DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CASTRICUM AAN ZEE. Groot VUURWERK Het Centrum-Hotel. De moeilijkheden in Spanje. fixtgeliiksch Qvezzkht ^Buitenland Voor Uw twaalfuurtje De regeering contra de Baskische landen. Zondag 26 Augustus n.m. 10 uur No. 200 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Zaterdag 25 Augustus 1934 136e Jaargang Schitterend gericM vanuit liet BADHOTEL. CAILLAlLi OVER OORLOGS VREES. SOMBERE UITSPRAAK VAN MUSCOLINI. „Er kan ieder oogenblik oorlog uitbraken". ONRUSTWEKKENDE BERICHTEN. Speelt Polen een dubbel spel? DE MOORD TE EL3ENE. Krijgsraad velt vonnis. DE RUSSISCHE NOTA AAN JAPAN Waf vandaag de aandacht trekt,. In onze keuken is een VAN BERKEL's electrische keuken-snijmachine geplaatst. Wij zijn het eerste hotel in Alkmaar dat een dergelijke geperfectionneerde machine bezit. SPIONNAGE IN BELG1E? Verdachte personen gearresteerd. OVERVAL OP EEN GELD TRANSPORT. DE ROOFOVERVAL TE BROOKLYN. DE STROMBOLI WERKT NOG STEEDS. Weer een lava-stroom. DE DREIGENDE STAKING IN AMERIKA. 600.000 man er bij betrokken. WRIJVING TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN. Arrestaties van beambten door Japanners. VEERTIG MEISJES VOOR DEN DOOD BEHOED. Doordat iemand te laat kwam. EEN ONMENSCHELIJKE VADER! DE ZWERVENDE GANGSTER. DILLINGERS VADER VERTELT HOE HET NIET MOET. Theaters protesteeren. Mis dadigers trekken de aandacht. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENIIENr Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Enkele berichten, die wij in den loop van deze week hebben opgenomen, hebben er op gewezen, dat de politieke spanning in Spanje met den dag toeneemt. De oorzaak van die spanning is niet ver te zoeken: het is het ge schil met de Baskische landen, dat door de te lange duur het gezag der regeering te Ma drid ondermijnt. En wat erger is van die re geering, premier Samper schijnt geen moge lijkheid van een oplossing te kunnen vinden tegenover het hardnekkig verzet der Baski sche provincies, die bovendien nog gesteund worden door enkele andere belangrijke lands- deelen. Wel heeft de regeering heel wat moeite ge daan, om het verzet te breken: burgemeesters zijn gearresteerd en afgezet, vergaderingen door „opstandelingen", zooals de regeering ze noemt, zijn verboden, maar het helpt alle maal geen zier. De Basken gaan gewoon hun gang en blijven aan hun eischen of rechten vasthouden. De burgemeester van San Sebastiaan wilde gisteren in zijn stadhuis een vergadering hou den van het inter-provinciale comité, dat thans door de gemeenteraden der drie pro vincies volledig was gekozen. Op die verga dering zouden de plannen worden besproken voor de bijeenroeping van een groote verga dering a.s. Zondag te Bilbao, waaraan zal worden deelgenomen door de Baskische en Catalaansche parlementsleden en de autono mistische afgevaardigden uit andere streken van Spanje. Maar die samenkomst is ge paard met ernstige onlusten niet kunnen doorgaan. Zeven-en-tach tig personen, o. w. twaalf burgemeesters en drie priesters wer den door de politie gearresteerd. De overheid weigerde de gekozen candida- ten toe te latene tot het Raadhuis en onder luide toejuichingen van de ondanks de char ges der politie samengestroomde menigte werden zij weggeleid naar het politiebureau. De overige arrestaties werden onder de me nigte gehouden, daar deze de gekozen candi- daten aanmoedigde toen ze protesteerden tegen het feit dat zij het Raadhuis niet wer den binnengelaten. Onder deze omstandigheden is het te be grijpen, dat de alarmtoestand voor geheel Spanje met een nieuwe periode van een maand weer is verlengd. De premier heeft verklaard mededeeling te hebben ontvangen van den president der Ca talaansche generaliteit, waarin wordt gezegd, dat de Catalaansche regeering heeft besloten zich niet te mengen in het conlict tusschen Madrid en de Baskische gemeenten. Dit is in zekeren zin een geruststelling. Anderzijds staat het er voor de regeering niet zoo mooi voor, nu Gil Robles, de leider van de Accion Popuier, de trom gaat roeren. Hij heeft