Alkmaarsche Courant PALMOLIVE JladiopcoQtcufuna e®oeooJ Qetnemtecadett 'JeuiMeton JUoiuHciaal Tlieums ...de zeep der 'Jeugd Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 24 AUGUSTUS hoorn. EEN EERESCHÜLDT langendijk. egmondbinnen. uitgeest. Zaterdag 25 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8 12 en 5.8.VARA, de AVRO van 12.5.en 8.12uur). 8. Gr.pL 10.VP RO-morgenwijding. 1015 Voor Arb. in de Continube drijven: „Amst kleuren", op gr.pl en gr.pl. 12.Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.Boekenhalfuur F Coenen. 2.30 Verv. orkestconcen. 3.Gr.pl. 4.Pianorecital K. v- d. Griend. 4 30 Gr.pl. 5 VARA- orkest olv. Hugo de Groot. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.Vervolg orkestconcert. 6.30 Gr.pl. 6.50 Vervolg orkestconcert. 7.15 Gr.pl. 7.30 Vervolg orkestcon cert.. 7. 50 A. de /ries: Het komen de weekprogr. 7.55 Gr.pl. 8.Vaz Dias. 8 05 Gr.pl. 8 15 Concert m. m. v. Kovacs Lajos en zijn orkest; Pierre Palla, orgel; Boris Lensky, viool; Alex de Haas, zang en Topy Glerum, zang. 10.15 Gr.pl. 11. Vaz Dias. 11.10—12 Uit „Ham- dorff" te Laren; „The Original Ramblers" olv. Th. Uden Masman. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 12.30 Schlagermuziek. 1.15145 Gr.pl, 2.Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3. Kinderuur. 4.— Orhestconcert, gr. pl. en berichten. 6 20 Weekoverz. 6.457.— Gr.pl. 7.15 Lezing en gr.pl. 8.Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Gr.pl. 9.30 Schlagermuziek en gr. pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schla germuziek. 11.12.Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 12.20 Northern Studio- orkest olv. J. Bridge. 1.20 Commo dore Grand-orkest o.i.v. H. David- son. 2.20 Gr.pl. 2.50 Belfast Om roeporkest olv. Montgomery. 3.50 Midi. Studio-orkest olv. Cantell. 5.05 Orgelconcert H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7 05 Welsh intermezzo. 7.20 Mili tair concert olv. H. E. Dowell, m. m v. Dan Jones, *enor 8 20 Gev. progr. van de Radiotentoonstelling. 9.20 Fred Hartley en zijn Novelty Kwintet. 10— Ber. 10.20 BBC orkest olv. J. Clifford. 11.10 Deel. 11.15—12.20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest concert. 12.20 Goldy-orkest. 8.20 Zang. 9 05 Concert uit Rome. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest o. 1. v. Nielsen. 2 50 Gr.pl. 3.20—5.20 Omroep orkest olv. Gröndahl. 7.35 Uit Salz- burg: 1ste acte „Don Juan", opera van Mozart. Leiding B. Walter. 9.05 L. Preil's Instr. Ensemble. 10.45 L. Preil's Omroepdansorkest. 1140 Pianorecital. 11.5512.50 Vervolg dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Gr.platen. 10.50 Zang. 12.20 Blaasconcert o. 1. v. F. Huf. 1.20 Zang door R. Küpper. 2.20 Gr.pl. 4.20 Omroeporkest olv. Maasz. 7.20 Leo Eysoldt en zijn orkest. 8.35 en 10.Verv. orkestconcert. 10.50 1.20 Weragkamerorkest en bios cooporgel. ROME, 421 M. 9.05 Concert 9.50 Symphonieconcert. BRUSSEL, 322 en 484 m- 322 M 12.20 Gr.platen. 1.30—2.20 Salon orkest mmv. solist. 5.20 Jazzuurtje. 6 20 Gr.pl. 6 50 Saionorkest. 8.20 Radiocabaret. 9.20 Concert uit Blankenberghe. 10.4012.20 Dans muziek uit Ostende. 484 M.: 12.20 Salonorkest, mmv. solist 1.30—2 20 Gr.pl. 5 20 Dansmuziek. 6.35 Zang- voordr. 6.50 Gr.pl. 7.35 Uit Salz- burg: „Don Juan", opera van Mozart. Hierna bera en tot 12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Je langer, je lieber", gevar. progr. m. m. v. het Omroep orkest olv. Libiszowski en solisten. 10.20 Ber. 10.45 Lezing. 