DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i m Politieke kopstukken in actie. No. 191 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 15 Augustus 1934 136e Jaargang BxtqeUiksdï Het volk wordt voor de Zondag te houden stemming terdege voorbereid. Vóór of tegen Hitier. buitenland MINISTER-PRESIDENT GOERING HEEFT AUTO-ONGELUK. Het ongeluk. U;af vandaag de aandacht trekt,, SCHUSCHNIGG NAAR ITALIË. RINTELEN ZAL VOOR KRIJGSRAAD TERECHT STAAN. DE IN- EN UITVOER IN DUITSCHLAND. Over de geheele linie een daling. HERNIEUWDE ONRUST IN IERLAND. Tal van daden van sabotage. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 1 PRIJS DER GEWONE AD VER TENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In Duitschland is met ingang van deze week de „verkiezingsactie" begonnen. Met opzet zetten wij dit woord tusschen aanhalingsteekens, omdat er van een eigenlijke verkiezingsactie geen sprake is. Het gaat er immers om, straks „Ja" of „Neen" te stemmen over de aanstel ling van Hitier tot Leider van het Duit echo rijk. Een tegencandidaat is er niet, een tegenpartij komt niet aan het woord, noch in vergaderingen, noch op mee tings, noch voor de radio, noch in de kranten. De actie, die thans is ingezet, is dus geen verkiezingsveldtocht, maar louter en alleen een reclame-campagne voor het Hitler-systeem, dat op alle wijzen wordt gepropageerd. Hitier zal pas Vrijdagavond een rede uitspreken, die door alle Duitsche zen ders zal worden uitgezonden. Doch thans hebben Hitler's „vleugeladjudanten" reeds hier redevoeringen gehouden, waarvan wij hier het een en ander zullen mededeelen. Göbbels spreekt. Gobbels, de rijksminister voor propa ganda, sprak te Neukölnn en zeide o.m.: Toen de thans overleden Rijkspresi dent Von Hindenburg den 30en Januari 1933 den leider tot de macht verhief, brak voor Duitschland een nieuwe peri ode aan. Hindenburg zelf werd tot be schermheer van de Duitsche revolutie. Steeds daarna bleef de Rijkspresident de nationaal-socialistische beweging trouw, zooals wij hem trouVv bleven. Zelfs ver raad en trouwbreuk beteekenden niet de ineenstorting van ons regime, maar leidden tot versterking ervan. Het moet voor den Rijkspresident een heerlijke zekerheid zijn geweest, dat on danks alle beroering de Rijksweer intact en onaangeroerd bleef en dat hij dit leger als heiligste pand van het Duitsche ver leden en de Duitsche toekomst in han den van den leider kon achterlaten. De emigrantenpers had haar groote hoop gesteld op het overlijden van den grooten veldmaarschalk, zij mompelde reeds langen tijd, „wanneer Hindenburg sterft komt de groote crisis!" Zij vestig de haar hoop op oneenigheid in de op perste leiding. Zij kent ons slecht; wat door strijd is verworven, wordt in over winning bijeengehouden. „Het einde zal het bolsjewisme zijn", zoo meenen de emigranten. Zij speculee- ren verkeerd, Duitschland kent het bolsjewisme nog maar van hooren zeg gen. Het is een legende geworden en de hoop op herleving van het meerpartijen- systeem leidt ten hoogste tot onaangena me conclusies voor het intellect der ho pen den. „Het leger zal het niet toelaten", hoopte men in het buitenland. Geen uur later had de Rijksweer den eed van trouw reeds afgelegd. Daarna verklaarde de buitenlandsche pers: „Dit is een staatsgreep van boven; naar den wil van het volk wordt niet meer ge vraagd." Nauwelijks was dat gezegd of de lei der wenschte een plebisciet. Hitier heeft zijn woord gestand gedaan ten minste eenmaal per jaar den volkswil te laten spreken. Omtrent de 6temming van Zondag be toogde Göbbels, dat elke stem er op aan komt. Wanneer er maar één stem min der werd uitgebracht dan verleden jaar, zou het buitenland reeds zeggen: het is althans één stem van de 40 millioen minder