i Alkmaarsche Courant EEN EERESCHULD. JiadiopcoQcamma ^nhhkm» $euUCetoH 'jPxovinciaal 'Hleuws Hsnderd Zis en Dertigste isarging. DONDERDAG 23 AUGUSTUS Een overval door Chineesche piraten. TSJOEUG-JI DE ZEEROOVERKONINGiN. 1 r v' Studiekosten en Studieverzekering. A O 5 Vrijdag 24 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8.— 12.—, 4.-8— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en VPRO, AVRO van 8.—11.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Deel. Ad. Bouwmeester. 10.30 Orgelspel Cor Steijn. 11. Verv. deel. 11.15 en 12.Gr.pl. 12 30 Kovacs Laios en zijn orkest 2 30 Deel. Marie Meunier Nagte- gaal. 3.Gr.pl. 4.Zenderwisse- ling. 4.15 G.pl. 4.30 Voor de kinde ren. 5.Klein-VARA-ensemble o. 1. v. F. Bakels. 5.30 De Fliereflui ters olv. J. v. d. Horst. 6.Orgel spel Joh. Jong. 6 20 Gr.pl 6.30 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 7.30 „De 16 September betooging'' (gr.pl. en causerie door K. Vor- rink). 7.57 Herh. SOS-ber 8 Causerie ds. A. Noorman. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o. 1. v. C. Schuricht. 10.15 Vaz Dias en Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.50 Deel. Aj v. Dal- sum. 11.12.Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8.—0.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Orkestconcert. 2.Orgelconcert mmv. sopraan. 3.15 Gr.pl. 3.30 Solistenconcert. 4.45 Gr.pl. 5.Causerie. 5.30 7-Schlagermuziek. 7.15 Causerie en gr.pl. 7.45 Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gr.pl. 8.45 Orkest- concert en gr.pl. 10 30 Vaz Dias. 10.35—12.— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Orkestconcert o. 1. v. E. W. Maynard. 12.50 BBC- dansorkest olv. Hall. 1.35 Ch. Manning en zijn orkest 2.20 Mili tair concert olv. Chandler. 3.20 Gr.pl. 3.50 Het Northern Studio orkest olv. J. Bridge. 4.50 Hotel Metropole-orkest olv. E. Colombo 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6.50 Orgelconcert R. Dixon. 7.20 BBC- orkest olv. L. Woodgate, mmv N. Gruhn, souraan. 8.20 BBC-sympho- nieorkest olv. Sir Henry Wood, J. Farrington, bas en Alma Moodie, viool. 10— Ber. 1020 Lezing. 10.35 Voordracht. 10.40 Dansmu ziek (gr.pl.) 10.5012.20 Jack Jackson en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M- 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest- concert. 12.20 Symphonk*-concert o. 1 v. Letombe. 7.05 en 7.35 Gr.pl. 9 05 „La fille du tambourmajor", operette van Offenbach Leiding: Labis. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M- 12.20 2.20 Strijkorkest o.lv. Bendix. 3— Cello-recital. 3.20-5.20 Or kestconcert o.l v. Andersen. 8.30 Omroep-sympbonie-orkest olv. Ma- zurkiewicz, mmv. Irene Dubiska, viool. 9 35 Gr.pl. 9.45 Verv orkest- concert. 10.45—12-50 Dansmuziek olv. Tuxen. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.55 Gr.pl. 10.30 Orgelconcert 12 20 Ruhrland-orkest olv. Switing. 2 20 Gr.pl. 4.20 Radio-Schrammel- kwartet. 4.50 Koorconcert olv. A. Lossen. 5.35 Kwintetconcert. 7.20 Zang, sopraan en alt-sopraan. 8.30 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt en solisten. 11.20—12.20 Weragkamer- orkest olv. Hartmann. ROME, 421 M. 8 30 en 9.05 Gr.pl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.20 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest m. m. v. zangsoliste. 9 20 Concert uit Knocke. 10.40—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30— 2.20 Gr.pl. en zangvoordr. 5.20 Radio-symphonie-orkest. 5.35 Gr.pl. 7.20 Zangdecl. 8.20 Voor oud strijders. 9 35 Radio-Symph.-orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8 30 Gevar. concert o. 1. v. E. Prade. 10.20 Rep. 10.30, 10.45 en 11.06 Ber. 11.201.15 Verv. gevar. concert. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 1035 10.50, Daventry 10.501105, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—17.35, Lond. Nat. 17 35— 19.20, Daventry 19.20—24.—. Lijn 4: Parijs 10.3516.05, Keulen 16.0519.20 Luxembourg 19.20—24.—. Na 198 1934 i Reportage door Etoile H. van Stadt. 'J e komst van het i1 oorlogsschip. De lieden, die tot voor kort de ware be manning van de „Flying Bird" vormden waren in hun logies opgesloten. Tot onze verwondering konden Mabel, John Baker en ik vrij rondloopen. Kapitein Bailstone was eveneens achter slot en grendel ge bracht. Wij hadden er geen notie van welk lot ons te wachten stond. De „Flying Bird" stoom de naar het een of andere onbekende doel, de piraten bestuurden haar. „Mooi landschap", merkte Mabel op, ter wijl ze naar de kust tuurde. „Prachtig", antwoordde Baker en spuwde op het dek, juist toen Wright voorbijkwam Die deed, of hij niets zag. „Zegt u ook eens wat, mr. van Stadt!" riep Mabel we toe. Lust tot converseeren had ik niet en ik ver wonderde mij over de frivole houding der ge vangenen, die men eenige honderdduizenden dollars lichter zou gaan maken, maar om me een houding te geven, zei ik: „Mooi weer!" Opeens was er onrust aan boord te bespeu ren De roovers stieten luide, onbegrijpelijke kreten uit, maar aan hun gebaren kon men zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. Op de cooimandabrug stond Wright en naast hem gesticuleerde mr. Andrade en wees naar de zee. Verrekijkers werden op de horizon gericht. „Dat moet een schip zijn", meende Baker, piaar we zagen niets. Plotseling ontwaarde Mabel een zwarte stip. Ingespannen bleven we kijken. John Baker haalde met niet geheel ver antwoorde vroolijkheid zijn pijp voor de dag, stopte hem en stak er de brand in. „Mr. Baker", zei ik, „het staat nog abso luut niet vast, dat dit een oorlogsschip is, en als dat zoo mocht zijn, dan kan het wei nig beginnen, omdat wij hier aan boord zijn. De piraten sluiten ons eenvoudig op en zet ten ons het mes op de keel. Als het oorlogs schip een groote mond opzet, zijn we er ge weest." „Dat is niet waar", zei Baker, „dan kent u de methoden niet. Ze zullen de „Flying Bird" van onder tot boven willen doorzoeken en als dat niet wordt toegestaan en ze weten, dat er hier piraten aan boord zijn, schieten ze onze boot desnoods in de grond met ons er bij. Dat weten de heeren en daarom zul len ze liever vluchten Daar gaan ze al!" Inderdaad keerde zich een jonk van het jacht af, daarna een tweede, tenslotte zeilde de heele vloot weg. „Moet u niet mee?" vroeg Baker spottend aan Wright, die een beetje bleek zag en een sigaret rookte. „We zullen jullie achterna- zetten en ik zal niet rusten, voor u aan de groote ra hangt van het schip, dat daar aankomt." „Dat zult u wel laten", zei Wright, „we blijven hier aan boord en noemen ons weer uw „Europeesche legertje". Kapitein Rail- stone kan het bevel weer op zich nemen." Baker was een oogenblik perplex, ik voelde me zeer beklemd, maar daarna haalde Baker de schouders op en riep: „Hij wil ons bluffen, of de angst is hem naar het hoofd gestegen!" „Geen van beide,' zei Wright, „U zult wel zoo vriendelijk zijn aan de oorlogssche pelingen te verklaren, dat alles aan boord oij u wel is, dat de jonken de „Flying Bird" niet hebben aangevallen, omdat het een han delsvloot was." „Maak dat je wegkomt!" brulde Baker, „anders vervroeg