11.05 Ber. 11.20—1.15 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10-35— 10.50, Daventry 1(X501105, North. Reg. 12.20—13.20, Daventry 13 20—24.—. Lijn 4: Keulen 10.3016-20, Hamburg 16.20—1720, Keulen 17.20-24.— Zondag 26 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (9-$-— en 8.—12.— VARA; de VPRO van 6.-8.uur). 9.Gr.pl. 9.04 Postduivenber. 9.06 Tuinbouwpr. S. S Lantinga. 9.35 Gr.pl. 9.50 Deel. F. Nienhuys. 10.Orgelspel Joh. jong. 10.40 W. H. Vliegen: Veertig jaren politieke strijd. 11.Afd. Amst. van „De Stem des Volks" olv A. Krelage. 11.30 Lezing en deel. 12.KI. VARA-Ensemble olv. F. Bakels. 1.Deel. R. Numan. 115 VAR A-orkest olv. H. de Groot. 2. Deel. W. van Cappellen. 215 VARA-orkest olv. H. de Groot en gr.pl. 3.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 3.45 De Flierefluiters olv. J. d. Horst. 4.15 Voordr. Janny v. v. Steyn. „Harpe Oogen. 4.30 Orgelspel Cor 5.— Joodsch Mannenkoor Davids", olv. H. Lindeboom. 5.30 Rede A. B. Kleerekoper. 6.Boek bespreking ds. H. Cramer. 6.45 Wijdingsdienst uit de Studio. Spr. ds. P. v. d. Wal. 8Herh. SOS- ber. 8.03 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, mmv. J. Hekkertvan Eysden, zang. 8.30 Lezing Dr. Henri Polak. 8.50 Verv. concert 9.15 „Veertig jaar ordening", hoor spel van A. Pltysier, mmv. het VARA-tooneel olv. W. van Cappel len. 10.Vaz Dias. 10.15 VARA- orkest olv. H. de Groot. 11.12. Gramofoonplaten. HUIZEN, 301 M. (8.30—9.30 en 5 7 45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.— en 7.45—11.— uur). 8.30 Morgenwijding olv. ds. C. F. Wes- termann, m. m. v. G. Koeman, so praan. 9.30 Orgelconcert. 10.Gr. pl. 10.15 Hoogmis. 12.Gr.pl. 12.15 Orkestconcert en lezing 2.10 Lezing. 2.30 Schlagermuziek. 2.55 Gr.pl. 4.30 Zieken'jalfuer. 5. Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Zwolle Voorg. dr. J. Thijs. Hierna gewijde muziek. 7.45 Lezing. 8 15 Schlagermuziek. 9.Vaz Dias. 9.05 Orkestconcer, mmv. violiste en gr.pl. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Verv. orkestconcert. 10.4011.Epiloog. Na 199 1934 Woensdagavond vergaderde de Raad. Vastgesteld werd een suppletoire begroo ting voor het jaar 1933. Aangeboden werd de gemeenterekening dienst 1933 niet voordeelige sloten, voor den gewonen dienst van 1401.18 en voor de kapitaaldienst van 59.911.28 en de balans en verlies- en winstrekening van de verschil lende diensten en bedrijven. Aangenomen werd een voorstel tot ver- Aan de orde kwam een nieuwe stemming over het voorstel (in de vorige vergadering hadden de stemmen gestaakt) van den heer U. G Dorhout om aan te houden voor na der onderzoek het voorstel tot het verleenen van een crediet voor anschaffing Van een motormaaimachine c. q nadere behandeling van dit voorstel. In verband met het verge vorderde maaiseizoen werd het voorstel door B. en W. van de agenda afgevoerd. Teven kwam aan de orde een hernieuwde behandeling van het aangehouden voorstel inzake vaststelling van verordeningen, rege lende de voorwaarden voor de levering van gas over den gewonen motor en over den muntgasmeter door de gasfabriek resp. in en buiten de gemeente Hoorn, zulks naar aan leiding een adres van de besturen van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland inzake het doen verrichten van werkzaamheden enz. voor particulieren door personeel van het gasbedrijf. B. en W. hebben bij verschillende gemeen tebesturen advies ingewonnen en zijn van meening, dat het in het belang van de gas- verbruikers zoowel als van het