DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het plebisciet over Hitier. D/xqeliiksch Oveczicht Het aantal neen-stemmers verdubbeld. Geen overtuigende overwinning. ^Buitenland ^Binnenland Laffe moordaanslag. Ho. 195 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Maandag 20 Augustus 1934 136e Jaargang Berustende Duitschers? DRIE DOODVONNISSEN IN OOSTENRIJK. Twee te Innsbruck, een te Weenen. INNSBRUCKER DOODVONNISSEN IN KERKERSTRAF VERANDERD. MUSSOLINI OP MANOEUVRE. AFGRIJZELIJK TREINONGELUK. EXCESSEN TE MADRID. Een doode. OVERSTROOMING IN MANTSJOERIJE. 120 personen verdronken; 700 huizen verwoest. Daarna poging tot zelfmoord. MOTORJACHT IN BRAND. Vier gewonden. SERGEANT-MA [OOR RIJDT TEGEN AUTO. Werd op slag gedood. MOTORRIJDER TEGEN MOTOR MET ZIJSPAN GEREDEN. ERNSTIGE TREINVERTRAGING. AUTOMOBILIST VEROORZAAKT ONGEVAL. En rijdt door. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. s PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! IEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In November 1933 kreeg Hitier ruim 40 millioen Ja-stemmers. Naar aanleiding daarvan zeide Göring de vorige week op een verkiezings rede, dat het Duitsche volk ver plicht was, minstens eenzelfde aan tal Ja-stemmen te verzamelen. Wan neer er één stem minder op Hitier zou worden uitgebracht, zou het buitenland kunnen zeggen; over 40 millioen jaar heeft het nat.-soc. afgedaan. Het spreekt vanzelf, dat niemand deze op merking van de Hitler-reclamechef serieus heeft opgenomen, maar toch teekent ze de mentaliteit van den nat.-soc., die er voor alles van overtuigd is; dat het nationaal- socialisme Duitschland voor goed veroverd heeft. Of.,, heeft Göring gevreesd voor een moreele nederlaag en daarom op bovenge noemde manier zijn laatste opwekking ge lanceerd? Het laatste betwijfelen wij, want anders was de voorbereiding met een klein beetje minder lawaaiachtige overtuiging ge schied. Neen, de kopstukken van het Hitlerisme moeten er van overtuigd geweest zijn, dat de overwinning minstens zoo groot zou zijn als in November van het vorig jaar. En er ■was reden voor, omdat te denken, want kwam het testament van von Hindenburg niet precies op tijd en was dit testament niet een prachtige propaganda voor H'tler? Trouwens, Hitier heeft over „ongezochte" reclame nooit tt klagen gehad. Wij herinne ren alleen maar even aan den brand in het rijksdaggebouw, waardoor zijn aandeelen enorm hoog stegen. En zulks moet Adolf o.i. ook verwacht hebben van von Hindenburg's testament. Wat is nu het resultaat van deze „Ja"- stemming geweest? Precies kunnen wij het nog niet zeggen, omdat de officieele getallen nog niet bekend zijn en er zelfs op dit ©ogenblik nog de uitslagen van het district Mecklenburg ontbreken. Maar dit is zeker: ondanks de geboerde propaganda, ondanks het juist op tijd publiceeren van von Hin denburg's testament is het aantal Ja-stem mers achteruit gegaan en is het aantai Neen-stemmen zeer vergroot. De officieuse cijfers zijn: Het aantal stemgerechtigden bedroeg 45.968.753. Het aantal uitgebrachte stem men was 43.438.378. Hiervan waren er 871.056 ongeldig en 42.567 322 geldig. Het aantal Ja-stemmen bedroeg 38.279.514, het aantal Neen-stemmen 4.287.808. En nu de resultaten van November j.1. Toen werden er 43.437046 stemmen uitge bracht; daarvan waren er 40.588.804 Ja- stemmen en 2.100.181 Neen-stemmen, ter wijl er 750.061 ongeldig waren. Deze cijfers leeren toch wel wat. Want men mag in Duitschland thans de overwin ning vieren, heelemaal tevreden kan men niet zijn. Immers, ondanks de zeer beperkte vrijheid, welke de Duitscher heeft, is het aantal Neen-stemmen meer dan verdubbeld. Dat laatste geeft te denken. Deze