geworden, dus over 40 millioen jaar zal het met het nationaal-socialisme gedaan zijn. Wij moeten de wereld too- nen, aldus Göbbels, dat wij eensgezind zijn en dat de emigranten niet slechts tijdelijk, doch voorgoed geëmigreerd zijn. Met een lofrede op Hitier besloot hij zijn uitvoerige toespraak. Göring te Munchen. Göring, de Pruisische minister-presi dent sprak te Munchen. Hij zei, dat het volk geen oogenblik in twijfel of onze kerheid heeft verkeerd wie Hindenburg als president zou opvolgen. Geen Duit- scher twijfelde er aan of het moest Hit- Ier zijn. Niettemin wenscht de rijkskan selier, dat het volk zich over deze zaak zal uitspreken; een bewijs, dat het Duit sche volk in de dingen van beteekenis zelf de beslissing blijft houden. De wereld meent nog steeds, dat het Duitsche volk door dwangmaatregelen wordt onderdrukt, door tyrannen gere geerd en tot den laatsten druppel uitge zogen. De stemming is er om de wereld te toonen, dat de Duitschers het vrijste volk ter wereld zijn geworden, dank zij den man, dien het thans tot de hoogste functie verheft. Bovendien is zij voor iets anders van belang: Aan den anderen kant van de grens leeft een broedervolk. Ook daar wordt steeds gezegd: het volk moet heerschen. Hun zal het bewijs worden gegeven, wie in waarheid regeert. Zij moeten zien, dat de Duitsche regeering, en vooral de Duitsche leider, niet bevreesd behoeft te zijn om op eenig uur voor het volk te verschijnen. Wordt Hitier den 19den Augustus ge kozen, dan wordt de wereld bewezen, dat dit de sterkste garantie voor den wereldvrede is. Dr. Frick te Keulen, Dr. Frick, de rijksminister van bin- nenlandsche zaken, heeft te Keulen een groote redevoering gehouden voor de stemming van Zondag Ten aanzien van de kerkelijke politiek van het rijk stelde hij als minister voor deze zaken vast, dat het programma der N S D A P. van 1920 volgens hetwelk de partij opkomt voor een positief Christendom nog steeds van kracht is. Het is noch de zaak van de partij, noch van den staat de Christc lijke kerken te bestrijden of een nieuwe geloofsprediking nr. te streven. Staat en partij laten veeleer een ieder naar zijn aard zalig worden. Waar de nationaal socialistische staat zich evenwel met alle scherpte tegenkant is, dat onder het mom van kerkelijk religieuse doelstel lingen politiek wordt gevoerd. Ten slotte vergeleek Frick rijkskanse lier Hitier met Frederik de Groote en betoogde hij, dat de prestaties van Hitier als staatsman thans reeds onbetwistbaar voor de geschiedenis vaststaan. Hess op tournee. De plaatsvervanger van Hitier, Hess, is op tournée gegaan. Maandagavond sprak hij te Breslau en gisteravond te Kiel In beide steden sprak hij ongeveer hetzelfde. Rudoli Hess. Zelden zoo begon Hess zijn toe spraak te Kiel is mij een rede zoo moeilijk gevallen als deze, want het is moeilijk iets te motiveeren wat zoo van zelf spreekt als Hindenburgs opvolging door Hitier. Veertien jaar geleden, in den zomer van 1918 kwam Hess toevallig in den Sternecker Braen te Munchen in een klein vertrek waar een zekere Adolf Hitier, hem toen nog volkomen onbe kend, voor een dozijn menschen een le zing hield. Hitier ontvouwde zijn pro gramma en merkwaardigerwijze schoot nietmand van het handjevol toehoor ders in den lach, toen hij zeide, dat de dag zou komen, dat de vlag van de nieu we beweging van den Rijksdag, het Ber- lijnsche paleis, ja van elk huis zou waaien als het zegevierende symbool van het nieuwe Duitschland. Anderen namen Hitiers strijd niet ernstig op, nog lang daarna niet, en dat was hun groot ste fout, want zij verzuimden daardoor den man met zijn handjevol volgelingen onschadelijk te maken toen dat nog ge kund zou hebben. Dit schijnt echter, ge lijk zoo veel in het leven van den