ik de executie." „Kijkt u, voor u besluiten neemt, even door dit toestel", adviseerde Wright. „De groote jonk legt juist aan en u moet belang stellen in wat er aan boord gebeurt." Baker werd opeens bleek, rukte Wright de kijker uit de hand na een snelle blik rondom zich te hebben geworpen. De rest laat zich begrijpen. Mabel, die naar haar kajuit was gegaan, was niet teruggekeerd t eerst leek het of Baker een beroerte zou krijgen. Ik trok de kijker uit zijn hand en richtte hem op de kust. Aan de wal ont- Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 24) Die ander was Malewicz en wij wisselden onze eerste opmerkingen over dit onderwerp onder de muziek, die de Mazurka begeleid de, gedanst door menig vroolijk, jong paar tje. Die feestelijkheid had niet plaats op Ludniki, maar op Krasno, het verblijf van de Lewicki's, waar alle buren uit den omtrek genoodigd, even na Paschen dat dit jaar heel vroeg was ter viering van het geboor tefeest van Pan Lewecki, den vader van Wladimir. Om dien jongen man daar op het bordes te zien staan, met de schitterende voorjaarszon op het satijn van zijn wam buis blinkend en de stralende juweelen van zijn gordel want ter eere van zijn ultra- nationalen vader vertoonde hij zich dien dag in nationaal costuum was op zichzelve een tractatie voor ieder, die een open oog had voor artistieke effecten. Het kon wat theatraal genoemd worden, maar het was schitterend! Vandaag was hij een sprookjes- Ïrins in optima farma. Geen wonder dat adwiga liefde voor hem had opgevat. Een veel koudere fantasie dan de hare zou door een dergelijke verschijning al ontvlamd zijn. Wat een charme in de manier, waarop hij de gasten ontving en één voor één naar zijn reus van een vader geleidde, die doordat hij dekte ik Mabel, die door piraten omgeven, zich landinwaarts verwijderde. „Miss Mabel zal niets overkomen, als ons niets passeert", zei Wright, „u moet nu zelf maar weten wat u doet. Baker was genoodzaakt kapitein Railstone op te dragen de bemanning in te lichten. Een kwartier daarna was het oorlogsschip zoo dicht genaderd, dat er vlaggeseinen konden worden gewisseld. De kruiser bleek de „Soen- jatsen" te zijn. Hij seinde: „Is er bij u iets aan de hand??' Wright, die zich naast den seiner had op gesteld, beval: „Alles wel." „Waarom hielden uw radiosignalen plot seling op?" Weer beval Wright: „Installatie licht ge havend". En de matroos seinde: „Installatie licht gehavend." „Voor iedere leugen een kogel", knorde kapitein Railstone in zichzelf. Het volgende signaal van de „Soenjat- sen" luidde: „Wacht. We sturen een boot" Een oogenblik aarzelde Wright. Toen liet hij terugsignaleeren„Wij wachten op u" Wright beklom daarop de commantfabrug en zei, dat hij hoopte, dat niemand dom heden zou begaan. Hij zei tot kapitein Rail stone, dat die den officier van het oorlogs schip maar in de kapiteinshut te woord moest staan en hem een „drink" aanbieden Niemand antwoordde iets, maar wanneer we vrij in ons doen en laten waren geweest, dan had de heer Wright waarschijnlijk de langste tijd geleefd. Aftrek van het inkomen mode- lijk? De examens zijn weer achter den rug. Leeraren en leerlingen genieten hun vacantie. De scholen staan leeg en ver laten Maar buiten de scholen is de spanning nog niet geweken, want ook daar moeten beslissingen vallen en wordt gewikt en gewogen. De ouders zien zich gesteld voor de vaak moeilijke kwestie wat zoon of dochter verder zal moeten doen en voor de daarmee ver band houdende vraag of papa betalen kan, wat men gaarne zou zien