gasbedrijf is, wanneer het fitterswerk in hoofdzaak door de gasfabriek wordt verricht. B. en W. wen- schen dan ook de in den bestaanden toe- tand geen wijziging te brengen. Aldus be sloten. B. en W. preadviseeren afwijzend op het verzoek van het bestuur van de Ned. Red dingsbrigade tot vaststelling van een veror dening ter beperking van de gevaren, ver bonden aan de watersport. Aldus besloten. Een voorstel werd aangenomen tot het verleenen van een crediet van 650 voor het aanbrengen van een pompinstallatie in het openbaar slachthuis. Hiermede wordt bereikt, dat voor ver schillende doeleinden inplaats van leiding water in het vervolg nortonwater wordt ge bruikt. Het gebruik van leidingwater be droeg in 1933 rond 2800 M3. Aan de orde kwam een preadvies op een verzoekschrift van de afd. Hoorn van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthou ders en Slijters om te willen bevorderen, dat de personeele belasting voor koffiehuizen wordt verlaagd. B. en W. becijferen, dat, indien de huurwaarde van koffiehuizen, res taurants enz. slechts voor 1/3 gedeelte of voor 2/3 gedeelte in aanmerking wordt ge nomen, de gemeente, naar den toestand van dit oogenblik, aan hoofdsom en opcenten te zamen een bedrag derft van onderschei denlijk ruim 4000 en 5300 en ontrieden, met het oog op den zorgelijken toesctand van de gemeentefinanciën, aan het verzoek te voldoen. Aldus besloten. Aan de orde kwam een voorstel tot reor ganisatie van het openbaar onderwijs en het verleenen van eervol ontslag aan drie leer krachten. B. en W. deelden mee, dat bij den tegen- woordigen stand der gemeentefinanciën, welke tot de uiterste besparing noodzaakt, het niet mogelijk is 't instituut van boventalli- fe leerkrachten bij het openbaar onderwijs, at ook groote financieele gevolgen heeft in verband met het bijzonder onderwijs, nog langer te handhaven. In de nota van opmerkingen op de be grooting 1934 schrijven Ged. Staten dan ook o.m. „Het instituut van boventallige leerkrachten zal moeten worden opgeheven. Voor een dergelijk doel zijn uitgaven thans niet,meer toelaatbaar. B. en W. stelden nu voor een tweetal kwee- kelingen met acte aan te stellen en daarvoor in totaal een crediet te verleenen van 800. voorts te besluiten om met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag te verleenen van de heeren H. Bolhuis en A. Scherpenisse en mej. F. A. Melchior. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 25), „Pan Lewicki, Wladimir's vader, was de derde van de „Drie Mousquetaires", zooals u, geloof ik, zei, dat het drietal in Parijs ge noemd werd. Heeft hij dien geheimzinnigen monnik ook gezien?" „Neen, Pan Lewicki heeft hem niet gezien Hij was op dat oogenblik van huis. Maar vindt u ook niet, miss Middleton, dat wij een opgewekter onderwerp konden kieaen voor een balzaal dan deze sombere herinne ringen?" Dit moest ik toegeven, half beschaamd over mijn nieuwsgierigheid, ofschoon die al leen voortkwam uit innige belangstelling in Jadwiga en al wat haar zelfs indirect raak te Wij praatten daarna van andere dingen, maar toch kreeg ik den indruk, dat Male- wicz óók niet geloofde in de kranzinnigheid van Zielinska en dat hij mogelijk eveneens een theorie had opgebouwd, die ongetwijfeld weer anders zou zijn dan de mijne. HOOFDSTUK IX. Nog geen veertien dagen na den dans op Krasno schreef ik aan Agnes: „Ik heb den eersten ooievaar of liever ooievaars gezien, want er waren er meer dan twintig Al bij raijr. aankomst, verleden jaar