Pas op! De Alkmaarsche kermis. AmstetdamscPie !Beucs nieuwe verkeersregels GRATIS LEIDRAAD LOUIS DE VRIES IN DE DESPOOT. uur Vorige Koers a koers heden 2 1.68 Weec&ericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774,4 m.M. te Happaranda. Verwachting, geldig tot den avond van 29 Augustus: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog uit oostelijke richtingen, toenemende bewol Ving; toenemende kans op regen of onweer later koeler. Weeroverzicht. De depressie in het westen heeft zich in de afgeloopen 24 uur nog vrij actief betoond en zich zoowel naar haar noord- als oost zijde uitgebreid. Dientengevolge ging het over de Britsche eilander, hier en daar wat harder waaien, terwijl het weer er vooral in het westen regenachtig werd (Valentia tapte 12 m.M. af). Over Scandinavië versterkte zich de hooge druk, vooral over Lapland Het weer blijft daar mooi en kalm. Daarem tegen ging over Oost-Duitschland de baro meter dalen, tengevolge waarvan de wind langs de Oostzcekust wat toenam en hier en daar over midden-Duitschlar.d wat regen valt. Over zuid-Duitschland en Zwitserland vielen hier en daar zware buien, plaatselijk vergezeld van onweer. In Frankrijk is het weer nog goed. Hier en daar 's morgens wat nevelig. Behalve over de Britsche eilanden is algemeen de temperatu- r gestegen. Voor onze omgeving mag een tijdelijke verslechtering /„rder verwacht. Eensdeels is de kans groot dat het Duitsche regenfront zich tot ons land zal uitstrekken, anderdeels nadert ook over west-Frankriik en west Engeland een .egenstoring. Toename der bewolking met regen of onweer e 1 later eeni- ge afkoeling zijn waarschijnlijk. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 8 30 uur H- ht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus Dat. Hoogwater Laagwater. v.m. nam. vm. nam 29 7.02 7 27 3 40 3 53 30 7 45 8 07 4 20 4 32 31 8 28 - 8 55 5 00 5.12 HOOG- EN LAAG WATER TE Eli MOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Dat. Hoogwater. Laagwater. v.m. nam. v.m. nam 29 6 59 7 24 3 28 3 4l 30 7 42 8 04 4.08 4 2C 31 8 25 8 52 4.4S 5.00 DE ETALAGE MET RIJWIEL PLAATJES. Hoewel de firma Spaander vanaf heden haar uitstalkast voor de reclame voor eigen bedrijf noodig heeft, zal de alleraardigste etalage waarin uitkomt hoe Alkmaar en om streken hun best deden om oude rijwiel plaatjes voor de t.b.c -bestrijding ter beschik king te stellen, nog niet uit de Langestraat verdwijnen. Met ingang van heden verhuist die etalage die nog tijdens de kermisweek ter bezich tiging blijft naar het leegstaande pand van Maison Chique, dat door den heer Nierop daarvoor welwillend beschikbaar is gesteld. OPENBARE DRONKENSCHAP. Terzake openbare dronkenschap zijn gis- teren tegen 4 personen proces-verbaal opge- maakt. Zij zijn ter ontnuchtering aan het bureau van politie ingesloten. AANRIJDING. Gistermiddag reed een 10-jarii? meisip nn de Van Houtenkade tegen een haar tegernoJt rijdenden wielrijder aan, tengevolge waar- van zij met haar hoofd op den trottoirband terecht kwam en bewusteloos geraakte Zii is in het St Elisabeth Ziekenhuis ongenrmW Het meisje kwam uit de richting van de Rochdalebrug en zag zich in een bocht naar rechts plotseling geplaatst voor een hand kar, weike haar tegemoet reed en waarop lange palen werden vervoerd Zij weifelde kwam midden op den weg te rijden en botste daarop tegen een wielrijder aan, die bedoel de handkar bij het inhalen links passeerde Door de politie wordt een onderzoek inge steld. De toestand van het meisje is niet ernstig. IN VRIJHEID GESTELD. Een man alhier, die was gearresteerd als verdacht van overtreding van art. 247 W. van strafrecht is heden wederom in vrijheid gesteld. HIJ HOUDT GEEN KERMIS MEER. Door de politie alhier werd een knecht bij een der kermisinrichtingen aangehouden, die bleek nog een maand gevangenisstraf te moeten ondergaan. