DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OOSTENRIJK BLIJFT DE ACHDCCH1 TREKKEN. Het Fransche spoorwegongeluk De poging tot herstel der monarchie. De reis van Starhemberg naar Italië. Dinsdag 14 Augustus 1934 136e Jaargang "Daqdiiksxh Oivtzicfil tBuitenland Wat vandaag de aandacht treh I..., Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERIEN11EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. No. 190 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Oostenrijk blijft nog voortdurend de aan dacht op zich gevestigd houden. Niet al leen, dat de „zuiveringsactie" nog steeds niet geheel geëindigd is (wij nemen vandaag on der de rubriek Buitenland juist weer eenige nieuwe vonnissen op), maar twee andere fei ten staan in 't brandpunt van de belangstel ling: de geschiedenis van Otto van Habs- burg en de reis van Starhemberg naar Italië. Otto von Habsburg, de z.g. opvolger van keizer Franz Jozef, heeft met zijn familie jarenlang in België gewoond en daar met belangstelling de gebeurtenissen in Oosten rijk gevolgd. Daarbij zal het hem gebleken zijn, dat Oostenrijk „im groszen Ganzen" zeker niet republikeinsch, maar veel meer koningsgezind is. Er bestond (en bestaat) dus nog altijd een kans, dat de monarchie in Oostenrijk hersteld zou worden. Deze kans werd door den moord op dr Dollfuss plotseling zeer groot en wellicht heeft Otto von Habsburg al gedacht, dat hij nog dit jaar op den troon zou komen. Zijn familie reisde eenige weken geleden al af naar Italië, waar de erfprins zelf later ook zou komen. Toen echter Mussolini liet be kend maken, dat voorloopig nog niet aan een herstel der Oostenrijksche monarchie ge dacht kon worden, veranderde Otto von Habsburg zijn reisplan en ging voor een vacantie-trip naar Denemarken en Zweden, waar hij thans vertoeft. Ondertusschen werken de Oostenrijksche royalisten ijverig verder en wij kunnen er zeker van zijn, dat zij nog wel eens een po ging zullen doen, om een Habsburger op den troon te krijgen. Zij zullen echter terdege re kening moeten houden met het buitenland, vooral met Italië en Frankrijk. Op het oogenblik trekt echter het bezoek van den vice-bondskanselier van Oostenrijk, prins von Starhemberg, aan Italië wellicht nog meer de aandacht. Starhemberg zit nu al eenige dagen in Italië en men gist naar de redenen van dat bezoek. In gewoonlijk welingelichte kringen te Rome doet het gerucht de ronde, dat het voornaamste doel van Starhemberg's bezoek aan Mussolini de bespreking is van een plan tot reorganisatie van de Oostenrijksche Heimwehr tot een goed gedisciplineerd mi litair corps, dat geschikt is voor de verdedi §ing van Oostenrijk. Men gelooft, dat Italië ereid zou zijn de groote kosten, aan de uit voering van een dergelijk plan verbonden, te financieren. In een rede, die Starhemberg Zondag hield voor de in het Campo Austria te gast zijnde Oostenrijksche jongens, verklaarde de vice- kanselier: „Mussolini heeft getoond, dat hij Oostenrijk zal verdedigen niet alleen met woorden, maar ook met daden". Fransche cn Engelsche pers stemmen. De Fransche bladen wijden groote aan dacht aan de reis van Starhemberg naar Italië en houden zich in dit verband bezig met de moeilijkheden, die bij een eventueel herstel der Habsburgers zouden ontstaan. Ook de Londensche bladen bevatten uitvoe rige berichten over Starhembergs reis naar Rome. De Daily Telegraph brengt dit bezoek in verband met de hervorming van het Oosten rijksche leger. De Times schrijft, dat vermoedelijk ook de benoeming van von Papen besproken zal zijn, terwijl 't blad verder vermoedt, dat ook financieele hulp van Italië aan Oostenrijk ter sprake zal zijn gekomen. Ten aanzien van het herstel van de Habs burgers hebben de verantwoordelijke staats lieden van de drie staten van de Kleine En tente zich in duidelijke woorden uitgelaten; weliswaar is de verklaring, dat dit oorlog zou beteekenen, in den laatsten tijd niet her haald, doch zonder twijfel heeft de Kleine Entente haar standpunt te dien opzichte niet gewijzigd. De Daily Herald meent uit het bezoek van Starhemberg te moeten opmaken, dat