Octobër, heb ik gevraagd wat die vuile, De heer Dorhout (V.D.) pecritiseerde het voorstel, wat een enorme verslechtering voor het onderwijs beteekent. Spr. had oezwaar tegen afschaffing van de onverplichte on- derw ijs-uitgaven en was van meening, dat de Minister gewezen moet worden op het ge ring aantal boventallige krachten en op het gebrek aan de noodige plaatsruimte bij doorvoering van de leerlingenschaal volgens de wettelijke minima. Mocht de Minister niet meewerken, dan zou spr. noodgedwongen zijn stem moeten geven uit bezuinigingsoverwegingen om de boventallige leerkrachten op te heffen. Hoewel spr. zich in dat geval niet zal ver zetten tegen toelating van een tweetal kwee- kelingen met acte, kon hij zich met de be zoldiging van 400 per jaar niet vereenigen. Spr. zou alsdan willen voorstellen het mi nimum salaris op 700 te bepalen. Ook de S. D. raadsfractie verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. uit een oog punt van onderwijsverslechtering. Over dit punt ontspon zich een zeer lang durige en vrij scherpe discussie. B. en W. stelden zich op het standpunt, dat bij handhaving der boventallige leer krachten Ged. Staten de begrooting niet zullen goedkeuren. Een verklaring van den Minister, dat de uitgaven voor de bovental lige leerkrachten beslist voor deze gemeente noodzakelijk zijn, zal niet worden verkregen. Het voorstel om aan 3 boventallige leer krachten eervol ontslag te verleenen, werd angenomen met 6 stemmen tegen S. D. en de heer Derhout V. D.). Aangenomen werd een voorstel tot het aanstellen van twee kweekelingen met acte. De heer Dorhout (V.D.) stelde voor hier voor een jaarlijksche crediet te verleenen van 1400. B. en W. wenschten f 800 toe te ken nen. De S.D. alsmede mevr. Ruperi (R K.) ver klaarden zich tegen het voorstel van den heer Dorhout om principieele redenen en vroegen voor volledige bevoegdheid volledige bezoldiging. Het voorstel Dorhout werd verworpen. B. en W. wijzigden hun voorstel en vroe gen een crediet van 1000 voor de beide kweekelingen (ieder 500). Dit voorstel werd aangenomen. Aangenomen werd een voorstel tot vaste aanstelling van de dames G. Koster, A. C. van Kooten en H. W. M. Wagenaar Reisiger als leeraressen an de huishoud- en industrie school voor meisjes en tot verlenging van de tijdelijke benoeming van de dames G. Rijs- dorp en C Faber aan genoemde school voor den cursus 1934/1935. Hierna sluiting WIERINGERWAARD. *Dat onz« polder de laatste jaren, dank zij den lageren waterstand, met de kwantiteit der granen vooruitgegaan is, zal voldoende bekend zijn, doch dat men hier 58 baaltjes karwij van een bunder kan dorschen, zal men niet direct willen gelooven en toch wordt voor de waar heid ingestaan. Het was de heer J. B. aan den Bar- singerweg die deze hoeveelheid Dinsdag kon noteeren. OTERLEEK. *Zooal6 te verwachten was heeft de kermis een niet al te druk bezoek ge had. Zondag stond in het teeken van de sport, door een tweetal voetbalwedstrij den. Hiervoor was Graftdijk uitgenoo- digd met twee elftallen, welke beide uitgeloofde medailles zeer verdiend heb ben gewonnen. De publieke belangstel ling was hierbij bevredigend, wat hoop geeft voor de toekomst. In beide café's was gelegenheid tot dansen, bij de Vries concerteerden de zwarte stukken toch waren, die vele van de rieten daken in het dorp ontsierden, en het antwoord luidde toen, dat dit ooievaarsnes ten waren. Sinds dien heb ik steeds vol ver langen uitgezien naar den terugkeer van die nestbewoners. Maar