Neen- stemmen zijn op het oogenblik van veel meer belang dan de Ja-stemmen. Meer dan 4 millioen Duitschers hebben het aangedurfd „Neen" te stemmen. In een tijdperk van nog geen jaar is het aantal Duitschers, dat zich niet vereenigen kan met het Hitlerisme, ver dubbeld! En als nu Göring's bewering waar is, dan duurt het geen 40 millioen jaar, voordat het nazi-systeem verdweenen is, maar dan gaat het met rassche schreden. Dan zou dat over 4 jaar alverdwenen zijn Echter, laten wij dat naïve rekensommetje niet serieus opnemen! Laten wij zeggen, dat Hitier tevreden kan zijn met zijn 38 millioen stemmen en laat hij het zelf maar uitknob- belen, of het resultaat tot tevredenheid stemt. Ik ben niet zonder het pijnlijks van de situatie duidelijk te voelen er vanavond getuige van geweest, hier slechts met veel moeite na het propaganda-filmpje, waarin aan het slot Hitler's figuur sterk vergroot op het doek verschijnt, een zwak applaus verkregen kon worden in een kino op de Kurfürsterdam! Zoo schrijft de Cetem-correspondent, die Zaterdagavond in Berlijn was en hij vertelt verder: „En het is merkwaardig hoe overal in alle kringen van het volk zich een zeker scepti cisme openbaart. Natuurlijk spreekt niemand oprecht zijn meening uit men is zich van de gevaren maar al te zeer bewust, maar de antwoor den van den busconducteur, van den winkel bedienden, den taxi-chauffeur, van den man, die u op straat om vuur vraagt en van al diegenen, met wien gij een gesprek over den huidigen toestand hebt aangeknoopt, zijn even ontwijkend als veelzeggend. Vaak zijn de zwijgende gebaren het sprekendst en verre van ondubbelzinnig! In de Voszstrasse, waar het Adolf Hitier- vroeger het zoogenaamde „Braune Haus" gevestigd is, hoorde ik een vreemdeling naar „das Braune Haus' vragen aan een der employé's van het daar tegenover gelegen groote warenhuis. Het antwoord luidde even openhartig als het klonk: „Das Braune Haus? Sie meinen wohl das graue Huis!" De toon liet niets te gissen over. Zoo schijnt er meer symptonen van reac tie in het rijk van Hitier, waar juist de bui tenstaander van opziet, omdat hij zich van uit een aanvankelijk felle actie zich plotse ling op het keerpunt temidden der feiten ziet geplaatst. Op de hoek van de Kurfustendam en Uhlandstrasse zag ik eenige duizenden S. A.-mannen voorbijtrekken. Ik kon bij het publiek geen bijzonder ent housiasme bespeuren. Slechts zij, die in de onmiddellijke nabijheid der Bruinhemden stonden, brachten den Hitlergroet aan de vaandels, maar vele zag ik zich bewust ont trekken door opzettelijk een anderen weg te kiezen". Wij weten niet, of de stemming van het Duitsche volk in bovenstaande juist is weer gegeven, maar mocht dit wel het geval zijn, dan is het met het nationaal-socialisme lang zoo rooskleurig niet, als het schijnt te zijn En dan zouden er voor Hitier en de zijne binnen niet al te langen tijd wel eens moei lijke dagen kunnen aanbreken. Dat laatste zou heusch niet zoo'n wonder zijn. Immers, de doorsnee Duitscher beseft maar af te zeer, hoe Duitschland zich zelf isoleert, hoe het buitenland steeds minder sympathie koestert gezien het Ehiitsche rijk. En hij weet heel goed, dat niet de Duit scher zelf daar de schuld van is, maar het systeem, waarmee Duitschland geregeerd wordt. De Duitschers berusten op het oogenblik nog in hun lot. Zij brengen den Hitler-groet, omdat het moet, maar ze doen het lang niet allen met overtuiging. Zij stemmen „Ja", maar 't is de vraag, of zij daarmee te ken nen willen geven, met het Hitler-systeem in te stemmen. Het Duitsche volk berust in zijn lot. Dat is de indruk, die wij van alles krijgen. Doch als onze indruk waar mocht blijken, dan Dan zal Duitschland