Alkmaarsche Courant EEN EERESCHULD. AZIJN HAANDAG 20 AUGUSTUS SCHAGEN. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 21) SCHERMEKHORN. NOORDSCHARWOUDE. No. 195 1934 HMderd Zes en Dertigste jaargang. Qememtecaden Vrijdag vergaderde de Raad. De Voorzitter heette den heer Van Nuland welkom na diens langdurige ziekte. Beslissing scheidsgerecht voor de gemeente ambtenaren inzake het beroep ingesteld door W. A. P- F- L. Blaeser tegen zijn schorsing door B. en W. Dit scheidsgerecht is tot de uitspraak geko men, dat het beroep dat de heer Blaeser tegen de schorsing had ingesteld, moest worden afge wezen. De heer Bakker stelde voor den heer Blaeser met ingang van 1 Oct. a.s. te ontslaan, maar trok dat voorstel weer in. De heer v. Erp vroeg, nu de grondaankoop van den heer Kaptein een feit is geworden, of de Corn. Bokstraat zal worden doorgetrokken. Wethouder de Vries merkte op dat dit nog niet de bedoeling is. Verder vroeg de heer v. Erp onder welke voorwaarden destijds de gemeente Schagen geld gegeven heeft wat betreft de Tramweg maatschappijen. De Voorzitter deelde mede dat de gemeente van beide trams aandeelen heeft gehad. Spreker kan niet meedeelen op welke voorwaarden die genomen zijn. In een volgende vergadering zul len nadere inlichtingen worden gegeven. Voorstel tot aanvulling van het Werklieden reglement. De heer Orsel heeft met belangstelling de stukken gelezen. Spreker weet niet meer wat de werkman wel mag en wat hij niet mag doen Onder geen enkeele voorwaarde zal spreker hieraan zijn stem geven. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 47 stemmen. Benoeming commissie nazien gemeente-reke ning en rekeningen der bedrijven 1933. Benoemd de heeren Stam, Schoorl en Bakker. Vaststelling suppletoire begrooting Electric! teitsbedrijf 1934 en suppletoire begrooting 1934. Aangenomen. Voorstel tot conversie van geldleeningen. De renteverlaging zal een besparing opleve ren van 985.27 per jaar. Allen voor. Voorstel opheffing van een leerkracht aan de openbare lagere school. De Raad ging in comité. Na heropening deelde de Voorzitter mede dat na de in comité gehouden besprekingen voorge steld wordt de betrekking van mej. P. A. Visser aan de openbare lagere school op te heffen en genoemde mej. Visser eervol ontslag te ver' leenen. De heer Onsel zal zich verzetten tegen ophef fing betrekking O. L. S. Spreker ziet er een verslechtering in voor het openbaar onderwijs. Thans zijn er al enkele klassen van 45 en 49 leerlingen. t De heer v. Nuland vond de houding van den heer Orsel vreemd. Een en ander is bij de alge meens begrooting reeds vastgesteld. Het voorstel werd aangenomen met 38 st. Reclames tegen aanslag in de Straatbelasting. De voorzitter merkte op dat het de gewoonte is alle reclame's in comité te behandelen. De heer Buiskool was het met den voorzitter eens dat de reclames in comité worden behan deld, doch waar het hier gaat om een principi- eele uitspraak en niet omtrent de draagkracht van reclamanten is spreker voor openbare be handeling. De voorzitter zeide, dat geen persoonlijke be langen ter sprake zullen komen, doch alleen principes. Wethouder Blaauboer wil wat betreft het principe eerst mededeelingen doen in comité. Na heropening deelde de voorzitter mede dat reclames zijn binnengekomen van de heeren Sprenger (voor den heer Becker te Haarlem) betreffende perceelen aan de Veldstraat, de heer Tuinman idem voor de Veldstraat en Ka naalstraat, de bewoners van de Bierkade en de heer A. Bakker. B. en W. stelden voor de aanslagen te hand haven. De heer v. Nuland wilde openbare behande ling. Waar naar spreker's meening art. 1 van de verordening niet anders kan worden uitgelegd, moet volgens