8 I Spoct DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. DE STERRENHEMEL 8—15^UJG. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.) ZUIP OPRECHTE WOORDEN VAN HESS. Fransche terughoudendheid stelt teleur. NIEUW CONCENTRATIEKAMP. Voor cx-S. A. leiders. OUD-MINISTER VERBANNEN. Voor den duur van viji jaar. HET VERBOD VAN DE STÜRMER". Wegens een onaangenaam artikel. NAZI KRIJGT 15 JAAR KERKER STRAF. GANDHI STAAKT WEER HET ETEN. Ter boetedoening voor ander mans fouten. MYSTERIEUZE DIAMANT. Aanbod van 50.000 Pond geweigerd. Ster y grootte, of Ster J" grootte. Ster */j 1« gr. I™ Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij bet Bureau Industrieelen Eigendom onder No. 64^32 EEK ©V0U£MMN 3 LAATSTE KV2JTE1ER #NTECVEmAN VENUS MABS JUPITEK KATURNUS® Sterretijd 19 h 7 min. In druk letters vermeld zijn de namen van de sterre beelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Een maanloos kaartje. S a t u r n u s komt deze maand steeds dichter bij de Oostelijke ster van den St een bok. Zijn rechte klimming neemt af van 21 h 55 min tot 21 h 47 min, z'n Zuider declina ie neemt tot van 14,2 graden tot 14,9 graden. Verzocht wordt de teksten aan te passen aan de verdere berichten. Het Engelsche blad trekt uit een en ander de slotsom, dat de ge beurtenissen al drie dagen te voren te Ber lijn bekend waren. De „Petit Journal" bevat een interview, dat de vertegenwoordiger van dat blad, Sta nislas de la Rochefoucauld, in Juli met mi nister Hess heeft gehad. Hess beklaagt zich over het uitblijven van weerklank in Fransche regeeringskringen op zijn rede van Koningsberg op 8 Juli, waarin hij „Frankrijk een hand toestak(Men zal zich herinneren dat Hess toen o.a. gezegd heeft: De Franschen zijn, naar ik vertrouw, vervuld van den wil tot vrede. Ik doe een beroep op de frontsoldaten in andere lan den en op den goeden wil van hun regeerin gen om onze vredelievende bedoelingen te ondersteunen.) De populariteit van den leider, zoo zeide Hess tot den Franschen journalist, is na 30 Juni slechts gestegen. Duitsch-Fransche toenadering is noodza- kelijk. Vooral is samenwerking in econo misch opzicht geboden. Op de vraag wat Hess dacht van de re- geeringskwesties in Parijs, antwoordde deze, dat hij zich niet met binnenlandsche politiek van Frankrijk bemoeit, en evenzeer aan Franschen het recht ontzegt zich met Duit- sche binnenlandsche kwesties te bemoeien. De la Rochefoucauld besluit het interview met de woorden: Thans heeft de Fransche regeering het woord. Hess spreekt verstandig. Hij spreekt als een strijder en soldaat. In mijn oogen heeft deze manier van spreken de groote verdienste van oprecht te zijn. Naar United Press aan de bladen meldt, is in Lichtenburg bij Torgau (Saksen) Duitschlands nieuwste concen tratiekamp ingericht Een groot aantal ex-S-A.-leiders, die onder verdenking staan iets uitstaande te hebben gehad met de Röhm-affaire, zijn naar dit kamp overgebracht Het kamp wordt bijzonder streng bewaakt. In het kamp bevinden zich een groot aantal bekende persoon lijkheden, o a. Werner von Alvensleben, een gewezen officier, die kort voor Hit- Ier aan het bewind kwam, een soort schakel vormde tusschen Von Papen en Adolf Hitier; verder de gewezen leider van het Berlijnsche bureau voor aca demische uitwisseling, Adolf Morsbach; debekende verdediger van Ludendorff in het hoogverraadproces dat volgde op Hitler's putsch te München in 1923, Luetgebrun; baron Medem; en ten slotte de bekende plaatsvervangende leider van den Stahlhelm en candidaat voor het rijkspresidentschap: Theodor Düs- terberg. Arpinati, de vroegere Italiaan- sche