DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HEI TESTAMENT VAN VON HINDENBURG. BxiQeUikscfi Oueczicfit ^Buitenland iBinnenland Ho. 193 136e Jaargang Commentaren der Duitsche pers. Engelsche en Fransche persstemmen. Wai vandaag do aandacht treht..^ ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. mmm Alle Duitsche bladen hebben natuurlijk het politieke testament van von Hindenburg op de voorpagina gezet en de meeste bladen hebben er een commentaar op gegeven. Zoo zegt de „Völkische Beooachter" o m Het testament van Hindenburg is een aan grijpend woord van afscheid aan zijn Duit sche volk. Daarin heeft hij zich nog eenmaal den man getoond dien wij van oudsher ken den en die bij ons voort zal leven: als de groote Duitscher. Aangrijpend voor ons, orn aat er geen weemoed spreekt uit de woorden van dit testament, doch de trots en he' ver trouwen, waarmee Hindenburg van ons is heengegaan. Dit vaste vertrouwen is zijn na latenschap, die hij ons meegeeft en die za, blijven voortleven, zoolang er menschen zijn van Duitsche afkomst en van Duitschen geest. En in stille aandoening staat het jon ge Duitschland als het van dezen man de woorden leest: „ik dank de Voorzienigheid dat zij mij op mijn levensavond het uur van de opstanding heeft laten beleven" In een historisch document, gelijk het testament van Hindenburg is en blijven zal, is een der gelijke erkenning van den nieuwen staat die met den wil en de medewerking van een Rijkspresident werd opgebouwd, een eer en een plicht tegelijk. De kreuzzeitung zegt, dat het stuk eeu van de weinige documenten zal blijken, die een vergankelijk heden zullen overleven om voor komende geslachten te gelden als een onvergankelijk getuigenis van den Pruisisch- Duitschen geest. Hindenburg is heengegaan in het bewustzijn, dat in de krachtige handen van den leider en kanselier Adolf Hiller, wien hij de verdienste toekent het Duitsche volk vereenigd te hebben, de toekomst van het Duitsche volk in de beiste hoede is. In den geest van Hindenburg, den leider te voigen, dat is wat omschreven wordt met het Pruisi sche woord: „Wir haben nichts anderes als unsere verdammte Pflicht und Schuldigkeit zu tun". De Deutsche Zeitug zegt: De laatste uiting van Hindenburg is zijn dank aan de Voorzienigheid, die hem het uur van de op standing, welke door Hitier verwekt is. liet beleven, zijn dank aan Hitier en zijn getrou wen, die in onzelfzuchtige vaderlandsliefde het werk van Duitschland's heropstanding ter hand hebben genomen, en zijn vaste ver trouwen in de voltooiing van dit werk. Het testament van Hindenburg is een vermaning aan het Duitsche volk om Hindenburg's hoop te vervullen, de historische daad van 30 Januari te bekronen, door op 19 Augustus ia te stemmen. De Lokal Anzeiger zegt, dat Hindenburg s laatste wil toont, hoezeer hij zijn kanselier vertrouwde, hoe de inzichten 'n v^.n ^eze teide mannen zich tot een duidelijke lijn vereenigd hebben, hoe vast ,-\V€q van ^tedam gegrondvest was. De Berliner Boersenzeitung is van oordeel dat de staat moet zorgen, dat Hindenburg's laatste woorden aan de Duitsche jeugd wor den gebracht en dat hun beteekenis haar on vergetelijk worde ingeprent. Het blad schrijft. „Doordat deze groote man reeds op den drempel van het hiernamaals staande, vaststelt, dat de loop van zaken, die dertia Januari 1933 begonnen is, hem zijn zorgen ontneemt en het sterven verlicht, plaatst hij zich in zijn volle mystieke grootte, waarvoor de wereld zich buigt, achter Adolf Hitier Daardoor is het beschrijven van zijn poli tieke testament Hindenburg's laatste groote daad waaraan de wereld niet achteloos kan voorbij gaan. Hindenburg's testament moet er toe bij dragen de atmosfeer van gif te zui veren". Het Berliner Tageblatt zegt, dat dit *et eerste politieke testament van de geschiedenis is, dat niet slechts tot eigen kring, maar dat tot de gemeenschap der volken is gericht. Moge Europa daarover nadenken. Aan de National Zeitung uit Essen ont kenen wij het volgende: Wij weten thans hoe moeilijk het den ge storvene gevallen is, zijn denken, dat door een langdurig werkzaam leven met het ver leden en het lot van