DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VON HINDENBURG's LAATSTE TOCHT. No. 183 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Dinsdag 7 Augustus 1934 136e Jaargang De rede vari Hitier. Wat vandaag de oandachl trekt.,^ ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. HÉ PRIJS DER GEWONE AD VER TEN HEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gistermiddag zijn de rouwplechtig heden ter herdenking van het verechei den van von Hindenburg begonnen met een officieele herdenking door den rijks dag Daarbij heeft Adolf Hitier voor een zeer talrijk gehoor, w.o. tal van leden van het corps diplomatique, een rede ge houden, waarin hij het leven van den overleden rijkspresident generaal-veld- maarschalk von Hindenburg op treffen de wijze heeft geschetst. fh een deel van onze vorige editie heb ben wij deze rede opgenomen, zoodat wij thans met een kort uittreksel kunnen volstaan. De familie van wijlen president Hin denburg en de leden van den Duitschen Rijksdag toesprekend, zeide Hitier dat men sinds maanden zware zorgen heeft gehad omtrent den ziektetoestand van den Rijkspresident. Thans is de „Oude Heer" ontslapen en groote droefheid is er onder het volk. Hindenburg was het symbool van de onverwoestbare, zich steeds hernieuwende levenskracht van het Duitsche volk. Onverbreekbaar is de titel „Rijkspre- sident van Duitschland" verbonden met den eerbiedwaardigen naam van den overledene. Hindenburg is overleden: de gevoelens van het geheele Duitsche volk zijn dankbaar ten opzichte van den overledene gestemd. Hoe heeft sinds zijn geboortejaar, 1847, zich de wereld veranderd, zoo deed Hit- Ier opmerken om vervolgens de ontwik keling van de Duitsche en Europeesche situatie in die dagen te schetsen en her inneringen op te roepen aan het groote triumviraat Bismarck-Moltke-Roon en de politieke reorganisaties, die zich vol trokken in de jeugdjaren van Von Hin denburg. Toen het nieuwe rijk van Bis- marek werd opgericht, bevond zich de jonge luitenant Hindenburg onder hen, die geestdriftig den eed op de nieuwe grondwet aflegden. Op 19 Maart 1911 nam generaal von Hindenburg zijn ontslag, 64 jaar oud, een naamlooze officier onder*alle ande ren, die steeds het vaderland trouw hadden gediend. Als dan de wereldoorlog over Duitschland uitbreekt en het Duit sche volk zich tot weerstand toerust, wordt deze man uit zijn rust gehaald. Op 22 Augustus 1914 wordt hem het opper bevel opgedragen over de Duitsche legers in het Oosten en reeds kort daarna kent de geheele wereld den naam van den nieuwen „General-Oberst". De grootste oorlog der wereldgeschiedenis is van nu af onverbrekelijk aan zijn roem ver bonden. De oorlog is geëindigd; de November- revolutie stelt het Duitsche Rijk zwaar op de proef. En andermaal wordt de aanvoerder in zijn welverdiende rust ge stoord: 26 April 1926 ziet men hem als de Rijkspresident, die eenmaal, zonder dat men dit toen al wist, de bescherm heer van de nationale revolutie zou worden. Hitier herinnerde er aan, hoe hij den eed als Rijkskanselier aan den Rijks president heeft afgelegd en zeide, dat men de voorzienigheid slechts mag prijzen, die dezen edelen man aan het hoofd van het Rijk stelde. „In dankbare herinnering zoo be sloot de Führer met stemverheffing „bewaren wij zijn beeld onuitwischbaar in ons hart en zullen het overdragen op de geslachten, die na ons komen. Wij bidden den Allerhoogste, dat Hij onzen arbeid zal begunstigen, ons de kracht gevend te strijden voor de vrijheid van het Duitsche volk. „De Rijkspresident- generaal veldmaarschalk von Hinden burg i& niet dood hij leeft voort in ons volk!" Nadat treurmuziek was gespeeld, bracht Göring namens Oberet von Hin denburg den dank der familie over, waarmee de plechtigheid was geëindigd. De rouwzitting duurde een half uur. Rouwplechtigheid te Neudeck. Gisteravond hebben de familieleden van von Hindenburg in het slot te Neu deck afscheid genomen van het stoffelijk overschot van den overleden president. De kist stond opgesteld op de katafalk in de hal van het huis De oorlogsvlag dekte de kist en daarop lagen de helm en de sabel, terwijl in de nabijheid een kussen lag met den maarschalkstaf en de vele