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. DE ZIEKTE VAN WEIL. Men vraagt onze aandacht voor de vier nog bewoonde noodwoningen aan de Noorderkade. Het gezin E Groen thans wonen le Trompetraat 34 heeft ongeveer zes weken ge.'eden een dier woningen ver laten en kort na het vertrek werd bij twee der kinderen tweelingen van ongeveer 2 X jaar een ziekte waarge nomen, die dezer dagen door een Alk- maarsch medicus definitief als de ziek te van Weil herkend is. De kinderen verblijven thans nog in het Centraal ziekenhuis en zullen waar schijnlijk geheel van de ziekte, die hen zeer heeft aangepakt, herstellen. Een der kinderen is in een slootje voor het huis gevallen en waar daarin zeer veel ratten huizen, denkt men, dat het de ziekte van Weil daar heeft opge- loopen en omdat het bij zijn broertje slaapt de ziekte op dezen heeft over gebracht. Naar wij vernemen wordt ook in de woningen zelf zeer veel last van ratten ondervonden die door de rioleering in de kamers komen. Het verdient ongetwijfeld, vooral nu hier officiel de ziekte van Weil gecon stateerd is, overweging om aan deze rattenplaag zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Het huis van het gezin Groen is thans nog onbewoond maar er schijnen plan nen te bestaan er een gezin onder te brengen, dat binnenkort dakloos zal worden. Het is zeker wenschelijk dat deze woning althans zoo spoedig mogelijk ontsmet wordt. MEISJE TE HEERHUGOWAARD AANGEREDEN. Gistermidag wilde het 8-jarig doch tertje van den heer Kalf uit Heerhugo- waard per rijwiel van het erf op den Middenweg fietsen. Zij keek hierbij niet uit en kwam terecht onder een uit de richting Alkmaar komende luxe auto. De chauffeur remde krachtig, doch kon niet voorkomen dat het kind terecht kwam tusschen een boom en de auto Het ongeluk geschiedde onder de oogen van de moeder, die hevig schrok doch later gerust gesteld was, toen bleek dat het meisje er slechts met lichte verwondingen was afgekomen. ONVERANTWOORDELIJK. Men deelt ons mede, dat gisteravond de manager van den steilwand-motor- rijder aan het publiek heeft gevraagd wie genegen was de doodenrit mee te maken en dat een ongeveer lR-jarige jongen uk Bergen daaraan gevolg heeft gegeven en inderdaad bij een dier doo- denritten achter op de motor heeft ge zeten. Wanneer deze ritten inderdaad zoo levensgevaarlijk zijn als de manager beweert, zoodat zelfs een extra bijdrage voor mogelijke invaliditeit verzocht wordt omdat geen enkele maatschappi; deze „artisten" zou willen verzekeren, vinden w ij 't ten hoogste onverantwoor delijk, dat men jongens uit liet publiek in de gelegenheid stelt een dergelijk ge vaarlijk experiment mede te maken. Naar wij vernemen heeft de politie aan dit meerijden van toeschouwers thans definitief een einde gemaakt. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 21-28 AUGUSTUS 1934. Nieuwe zaken: Alkmaar: J. C. Kwaaitaal, Lyceum straat 39, winkel in zuivelproducten enz N V. Alkmaarsche Wielerbaan, het bouwen en exploiteeren van een houten wielerbaan, klasse B; de Graaf's Levens- midüelenbedrijf, Appelsteeg, hk. Fnid- sen, winkel in kruidenierswaren. Heiloo: J. Potgieser, Rijksstraatweg A 299, agentuur- en commissiehandel. Den Helder: C. Ackema, Kanaalweg 37 Tand-technische inrichting. Wijzigingen Alkmaar: N. V. Maatschappij Alkmnr Packet, Voormeer 35 Bestuurswijziging. Castricum: G Gorter, Dorpsstraat 39. Autobusdienst opgeheven. Thans: Gor- ter's Taxibedrijf, G. Tax. FEEST IN DE WIERINGERMFER. Reeds vier jaren 'droog Zaterdag werd in den Wierin-germeerpolder herdacht dat vier jaren celeden de "polder droog viel. Deze historische datum viel op 21 Augustus 1930 doch de traditie wil, dat de gebeurtenis telkenjare wordt herdacht op den eersten r,a den 21 sten Aug. vallenden Zaterdag. Poiderdag is de dag, waarnaar jong en oud met verlangen uitzien en de geheeie Wieringermeerbevolking viert dit feesj Ook Zaterdag boden de centra in het poldergebied door de vele vlaggen een feestelijken aanblik en Slootdorp, de plaats waar de feestelijk heden dit jaar werden gehouden, vormde het middelpunt der belangstelling. De Koningin Emma-hoeve was voor deze gelegenheid gratis toegankelijk en de daarin onderge brachte tentoonstelling, alsmede de model- stallen en de keuken, mochten zich in een druk bezoek verheugen De middag was bestemd voor volksspelen, waarop een concert volgde, gegeven door het plaatselijke fanfarecorps. Liederen werden ten gehoore gebracht door het gemengde koor uit den polder waarna des avonds de zingende telepaat Maloïtz demonstreerde. Een geslaagd vuurwerk gevolgd door een bal. beteekende het einde van den vierden poiderdag. VAN MIJNWERKER TOT KERMISEXPLOITANT. Een onzer abonné's schrijft ons: Hij zat met zijn eerlijke, ruige werkmans- kop op den rand van het door hemzelf ver vaardigde model van de kolenmijn, of liever, zittai is niet het jusite woord, want iemand zonder beenen zit eigenlijk niet meer. Enfin, hij was daar dan en zag de vele kermisbezoekers in stage stroom langs zich trekken. Het verlichte en bewegende model van de mijn waar hij eens zijn werk gevon den had en waar een mijngasontploffing hem beide beenen heeft weggemaaid terwijl hij midden in zijn weri- bezig was om het zwarte goud voor U en voor mij los te wroe- zijn ingevoerd u vindt ze duidelijk vermeld in een over zicht, dat gratis verkrijgbaar is aan het Bureau van dit Blad. 't Is voor uw eigen veiligheid: vraagt direct zoo'n ten uit de diepten der aarde en aldus het zijne bij te dragen om ons leven zooveel mo gelijk te veraangenamen, dat model is thans zijn eenige broodwinning. Eerst uit liefhebberij geknutseld om zijn intelligentie uit te leven, i- het thans het middel om in zijn onderhoud te voorzien en moet hij met de enkele dubbeltjes en centen die goedwillende kermisgangers in zijn bakje werpen in zijn dagelijksche behoef ten voorzien. Het was niet druk voor zijn expositie en daarom bleef ik even staan om een en ander eens op mijn gemak te beki'ken. Als vanzelf kwam ik er toe een enkele vraag te stellen en zoo raakten wij met el kanóer in gesprek. Op prettige, onderhoudende wijze vertelde hij van het werken in de mijn, de eenzaam heid in de kilometers lange, donkere gangen 8 uur achtereen harden arbeid, enkel on derbroken door een kwartiertje rust om een boterham op te eten de schuógoot, de kolenwagentjes, de lift. het luchtververschings- svstcem. al deze dingen die bij het mijnbedrijf behooren en daar 800 en meer meters diep onafgebroken in werking zijn. Van dat alles vertelde hij en de manier, waarop hij sprak deed aanvoelen dat hij nog met hart en ziel in "het werk belangstelt en als hij nog kon, morgen weer aan het werk zou gaan. Een mensch. als vele andere, maar getrof fen door een van die rampen waar wij zoo nu en dan van lezen en die