bij zijn terugkeer in Spanje, na een korte afwe zigheid, onder de politieke krachten ernstige onrust gevonden en zal daaruit profijt trek ken. Niet alleen heeft de houding der regeering in verband met de conflicten met Catalonië en de Baskische provinciën groote ontstem ming gewekt in rechtsche kringen, maar ook de houding van den minister van landbouw, die voortgaat de landgoederen, die in 1932 geconfisqueerd werden, te onteigenen, heeft in invloedrijke kringen veel ontstemming ge wekt. De rechtsche partijen eischen verder, dat onmiddellijk opgetreden zal worden tegen het betuigen van sympathie en het aanmoedi gen door de Catalaansche generaliteit, van de opstandige gemeenteraden in de Baskische provincies. Voorts wordt streng optreden ge- eischt tegen het besluit van de generaliteit van Catalonië, dat tarwe uit andere deelen van Spanje niet in Catalonië mag worden in gevoerd zonder toestemming der generaliteit. Het monarchistische partijorgaan, Reno- vación Espanola heeft dit oogenblik gekozen voor het uitgeven van een manifest, waarin betreurd wordt dat in de zeven maanden dat de rechtsche regeering thans aan het bewind is de wet, waarin de Grandes zonder com pensatie van het bezit worden beroofd, nog steeds niet is opgeheven en waarin de regee ring Samper beschuldigd wordt van zwak heid en verbreken van trouw jegens rechts. Dat ziet er daar niet zoo mooi uit voor de Samper-regeering! De verboden bijeenkomst a.s. Zondag te Bilbao. van Reuter meldde gisteravond uit Madrid: Het conflict met de gemeenteraden uit de Baskische provincies en de politieke en soci ale gevolgen, die dit kan hebben, blijven de publieke opinie in spanning houden. De di recteur-generaal van de Sureté is gisteren naar Bilbao vertrokken om de noodige maat regelen te nemen teneinde de bijeenkomst van het comité der Baskische provincies op a.s. Zondag te verhinderen, waaraan ondanks de waarschuwingen van de regeering een aantal Baskische en Catalaansche autoriteiten en links staande parlementsleden willen deel nemen. De maatregelen tegen burge meesters en gemeenteraads leden. 1 Het dagelijksch bestuur van de interpro vinciale commissie voor de Baskische provin cies is in het geheim te Vorgara bijeen geko men en heeft besloten eenige advocaten aan te wijzen die de juridische positie van de burgemeesters en gemeenteraadsleden zullen bestudeeren, welke met afzetting of boeten bedreigd worden. Wanneer iemand een zetel in een raad mocht aanvaarden, die vacant ge worden zou zijn door afzetting van een raads lid, zou het heele betrokken gemeentebestuur als protest moeten aftreden. Indien de regeering te Madrid mocht be sluiten om bepaalde gemeentebesturen af te zetten, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de meerderheid van de Baskische gemeente besturen zal aftreden. De deelneming van Catalanen. Te Barcelona verluidt dat alle Catalaan sche afgevaardigden in de Cortes die behoo- ren tot de republikeinsche linkerzijde of de socialistische unie in Catalonië, besloten hebben om Zondag deel te nemen aan de Baskische betooging te Bilbao. MEER DAN 2000 GEVANGENEN VRIJ IN BEIEREN. Opruiming in concentratiekam pen ingevolge amnestie. In Beieren zijn door de amnestie ter gele genheid van de volksstemming in het geheel 1610 gevangenen uit de verschillende gevan genissen ontslagen en 250 bevrijd uit de voorloopige hechtenis. Zaterdag en Zondag zullen er, volgens den correspondent van de „Times" in München 402 politieke gevangenen worden vrijgelaten, de meesten van hen zijn uit het concentratie kamp Dachau. Te Kislau, Baden, hebben 25 man, een derde ongeveer van het totale aantal, het kamp mogen verlaten. „Zullen wij weer een oorlog beleven?" zoo luidt de titel van een artikel van oud minister-president Caillaux in het „Petit Journal-', waarin hij oa. zegt: De gedrags lijn van de mannen, die aan het bewind zijn, is een beslissende factor wanneer zij begrip hebben van hun plicht en besef van hun macht. De staatsman, die dezen naam waar dig is, heeft allereerst tot plicht de groote vrees, welke