ordeteekenen. Vier officieren hielden de doodenwacht. Toen het donker werd, kwamen de bloedverwanten afscheid nemen: de kin deren, de kleinkinderen en de achter- k'einkinderen. Eveneens nam het huis personeel afscheid van den betreurden doode. Veldbisschop Dohrmann sprak, toen allen aanwezig waren, met gedempte 6tem een korte rede, waarin hij wees op de goede eigenschappen van den overledene, op zijn geloof en zijn trouw. Hij sprak over het verlies, dat de familie en het Duitsche volk lijdt en roemde het geduld, de wonderbare gelatenheid en de hoop, die den overledene kenmerkten. „Uit zijn gevouwen handen op het sterfbed hebben wij aldus de prediker nog eenmaal de stilte gevoeld, waarin hij ons het bee'd van ware vriendschap en goedheid des harten was. Hij dankte, waar hij kon bevelen, hij verzocht, waar hij kon eischen". Nog eenmaal dankte de veldprediker den doode voor alles, wat hij heeft gedaan voor zijn familie, zijn volk en de wereld. Daarna sprak hij den zegen uit. Toen schalden de hoorn uit het donkere park. Het laatste stille uur was voorbij. De deuren werden geopend en de officieren droe gen den kist op de katafalk voor het huis. waar velen er getuige van waren, dat de groote von Hindenburg zijn huis voor de laatste maal verliet. Aangrijpende plechtigheid. Maandagavond Over Neudeck daalt de schemering. De plechtige stilte, die er heerscht, wordt slechts onderbroken door het marcheeren der ko- lonnes, die aanrukken voor de rouwparade en door de korte commando's. De veldgrijze militaire afdeelingen staan daar zwijgend. Het leege affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot zal worden overgebracht, rijdt knarsend voor. De zes zwarte paarden zijn onrustig, zoodat meer malen het affuit om het rondeel voor den .n- gang van het huis moet worden gevoerd. Op het gras voor den oprit staan twee muziekcorpsen van het derde regiment in fanterie opgesteld. Links van den ingang staat de eetecompagnie van het infanterie- regiment uit Deutscb-Eylau. Langs de allee tot aan den ingang van het landgoed staat een tweede compagnie opgesteld. Na de beëindiging van de familieplechtig heid in het slot vlammen met roodgeeien schijn in een verren omtrek duizenden fak- hvls op. De voorgevel van het slot wordt daardoor hel verlicht. Op dat oogenblik verschijnt in generaa,- uniform ministerpresident Goering Hij be geeft zich in het Slot en iegt een prachtige krans met zwart-wit-iood lint op de kist, Dan openen zich de deuren van den ingang om den grijzen bezitter van Neudeck voor het laatst door te laten Rechts en links van den in gang verheffen zich in den schijn der fakkels de vaandels der drie re gimenten. waaraan de veldmaar schalk in het bijzonder verbonden was. De commandant der rouw parade, generaal-majoor Wodrig, geeft het bevel: „Presenteert het geweer!" Onbeweeglijk staan de compagnieën. Acht officieren dragen de kist. die bedekt is met de oorlogsvlag, den helm en den degen van den veldmaarschalk, naar buiten en zetten hem neer voor het portaal. De beide mu ziekcorpsen spelen op dat oogenblik: „Be veel gerus Uw wegen!" Daarna volgt de taptoe der Pruisische infanterie waarbij de trompetten schetteren en de trommels roffe len. Dan breken de muziekcorpsen af. Achter de boomen klinkt de taptoe der kavalerie. Als een groet van de slagvelden van Oost pruisen klinken de tonen vanuit het donkere park. Dan roffelen, de trommen dof.. Het oude commando schalt door den nacht: „Helm af voor het ge bed!" Aangrijpend klinkt het oude koraal: Ich bete an die Macht der Liebe" Veldbisschop Dohrmann zegt dan eenvoudig: Nu nemen wij afscheid van den vader en den heer van dit huis door het laatste Onze Vader te bidden". Hij spreekt daar na den zegen uit onder doodsche stilte. Dan vlammen geweldige magnesiumfak kels aan en het affuit rijdt vanaf de rechter zijde voor de trappen van den ingang. Weer een kort commando „Presenteert het ge weer!" De vaandels neigen; de kist met stoffelijk overschot wordt op het affuit ge heven. Onder de tonen van het koraal "Jesus meine Zuversich" formeert zich de rouw parade en treedt in een gang van fakkel- diagers naar den weg Freystadt-Deutsch- Eylau, waar de bereden