het Keizerrijk was ver bonden, den laaienden geest van het nationa lisme te laten volgen. Uit het politieke tes tament van den overledene is echter duide lijk te zien, hoe ernstig de grijze rijkspresi dent geworsteld heeft om den nieuwen geest te begrijpen. Wij zien uit zijn nalatenschap, hoe onmogelijk bitter den overledene de ver vulling geworden is van zoo menigen plicht, dien hij als noodzakelijk erkend had, tegen het verzet van het steeds sterker wordende nationaal-socialisme in. En als gevolg van dit inzicht gevoelen wij bij het lezen van het testament nog eenmaal met blijdschap de verlossing, die beide deelen door de synthese van 30 Januari bereid is. Het blad merkt verder nog op, dat Hindenburg door zijn politie testament aan het Duitsche volk en zijn kanselier te vermaken, Adolf Hitier tot zijn opvolger bestemd heeft. De Koelnische Volkszeitung noemt het testament een waardie afscheid van Hinden burg van zijn volk Deze stem uit het graf vermaant tot eenheid en predikt het vaste geloof in de toekomst van het vaderland Zacht en verzoenlijk, gelijk de heele natuur van dezen man was, maant hij tot verzoe ning met de zinsnede: „Ik weet dat er nog veel te doen blijft, en ik wensch van harte, dat achter de daad van nationale verheffing en aaneensluiting des volks, de daad der ver zoening moge staan, die het geheele Duit sche vaderland omvat". Het blad besluit met te zeggen: „Zoo zullen wij dan het erf- deel'van Hindenburg opvolgen en het vader land dienen met de zelfde trouw, waarmee Hindenburg het gediend heeft. Juist in deze dagen nu eenheid en eendracht van hei Duitsche volk zoo noodzakelijk is, zullen wij ons deze nalatenschap, deze vermaning en deze dankbetuiging herinneren en ons beijve ren het verheven voorbeeld te evenaren, dat het Duitsche volk in den persoon van Hin denburg geschonken was. Engelsche persstemmen Naar Reuter meldt, ontvangt de Londen- sche pers het testament van den overleden Rijkspresident von Hindenburg niet bijzon der gunstig. De Daily Express schrijft, dat het „lang vermiste document" eindelijk gevonden is. Aan de echtheid kan men niet twijfelen, aangezien von Papen hiervoor borg staat, zoo schrijft het blrd ironisch. De Daily Telegraph schrijft: „Von Hin denburg laat Duitschland aan Hitier na" Het blad noemt de publicatie van het testa ment een meesterwerk van propaganda. Ook de Berlijnsche correspondent van de Times schrijft aan zijn blad, dat het testa ment van von Hindenburg aan Hitier feite lijk het lot van Duitschland in handen geeft Aangezien het document drie dagen voor de stemming is gepubliceerd, zal het, volgens het oordeel van den correspondent, grooten invloed uitoefenen. Fransche persstemmen De Parijsche pers publiceerde gisterochtend op opvallende wijze het testament van von Hindenburg. Sommige bladen gelooven niet in de authenticiteit van net document, terwijl an dere weer de aandacht vestigen op het feit, dat het eerst 13 dagen na den dood van von Hindenburg is gepubliceerd. De Echo de Parts en het Journal zijn beide van oordeel, dat het eerste deel van het testament in ieder geval authentiek is Verder is het een krachtige propaganda voor Hitier. DE MISLUKTE PUTSCH IN OOSTENRIJK. Dr. Rintelen wordt niet gehoord in het Ravag-proces. De verdedigers van de beklaagden in het „Ravag"-proces hebben tot de mili taire rechtbank het verzoek gericht, om het beschuldigende materiaal tegen dr. Rintelen ter tafel te brengen, daar de omvang van de schuld der beklaagden slechts is vast te stellen in verband met verklaringen van dr. Rintelen en van zijn medeplichtigen De rechtbank heeft dit verzoek afgewezen, omdat er voor haar geen twijfel bestaat aan het feit, dat de opstand van hoogerhand is ge- ensceneerd. In het proces tegen de opstandelingen die het Ravag-gebouw zijn binnenge drongen, is Donderdag tegen den mid dag de getuige Kauf gehoord, die als Heimwehr-soldaat vóór het gebouw dienst deed. De voorzitter drukte hem op het hart, te bedenken, dat van zijn verklaringen leven of dood der ver dachten afhangt. Kauf, die bij den overval gewond werd vvees den verdachte Paul aan als den gene, die op hem geschoten