Kruschen Salts 5Binnenland WAARSCHUWING. BRANDEN. Feenstra, die in het teeken der belangstelling staat. Op de P.H.-bekerwedstrijden verraste deze athleet door alle favorieten te kloppen en Zondag toonde hij zich de snelste Hol lander en werd vijfde in den voor Holland goeden tijd van 4 min. 12.7 sec. Het vermoe den ligt voor de hand, dat Feenstra ook thans de snelste zal zijn en zich een waardig ovolger van Jan Zeegers zal toonen Scher- penhuizen (Haarlem) Hoogeweg (Hellas), Heymans (A.A.C.), G. Zeegers (A.V.A.C), doch in het bijzonder de Hagenaar Dop zul len hem de overwinning echter niet cadeau geven. De strijd op de 5000 M. zal wel eindigen in het voordeel van etit van Avon Heerlen. Dit zal de Limburger niet te danken hebben an zijn snelheid, doch meer door gebrek aan concurrentie. Jammer is het, dat hij weinig vorderingen makt en zijn loopen in het Olympisch Stadion gaf heel weinig indruk. Als tegenstanders staan oa. genoteerd Hoo geweg (Hellas), Kok en de Bruyn van Zaan land, Peeters (V.U.C.), Klaase (Haarlem), v IJperen (DO.S.), Toorenburg en Goosen van A.A.C., Bakker (A V.A.C.) en de Noordelijke athleet Siemen van Hoogezand. De titels op de nummers 110 en 400 M horden zal de Haarlemmer Wim Kaan wel in den wacht sleepen. Mesman Schultz 023), die vorig jaar zulke goede verwachtingen op de 110 M. horden vestigde, heeft dit seizoen daaraan nog geenszins beantwoord. Mis schien is het een goed teeken, dat hij thans alleen aan dit nummer deelneemt, hetgeen voor een all-round athleet als de Amster dammer is, wel teekenend genoemd mag worden. Voorts zal ook met Be interna van Helas en Karman (V.E.L.) rekening moeten worden gehouden en op de 400 M. horden zal Wolzak van de Volewijckers het Kaan zeer lastig kunnen maken. CHRIS BERGER OVER ZIJN JONGSTE SUCCESSEN. Chris Berger, onze nationale sprintkam pioen, heeft aan onzen Amsterdamschen correspondent een interview toegestaan: U zult een zwaren dobber met nem hebben, meent moeder Berger bezorgd, wanneer wij haar het doel van onze komst hebben meegedeeld. Waarom? Wel, Chris, die houdt niet van interviews, zegt Chris himself, die de trap afkomt. Bovendien, ik heb weinig tijd, ik moet straks trainen en dan ga ik de stad uit. naar mijn weik Maar een getraind interviewer is van het zelfde hout gesneden als een honderd-meter - crack: hij laat zijn tegenstander niet los Ondanks de afwijzende houding van Berger een jonge, sterke kerel met een open ge zicht, die een hand geeft alsof hij iets ver brijzelen moet beginnen we toch vragen te stellen en ziet, het goede hart van dezen Hollandschen jongen wint het tenslott*: hij krijgt zichtbaar medelijden met den armen journalist. Vertelt U ons iets van Zondag, var Uw overwinning op Peacock en Sweeney Wel, ik was in topvorm. Het ging als gesmeerd Zondag en ik ben zeer tevreden. Daarbij komt: ik heb een schitterenden tijd gemaakt. 10.5 seconde op de honderd meter tegen de ongetwijfeld sterken wind in, dat is een prestatie, waarover ik tevreden kan zijn. Wat denkt u van uw tegenstanders? Wel, zij waren ongetwijfeld ook goed in vorm. De Amerikaan Peacock heb ik al eens eerder aan het werk gezien op de Spe len en ik vond hem niets minder aan toen- dertijd. Hij had absoluut geen off-day. Want, dat zou wel heel toevallig zijn, daar hij overal in Europa, in het bijzonder in Stockholm, enorme prestaties heeft ge leverd. Hoewel sommige sportjournalisten reeds overal nieuwe coming men zien en waar om ook niet, het kan de athletiek