Alkmaarsche Courant i Honden) Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 28 AUGUSTUS JUiMicaiies £and: en Jeuilietan EEN EERESCHULD. DE AARDAPPELENSTEUN. iludituaact Jiadiopcoacamma i Spert BERGER OVER ZIJN NIEUW RECORD. (Wordt vervolgd). No. 202 1934 'ERBOD VERBOUW VAN BRAVO- AARDAPPELEN. De Burgemeester van Alkmaar brengt, op verzoek van den Minister van Binnenland- sche zaken, ter kennis van belanghebbenden dat het, in verband met de gevaren voor den uitvoer van door den Nederlandschen Alge- meenen Keuringsdienst goedgekeurde poot- aardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, in de bedoeling van den Minister van Econo mische Zaken ligt een algemeen verbouw- verbod van den Bravo-aardappel voor oogst 1935 uit te vaardigen. Alkmaar, 27 Augustus 1934. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT den DE LANGEDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De aanvoer van aardappelen was iets min- der dan de vorige week. Van Schotsche mui' zen kwamen nog slechts luttele aanvoeren De prijs er van liep iets achteruit n.1. van ruim 5 tot 4.504-90. De hoofdschotel vormen de Eigenheimers, blauwe en Duken, de laatste zijn uitsluitend voor export bestemd en brachten aanvanke lijk stationnaire, later iets lagere prijzen op n.I. 2.20 tot 2.50. Ook voor de blauwe Eigenheimers werd Iets minder betaald. De vorige weken werden verschillende partijen voor 5 en meer ver kocht, nu echter brachten ze 4.204.50 op, terwijl enkele partijen nog beneden de 4 gingen. Het zelfde was het geval met de blanke Eigenheimers, die 20 a 30 cent hooger noteerden dan de blauwe. Blauwe aardappe len werden graag gekocht voor 4—4.40. Mooie kleine bieten werden voor 1.90— 220 verkocht, andere brachten 0.80— 1 op. Voor bloemkool was de stemming zeer ge animeerd. Vooral de eerste kwaliteit is duur. De grootste brachten 13—15 op, som mige zelfs 18, kleinere 8—12. Voor de grootste van de tweede soort werd 3— 5.50 betaald, voor de kleinere of naar in hoedanigheid afwijkende groote 1.60— ƒ2.50. Voor de mooiste kleine roode kool werden ongeveer dezelfde prijzen betaald als vorige week n.1. 2.402.60. Groote brachten nu iets meer op n.1. 1.40—1.60. Op het laatst der week werd de stemming lusteloo- zer. Gele kool liep langzaam in prijs achter uit. De mooiste van ongeveer 3 pond werd aanvankelijk nog met 3 of iets meer be taald, later echter kon men er slechts 2.40 tot 2.80 voor bedingen. Voor groote gele liep de prijs van ongeveer 2 tot 1 30 terug. De laatste dagen is er vrij veel witte kool aangevoerd, vooral voor inmaak be stemd, doch de prijs laat te wenschen over. D« mooiste brengt 1.50—1.90 op, overi gens 1.20—1.50. Met de tomaten was het deze week treurig gesteld. De lage prijzen werden nog lager. A kwaliteit werd verkocht voor f 3—4.50; B was iets minder slecht n.1. 5, later echter 3.30. C zakte tot den minimumprijs van 2 in en CC was gedeeltelijk onverkoop baar. Wat er van verkocht werd bracht 2 op. Beter ging het met de spercieboonen. Van dit artikel wordt nog heel veel aangevoerd tegen zeer goede prijzen. De mooiste partij tjes konden 1215 opbrengen, iets af wijkende kwaliteit werd voor 911 ver kocht. Voor snijboonen werden zeer afwisse lende prijzen besteed. Er zijn er van prach tige kwaliteit verkocht voor 10—14, doch veel ging van de hand voor 34 en f 5—7, afhankelijk van de kwaliteit. Met den aanvoer van zilveruien is het wel dra gedaan. Er komen nog slechts kleine partijtjes. Voor groote wordt bij uitzondering 11.50 betaald, overigens 80 a 90 cent Drielingen brachten lagere prijzen op 1.30 tof 2-30, doch voor nep konden nog vrij redelijke prijzen worden bedongen n.1. 