spreker de reclame worden toe gekend. In stemming werd gebracht het geval Becker en aangenomen met 38 stemmen der handha- Jeuilteton Hij hervatte de geschiedenis: „Aan den overkant van de vlakte was een bosch, groot en somber, waardoor maar wei nig paden leidden, waar de grond overgroeid was met varens en hoog gras en bezaaid met ruwe rotsblokken. Daar besloot het vent je heen te gaan. Hij was er nog nooit ge weest, maar hij was niet bang. Al hij bang was, hoefde hij enkel te denken aan de roo- de oogleden van zijn moeder, om weer moed te vatten. Eindelijk kwam de avond. Hij sloop uit de hut, ijlde over de vlakte, die de maan zóó helder verlichtte of het dag was, en waagde zich tenslotte in het groote bosch, waar het zoo donker was als in een kelder, want hier kon de maneschijn niet tot op den grond doordringen. Eer hij een honderdtal schreden ver was, zag hij den bloesem schit teren als een lamp in de duisternis, hij klau terde tegen een rots op enhet volgend oogenblue had hij de bloem bemachtigd! Toen viel hij in slaap, doodop van al dat loopen ra met allerlei verwarde verlangens op de lippen en in het hart. En ziet: toen hij dien volgenden morgen wakker werd, lag hij op een fluweelen kussen in een paleis en de be dienden, die om hem heen zwermden, zeiden, dat hij rijker was dan eenig man ter wereld. Nu was zijn eerste gedachte aan zijn moe der. Hij had haar onmiddelijk willen halen, zoo vlug als zijn beenen hem dragen konden, ving voorstel B. en W. Idem geval Tuinman 38. Hetzelfde lot ondergaan de gevallen Schotten en Bakker 10—1 stem. De heer v. Erp vroeg naar uitgifte grond havenbedrijf. Mogelijk zal dit eenig werkgele genheid geven. De voorzitter deelde mede dat een kaart ter tafel geweest is. Een 3-tal aanvragers zullen in de gelegenheid gesteld worden om aanspraak te maken op de terreinen. De heer v. Erp wilde spoed maken en volle dige bekendmaking. Dit zal geschieden. De heer v. Erp vroeg inlichtingen betreffende verruiming Winkelsluitingswet. Voor 15 Oct. moeten de wijzigingen zijn opgegeven. De voorzitter deelde mede dat aan de Scha- é®r Middenstandsvereeniging en de Hanze ge vraagd is de gevoelens van de belanghebbenden mede te deelen. De heer v. Erp vroeg hoever of de plannen zijn betreffende de oude school. De voorzitter zeide geen vrijheid te hebben hierover in openbare vergadering mededeeling tc doen. Het zal in comité worden behandeld. De heer v. Erp wees op de ongeregelde goe deren waarmede ze het Heerenbosch ontsieren. Dit zal worden tegengegaan. De heer v. Erp vroeg waarom aan den waarn. directeur der gasfabriek een gratificatie wordt toegekend. De voorzitter deelde mede dat het technische gedeelte is opgedragen aan den baasfitter en het administratieve gedeelte aan den accoun tant, de heer de Vries. Aan beiden werd hier voor een vergoeding gegeven. De heer v. Erp zeide destijds reeds aan den wethouder te hebben medegedeeld, wat dit grapje wel zou kosten. De voorzitter zeide dat waar het langer duurt dan verwacht werd, het accountantswerk tijdelijk is opgedragen aan den heer Roggeveen. We moesten toch menschen hebben die het werk verstonden. Waar de heer Blaeser thans zijn schorsingsloon ontvangt, is dit een com pensatie van de gemeente. De heer Orsel vroeg naar aanleiding van een Radiolezing betreffende premie Ziekenfondsen werkloozen of hieraan reeds door B. en W. aandacht is geschonken. De voorzitter beaamde dit. Aan de genees- heeren is een opgave verzocht van diegenen die daarvoor in aanmerking komen. De heer Bakker wees op de oprit op de Loet waar voorheen de trambaan overliep. De voorzitter zou zich in verbinding stellen met de Spoorwegmaatschappij. De heer Buiskool wilde verbetering van de Sloot achter perceelen Laagzijde en Nieuw- straat. Dit zal worden onderzocht en aangeschreven. De heer v. Nuland vroeg of er al een oplos sing betreffende het U.L.O.