leider, voorbeschikt geweest te zijn. Hess vertelde verder van de eerste jaren van Hitiers persoonlijke actie te Munchen, van de gezamenlijke gevan genschap in 1924 en van het succe" in 1932 en 1933 Als een- voorbeschikking beschouwt hij den vroegtijdigen dood van Hitiers ouders, die Adolf Hitier leerde kennen wat ontbering en het lot der poletariërs, als een voorbeschikking ook de jaren aan het front, die hem ge vaar leerden verachten en hem in aan raking brachten met alle standen des oordeel leerden beseffen, een voorbe schikking was de revolutie van 1918, die volks en de nietigheid van standsvoor- ondanks haar misdadige leiding veel uit de oude wereld opruimde, wat later de nationaal-socialistische revolutie in den weg zou hebben gestaan. Ook een voor beschikking was de mislukte staatsgreep van 1924. Zonder deze zouden zijn vol gelingen toen hij later tot geduld moest manen het geloof verloren hebben, dat hij inderdaad een leider was. Hess sprak ook over den 30en Juni, toen Hitiers optreden noodig was om voortaan verraad te voorkomen. Pas daarna, toen eenmaal het afschrikwek kende voorbeeld gesteld was, kon de lei der verklaren, dat niemand meer aan den gewonen rechter onttrokken zou worden. Is het geen wonder, zei hij, dat de grijze generaalveldmaarschalk nog zoo lang zijn beschermende hand van het jonge Duitschland heeft kunnen houden. „Merkbaar heeft de voorzienigheid ge werkt in Hitiers leven. De voorzienig heid handelt door hem onverklaarbaar, tevens echter ook zichtbaar voor allen, die het geluk hebben, zijn werk van na bij te kunnen volgén. Met onvoorwaarde lijke zekerheid blijkt achteraf steeds, dat dit onverklaarbare voorgevoel den leider juist geleid heeft. Wellicht nimmer heeft een staatsman zoo'h werkzaamheid ont plooid als Hitier; het bewijs zien wij in zijn redevoeringen sinds 1920. Het is het wezen van het «gen ie, dat het steeds het belangrijkste en meest voor de hand liggende ziet. De gave juist te zien, acht de geschiedschrijver het voornaamste voor het naar voren komen. De omme keer, die in ons volk geschiedde, is dat geen wonder; dit terugvinden van zich zelf, van de bronnen van zijn kracht, dit herwaken van trots en eerbesef, van den wil zich te handhaven in de wereld, dit vrijmaken van alle internationale ver plichtingen? En de vermindering van de werkloosheid, de autowegen, de werk verschaffing? Zooals ik in den beginne zei, ik weet niet hoe ik het motiveeren moet, want er is maar één Hitier, niets dan Hitier. Ik weet niemand waardiger om het ambt van rijkspresident te be- kleeden. Een opwekkind van von Neutrath. Von Neurath, de rijksminister van buitenlandsche zaken, publiceert een opwekking voor de verkiezing van Zon dag, waarin hij zegt, dat deze niet alleen de regeling van de toestanden binnens lands geldt, maar eveneens de grondbe ginselen van Duitschlands toekomst in de internationale politiek. De kern van de buitenlandsche politiek vormt de eisch van gelijke rechten, waarom Duitschland ook den volkenbond verla ten heeft. De Leider en rijkskanselier is de belichaming van den nationalen wil tot het verwezenlijken van dezen eisch en tot het verzekeren van een vrede in eer en vrijheid. Daarom moeten allen op 19 Augustus opkomen om door te stem men met ja den eisch van gelijke rech ten, vrijheid en eer voor Duitschland kracht bij te zetten. Een artikel van Göbbels. De rede, die dr. Göbbels Maandag te Neukölln gehouden heeft en die door de Duitsche zenders verbreid is, schijnt van zijn kant nog geen voldoende propagan da te zijn geweest. Het Duitsche nieuws bureau verspreidt nu weer éen artikel van zijn hand onder den titel: „Waarom „Ja"?" In dit artikel zegt hij oa., dat de ver- eeniging van het rijkskanselierschap met het presidentschap