slechts ten goede komen ben ik Zondag maar een 0.1 seconde boven mijn eigen Nederlandach record van het vorig seizoen gebleven. Welke wedstrijden heeft u nog voor den boeg? Voorloopig nog maar twee. Zondag loop ik de kampioenswedstrijden voor Neder land. En vervolgens? Dan staan nog de wedstrijden van mijn vereeniging A.V. '23 op de Sintelbaan op het programma. Ln wat zijn uw verwachtingen? lT~-7 j)a' 'l1' za' het gemakkelijker hebben als Zondag. In deze wedstruoen toopen al leen landgenooten mee, daaronder is alleen Osendarp mijn gevaarlijkste concurren' K°mt u ook nog in het buitenland uit? 'k heb ^ogenblikkelijk geen uitnoodi- gmgen. Het is mogelijk, dat ik nog zal star ten, al houd ik het niet voor waarschijnlijk: het seizoen is n.1. weldra afgeloopen Neen, Zondag is mijn kans van dit seizoen geweest en ik ben blij, dat ik mij met zulke cracks met wereldnaam, die ettelijke records behaald hebben, heb kunnen meten Wanneer bent u eigenlijk begonnen? Vijf jaar geleden in '29. Maar om eerlijk te zijn, ik hou niet van nakaarten over successen. Het heeft absoluut geen nut en die dingen zijn zoo bekend Berger kijkt nu zoo wanhopig naar de deur, dat we meenen een misdaad te begaan hem nog langer op te houden. Er staat ook te veel op het spelde training, de wedstrij den van Zondag We nemen afscheid. De crack slaakt een zucht van verlichting als we onder het uiten van: „veel succes, mijnheer Berger" de trap afstommelen. We waren zonder twijfel voor hem een nog ongenaakbaarder tegenstander dan de world-champion Peacock 1 - Richting-Yerkeer Dit rood* bord met witte (troep bete*kent: gesloten voor «Ho ver keer ia deze richting Niet alleen het zwemmen wordt beoefend, maar ook het polospel wordt zoowel door de dames als door de heeren druk beoefend. Wij zijn benieuwd, hoe de jonge club, waarvan ook leden aan de zwemwedstrijden van morgen deelnemen, zich zal ontwikkelen. Vaals ons land bereikten in gezelschap van den directeur der N.V. Nederlandsche Ford- automobielfabriek, de heer G. D. J. Both, ontvingen zij daar de eerste hulde van hun landgenooten. Over Maastricht, Sittard, Roermond, Ven- lo, Helmond en Eindhoven ging het naar Tilburg. In al deze plaatsen werden de Al penrijders met enthousiasme begroet en door verschillende autoriteiten en sportvrienden toegesproken en vandaag werd de tocht voortgezet over Den Bosch Culemborg, Utrecht en Amersfoort naar de hoofdstad. Te Culemborg werden de rijders op het ge meentehuis door den burgemeester ontvan gen en te Amsterdam werden zij aan de grens door de directie der Fordfabrieken op gewacht en met muziek voorop ging het door de stad. 's Avonds vond in het Americanhotel een geanimeerd diner plaats waar hulde werd gebracht aan de prestaties der rijders dank aan de goede verzorging der leiders, en waar tal van herinneringen aan de geslaag de tocht met groot genoegen door de deel nemers werden opgehaald. Paarden. DRAVERIJEN TE CASTRICUM. Voor de kortebaandraverijen, Zondag te Castricum te houden, zijn de volgende paar den ingeschreven: Petition, Brise, Otelha, Cilly, Tamboer, Mis Everharda, Quita, Uilenspiegel, Anna Bradfort Q, Clara Bascom, Janet Harvester. Edna M Northerman B, Rentner, Sir Aur- vorthy K, Odessa, Qualiteit, Betthy Worthy, Baron Silvester, Uniform, Fatima Q Din gen, Fretchen, Quick Q, Mexerin, Meleese, Catabora I. Automobilisme. DE INTERNATIONALE ALPENRIT, De Nederlandsche deelnemers aan de In ternationale Aljjenrit hebben, zooals uit de verslagen bekend is, dit jaar fraaie succes sen geboekt. Vier Nederlandsche équipes, alle met Ford-auto's, wonnen den eersten prijs voor individueele prestaties „de Coupe des Gla- ciers". Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche Ford Automobielfabriek uiting wilde geven aan haar dankbaarheid jegens de rijders, die hadden getoond, wat er uit hun wagens te halen viel. Toen zij dan ook gisterochtend b(j Zwemmen. DE JUNIORES KAMPIOEN SCHAPPEN TE ALKMAAR. Zaterdagavond zwemwedstrijden in het Victoriebad De nog jonge zwemclub A.Z. 1934 heeft de organisatie gekregen van de junioren- kampioenschappen, welke door den K.N.Z.B zijn uitgeschreven. Deze wedstrijden, die Zaterdagavond in het Victoriebad gehouden zullen worden, be looven zeer interessant te worden, juist om dat er een keur van zwemsters en zwemmers is ingeschreven, die elkaar straks eiken centi meter zullen betwisten. Men oordeele maar eens, als men weet, dat de volgende clubs hun sterkste juniores zullen afvaardigen: A.P.C. „Heemstede", H O.B. ..Aalsmeer", P.Z. en P.C (Purmerend), H.V.G.B. (Haarlem), D.W.R. Haarlem), H. Z.V. (den Helder), de Kroosduikers (Oost- zaan), de Amsterdamsche clubs A.D.Z., H. D.Z., Het IJ, A.Z. '70, A.M.J.V., Dolfijn en D.J.K. en de Alkmaarsche clubs D.A.W. en A.Z. '34. Men ziet, een respectabel lijstje. En wat de deelnemers zelf betreft, ook deze mogen er zijn. Zoo zullen op de 100 M. schoolslag voor dames o.a. de dames Cnos- sen uit Purmerend, welbekend hier in Alk maar, uitkomen, terwijl op de 100 M. school slag voor heeren ongetwijfeld de A.Z. 70-er André Otto een serieuze candidaat voor den titel is. Op de 100 M. rugslag voor dames komt o.a. uit Tiny Wagner van het IJ, tot voor kort nog Ned. recordhoudster 3 x 50 M. wis selslag. Dezelfde dame komt ook uit op de 100 M. vrije slag, waar ook Nida Senff (A.D.Z.) en Willy Spanjert (het IJ) en ande ren een hevigen strijd zullen voeren om de plaatsen. Bij de heeren vinden wij o.m. den beken den Dol fijn-zwemmer Toet. De 150 M. wisselslag brengt o.a. Arti van Kalker (D.J.K.), oud-recordhouder op de 100 M. schoolslag, aan den start, benevens de benevens de bekende Frits Beukman (het IJ), die op den langen afstand zeer sterk is. Zeer interessant zal de 3 x 50 M. wiss.1- slag worden. Bij de dames vinden wij dan de ploegen van het IJ, H.D.Z., P.Z. en P.C. en D.W.R. en bij de heeren die van DJ.K., het IJ en A.Z. 10. Hier zullen wij o.a. Coba Huijberts, een leerlinge van mevr. Braun aan den start zien verschijnen. Dan is er nog het schoonspringen voor dames, waaraan mej. Winkel (het IJ) en mej Tholen (H.D.Z.) deelnemen. Deze twee zul len ongetwijfeld fraaie staaltjes te zien ge ven. Bij de heeren vinden wij op dit nummer Ch. de Goede van de A.Z. 10, Wim Klusman van dezelfde club en v. d. Voort van Haar lem, drie springers, die elkaar weinig ont- loopen. Tenslotte worden er nog demonstraties in het schoonspringen gegeven door bekende zwemmers en verder zal een polo-lichtwed- strijd de bezoekers nog een half uurtje gezel lig bezig houden. Men ziet, het programma raag er zijn Alkmaar zal een wedstrijdavond beleven, zooals het nog nooit eerder aanschouwd heeft. En de organisatoren hebben boven dien nog gezorgd voor eenige attractie. Zoo zullen nog verschillende Alkmaarsche zwem sters in een aparten wedstrijd uitkomen en tenslotte Maar dat mogen wij niet verklappen! DE A. Z. 1934, jonge Alkmaarsche zwemclub A.Z. 1934 bestaat pas sinds eind Juni van dit jaar, doch ze heeft nu al