de in vloed van Mussolini sterker wordt. Het blad meent verder, dat Starhemberg zich een gelijke positie wil scheppen als Horthy in Hongarije. Het Petit Journal is van meening, dat men door de gedachte aan een herstel van de Habsburgers als laatste redding tegen de aansluiting de zwakte van de huidige regee ring aantoont. &dert den dood van Dollfuss is bij de Oostenrijksche regeering, welker politieke richting tamelijk verward is, elk gevoel van zekerheid verdwenen, en tracht vergeefs het kabinet een vaste basis te geven. De socialistische Populaire schrijft, dai Mussolini niet tevreden is over bonds-presi- dent Miklas, omdat deze meer de christen- socialisten steunt dan de burgerwacht, waarvoor men te Rome meer voelt. In ieder geval, zoo schrijft het blad, heb ben de Habsburgers in de laatste weken eenige successen te boeken. De Quotidien waarschuwt ervoor iets aan het huidig bestuur in Oostenrijk te verande- ren. Oostenrijk is op het oogenblik het kruitvat van Europa, de eerste die erin roert kan ai- les in de lucht doen vliegen. Zuidslavische persstemmen. In Zuid-Slavië volgt men, naar het Duir- sche Nieuwsbureau uit Belgrado meldt, de Italiaansche politiek tegenover Oostenrijk met stijgende onrust en groeiend wantrou wen. De Politika wijdt groote aandacht aan de ontmoeting van Starhemberg met Musso lini en Suvich. Het blad verwacht een verras sende Italiaansche actie in Oostenrijk, welke zich misschien ook tegen bondskanselier dr. Schuschnigg zou richten. Het blad schrijft hiertoe o.a.: Het lijdt geen twijfel, of het be zoek van Starhemberg aan Rome heeft groote politieke beteekenis, want Starhemberg is de vertegenwoordiger van het fascistische stre ven in Oostenrijk en bevindt zich dientenge volge in een zekere tegenstelling tot bonds kanselier Schuschnigg, die de fouten van Dollfuss' politiek vermijden en zonder toe passing van methoden van geweld den staat wil regeeren. Daardoor wordt het geheele Italiaansche programa in Oostenrijk niet al leen twijfelachtig, doch ook onmogelijk ge maakt. De beraadslagingen van Starhem berg met Mussolini zijn waarschijnlijk ge voerd met het doel, de bevoorrechte positie van Italië te Weenen onder alle omstandig heden te handhaven. Dit is des te ernstiger, daar Starhemberg over veel meer macht en invloed beschikt dan ten tijde van de regee ring-Dollfuss. Men mag ook niet over het hoofd zien, dat de fascistische pers sedert eenige dagen een snelle actie in Oostenrijk eischt. Het voort duren van de Italiaansche troepen-concentra tie aan de Oostenrijksche grens is eveneens van beteekenis. Men is te Rome waar schijnlijk vast besloten, een vermindering van den Italiaanschen invloed te Weenen met alle macht te verhinderen. Aan den anderen kan koestert men in deze richting allerlei vrees. Het staken van de terroristische actie in Oostenrijk ontneemt de Oostenrijksche re geering de mogelijkheid van een gewelddadig optreden tegen de nationaal-socialisten. De reis van Schuschnigg naar Boedapest vóór zijn reis naar Italië heeft men te Rome opge vat als een bewijs daarvoor, dat Oostenrijk niet volstrekt op Italië is aangewezen. Nadere bijzonderheden. Omtrent het spoorwegongeluk te Frank rijk, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, kunnen wij nog het volgende mede- deel en: Om 4.05 uur zou de sneltrein uit Genève hvt station Avignon passeeren. Daar ter plaatse mag een binnenkomende trein niet grooter snelheid hebben dan 20 a 25 K M per uur, zulks in verband met de vele zich op het emplacement bevindende wissels. Vol gens den machinist reed de trein dan ook niet harder dan de voorgeschreven snelheid, doch reizigers uit den trein hebben ver klaard, dat de trein meer dan 40, zoo niet tegen de 50 K M. per uur heeft gereden Juist op een wissel is een deel der wagens ontspoord. Een goederenwagen liep uit de rails, met dezen wagen nog een wagen le klasse en twee wagens tweede klasse, als mede een postwagen. Onder de dood'et. be- hooit de kapitein ter zee Raymond uit Tou- lon. Het verhaal van een reiziger. Een der reizigers van den vollen treia, de heer Vernet, die met