legerafdeelingen zich bij den stoet aansluiten. De tocht door den nacht. De stoet, die daar voorttrekt in het schijn sel der fakkels, tusschen de hoog oprijzende boomen in het zwijgende land, biedt 'n mach tigen aanblik. De muziekcorpsen laten een plechtige treurmuziek hooren. Aan den spits marcheert het corps trompet ters van het artillerie-regiement. Daarachter volgt een &>cadron van het ruiter-regiment en de eerewacht-compagnie van het infante rie regiment met de vaandels. Dan volgt van den staf der eerste divisie, kolonel Hoepner, die op een kussen den maarschalkstaf van Von Hindenburg draagt en officieren met de ordeteekenen van den maarschalk begeleiden hem. Door zes paarden getrokken volgt het af fuit met het stoffelijk overschot. Zes offi cieren van het eerste artillerie-regiment hou den den teugel. Achter de kist schrijden de verwanten en de naaste vrienden van den grooten doode. Dan volgt de generaliteit van het leger, met aan den spits luitenant-generaal Von Rundstedt en luitenant-generaal von Brau- schritsch. Daarachter marcheeren de muziek corpsen. De overige deelen van het infante- rie-regiment en een batterij artillerie vormen de staart van den stoet onder leiding van den commandant der rouw-parade, generaal-ma joor Woldrig. Langzaam rukt de rouwparade tusschen de fakkeldragende S A. en S.S. op in de richting van Heinrichsau. Dof klinkt de stap der compagnie, en dof rollen de affuiten en de hoeven der paarden trappelen op den >veg. Na twee kilometer wordt de eerste rouw parade afgelost door een tweede, die bestaat uit een gemotoriseerde afdeeling en een compagnie rijwielen en motorrijwielen. Nog eenmaal presenteert de afgelosten-colonne het geweer en het stoffelijk overschot wordt door officieren van het eerste affuit overge bracht op een motor-affuit. Dan beweegt zich in een wat snellere vaart de stoet door een ononderbroken gang van fakkels in de richting van Tannenberg. De klokken luiden. In alle dorpen luiden de klokken. Oost- Pruisen geleidt zijn veldmaarschalk naar de laatste rust. op de plaats van zijn grootste overwinning. Guirlandes hangen van boom tot boom en op sommige plaatsen heeft men de vruchten van het veld daarin gevlochten. In Osterode zijn lichtende zuilen opge steld, de lantarens zijn omfloerst. Het ge heele dorp is op de been. Uit de geheele streek zijn tienduizenden hierheen gekomen om den stoet te zien voorbijtrekken. Op ver schillende plaatsen zijn eerepoorten opge richt met den laatsten groet. Ook bij Reiche- nau staan de menschen reeds sedert uren in afwachting van den droeven stoet. Bij Proegenau buigt de stoet van den groo ten straatweg af en gaat voorbij Tannenberg met de Ordekerk. Dan komt men langs den Veldheersheuvel, waar een monument er aan herinnert, dat generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg van hier uit den slag bij Tannenberg leidde. Bij Paulsgut zwenkt den stoet weer naar het Noorden, naar Hohen- stein en vandaar naar het Tannenberg-mo- nument. Toen de dageraad aanbrak. Toen de dageraad aanbrak, ging het voorbij den Veldheerheuvel van Frögenau, den heuvel waar vanaf Paul von Hinden burg den slag bij Tannenberg heeft geleid Uit de schemering doemen de contoeren van de gedenksteen op. De stoet houdt halt en vertoeft een oogenblik op de plaats, waar Duitschland's grootste veldheer zijn be roemde overwinning bevocht. Verder op staan tusschen de spoorwegkruising en Ho- hensteun de troepen opgesteld van het escorte, dat van hier af de kist van het auto- en motor-escorte zal overnemen. Aan den kop staat een bereden muziek kapel, daarachter twee escadrons ruiterij, dan een regiment infanterie, gevolgd door de vaandels van Hindenburg's oude regi menten en daarachter de affuit, die de kist naar het Tannenberggedenkteeken zal bren gen. De affuit is bespannen met 6 paarden, die elk door een officier aan den teugel worden geleid. Deze wordt weer gevolgd door 2 compagniën infanterie en marine. Groote belangstelling. Tegen den ochtend wordt het koud. Een groote menigte heeft zich langs den weg ge- schaart en de zon verrijst prachtig boven de kim. Het is kwart voor vijf, als de stoet het Tannenberg-monument nadert. De auto, die de motor-affuit