-onderricht is ge vonden. De voorzitter zeide, dat een der lokalen der O. L. school voor U.L.O.-onderwijs wordt benut. Hierna ging de raad weer in comité. CALLANTSOOG. In de raadsvergadering was bericht inge komen van Ged. Staten, waarin zij bezwaar maakten tegen het besluit van den raad, om een terrein, eigendom van den polder Cal- lantsoog, beschikbaar te stellen voor het bouwen van zomerwoningen, wijl de grenzen liggen buiten het uitbreidingsplan. Meege deeld werd dat B. en W. zich met dit bezwaar niet kunnen vereenigen; dat zij Ged Staten hebben uitgenoodigd een onderzoek in loco in te stellen en een onderhoud met de Com missie voor uitbreidingsplannen en den in specteur der volksgezondheid hebben aange vraagd. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een voorstel van B. en W. tot overdracht van den weg door de gemeente aan het Hoog heemraadschap Noordh. Noorderkwartier Besloten werd tot die overdracht in dien zin, dat de gemeente behalve haar eigen aandeel in de jaarlijksche bijdrage, ook de helft van de kosten zal betalen van den aanslag voor den polder, daar het gemeentebelang bij den aanleg van een nieuwen weg voor het mo derne verkeer veel sterker is betrokken dan dat van den poli'r. Besloten werd de verbetering van den Nieu wen Weg op te dragen aan de N V. Ge- ruischlooze weg te Heemstede. Gunstig werd beschikt op 'n verzoek van de afd. van den Ned. Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters om ten aan zien van de personeele belasting voor koffie huizen enz. de huurwaarde tot tweederde te verlagen. De salarissen der gemeente-ambtenaren worden voor het grootste deel, behoudens en kele uitzonderingsgevallen, met 10 pet. ver hoogd met het verhaal van 10 pet. pensioen bijdrage. I i maar zijn bedienden hielden hem terug. De schatten waren van hem, zeiden ze, en van hem alleen. Op het oogenblik, dat hij tracht te ze te deelen met wién dan ook zelfs al was het met zijn moeder zouden ze als sneeuw voor de zon verdwijnen. Dat deel van de geschiedenis had hij te voren niet ge hoord en toen het hem nu verteld werd, ging hij op den grond zitten schreien en wilde niet getroost worden. „Het was voor mijn moeder, dat ik al dien rijkdom verlangde", zei hij snikkend. „Wat heb ik er nu aan als ik er haar niets van geven kan?" „Uw moeder is oud", zeiden ze dan weer, „ze staat al met den eenen voet in het graf. Laat haar in vrede sterven, zooals ze heeft geleefd, en geniet van hetgeen het Lot u ge schonken heeft". Maar hij schreide nog slechts ééns zoo hard en zei, dat hij haar dienzelfen dag nog een zak goud zou brengen. „Gaat uw gang' luidde het ant woord, „maar als u den zak open doet, zal er niets dan verweerd hout in zitten en als u terugkeert naar uw paleis, zult u niets dan een hoop steenen vinden. U zult even arm zijn als te voren en uw moeder ook. Vt at zal het haar dan nog geven, terwijl ze tenminste niet bezorgd meer hoeft te zijn voor u!" Ofschoon de jongen niet wilde luisteren, moest hij 't toch wel hooren, en zoo langza merhand drongen de woorden door tot in zijn gemoed en vond hij toch wel, dat het waar was: dat hij, door zichzelven te ruïneeren, haar niet helpen kon. Toen ging hij ei zich op toeleggen van zijn rijkdom te genieten en gedurende eenigen tijd lukte hem dit ook, maar toen hij er aar gewoon was zich genoeg te eten, leek het wel of hij uk zijn paHs g trokken werd, over de vlakte, naar het hut>~ Vrijdag 17 Augustus vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting onder