kans gezien, om dergelijke belangrijke wedstrijden als boven staande uit te schrijven. De bedoeling van deze jonge club is, om vooral de jongeren in Alkmaar goed te lee- ren zwemmen. Er wordt dan ook regelma tig geoefend, vier avonden per week en steeds onder deskundige leiding. De heer Lutterot, voorzitter van de jonge club, zal er wel voor zorgen, dat de A.Z. '34 een krachtige vereeniging wordt en hij zal daarin worden bijgestaan door de heeren Kip en Bos, resp. secretaris en penning meester. EEN KRANIGE WANDELAAR. De 73-jarige stukadoor J. v. d. Boogaert uk Tegelen, die 6 Mei jj. uit zijn Limburgsch dorpje te voet naar de Italiaansche hoofdstad vertrok, beeft den terugtocht aanvaard Het traject TegelenRome, dat de kranige wan delaar heeft afgelegd, bedraagt 2020 K M. Gedurende dezen tocht duwde van den Bo- gaert een wagentje voor zich uit, waarop een kist. weHce hem tot Slaapplaats diende en waarin hij zijn bagage vervoerde. Het ge heel was een gewicht van 115 K G. Van den Bogaert is gedurende zijn verblijf te Rome ontvangen door den Nederlandsche geeste lijken bij den Heiligen Stoel. HET NATIONAAL LUCHTVAARTFONDS. IX 16 Augustus jl werd ten overstaan van de notarissen Dems en Waldorp te Den Haag de oprichtingsacte verleden van de stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Hier door is het tekende Pelikaan-comité aan het einde van zijn werkzaamheden gekomen en is thans bezig te Hquideeren. Hoewel te zijner- tijds nadere bijzonderheden over de stich tingsactie en over de ingekomen gelden zul len worden gepubliceerd, kan thans reeds worden meegedeeld, dat dank zij de bijna allerwege ondervonden medewerking een to taal bedrag van ca f 100000.kon worden bijeengebracht. GENERAAL-MAJOOR BAKKER t Op 68-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de gepensionneerde generaal-majoor H. P. J. M. Bakker. DE WERKVERSCHAFFING TE HENGELO. Negentig personen geschorst. Toen hedenmorgen den geschorsten arbeiders in de werkverschaffing van de havenwerken der gemeente Hengelo werd bekend gemaakt, dat hun loon de eerste vier weken met 5 pCt. zou wor den verhoogd, waren van de 98 geschor sten slechts 8 personen bereid het werk op deze voorwaarden te hervatten. De overige 90 personen werden hierop van het werk verwijderd NIEUWE QUARANTAINE-STATION VAN ROTTERDAM. Het modernste van Europa Gistermiddag heeft de minister van econo mische zaken professor Slotemaker de Brui ne, in tegenwoordigheid van tal van autori feiten de nieuwe quarantaine inrichting aan de Heyplaat officeel geopend. Dit quarantai nestation, dat volgens ae N.R.Crt., een van de modernste en het best ingerichte stations van Europa en waarschijnlijk wel het fraai ste van de geheele wereld is, beteekent oj> nieuw een belangrijke verbetering van de outillage van de Rotterdamsche haven, zij het dan ook, dat al dadelijk bij de opening onomwonden de wensch te kennen is gege ven, dat het nimmer dienst zal behoeven te doen. NIET-GOEDGEKEURD RAADS BESLUIT. De gasvoorziening van de gemeente Veen- dam is door de kroon niet strikt noodzake lijk en dus in verband met den toestand der gemeentefinanciën niet toelaatbaar geacht. Daarom is goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Groningen waarbij goedkeuring door het raadsbesluit was onthouden. De gemeente Veendam was daartegen in beroep gekomen. SPOORBOOMEN TE LAAT GESLOTEN. Verschillende personen nog juist aan den dood ontsnapt. Gisterochtend is bij den spoorwegover gang Binnenwatersloot