in bepaalde tijdperken de rust der naties verstoort, te bestrijden. Briand had ge.ijk te zeggen, dat zoolang hij aaa het bewind was er geen oorlog zou zijn. Ande ren zouden dezelfde woorden kunnen bezi gen, maar zal men ze thans hooren? Staande op een gevechtswagen verklaarde Mussolini aan 5000 Italiaansche officieren en aan de officieren der buitenlandsche missies: „Niemand in Europa wil den oorlog maar het denkbeeld er van zweeft in de lucht. Zij kan ieder oogenblik uitbreken". Onmiddellijk na het eind der manoeuvres hield de Duce rapport met de opperofficieren en vervolgens groot rapport. Hij legde er den nadruk op dat alle manschappen toonden hoe uitstekend zij geoefend waren en ver klaarde vervolgens: „Eind Juli deed zich een onverwachte situ atie voor, gelijkende op die van 1914. Als wij geen divisies naar de grens hadden gezon den zoudèn zich complicaties hebben voor gedaan die slechts dor de stem van het kanon hadden opgelost kunnen worden. Men moet niet morgen maar vandaag gereed zijn voor den oorlog. Wij moeten een militaire, zelfs een militairistische natie worden en wij voe gen er bij oorlogszuchtig. Het politieke, eco nomische en geestelijke leven van een natie moet gegrond zijn op haar militaire nood zakelijkheden". Mussolini vergeleek vervolgens den oor log bij een hof van cassatie tusschen de vol ken. Daar sommige naties zich verheffen en andere afdalen, blijft het ieit dat ondanks goeden wik conferenties en protocollen de or/iog m den loop der eeuwen het lot der ^ties zal vergezellen. Het heele volk is heden gereed en zal in geval van nood als één man antwoorden. Er valt, zoo schrijft het Hbld., deze dagen een toenemende stroom van sensationeele berichten en onrustbarende geruchten waar te nemen, die bestemd schijnen om de open bare meening in opwinding te brengen. Zoo lanceert de „Echo de Parisheden de krasse beschuldiging aan het adres van Polen, n.1. dat dit met Duitschland een geheime overeen komst zou hebben gesloten om het in geval van oorlog met levensmiddelen en grond stoffen te ravitailleeren. Dit zou gelijk staan met een verbintenis om neutraal te blijven, in strijd met het Fransch-Poolsche bondgenoot schap en zelfs met de verplichtingen jegens den Volkenbond. Verder zouden de troepen- zendingen naar het Verre Oosten, welke de diplomatieke nota's vergezellen, wijzen op een onvermijdelijken oorlog; de Duitscbe agitatie in het Saargebied zou Frankrijk ver plichten de interventie van den Volkenbond in te roepende Oostenrijksche regeering zal aan de Habsburgers hun familiebezit terug geven om hen in staat te stellen hun monar chistische campagne voort te zetten, zulks zelfs op verzoek van Mussolini. Het eenige geruststellende bericht zou zijn dat Barthou in October naar Rome gaat om het plan te bespreken eener samenwerking op groote schaal en het verdeelen van de in vloedsferen tusschen Frankrijk en Italië ter regeling van de problemen, die den vrede be dreigen. De krijgsraad van het Belgische Brabant heeft Donderdag de zaak behandeld ten las te van den soldaat Lentz, beschuldigd van moord op mevr. Curé te Élsene bij Brussel, nu eenige maanden geleden. Frangois Lentz, 21 jaar oud, diende bij het 12e linieregiment te Luik, doch was de serteur. Hij had een aantal dagen verlof doorgebracht bij zijn ouders, maar was na zijn verlof niet naar zijn regiment terugge keerd. Hij had geen geld meer. Van zijn va der had nij reeds 250 fr. gestolen, maar dit was reeds verbrast. Op een namiddag is hij toen bij mevr. Curé, een alleen-wonende we duwe, die hij als vriendin van zijn moeder kende, gaan aanbellen. Hij werd goed ont vangen en speelde kaart met de vrouw, die hem nog geld gaf om enkele flesschen bier te koopen. Op een bepaald oogenblik nam Lentz een van de 'ftggedronken flesschen en sloeg hiermee op het hoofd van de ongeluk kige vrouw. Daarna vers'ikte hij haar met een kussen, stopte haar een prop in den mond en bond haar handen vast. Lentz doorzocht vervolgens alles en stal uit de laden een bedrag van 2400 frs. Mevr. Curé ging als bemiddeld