voorzitterschap van den heer B. Mein- dersma, burgemeester. Ingekomen stukken. Van Ged. Stateu was ingekomen de goed keuring op onderscheidene raadsbesluiten. Het kassaldo bedroeg overeenkomstig de boeken 1150.03. Van B en W. te Alkmaar een waardeenng voor het toegezegde bedrag als subsidie voor het Centraal Ziekenhuis. De min. van binnenl. zaken berichtte, dat voor de gemeente-ambtenaren een pensioen aftrek zal plaats hebben van 10 alzoo IK méér; de minimum-salarissen mogen worden verhoogd met IK De voorzitter stelde voor de salarissen met 1K te verhoogen. In B. en W. was hiervoor geen meerder heid gevonden, terwijl de raad er ook weinig voor gevoelde. De heer de Groot zou de verhooging al leen voor den gemeentewerkman, die binnen 2 jaar met pensioen gaat, willen billijken De voorzitter was in dezen tegen ongelijk- heid. Werd besloten het voorstel aan te houden tot de begrooting. Van het comité te Purme- rend voor de feestviering van het 450-jarig bestaan van het marktwezen was ingekomen een verzoek om een bijdrage voor het garan tiefonds. Op voorstel van B. en W. werd afwijzend bescnikt. Van B. en W. van Purmerend een verzoek om het salaris van den secretaris van de ge zondheidscommissie, welke 18 Jan. is opge heven, nog uit te betalen van 18 Jan. tot - Maart. Werd algemeen goedgevonden. Van het Nat. Crisiscomité een schrijven, dat, wanneer de gemeente 42 bijdraagt, het comité eveneens 42 zal bijdragen voor ondersteuning aan werkloozen. De heer de Groot was vóór het verleenen van die bijdrage. De voorzitter zeide. dat hiervoor geen geld is. De heer Mantel achtte de verdeeling zeer moeilijk. Het voorstel-de Groot werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen (de heeren de Groot en Oost wonder). Van Ged. Staten een missive, dat voor de leening van f 800 de middelen moeten wor den aangegeven, waaruit rente en aflossing kunnen worden voldaan, terwijl de rente 4K moet zijn. Werd besloten hieraan te voldoen. Goedgekeurd werd een voorstel om den rentevoet van de met de provincie Noordhol land aangegane leening te verlagen van 5 op 4K pCt. Voorstel aangaande een geldleening groot 2257.50. Deze geldleening welke was aan gegaan van de woningbouwvereniging werd niet goedgekeurd, zoodat het bedrag opnieuw moet worden gekend tegen een ren te van 4i/2 proc., wat algemeen werd goed gevonden. Van den minister van sociale zaken was ingekomen een schrijven dat geen bezwaar werd gemaakt voor werklooze arbeiders een deel der premie te vergoeden voor het ziekenfondswezen, ten einde te voorkomen dat zij daarvoor moeten bédanken. Van de 3 arbeidersbonden was dienaan gaande een verzoek ingekomen hun een deel dezer kosten te vergoeden, werd besloten tot aanhouding en te behandelen bij de begroo ting. Goedgevonden werd een perceel grond aan C. te verhuren voor den tijd van 10 jaar tegen 2.50 per jaar. Aanbieding gemeenterekening, rekening G.E.B. en Burgerlijk Armbestuur dienst 1933. Deze rekeningen zullen worden nage zien door de 5 raadsleden. De voorzitter vroeg het oefenterrein be schikbaar te stellen voor de Floraiiafeesten De heer Plugboer is er tegen, dat op het terrein gevoetbald wordt, daar dit door den voorzitter is verboden, werd algemeen goed gevonden het terrein af te staan. Rondvraag. De heer de Groot zei, dat bij gemis aan een standaardloon arbeiders, die van de arbeidsbeurs worden gevraagd, vaak te wei nig loon ontvangen en bij weigering van werk wordt hun de steun onthouden. Spr. vond, dat door enkele werkgevers hiervan misbruik wordt gemaakt en zou, wanneer dit blijkt, met de intrekking van den steun voor zichtig willen zijn. De heer Oostwouder onderschreef dit ten volle. De voorzitter antwoordde, dat