Alkmaarsche Courant e 8 f i EEN EERESCHULD. H>«#crd Zes en Dertigste tantei. VRIJDAG 17 AUGUSTUS QemeetUecaden HeuiUetoK Cewom doos. Jladiopcogtamma ®®®oo©# I No. 193 1934 SCHOORL. De onwelvoegelijke Weeding. De heer Kaag moet wat meer in zee om er aan te wennen. De raad vergaderde Donderdag. De voor zitter Baron van Frijdagh deelde in zijn ope ningswoord mede, dat wethouder Bijl en de heer Gutter wegens ongesteldheid verhin derd waren aanwezig te zijn, waarom hij de beste wenschen voor hun herstel uitte. Ingekomen stokken. Voor kennisgeving werden aangenomen de besluiten van Ged. Staten van Noordhol land tot goedkeuring van de begrooting 1934; tot goedkeuring van het besluit tot vaststelling: van het aantal verloven; een schrijven van de ministers waarbij wordt vastgesteld de formule voor het per centage voor de uitkeering van de gem.ente- fondsbelasting; een beschikking van den minister van so ciale zaken over de vaststelling der bedra gen steunverleening werkloozen en van de arbeidsloonen in de werkverschaffing; Een schrijven van den minister van sociale zaken waarin deze bericht, dat voor de le vensstandaard de loonnorm bij de werkver schaffing niet gelijk gesteld kan worden met die in Bergen (in Bergen is dit loon 30 cent in Schoorl 28 cent) gaf den raad aan- leiding, op te merken, dat ook in Schoorl voor de arbeiders de huishuren hooger zijn dan in ander plattelandsgemeenten Het ver huren, dat dit jaar niet zoo goed gaat als anders heeft hierop ook invloed en B. en W. zullen alsnog trachten, den minister te be wegen. een huurtoeslag goed te keuren. Ingekomen was nog een ministerieele goedkeuring van een toeslag van gemeente wege op de uitkeering uit de werkloozenkas- sen ten behoeve van een 6-tal ingezetenen; kosten voor ten hoogste 6 weken 9.25 per week. Goedgekeurd was ook het besluit om een gedeelte van den Heerenweg te Kamperduin m eigendom aan het Hoogheemraadschap over te dragen. Van den commissaris der koningin was het verzoek ingekomen om te voldoen aan den wensch van den minister om de gemeen te in de derde klasse te plaatsen. B. en W. stelden ir, hiertoe te besluiten. De minister raamt hiervoor een meerdere baten van 1200, terwijl de verhooging van 80 op 90 opcenten een meerdere opbrengst geeft van 1000. De heer Du i n vroeg of de wensch van den minister een bevel was. De voorzitter: het is een sterk uitge sproken wensch. De secretaris las het betreffende schrijven voor. Beoogt wordt de levensstan daard 100 naar beneden te drukken. De heer Duin: moeten wij dat maar zoo onderschrijven De voorzitter: U mag ook zeggen, dat u het niet doet. Als wij straks subsidi? willen hebben moeten wij eerst in de 3e klas se staan en van 500 reeds heffen. De heer Schermer wilde het maar zoo laten. De minister moet de maatregel maar nemen en de verantwoordelijkheid dragen om de kleine man zwaarder te belasten. De heer Kaag wilde met de maatregel wachten tot regeeringssteun noodig is. De heer Duin: het zal er wel van moe ten komen, maar waarom zullen wij mede werken om inkomens van 500 te belasten. De voorzitter: de richting wordt voor het geheele land aangegeven en zoolang wij het niet doen krijgen wij geen steun. De heer Dapper vreesde financieel na- eel van de gemeente door te weigeren De voorzitter: het is met het hoofd tegen de muur loopen. Met 3 tegen 2 stemmen werd besloten niet aan den wensch van den minister te voldoen Voor stemden de heeren v. Lienen en Dapper 1en w.erc* voor een bijdrage van 37.50 per jaar aan te sluiten bij de com missie voor de Noordzeebadplaatsen. Besloten werd, te voldoen aan den wensch van den commissaris der koningin om wijzi ging te brengen in de heffing van besmet telijke ziekten-gelden. Tenslotte werd mededeeling gedaan van de goedkeuring op het raadsbesluit om kof- Naar bet Engelsch van Dorothea Gerard. 