door en Lentz had er op gerekend dat hij veel geld zou vinden Op de glazen vond de rechterlijke politie vingerafdrukken van den mooi denaar, wiens identiteit spoedig werd ontdekt, daar ven militairen ook vingerafdrukken worden ge nomen als zij in diens treden. Niemand van de huurders in het huis had iets gehoord van den moord, die op klaarlichten dag geschied de. Lentz ging met het gestolene aan den zwier. Hij ontmoette den soldaat Jules De- wilde, eveneens van het 12e linieregiment, 21 jaar en geboren te Laeken, en samen verbras ten zij het geld in gezelschap van drie vrou wen. Den volgenden morgen werd Lentz in dronken toestand ergens in een portiek op straat gevonden. Hij had geen centiem meer op zak. Toen hij nuchter was bekende hij al les. Twee psychiaters constateerden dat Lentz absoluut ontoerekeningsvatbaar is. De krijgsraad veroordeelde Lentz tot 15 jaar verblijf in een verbeteringsgesticht, en den soldaat Dewilde tot een maand gevange nisstraf. In de Russische nota, die gister te Tokio aan den Japanschen minister van buiten landsche zaken is overhandigd, wordt o.a gezegd: Op 12, 13 en 14 Aug. werden op het oos telijk traject van den Chineeschen Ooster spoorweg 19 spoorwegemployes, Russische onderdanen, gearresteerd. Dit waren voor namelijk vooraanstaande ambtenaren. Op 16 Augustus zijn wederom drie employés gearresteerd. Hierdoor is het Oostelijk traject van den spoorweg beroofd van alle leidende functio narissen, waardoor de verdere werkzaam heden gestaakt moesten worden. Om dezen ongegronden en wetteloozen toestand te rechtvaardigen, worden de gearresteerde ambtenaren ervan beschuldigd, overvallen op Japansche militairen en treinen te heb ben uitgevoerd en spoorwegrampen en be- roovingen en moordpartijen op baanwach ters en hun gezinnen te hebben georgani seerd. Deze beschuldigingen worden ge steund door het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken en door vertegenwoor digers van dit ministerie. Daardoor hebben de Japansche en Mandsjoerijsche autoriteiten beschuldigingen uitgesproken tegen offi- cieele autoriteiten en vertegenwoordigers der Sovjet-Unie in Mandsjoerije. De Sovjet-Unie beschouwt al deze maat regelen als een belemmering van de werk zaamheden aan den sporweg en als een grove schending van óe uit de verdragen voort vloeiende rechten op den spoorweg. Het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken De moeilijkheden in Spanje; het conflict tusschen de regeering en de Baskische provinciën. (Dag. Over zicht). De eerste dag van de Ned. rond vlucht (Luchtvaart). Mussolini over oorlogskansen. (Buitenland). Te Nijr egen P. Dobbelmann over leden. (Binnenland). Arbeid door vreemdelingen. (Bin nenland). Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland). (Zie rerder eventueel laatste berichten). heeft zich in een communiqué van 17 Augus tus veroorloofd te beweren, dat de bevelen tot het organiseeren van ongelukken en over vallen van de leiding van het Russische leger uitgaat. De Japansche regeering zal moeten toegeven, dat de incidenten aan den spoor weg het gevolg zijn van het agressieve stre ven van Japansche zijde. De Sovjet-regeering is ervan overtuigd, dat de bovengenoemde gebeurtenissen moeten worden toegeschreven aan de Mandsjoerijsche regeering en de Mandsjoerijsche autoriteiten. De justitie te Brussel heeft een soldaat gearresteerd, die ervan beschuldigd werd, geheime militaire documenten te hebben ver- schafd aan den broer van zijn vriend, een Duitscher, die deel zou uitmaken van een spionnage-dienst De Duitscher werd even eens gearresteerd, evenals zijn zuster, bij wie andere geheime documenten werden gevonden. De Belgische soldaat heeft be kend, geld te hebben ontvangen voor de le vering der betrokken documenten. Uit Butler in den staat Pennsylvanie (Amerika), wordt gemeld, dat een viertal bandieten een vrachtauto, die met een voor uitbetaling van loonen bestemd geldtrans port van 50.000 dollar onderweg was naar Lyndora, overvielen en beroofden. De ban dieten gingen er vandoor in twee auto's. Tijdens