zijn vrouw en zijn 15 jarigen zoon te Romans ingestapt was, heeft zijn ervaringen weergegeven. Daar in de derde klasse wagens geen plaats meer was, hadden zij in een der tweede klas com- Eartimenten een plaatje kunnen vinden De eer Verent zat apart in een coupé, zijn vrouw en zijn zoon in een'aangrenzend com partiment. Reeds in Grenoble, zoo vertelde de ooggethige, had de trein 23 minuten ver traging. Bij het passeeren van de brug bij Vernassot behield de trein zijn volle snel- hied. hetgeen tegen de voorschriften is, daar er bij deze brug altijd snelheid geminderd moet worden. Ik had toen een gevoel, alsof er iets niet in orde was en ik vreesde, dat er ieder moment een ongeluk zou gebeuren Wonder boven wonder geschiedde er niets Daar de heer Vernet dit traject meermalen heeft gereisd, is hij goed bekend met het dien en laten van de treinen, de snelheden waar mede bepaalde punten gepasseerd worden De botsing. Bij het binnenkomen van het station te Avignon verminderde de machinist wederom geen sneiheid, alhoewel het maximum slechts 20 K.M. bedraagt. Ik wist toen wel zeker, dat het mis was, zeide de heer Vernet, en onmiddellijk daarna hoorde ik een gekraak van wagens, ik voelde een hevigen schok, probeerde op te staan, doch werd wel vier maal omver geworpen. Alles om mij heen was pikdonker, ook op het station brandde geen enkel licht. Na eenige oogenblikken va.i angstwekkende stilte hoorde ik uitroepen van vrees en gekerm van menschen, die gewond of bekneld waren. Ik heb mij langs een rei ziger, die in de deuropenen bekneld za? ge werkt, om te zien wat er van mijn vrouw en mijn zoon in het andere compartement ge worden was Mevrouw Vernet was zwaar gewond de vijftienjarige zoon was op slag gedood De reddingswerkzaamheden werden zeer be moeilijkt door de duisternis, die de plaats van de ramp omhulde. De oorzaak. De procureur van de republiek Clerc was spoedig op het terrein van de ramp aanwezig om een onderzoek naar de oorzaken van hel onheil in te stellen. De machinist Achard houdt vol, dat hij nergens de voorgeschreven snelheidsgrens overschreden heeft. Bij het binnenloopen van het station zou hij volgens zijn bewering niet harder dan 20 K M. gereden hebben De man heeft bij het ongeluk een zware h rotd- wonde opgeloopen en is naar een der zieken huizen vervoerd. De stoker, de 27-jarige Perutier, die afkomstig is van het depot der spoorwegen te Marseille, heeft verklaard, dat op ongeveer 200 meter van het station te Avignon het déraillement plaats vond De wagen onmiddellijk achter den tender :ep uit de rails. Bij het binnenrijden van ne. station heeft deze eerste wagen den postda gen 180 graden omgezet, waardoor dez J.n le klasse personenwagen en de twee tweede- klasrijtuigen uit de rails gewipt heeft cn ernstiir heeft beschadigd. De locomotn-f is tengevolgf van dit alles ondersteboven ge slingerd en heeft alles tot een vreeseiijke chaos getransformeerd. Genietroepen onder leiding van ko onel Morin hebben zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven om de orde te handhaven en met de herstellingswerkzaam heden een aanvang te maken. Voor zoover bekend zijn er bij dit ongeluk geen Nederlanders gedood of gewond. BRAND IN EEN FRANSCHE KALIMIJN. Nog eenige mijnwerkers opge sloten. In een schacht van de kalimijn van Ensisheim in den Elzas hebben gister middag twee ontploffingen plaats ge had, waardoor brand ontstond. Van de tien in deze schacht verblijvende mijn werkers konden drie met zware brand wonden geborgen worden. Over het lot der zeven anderen is men in het onzeke re Men weet vooralsnog niet, wat de oorzaak van het ongeluk is. Nader wordt gemeld: De ongeluksschacht is in een dichte rookwolk gehuld Het zal de eerste dagen niet mogelijk zijn de vier arbeiders, die zich nog in de mijn bevinden, te redden. Men was aanvankelijk in de veronder stelling, dat zich nog zeven mijnwer kers in de schacht bevonden, maar la ter hebben zich drie aangemeld, die had den kunnen ontkomen De drie zwaarge wonden zijn in een ziekenhuis opgeno men. Negen dooden en negen zwaar gewonden. Het ernstige mijnongeluk