DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsche nat.-soc. en de godsdienst. Hoe zij tot elkaar staan. ORANJE-AVOND 31 AUG., 7.30 UUR in Sted. Muziektuin. No. 203 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 29 Augustus 1934 136e Jaargang Eén moet ondergeschikte zijn. Waf vandaag de aandacht trekt, COURANT Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Qxiqetiiksdi Quwüdht Telkens weer vallen meenings- uitingen van leidinggevende instan ties van het Duitsche nationaal- socialisme te signaleeren, die ieder voor zich uiterst merkwaardig zijn in verband met de geestelijke stroo mingen van den Duitscher als godsdienstig mensch. Zoo heeft in 't tijdschrift „Hochwacht" een deelnemer aan een vormingscursus tot Land- jahr-Führer enkele merkwaardige bijzonder heden gepubliceerd over het wezen en doel van het nat.-soc., zooals dat door den direc teur van het instituut voor de toekomstige leiders werd uiteengezet. Het nationaal-socialisme is een godsdienst en niet enkel een politieke wereldbeschou wing. De nieuwe, alleen ware godsdienst is geboren uit bloed en land, uit een Nordi- schen geest en een Arische ziel. De nog be staande godsdiensten (Katholicisme en Pro testantisme) moeten zoo spoedig mogelijk verdwijnen: wanneer zij zich niet vrijwillig ontbinden moeten ze van staatswege wor den opgeheven. Paragraaf 24 van het partijprogramma der N.S.D.A.P. is daarin slechts opgenomen als een lokmiddel om de zwartrokken van al lerlei schakeeringen voor de partij te win nen. Alleen een volslagen idioot stelt ver trouwen in het programma en in het con cordaat met Rome. Voor iedereen, die een juist inzicht in de zaak heeft, is het duidelijk, dat nationaal-socialisme en Christendom doodsvijanden zijn. In den nationaal-socia- listischen staat is het begrip kerk ondenk baar. De kerken zijn politieke instellingen, en daarom moeten ze als zijnde staatsge vaarlijk, totaal uitgeroeid worden. Er bestaat geen gewetensvrijheid meer, noch vrijheid om bepaalde leerstellingen te verkondigen, evenmin dat men kan denken wat men wil. De totale staat neemt uitslui tend en alleen de volle verantwoording over voor leer en leven. Iedere andere denkrich ting is staatsgevaarlijk. Het uitoefenen van iedere kritiek in welken vorm dan ook is absoluut verboden. Er mag geen kritiek worden uitgeoefend op den rührer, noch op lagere partij instanties, zelfs niet op den geringsten partijfunctionaris en hun opvattingen en wenschen mogen niet aan eenige tegenspraak onderworpen worden. Het nationaal-socialisme is de nieuwe godsdienst, die in de toekomst alleen recht van bestaan heeft. Iedereen moet nationaal-socialist zijn en geen dienaar van een godsdienst die allerlei beperkende bepalingen stelt en allerlei voor behoud maakt. Allen, die deze nieuwe leer verkondigen, de dragers of ontwerpers zijn van dezen modernen godsdienst, die de religie der toe komst moet worden, onderwerpen zich niet aan bepalingen die eenige beperking of voorbehoud opleggen, tenzij zij vrijwillig deze verplichtingen op zich nemen. Heel de opvoeding is zuiver een aangele genheid van den staat. Noch de kerk, noch welke andere instantie ook, kan daarop aan spraak maken. De staat alleen heeft recht op den totalen mensch. De rechten van den staat beginnen bij de geboorte: dan wordt de mensch nationaal- socialist. De ouders zijn slechts plaatsver vangers van den staat en zij worden slechts geduld, zoolang zij voldoenden w'aarborj bieden, dat zij den kinderen een nationaal socialistische opvoeding geven. In het andere geval heeft de staat het recht om de kinderen af te nemen. De jeugd is de draagster van de nationaal- socialistische omwenteling in den geest der menschen. Bij het opgroeiend geslacht moet het verband met vroegere gewoonten en ge bruiken