehouden, om dat hij op het rijwielpad van den Schermer- weg reed. Roel gaf echter geen attentie aan het stopsein, maar werd toch opgespoord en toch werd geconstateerd, dat hij geen rij bewijs had en de remmen waardeloos waren Voor een en ander stond Roel heden terecht en Agricola vertelde ter nadere illustratie van den persoon, dat hij den agent in be dekte termen met een pak slaag had bedreigd in het Heilooer bosch of zoo iets. Hij werd nu voor zijn serie overtredingen bedacht als volgt- f 4 of 4 dagen hechtenis, f 8 boet" of 8 dagen hechtenis, 10 boete of 10 da^en hechtenis, f 8 boete of 8 dagen hechte nis. EEN INCOMFOR1 ABEL VFRKEERS- WEGGETJE. De Schermerweg onder Alkmaar is zeker wel een vooraanstaande candidaat voor weg- verbetering, aangezien hij deels uit voorwe reldlijke keien en 'n met afgescheiden asphalt rijwielpad bestaat, zoodat de automobilist gaarne geneigd is om af te zakken. Ook ze kere J. C. O. uit R'dam speelde dit spelletje, doch met zoo weinig omzichtigheid dat mej. Nel Willy, 'n schoone wielrijdster uit Aven- horn, werd aangereden en aan haar mantel een schade van 4.60 leed Aan het minder jarige meisje ken echter geen toeschatting worden gedaan, doch de onbesuisde auto- menner werd veroordeeld tot f 12 boete of 12 dagen hechtenis. WEER EEN SCHOORLSCHE HOLBEWONER. De veehouder Nic. M. te Schoorl was tot de conclusie gekomen dat hij meer met zijn varkensschuur, dan met zijn varkens kon ver dienen, had dit ruime interieur verhuurd aan een familie als zomerwoning. Dit gezelschap was er best mee tevreden, niet echter de burgemeester, die steeds wordt geplaagd met het ontstellend idee, dat zijn pracht ge meente tot het steentijdperk zal terug tuime len en op grond dat geen vergunning was verleend, procesverbaal deed opmaken. De huisheer heden terechtstaande, beweerde onkundig te zijn van de op hem rustende verp'ichting en beloofde onmiddellijk werk te zullen maken van een eventueele vergunning Een geldboete van 7.50 of 5 dagen diende als gangmaakster voor deze actie doch wij stellen weinig vertrouwen in het succes. „Djong Joe" is een groot Dajaksch hoofd in het sultanaat Goenoeng Taoer (Beraoe). Hij voert den titel: „Mangkoe Radja". Dit Dajaksche hoofd is volgens Sultan Achmad geheel op de hoogte van de adat (gewoon ten, zeden, gebruiken, rechtspraak) der be woners. Mangkoe Radja nu heeft den Sultan van den adat verteld en Sultan Achmad heeft de groote welwillendheid gehad 't mij weer mede te deelen. 'k Ben hiermee zeer in genomen. Ik zal vertellen hoe ik in aanra king kwam met den Sultan. In 1927 heb ik met dezen in gezelschap van den bestuurs ambtenaar, den heer Bos, een paar reizen gemaakt in zijn gebied. Sultan Achmad ken de naast Maleisch en Dajaksch Neder- landsch. Hij vertelde mij van de adat der Dajaks, wat ik zeer prettig vond, en beloofde me om later nog meer mede te deelen. Op Borneo is het kennen der N'ederlandsche taai door een Sultan een bijzonderheid. Meestal spreekt men Maleisch. En die taal beheersch ik niet! Er zijn slechts heel, heel weinig Ne derlanders, die zich in deze taal behoorlijk kunnen uitdrukken en ze verstaan. Het is een zeer groot misverstand te meenen, dat elk Nederlander, die, zooals ik, vele jaren in Indië is geweest, behoorlijk Maleisch kent! De zeer groote meerderheid