6 9.50. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 28) HOOFDSTUK X. Gedurende de weken, die volgde, op haar erloving, was Jadwiga zoo gelukkig, als dit taar immer mogelijk is voor eenig schepsel ir wereld. Ze had haar ideaal gevonden, f meende dit tenminste, wat precies op het- elfde neerkomt. Zij had nu altijd een geest- .■rwant om zich heen, één, die uren lang aar Byron of Chopin kon luisteren, zonder at hij 't moe werd, en die haar ideale le nsbeschouwingen met geestdrift toejuichte, x voor mij trok het eenigszins in twijfel of iyron, gelezen door andere lippen, of Cho- n, gespeeld door andere vingers, dezelfde ekoring zou hebben gehad voor den jongen ewicki, maar tegenover Jadwiga hield ik tij maar, of ik het als een volkomen over- ;nstemming van smaak beschouwde. „Denkt u, dat iemand vermoedt, op welken ag ik voor het eerst met haar gesproken eb?" vroeg hij mij verlegen. „Het zou mij eeselijk spijten als Krysztof er achter vam, dat dit op Roma Wielka was geweest, •laar ziet u bet was er uit, eer ik het elve wist!" Hij keek mij aan met zoo innig-droeven, un vergeving smeekenden blik, dat ik hem ;raag een paar woorden van troost zou heb- •en toegesproken, maar peinzend voegde hij r bij: „net zou daardoor nog harder wezen Gele uien, op export, meest naar Engeland aangewezen, hadden te lijden van hooge in voerrechten en lagen pondenkoers Grove f°?ui 2fr/ 3' drielingen 1.60 tot 230, nep 2.503.90. Druiven liepen in prijs achteruit. Alicante f 35 t0t 31 Frankenthaler van Losse peen bracht 60 cent op. Naar het Nederlandsch Corresponden tiebureau mededeelt, heeft het aardap- pelvraagstuk. waaromtrent den laatste tijd m de pers nog al eens beschouwin gen worden geleverd, de volle aandacht der regeering. In deze beschouwingen wordt dikwijls opgemerkt, dat een aardappelsteunrege ling voor den oogst 1934 niet noodig wordt geacht en dat vraag en aanbod wel zoodanig met elkaar in evenwicht zullen zijn, dat het product een behoor lijken prijs zal opbrengen voor den teler. Er wordt gewezen op den vlotten afzet van de vroege aardappelen als gevolg van de geringere beteelde oppervlakte en van de kleinere opbrengst door de droogte, waardoor men vroeger met het rooien van de middelvroege aardappe len (Eigenheimers) is begonnen. Het zal evenwel eerst mogelijk zijn, een voldoend inzicht te verkrijgen in den voorraad winteraardappelen, wanneer de oogstresultaten bekend zullen zijn Voorts is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat in de naaste toekomst over meer gegevens beschikt zal kunnen wor den inzake de eventueele mogelijkheid van afzet van late aardappelen naar het oordeel te vellen over de al-of-niet-nood- buitenland. Eerst dan zal het mogelijk zijn, een zakelijkheid van den steunmaatregel voor aardappelen. Het vraagstuk van de sorteering blijkt voorts voor menigeen een steen des aan stoots te zijn. Verruiming van de maten, in den zin vooral van het toelaten van de boven- maatsche aardappelen in de consumptie, wordt bepleit alsmede het toestaan, dat drielingen in de consumptie komen. Uiteraard zal ook te dezen opzichte nog eenig geduld geoefend moeten wor den, omdat ook deze kwestie afhankelijk is van den oogst van late aardappelen en de mogelijkheden, die zich, naar men hoopt, voor export zullen voordoen. De marktsituatie, die in de afgeloopen weken beheerscht werd eenerzijds door een matig aanbod, wijl de teler zijn volle aandacht aan den graanoogst moest geven, anderzijds door de idee, dat de droogte