totaal worden verniétigd. Nieuwe, totaal ongehoorde, ongewone en tot nog toe onbekende vormen moeten worden aangeno men. Er bestaan geen individueele rechten meer, maar alleen het recht der gemeenschap. De arbeid alleen is van beslissende beteekenis, niet de geest. Daaraan wordt heelemaal geen waarde gehecht. Daarom kan de Führer al leen iemand zijn, die zich totaal aan het na tionaal-socialisme geeft en als nationaal- socialist werkt. Iemand, die critisch te werk gaat, heeft voor ons reeds afgedaan. Wie niet bereid is om alles wat voorgehouden wordt absoluut aan te nemen en in toepas sing te brengen, kan gerust heengaan en sluit zich daardoor uit van alle rechten, waar men als staatsburger aanspraak op kan maken voor altijd. Alleen het nationaal-socialisme heeft recht op den totalen mensch. Het bezoeken van godsdienstoefeningen van een vreemdsoorti ge religie, die vijandig staat tegenover ons ras en die haar ontstaan te danken heeft aan een Oostersche cultuur, is verboden: dus ook het bijwonen van Katholieke en Protestant- sche godsdienstoefeningen. Wie er heen wil gaan, mag er gerust heengaan. Maar voor hem is de toegang tot de nationaal-socialis- tische volksgemeenschap voor altijd gesloten, evenals voor iedereen, die zich verzet tegen den wil van den directeur van het kamp werk. De Oostersch-Joodsche leer van dat vreemdsoortig Christendom is de schuld a. van den ondergang van het Nordische ras, b. van Duitschlands vernietiging, c. van den opgang van het bolsjewisme. Het nationaal-socialisme heeft niet alleen Duitschland, maar op het laatste nippertje nog heel de wereld behoed voor het bolsje wisme. Ieder volk heeft zijn eigen socialisme. Na tionaal-socialisme is geen exportartikel. Iedereen, die door woord of geschrift den to talen staat tegenwerkt, heeft zijn recht, om in Duitschland te verblijven, verbeurd. Geen concordaat kan hem beschermen, want het concordaat veronderstelt reeds de almacht van den staat. Alleen om niet alle zwartrokken en Rome tegen zich te krijgen, blijft paragraaf 24 van het partijprogramma voorloopig van kracht, en ook om alle beweringen, dat Christen dom en nationaal-socialisme twee wereldbe schouwingen zijn, die vijandig tegenover elkaar staan, voorloopig alsnog te kunnen ontzenuwen. Maar in werkelijkheid sluiten nationaal-socialisme en Christendom elkan der a priori uit. De leider van het kamp heeft zijn toe spraak bij de vlaggen- en fakkelparade nog eens woordelijk herhaald en daaraan toege voegd: „Ik hoop, dat nu ieder van u het begrepen heeft, dat nationaal-socialisme en Christen dom doodsvijanden, zijn, waartusschen geen overeenkomst of vrede gesloten kan worden. Wie het daar niet mee eens is. moet maar onmiddellijk het kamp verlaten". Enkelen stonden op en ziin heengegaan. Eén hunner heeft dit rapport medegedeeld aan een redacteur van het ,,Vater!and" die daaraan toevoegt: Achter deze schennen toont zich het ware gezicht van het nationaal-socialisme in het Derde Rijk. Als de leider van het nieuwe Duitschland beweert, ten aanhoore van de geheele wereld, dat het Derde Rijk gebaseerd is op het positieve Christendom, waarom wordt dan een dergelijk goddeloos optreden van vooraanstaande leiders van 't nieuwe Duitschland toegelaten? den Landbund met de NSD.APo.m., dat de gearresteerde vroegere afgevaardigde van den Landbund Dewaty twee weken vóór de Putsch van 25 Juli een reis naar Rome heeft gemaakt, waar hij uitvoerige bespre kingen zou hebben gehad met den gezant dr. Rintelen. MUITERIJ IN FRANSCHE STRAF GEVANGENIS. 