gebeuren. Vooral tegenwoordig zal het heel wat hoofdbrekens kosten om vast te kunnen houden aan wat men zich vroeger heett voorgesteld. Mogelijkheden tot verdere bezuiniging zullen worden overwogen en het spreekt van zelf, dat ook de hooge belastingen daarbij ter sprake zullen komen Wij willen daarom eens nagaan of de inkomstenbelasting ook rek ming houdt met den last, dien men zich ap den hals haalt, door zijn kinderen te laten studeeren. Het zou toch een aan merkelijke vermindring op den aanslag geven indien men de studiekosten van zijn kindern van het inkomen zou kun nen aftrekken. Het staat wel vast, dat zonder meer de wet dezen aftrek niet toelaat. In het aangiftebilpjet zal men tevergeefs zoeken naar een vraag, waarbij men de studie kosten van zijn kinderen kan vermel den. En degene, die daarvan met een toelichting gewag maakt, zal bij de ont vangst van zijn aanslagbiljet bemerken, dat de inspecteur aan die toelichting geenerlei gevolg heeft gegeven. Men 1 eeft op verschillende manieren geprobeerd aan den aftrek een dusdani- gen vorm te geven, dat hij valt onder de posten, die de wet wel in mindering van het inkomen toelaat. Op dit punt is tus- schen fiscus en publiek veel strijd ge voerd. Men heeft getracht de betaling van de studiekosten door den vader te gietefa in een zoodanigen vorm, dat de vader verplicht is deze kosten aan zijn zoon te betalen. De wet staat nl. toe pe riodieke uitkeeringen, die men verplicht is te betalen, van het inkomen af te trekken. en vernuftige vader 6loot met zijn zoon een onderhandsch contract, waarbij de zoon tegenover de verplichting van den aan rheumatiek leed, bang was, zich aan de scherpe voorjaarslucht bloot te stellen. Van het begin tot het einde was Wladimir de ziel van de feestelijkheid. Op Krasno ging alles veel weelderiger toe dan op Ludniki en natuurlijk was er voor goede muziek gezorgd, zoodat, na verschil lende overvloedige maaltijden, de dag beslo ten werd op de eenige geëigende wijze voor een Poolsche feestelijkheid, namelijk met een dans. Zoo waren Malewicz en ik op eikaars gezelschap aangewezen. In den beginne deed hij niet veel moeite om te spreken; dit was niet voor het eerst, dat wij beiden als toe schouwers dienst deden, en hij had leeren begrijpen, dat ik zijn stilzwijgen eerbiedigde. Misschien vermoedde hij toen al, dat ik sym pathie voor hem voelde, al had hij er nog nooit een beroep op gedaan. Vandaag zin speelde hij pas voor het eerst op de hem over- heerschende gedachte. „Die twee zullen een prachtig paar vor men", zei hij, op een toon, of hit hem niets aanging. Zijn blik rustte intusscnen op Jad- was in 'n toiletje van lichtblauwe zijde, waar onder allersierlijkst telkens haar slanke, schoon-gevormde voeten te voorschijn kwa men, terwijl haar gezichtje straalde van le vendigheid en zij over het geheel dien dag uitdagend schoon was. Er waren vele imita tie- Jadwiga's in het vertrek; jonge meisjes, in uiterlijk voorkomen tot denzelfden sfijl behoorend want donker haar, buigzame gestalten en levendige gezichtjes komen neel veel voor in Polen maar Jadwiga overtrof haar toch allen! Ik zou haar willen vergelijken bij het uitverkoren exemplaar in vader tot bet betalen van de kosten, van zijn kant zich verbond om de studie vlot te beëindigen. De rechter nam dit con tract echter au serieux. Een ander beweer de, dat zijn studeerende zoon en dochter behoeftig waren. Men weet, dat de ouders verplicht zijn hun behoeftige kinderen te onderhouden en dat zij op grond van deze verplichting, bevoegd zijn de