19) Op een somberen dag in December zat er dan ook een groot gezelschap bijeen in het ruime vertrek naast de keuken, dat in den regel dienst deed als hall voor de bedienden. Van den beginne af was het al een levendig tooneel. Nadat de dames haar bontmantels hadden afgelegd, begonnen ze te kibbelen over de witte schorten, die uitgedeeld wer den ter bescherming van de keurige winter- japonnetjes, want, ofschoon altijd verzocht werd, dat de dames in haar oudste kleeren zouden komen, had niemand ooit den moed hieraan gevolg te geven Toen kwam de ver deeling der werkzaamheden, wat ruim schoots aanleiding gaf tot gunstbetoon. Ik was benieuwd naar de wijze, waarop Jadwiga haar gezag zou doen gelden. Eerst door Anulka's ziekte en toen door den toestand van madame Zielinska. die nog verergerd was door haar bezorgdheid over het toch al zoo teere kind, waren er in geen weken gas ten ontvangen. Sinds den dag, dat Jadwiga mij geraadpleegd had betreffende de keuze tusschen haar beide bewonderaars, had ik haar niet in hetzelfde vertrek gezien met die twee en was ik dus niet in de gelegenheid geweest om uit te maken of ze nu tot een be slissing was gekomen of niet. Nu op dezen dag zou dit echter wel blijken fiehuizen en restaurants voor de personeele belasting gelijk te stellen met winkels, 'nz. Tot leden voor de commissie belast met het nazien der rekeningen 1933 werden be noemd alle raadsleden. De rekening van het B. A. wijst een na deelig saldo aan van 277.26; die van den V leeschkeuringsdienst een voordeelig van 54.42; die van het G.E.B. een voordeelig groot 2472.05Mdie van de Woningbouw- vereeniging een nadeelig groot f 2221 55; die van het gemeentelijk gasbedrijf een na deelig van 1322.66; die van de gemeente een nadeelig groot 1247.04 en van den kapitaaldiensteen voordeelig groot 1717.46 Het nadeelig van den gewonen dienst moet nog verhoogd worden met een bedrag van 5265.65 voor werkverschaffing in de Staatsduinen. Tegenover de laatste post staat een ontvangpost van 4000 voor de wegen. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan het Gasbedrijf een kasvoorschot te ver strekken tot een maximum van 3000 per dienstjaar. Op voorstel van B. en W. werd mede be sloten aan het G.E.B. een crediet te v»rlec- nen van hoogstens 1000 voor het aan schaffen van een reguleertransformator voor de buurtschap Aagtdorp. De voorzitter deelde mede, dat het zelfde ook spoedig in Hargen noodig zal zijn. B. en W. stelden voor om den accountant J. A. Keesom te Alkmaar met ingang van 1 Sept. tevens te belasten met de noo- dige voorlichting en bijstand aan den admi nistrateur van het G.E.B. en het G.G.B., en met de driemaandelijksche controle van de boeken van die bedrijven, tegen een vergoe ding van 75 per jaar voor ieder bedrijf De heer Scnerme r. vroeg of de con trole hier of in Alkmaar gebeurde. Een vorig maal waren de boeken 3 maanden in Alk maar. De v o o r z i 11 e r: Het zal hier gebeu ren. Het vorige geval