opnieuw Je aandacht op zich vestigen! Het standgerecht te Innsbruck heeft Aber- ger en Hagen uit Saalfelden wegens over treding van de wet op de ontplofbare stoffen veroordeeld tot den dood door den strop. Het proces tegen 18 andere beklaagden is afge broken en verwezen naar het gewone gerecht te Salzburg. Ook in het Ravag-proces is Zaterdagmid dag door het militaire gerechtshof te Wee nen uitspraak gedaan. De hoofdbeklaagde Domes is veroordeeld tot den dood door den strop, terwijl alle andere beklaagden tot levenslange kerkerstraf zijn veroordeeld. De verdedigers van de door het stand- gerecht te Innsbruck ter dood veroordeelden hebben onmiddellijk per telefoon een gratie verzoek ingediend'bij den bondspresident. Een half uur voor het afloopen van den ter mijn kwam het bericht binnen, dat de straf van Aberger veranderd is in levenslange zware kerkerstraf en die van Hagen in twin tig jaar zware kerkerstraf. Oorlogje spelen in Italië. Mussolini heeft gisteren deelgenomen aan de manoevres, de deze week in geheel Italië worden gehouden. In de Futa-pas in de Afe- nijnen marcheerde Mussolini het geweer op den schouder mede met het bataljon Bersaglieri. Tevens heeft hij bevel gegeven dat alle leden van het kabinet tijdens de leger manoeuvres bij de troepen moeten wor den ingedeeld. Na de manoeuvre zal een revue worden gehouden, waarbij de troepen zullen marcheeren langs Mussolini en ko ning Victor Emanuel. Volgens het departe ment van oorlog zijn de troepen 100.000 man sterk, verdeeld in de Roode (d.w.z. de vijandelijke strijdkrachten) en de Blauwen (de verdediging). Baanwachter de schuldige. In de nabijheid van Lyon (Fr.) ie gisteren een tragisch ongeluk gebeurd, dat 8 personen het le ven heeft gekost. Een auto met 6 inzittenden en een motor met twee berijdere kwamen in bot sing op een spoorwegovergang. Alle 8 personen werden bij de botsing ernstig gewond. Op het zelfde oogenblik naderde een personentrein, die over de op de rails liggende gewonden reed en ze geheel verpletterden. De oor zaak is een fout van den baan wachter, die ondanks het licht signaal toch de spoorboomen had geopend. Te Madrid is het gisterochtend tot ern stige excessen gekomen, waarbij een per soon werd gedood. 70 jonge commuisten, o w. meisjes, demon streerden voor het gebouw van de bladen „Sol" en „Voz". Ten slotte werd met steenen gegooid. Tal van ruiten werden vernield. Er is van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Een jonge man werd doode lijk getroffen. Volgens uit Antoeng, Sjinwiyoe en Dairen ontvangen berichten is een zeer uitgestrekt gebied om de zuidelijke sectie van den spoorweg Antoeng-Moekdeu overstroomd nadat de rivieren Yaloe en Aiho buiten haar oevers waren getreden tengevolge van den aanhoudenden regenval. De politie heeft gisteravond medegedeeld, dat 120 personen zijn gedood. 700 huizen zijn verwoest en 8000 huizen staan onder water. De trein uit Foesan, die op weg was naar Moekden, is bij het station Hamatang blijven steken. Driehonderd passagiers konden niet uit de rijtuigen, aangezien het water de wagons binnendrong. Het verkeer langs de lijn An- tong Moekden was op acht plaatsen gestag neerd. De autoriteiten va nden Zuid-Mands- joerijschen spoorwegmaatschappij, sectie Antoeng, leiden het bergingswerk. Op een bank in het stadspark te Maastricht zaten gistermiddag eeni ge menschec druk te redeneeren. Een hunner zeide in den loop van het gesprek „Ach, ben je gek?". Iemand die toevallig voorbij ging, wendde zich daarop tot het groepje en vroeg: ..Meen je mij?" De aan gesprokene op de bank antwoordde: „Ach kerel, ga door!" De laatste deed dit evenwel niet en gaf den persoon op de bank een vuistslag onder de kin. Er ontstond een worsteling, waarbij de wande laar, zekere N. M. ui* Maastricht, een revolver trok en daaruit een schot loste, zekeren H. J. G. uit Maastricht in den buik trof. Vervol gens richtte hij het wapen op zichzelf. Beide personen zijn naar het zie kenhuis Calvarienberg overgebracht. De toestand der gewonden is ern stig. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Gistermorgen te elf uur geraakte een pas te water gelaten motorjacht in de Schiedamsche Schie te Over- schie in brand. Het jacht was eigen dom van den heer Nelman, die met zijn echtgenoote en nog drie andere personen aan boord was. De heer en mevr Nelman liepen ernstige brandwonden aan gelaat en beenen op Een der andere personen sprong over boord en kon zonder letsel op het droge worden ge bracht. De twee overigen bekwamen lichte brandwonden. De burgemeester van Overschie en de politie waren 6poedig ter plaatse, terwijl bovendien de Roode Kruiscolonne aan de eerste hulpver leening deelnam. Het vaartuig is geheel uitge brand. De oorzaak van den brand staat niet vast. Gisteravond tegen zes uur heeft op den Nieuwen weg te Breda een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij een sergeant-majoor uit Den Haag werd gedood. Omstreeks dien tijd reed de ser geant-majoor, zekere B. uit Den Haag,, op den Nieuwen weg met zijn motor. Uit de richting Ter Heyde naderde op een gegeven moment een truck wagen met tractor. B. raakte ver moedelijk de macht over zijn stuur kwijt en reed in volle vaart tegen den auto. B. werd op slag gedood. De motor werd totaal vernield. De tractor werd van achteren slechts licht beschadi gd B. was sergeant-majoor van den Vrijwilliger! Landstorm en volgens de in zijn bezit zijnde papieren moest hij zich morgen melden voor de manoeuvres te Oisterwijk. Op den Muiderstraatweg te Amsterdam is een motorrijder in botsing gekomen met een motor met zijspan, die van tegengestelde richting kwam. De motorrijder werd tamelijk ernstig gewond opgenomen. Hij is naar het Binnen gasthuis te Amsterdam vervoerd. Gistermorgen tegen twaalf uur had op een verbindingsspoor bij het Weesperpoort- station te Amsterdam in de nabijheid van de Ruijschstraat een ongeval plaats, dat ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Een rangeerende locomotief liep, waarschijnlijk door ontijdige wissel bediening uit de rails. Hierdoor ontstond stagnatie in het spoorwegverkeer tusschen het Centraal Station en het Weesperpoort- station. De treinen moesten over andrn spoor en wissels naar de plaats van bestem ming worden gedirigeerd. Met man en macht is men bezig de machine weer op de rails te brengen. Een werk, dat geruimen tijd in beslag nam. Gelukkig had het ongeval plaats op een tijdstip, waarop Zondag de minste treinen rijden. Zondagavond te acht uur werd de 44- jarige W. M. door een auto in de Weesper- straat te Amsterdam aangereden. Met een onderbeenfractuur moest de man naar het Nieuw Israëlïetisch Ziekenhuis wor den overgebracht. De automobilist was doorgereden, doch zijn nummer was bekend, zoadat aan alle bureaux last werd gegeven naar den auto uit te kijken, den man aan te houden en voor verhoor voor te geleiden. De automobilist werd later op den avond op den Middenweg gezien De agent gaf hem een teeken te stoppen, doch inplaats hiervan gaf de man vol gas. zoodat de agent op zij moest springen om niet te worden overreden. De agent hield onmiddellijk een particuliere auto aan om den vluchteling te achtervolgen doch het mocht niet gelukken, den voortvluchtige automobilist in te halen. Motorjacht in brand gevlogen, eenige gewonden. (Binnenland). Sergeant-majoor rijdt zich dood. (Binnenland). Laffe moordaanslag te