in de kali mijn van Ensisheim in den Elzas heeft volgens de laatste berichten 9 dooden geëischt. Negen zwaar gewonden ver- kee~en nog in levensgevaar. Het ongeluk geschiedde in de schacht St. Theresia. gistermiddag tegen 1 uur op een diepte van 860 M waar gewoon lijk 150 arbeiders drie dagen per week werken Gisteren waren echter slechts 12 man afgedaald om een kabel vair de liftkooi te repareeren Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting ontstond een vreeselijke ontploffing, die buiten de schacht in een kring van verscheidene kilometers werd gehoord. In een oov wenk stond de schacht in vollen vlatri Slechts vier arbeiders slaagden er in zich uit de vlammenzee te redden. Na aankomst in het ziekenhuis bleek een van hen reeds te zijn overleden. Ondanks alle inspanning slaagde de reddingsbri gade er niet in tot de andere ingesloten kameraden door te drine^n. zoodat deze allen in de viammen omkwamen. Pas gisteravond laat slaagde men er in de lijken van drie hunner te bergen. FINANCIEEL SCHANDAAL IN FRANKRIJK. Te Vitry le Fran^is is een groot financieel schandaal ontdekt, waarin een groote land bouw- en industrie-onderneming is betrokken. De onderneming, welke zich voornamelijk belastte met den in- en verkoop van graan, heeft plotseling haar betalingen moeten sta ken. Het passief zou frs. 15 millioen bedra gen. Tal van credietintstellingen en handelaars zijn voor millioenen benadeeld. ZYRARDOW-SCHANDAAL AAN HET ROLLEN. De Fransche directeur-generaal van de Zyrardowfabrieken nabij Warschau, dr. Ver- maerch, is onder politietoezicht gesteld. In zijn woning is een huiszoeking verricht. De bekende advocaat en politicus Alexan- der Lednicki heeft zelfmoord gepleegd door uit het raam te springen. Lednicki was bij de zaak betroknen en heeft met twee andere Poolsche advocaten de overeenkomst tot stand gebracht tusschen Boussac, den Fran- schen hoofd-aandeel'houder der fabrieken, en de Poolsche aandeelhouder, die in de minder heid waren. Deze overeenkomst heef in Polen scherpe critiek teweeg gebracht, waardoor Lednicki waarschijnlijk tot zelfmoord gekomen is. Hij nam een vooraanstaande plaats in de Pool sche Vrijmetselaars-beweging in. FRANSCH SERGEANT-MA FOOR DOOR SCHILDWACHT DOODGESCHOTEN. In den afgeloopen nacht is voor het kruit magazijn van het oefeningsterrein der artil lerie te Fontainebleau een sergeant-majoor, die zijn inspectieronde maakte, door een schildwacht, doodgeschoten. De sergeant majoor had niet geantwoord op den aan roep van den schildwacht. De militaire auto riteiten stellen een onderzoek in. HEVIGE ONWEDERS IN OOSTENRIJK. Een onweer, dat zich gisteren ontlast te boven Pongau en Pinszgau, heeft ern stige schade aangericht. Het plaatsje Erihach staat gedeeltelijk onder water. Bij Maishofen is de weg voor een deel weggeslagen. Te Fusch aan den Gross- glocknerst raat weg heeft men een brug moeten sloopen om het gevaar voor stu wen van het water te voorkomen. Te Hoef bij Laxenbach staan de huizen on der water. De Rausise-straatweg is over een afstand van 4 kilometer overstroomd en beschadigd. VIER DOODVONNISSEN TE WEENEN. Tegen politiemannen die de Bondskanselarij bezetten. In het proces tegen de negen politieman nen, die 25 Juli de Bondskanselarij hebben helpen bezetten, werden Maandagnamiddag door de militaire rechtbank vier doodvonnis sen geveld. De vier vei oordeelden zullen worden opgehanden. Van de overigen werden er twee veroor deeld tot levenslang kerker, twee tot 20 jaar en één tot 15 jaar kerkerstraf. Alle verdach ten werden schuldig verklaard aan hoog verraad. Na het requisitor van den openbaren aan klager, die zeide dat de verklaringen van de verdachten, dat zij meer.en dat het om een geheel wettige atie ging, absoluut ongeloof waardig waren, richtte de voorzitter een laatste vermaning tot de verdachte om te bekennen. Zij bleven echter volhouden, dat zij onschuldig waren en in dwaling gehan deld hadden. OTTO VAN HAdSBURG TE STOCKHOLM. Aartshertog Otto van Habsburg is giste ren te Stockholm aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in het Grand Hotel. RELLETJES IN