den overval vloog een vliegtuig, dat klaarblijkelijk verbindingen onderhield met de bandieten, boven de plaats van de beroo- ving, zoodat men aanneemt, dat de buit na derhand door het vliegtuig is overgenomen en naar een veiliger plaats overgebracht. Tengevolge van een uitlating van een van moord verdachten gangster, Samuel Davis, die momenteel is ingesloten in de gevangenis te Westchester, gelooft men een belangrijke aanwijzing te hebben verkregen omtrent de identiteit van de daders van den roof-over- val te Brooklijn, waarbij eenige dagen gele den 427.000 dollar werd buitgemaakt. Davis liet zich n.1. ontvallen, dat de beruchte „purperen bende" uit Detroit zich in de om geving van New York moest ophouden. In derdaad zou men in drie van de medeplich tigen aan den overval te Brooklijn drie leden van de beruchte „Purple Gang" uit Detroit herkend hebben. Vrijdag werd een hevige aardschok ge voeld gevolgd door nieuwe uitwerkingen van de Stromboli, die gedurende de laatste 10 dagen in werking is. Een lavastroom vloeit langs de Noordelijke helling van den berg. De voorzitter van het stakingscomité Gor- man heeft Vrijdag een oproep gericht tot alle leiders van de dreigende textielstaking voor een bijeenkomst op heden te Charlotte in Noord-Carolina ter uitwerking van de plannen voor de staking in de textielin dustrie, waarbij 600.000 arbeiders zijn be trokken. Gorman verklaarde, dat het sta kingscomité plannen overweegt voor een al- gemeene staking op 1 September of zooveel vroeger als noodig zou worden geoordeeld. Ondanks den eisch van de Russische regee ring, dat 88 Sovjet-onderdanen, die gevan gen worden gehouden, in vrijheid zullen worden gesteld, zijn opnieuw 9 beambten van den Chineeschen Oosterspoorweg ge arresteerd. In Dudley in Worcestershire zijn Donder dag veertig als verkoopsters werkzame meisjes van den dood of toch minstens van zware verwondingen gered, doordat de vrou welijke chef te laat kwam. Zij had haar autobus gemist en was daardoor eenige mi nuten later gekomen, zoodat de meisjes voor de gesloten deur stonden te wachten. Terwijl zij daar nog stonden, stortte plotseling het geheele gebouw in aan de kant waar men bezig was met graafwerkzaamheden voor uitbreiding van het warenhuis. De dertig arbeiders, die bij het uitbreidingswerk aan gesteld waren, hadden juist een oogenblik pauze voor het nuttigen van hun boterham, zoodat ook zij aan een groot ongeluk zijn ontsnapt Een inwoner van het plaatsje Moutier bij Nancy wilde zijn zevenjarig zoontje wegens een gering vergrijp straffen door hem in een koffer op te sluiten en hem daarin den nacht te laten doorbrengen. Toen de vader des morgens den koffer opende, bleek het knaapje te zijn gestikt. De man is gearresteerd. Voor de rechtbank te Chicago verscheen gisteren de beruchte gangster Sam Hunt, die vanwege zijn gewoonte om in een fou- draal voor golf-sticks een licht model machi ne-geweer met zich te torsen, bekend staat onder den naam van „Golf-bag Sam". Men had hem tijdens een razia gearresteerd en hoewel hij verschillende ernstige misdrij ven op zijn geweten heeft, kon men hem op 1 het moment niets bepaalds ten laste leggen. Niettemin wilde men hem ook niet zonder meer in vrijheid stellen, zoodat hij zich gisteren te verantwoorden had wegens land- looperij. Op de vraag van den president, of hij een vaste woonplaats had antwoordde Sam: „Een heeleboel zelfs", en noemde hij twee van de grootste hotels van Chicago, het asyl van het leger des Heils en drie verschil lende gevangenissen. Tegen een borgstelling van 1000 dollar moest de rechtbank hem tenslotte toch weer in vrijheid stellen. John Dillinger Sr., de vader van wijlen den „openbaren Vijand No. 1", heelt geen verlof gekregen om te New York op te tre den, als gevolg van de protesten uit the ater-kringen. Reuter meldt, dat de advocaat van Dillinger thans aan de autoriteiten ver klaard heeft, dat het optreden van zijn cliënt niet het verwekken van sensatie ten doel had, doch dat het slechts bedoeld was,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1