kent er zoo goed als niets van! Dit is te wijten aan de mee ning, dat Maleisch zoo gemakkelijk is, in een paar maanden te leeren! Men leert zonder gramaticaie voorbereiding eenige tientallen, soms enkele honderdtallen woorden van bui ten, net zooveel als men voor omgang met keukenmeid, huisjongen, tuinjongen, Chinee- sche winkelbedienden, bedrijf, en werklie den noodig heeft, en beeldt zich dan in, de taal te kennen. Maar zoodra men in aanra king komt met den beschaafden Indonesiër, waarmee men een gesprek in f Maleisch moet voeren, converceeren, zit men met d* mond vol tanden! De woordenschat is veel te beperkt, de kennis der grammatica gelijk nul, zoodat het „gesprek" al heel spoedig hokt. En dan spreekt men van gebrek aan „Diong Joe" het Daiaksche hoofd, dat vertelt. openhartigheid, aan belangstelling! Zooals ik de zaak zie, ligt de oorzaak van weder- zijdsch niet begrijpen en waardeeren voor een deel aan de uiterst gebrekkige kennis der omgangstaal, omdat de lands- of moeder taal voor de meeste Indonesiërs, een andere is. Maar in 't Maleisch, weten deze zich toch heel veel beter uit te drukken dan verreweg de meesten der Nederlanders. De inheem- sche bestuursambtenaren hebben 't Maleisch op de scholen geleerd, de Europeesche op de universiteit ook. Deze doen er in hun be stuurspraktijk een ruime ervaring van op, zoodat men in 't algemeen kan zeggen, dat slechts Europeesche bestuursambtenaren Ma leisch kennen (rechters, officieren en nog eenige weinige andere ambtenaren behooren ook vaak tot hen, die naast „passar Ma leisch", het beschaafde Maleisch kennen). De lezer zal opmerken: „wat heeft dit alles nu te mijten met hetgeen Djong Joe ver telt?" Sultan Achmad meende het Neder- landsch niet goed genoeg te kennen om de mij beloofde mededeelingen van het Dajak sche hoofd ifljdie taal over te brengen Waarom hij ret maar in 't Maleisch had ge daan, „wat wel geen bezwaar zou zijn". Daar zat ik met de kostelijke gegevens! Nu lag het voor de hand zal men zeggen, een woordenboek te nemen en een grammatica, en hiermee gewapend, het gezondene te ver talen, maar ik herinnerde me de klachten uit den gymnasiumtijd van mijn kinderen, als ze met een dik Grieksch woordenboek en een grammatica naast zich, de woorden van een zin wel konden vinden, maar groot^ moeite hadden, den zin te begrijpen en er eerst na veel moeite „uit" kwamen of ook wel eens niet. En hoe lang ze soms zaten te zuchten over een paar regels Grieksch of Latijn! Ik kon alles laten vertalen natuurlijk: er zijn daarvoor wel uitstekende deskundige te vin den. Maar dit stuitte mij, den man, die meer dan 20 jaar in Indië was geweest, tegen de borst't was me wat „te min". Ik begon dus. Eiken avond een regel of wat. Soms begreep ik van 't geschrevene niets! Maar 't ging langzamerhand beter. Na een paar maan den was ik er door en kon ik met de schrif telijke vertaling beginnen. Dat viel weer te gen. Een belangstellend oud-bestuursambte naar echter, wien ik mijn nood klaagde, was zoo vriendelijk de vertaling te controbe- renen te verbeteren. Een heel enkele keer kon ook hij er niet uitkomen, 't Ma leisch ondervindt plaatselijke invloeden, de wijze van uitdrukken verschilt, vreemde woorden (b.v. Dajaksche) worden gebruikt. Maar die heel, heel enkele keeren, bracht een