Maastricht. (Binnenland). De stemming in Duitschland. (Dag Overzicht). Diverse belangrijke sportevene menten. (Sport). (Zie Terdrr eventueel laatste berde h ten). ONBEWAAKTE OVERWEG. Treirt tegen auto gereden. Vrijdagavond is op den onbewaakten over weg op net baanvak ArnhemZevenaar bij Groessen een ernstig ongeluk gebeurd. De handelaar in koloniale waren H. Nas, wo nen te Groessen, wilde om tien uur met zijn vrachtauto den overweg passeeren. Op het zelfde oogenblik naderde uit de richting Arnhem de D-trein. Een botsing was niet te vermijden. De trein reed in volle vaart op de auto, die een eind werd medegesleurd en totaal versplinterd werd. De machinist rem de uit alle macht en bracht den trein tot stilstand. Het bleek, dat groote verwoestin gen waren aangebracht. E>e brokstukken van de auto lagen over grooten afstand van den spoorweg verspreid, en op en tusschen de locomotief waren deelen van de auto gedron gen. De locomotief was aan de voorzijde ge heel bestoven met meel, waarmr de auto geladen was. De heer Nas werd zwaar gewond in de sloot langs de spoorbaan gevonden. Hij werd naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De locomotief bleek door de botsing zóó zwaar beschadigd te zijn, dat zij buiten dienst moest worden gesteld. Uit Zevenaar werd een andere locomotief ontboden waar na de D-trein met een uur vertraging de rei3 kon vervolgen. HUUR STAKING GEËINDIGD. De z.g. huurstaking in de Marco Polo straat te Amsterdam is door bemiddeling van de Ver. „Het Eigendomsrecht'' geëin digd. De huiseigenaar had al vóór het con flict toegezegd de huren met een kwartje per week te zullen verlagen, doch de huurders hadden een verlaging van 1.50 geëischt. Zij hebben thans deze eisch laten vallen en zullen met het kwartje genoegen nemen, met dien verstande, dat zij de kosten van het con flict zullen dragen, en wel voor zoover het de minst draagfa-achtige betreft door afbeta ling van een kwartje per week. OFFICIEREN-BEEEDIGING. Zaterdagmiddag had op het vliegterrein de Molenheide te Gilze de beëediging plaats van vier beroeps-officieren tweede luitenants van het regiment wielrijders en van de regi menten huzaren. De beëediging had plaats voor het front van de geheele nagenoeg op oorlogssterkte gebrachte lichte brigade en eenige afdeelin- gen, in totaal ruim 2500 militairen. Parade commandant was de kolonel der cavalerie A. Diemont. Aanwezig was ook de commissaris der Ko ningin in Noordbrabant mr. dr. A. B G. M van Rijckevorsel. VENTER VERMIST. De politie van het bureau Raampoort te Amsterdam zoekt eenige dagen reeds naar een venter, zekeren Johannes Paulus Gijs- bertus van Ree, geboren 22 Juli 1898 te Am sterdam. Deze is Zondag 12 Augustus de deur uitgegaan. Hij deelde mede, dat hij naar de markt op Uilenburg zou gaan, doch is niet meer teruggekeerd. Zijn vrouw is hierover ongerust geworden en eeft zich tot de politie gewend. Van Ree verkeerde niet in linancieele moeilijkheden, terwijl de huise lijke omstandigheden goed waren. Gezien deze feiten wordt gevreesd, dat hem een on geluk is overkomen. ONGELUK MET BETONMOLEN Beenen verbrijzeld. Zaterdagmiddag had op het terrein der Zeeuwsche betonmaatschappij te Vlake een ernstig ongeluk plaats, waarvan de 18-jarige jonge J. Weststrate van Yrseke het slacht offer is geworden. Eenige arbeiders waren bezig met een be tonmolen, op onverklaarbare wijze kwam W tusschen de wielen, beide beenen werden ver brijzeld. Het duurde geruimen tijd voor hij bevrijd kon worden, geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse, de jongeman werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Zijn toestand is ernstig

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1