had. Als de moordenaar van Inspecteur Flug komt naar zijn meening de doodelijk gewonde Schredt in aanmerking. Na den middag schetsten ambtenaren der Ravag allereerst hetgeen zij hebben meegemaakt gedurende de twee uur, die zij in het gebouw opgesloten en temid den van een kogelregen hebben doorge bracht. Reinhold Keiser verklaarde: „De schietpartij werd steeds heviger. Berstel, een lid van het personeel, die later doo delijk getroffen is, smeekte de oproerlin gen op de knieën hem naar buiten te laten. Hij werd later ook naar buiten ge bracht. Juist op weg naar een zend lokaal in een donkere kamer werd hij doodge schoten door een van buiten komenden kogel. Wij trachtten de politie op ons opmerkzaam te maken, maar tevergeefs. Op eens weerklonk een vreeselijke schreeuw; de eerste handgranaat werd geworpen. Kort daarna werd het volko men donker. Wij hoorden het inslaan der handgranaten rondom ons en na men een heeten walm waar. Roode vlammen werden zichtbaar: er was brand. Wij dachten toen: liever sterven door kogels dan levend verbranden, en wij stormden uit de kamer. Op de gang zagen we reeds dooden liggen. Op dat oogenblik drong de politie binnen, die ons onder het roej>en van „handen om hoog" arresteerde om ons later weer op vrije voeten te stellen." De volgende getuige is de omroeper der Ravag, Theodor Ehrenberger, die door de opstandelingen gedwongen werd het valsche bericht door te geven. Hij verklaarde dat hij nog getracht had den brand in het zendlokaal te blusschen, maar dat hem dit niet mogelijk was, doordat het lokaal, waar zich de water leiding bevond, uit machinegeweren werd beschoten. Uit het verhoor der getuigen bleek verder dat zich bij de opstandelingen een zekere Cermack had bevonden, die op handige wijze is ontkomen en nog niet is teruggevonden. Verschillende getuigen verklaarden dat reeds den vorigen dag een der deu ren op geheimzinnige wijze verwijderd was. Daaruit zou blijken dat onder het personeel der Ravag personen geweest moeten zijn die de plannen der opstan delingen kenden en bevorderden. Ook op andere plaatsen, zooals bij den ingang, zijn den vorigen dag verdachte voorbe reidselen getroffen, aldus de getuigen. burg de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland weer tot een normale wenscht te brengen. Het is mijn oprechte wensch onzen betrekkingen van staat tot staat weer dat vriendschappelijk karakter te geven, dat behoort bij de historie en zooveel gemeenschappelijks in taal en cultuur van onze beide staten. Uwe Excellentie zal bij dit streven onze volledige hulp ondervinden. Ik heet u, mijnheer de gezant, in Oostenrijk vrien delijk welkom." Op deze redevoeringen volgde volgens het D. B. nog een kort, hartelijk ge sprek. VON PAPEN IN WEENEN. Een welkom van den president Miklas. bonds- De nieuwe Duitsche gezant Von Papen heeft zich Donderdagochtend in gezel schap van den Duitschen zaakgelastigde Prins Erbach en van zijn secretaris Von Tschirschky naar de bondskanselarij begeven, om bij den secretaris-generaal en den bondsminister voor buitenland- sche zaken .alsook den bondskanselier een eerste bezoek af te leggen. Te 12 uur werd hij ontvangen door den Bondspresident Miklas. Een eerewacht salueerde den gezant bij aankomst en vertrek onder de tonen van militaire marschmuziek. Bij het overhandigen der geloofsbrie ven waren de bondsminiëter dr Berger- Waldenegg en de directeur van het kabi net lastersky tegenwoordig. Nadat Von Papen zijn geloofsbrieven aan president Miklas had overhandigd hield hij een redevoering, waarin hi, zeide: „Door den Duitschen Rijkskanselier als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister met speciale missie naar Weenen gezonden, ben ik mij bewust van de groote beteekenis en verantwoor delijkheid van het werk, welke dit ambt juist onder de tegenwoordige toestanden in zich sluit. Het is de wensch der re geering en tevens de laatste wil van wijlen Rijkspresident Von Hindenburg dat de helaas vertroebelde verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk weer geleid wordt in normale en vriendschap pelijke baan. Ik zal er met alle kracht naar streven, dat in onze politieke