56 pupillen van een op het eiland Belle Isle en Mer (ten westen van Lorient) gele gen opvoedingsgesticht hebben tijdens het middagmaal toezicht houdende beambten overweldigd en de vlucht genomen. Na een opwindende jacht, waarbij eenige beambten werden gewond, zijn bijna 50 vluchtelingen gepakt. DE FRANSCHE LUCHTMACHT. Wat er op stapel staat. De „Jour" publiceert een uitlating van den Franschen minister van Marine, Piétri, over de uitbreiding van de Fransche oor logsvloot. Piétri zegt in zijn vacantie voor bereidingen te hebber getroffen voor de ten uitvoer legging van de door de Kamer aan genomen wetsvoorstel 1&,. Er zal een tweede moderne pantserkruiser worden gebouwd De Dunkerque zal in 1937 van stapel loopen, de Strassbourg in 1938. Wij hebben dus, ald'-s Piétri, een grooten voorsprong op de andere vloten. Een marine zonder linieschepen is gelijk een leger zon der infanterie. ïBuUen£and TOCH EEN GEHEIM POOLSCH— DUITSCH VERDRAG? Onthullingen van de „Liberté". ,_,De correspondent van de „Liberté" te warschau meldt aan zijn blad, dat hij van bevoegde inlichtingen heeft gekregen, die hem reden geven, ondanks de offici'eele te genspraken, te gelooven dat de aanvanke lijke berichten omtrent het bestaan, naast het Duisch-Poolsche non-agressiepact, van een geheim verdrag tusschen Duitschland en Polen inderdaad juist zijn. Onder voorbehoud weet hij zelfs omtrent den inhoud van dit verdrag mede te deelen dat Duitschland als een levensvoorwaarde voor Polen zou erkennen de noodzakelijkheid van een uitweg naar de Baltische Zee Deze zou tot stand kunnen komen door de ver krijging van de politieke eenheid met Li- thauen, in welk geval Duitschland definitief zou afzien van zijn eisch tot teruggave van de haven van Memel. In geval van een mi litair conflict tusschen Polen en Lithauen zou Duitschland zooveel mogelijk de Pool- sche politiek steunen. Wanneer de eenheid tusschen Polen en Lithauen tot stand zou zijn gekomen zou Polen tengunste van Duitschland afstand doen van den Corridor en van de stad Gdynia, terwijl het zich niet zou verzetten tegen terugkeer van de Vrije Stad Dantzig tot het Rijk. Voorts zou het verdrag een economische overeenkomst bevatten op de basis van we- derkeerigheid inzake de uitwisseling van grondstoffen en levensmiddelen tegen che mische producten en fabricaten. POLITIE TEGEN HEIMWEHR. Conflict in kazerne te Floridsdorf. Voor het gebouw van het vroegere arbei- derskhuis in de Angerergasse te Floridsdorf. dat thans als Heimwehrkazerne wordt ge bruikt, stopten gistermorgen twee auto's van de Weensche politie. Uit de wagens stapten manschappen van de „alarmafdeeliog" der politie, die het gebouw binnendrongen en de daar gehuisveste Htimwehrafdeeling ont wapenden, waarbij eer handgemeen ont stond Van Durtsche zijde wordt verklaard, dat men uit betrouwbare bron heeft vernomen, dat aan het gebeurde het volgende is voor-, afgegaanTusschen eenige in dit gebouw on dergebrachte Heimwehren, voor het meeren- deel jongelieden, is een opgewonden woor denwisseling ontstaan met den onlangs be noemden commandant, wien zij verweten zich nkt te houden aan het program van de Heimwehr. Andere Heimwehrleden kozen zijn partij en het kwam tot handtastelijkheden, waarbij van gummfknuppe's en bajonetten gv.bruik zou zijn gemaakt en zelfs geschoten zou zijn. De politie maakte aan het conflict een einde en heeft het gebouw na een kort ge vecht bezet. De belangrijkste punten in de buurt van het gebouw worden door de poli tie bewaakt. Zonderling genoeg volgde daarop een tweede bericht van Reuter, luidende: Het Weensch Correspondentiebureau verklaart, dat de berichten omtrent een botsing tus schen politie en Heimwehren te Floridsdorf volkomen onjuist en uit de lucht gegrepen zijn. Te Weenen is alles rustig. Volgens een nader bericht van het D.N.B zouden wel botsingen tusschen de Heimwehr leden in de kazerne te Floridsdorf hebben plaats gehad, maar zou een vertegenwoordi ger van de bondsleiding zijn verschenen om het conflict te beslechten. Later kwam de politie