onderminister van binnenland sche zaken, die uit de fascistische partij werd gestooten wegens in subordinatie tegen de leiding der partij, is tot vijf jaar verbanning veroordeeld. De correspondent van de „Times" meldt, dat het veertiendaagsch verbod van de „Stürmer" het gevolg zou zijn van de plaat sing van een artikel over den Joodschen in vloed op de regeering der Ver. Staten. Ofschoon de president geen Jood is, zegt de „Stürmer", is toch iedereen in zijn omge ving Jood. Elf ministeries, daaronder dat van defensie, worden door Joden geleid Bo vendien wonen talrijke Joden in New-YoiK waarvan de burgemeester ook een Jood is New-York wordt het centrum van de anti- Duitsche propaganda en den boycot van Duitsche goederen genoemd. Intusschen schijnt de Tiraes-man zich te vergissen. Althans een Reuter-bericht uit Berlijn meldt, dat het bewuste staatshoofd, die in het beleedigende artikel bedoeld wordt, de Tsjecholowaaksche staatspresident Masarijk zou zijn. DE VREDELIEVENDE HITLER. Oostenrijk wordt met rost gelaten. De „Daily Mail" publiceert een speciaal interview met Hitier, waarin de Rijkskan selier verklaarde: „Wij vragen slechts onze tegenwoordige grenzen te handhaven en wees ervan over tuigd, dat wij nooit oorlog zullen voeren dan alleen uit zelfverdediging". Tenzij Engeland ons aanvalt, zullen wij nooit met dat land in conflict geraken, niet aan den Rijn noch elders. Wij willen van Engeland niets hebben en ik zou het leven van geen enkelen Duitscher er aan willen wagen om welke kolonie ter wereld ook te veroveren. Wij weten dat de voormalige Duitsche Kolonies in Afrika een kostbare luxe zijn, zelfs voor Engeland". Met betrekking tot de Oostenrijksche kwestie zeide Hitier: „Wij zullen Oostenrijk niet aanvallen, doch kunnen niet verhinde ren dat de Oostenrijkers het vroeger contact met Duitschland zoeken te herstellen Oos tenrijks onafhankelijkheid was boven eiken twijfel verheven en niemand twijfelt eraan of de vereeniging van Duitschland en Oos tenrijk is op het oogenblik onmogelijk, daar de oppositie van het overige Europa te sterk zou zijn. Op een vraag of de vereeniging van de functies van rijkspresident en rijkskanselier van blijvenden aard zou zijn, zeide Hitier, dat het zou duren zoolang door een volks stemming de basis der regeering niet wordt weggenomen". DE ENGELSCHE „BANK-HOLID AY". Meer vacantiegenieters dan ooit. Een aanzienlijk deel van de vacantiegan- gers heeft Londen Zaterdag reeds verlaten en de cijfers van het treinverkeer bewezen, dat er nog nooit zooveel menschen op reis waren gegaan In minder dan twee uur wa ren Zaterdagmorgen 10.000 reizigers van het Paddingtonstation vertrokken met be stemming naar ver afgelegen vacantie- oorden. Dit is het hoogste aantal, dat de Great Western Maatschappij in dertig jaar heeft geboekt. Voor treinen welke van Wa- terloo-station vertrokken waren 21000 plaat sen gereserveerd, dat is 6000 meer dan ver leden jaar bij deze gelegenheid. Voor het vervoer van reizigers van Londen naar de boottreinen voor het vasteland waren 50 extra-treinen noodig en men schat dat 50.000 vacantiegangers in .den loop van den dag naar het vasteland zijn overgestoken. De spoorwegen van het land hebben voor deze bankvacantie gerekend op een totaal vervoer van 12 millioen menschen. De Londenaars vertrokken in drommen naar buiten om Bank-Holiday te vieren, meldt men nog nader. Meer dan 20000 locomotieven en 43.000 spoorwagens hebben Zaterdag een afstand van 4 millioen mijl af gelegd. Naar schatting zouden gedurende net week-end dagelijks meer dan 1.250.000 auto's en tien millioen rijwielen over de we gen