Maleiër, dien ik bewonder om zijn ken nis der Nederlandsche taal, uitkomst. Hij vertaalde de moeilijke punten, waarvan ik letterlijk niets begreep „zoo maar" in keurig Nederlandsch. Ik ben wat uitvoerig geweest met mijn in leiding-, omdat dit noodig was. Het is be kend, dat gebrek aan taalkennis verband heeft gehouden met het drama der Zeven Provinciën. Maar veel minder bekend is heL dat dit gebrek ook oorzaak is van onjuist heden door reizigers in vreemde landen, ver teld. Zoo herinner ik mij een Duitsch pro fessor, die over Zuid-Celebes schrijft en er daarbij „naast" is. Maar is dit te verwon deren, waar hij opmerkte met den Sultan van Boni in de landstaal te hebben geconver seerd? Een Amerikaansch reiziger vertelt van de Dajaks der Boven-Mahakkam, ter wijl hij niet verder is geweest dan tot een plaatsje aan den beneden loop waar geen Dajaks wonen! Ik zal geen voorbeel den meer geven, ook niet vertellen van den onzin, die in exotische films wordt gedebi teerd, alleen nog maar opmerken, dat naast kennis der landstaal, die uiterst moeilijk te verkrijgen is men leze er op na wat de taaireus Dr Adriani (zie Dr. N Adrianl's Verspreide geschriften) hiervan zegt - er nog veel meer noodig is om een bevolking te lee ren kennen en te berijpen Een boutade van een bekwaam wereldreiziger komt mij in de gedachte. Hij merkt op: „Wanneer ik een week in een vreemd land reis, schrijf ik mijn „indrukken" in krantenartikelen neer Reis ik er een paar maanden, dan schrijf ik in tijdschriften, heb ik er een half jaar gereisd, dan schrijf ik een boek En als ik er een jaar heb rondgekeken, zwijg ik". Hij was er dan achter gekomen, dat alles toch heel anders was, dan hij in 't begin had gemeend. Ik laat nu „Djong Joe" aan het woord Hij begint met te vertellen van de verhouding van Da jaksch onderdaan tot vorst. „Volgens de adat der Dajaks schenken zij het grootste vertrouwen in hun vorst. Ja, zij beschouwen hem in vergelijking met hen zelt zooals ze het licht der maan bij dat der zon vergelijken. Het verschijnen voor den radja is als het afleggen van een eed: „ik zal geen kwad tegen u ondernemen". Breekt men dien eed, doordat men slechte bedoelingen heeft, dan is onheil hiervan het gevolg. En zou men tot slechte daden of woorden overgaan, dan zal men onmiddellijk door de straf wor den getroffen, die van de heilige en magi sche sfeer van den vorst uitgaat, zooals de meineedige getroffen wordt door de voor waarde in Se eedsformule opgenomen. Dit dagteekent al van vroeger, men is er sterk aan gehecht en t gaat over van vader op zoon. Het is plicht alle bevelen van den Radja na te komen. Den Radja moet men helpen bij het bouwen van een huis, bij den veld arbeid, den rijstoogst, het visschen, enz., enz. Zoo ook is men verplicht bij een feest, dat de vorst geeft, te helpen, van het begin tot het eind. Vóór het tijdstip, waarop de belasting op boschproducten (rottan, hars, rubber, hout, T.) in de landschapskas wordt gestort, kreeg de Radja, die 10 pCt. belasting der waarde, zoowel van Maleiers als van Dajaks. (In 1927 bedroeg dit voor het hoofd der Siang- Dajaks te Poeroek Tjahoe plm. 17.000 per jaar. T.) Maar de vorst heeft ook plichten ten op zichte van zijn onderdanen. Ze bestaan hi.r- in, dat hij bij sterfgevallen uithuwelijken, ge brék aan