ENGELAND. Botsing tusschen politie en boeren. Uit Cock wordt gemeld, dat de politie daar met revolvers en geweren moest ingrijpen tegen een aantal boeren, die zich verzetterj tegen een execut^rialen verkoop Bij bet /-chieten werden eenige peiwu m zwaar gewond Op eer andere plaats i«ad de po' tie, die ongeveer 500 man sterk wa« nv •mo m'-tokken tegen groote menigten boeren op. Oostenrijk blijft de aandacht trekken. (Dag. Overzicht). Brand in een Fransche kalimijn; 9 dooden. (Buitenland). Nieuwe doodvonnissen in Oosten rijk. (Buitenland. Dorpsbrand in Polen, 118 huizen in de asch gelegd. (Buitenland). Mijnramp in China, 23 dooden (Buitenland). Drama te Zeist, vader doodt zijn twee kinderen. (Binnenland). Tragisch voorval in Kollum: een vader doodt bij ongeluk zijn kind met een sikkel. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). TREINROOF IN POLEN. Op het traject ZyrardowWarschau is het postrijtuig van den trein beroofd. De da ders maakten 150.000 Zloty buit en konden zonder sporen achter te laten uit de voeten komen. DORPSBRAND IN POLEN. 118 huizen in de asch gelegd. Het dorp Mokre in het Woywodeschap Loss is geteisterd door een reusachtige brand, waardoor 118 woonhuizen en land bouw gebouwen in de asch werden gelegd. 160 bewoners werden dakloos. Vrijwel niets kon worden gered hoewel 17 brandweren aan het blusschingswerk deelnamen. PERSCAMPAGNE TEGEN JAPAN IN SOWJET-UNIE? Beschuldiging Japansch ministerie van buitenlandsche zaken. De woordvoerder van het Japansche mini sterie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat het beslist onjuist is wanneer de Rus sische pers beweert, dat er in Japan een anti- Russische campagne gevoerd wordt. Wel moest hij constateeren, dat de Russische pers zich te buiten ging aan een felle campagne tegen Japan. De woordvoerder verklaarde, dat hij tij dens zijn langdurig verblijf als kanselier van de Japansche ambassade te Moskou had er varen, dat anti-Japansche perscampagnes in de Sowjet-Unie altijd verband hadden gehou den met nieuwe politieke stappen, die de Sowjet-regeering overwoog. Hij herinnerde aan de anti-Japansche campagne, die vooraf ging aan den opstand van generaal Ma Tsjang Sjan, aan de campagne waarop het in de lucht doen vliegen van een militairen trein in Noord-Mandsjoerije volgde en aan de actie in de pers kort voor de verklaring van senator Borali ten gunste van erkenning der Sowjet-Unie door de Vereenigde Staten, zoodat de woord-voerder zich afvroeg, wat de Sowjet-regeering thans weer in den zin heeft. INCIDENT IN HONGAARSCHEN GEMEENTERAAD. Bij herdenking van Dollfuss. Na een reces van ettelijke weken werd Maandag de gemeenteraadszitting van Boe dapest wedeT geopend. In de openingsrede van den voorzifter bracht deze o.a. de ge beurtenissen in Oostenrijk ter sprake en stel de voor een betuiging van rouwbeklag te doen toekomen aan de Oostenrijksch regee ring in verband met den dood van dr. Doll fuss Niettegenstaande het gewoonte is der gelijke moties stilzwijgend goed te keuren, verzette een sociaal-democratisch afgevaar digde zich daaitegen met een rede vol hefti ge aanvallen op dr. Dollfuss. De uitvallen van den sociaal-democraat verwekten veel opzien, vooral toen een tweede sociaal-demo craat den eersten spreker bijviel. Er volgde een opgewonden debat en eindelijk bracht de voorzitter de motie in stemming. Deze weid met groote meerderheid aangenomen. ONDERHANDELINGEN OOSTER SPOORWEG. Vermoedelijk heden definitieve afbreking. De onderhandelingen tusschen Mandsjoek- wo en Sovjet-Rusland over den verkoop van den Chineeschen-Oosterspoorwcg in Noord- Mandsjoerije zullen vandaag waarschijnlijk definitief verbroken worden, aangezien de waarnemende minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo, Ohasji, gisteren aankondigde vandaag voor de laatste maal een bespreking met den Sovjet ambassadeur- Joerenef te zullen hebben. Indien zou blijken, dat deze bespreking geen bevrediger^resul taat oplevert, dan zal de delegatiq vlaar- schijnlijk reeds morgen naar HsingflP; te- rugkeeren.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1