be trekkingen de gevoelens van vriend schap worden hersteld, zooals deze be- hooren te zijn wegens onze duizendjari ge stam- en cultuurgemeenschap. Ik be gin mijn taak vol vertrouwen, omdat ik vast geloof dat de op bloedverwantschap en gemeenschappelijke historie berus tende banden tusschen onze beide landen onverbreekbaar zijn en omdat verder een samenwerking op geestelijk, sociaal en economisch gebied voor den Europee sehen wederopbouw noodzakelijk is. Ik hoop bij mijn werk te kunnen rekenen op de hulp van Uwe Excellentie en de onontbeerlijke medewerking der Oosten» rijksche regeering". Hierop antwoordde president Miklas „Met genoegen ontvang ik uw geloöfs; brief, waardoor u benoemd zijt als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi ni6ter van het Duitsche Rijk te Weenen, Met genoegen verneem ik dat gij.in. de eerste plaats in den geest van den thans overleden Rijkspresident Von Hinden GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE. 50 huizen verwoest te Braila. Enorme schade, vooral aan oogst, aangericht. Ten gevolge van ontzettende stortregens is enorme schade aangericht aan de haven werken van Braila, terwijl in de stad zelf meer dan 50 huizen zijn verwoest, waarvan dertig huizen langs één weg. Geheele fa briekscomplexen zijn onder water gezet, ter wijl de in de pakhuizen opgeslagen oogst- voorraden aanzienlijke schade hebben gele den. Eenige schepen, welke op de Donau la gen, zijn losgeslagen. Zij hebben groote averij opgeloopen. Ook verschillende andere plaatsen van hetzelfde departement zijn door de ontzetten de regenstormen, welke een zondvloed gele ken, geweldig geteisterd. De brandweer corpsen en de militairen uit de garnizoenen hebben overal hulp verleend. Ook boven Boekarest hebben zich gistermid dag wolkbreuken ontlast. Tal van stadsdec- len zijn onder water gezet. Ook in de hoofd stad van Roemenië hebben brandweer en militairen gemeenschappelijk met alle macht gewerkt om de bevolking ter zijde te staan. Onafgebroken ratelden de telefoons in de brandweerkazernes om dringend noodige hulp te vragen. Sedert 1927 is een dergelijk noodweer niet voorgekomen. Er is zooveel regen gevallen, dat het peil van de Dimbovitsa, de rivier, welke Boeka rest doorsnijdt, vier meter is gestegen. De be woners der huizen, welke door het hooge waterhet meest werden bedreigd, hebber, moeten vluchten. Zij zijn elders onderdak gebracht. Tijdens het noodweer moest het geheele verkeer worden stopgezet. De schade is niet te overzien, doch zij moet in de hon derden millioenen Lei loopen. DE ONTVOERING VAN LABATT. Het spoor van de ontvoerders van den millionnair Labatt leidt naar Detroit Albany. Op het stuur van de achtergelaten auto van Labatt zijn vingerafdrukken gevon den, welke zijn opgezonden naar New-York om daar vergeleken te worden met die van John O'connell Jr., die er van beschuldigd wordt den brouwer te hebben ontvoerd. De broer van Labatt bevindt zich met 150 000 dolar in een hotel te Aoronto, hoewel hij vol gens een later bericht ook reeds gedurende eenige uren niet gezien zou zijn Men ver moedt dat hij met de ontvoerders in relatie is getreden. UITVOER VAN KATOENEN MANUFACTUREN VAN JAPAN NAAR NED.-INDIE. Toepassing safeguarding-wet. De wet tot bescherming van den handel, die 1 Mei 1.1. van kracht is geworden, wordt thans voor het eerst toegepast en wel tegen Japansche handelaars, die katoenen manu facturen naar Ned.-Indië exporteeren. Te Tokio wordt verklaard, dat de invoer van Jabansche katoenen manufacturen, vooral onbedrukte, zoo'n omvang heeft aangeno men, dat de regeering van Ned.