nu dit eindelijk zoo ver is, is er iets gebeurd, dat de belangstelling voor de ooievaars geheel op den achter grond dringt. Om het maar kort te maken: hetgeen den heelen winter al in voorberei ding is geweest, is nu tot stand gekomen sinds gisteren zijn Jadwiga en Wladimir verloofd. Ik verheug mij mét haar, maar te gelijk heb ik het gevoel of ik vurig moet bid den voor haar geluk. Waarom? Dat weet ik niet, maar ik maak mij bezorgd over haar. Jadwiga is edelmoedig in haar liefde: zij geeft veel, maar verlangt ook, dat haar veel geschonken wordt. Zijzelve heeft lief met zóó groote toewijding, dat het voor iederen man moeilijk zou zijn om op diezelfde wijze lief te hebben. En of Wladimir daartoe in staat zal zijn, als de eerste betoovering voorbij is?Het is een goede jongen en hij heeft haar innig lief; men kan zelfs zeggen, dat hij haar aanbidt, maar ik kan niet hel pen, dat ik vrees, hoe er gebrek aan uithou dingsvermogen bij hem zal zijn; dat hij meer geschikt zal blijken om als ornament te dienen, dan waarlijk tot steun te wezen Het is mogelijk dat mijn innige genegenheid voor Jadwiga mij zoo critisch gestemd doet zijn, maar zij is volkomen gelukkig, dus mag ik niet morren". En terwijl ik de rest van den brief maar verder weglaat, omdat die toch geen betrek king heeft op mijn onderwerp, wil ik wat nauwkeuriger beschrijven de omstandighe den, waaronder ik de eerste ooievaars zag. Een eigenaaidige, om niet te zeggen wree- „Blue Jacks" terwijl het duo van Ham speelde in café van Ham. 'e Maandags heeft „Kunst naar Kracht*" de vele opgekomenen een paar gezellige uurtjes bezorgd. Dinsdag is als regel de dag der volks spelen. Dit keer was het ringsteken voor dames en heeren door elkaar. De dames bleken hierbij niet opgewassen tegen de heeren De uitslag was als volgt: le prijs Arie Moeijes, 2e pr. J. Slinger, 3e pr. J. Zwart, 4e pr. IJ. Kay. Voor het kegelen bestond een flinke belangstelling. De uitslag der dames wedstrijd was: le prijs mevr. Spaan Kor ver, 2e pr. mevr. de VriesPaarl- berg, 3e pr. mevr KorverKwantes. Heeren: le pr. A. Moeijes, 2e pr. H. Klerk, 3e pr. J. Zwart. 's Avonds werd een voetbalmatch ge speeld tegen een slagerselftal van Alk maar en.... verloren, zoodat alle me dailles door de verschillende tegenstan ders werden veroverd. De uitreiking vond plaats in café van Ham, waarna tot diep in den nacht werd gedanst. 'We vernemen uit goede bron, dat Ged. Staten aan de betrokken gemeente besturen hebben bericht, dat zij besloten den rentevoet van de aan de gemeenten verstrekte geldleeningen ter financie ring van de credieten, verstrekt ten be hoeve van den groven tuinbouw, te ver lagen tot 4)4 Het was 5 Polder. Als lid van bestuur van het Waterschap de Oningepolderdde Landen onder Egmond- Binnen is bij enkele candidaatstelling her benoemd de heer A. G. Valkeruig te Rinnegom. De Abdü. De openbare aanbesteding van de Priorij der Benedictijnen zal plaats hebben op 27 Augustus, waarna reeds op 15 Sep tember de eerste steenligging plechtig zal geschieden. Poldernieuws. Tot Dijkgraaf van den polder Het Woud, is in de plaats van wijlen den heer H. Reijne Hz. benoemd de heer J. Wouda Kz. te Krommenie. WEST-GRAFTDITK. Voldoening over het behoud van de school. Woensdagavond werd te Westgraftdijk een ouderavond gehouden. Deze verga dering had een bijzonder karakter en wel in verband met het genomen besluit van H. M. de Koningin tot vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Noordholland, waarbij