voedsel, enz. de mensehen helpt, het zij voor niets, hetzij hij hun leeningen ver strekt. Wat de nakomelingschap van den Radja betreft, deze worden ook naar de oogen ge zien en gerespecteerd, maar de grootste eer bewijst men den vorst". Kort gezegd, beteekent de aanhef, dat de Dajak in zijn vorst een wezen van hoogere orde ziet, begiftigd met magische krachten Dat het respect voor een dergelijk wezen, hetwelk voortspruit uit godsdienstige over tuiging zeer groot is, is begrijpelijk, vooral als men weet, dat er geen godsdienstiger menschen zijn dan „wilden" en „heidenen"! Spoet Wielrennen. DE OPENINGSWEDSTRIJDEN DER ALKMAARSCHE WIELERBAAN. De gebr. Vroomen winnen hel hoofdnummer. Het begin is goed geweest en als de eerste klap tegenwoordig ook nog een daalder waard is, wel, dan mogen ae organisatoren van de wielerwedstrijden over hun werk dub bel en dwars tevreden zijn. De wedstrijden, die gisteren verreden werden, zijn het begin geweest van laten wij hopen een lange serie en het talrijke publiek, waarvan nu nog een groot deel wat onwennig was, zal bin nenkort geheel op de hoogte zijn van alles, wat de wielersport biedt en dan zal het geen wedstrijd overslaan. De N.V., die deze wielerbaan exploiteert, had voor een prettig en sterk varieerend programma gezorgd, waardoor men telkens een andere soort race kreeg. Natuurlijk was de 60 K M. koppelwedstrija wel het allerbe langrijkste nummer, doch ook met de andere wedstrijden leefden de toeschouwers ten zeer ste mee. Na de officieele opening, waarbij harte lijke woorden werden gesproken, begon mer met de sprintwedstrijden voor amateurs, waarbij het merkwaardig was, dat niemand uit de tweede positie kon winnen. De meeste deelnemers probeerden dan ook direct, om de leiding te nemen, zoodat het balanceeren bij den start uitbleef. Een enkele renner ging achter het wieltje hangen, maar het lukte niet, om in de spurt voorbij den leider te komen le serie: 1. A. Wester, Haarlem (laatste ronde 11.3 sec 2. P. Kesselaar, Zaandam. 2e serie: 1. A. Willemse, Schagen (laatste ronde 10.9 sec.); 2- H. Pelser, A'dam. 3e serie: 1. A. Molendijk, Haarlem (laat ste ronde 11.2 sec); 2. J. Bak, Krommenie 4e serie: 1. J. Renaud, Zuidscharwoude (laatste ronde 11.4 sec.); 2. J. Balk, Half weg. le halve beslissing: 1. A. Willemse (laat ste ronde 11 sec.)2. A. Molendijk. 2e halve beslissing: 1. A. Wester (laat ste ronde 11.8 sec)2. J. Renaud. Om de 3de plaats: 1. A. Molendijk (laat ste ronde 11 sec.); 2. J. Renaud. Beslissing: 1. A. Willemse (laatste ronde 11.4 sec.); 2. A. Wester. Vervolgens werd een 10 K M. weds'rijd gehouden voor professionnals en onafhanke lijken. De eerste ronden verloopen zonder strijd Alle renners blijven bij elkaar. Dan, na 10 ronden, waagt Moerkerk een eerste ont vluchtingspoging en neemt 20 M. voor sprong J. Vroomen trekt echter het veld mee en de poging is mislukt. Direct daarop gaat Materna er tusschen uit en dan begin» een lange jacht. Als de vluchteling door de rest is ingehaald, neemt hij opnieuw een spurt, tezamen met Dieterman en hun voor sprong wordt zelfs 50 M. Maar al het werk is vergeefs geweest, want zonder al te groote inspanning nadert de rest geleidelijk Er wordt mooie strijd geleverd, vooral al? J. Vroomen plotseling Bouquet, die een halve ronde is uitgeloopen, acnterna