kosten daarvan van hun inkomen af te trekken. Maar de rechter weigerde den pootigen zoon en de flink uit de kluiten gewassen dochter behoeftig te verklaren, enkel en alleen omdat zij stu deerende den kost niet kunnen verdie nen. Het middel gevonden. Tenslotte heeft men echter het middel toch gevonden om op vrij eenvoudige wijze te verkrijgen, hetgeen de wet zon der meer niet toestaat. De laatste jaren wordt dit middel geregeld toegepast door degene, die het weet. Het bestaat hierin, dat men bij notarieele acte aan zijn zoon of dochter schenkt een perio dieke uitkeering van bijv. 125 per maand, eindigend bij overlijden van vader of kind. Zonder notarieele tus- schenkomst gaat het niet, omdat een dergelijke schenking alleen geldig is, indien zij notarieel geschiedt. Maar te genover de notarieele kosten staat een wel belangrijke besparing van belasting, vooral indien het inkomen van den vader vrij belangrijk is. Wel wordt de zoon aangeslagen voor het genot van de uitkeering, maar hij betaalt daarvan veel minder belasting dan de vader an ders had moeten betalen. De vreugde over deze wetstoepassing moeten wij helaas temperen met de mededeeling, dat zij niet kan plaats hebben zoolang bet kind minderjarig is, daar de wet bepaalt, dat schenking van uitkeeringen aan minderjarige kinderen niet van invloed is op het in komen. Zoodra het kind echter op 1 Moi van zeker jaar 21 jaar is, kunnen de studiekosten voor het belastingjaar, dat op dien eersten Mei aanvangt, worden afgetrokken. Men verzuime echter niet vóór den eersten Mei de schenkingsacte gereed te hebben. Deze contracten zijn langen tijd door den fiscus met leede oogen aangekeken. Men vond er iets onbehoorlijks in. Het is daaraan toe te schrijven, dat de mo gelijkheid van dezen aftrek nog lang niet algemeen bekend is. Tegenwoordig wordt deze wijze van handelen echter volkomen toelaatbaar geacht; ook de meest correcte belastingbetaler behoeft zich daarvan niet te onthouden. Studieverzekering. Wij willen thans nog iets zeggen over de z.g. studieverzekering, die ten doel heeft over de noodige gelden te kunnen beschikken, indien de kinderen den leef tijd bereiken, dat hun studie groote financieele offers vergt. Deze verzeke ring komt in verschillende vormen voor. De premie kan in eens zijn betaald, in welk geval men niets van het inkomen kan aftrekken. Wordt een jaarlijksche premie betaald, 'dan kan te zamen met andere verzekeringen, zooals bekend, hoogstens 100 en hoogstens 5 pet van het inkomen worden afgetrokken en .-nudie ver zekering biedt du-s fiscaal geen voordeelen. Men moet met den inhoud van de po lissen van deze verzekeringen zeer voor zichtig zijn. Er komen verzekeringen voor, krachtens welke de vader op bijv. i-jarigen leeftijd van hol kind, niet een bedrag in eens, maar bijv vijf jaarlijk sche uitkeeringen van een zeker bedrag ontvangt. Wij hebben wel polissen ge zien, die fiscaal zeer ongunstig waren geredigeerd. In het algemeen zij men met contracten, waarbij men zich een jaar lijksche uitkeering verzekert, op zijn hoede. Men wende zich tot een accouu- tant of tot den inspecteur met een out- werp-contract en stelle zich op de hoog te van de fiscale gevolgen. een bouquet van één soort bloemen, dat, of schoon van dezelfde kleur en denzelfden vorm als z'n buren, toch ieder kenmerkende eigenschap van de soort meer in treffende mate bezit. Toen ik zoo vaag mijn instemming had be tuigd met hetgeen Malewicz zei, ging hij peinzend voort: „En toch was het zóó niet de bedoeling van haar vader". „Had hij