te Delft een aantal personen ternauwernood aan den dood ont snapt. Om kwart voor elf moest een uit Den Haag komende electrische trein passeeren De afsluitboomen waren echter niet neerge laten om tot nu toe onbekende reden. Enkele voetgangers en een wielrijder konden zich nog bijtijds uit de voeten maken. Een bejaar de man werd op het laatste oogenblik weg getrokken. Toen de trein halverwege gepas seerd was, gingen de boomen neer. De politie maakte proces-verbaal op. Het onderzoek is nog niet geëindigd. INVAL VAN POLITIE TE KATWIJK AAN ZEE. Er werd straperlo gesjjeeld De politie heeft Woensdagavond een in val gedaan in een café te Katwijk aan Zee (Klein Du Rhin) en heeft daar in beslag ge nomen twee strajjerlospeeltafels. Caféhou der en gasten moesten mee naar het politie bureau, waar zij den nacht hebben doorge bracht. EEN BRUTAAL STAALTJE. De ooievaarsvan Me gen. De beide inbrekers, die gisteren uit het ar restantenlokaal te Megen waren uitgebro ken, hebben opnieuw een brutaal stukje uit gehaald. Zij begaven zich gisteravond in ge zelschap van eenige vrienden, die evenmin een gunstige reputatie genieten, per auto naar Megen met het doel daar eenige voor werpen die de jwlitie bij hun arrestatie had afgenomen zooals een beurs met geld, een zakmes enz. terug te gaan ha'en. Het gezelschap begaf zich eerst naar de woning van den burgemeester, die niet thuis was. De mannen reden door naar een café, waar de burgemeester juist vertoefde. Zij vroegen hem te spreken en eischten van h?m op hoogen toon de in beslag genomen voor Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen hij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd., MANCHESTER, Opgericht 17561 werpen terug. De burgemeester willigde deze eiscnen niet in, doch riep telefonisch assis tentie in van de marechaussee te Oss. Toen de uitbrekers er lucht van kregen dat de mare chaussees, waarop zij het allerminst begre pen hebben, in aantocht waren, poetsten zij de plaat en reden in volle vaart naar Oss terug. BRANDSTICHTING DOOR EEN LANDLOOPER. De vorige week hebben te Putbroek-Echt in de bosschen van den heer van Aefferden boschbranden gewoed. Daar het vuur op verschillende plaatsen gelijktijdig uitbrak, werd aan kwaadwilligheid gedacht. Het >s den veldwachter Paulussen uit Posterholl gelukt den vermoedelijken brandstichter te arresteeren. Het is de 33-jarige M. v. D. uit Uden. Wegens landlooperij en verdacht van brandstichting is hij naar de gevangenis te Roermond gebracht. DREIGENDE LOONSVERLAGING IN DE SCHOEN-INDUSTRIE. Naar „de Volkskrant" verneemt heeft de federatie van schoenfabrikanten bij de arbei ders-organisaties voorstellen ingediend om de bestaande loonsregeling te wijzigen, wat een belangrijke verslechtering beteekent van de arbeidsvoorwaarden. De fabrikanten doen voorstellen, waarbij de eerste klas arbeiders een verlaging krijgen van plm. 10 tot 30 procent en de andere ar beiders naar verhouding. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Hij kou niet zwemmen. Gistermiddag begaf zich de elf-jarige W. P„ wonende aan de Varkensmarkt te Dordrecht, in het Wantij te water met de bedoeling om te gaan zwemmen. De jongen verstond de zwemkunst echter niet voldoende en ver dronk. Vader en dochter in zee verdronken. Gistermiddag was bij het strand van den Anna Fnsopolder te Wisserkerke de heer G. Flipse, hoofdonderwijzer te Kamperland, met zijn 13-jarig dochtertje aan het baden. Op een 'gegeven oogenblik verdween het kind in de