met de kist heeft getrokken, stopt naast de bespannen affuit. In een auto daarnaast zitten 8 officieren die de orde teekenen, helm en degen en den veldmaar schalkstaf dragen. Het overtillen van de kist duurt slechts eenige minuten, dan zet zich de stoet onder het doffe geroffel der omfloerste trommels weer in beweging. Er klinkt een koraal „Ach, bleib mit deiner Genade". Langs den gehee- len weg door Hohenstein tot aan het gedenk- teeken toe staat langs den weg de arbeids dienst S.A. en S.S. geschaard. Daarachter staat de bevolking, die met ontroering den stoet ziet langs trekken. Reeds te ongeveer vijf uur hoort men bij het gedenkteeken in de verte de klanken der treurmuziek. De offervuren ontstoken. Dit is het signaal voor het ontsteken der reusachtige offervuren op het vlakke terras der acht hooge torens van het monument. Zwarte rookpluimen stijgen naar den strak blauwen hemel omhoog. Dan nadert de stoet en zwenken dc beide De bijzetting van wijlen Rijks president von Hindenburg. (Dag. Overzicht). Gandhi weigert weer te eten. (Bui tenland). Dollfuss' marteldood. (Buitenland). (Zie verder eventneel laatste berichten voorste eskadrons voor den ingang naar rechts en links. Gedempte commando's klin ken, de kist wordt van de affuit geheven en door 12 officieren in den Veldheertoren ge dragen vanwaar het stoffelijk overschot na de rouwplechtigheid zal worden bijgezet in den daarbij inliggende maarschalktoren. Het achter de affuit komende gedeelte van den stoet trekt verder den straatweg op. Nadat de vaandelcompagnie van de Rijksweer het monument weer heeft verlaten ligt het weer stil in den vroegen ochtend. Slechts eenige S.S.-leiders, die de opzetting regelen, zijn in de omgeving. Pas tegen 7 uur werden de eerste gasten verwacht De treinen komen. Zooals de zonsopgang liet voorzien, is het een prachtige dag geworden. Krans op krans wordt opgestapeld. De met oorlogs linten bedekte kist blinkt in het gouden zon licht. Inmiddels komen op het station de extra- treinen na elkaar binnen en het parkeerter rein nabij het Tannenburg-monument is al vroeg in den ochtend gevuld met auto's. Ge leidelijk wordt het ook drukker op de vlakte rohd het monument. Vaandels van S.AS S. en Hitler-jeugend en voormalige Frontstrij ders marcheeren aan. De omgangen van de torens worden bezet door soldaten met het geweer aan den voet. De laatste maatregelen worden getroffen door den chef der politie Daluge. Korten tijd later verschijnt ook de groepsleider der S.S. in Oost-Pruisen von Zeieski. Groep na groep der verschillende organi saties marcheert thans op. Vele officieren gaan den veldheerforen binnen om de eere- wacht bij de baar af fe lossen. Aanwezig is o.a. een delegatie van het Oost-Pruisische infanterie-regiment 147 „Von Hindenburg'', en een delegatie die van het 3e regiment te voet, uit welk regiment de veldmaarschalk zijn loopbaan begon. Een enorme drukte. Tienduizenden stroomen naar het gedenk teeken. De treinen komen binnen met tus- schenpoozen van eenige minuten. De rijkspost onderhoudt busdiensten met Berlijn en andere plaatsen en ook uit Polen arriveert een lange extra-trein met Duitschers uit de na den oot- log Poolsch geworden gebieden. Ook uit an dere gebieden buiten de Duitsche grenzen arriveeren delegaties, o.a. uit het Corridor- gebied en uit Bohemen. Korten tijd later ariveerden leden van het corps diplomatique uit Berlijn. Men kan zeggen, dat practisch alle lan den der wereld vertegenwoordigd zijn en men ziet prachtige uniformen en vele uit- heemsche gewaden. Ook alle Duitsche auto riteiten, de rijksstadshouders en de gouw leiders zijn aanwezig. De ex-kroonprins arriveert, evenals zijn broer Prins August Wilhelm. Overste von Hindenburg heeft de kist den geheelen nacht begeleid en bevindt zich thans ook bij het Tannenberg-monument. Tegen 9 uur begint de opmarsch der eere delegaties, die zich opgesteld hebben bij den achtersten toren en die thans het gedenktee ken binnentrekken. Om 10 uur betrekt het eere-bataljon van de rijksweer de wacht bij het gedenkteken. Vele wagens met kransen worden uitge laden, die met vrachtauto's vervoerd worden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1