rijden. Sedert 30 jaar waren de treinen, omnibussen en vliegtuigen niet zoo bezet ge weest. Het militair gerechtshof te Graz veroor deelde Maandag den nazi Eisenhut wegens hoogverraad tot 15 jaar zware kerkerstraf. In December kwam het te St. Margarethe tot botsingen met de gendarmerie. AUTO-ONGELUK IN BELGIE. Op den weg van Gent naar Aalst. Een personenauto, waarvan de chauffeur dronken was, heeft op den weg van Gent naar Aalst drie ipersonen aangereden, waar van twee op slag werden gedood. De chauffeur reed met razende snelheic verder en bekommerde zich niet in het minsi om zijn slachtoffer. Nog een vrouw werc gedood. De auto sloeg ten slotte te pletter tegen een langs den weg staanden paal. De chauffeur liep daarbij een dubbele schedel breuk op. Men heeft weir.ig hoop hem te kun nen redden De andere vijf inzit.enden van de auto werden min of meer ernstig gewond. DE TOESTAND IN ALGERIJE. Troepenversterkingen te Constantine. De „Matin" meldt uit Boe (Algiers), dat de burgemeester van Constantine, Morinaud, na de botsingen tusschen Arabieren en Jo den de eerste veiligheidsmaatregelen heeft getroffen. Hij heeft de politie opgedragen slechts in het uiterste geval van de vuurwapenen ge bruik te maken en slechts nadat tevoren in het Fransch en het Arabisch zal zijn gesom meerd. Voorts heeft de burgemeester een pro clamatie tot de bevolking doen aanplakken. In extratreinen zijn verscheidene bataljons ter versterking der troepen te Constantine aangekomen. Bovendien is de sluiting bevo len van een aantal café's welke in hoofdzaak door Arabieren werden bezocht De gouverneur-generaal van Algiers, Carde, die thans te Parijs vertoeft, zou nog gister naar Marseille vertrekken en vandaar per watervliegtuig naar Algiers en Constantine vliegen, waar hij hedenavond hoopt aan te komen. Mahatma Gandhi begint mor gen te Bombay een vasten van een week om te boeten voor de fouten van een zijner discipelen. Men ge looft, dat de Mahatma aan het ein de van zijn vasten in een radiorede zijn politiek program voor de toe komst zal uiteenzetten. Dé regee- rig slaat ieder woord, dat Gandhi spreekt, met groote aandacht gade. Een Amerikaansche dame, eigenares van de schitterende, doch beruchte Hope- diamant, is met dit kleinood in Engeland aangekomen, alwaar zij een bod van 50 000 Engelsche ponden (bijna 4 ton) weigerde De diamant heeft de grootte van een duiven-ei en straalt een blauw-1 violet licht uit. De historie van dit edelgesteente wae reeds in de 17de eeuw nauw verbonden met moorden en financieele strubbelin gen. De eigenares vertelde echter dat zij desondanks deze sinistere reputatie, den steen reeds gedurende 25 jaar in haar bezit heeft; geen enkele maal heeft hij haar ongeluk bezergd. Eén van haar mannelijke kennissen heeft echter .ongeveer 6 jaar geleden, de diamant in handen gehad en stierf en kele weken later na een diner aan een raadselachtige vergiftiging. Ook tijdens den overtocht van de be zitster van dit bijzondere kleinood van Amerika naar Engeland, met een boot van de Cunard-White Star lijn gebeurde er iets, dat de reputatie van den steen rechtvaardigt. Eén van de passagiers bewonderde de diamant en had hem daarvoor in zijn handen genomen. Kort daarop werd hij ernstig ziek, zonder dat de scheepsarts ook maar de minste afwijking kon ont dekken. De diamant, die 44 2/8 karaat heeft, zou gestolen zijn uit een Hindoe-tempel en bezat volgens overleveringen een ge heime macht. Tot zfjn vroegere eigenaren behooren o.m. Marie-Antoinette, die stierf onder de guillotine; haar vriendin, de Prinses Lamballe, die tijdens de revolutie door het gepeupel