diepte. De vader trachtte zijn dochter tje te redden. Dit mislukte evenwel, zoodat beiden verdronken. De lijken zijn nog niet opgehaald. De zee eischt bij Scheveningen twee slachtoffers. Gistermiddag was de 49-jarige A. S., uit de Heenvlietstraat te Rotterdam, met zijn twee dochters de 20-jarige J. S. en de 13- jarige M. S. en de 26-jarige mevrouw U., eveneens te Rotterdam wonende, te Scheve ningen aan het Noorderstrand in zee aan het zwemmen. Op een gegeven oogenblik schijnen zij door den stroom omgevallen te zijn en zich niet meer te hebben kunnen op richten. Drie omstanders, die het gevaar za gen, waarin het viertal verkeerde, zijn met een lijn in zee gegaan en slaagden er in alle vier aan het strand te brengen. De heer A. S. bieek echter reeds te zijn overlëden. Omstreeks drie uur gistermiddag is de 14 jarige jongen K. v. K„ uit Den Haag, bij het zwemmen in zee aan het strand te Kijk duin afgedreven en verdronken. Het ventje weru tegen de straat ge slingerd en was op slag dood. Door een tractor aangereden en gedood. Gistermiddag werd in de gemeente 's Hertogenbosch op den secundairen weg naast den hoofdweg naar Nijmegen de venter Hupkens, die zich ter plaatse met een hittekar bevond, ingehaald door een tractor met aanhangwagen van de kennisexploitatie Kunkels. H werd on der den wagen getrokken en liep dusda nige verwondingen op, dat hij onmiddel lijk is overleden. VERK EERSOXiK V A LEEN Wielrijdster doodgereden. Een ernstig ongeluk heeft gistermid dag op de Weesperzijde bij de Kruislaan te Amsterdam plaats gehad. Een wiel rijdster van 23 jaar, die achter op haar fiets een kind had van 4 jaar, kwam te vallen Zij werd door een auto gegrepen en overreden Met een schedelbreuk en vermoedelijk nog andere verwondingen we-d de vrouw opgenomen Het kind bleef ook bewusteloos liggen Belden werden overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis waar de vrouw bij aankomst reeds was overleden Het kind werd opgenomen met een hersen schudding. Ernstige aanrijding. Gistermiddag is de negentienjarige E Dijksma. te Ferwerd, die op een motor fiets aan het proefrijden was, buiten het dorp door een taxi aangereden Hij ge raakte tusschen den wagen en een boom bekneld, waardoor zijn rechterarm werd gekneusd en hij een ernstige wonde in den rug bekwam. In zorgwekkenden toestand is de jongeman naar het St. Bonifaciushospitaal te Leeuwarden overgebracht. Knaapje overreden en gedood. Gistermiddag heeft op den Rijks straatweg onder de gemeente Hazers- woude een ernstig ongeluk plaats ge had. De familie Horst, wonende te Ha- zerswoude, zou j>er auto naar Zwam- merdam gaan, om een aldaar wonend familielid ter gelegenheid van diens verjaardag te bezoeken. Een melkauto, waarmede de familie tot Zwammerdam zou mogen meerijden, stond reeds te wachten, zoodat de moe der, die zes kinderen bij zich had, eenige haast maakte. Een der kinderen, een 5-jarig jongetje, dat zich bij zijn moeder wilde voegen, kwam plotseling achter de melkauto vandaan, juist toen een auto uit Den Haag passeerde, EEN HISTORISCHE MONUMENT IN DEN ACHTERHOEK. Folkloristische feestelijkheden te Borculo. Na jaren van moeizamen arbeid is de Mr. Heuvelstichting, door de Oudheid kundige Vereenigng „De Graafschap" in het leven geroej>en, er in geslaagd een historisch monument te stichten in den Vorm van een boerenhuis-herberg-tol- huis uit het begin der vorige eeuw aan den Ouden Hessenweg, die van West- Duitschland naar Holland leidde. Het eeuwenoude huis „De