wel een beduidenden in vloed moet hebben op den oogst in West- Europa, deed behoorlijke prijzen tot stand komen. Opmerkelijk is evenwel, dat een niet onbeteekenden teruggang in de prijzen opgetreden is. Successievelijk wordt thans het aan bod grooter, terwijl verscheiden soorten aan de markt komen met verschil in marktwaarde. De aardappelsteun zal zeker niet lan ger in stand worden gehouden dan noodzakelijk is. DOODELIJK ONGEVAL TIJDENS VLIEGFEEST TE BRASEV. Eerste hulpverleening door Aarts hertog Anton van Hohenzollern. Zondag werd nabij de stad Brasov een groote luchtvaartdemonstratie gehouden, waarbij tal van Roemeensche vliegers hun vaardigheid in de lucht demonstreerden. Een ernstig ongeluk met doodelijken afloop maakte echter een einde aan het feest. Een toestel, bestuurd door den vlieger Jubis, gleed op een hoogte van slechts veer tig meter plotseling af en kwam, geheel ver nield, op den grond terecht. Een der eersten, die ter plaatse was om hulp te verleenen, was Aartshertog Anton van Hohenzollern, die met zijn echtgenoote prinses Ileana, de iongste zutser van koning Carol, en hun kinderen de demonstratie bij woonde. Hij kon echter slechts helpen, het verminkte lijk van den vlieger uit de resten van het toestel te trekken. De demonstratie werd onmiddellijk gestaakt. voor Krysztof en dan het zou totaal met de goede vormen in strijd zijn!" Ongetwijfeld was dit het hoofdbezwaar: een vergrijp tegen de étiquette toch werd door iemand van Wlaaimir's mentaliteit haast als hoogverraad beschouwd. Bij Jadwiga was die gedachte zeker ook wel opgekomen, maar ze zei er niets van te gen mij. Sinds haar verloving schonk zij aan niets of niemand aandacht aan aan Wladi mir; zelfs niet aan Malewicz. Ik herinner mij nog maar één gelegenheid, waarbij diens naam tusschen ons genoemd werd. Ik had hem verdedigd tegen een voorbijgaanden aanval, toen Jadwiga in haar overmoed riep: „Als u hem zoo volmaakt vindt, waarom trouwt u hem dan zélve niet? U beiden schuilt toch altijd in een hoekje bij elkaar. O, heb ik u pijn gedaan?" viel zij zichzelve in de rede want met haar vlugge opmerkings gave had zij zeker eenige verandering in de uitdrukking van mijn gelaat waargeno men. „Je hebt mij geen pijn gedaan" antwoord de ik, „maar net is beter, dat ik je nu ineens zeg, hoe ik van plan ben nooit te trouwen. En als ik mij aangetrokken voel tot Male wicz, dan is dit hoofdzakelijk, omdat hij ook ongelukkig is geweest in de liefde". „Hij ook? O, miss Middleton, Eleanoor! Dus u hebt een geheim, dat u mij nooit heeft meegedeeld? U is ongelukkig en ik heb u niet mogen troosten?" Ik weet niet hoe ik zoo dwaas kwam, maar mijn mondhoeken begonnen verdacht te tril len en het was of mij een waas over de oogen trok. Misschien was het de tegenstel ling tusschen haar lot en het mijne, die mij ineens overmande. AMERIKAANSCH VLIEGER OP WEG NAAR GROENLAND. Lit Jalianahaab op Groenland wordt ge meld, dat de Amerikaansche vlieger Light met een watervliegtuig gister te 12.35 uur uit Cartwnght op Labrador is gestart op weg naar 52.550 gr. W L. Het radiostation Juhanahaab staat met het vliegtuig in ver binding. Het is Light's bedoeling, een we reldvlucht te maken. Het eerste gedeelte van zijn route leidt over de Vereenigde Staten en Canada, New Founland en Labrador via Julianahaab op Groenland naar Reykjavik, Kirkwall op de Orknev-eilanden en verder naar Marseille Het watervluigtuig is een Bellanco-machi- ne, uitgerust met een 420 P.K. Wasp-motor. Te Julianahaab zijn de aldaar voor de vlucht van verleden jaar van Kolonel Lind- bergh opgeslagen voorraden ter beschikking van de vliegers gesteld. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwartel (heenreis) is 27 Augustus van Jodhpur te Calcutta aangekomen. De Ijsvogel (terugreis) is 27 Augustus van Jodhpur te Djask aangekomen. DERDE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. Schitterend verloop van den tweeden dag. De tweede en laatste dag van de Neder- landsche rondvlucht 1934 is een zeer groot succes geworden. Zonder één ongeval, zon der één wanklank is de tocht van de inter nationale luchtvloot volbracht. Het vertrek op Zaterdagmorgen. Het was Zaterdagmorgen al voor dag en dauw reveille in het landelijk Hotel Bosch en Ven te Oisterwijk, de start zou tusschen negen en half tien plaats hebben en een dik ke dertig kilometer séheidden ons nog van het vliegveld. De K.L.M. familie vond een autobus na een dag per vliegtuig te heb ben gereisd, wel wat beneden haar waardig heid doch de stemming was zoodanig, dat zij zich niet liet verstoren door een busreis van drie kwartier over de niet altijd goede Brabantsche wegen. De startofficieren, die zich op de bekende goede wijze van hun taak kweten, waren reeds met hun werk begonnen, en hoog in de lucht cirkelden reeds de vertrekkende sportvliegers om koers te zetten naar het Zeeuwsche land. Viruly stond al op den uit kijk bij zijn Krekeltje, waarvan de krachtige motor warm stond te draaien. Weldra was het „adviesjacht" van de K.L. M. de lucht in om de vloot naar Vlissingens luchthaven te geleiden. Onderweg werd door de bemanning van de toestellen weer ijverig gezocht naar de Witte Kruizen, die op en kele plaatsen op de route waren uitgezet. Er was n.1. evenals verleden jaar, een Krui zenwedstrijd uitgeschreven. Twee voordee- len: een zekere dwang om het mooie Hol- landsche landschap met alle aandacht te be kijken en een goede oefening in het kaart lezen. Via 's-Hertogenboscn, Tilburg, Ber gen op Zoom, Hulst en Oostburg leidde het traject naar Zeeland. Na een kleine, doch welkome hartverster king ging het groote gezelschap per tram naar Hotel Brittannia, waar een lunch wachtte. Te vroeg kwam het uur van scheiden! Per extra-tram waren we tegen half drie weer op het Vlissingsche vliegveld. De laatste halteplaats zou op het militaire vliegveld Gilze-Rijen zijn. Walcheren, Zuid Beveland en Tholen. boden bij dit zonnige zomerweer vanuit de lucht een prachtig schouwspel. Het vliegen boven Zeeland met het steeds wisselend pa norama heeft wel een zeer eigen bekoring. Vanaf Steenbergen ging het pal op Gilzen- Rijen aan. Het korte traject maakte dat vele toestellen dicht in eikaars nabijheid in de lucht waren; daar schoot een vlugge mili taire verkenner onder ons door, verderop fladderde een zilverglanzend sportvlieg tuigje en ver voor ons koerste een „vlagge- schip" van de KLM. Via Gilze-Rijen naar Rotterdam. dam. Gilze-Rijen, het heidevliegveld, waar een landing niet altijd een pretje is, maar dit maal wel, ligt onder ons. Zonder ongevallen is de vloot de haven weer binnen geloopen. Duizenden Braban ders zijn naar het vliegveld gegaan om ge tuige te zijn van hun aankomst en vertrek van de veelsoortige toestellen, er wordt druk In een ommezien had zij de armen om mij heen geslagen en fluisterde zij mij, bij wijze van troost, allerlei liefkoozende woord jes in het oor. Nog nooit was het mij ten deel gevallen dat ik „duifje" of „lammetje" werd genoemd twee diertjes, waarop ik dan ook in het minst niet lijk maar dit was nu eenmaal zoo Jadiwga's manier van troosten. In enkele minuten kende zij mijn heele ro mance. Ik had wel van steen