berustte op een misver stand. Hierop werd met algemeene stemmen het voorste' aangenomen. Pensioenverhaal op 10 ge bracht. B. en W. stelden voor om In verband me' de 1 Juli j.1. in werking getreden gewijzigde Pensioenwet, het verhaal van penioenbijdra gen der gemeenteambtenaren, met ingang van 1 Juli 1934 vast te stellen op 10 en eerder genomen kortingsbesluiten in te trek ken.' Met algemeene stemmen conform besloten. Voorgesteld werd hierna voor het dienst jaar 1933 een suppletoire begrooting van den gewonen dienst in ontvangst en uifgaaf vast te stellen op f 1186.50 en voor den ka- pitaaldienst op 1323; alsmede te besluiten tot af- en overschrijvingen tot een bedrag van 590. Conform besloten. Rondvraag. De heer Dapper informeerde naar de voortgang met de aansluiting bij den armen raad. De v o o r z i 11 e r: Dit wordt bespoedigd en de nieuwe secretaris heeft zich bereid, ver klaard dezelfde werkwijze toe te passen, ais zou worden toegepast, als Schoorl reeds was aangesloten. E>e heer Dapper oordeelde conversies van gemeenteleeningen noodig. Devoorzitter zeide, dat dit niet mo gelijk was. De heer Dapper had weinig van boo- mensnoeien gemerkt. Devoorzitter zeide, dat dit zijn oor zaak had in het feit, dat weinig werkloozen bij de gemeente werkten. De heer Schermer informeerde naar de plannen met den weg in hoofdzaak bij het Hoogheemraadschap in gebruik. De voorzitter zeide, dat de bedoe ling was dien weg te verbeteren. Zoo moge lijk krijgt men er een stofvrije weg. De heer Duin wilde den weg maar aan het Hoogheemraadschap over doen. Die ge bruikt dien weg. Devoorzitter wilde dit lichaam wel verzoeken dezen weg aan den Schoorlschen zeedijk over te nemen. De raad keurde dit goed De heer Schermer vroeg of het niet wenschelijk was om gemeenschappelijk te trachten met andere gemeenten om het G. E.B. te behouden. Hij oordeelde, dat men front moet maken tegen de geste van het Prov. Bedrijf. Devoorzitter was er niet tegen Schoorl heeft nog 10 jaar tijd, maar ook spr. oordeelde, dat het Prov. Bedrijf te sterk naar centralisatie streeft. De heer Duin: Het is een dictatoriaal optreden. De voorzitter: Dat goed gekeurd wordt door de vertegenwoordigers van de kiezers. De heer Duin: Die blijk hebben gegeven niet te deugen. De heer Schermer gevoelde voor cen tralisatie, doch zooals men nu handeld, moet men er zoo lang mogelijk vandaan blij ven Devoorzitter was bereid met Alk maar en andere gemeenten te gaan spreken. De heer Duin wees op verzakking van een weg, door het wegnemen van de tram rails- Spr. wilde aandrang bij die Mij. om den ouden toestand te herstellen. De voorzitter zegde dit toe. De onwelvoegelijke kleeding. De heer Kaag vroeg naar de uitwerking van de verordening, waarbij het dragen van onwelvoegelijke kleeding was verboden Devoorzitter deelde mede, dat ver schillende proces-verbalen waren opgemaakt, waarover hij een bespreking met den kanton rechter zal hebben om een juiste definitie te krijgen van de onwelvoegelijke kleeding. Er z n vrouwen, die geen schaamtegevoel heb ben, doch het is noodig, dat eerst geweten wordt, welke aanvullingen de verordening noodig heeft om te kunnen optreden. Wij zouden ook kunnen doen, wat Bergen deed, door het loopen in badkleeding in de ge meente te verbieden. De heer D u i n wilde de bepalingen riet te strak aanhalen. Spr. zit midden in het badleven en behoudens enkele uitzonderin gen