ons er aan her inneren, dat de werkers in onze maatschappij hun plicht doer. en ondanks alles de belang stelling in hun werk blijven behouden. Moge hem wat belangstelling getoond worden. Hij is het alleszins waard en zijn model is voor ons, gewone menschen, zeker doeltreffend om te doen begrijpen, wat een mijnramp voor hen, die uaar -n 't donkei werken, beteekent. Donderdag en Vrijdag zal onze beroemde acteur Louis de Vries hier optreden in zijn jubileumstuk „De Despoot". Dr. Willem Kat schreef over dit bijzondere stuk: Henri Clerc, burgemeester van Aix-les- Bains, schreef dit familie-drama eenige jaren geleden. Hij wil er in aantoonen, welke noodlottige gevolgen een harcie. onbuigzame eigenzinnigheid van een vader kan, ja moet hebben voor de geheele.familie, die hij ty- r^nniseert. De schrijverfis hierin uitnemend geslaagd. Het karakter van dezen despoot vertroebelt en vergiftigt de atmosfeer vdn dit familieleven. De lijdzame moeder, die de ver standhouding tusschen vader en zoon zoo veel mogelijk met de haar ten dienste staan de middelen in het goede spoor tracht te houden en die zoodoende reeds jaren en ja ren al het mogelijke van haar krachten ge vergd heeft, blijkt niet ongestraft tegen deze taak op te kunnen. Haar zenuwstelsel heeft een knak gekregen en in het tweede bedrijf zien wij wat daarvan het gevolg is. De zoon in heftig conflict met den vader over een huwelijk tegen diens zin en tevens als verdediger van de lange jaren getergde moeder, moet tenslotte wei de familiebanden scheuren, wil hij in eigen oogen nog een respectabel mensch blijven En de despoot zelf, wat er van hem wordt daarvan geeft het derde bedrijf een aangrij pend beeld. Deze in eigenwaan verwrongen, deerniswekkende figuur zal men niet licht vergeten. Om deze personen zijn nog enkele andere gegroepeerd, waardoor de schrijver een hoogst interessant geheel weten te krijgen met treffende tegenstellingen van licht en donker, goed en kwaad. Dit stuk, dat reeds in Frankrijk gespeeld was, en waarvan o.a. de alliance-francaise een voorstelling gaf in den Haag, werd door Louis de Vries, die van te voren reeds door den schrijver werd aangezocht zijn stuk le spelen, gekozen voor zijn dertigjarig tooneel jubileum. De schrijver had goed gezien Louis de Vries was de man. die deze rol moest brengen. De couranten hebben wijd en zijd over zijn enorme creatie geschreven en het groote succes, dat hij op zijn jubi leumtournooi heeft behaald, is nog lang niet uitgeput. WAT KOMT ER DE LAATSTE VIER KERMISAVONDEN IN 'T GULDEN VLIES? In antwoord op bovenstaande vraag kun nen wij mededeeier., dat evenals verleden jaar de tooneelgroep ,Het Masker" onder artistieke leiding van Jan Musch er. Ko Ar- noldi deze laatste vier avonden den schouw burg 't Gulden Vlies zal bespelen. Hetzelfde gezelscnap dus. dat 31 Augustus 1933 in denzelfden schouwburg zijn eerste voorstelling gafook voor Het Masker begon in Alkmaar de Victorie Wie herinnert z.ch nie» de prachtige op voeringen van ,,In den Nacht van 17 April" en van Marrus", het groote succes en de volk zalen? Ook nu weer komt „Het Masker" met bui tengewone stukken. Donderdag en Vrijdag resp 30 en 31 Augustus zal worden opgevoerd Vorstelijke emigranten", het bekende blijspel van Jacques Deval in de vertaling van Dr. Jan Walch en onder regie van Ko Arnoldi. „Vorstelijke emigranten" beleefde in 3X maand ruim tachtig opvoeringen. In de pers lezen wij: De Telegraaf: „Een amusant stuk toont el vuurwerk geestig tooneel, en een boeiende vèrtooning", Handelsblad: Ovaties kregen een