Lebben- brugge", reeds bekend uit den Spaan- schen tijd, toen Maurits en Frederik Hendrik Grol belegerden, waar de ko zakken op de opkamer gedanst hebben, is thans gerestaureerd en bemeubeld. Het bezit thans nog de tolrechten, ver leend ln een oorkonde van 1679. Ordannantie op het Dyck en de wegh geldt van een dyck van Borculo tot de Lebbingh-brugge. Wy Erff-Stadthouder en Raden in name van de heeren Staten des Fürsten- doms Gelre ende Graefschap Zutphen doen kondt, enz. enz. (Zie groot Gel- dersch Placaet-Boeck). Het tarief wordt omschreven: Een passagier, die de wegh te voet ge- bruyekt niet. Pro deo op karren en waegen niet. Een mensch te paerdt een etuyver. Een ledig paerdt een halve stuyver. Een paerdt onder twee jaar drie deyten. Een fokvullen niet. Een vette osch of koe een halve stuyver. en pinck of twee-jaerigh twee deuyten. Een vet schaap twee duyten. Lammeren niet. Een vrachtwaegen met menschen voor yder men6ch een halve stuyver en de waegen twee stuyver. Een karos met vier paerden vier stuyver. Van ieder mensch in karoswaegen of karre varende een halve stuyver Bij den voerman te verantwoorden op poene van vier gulden, en karre met bier boven een stuyver van de karre van yder ton- ne een halve stuyver Halve vaetjes en kintjes naar advenant. Die waegens soo 'op Dunytschland met koopmanschap voeren, opgelaeden vier stuyver, enz enz. Welnu, dit historische huis bij Borcu lo wordt op Zaterdag 25 Augustus ere- opend. Des namiddags zijn er in het stadje belangrijke folkloristische fees telijkheden Oude Achterhoeksche kin derspelen van dertig groej>en. Verder oude dansen, vendelzwaaien. hippische sport, concert, paasehvuur enz. Felle fabrieksbrand te Tilburg. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in de leer- en drijfriemenfa- briek der iirma W Vos Co. aan de Gor.fe- straat te Tilburg. Even vóór middernacht brak door onbekende oorzaak brand uit op óe bovenverdieping van het fabrieksgebouw. Dit gedeelte van de fabriek is van hout opge trokken Het duurde niet lang of het vuur had zich over de geheele bovenverdieping verspreid. De brandweer tastte het vuur met veel materiaal aan en slaagde erin den brand tot ae bovenverdieping te beperken. Om half drie in den nacht was de brandweer het vuur meestei. De geheele bovenverdieping, waar de leerfabriek is gevestigd, is uitgebrand. Vele machines en materiaal zijn verloren ges gaan De beneden-afdeeling waar de leer looierij is gevestigd, bleef behouden, doch heeft veei schade van het bluschwater. De nablussching duurde den geheelen nacht en ook hedenochtend voort. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade die zeer aan zienlijk is wordt door verzekering gedekt. In de fabriek werken ongeveer 50 man. Ver wacht wordt dat het werk in de fooierij spoedig kan worden hervat. Een hotel te Oisterwijk afgebrand. De gasten zijn hun bezittingen grootendeels kwijt. Vannacht om ongeveer 3 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het hotel De Zwaan van den heer G Sanders, gelegen aan de Linde te Oistenvijk. De brand ontstond op de 2de verdieping, welke geheel is uitgebrand. De gasten', on geveer 20, konden nog bijtijds worden ge waarschuwd, doch hadden nauwelijks den tijd om hun kleeren aan te trekken, zoodat de meesten in nachtgewaad moesten vluchten. De brandweer, die met groot materiaal ter plaats was, kon tegen de hevige vuurzee op de tweede verdieping niets uitrichten. .Wel

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7