heeft hij niet veel gemerkt van onwel voegelijke kleeding. Voor die enkele gevallen acht hij het niet noodig om alle mogelijke bepalingen in het leven te roepen. Devoorzitter: Het schijnt te hebben laats gevonden, dat bij het uitgaan van de K. kerk eenige meisjes in onwelvoegelijke badcostuums hebben geloopen. Dat is niet noodig en niets dan aanstellerij. Op de hon derd gevallen zijn er slechts twee tot vijf, waarbij het de spuigaten uitloopt. De heer Kaag: Het vrouwelijk gedeelte heeft geen respect voor de wet. De heer Duin: Dat is raar goed. Gelach! De voorzitter: De kwestie is, dat de mannen zich eerder storen aan de bepalingen en dat de niet-welvoegelijke kleeding bij de vrouwen wordt waargenomen. Ik begrijp niet, hoe vele vrouwen zich zoo duwen ver tonnen en het zou wel wenschelijk zijn, dat dezulken eens werden aangepakt. De heer Duin: Vroeger durfde een plat telander zich niet ontkleeden, wanneer hïj op 100 M. afstand iemand zag. Thans is de toestand anders en op het strand zien wij wel andere toestanden. Wanneer wij de men- schen zóó in Kalverdijk zouden ontmoeten, dan zouden wij zeggen: „wat zijn dat voor snoeshanen?" Thans zijn wij badplaats en wij moeten de zaken niet te strak aanhalen. De heer Kaag moet zelf maar eens wat meer in het water. De heer Dapper: Maar de buiten sporigheden? „Ik mag de amandelen pellen, is 't niet?" had Wladimir bij het begin al gevraagd. Hij had tot de eerstaangekomenen behoord en leek bijzonder knap, toen hij uit de slede stapte met verhoogde kleur door de koude, prikkelende lucht, en geheel in zijn kostbare pelsjas gehuld. „U weet, dat ik ze verleden jaar ook gepeld heb en ik ben overtuigd, dat ik het goed deed!" „Ik begrijp best, waarom Wladimir de amandelen wil pellen", merkte een van de blonde zusters op, die het geheel beschouwen als één aaneengeschakelde gelegenheid tot giechelen, „omdat de amandelen in heet wa ter liggen en hij zijn vingertoppen kan war men, als hij ze er uit haalt. Of we niet alle maal koude vingers hadden! Daar spreekt weer het egoïsme van den man uit!" „O, maar Pani Jusia, heeft u waarlijk zul ke koude vingers? Dan sta ik u natuurlijk het rechht op het amandelpellen af. Hier heeft u de kom. Pani Jadwiga zal mij wel iets anders opdragen; ik ben bereid tot al les!" „Zelfs om de chocolade te raspen?" vroeg numero twee van de giechelende zus- sters. „U weet, dat u daar bruine vingers van krijgt". En ze wierp een half bewonde- renden, half spottenden blik op Wladimirs blanke, goed verzorgde handen. „Zélfs om chocolade te raspen, of de peper te stampen", zei hij grootmoedig. „Ik weet, dat geen van de dames graag peper stampt, omdat ze bang zijn die in de oogen te krijgen. Nu, ik ben bereid. Mag ik, Pani Jadwi ga?" „Neen", lachte zij, „dat zullen wij overla ten aan iemand die wat saaier is, dan heb ben wij meteen een uitstekend voorwendsel hem naar een hoek van het vertrek te sturen Kijk, dan kunt u mij helpen met appelen schillen". Appelen kunnen geschild worden zonder 't minst de handen aan te tasten en ik verdenk Jadwiga van eenig egoïsme in de keuze van deze bezigheid. Wladimir kreeg een kleur van genoegen en zijn oogen straalden, want hij was, zoomin als een kind, in staat zijn ge voelens te verbergen. Binnen enkele njinuten was ieder meer of minder druk bezig om een lange, groenen tafel, waarop pyramiden rozijnen en aman delen, blokken chocolade en