de openbare la gere school ai daar met ingang van 1 Januari 1934 was opgeheven. De op komst was dan ook groot; vele naders en moeders van leerlingen dier school, alsmede ouders van die kinderen, die binnen afzienbaren tijd de school zullen bezoeken, waren aanwezig. Naat het p+.'soneei aer school, hoofi de heer C. J. van Veenendaal, onderwijzeres mej. M. Messchaert, waren uitgenoodigd burgemeester en wethouders der ge meente Graft, welk coLlege aan die uit- noodiging gevolg hadden gegeven, ver gezeld van den gemeente-secretaris. De leiding der vergadering was bij den heeren Veenendaal, die zijn groot genoe gen yitsprak, dat de opkomst zoo groot was en derhalve een teeken, dat de in woners van Westgraftdijk voor het be houd van hunne openbare school strij den. Tevens bracht spreker een woord van dank aan den burgemeester en den heer Thord Beidt te Westgraftdijk voor het geen zij voor het behoud van de o. 1. school alhier hebben gedaan. Spreker gaf daarna het woord aan den heer D. Kool, voorzitter der oudercommissie. De heer D. Kool gaf een uiteenzetting omtrent de vele wegen die door de ouder commissie moesten worden bewan deld om een resultaat als nu te mogen boeken. Ook bracht spreker dank aan den burgemeester, die aan de uitnood - ging, om als college van B. en W. deze - 1 vergadering bij te wonen gevolg had ge geven. De burgemeester gaf daarna een uit eenzetting omtrent datgene dat van ge meentewege en van de zijde der ouders van schoolgaande kinderen is verricht. Dank zij de medewerking van den ge- heelen gemeenteraad is het spreker mogelijk geweest, de belangen voor 1e Westgraftdijkerschool op een wijze *e bepleiten als spreker thans voor den Raad var. State heeft kunnen doen. Het boeken van dit resultaat is dan ook voor een groot deel te danken aan de volle medewerking van de geheele ten ergens in huis liggen. Ik vermoed, dat zij uiterst onpraktisch en wat ongewis is. Ze weet zich uitstekend te schikken in haar ontberi.igen en schijnt „haar gestel mee te hebben", zooals de menschen dat noemen, maar nu, na twintig jaren, heeft ze zich nog niet geheel aangepast aan haar nieuwe po sitie. Klaarblijkelijk is zij er geheel het per soontje naar om rijk te zijn en dus gelooi ik, dat zij het haar zoon nog aanmerkelijk moei lijker maakt, doordat zij in het geheel niet begrijpt wat zij wél en wat zij niet missen kan; niet dat zij dom is, maar zij beseft to taal niet haar financieele positie. Het kan zijn dat juist dit tekort madame Malewicz tot zulk een uitstekende gastvrouw maakte. Als zij een dozijn lakeien achter zich had gehad en een schitterend ingerich- ten hall, om haar gasten te ontvangen, kon zij hen niet hartelijker hebben welkom ge- heeten of later toen de tijd daar was hen opgewekter hebben genood toe te tas ten, met een overtuiging, of de kostelijkste gerechten zouden worden opgediend. De feestelijkheid, die voor Malewicz een nijpen de kwelling was, bezorgde zijn moeder een waar genoegen. Men zag dadelijk dat zij geschapen was om te ontvangen, om, in ga la-toilet, haar gasten ieder iets beminne lijkst te zeggen. In gedachten vertoefde zij zeker bij een vroegere gelegenheid, een feest in schitterenden stijl, en was zij zóódanig verdiept in de herinnering aan die gelukki ge dagen, dat de min aangename bijzonder heden van de tegenwoordige haar ontgingen Geen gast was zoo onbeteekenend, dat ze niet een enkel woord voor hem of haar over had: (Wordt