-Indië de Ja pansche regeering heeft verzocht, den uit voer te controleeren. Daar Tokio vreest, dat een ongecontroleerde uitvoer belemmerend zou kunnen werken op de handelsonderhan delingen te Batavia, heeft de Japansche re geering besloten, de wet tot bescherming van den handel tegen deze exporteurs toe te passen. TEXTIELARBEIDERSSTAKING TE VERWACHTEN. De vereenigde textielarbeiders der Ver Staten hebben gisteren gestemd ten gunste van een algemeene staking in de katoen- en textielindustrie 300.000 arbeiders zijn bij het conflict betrokken. De vice-president der federatie Francis J Gorman, heeft als zijn meening uitgespro kpn, dat 2Q0.0Q0 ongeorganiseerde arbeiders zich bij. de beweging, zullen aansluiten De staking .zal vermoedelijk begin September ingaan. De toestand zeer critiek. Dé verschillende stakingsbewegingen in de Verejenigde .Staten .baren de autoriteiten en in het bijzonder hun,, die met de uitvoering van de herstelmaatregelen zijn belast, opnieuw groote zorg Zooals reeds werd bemeld, heeft de orga- Het testament van von Hinden burg; perscommentaren. (Dag. Over zicht). Von Papen in Weenen gearriveerd en ontvangen door den bondspresi dent (Buitenland). Scheepsramp op de Ganges; 170 slachtoffers. (Buitenland). Doodelijke verkeersongevallen te Amsterdam, Den Bosch en Hazers- woude. (Binnenland). Fabrieksbrand te Helmond; hotel te Oisterwijk afgebrand. (Binnen land Verschillende personen bij het zwemmen verdronken, o a. te Wisse- kerke een vader met zijn dochter. Fokker over de LondenMel- bourneijrace; een vernietigend oor deel (Luchtvaart) (Zie verder eventueel laatste berichten). nisatie van textielarbeiders een staking per 1 September ns. aangekondigd. Ook de arbei ders in de rafinaderijen te Philadelphia drei gen met staking, indien Hun eischen tot loons- verhooging en intrekking van ontslagen niet worden ingewilligd. De bemiddelingspo gingen ter heffing van het conflict in de alu- minium-indtistrie hebben nog steeds geen re sultaat opgeleverd. Te Ghicagc en Minnea- oolis wordt de chauffeursstaking nog altijd voortgezet. Tenslotte zijn in den staat Oregon 4000 visschers en arbeiders uit de conservenindustrie eveneens wegens een loon- conflict in staking gegaan. SCHEEPSRAMP OP DE GANGES. 170 slachtoffers. Bij Darihara is op de Ganges een veer boot met 200 personen aan boord omgesla gen. Slechts enkelen wisten zich te redden. Het aantal dooden zou 170 bedragen. Terwijl de boot de rivier overstak begon zij te schommelen in den sterken stroom. Een aantal ossen, die zich aan boord bevon den, werd verschrikt en sprong te water. Er liep wat water in het schip, waardoor de passagiers door een paniek werden gegre pen. Zij stormden allen naar één kant, ten gevolge waarvan de boot omsloeg. Een dertigtal opvarenden werd gered. ORKAAN RICHT ERNSTIGE SCHADE AAN. In de streek van Lwow (Lemberg) heeft een hevige orkaan gewoed. Van 80 schuren en talrijke boerenbehuizingen zijn de daken vernield, terwijl duizenden boomen ontwor teld zijn. BURGEMEESTERSCHAP TER OVERNEMING. Zonderlinge advertentie. In het laatste nummer van „De Gemeente stem" komt een advertentie voor, waarin een burgemeester van een gemeente in het groo- te-steden-gebied met een ambtsinkomen van ongeveer 4000, ter kennis van zijn colle ga's brent, dat hij van standplaats wenscht te ruilen, liefst met een collega in het zuiden. Het Hbld. merkte hierbij op. Een dergelijke advertentie valt aan te merken als een merkwaardig verschijnsel Zelfs vroeger, toen „vraag en aanbod" het nog zoo ongeveer met elkaar konden vinden, zal een dergelijke ruil wel nimmer zijn voorgekomen. Het is ook moeilijk aan te nemen dat van regeeringszijde aan een der gelijke transactie zal worden medegewerkt. En bij die „zijde" moet men toch terecht ko men als men het na wat loven en bieden onder elkaar eens is geworden, gesteld al, dat er iemand zal te vinden zijn, die op deze advertentie ingaat. Maar we leven in een wonderlijken tijd. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. De hoofdgeleider van een trein, hoofdza kelijk bestaande uit tankwagens die van de Petroleumhaven werd gedirigeerd naar de Rietlanden is hedenmiddag op den Hemweg van een der wagens gevallen. Hij kwam on der den trein terecht en was onmiddellijk dood DIEFSTAL IN EEN KERK. Gistermiddag zijn de offerblokken in de r.k. kerk te Dinther opengebroken. De koster, die even te voren een verdacht persoon in de kerk had gezien, ging met de politie op on derzoek uit. Men trof den man in een siga renwinkel ter plaatse aan De politie stelde hem in arrest Het was een 28-jarige inwo ner van Ganderen. Het geld werd nog bij hem gevonden,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1