dan al plannen voor haar ge maakt? Ze was toch nog maar een klein kind toen hij stierf". „Ja, dat ik ook zoo, maar toch had hij een plan klaar, dommige vaders zien al zoo ver vooruit, weet u. Hij had zelfs een echtgenoot voor haar bedacht. U raadt nooit wien?" „Neen, hoe zou ik dit nu kunnen raden". „Niemand anders dan uw onderdanigen dienaar", zei Malewicz met stroeven, harden lach, die pijnlijk was om aan te hooren. „Maar zooals u ziet: de dooden krijgen niet altijd hun wenschen vervuld, zoo min als de levenden", voegde hij er op nauw hoorbaren toon bij. Toen ging hij voort: „Ik zal ook niet zeggen, dat het bepaald zijn be doeling was; waarschijnlijk was het meer een inval Mijn vader was een oude vriend van hem en hij dacht zeker, dat hij mij daar mee een goeden dienst zou bewijzen. U heeft zeker wel gehoord dat Pan Zielinska over het geheel zeer vriendelijk voor mij was?" Hij keek mij doordringend aan, .wijl hij dit voeg, en ik antwoordde bevestigend, daar ik ook werkelijk van Jadwiga had ge hoord, dat haar vader bij meer dan één ge Indien men zich een uitkeering ge durende een zeker aantal jaren bedingt, is het voor de inkomstenbelasting het voordeeligst, indien men deze uitkeering bij overlijden laat overgaan op zijn eif- genamen zonder meer. De uitkeering is dan, wat de wet noemt, niet van het le ven afhankelijk, hetgeen voor de toe passing der wet gunstig is. Er zijri ech ter verzekeringspolissen geweest,' die bepaalden dat de uitkeering bij het over lijden van den verzekerde overging op zijn weduwe en eerst daarna op zijn erfgenamen. In den zin der wet op de inkomstenbelasting is een dergelijke uitkeering, die niet zonder meer op de eifgenamen overgaat, maar eerst uit sluitend aan de weduwe ten goede komt, ten volle als inkomen belastbaar. Een verzekerde zag zich dan ook aan geslagen voor een jaarlijksche uitkoe- ring van bijv. 1000, terwijl hij vroeger de gestorte premies maar voor een zeer klein deel van zijn inkomen had kunnen aftrekken. De verzekeringsmaat schappijen zullen tegenwoordig in haar polissen deze klip wel omzeilen, maar men doet toch goed bij het sluiten van een studieverzekering zelf op te letten. BLOEMBOLLENSANEERING. Naar we vernemen heeft ook de afd. Winkel en Omstreken van het Holl. Bloem- bollenkweekersgenöotsehap vergadert, even als elders verschillende vereenigingen van bloembollenkweekers ter bespreking van het saneeringsplan 1934. Heftig werd geprotesteerd tegen de minis- trieele teeltbeschikking, waarbij een heffing op <Je teeit wordt gevraagd van 4 per Are voor tulpen en narcissen. De vergadering legenheid hulp had aangeboden aan den zoon van zijn overleden vriend, maar ook, dat deze hulp steeds geweigerd was. „Hij was excentriek in vele opzichten; de gedachte, om mij tot schoonzoon te kiezen, is daarvan wel een bewijs. Ik geloof, dat Pani Jadwiga mij rekent tot de heeren van middelbaren leeftijd". Ik wist, dat dit niet geheel waar was, of schoon door een verschil van een tien a twaalf jaren Malewicz nooit een speelkame raad was geweest in den zin zooals Wladi mir, vandaar dat hij ook niet het privilege genoot, dat hij bij zijn voornaam werd ge noemd. „Excentriek?" herhaalde ik. „Ik heb ge hoord, dat hij meer dan excentriek was!" „Dat hij gek was zeker? Iemand zal u de geschiedenis wel verteld hebben?" „Ja, de geschiedenis werd mij verteld, maar ik weet niet, wat ik denken moet van die krankzinnigheid. Zegt u eens even. Pan Malewicz", drong ik, in een aanvechting van nieuwsgierigheid, want de gelegenheid leek mij te schoon om die verloren te laten gaan, „is u ook die meening toegedaan?" Even trok zijn blik den mijne, toen keek hij het vertrek rond.