heele suiker- brooden prijkten. Het leek wel, of wij een maaltijd bereidden voor een heel leger! De tongen bewogen zich even rad als de vingers en heel ernstig ging het er niet toe: de onhandigen moesten immers bespot, de onwetenden onderricht en de gulzigen ont maskerd worden. Want ondanks het vooruit zicht op een uitstekenden theemaaltijd, waar bij de „arbeiders" konden rusten en zich ver kwikken, vond menige rozijn en amandel niet den weg in het vaatwerk daarvoor be stemd, en heel wat stukjes ehocolade bleken onweerstaanbaar, wat dan weer een lacende berisping uitlokte, een uitroep quasi van wan hoop of van toorn en voorts heel wat gegie chel zoodat het eerste uur al heel leven dig en opgewekt verliep. Ons gezelschap was al aangegroeid tot een twintigtal, toen alweer een slede voor het huis stil hield. „Wie kan dat zijn?" vroeg Wladimir Zaterdag 18 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Langs de kust van Schiermonnikoog tot Zeeuwsch- Vlaanderen, rep. door N. Boer en gr.pl- 12.Eddy Walis en zijn ensemble en gr.pl. 1.45 Pauze. 2. De Notenkrakers olv. D. Wins 3. Mej. Arriëns: Het internationale congres tegen het alcoholisme. 3.20 Vervolg orkestconcert. 3.45 Zender- wisseling. 4.Klein VARA- ensemble olv. F. Bakels. 5.Deel. F Nienhuys. 5.15 Orgelspel Cor Steyn. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.Gr.pl. 6.30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 7.30 Uit Musis Sacrum te Arnhem: „De Roodborstjes" en „De Krekel tjes" olv. L. Hulscher, m. m. v. J. Kickhefer, piano. W. Amende, cello en Cor Steyn, piano. 8.15 Gr.pl. 8.30 „Twintig millioen aanbidsters" radiospel met muziek, m. m. v. het VARA-tooneel olv. W. van Cappel- len en gr.pl. 9.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 10.Vaz Dias en VARA-varia. 10.15 VARA-orkest olv. H. de Groot. 11.Gr.pl. HUIZEN, 301 M- (KRO-progr.) 8.—9.15 en 10.— Gr.platen. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3. Kinderuur. 4.Gr.pi. 4.15 Lezing. 4.30 Orkestconcert, gr.pl. en lezing. 7.Gr.pl. 7.15 Causerie. 7.35 Gr. pl. 8.30 Vaz Dias. 8 35 Schlager- muziek. 9.Kwartetconcert. 9.15 Voordracht. 9.30 Schlagermuziek 10.Kwartetconcert. 1015 Schla germuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 11.12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12 20 Northern Studio orkest olv. Bridge. 1.20 Commodore Grand-orkest olv. Davidson. 2.20 Dansmuziek. 2.50 Belfast Omroep orkest olv. Montgomery. 3 50 Gr.pl. 4.35 Rep. 5 45 Kinderuurtje. 6.20 6.45 Rep. 6.55 Sportpr 7 10 Welsch intermezzo. 7.25 BBC orkest oiv. Ansell. 8.20 BBC-Symphonie-orkest olv. Sir Henry Wood. 10.Ber. 10.20 Gr.pl. 10.50 Voordr. 10.55 12.20 Casani-Cluborkest olv. Ch. Kunz. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M- 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest concert. 12.20 Orkestconcert o. 1. v. Goldy. 7.05 Gr.pl. 8.20 „L'amour masqué", operette van Messager, mmv. koor, orkest en solisten o.l.v. Labis. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 2.50 3.20 Gr.pl. 3.505.50 Omroep orkest olv. Reesen. 8.20 Trioconcert. 8.-»12.20 i dansmuziJk docr het Omroeporkest olv. Gröndahl, mmv. solisten. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert olv. Gielnik. 10.50 Omroepkwintet. 11.50 Con cert. 12.50 Bioscooporgelconcert. I.20 Blaasconcert. 2.20 Gr.pl. 4.20 Concert. 7.50 Concert. 9-05 „Ein Tag Soldat", progr. olv. Kandner. 