vervolgd) Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel.... In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. ct (2 (tuks voor 25 ct) de speling van het lot, heeft den verjaardag van madama Malewicz binnen veertien da gen doen vallen op dien van Pan Lewicki en na de weelderige en overdadige wijze, waar op de gasten in Krasno waren ontvangen, kwam de leegte en de totaal vervallen slaat van Roma Wielka nog eens zoozeer uit. Geen tegenstelling kan scherper zijn ge weest. Beide huizen waren ongeveer gelijk van bouw; in lang vervlogen dagen kan Roma Wielka nog wel het weelderigste van inrichting zijn geweest, terwijl nu de groote vertrekken zoo leeg en kaal waren, of de vijand ze geplunderd had Niets treuriger dan armoede op zoo'n groote bezitting; zoo lang ze nog blijft :n haar eigen sfeer en het hoofd verbergt onder een rieten dak, kan zij een zekere bevallig heid hebben, maar armoede in een hall is iets heel anders dan armoede in een hut' Een innig-droevigen indruk maakt al die vervallen grootheid, zelfs op mij, als vreern de. In de oagen van zijn bloei moet het park van Roma Wielka zelfs veel grootscher zijn geweest dan dat van Ludniki, wat nog bleek uit de sporen van fonteinen, de overblijfselen van gipsen beelden en de ruïnes van prieel tjes, maar nu was Ludniki nog een model van orde vergeleken hierbij. Zoo iets het tragische-komische van deze carricatuur van grootheid nog duidelijker kon doen uitkomen, dan was het wel het feestelijk air, dat Roma Wielka aannam op dezen Aprildag, waarvan ik schrijf. Er was natuurlijk alles in het werk gesteld om de gasten naar behooren te ontvangen; dezelf ac gasten, die een veertien dagen geleden op Krasno onthaald waren, maar, och, hoe doorzichtig was het masker, dat over het grijnzend gelaat der armoede was aange bracht. Wat Poolsche tact maar vermocht, om het moeilijke van de positie te ontkomen, was gedaan. Het kale vertrek straalde letter lijk van de kasbloemen, die madame Male wicz als verjaarsgeschenken waren gestuurd de heldere kleuren boden een heerlijke aan vulling voor de leegte van de vertrekken, die de oudeien onder de gasten zich nog herin nerden uit de tijd van hun bloei. In ieder ge val moeten ze allen geweten hebben, dat, om hun dit zelfs eenvoudige maal te kunnen voorzetten moeder en zoon zich zeker een maand lang zouden moeten bekrimpen Wal Malewicz bij dergelijke gelegenheden moet geleden hebben, is niet te bevroeden; voor zijn trots moet het een voortdurende kwel ling ziin geweest, war men ook wel aan hem zien kón door het ongewone schitteren van zijn donkere oogen en door den strakken trek om zijn mond, terwijl hij toch even zwaar- wichtig-nauwgezet de honneurs van het huis waarnam als Wladimir, wien het immers zoo makkelijk afging met zijn innemende bevalligheid. Gelukkig vulde zijn moeder hem uitste kend aan, doordat zij de beminnelijkheid in persoon was. Ik had haar in den loop van dien winter één of tweemaal gezien, toen er bezoeken waren gewisseld tusschen Ludniki en Roma Wielka en in een vroegeren brief aan mijn vriendin vind ik mijn eerste indruk ken van haar aldus weergegeven: „Madame Malewicz is een allerliefste, maar hulpelooze oude dame, met een teer scherp gezichtje en diezelfde donkere oogen als haar zoon. Zij is blijkbaar tot op middel baren leeftijd gewoon geweest om bediend te worden door een heelen staf, en, daar zij nooit voor zirhzelve heeft hoeven denken, laat zij altijd haar sjaaltje of haar cigaret

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5