stormachtig karakter Maasbode: „Dit blijspel blijft steeds geestig". Zaterdag en Zondag resp. 1 en 2 Sept. volgt dan de première van „Het Masker" met „Dokter tegen wil en dank'', welk Molière- blijspel voorafgegaan wordt door „Belache lijke Hoofsche Juffers", eveneens een blijspel van Molière, beide in de bewerking en regie van Jan Musch. Jan Musch in een Molière-rolzegt bet niet reeds genoeg? Wat zal er weer ge lachen worden Wat zal er weer genoten worden van zijn kostelijken humorEn dat hij bovendien als regisseur zijn schouders onder deze voorstelling heeft gezet en er zulke prima krachten aan .Tiet Masker" ver bonden zijn, garandeert ons reeds, bij voor baat, een schitteiende opvoering... Alk maar boft weer. van dit gebeuren de primeur te zullen genieten. De Maandag is in gepaste kalmte voorbij gegaan. Druk was het op het kennisterrein niet; integendeel, het was er zeer rustig. Overigens is dat heelemaal niét vreemd, want de eerste dagen der week komen er heel weinig menschen van buiten. Zij reser veeren in den regel de tweede helft van de week voor de kermis en laten de eerste helft aan Alkmaar zeif over. Toch was het niet ongezellig. De middag was voor de kinderen met hun papa's en mama's, de avond voor de jongelui en de be zadigde menschen, die een kalme rondgang maakten en hier en daar eens even binnen wipten. Over dat „binnen wippen" gesproken, wij moeten nog melding maken van een café, waar de muziek voortdurend de voorbijgan gers lokt. Het is het café Klinkhamer aan het Waagplein, waar George Heerting en zijn band hun tonen doen schallen en de humorist „Bultje" (tevens drummer) voor de vroolijk- heid zorgt. DE SCHOUWBURGEN. Het Gulden Vlies. Het Gulden Vlies blijkt met de Vier Mül- lers wel een zeer goede slag geslagen te heb ben, want gisteravond was er beneden geen plaatsje meer te krijgen. Die volle zaal heeft de spelers ongetwijfeld geïnspireerd en wij hebben opnieuw kunnen genieten van Cor Ruys, Louis de Bree en de anderen, die vol verve hun rollen uitbeelden en van het zoo populaire stuk een uitvoering gaven, die boeide en het allereerste begin tot de aller laatste seconde. De Vier Müllers zullen blijven trekken en zeer zeker zal het vanavond en morgen (de laatste dag) weer heel vol worden in 't Gul den Vlies. Trouwens, wie werkelijk eens flink wR lacnen en bovendien houden van goed spel (dat in een enorm snel tempo wordt afgedraaid), dte mag straks niet zeggen: Ik heb de Vier Müllers niet gezien, Want dan zou hij werkelijk iets mooi gemist hebben! De revue D. D. D. D. D. Neen, zoo erg was de toeloop van publiek nog niet, dat de directie de deuren moest sluiten. Maar toch zal zij over het bezoek niet onvoldaan zijn en stellig zullen er eiken avond meerderen komen om te genie ten van gezonden humor, schittering van fraaie costumes en wat een revue méér geeft: in deze vooral dans en niet te vergeten den zang. Er is gisteravond weer een gemengd koor gevormd, dat de eerstvolgende dagen niet anders zal zingen dan: „Kun je zingen Johanna?" of „Dat doet de deur dicht"; In Pyama. De opvoering van de kluchtspel-operette In Pyama is gisteravond een daverend suc ces geweest. Er is om de dol komische ver wikkelingen onbedaarlijk gelachen. Wat er in de familie Dobberman alzoo gebeurt, is maar niet zoo gemakkelijk te vertellen. Maar de zucht naar amoureuse avonturen van het hoofd der familie Emiel in gezelschap van zwager van Driel zijn de grondoorzaak van alles. Daarnaast komt wat er met de beide dochters gebeurt. De pasgetrouwde Edith komt huilende van de