hij die ge vallen zal onderzoeken. #000000 Jladiopcoqeamma ®®o©oo# Daar keek hij binnen in 'het kleine vierkante ventser, om t« zien, wat zijn moeder deed: of zij zat in het hoekje van den haard te hui len, of zij zat bij de tafel met haar spinne wiel, maar nooit vond hij den moed om de künk op te lichten, want hij schaamde zich om met zijn zijden kleeren die leemen hut te betreden. lederen keer. als hij terug ging, deed hij zichzelven de gelofte, dat hij afstand zou doen van al zijn rijkdom, en dat hij weer arm zou willen wezen met haar, maar toch deed hij dit nooit, want hij was eenmaal ge woon geraakt aan dat makkelijke leventje en kon er niet toe komen zichzelven te be- rooven van zijn gerief. Zoo werd hij, ondanks zijn schatten, met den dag ongelukkiger. Toen hij nu weer eens binnen keek in de hut, zat zijn moeder niet bij het vuur en niet bij de tafel, maar ze lag in bed met gevouwen handen en twee kaarsen branden aan haar voeten. Ten wist hij, dat het te laat was om tot haar terug te gaan: hij wierp zich op den grond, scheurde zijn zijden kleeren en terwijl hij ijlde over de vlakte, klauterde Hj tegen de zelfde rots op, waar hij den bloesem ge plukt had, sprong naar beneden, zoodat hij zich het hoofd te pletter stootte en tegelijker tijd ging het paleis in rook op, met alles, die er in waren, en van dat oogenblik af heeft de varen nooit meer zichtbaar gebloeid. De bloem had een mensch het leven gekost en was daarom ten eenenmale van de wereld weggevaagd". Meegesleept door zijn onderwerp, klonk er ontroering in Wladimir's trillende stem Er volgde een korte stilte, toen hij ophield met spreken, maar de eerste opmerking, waarmee ook wat ruw voor den dag geko men werd, verstoorde de droomerige stem- Dinsdag 21 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroep orkest olv. N. Treep. 11.R V.U. Mevr. Mr. I. E. PrinsWillekes Macdonald: De rechtspositie van de vrouw. 11.30 Verv. orkestcon eert. 12.30 Gr.platen. 1.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2 30 Deel. Kommer Kleyn. 3.P. v. Egmond, orgel en H. Viskil, tenor. 4.Zen- derwisseling. 4.15 Gr.platen. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Ha mel. 5.— Voor kleinere kinderen. 5.30 Uit „De Vereeniging", Nijme gen: Bob White en zijn orkest. 6-30 Jhr. Jan Feith: De beteekenis van sport en spel. 7.— Gr.pl. 8.— Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. de AVRO-girls. 9. Optreden van Clinge Doorenbos. 9 15 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. W. Strienz, bas. 11.Vaz Dias. 11.10—12.— Uit Rest. Haeck te Scheveningen: Bela Kiss en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (KRO-progr.) 8.—915 en 10— Gr.platen. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15145 Gr.pl. 2.Voor de vrouw. 3.Gr.pl. 3 30 Voordracht. 3.45 Pianorecital. 4 HIRO. 5.10 Gr.pl. 5.15 Voordr. 5.30 Piano-recital. 5.45 Gr.pl. en lezing. 6.15 Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Schlagermuziek en gr pl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkest concert. 9.25 Lezing en gr.pl. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35—12.— Schlager- ra gramo foonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Sportrep. 12.25 Whitby Sted.-orkest ol. F. Gomez, mmv. H. Rogerson, cello. 1.20 Or gelconcert W. Hardwick. 1.50 Sport-rep. 2.Het Midi .-Studio Orkest olv. F. Cantell. 3.20 Tor- quay Sted. orkest olv. E. W. Goss. 4.50 Het Portland Strijkkwartet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6 45 Sportrep. 6.55 S. Malcom en R. Godden, piano. 7.20 BBC-orkest 0 1. v. Braithwaite. 8.20 „The Char- lot hour", m. m. v. orkest 0. 1. v. S. Kneale Kelley. 9.20 Harold Ram say and his Rhythm Symphony. 