in een overvalwagen, die het gebouw bezette. DUITSCH TIJDSCHRIFT VERBODEN. Wegens aanval op Christendom. De persdienst der NSDAP deelt mede: In een tijdschrift Nordland heeft eenigen tijd geleden een zekere August Hoppe, die zich uitgaf voor „Pressereferent" der Hitler- jeugd, een artikel gepubliceerd, dat naar vorm en inhoud een ernstigen aanval op het Christendom beteekent en door de bevoegde instanties ernstig wordt gelaakt. Het tijdschrift Nordland is in- verband hiermede voor den duur van een maand ver boden. Tegen den verantwoordelijken redac teur zijn maatregelen genomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de opsteller van het artikel, Hoppe, ree4s jn Mei wegens een dergelijke gebeurtenis van zijn functie van perscommissaris van een „onderban" der Hitlerjeugd in een kleine stad in Westphalen is ontheven. Hij heeft zich dus valschelijk voor Pressereferent der Hitlerjeugd uitgegeven. Hoppe is in verband met een en ander uit de leiding der Hitler jeugd verwijderd. WOLKBREUK VEROORZAAKT TREINONTSPORING. Negen lichtgewonden. De directie der Duitsche spoorwegen deelt mede, dat gisterochtend om tien uur op 2% K.M. van Breslau de locomotief en twee wagens van een personentrein uit de rails zijn.geloopen. Acht reizigers en de stoker van de locomotief zijn licht gewond. De ont sporing is veroorzaakt doordat de rails ten gevolge van wolkbreuken in het ongereede was geraakt. AUGUSTINER-KLOOSTER UITGEPLUNDERD. Te Soss in de provincie Saragossa in Spanje drongen des nachts zeven vermomde mannen het Augustiner-klooster binnen, wekten de monniken, roofden al hun bezit tingen en plunderden tenslotte de klooster- kas, die 4000 peseta's bevatte. De monni ken werden vervolgens in eenige cellen op gesloten, waarna de roovers de vlucht na men. Pas vier. uur later slaagden de monni ken erin zich te bevrijden en den politie te waarschuwen, die twee verdachte personen heeft gearresteerd. OOSTENRIJKSCHE LANDBOND ONTBONDEN. Wegens relaties met N.S.D.A.P. Volgens een officieel communiqué heeft de staatssecretaris voor de Veiligheid. Hammer stein. de Nationale Landvolkvereeniging (de vroegere landbondpartij) en den Oosten .rijkschen Junglandbund. beide gevestigd te Weenen ontbonden- Krachtens de ver®rdening houden ook de onderafdeel ingen der beide ontbonden ver- eertigingen op te bestaan. Ter motiveèring van dit verbod wordt ge 'zegd. dat,deze vereenigingen betrekkingen hebben onderhouden met de NSD.AP. Het.Christelijk-Sociale .Weltblatt" meldde ■gister bijzonderhedeo over de re.aties van STIERENGEVECHTEN IN FRANKRIJK. De burgemeester van Bayonne in Frankrijk heeft alle senatoren en Kamer-leden uit het Zuiden van Frankrijk uitgenoodigd tot bij woning van de groote Corrida op 2 Septem ber a.s. te Bayonne, en hun tevens verzocht te protesteeren tegen het besluit van 19 Juli 1934, welks handhaving volgens den bur- gemeeser zou leiden tot het spoedige verdwij nen van alle stierengevechten uit Frankrijk. DE STAKING DER VOERLIEDEN TE RIO. De staking der voerlieden te Rio in Brazilië duurt voort. Militairen onderhouden het verkeer onder de bescherming van de politie. De metaalarbeiders zijn uit sympa thie met de voerlieden in staking gegaan, evenals de timmerlieden. Ook de bakkers zullen het werk neerleggen. VORSTELIJKE VERLOVING. Van prins George met prinses Marina van Griekenland. Het Engelsche Hof maakt de verloving bekend van Prins George, den vierden zoon van het Britsche Koningspaar, met Prinses Marina van Griekenland. Prins George, die deel uitmaakt van de Engelsche Marine, is 20 December 1902 ge boren. Prinses Marine is de derde dochter van Prins Nicolaas van Griekenland en geboren op 30 November 1906. „LIGA TOT VEREENIGING VAN GROOT-AZIE". Het Japansche Telegraaf-Agentschap Sjimboem Rengo deelt