op vreese- lijke wijze werd vermoord; een Russi sche Prins, Kanitovski geheeten, die de actrice, waaraan hij de diamant had ge leend, doodschoot en die zelf twee dagen later door opstandelingen werd ver moord Nog verschillende andere eigenaars kwamen op mysterieuze wijze om het leven, zoodat men geneigd is geloof te hechten aan het mysterie dat den pracht- steen omgeeft. IN EEN KANO OVER HET KANAAL. Een 22-jarige Duitscher Fink uit Keulen, is gisteren met een kano het Kanaal overge stoken van Calais naar Dover in 5 uur en 50 minuten. Hij wil vandaag per schip naar Calais terugkeeren. HET ALCMARIA NIEUWS. Het Augustus-nummer van het Alcmaria- Nieuws is prachtig op tijd verschenen. Dat stemt altija verheugend, doch wat van nog meer beteekenis is, is wel het feit, dat de in houd van belang kan worden genoemd. Im mers, als eerste artikel bevat het A. N. een bijdrage van de hand van L(utterot), die uitvoerig uiteenzet, waarom hij tegen een hoofdklasse is. En L. eindigt zijn beschou wing met: „Niet een hoofdklasse zal het algemeene „spelpeil opvoeren, maar een felle strijd „tegen ruwheid, een eerherstel van den stijl „in de publieke opinie en bovenal een gron dige, uitvoerige zorg voor het jeugdvoet- „bal. Dan zal na verloop van enkele jaren „het vertegenwoordigend elftal zonder door een buitengewone voorbereiding opge- „schroefd te zijn, de gelijkwaardige tegen- „stander van de buitenlandsche elftallen zijn „en een weerspiegeling wezen van het alge- „meenc clubspelpeil". Scheffel heeft een nagedachtenis van wij len den heer D. Schenk, in leven directeur van het gem. sportpark, geschreven, waarin tot uiting komt, wat de heer Schenk voor de Alkmaarsche sportwereld heeft gedaan. Bram Elte is in dit nummer den aanloop begonnen naar ae naderende competitie. Zeer terecht wijst hij op het zich onthouden van alcohol en rooken. Gelukkig wil hij het niet te straf doorvoeren, maar meent en wij zijn het volkomen met hem eens! dat een rook- en drankonthouding van 2 a 3 da gen vóór eiken wedstrijd heilzaam is. Wij zouden er nog aan toe kunnen voegen, dat de spelers de andere dagen der week een groote soberheid moeten betrachten. Vei dei- wijst Bram Elte op het nut van trainen en hij hoopt, dat iedereen de resteerende weken zal komen oefenen, opdat ieder klaar is, als straks het seizoen begint. Elders geeft Bram Elte een verslag van de tour naar België en uit alles proeft men wel, dat dit reisje niet bepaald vervelend is ge weest. Sylvain Bastin geeft weer een Antwerp- sche Brief en Menvad Khan kondigt zich als nieuwe medewerker aan op een wijze, die veel goeds doet verwachten. Een „Eureka" is geschreven door iemand, die een voetbalblad heeft aangekeken voor een muziek-periodiek; de Jazz wordt er in verheerlijkt. En verder de gewone mededeelingen: p.f- jes, enz., mededeelingen van het bestuur, no tulen, kortom het nieuws, dat niet mag ont breken. EEN HOOFDKLASSE HET EURECA? De hoofdklasse-kwestie staat de laatste maanden wel in het brandpunt der belang stelling. Persoonlijk zijn wij voorstanders van een hoofdklasse. In het jongste Alcma- ria-Nieuws is echter een tegenstander aan het woord, n.1. de heer L(utterot), die dan het volgende schrijft: De Milaansche teleurstelling heeft beel wat beroering gebracht in het wereldje der voetbaltheoretici en voetbalbelangstellenden. En wie zifh rekenschap heeft gegeven van de plaats, die het voetbal in de huidige maat schappij inneemt, doordat het menschdom beu van zijn aanhoudende zorgen compensa tie zoekt, weet dat zulks nogal wat zeggen wil. Dagelijks in dagbladen en periodieken verschijnen groote