10.50 Dansmuziek door het Werag- kamerorkest. 12.201.20 Dansmu ziek (gr.pl.) ROME, 421 M. 9.05 Gev. progr. 9.50 Symphonieconcert o.l.v. Rossi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.302.20 Sympho nieconcert olv. Meulemans. 5.20 en 6.20 Gr.pl. 6.50 Salonorkest 8.20 Koorconcert uit Antwerpen. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Verv. concert. 10.3012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Symphonieconcert olv. Meu lemans.' 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Gtv. progr. 9 05 Gr.pl. 9.20 Concert uit Ostende olv. Ruhlman, mmv. den heer Ritter Ciampi, zang. 10 40—12.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8 30 Bonte Avond m.m.v. den Rijkszender Stuttgart o. 1. v. W. Reuschle. 10.20 Ber. 10.35 Verslag van de Wegkampioenschappen voor wi lrijders te Leipzig. 10 50 Scheepsweerber. 11.05^—12.20 Ver volg bonte avond. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lqn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.351220, North Reg. 12.20—13.20, Daventry 13.20-24.—. Lijn 4: Hamburg 10.2012.20, Kalundborg 12.20—24. Zondag 19 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (9.—10.— en 5.-8.— VARA, de VPRO van 10.12.en de AVRO van 12. 5.en 8.12.uur). 9.Gr.pl. 9.04 Postduivennieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje S. S. Lantinga. 9.35 Orgelspel Joh. Jong. 10.Uit de Doopsgez. kerk te A'dam: Orgel spel door A. B. Cornelis. 10.30 Kerkdienst uit de Doopsgez. kerk te A'dam: Voorg. ds. F. Dijkema. 12 Filmpr. L. J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos. 2.Boekenhalfuur Dr. P. H. Ritter. 2.30 Dordrecht's Mannenkoor „Caecilia", olv. D. W. van Leeuwen. 3Uit het kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest olv. I. Neumark, mmv. Coba Rijne ke, piano en S. Brill, cello. 4.30 Gr.pl. 5.De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst en gr.pl. 6.Sportpr. 6.20 VARA-orkest olv. H. de Groot 7.Deel. Ad. Bouwmeester. 7.15 Verv. orkestconcert 8.Vaz Dias. 8.15 Uit het Kurhaus te Schevenin gen: Residentie-orkest o.l.v. Schu- richt, mmv. Vasa Prihoaa, viool. 9.Radiojournaal. 9.15 Omroep orkest olv. N. Treep mmv. Hélène Cals, sopraan 11.Gr.pl. HUIZEN. 301 M. (830—9.30, 12.15—5.— en 7.4511.KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5 7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9 30 Gr.pl. 9-50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk te R'dam. Spr. ds. W S. van Leeuwen. Hierna gewijde muziek, gr.pl. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.10 Causerie. 2.30 Cou- cert. 4.30 Voor de zieken. 5.Gr. pl. 5.50 Kerkdienst uit de Vrij Evang. gemeente te Oudebildtzijl Voorg.: ds. G. H. de Jonge. 7.45 Gr.pl. en lezing. 8.15 Vocaal con cert. 8.35 Gr.pl. 8.45 Solistencon cert. 9-15 Vaz Dias. 9.20 Vocaal concert en gr.pl. 9.50 Verv. solis- tenconcert. 10.15 Vaz Dias. 10.40 11.Epiloog. De heer Duin: Laat men daartegen pro ces-verbaal opmaken, als men daartoe het recht heeft. De heer Kaag: Maar het geeft toch geen pas op den den openbaren weg? De v o o r z i 11 e r: Ik wil nog wel wat verder gaan. Ook het strand is openbaar terrein en de menschen, die aan naakt-cul- tuur wil'en doen, moeten maar in de richting Bergen te gaan. Daar hinderen ze niemand; maar dat doen ze niet, omdat de bedoeling alleen is, op te vallen. Ik ben overtuigd, dat er proces-verbalen kunnen vallen. De heer