10.Ber. 10.20 Lezing. 10 35 Voordracht. 10.40 Dansmuziek (gr.pl.). 10.5012.20 Sydney Kyte en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M- 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12 20 Pascal- orkest. 7 05 Gr.pl. 8.20 Radiotoo- neel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2 20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.20 Omroeporkest olv. Rees en. 8.20 Omroeporkest olv. Gröndanl. 9.50 Gr.pl. 10.45 Zang. 11.20—12.5-3 Dansmuziek olv. Christiansen. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert o. 1. v. Nietan. 10 30 en 11.20 Concert. 12.20 Gr. pl. 1.20 Philh. orkest olv. Keitel. 4.20 Uit Stuttgart: Philh. orkest olv. Walter. 5.35 Concert. 7.20 „Alte Götter", muziek v. W. Maier. 8 30 Concert, me7zo-sopraan, bari ton, vocaal sextet, solokwartet en piano. 9.20 Werag-kamerorkest olv. Hartmann. ROME, 421 M- 8.30 Gr.pl. 9.05 Kwartetconcert en zang. 9 50 Radio-tooneel. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M- 322 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30—2.20 Gr. pl. 5.20 Radio-symphonie orkest. 6 50 Salonorkest. 8.20 Gev. progr. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12 20 Gr.pl. 1.Vioolrecital. 1.302.20 Salonorkest. 520 Omroeporkest. 6 35 Gr.pl. 6.50 Kamermuziek. 8.20 en 10.05 Radio Symphonie-orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 ,Die lachende Welle", gevar. progr. m.m.v. orkest 0. 1. v. Woitschach en solisten. 10.20 Ber. 10.40 Politiek overzicht. 11.20 12.20 De American Legion Band. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10 35— 10.50, Daventry 10.5011.05, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—17.35, Lond. Nat. 17.35— 19-20, Daventry 19.2024. Lijn 4: Keulen 10.301620, Stuttgart 16 20—19-20, Hamburg 19.20-20.30, Berlijn 20 30—24—. Verder vroeg de heer de Groot of den voor zitter al iets bekend is van de finat.cieele verhouding van het Rijk en de gemeente. De voorzitter antwoordde, dat hem daar nog niets van bekend is. Ook vroeg de heer de Groot, wanneer B en W. met de werkverschaffing zullen begin nen en of reeds een werkobject is gevonden. De voorzitter antwoordde, dat hij zal zoe ken naar een geschikt werkobject. De heer Plugboer zeide namens de lande rijencommissie, dat op het gemeenteland schadelijke gewassen voorkomen. De voorzitter zal de huurders hierop wij zen. Mede wees de heer Plugboer op een ver waarloosden toestand van hek en gebouwtje op het oefenterrein. De voorzitter beloofde hierin te zullen voorzien. Bevestigend antwoordde spr. op een vraag van den heer Mantel of de door den mi nister vastgestelde steunregeling lager is dan door den raad is gesteld. Ook vroeg de heer Mantel of, evenals in enkele andere gemeenten, arbeiders bij werk gevers te werk kunnen worden gesteld met Rijkssteun. De voorzitter antwoordde, dat dit niet verder wordt uitgebreid. De heer Mantel vroeg nog inlichtingen over het niet toestaan van de schietoefenin gen op het oefenterrein. De voorzitter antwoordde, dat deze vallen onder de hinderwet. De heer Oostwouder vroeg of menschen van steunregeling worden uitgesloten als de werkgever te weinig betaalt. De voorzitter beloofde een soepele toepas- sinS- Hierna sluiting. ming bij de toehoorders. Het was Malewicz, die op stroeven toon zei: „Die jongen leek ook wel niet goed wijs!" Iedereen keek verbaasd op. „Waarom?" vroegen verscheidene dames tegelijk. „Omdat hij niet wist, wat hij wilde. Of hij kon het aanzien, dat zijn moeder gebrek leed, of niet. Zoo ja, dan moest hij geprofiteerd hebben van zijn geld, en zoo niet. dan moest hij van den eersten dag af zijn paleis al heb ben opgegeven, zonder dat doelloos gejam mer". „Zeker