huwelijksreis terug omdat zij meent reeds direct door haar man bedrogen te zijn. Deze dr. Sibelius is wel een pechvogel. Want juist als schoonpapa de fa milie van zijn volkomen onschuld wil over tuigen, wordt hij omhelsd door een hem on bekende dame. Daarna komen Emiel en van Driel zelf in een benauwde positie, door de Spaansche danseres en haar vriendin. Doch u moet deze klucht zelf gaan zien en gij zuit u dol vermaken. Harry Boda en Piet Köhler als Emiel en van Driel zijn een paar prachtexemplaren, die er den gang uitstekend inhouden. Karei Baars als de man, die dingt naar de hand der jongste dochter, doch die door zijn con necties met de danseres in groote moeilijkhe den komt, maakte van Klaus Reuling een zeer geslaagd type. Evenals Rob Milton van schoonzoon dr. Sibelius. Om zijn spel en avonturen heeft men tranen gelachen. Van de dames dient allereerst genoemd de temperamentvolle Ber- the Verswijver, die speelde en danste met een entrain, dat luid applaus telkens weerklonk. Maar ook Bep Visscher als de jongste doch ter, Tiny Visser als Edith en Sien de la Mar als Emiels vrouw dienen om hun vlot spel ;eroemd. Corrie Pinksen bleek in haar dub- lrol een geroutineerde kracht en ten slotte Mary Adler als de conciërge, die het tweede bedrijf opende. Harry Boda kreeg meerma len gelegenheid om de bezoekers van zijn zangcapaciteiten te overtuigen. Een bezoek aan „In Pvama" beteekent een avond van dolle vroolijkheid. van Dinsdag 28 Augustus 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V (Ontvangen per draadlooze telefoon). 1931 1934 1934 1930 1000 ST A ATSLEENTNGEN. 4 Nederl, 4 4 Ned-Indië 534 L)uits<-hlaod BANK-INSTELI INGEN. Am*terd Baak Handel Mpij. Cert. Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND BINNENL Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Palent Calvé Delft Cert. Nederl bord ex 40 afst. Philips Gloeil. Gein Bezit Unilcver INDUSTR OND BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleb Steel Cities Service S'eel comm. U. S Leather CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actioos ..t* MIJNBOUW Alg. hxplo Mij. Boeton Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Per lak Continent*' Oil Shell Union RUBBERS Amtterd Rubber Dell Bat Rubber Hessa Rubber Serbadtadi latere Rubber SCHEEP V AAR1 EN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Dcli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER SPOORWEGEN. Atchisoo lopeka Southern Railw Cert Union Pacific $Noteering per 50. •b sdividend. fbxclaim. PROLONGATIE Vor Vorig® koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 10l»/i» lOü 2 100-%c 27% 1J1% 28% 105% <4% 4b 70 81% 105 48 69 81'/, 44%-1 447,-1 36'/, 2o 36%-i 367,-1 36 "SVs 201 215% oö*/a 19.% 215-6'/. 66%-i 2161/,. i 67-'/, 217}.% 67-% 217-7, 67-% 23'/, a 19»/,, 1 21% 4 7s 7% 18% J 77/s 1»%-I 18%-f 2H/. 4% 173% t6% 70'/, 20'/, 12.00 1724-34 86% 76'/, "4'/, 174'/, 174'/, •27% b% 59'/, 128 67a 158 134 15.% 89'/, 16% 4'/, 154-57, 89 47, 157-V, 4'/, "Etf 4% 156»/,-7 47, 101% b0'/, 48% 73 'li 100»/,-1 W-% 2i-% 101% 2% 101)-»/, 2% 101).'/, 3?'' 57a 36 16 39'/, 139»/, 1 9% 160'/, 39'/, 14 i 138 161»/, 139 40) 137-8'/, 161% 2 33% 11'/, 627/s NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Bar')S B. ssel (Belga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Italië ge koers 1 pCt Heden 1 pCt. WlSStLKOLKStN AMSiERDAM. I 145% 146 7 37 7 3Ü/, 57 60 37 45 9 13 9 14 34.05 34 70 43 .0 45 20 33 00 33 00 38 00 38 10 37 00 3/ 10 20.15 2C15 12.65

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3