moeten zijn om haar te weerstaan. Ze luisterde toe met een verbazing, even grenzenloos als haar sym pathie. Dat praktisch verstand kon samen gaan met gevoel, was iets dat blijkbaar nog nooit bij haar opgekomen was. „En u is uit vrije beweging weggegaan?" vroeg zij ongeloovig. „Niemand heeft er u toe gedwongen? Waarom is u dan niet ge trouwd en heeft u zich overgegeven aan de Voorzienigheid?" „Omdat wij geen van beiden idealisten zijn", antwoordde ik glimlachend, daar ik mij op dit oogenblik hersteld had. „En om dat wii alle twee oo deze manier nog een sommetje kunnen opsparen. Wij wisten, dat we riskeerden gebrek te lijden als wij trouw den en niet alleen wij, maar mogelijk ook anderen". „Ik begrijp er niets van", zei Jadwiga •peinzend. Ze lag naast mij geknield, hield nog alfijd één arm om mijn hals geslagen en keek met groote, droomerige oogen door het open venster naar den heerlijk blauwen voorjaarshemel. „Als twee menschen nu waarlijk zooveel liefde voor elkaar voelen, wat komt geldgebrek er dan nog op aan? Wat komt over bet geheel iets er op aan?" „Je hebt nooit geldgebrek gekend, zie je", bracht ik haar voorzichtig onder het oog. Woensdag 29 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 10.VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA- ensemble olv. F. Bakels;-Ad. Bouw. meester, deel. en J. Stoovelaar, cau serie 12.Klein VARA-ensemble olv. F. Bakels en gr.pl. 1.1.45 De Notenkrakers olv. D. Wins. 2. Voor de vrouw. 2.20 Verv. De No tenkrakers. 3.Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst, mmv. A. de Booy, zang. 6.29 Ber. over de VARA-Knipcursus 6.25 Gr.pl. 6.40 Orgelspel C. Steyn. 6.50 Sportuitz. 7.10 Vervolg orgel spel. 7.30 Lezing W. v. d. Sluis. 7.50 Gr pl. 7.57 Herh. SOS-ber. 8 Voordr. door Ed. Polak. 8.20 VARA-orkest olv. H. de Groot. 9. Lezing Koos Vorrink. 9.20 Verv. orkestconcert. 10.Vaz Dias en VARA-Varia. 10.15 VARA-orkest olv. H. de Groot. 11—12— Gr pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds G. Laarman. 11. Orgelconcert G. Snijders. 12.15 Leger des Heils-kwartiertje. 12.30 Concert door het Ensemble v. d. Hurk—v. d. Horst 2— Gr.pl. 2.30 Dames- en kinderkoor „Excelsior" olv. Mej. F. C. Boer. 3.45 Zender- verz. 4.A. de Swarte, cello en Mar. de Swartede Leeuwe, piano. 5-Kinderuurtje. 6.Gr.pl. 6.30 Afgestaan. 7.Politieber. en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 8. Orgelconcert Jan Zwart 9.Le zing door prof. dr. A. van Veldhui zen. 9.30 Concert ooor Hélène Lu- dolph, zang, Car. Lankhout, piano. P. Lenz, cello en J. van Heil, klari net. In de pauze om 10.Vaz Dias. 11.-11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 1105 Gr.pl. 12.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.05 Schotsch Studio-orkest olv. G. Dai- nes. 2.20 Trocadero Cinema Orkest olv. A- van Dam. 3.20 Pianorecital E. Lush. 3.35 Bournemouth Sted. orkest olv. Sir Dan Godfrey en G. Crawfoxd. 5.05 Gr.pl. 5 35 Kinder uurtje. 6 20 Ber. 6.50 Percy Bush en zijn orkest. 7.50 Vioolrecital A. Campoli. 8.20 BBC-orkest olv. J. Lewis. 9.15 „The cat and the cau- liflower", spel van Finter, muziek van Wilson. 10.Ber. 10.20 Vol kenbondspraatje. 10.40 Voordracht. 10.45 Dansmuziek (gr.pl.) 10.50 12.20 BBC-dansorke-t olv. H. Hall PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 10.35 Orkest- concert 12.35 Goldy-orkest 7 20 Gr.pl. 9.05 Nat. Orkest olv. Desor- mière. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest o. 1. v. Nielsen. 3.20 Gr.pl. 3.50 Omroeporkest olv. Rees en. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 9.50 St. Matthtus-kerkkoor olv. C. H. Debois. 