Schermer: De koude zal het wel veranderen. De v o o rz i t t e r: Wij moeten het over bodige aanstellerige rondloopen tegengaan De heer D u i n: De heer Kaag moet ook maar een keertje meer in zee kruipen, dan went hij er wel aan. Hierop werd de openbare vergadering gc sloten. „Krysztof toch zeker niet?" „Neen", lachte Jadwiga, „onze bezighe den zijn veel te wuft voor hem. Ik herinner mij nog, hoe hij verleden jaar heeft gezegd, dat wij van het werken maar een spelletje maakten". En toch was het Malewicz. Toen hij even later het vertrek binnentrad, terwijl hij er wel wat verkleund uitzag om de oogen en om den mond want hij had niet zoo'n kostbare bontjas als Wladimir werd hij begroet door een koor van verbaasde stem men: „Hoe is het mogelijk." „Heb je waarlijk jt dorschmachine in den steek gelaten?" „Dus u gaat ook van het werk een spelle tje maken? vroeg Jadwiga met weifelenden blik, of ze eigenlijk niet goed wist, of ze blij was of niet, dat ze hem zag. „Van het werk een spelletje maken, is al thans beter dan in het geheel niet te wer ken",.antwoordde Malewicz kalm en bracht Jadwiga den gebruikelijken groet. „Juist op dit oogenblik wacht er thuis niets op mij". „Dat klinkt al heel beleefd!" riep Wladi mir, wien het waarlijk altijd ergernis be zorgde, als iemand in zijn tegenwoordig heid niet de goede vormen in acht nam. „Pan Malewicz is bij voorkeur onbeleefd", zei Jadwiga, misschien wat gepiqueerd. „U weet toch, dat hij onbeleeidheid zijn rol acht en dat hij die als een deugd aankweekt. Het werk als een spel opvatten!! Eens zien: wat valt er nog te doen? Ja, de peper moet nog gestampt worden Dat is warm werk, maar u ziet er uit, of u half bevroren was. Kijk, maar neemt u het als-je-blieft mee naar het venster, anders vliegt het overal heen en krijgen wij het in de oogen!" Malewicz, die niets afwist van de opmer kingen, die er pas waren gemaakt over het stampen van de peper, nam gelaten de arti kelen, die hem overhandigd werden, aan, en trok naar het venster terug, maar de rest van het gezelschap keek elkaar aan, met een soort schuldig gevoel van verstandhouding, ter wijl de beide blonde zusters opnieuw in een onderdrukt gegiechel uitbarstten. Even later, toen de peper gestampt was, kwam er een oogenb'ik, dat een minder zelf bewuste persoonlijkheid dan Malewicz zeker van streek zou hebben gemaakt. Wie zou nu het meel ziften, werd er ge- viaagd, want die bezigheid behoorde even min tot de meest geliefde. Wladimir bood zich ook hiervoor aan. „Ik zou het in een oogenblik doen", zei een jong getrouwd vrouwtje, „als ik maar geen zwarte japon aan had maar meel op zwart, u weet Toen sprong Wladimi. in de bres. Jadwiga keek weifelend naar het fijne, donkere laken van zijn winterpak. Misschien dacht zij, dat het jammer zou zijn den „sprookjesprins" in een molenaar te veran deren. „Het zou zonde zijn om die jas te beder ven", zei ze. „In ieder geval moest u er dan i ts overdragen". „Laten wij hem dan een schort aandoen", riepen in koor de dames, die blij waren, dat ze weer stof tot lachen hadden. „Hij zou uitstekend lijktn als kek!" „Neen, ik geloof niet, dat hij zoo'n veran dering in zijn toilet hoeft aan te brengen", meende Jadwiga. „Pan Malew'.cz, u is klaar met de peper is 't niet? Zoudt u dat meel wil len behandelen? Ik geloof, dat het voor uw jas niet zoo erg zou zijn". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5