artikelen waarin de betee kenis van de instelling van een hoofdk'asse voor de opvoering van het spelpeil wordt be sproken. t Is niet de eerste maal dat het hoofdklassedenkbeeld wordt gelanceerd, 15—16 jaar geleden heb ik het reeds bestre den, maar nog nimmer is de hoofdklasse idee met zulk een klem aanbevolen als in dezen laatsten tijd. Evenwel ook nog nimmer is er zulk een teleurstelling geweest, als door de nederlaag tegen Zwitserland te Milaan is teweeggebracht. Zoo hoog waren de verwachtingen gespannen, dat bij tegen slag de reactie wel buitengewoon hevig moest zijn. Vooral de Telegraaf geeft leiding aan de beweging ten gunste van een hoofd klasse. Voorgegaan door onzen eminenten Lotsy, hebben in „de Telegraaf" een aantal vooraanstaanden in de voetbalwereld als Harry Denis, dr. v. d. Meulen, mr. Bulder, de beide Kesslers, allen oud-internationals, leiders als Schuitemaker en Bergvelt de in stelling van een hoofdklasse bepleit, de mees ten in verbinding met de invoering van be roepsvoetbal. Groot verschil in appreciatie van ons alge meen spelpeil bij de publicaties vóór Milaan is te merken. De reeks kranige overwinnin gen van onzen Oranjeploeg heeft men thans leeren zien als een tour de force, verricht onder de bezielende leiding van Lotsy, Her- berts, c.s. Ook het groote publiek zijn thans de oogen open gegaan, dat het het spel van het Ned. elftal geen afspiegeling van net algemeene peil vormde, maar was te beschouwen als de reuzenmast van een radiozender, oprijzende uit het vlakke land. Bewonderenswaardig van constructie, maar rustend op een iel voetstuk. Tracht men thans het voetstuk, de basis te verbreeden, zoodat de spits geleidelijk, als die van een kegel, omhoog rijst? Of wil men dicht bij de spits verbreeaing, zonder het ge- heele bouwwerk te consolideeren? Door de instelling van een hoofdklasse m.i. het laatste! Al zal het plaatsen van extra top boven die van onze o nvraJ■!tn (de afdeelingen) veel practische moS1 heden opleveren, als b.v. de keuze der eX en de afstanden, waardoor wel verruim der amateursbepalingen zou moeten voffi1 toch geloof ik, dat dit wel mogelijk zal 3 En tevens dat zulks voor deze groen wel i geringe spelpeilverbetering tengevolge hebben, doch van tijdelijken aard, tenzij me de elftallen van een sterke inslag vooS van buitenlandsche spelers. Voor het Wfrt van de Ned. Elftalcommissie zal dit gemak keliiker wezen, doordat zij in haar keuze he" perkt zal kunnen zijn en voordeeliger Wel licht voor de kassen van eenige bevoorrechte clubs, die meerdere publieke aandacht nu len trekken. znl Een algemeene opvoering van het spelpeil zal er m.i. absoluut niet worden bereikt, integendeel ben ik van overtuiging, dat in de overige afdeelingen, waaruit het beste deel wordt gehaald, het peil zal dalen. Het is een bekend verschijnsel, dat wanneer uit een goep het beste ge haald wodt, de middelmoot onher roepelijk zakt, omdat de ononraid- dellijke prikkel naar boven ont- breekt. In België heeft men sedert een aanta/ jaren ook een hoofdklasse en veel voordeel heeft men er daar niet van gezien. E>e presta ties van het Belgische nationale elftal be. wegen zich in dalende lijn. Toch zal België weer komen op zijn vroegere plaats. De speelwijze van de clubs en van net jeugd- voetbal is in doorsnee reeds veel beter dan dat van de onze. 