- „Welke andere verklaring zoudt u er voor weten?" vroeg bij, op lang niet zoo'n beslisten toon als gewoonlijk. „Ik heb er géén of liever te veel om er een keuze uit te doen". „Zoo? Mag ik ze dan eens hooren?" Ik deelde nu in grove trekken ae romance mee, die ik zelve had opgesteld, naar aan leiding van het gehoorde, zoowwel als de was van oordeel, dat als een dergelijke hef fing werkelijk grind wordt, mèt de bollen heel wat kweekers door de regeering „inge nomen'' worden en verdwijnen. Verder hoorde men vele grieven tegen de Kweekerscentrale over het late uitbetalen van de surplus-bolien, het behandelen van ver zoekschriften aan de Kweekerscentrale, waar men nooit taal of teeken op krijgt en het op zoo korten termijn eischen van inlevering van bloembollen, waardoor velen niet klaar konden komen voor de inlevering. Ook bleek, dat door administratieve fou ten van sommigen inlevering werd gevraagd, waar dat heelemaal niet geoorloofd was, met de bedreiging, dat wanneer men op de vastgestelde datums niet inleverde, voor de crisistuchtrechtspraak-commissie te worden gedaagd. Het bleek uit de vergadering, dat tal rijke kweekers niet hebben ingeleverd. Daar men uit het vakblad nog niet had vernomen, wat meq van de zijde van het H. B. G. zal doen voor de kweekers om de heffing van Utrecht zooveel mogelijk te reduceeren, werd de motie aangenomen, waarin met aandrang aan de directie van het H. B. G. wordt verzocht, in verbinding te treden met de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Bond van Kleine Kweekers om gezamenlijk geen poging on beproefd te laten, het bedrag der teelthef- fing tot een zoo laag mogelijk bedrag te reduceeren en om de directie te verzoeken, een protestvergadering te Haarlem te orga- niseeren, waar alle kweekers tegenwoordig kunnen zijn om te protesteeren tegen de ministerieele teeltbeschikking en tegen de handelingen van de kweekerscentrale tegen over de kweekers. Uit Je vergadering bleek heel sterk, dat men het liever zonder regeeringsinmenging stelde dan op deze manier. De kweekers hebben destijds wel om een variaties op dit thema. Hij luisterde met ge spannen aandacht. „Denkt u, dat ik dicht nabij de waarheid ben?" vroeg ik tenslotte. Hij haalde de schouders op. „Hoe zou dit nu kunnen zijn? Waarom zou ik er meer van weten dan ieder ander?" vroeg hij ongeduldig. „De wereld meent, dat hij krankrzinnig was en misschien heeft de wereld wel gelijk!" „Misschien. Maar liever dan de opinie van de wereld zou ik hebben die van den ouden Franschen monnik, die het slachtoffer is geworden". „Hij was niet zoo heel oud. Zeker nog geen vijftig". „Hebt u hem gezien?" vroeg ik verrast. „Zeker". „Dood of levend?" „Alle twee. Heeft u niet gehoord, dat hij ons aan huis te geweest, eer hij naar Ludni ki ging? Wij lagen op zijn weg, ziet u". „Neen, dat had ik nog niet gehoord'" ant woordde ik, met steeds stijgende belangstel ling. „Wat voor indruk kreeg u van hem? Hieldt u hem voor een beschaafd mensch en Franschman?" „Een Franschman was hij zeker en ik ge loof ook wel, dat hij beschaafd was". „Maar u was hij toch geheel vreemd?" ja!" „Zou hij uw vader ook een vreemde zijn geweest?" peinsde ik overluid. ,Uw vader is in zijn jeugd ook in Parijs geweest, maar toen was hij al overleden, nietwaar?" „Hij was twee jaar te voren gestorven". Ik dacht een oogenblik na: (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5