zit. Nu komt er eerst goed leven in ae kuip. Weldra heeft Vroomen der. vluchteling te pakken en dan trekken zij beide op de rest af, beurte lings den kop nemende. En onder groot ge juich vau het publiek nemen beide renners een ronde voorsprong. De eerste 5 K.M. worden den afgelegd in 7 min. 11 sec. De uitloopingspogingen duren voort Vooral Materna is onverzettelijk, doch de ge broeders Vroomen zorgen er voor, dat geen enkele poging gelukt. En onder een lange jacht komt dan het einde met J. Vroomen als winnaar. 1. J. Vroomen, Heerlen, in 14 min. 27 sec.; 2. W. Bouquet, A'dam; 3. J. v. Rossum, den Haag (op 1 ronde). 5 K.M. wedstrijd voor nieuwe lingen. De 5 K.M.-wedstrijd voor nieuwelingen brengt andere sensatie, want nu zien wij de eerste valpartijen Ook hier worden uitloop- pogingen gedaan, echter door de zwakke broeders en die pogingen mislukken. In een der korte jachten valt van Beek en is dan natuurlijk uit den strijd. Er wordt in een straf tempo gereden en de favorieten Wijven vlak bij elkaar. Enkele andere renners vallen eveneens en het veld wordt daardoor zeer gedund. Als er nog vijf ronden te rijden zijn, pro beert de Alkmaar J. Groot er tusschen uit te trekken. Veel ruimte is er niet en als Groot even in aanraking komt met een anderen ren ner, buitelen er drie over de baan. Het over blijvende viertal rijdt natuurlijk verder en een eindspurt brengt de beslissing: 1. J. Kuiper, Julianadorp, in 7 min. 1 sec.; 2. T. v. Egmond, Haarlem; 3. J. Tel, Zaan dam. Inhaalwedstrijd over 4 K.M. Een zeer interessant nummer volgt dan, n.1. de inhaalwedstrijd tusschen Meuleman (België) en P. Vluggen (Nederland). De Belg spurt direct weg en neemt een kleinen voorsprong, dien hij eenige ronden lang houdt. Vluggen echter rijdt zeer tac tisch en zonder te spurten, weet hij zijn snel heid regelmatig te verhoogen, zoodat weldra de kleine achterstand wordt omgezet in een voorsprong, die op zeldzaam regelmatige wijze vergroot wordt. En in de 17de ronde weet Vluggen zijn concurrent te passeeren, nadat er 3 min. 46 sec. gereden was. Een fraaie overwinning, tactisch door Vluggen gereden. Afvalwedstrijd voor amateurs. Opnieuw komen de 10 amateurs weer in de baan, nu voor een afvalwedstrijd. Deze wedstrijd was er een van goed „positie-kie zen", omdat na elke 3 ronden de achterste rijder moest afvallen. Er werd dan ook voortdurend gespurt, waarbij Wester her haaldelijk met de ellebogen duwde. Ten slotte won Kesselaar. 1. P. Kesselaar, Zaandam; 2. J. Bak, Krommenie; 3. J. Renaud, Zuidscharwoude. Koppelwedstrijd over 60 K.M. (360 baanronden). Het hoofdnummer, de koppelwedstrijd over 60 K.M., werd na de pauze verreden. Aan dezen wedstrijd namen 7 koppels deel, waar onder er waren, die ook op Zesdaagschen geen onbekenden zijn. Het begin is kalm, want een poging van koppel de Reus—Bouquet, om weg te loopen, mislukte al direct Echter het duurt slechts enkele minuten en dan zorgt het koppel I en W. Vroomen voor een interessante jacht. Weldra ligt het veld verspreid over de baan en alle koppels zijn in actie, omdat bij niet volgen ronden verloren gaan. Interessant zijn de pogingen van de gebroeders Vroo men en van Maternavan Rossum, om uit te loopen, maar het lukt niet. Dan komt het eerste klassement, dat ge wonnen wordt door de gebr. Vroomen. 