10.35 Zang door Per Knudsen 10.50 Vioolduetten. 11.10—12.50 Dansmuziek o. L v. Jaath. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 45 Orkestconcert. 12.20 Blaas- concert. 1.20 Omroeporkest o. 1. v. Eysoldt. 4.20 Kwintet en vocaal sextet. 5.35 Zang docr W. Strienz. 7.20 Omroeporkest olv. Kühn. 9.20 Oude dansmuziek mmv. L. Eysoldt en zijn orkest, het Weragkamer- orkest olv. Hartmann en solisten. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 Lakmé, opera van Délibes. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 Salon orkest mmv. solisten. 5.20 Dans muziek. 6.20 Gr.pl. 6.50 Concert, piano en cello. 7.35 Gr.pl. 8.20 Kamermuziek „Pro Arte"-kwartet. 9.20 Gr.pl. 10.30—11.20 Dansmu ziek. 484 M.: 12.20 Salon-orkest. I.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroep orkest. 6.35 Salon-orkest. 8.20 Radio-Symphonie-orkest olv. Meu- leraans mmv. soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Uit Frankfort: „Unsere Saar". 8.50 „Havelzauber'j gev. 9.55 „Stunde der jungen 10.20 Uitslag v. d. Om roeperswedstrijd. 1035 Ber. 10.55 Lezing. 11.05 Scheepsweerbericht. II.20—12.20 Gr.pl. progr. 9 Nation". GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.50—11.05, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—17.35, Lond. Nat. 17.35— 19 20, Daventry 19.20—24.—. Lijn 4: Keulen 103019 20, Kalundborg 19.20^—24. gebruik gemaakt van de gelegenheid om pas- sagiersvluchten te maken en om het Brabant sche land eens uit de lucht te bekijken. De laatste etappe! Gilze-RijenWaalnaven. Zonder een enkel ongeval is deze tweede luchtvaartdag geëindigd De K.L.M. zal voor het volgend jaar ongetwijfeld met nog meer volgeboekte toestellen voor de luchtvaartda- gen uitkomen. Vergisen wij ons niet, dan zul len we vele passagiers van dit jaar het vol gend jaar terug zien, ieder was vol lof over organisatie en de regeling der K.L.M. Mevr. A. C. A. Nieuwenhuis, de oudste deelneem ster zij is de tachtig reeds gepasseerd zullen wij ongetwijfeld haar vierde rond vlucht zien maken, ofschoon ze ons vertelde, dat ze nu ook wel eens in het buitenland zou willen kijken. Te Rotterdam werd de tocht ontbonden De Amsterdammers keerden met de Havik hoofdstadwaarts en werden door Aler weer keurig op Schiphol afgeleverd. Sportvliegers en militairen vereenigden zich in het club huis der Rotterdamsche Aero-club, waar een thé-dansant werd aangeboden, om daarna deze zoo uiterst geslaagde dagen te besluiten met een diner in het Kurhaus te Schevenin- gen. A t h 1 e t i e k. Hij wist het eigenlijk niet. De Tel. heeft een onderhoud gehad met onzen nationalen sprintkampioen, die nu het wereldrecord op de 100 M. geëvenaard heeft. En de interviewer zegt: Dames en heeren, ik vraag een oogenblik uw speciale attentie voor een verrichting, welke zooeven door onzen nationalen kam pioen Chris Berger is geleverd op 100 M. aldus microfoneert de K.N.A.U. voorzit ter A. J. G. Strengholt het is de grootste verrassing, welke deze wedstrijden u hadden kunnen bereiden, want onze kampioen heeft zooeven kans gezien de 100 M. af te leggen „Neen, maar ik zou haast wenschen, dat dit wél zoo was, alleen om te kunnen bewij zen wat ik versta onder liefde. Dat de we reld geheel voor je verloren is, vind ik volko men waar. Het moet 'n totale overgaven zijn een opgaan van de eene ziel in de andere. Wat kan nu armoede, of pijn, of schande, of welke andere tegenspoed in het leven van in vloed zijn op zulk een liefde, behalve dan, dat ze beide zielen nog inniger tot elkaar voert". Haar droomerige oogen schoten vuur, ter