zal toch niemand het zoo onbewo gen kunnen aanzien dat z'n moeder gebrek lijdt", begon Wladimir. Maar Malewicz viel hem bot in de rede: „Waarom niet? Het is alles maar een zaak van gewoonte en het hangt er geheel van af met welke bedoeling het geschiedt". Er mengde zich nu ook verontwaardiging in de verbaasde blikken, die op hem gericht werden. Die opmerking toch, die kwam van de lippen van een man, die zelve een moeder had niet precies in de positie van de moe der in de legende, maar toch zóó, dat een vergelijking viel te treffen klonk dan wel ultra-nuchter. Ik erken, dat ik evenzeer ver rast was door hetgeen hij nu zei, als in het begin van den avond door Jadwiga's optre den tegenover hem. „Dat is de onvriendelijkheid toch wel wat héél ver gedreven!" riep zij, met oogen schit terend van verontwaardiging. „Mij dunkt, u mocht toch wel een beetje anders spreken over uw moeder!" „Misschien beeft u gelijk", antwoordde hij en hield steeds strak den blik op haar ge vestigd, „mogelijk had ik ook anders jegens haar moeten handelen. Ik verdedig biennee JkaiHHciaat 1lieuws Zaterdagavond had in den muziektuin het aangekondigde concert plaats van de 5 muziek- en zangvereenigingen uit Noord- scharwoude. Het was een uitgezochte zomeravond. Als No. 1 trad op het r.k. fanfare „Genot door Kunst", onder leiding van den heer G. Hekket. Wat wij hoorden klonk zeer beschaafd en men had dan ook een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Daarna zong het r.k. zangkoor „St. Ceaci- lia" ouder leiding van hen heer Jac. N. Al. Het is een hoogstaande zangvereeniging en de verschillende nummers werden met groote aandacht gevolgd. Derde was de Ger. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", onder leiding van den heer Paul Kok. Wat ze zongen was heel mooi en juist deze meer eenvoudige liederen leenen zich zoo goed tot een fijne vertolking en „Soli Deo Gloria" bleek daartoe heel goed in staat. Toen kwam als No. 4 de Gem. Zangver eeniging „Cressendo", onder leiding van den heer W. Hespe. „Cressendo" beschikt nu een maal over een mooi vrouwenkoor en vooral ook niet mijn houding tegenover haar, maar ik constateer alleen, dat ik beter zou hebben geweten wat mij onder dergelijke omstan digheden te doen stond, dan die boerenjongen in de legende" De bespreking dreigde te ernstig te wor den voor de gelegenheid en zonder de heil zame afleiding van Wladimir die altijd het juiste doet en zegt op het juiste oogenblik en die dan nu ook zoo tactvol vroeg om inlich tingen betreffende de appelen, die hij had geschild, zou er waarschijnlijk een schaduw zijn getrokken over de stemming van de ge- noodigden. Nu was dit gesprek weer in en kele minuten vergeten en die avond verliep verder zoo kalm en opgewekt, dat niets dan de gedachte, dat het Advent was, er de jongelui van terughield om de gezelligheid te besluiten met een dans. Dien avond op mijn kamer zei ik wat ver wijtend tot Jadwiga: „Wat mankeerde je toch vanmiddag? Ik heb je nog nooit zoo gezien! Je schijnt het je ten taak gesteld te hebben om dien armen man steeds af te snauwen". „Malewicz?" vroeg zij lachende. „Wel, ik volgde enkel uw raad. Herinnert u zich niet meer hoe u mij gezegd heeft, dat het onnoo- dige wreedheid zou zijn om hem hoop te laten koesteren?" „Dus dat beteekent dan, dat je je keus ge vestigd hebt?,, vroeg ik. Jadwiga lachte slechts en verdween in haar kamer met stralende oogen. Ik had ook geen antwoord noodig: de ge beurtenissen van dien avond hadden mij dui delijk getoond, dat zij, op echt vrouwelijke wijze, precies het tegendeel had opgevolgd van den raad, dien ik haar gaf. (Wordt vervolgd). I

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5