1. J. en W. Vroomen 4 ptn.2. v. Buggen- houtVluggen, 3 ptn.; 3. W. KruydMoer kerk, 2 ptn.; 4. de ReusBouquet 1 ptn. Onmiddellijk daarop trekt Kruyd er tus schen uit, doch bij het aflossen met zijn koppelgenoot raken de twee renners elkaar en vallen. Het koppel wordt tijdelijk geneu traliseerd tot Kruyd weer is opgeknapt en een andere kar heeft. Dan komt de eerste premie van 10 gulden, uitgeloofd door het café „Central". Na een felle sprint winnen de gebr. Vroomen de 10 guldentjes. En meteen is het veld weer in diepe rust. Even later brengt een nieuwe premie van 10 gulden, uitgeloofd door de firma Jac. Met, leven in de brouwerij en nu zijn v. Ros sumMaterna de gelukkigen. Doch onmid dellijk zakt het tempo weer. Dat moet anders worden, denkt de directie van 't Gulden Vlies en ze looft 10 gulden uit voor dat koppel, dat het eerst een ronde uitloopt. Voorloopig heeft niemand trek in de guldentjes en zoo komt het tweede klas sement zonder dat er iets bijzonders gebeurd is. De uitslag van dit klassement luidt: 1. de ReusBouquet 4 ptn.; 2. v. Buggen- houtVluggen 3 ptn 3. DegraeveMeu leman 2 ptn.; 4. gebr. Vroomen 1 ptn. Even nog blijft het rustig, doch dan loo pen v. RossumMaterna weg en nu komen de 10 gulden van 't Gulden Vlies in gevaar. Een langdurige jacht ontstaat en als de bei de Vroomen eindelijk op volle kracht werken en o.m. prachtig bochtenwerk demonstreeren, komt het publiek in extase. Er komt nu plot seling sfeer in de baan en het publiek krijgt den smaak nu ook te pakken. Het gevecht wordt vinnig, want de poging van de gebr. Vroomen, om een ronde uit te loopen, schijnt te lukken, ondanks de krach tige inspanning van de rest, om dat te ver hinderen. De Limburgers zijn echter te sterk en te snel en onder enorm applaus nemen zij de ronde en hebben dus de 10 gulden te pakken. Direct daarop komt het 3de klassement met als resultaat: 1. v. Rossum—Materna, 4 ptn.-2. Dieter manv. Sehijndel 3 ptn.; 3. de ReusBou quet 2 ptn.4. gebr. Vroomen 1 ptn. De stand is dan: 1. Gebroeders Vroomen 6 ptn. Op 1 ronde: 2. v. Rossum—Materna 4 ptn.; 3. Degraeve—Meuleman 2 ptn. Op 2 ronden: 4 de Reus—Bouquet 7 ptn.; 5. v. Buggenhout—Vluggen 0 ptn. Op 3 ronden: 6. Dietermanv. Sehijndel 3 ptn.; 7. W. Kruyd—Moerkerk 2 ptn. Direct daarop trekken de Reus—Bouquet er tusschen uit en aangezien het veld niet volgt, kan dit koppel een ronde terug nemen Ook v. BuggenhoutVluggen kunnen op de zelfde wijze een ronde terugnemen, zij het met veel strijd. Tot het 4de klassement ge beurt er verder niets en dit klassement heeft het volgende resultaat: 1. Gebr. Vroomen 4 ptn.; 2. v. Rossum— Materna 3 ptn.; 3 v. BuggenhoutVluggen 2 ptn.; 4. Kruyd—Moerkerk 1 ptn. Intusschen heeft tijdens dit klassement het koppel Dieterman—Sehijndel een ronde terug genomen, terwijl het koppel Kruyd— Moerkerk weer compleet is. v. Rossum loopt dan weg, maar het veld met Vroomen voorop, volgt direct en weldra zit alles weer bij elkaar. Onmiddellijk doet Vluggen een poging, maar weer is Vroomen er bij. t Gaat even heel hard, maar dan keert de rust terug. Een premie van 10 gulden, uitgeloofd door de firma Schoonewiel en Jonker, de bouwers van de baan, brengt weer actie in de kuip en v. BuggenhoutVluggen verdie nen het kostbare papiertje.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7