wijl zij zoo sprak, en ik voelde, dat de hand, die zij om mij heengeslagen hield, trilde van innerlijke ontroering. Ze leek mij onbeschrijflijk ernstig en weer galoos schoon, terwijl ze, langs mij heen, naar den blauwen hemel tuurde, en uit het diepst van mijn ziel steeg de bede omhoog, dat haar ideaal nooit te zeer op de proef mocht worden gesteld. Maar die beproeving kwam anders snel ler, dan ik ze had kunnen voorzien, en bleek zwaarder te zijn, dan ik ze ooit duchtte. Al zou ik nu ook honderd jaar oud wor den, dan zal ik nog nooit de kleinste bijzon derheden vergeten van den dag, die zoo on verwacht het geluk van Jadwiga verstoorde en waardoor de vreedzame eentonigheid van Ludniki in opgewondenheid en ontzetting verkeerde. Haar verloving was op dezen tijd drie maanden oud en haar uitzet was de voltooi ing al zeer nabij, want het huwelijk zou plaats hebben in Augustus. Wij verwachtten, dat de post ons de stalen zou brengen voor de trouwjapon en dus keken wij met meer dan gewone belangstelling uit naar deze zending. Den laatsten tijd had Wladimir zijn middagen geheel op Ludniki doorge in 10.3 sec., een tijd gelijk aan het bestaande wereldrecord. Het jubelt plotseling door alle rijen van de volle tribunes op de Sintelbaan. Tien-drie- tiende seconde, onze Chris, onze nationale trots, niet alleen nationaal recordhouder thans, maar tevens wereldrecordhouder. Van alle kanten stormt men op hem af, men drukt hem handen en de grootste moeite heb ik om bij hem te komen, maar als ik daar eindelijk in geslaagd ben, straalt hij mij dol gelukkig aan. Heb ik goed geloopen, vraagt hij mij, eigenlijk der gewoonte getrouw, want hoe kan ik nu anders tegen hem zeggen, dan dat het heden af was. Weet je dat dat het mooiste is, wat je te bereiken had, Chris en weet je, dat we het je allemaal van harte gunnen? Maar vertel me eens, wist je het van te voren, dat je er toe in staat was, heb je er voor getraind om dat te bereiken? bracht, want zijn vader deed een kuur voor rheumatiek in Karlsbad en dat leege huis was niets voor hem. Dien dag was hij dus weer op Ludniki en maakte er zich zeer ver dienstelijk. want wij waren allen bezig op het rozenlaantje. Het was in het volle van het seizoen en de lange, rechte laan, die ik bij mijn aankomst vol bottels had gezien was nu één rozengalerij. Als een paar guirlandes hingen de laaggroeiende bloemen aan weers kanten van het pad, strooiden haar hel-roo- de blaadjes weelderig op den grond en be nevelden het oog met haar kleur en het hoofd met haar geifr. Op ieder van mijn ochtendwandelingen ontdekte ik er weer, die pas waren opengegaan, terwijl de bijna uit gebloeide door den nachtwind geheel uiteen geslagen waren. Vandaag waren Anulka en ik met een mandje in de hand ijverig aan het rozen ver zamelen, terwijl Jadwiga en Wladimir, in een van de oude prieeltjes gezeten en om ringd door nog vele van dergelijke mandjes, opgehoopt met de roode rozenbladeren, zich ten taak hadden gesteld het harde, onderste deel van ieder blaadje af te knippen, daar dit toch niet voor het doel kon dienen; dit waren namelijk de soort rozen, waarvan de heerlijke jam werd gemaakt, die ik zoo dik wijls geproefd had. Uit de richting van het huis klonk het eentonig stampen van den vij zel, die de suiker vermorzelde, en van tijd tot tijd verscheen Roza, de keukenmeid, om een nieuwen voorraad blaadjes te halen, ter wijl Wladimir haar dan iedereen keer aan bood het mandje te dragen, maar zich ook telkens weer liet overreden om te blijven waar hij was. t

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5