in handen van Hitier beantwoordt aan de diepste ge voelens van het heele Duitsche volk, daar Hitier inderdaad de vertegenwoor diger der natie is, die spreekt en handelt uit naam van 66 millioen Duitscher,. Daarmee is hij tevens de waarborg voor de Duitsche eenheid, welke weer de eenige borgtocht is voor de bestaansze kerheid van het Duitsche volk Hoe meer het Duitschland aan wapens en kanon nen ontbreekt, des te vaster moet het zich aaneensluiten om zich te handha ven. Duitschland, zoo heet het verder, vroe ger reeds weinig met vrienden gezegend, heeft door zijn nationale revolutie een innerlijke stevigheid verworven, die het den nijd en afgunst op den hals heeft gehaald van een wereld, die door ern stige sociale, economische en politieke crisis verscheurd wordt. Door die in nerlijke kracht is het een waarborg voor hei behoud des vredes geworden. Afgezien daarvan eischt de binnen- landsche taak dringend de vereeniging van de macht en verantwoordelijkheid in één hand. Daarom eiechen de natio- naal-socialisten: „Alle macht in Hitiers handen!" Het Duitsche volk verklaart zich voor den Leider, gelijk de Leider zich voor het volk verklaart. En de wereld zal op 19 Augustus een nieuwe bevestiging van het Duitsche wonder beleven. Het leven van Hitier. Al6 verder propagandastuk verspreidt het Duitsche nieuwsbureau een levens beschrijving van Adolf Hitier, verdeeld in diverse hoofdstukken waarvan het eerste Hitiers jeugdgeschiedenis bevat van 1889, zijn geboortejaar, tot aan het uitbreken van den oorlog. Dan volgt zijn geschiedenis in den oorlog. Op den dag van de revolutie, 9 November 1918, be sluit hij dan politicus te worden. In het begin van 1919 begint hij den strijd te gen de „misdadigers van November." De groei van de beweging wordt geschetst, in September 1919 spreekt hij voor 7 man, veertien dagen later zijn het er 11, dan 25, 27 enz. Einde 1920 heeft hij 3000 volgelingen. In 1921 bewerkt hij het platteland en vormt hij zijn stormafdeelingen en dan worden ons verder van jaar tot jaar, telkens onder het opschrift 1922, 1923, 1924 enz., zijn verrichtingen ver meld. Natuurlijk vormt 1933 in dit menu een hoofdschotel. Dan volgt 1934, waar bij niet vergeten is te melden: „Op 30 Juni slaat hij onder „persoonlijken" in zet van zijn leven een staatsgreep van stafchef Roehm neer en laat de corrup te schuldigen standrechtelijk fusillee- ren". Het slot van deze levensbeschrijving luidt als volgt: Den tweeden Augustus 1934 gaat ee neraal-veldmaarschalk én rijkspresident Von Hindenburg het eeuwige leven in Adolf Hitier neemt bij kabinetsbesluit het ambt van rijkspresident op zich te gelijk met dat van kanselier. Hij be veelt, dat de titel „rijkspresident" ver bonden blijft aan den overleden rijks president en dat hij zelf voortaan den titel voert van Leider (Fuehrer) en rijks kanselier. De rijksweer wordt den eed op den Leider afgenomen. Door de wet van 2-8-1934 verkrijgt Adolf Hitier defi nitief de geheele leiding van het volk. De zoon des volks leidt het volk Duitschlands volk, vertrouw hem als tot dusver. Zijn strijd is uw strijd. Stemt op 19 Augustus met „Ja!" De Pruisische minister-president Goering heeft Dinsdagavond om zeven uur op zijn tocht van München naar Berchtesgaden in de buurt van Bad Aibling een auto-ongeluk gehad. Daarbij liep Goering een ernstige kwetsuur op aan de rechterzijde van den rug, zoomede lichte snijwonden in het ge zicht en aan de knieën. Göring. Ook de overige inzittenden werden licht gewond. Het auto-ongeluk vond plaats, toen van de tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, welke direct gevolgd werd door een andere auto, welke de vracht auto probeerde in te halen. De weg werd hierdoor geblokkeerd en uit wijken was