't Moge nog eenige jaren duren, maar dan is België er, en plukt het de vruchten van een algemeene spelverbetering Het voorstel tot invoering van een hoofd klasse spruit m.i. voort uit eenzelfden geest die reeds eenige jaren toon geeft in onze voetbalkringen, en zich hoofdzakelijk baseert op den angst in appreciatie van het buiten land te dalen en dientengevolge een groote bron van inkomsten te derven. Men versta mij goed, dat ik allerminst wil zeggen, dat de door mij genoemde oudspelers en voetbal- leiders een minderwaardige bedoeling heb ben. Van hen ben ik overtuigd, dat zij met het oog op het buitenland, onmiddellijk voor deel van de instelling van een hoofdklasse verwachten. Maar aan een hoofdklasse zit zeker vast een verruiming der amateursbe palingen en hoogstwaarschijnlijk de invoe ring van het beroepsvoetbal. Op zichzelf heb ik niets tegen het beroepsspel, maar dan af zonderlijk, zonder vermenging van amateurs en beroepsspelers, omdat dit voor de finan ciën van heel veel vereenigingen, die thans met moeite rond komen, funest zal blijken te zijn. Financieel krachtige clubs zijn er niet veel en de praatjes over schijnamateurisme blijken bij nader onderzoek bijna alle slechts praatjes te zijn Bij tallooze vereenigingen heerscht nog een goede amateuristische geest, die bedorven zal worden bij verrui ming der thans geldende bepalingen. De voorgestelde maatregelen, waaraan ik voor een kleine groep een zeker nuttig eiiect niet wil ontkennen, zijn m. i. ontsproten vit den Hollandschen koopmansgeest, die on middellijke baten, i.c. spelpeilverbetering «a het Nederl. Elftal, wenscht, zonder het ge duld te bezitten een algeheele verbetering tot stand te brengen, hetgeen de noodzake lijke ondergrond voor een blijvende vooruit gang is, zonder dat men daarbij het groote en werkelijke doel van het voetbalspel, te zijn een gezonde oefening voor lichaam en geest der jongelingschap, uit het oog verliest. Het voetbal is bijna overal ter wereld tot een kijkspel geworden. Natuurlijk möet men alle krachten inspan nen om ook het liefhebberij werk zoo goed mogelijk te doen. Een gezonde eerzucht dient iedere voetballer te bezitten. Niet alleen door de teleurstelling van Milaan, maar nog in grootere mate door de slechte resultaten van onze elltallen tegen gelijk geplaatste soortgenooten uit het bui tenland de wedstrijd tegen Roma laat ik buiten beschouwing hebben de kenners en leiders doen inzien, dat het buitenland ons is voorbij gestreefd Het zou dwaas zijn te be weren, dat ook ons spelpeil bij vroeger ver geleken, niet is vooruitgaan, maar in tempo van vooruitgang zijn we tenachter gebleven. Berusten is uitgesloten. En nu staan twee wegen open: zinnen op middelen, die een spoedige maar m.i. slechts schijnverbrie- ring zullen brengen, of nauwkeurig onder zoeken naar de oorzaken en dan den lang- zamen moeilijken weg volgen, om verbete ring te brengen van onderen af. Verbetering van onderen af. Volgens mij is de laatste wijze het beste en voor de toekomst het doeltreffendst. Er moeten toch oorzaken aan te wijzen zijn, waarom Nederland achterblijft, hoewel door heel veel clubbesturen veel moeite wordt besteed om hun elftallen onder goede leiding te doen oefenen. Bijna iedere goed ge- 96. „Ik verveel me een beetje", zei Drein, „maar mag ik jou misschien eens voorstellen aan mijn vriend Piet, die daarginds z'.l7„ ne2er Ê'nk met Drein mee. „Ik heet Piet Prikkel", zei Piet toen ze bij hem gekomen waren. „En ik ben Dinsdag", antwoordde de neger. „Ga je mee een zee-taart vangen?" 96. Piet had wel nooit van een zee-taart gehoord, maar von_ die jacht wel een leuke bezigheid. „Jij blijft hierboven zitten i zei Dinsdag tot Piet, „en houdt deze steen stevig vast. Als i nu heel hard „Kiekeboe" roe,laat je de steen los. Ik z*' zorgen, dat hij precies op den koo van de zeetaart ter*c komt"

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6