onmogelijk. Goering, die sterk rechts hield, probeerde tusschen de beide auto's door te rijden, hetgeen hem evenwel niet gelukte, daar de weg ter plaatse zeer smal is. Zijn wagen kwam met groote kracht tegen den vrachtauto. De linkerzijde van d« rnmmmm, Do „verkiezingsactie" in Duitsch land begonnen. (D. 0.) Göring gewond door een auto ongeluk. (Buitenland). Auto met drie Amsterdammers verdwenen. (Binnenland). Ongeluk op onbewaakten overweg bij Beilen. (Binnenland). Doodelijk verkeersongeluk te Mier- lo. (Binnenland). Een staatsblad verschenen inzake den steun aan noodlijdende ge meenten. (Binnenland). (Zie Terder eventueel laatste berichten). wagen van Goering werd geheel vernield. De gewonden zija naar het ziekenhuis te Rosenheim overgebracht, waar Roentgen- foto's zijn genomen en noodverbanden zijn gelegd. Na eenige uren kon Goering zijn tocht voortzetten naar zijn landhuis te Ober- salzberg, waar hij kort na middernacht aan kwam. De toestand van Goering is naar omstan digheden redelijk wel. Om 1 uur 's nachts arriveerde Hitier om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van Goering. De Oostenrijksche bondskanselier Kurt Schuschnigg zal Benito Mussolini op 21 Augustus ontmoeten. Deze reis van Schuschnigg naar Italië volgt bijna direct op het verblijf van Star hemberg. Starhemberg zou via Venetië, waar hij een of twee dagen zal doorbrengen, naar Weencn terugkeeren. Schuschnigg zal komen tijdens de groote manoeuvres, welke van 19 Augustus tot 24 Augustus plaats vinden en waaraan alle ministers en ook de duce zullen deelnemen. Het is dus mogelijk dat Schuschnigg niet naar Rome zal gaan, doch Mussolini elders zal ontmoeten. Deze ontmoeting, welke door prins Star- hemberg is voorbereid, zal dus voor de Ita- liaanscne regeering van aanzienlijke infor matieve waarde zijn. Men bevestigt, dat de Oostenrijksche regeering een dossier opstelt, dat betrekking heeft op de verantwoordelijk heid van Duitschland voor de recente ge beurtenissen te Weenen. Volgens een bericht in de Reichspost zal Rintelen, nadat hij hersteld zal zijn, voor een krijgsraad terecht staan. Het herstel van dr. Rintelen maakt goeden voortgang. Volgens de juist gepubliceerde statistiek van den buitenlandscnen handt' over de maand Juli 1934 is zoowel de in- als de uit voer gedaald. De waarde van den invoer was 363 millioen R.M. minder dan de vorige maand en de hoeveelheid 3 pCt.; de waarde van den uitvoer was bijna 17 pCt. minder dan de waarde van den uitvoer in de maand Juli van het vorige jaar. De leider der United Island Partij of de zgn. Blauwhemden-beweging, generaal O'Duffy, is gisteravond te Cork aangeko men ter bijwoning van de overbrenging van het lijk van den Maandag tijdens een bot sing tusschen betoogers en politie doodge schoten boer Lynch, van het doodenhuis naar een kerk in het centrum der stad. De begrafenis zal heden plaats hebben O'Duffy bezocht ook de 7 gewonde man nen in het ziekenhuis. Gisterochtend bleken op vele honderden plaatsen in het land de telefoon- en telegraafleidingen te zijn door gesneden, waardoor groote storing ontstond. Tusschen Dublin en Cork was het tele graaf- en telefoonverkeer tot in den middag onderbroken. Van de daders ontbreekt elk spoor, doch het is duidelijk dat men hier met een georganiseerde, goed voorbereide actie te doen heeft. Een andere sabotage-daad werd gister middag te Dublin begaan, toen onbekenden in benzine gedrenkte lappen en brandende lucifers in de brievenbus wierpen van het postkantoor te St. Stephen Gueen, waarin altijd veel brieven van autoriteiten, die in de buurt hun bureaux hebben, worden gewor pen. Honderden brieven werden vernield, al vorens de brandweer den brand kon blus- schen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1