mede, dat te Tokio een „Liga tot vereeniging Groot-Azie" is op gericht. In de oprichtingsresolutie verklaart de Liga zich ten doel te stellen de vereeni ging van alle Aziatische volken, en wijst zij op de noodzakelijkheid van oprichting van een Aziatischen Volkenbond, die het recht heeft, over de politieke en economische pro blemen van Groot-Azie te oordeelen. Verscheidene vooraanstaande personen personen uit politieke en economische kringen in Japan, Mandsjoekwo en Mongo lië zouden reeds deel van de Liga uitmaken GEHUWDEN GAAN VOOR. Burgemeesters ontslagen Mussolini heeft, volgens de „Daily Tel.", het voorstel van den prefect van de provincie Aleesandrie goedgekeurd om de burgemeesters van Monbello, Tonco en Vignola-Barbera te ontslaan en hen door gehuwden te vervangen Zi; hebben zich misdragen, omdat zij ge toond hebben verstokte vrijgezellen te zijn Meer dan een jaar geleden is aan de burgemeesters en anderen den raad gegeven, te trouwen. Eén hunner zeide dat hij zich deze weelde niet kon ver oorloven, de tweede dat hij niet ^e vrouw had gevonden met wie hij geluk kig zou kunnen leven en de derde ver klaarde, dat hij er over zou denken Alle vrijgezellen in Italiaanschen re- geeringsdienst zullen binnenkort door gehuwden worden vervangen, tenzij zij zich in de komende maanden een le vensgezellin kiezen. De Duce heeft ver- Het Duitsche nat. 60C. en de gods dienst. (Dag. Overzicht). De Zuid-Amerikaansche stad Campana in vlammen, 20 arbeiders gedood. (Buitenland). Verloving van den Engelschen prins George en prinses Marina van Griekenland. (Buitenland). De moord op Sonja Beugeltasch; nadere bijzonderheden. (Binnen land). De steekpartij op den Nieuwen- dijk. (Binnenland). De 16-jarige stadgenoot P. SI., die gistermiddag bij de Koedijker vlot brug door een vrachtauto werd overreden, is hedennacht overleden. (Stad en Omgeving). (Zie Trrdrr eventueel laatste berichten). Zie annonce pag. 4, le blad. klaard, dat Italië geen plaats heeft voor „uitgedroogde takken, die geen loten voortbrengen". DE STAD CAMPANA IN VLAMMEN. Petroleumreservolrs gevlogen. in de lucht In de stad Campana in Zuid- Amerika zijn twee petroleum reservolrs, 10.000 000 liter brand stof bevattende, in de lucht ge vlogen, tengevolge waarvan binnen korten tijd een geheele stadswijk in lichtelaaie stond. De brand sloeg over naar de andere petroleumreservoirs en naar het station, dat geheel in de asch werd gelegd. De inwoners hebben totaal ontdaan de vlucht genomen. Per extratrein is brandweerpersoneel met materiaal uit Buenos Aires naar Campana gezonden om de totale ver woesting der stad te voorkomen. Tot dusver zijn er veertien dooden en ca. 50 gewonden. Nader meldt Reuter dat de eerste ont ploffing werd veroorzaakt, doordat een employe in de nabijheid van een der reservoirs rookte, waarna de negen an dere met 'n totaalinhoud van 150 000.000 liter in de lucht vlogen. Duizenden vrij willigers werken mede om den brand te localiseeren. De verbindingen met Cam pana zijn verbroken, doordat de rails tengevolge van de hitte over groote af standen zijn ontzet 20 arbeiders gedood. Nadere berichten luidden: Vrijwel de halve stad Campana ligt reeds in puin. Bij de eerste ontploffing die zoo ontzaggelijk was, dat wijd i® den omtrek de grond schudde, alsof een zware aardbeving ontstond, zijn op zijn minst 20 arbeiders gedood en tientallen anderen ernstig gewond. Men schatte, dat 50 millioen gallons olie in lichter laaie stonden De ontploffing ontstond kort na middernacht en verwoestte on middellijk de lichtvoorziening van de stad, waarop onder de bevolking een paniek ontstond, die met geen pen te beschrijven is. Elke nieuwe ontploffing deed de wanhoop en de angst van de uit hun huizen gevluchten, die zinneloos her en der renden, stijgen. Intusschen zijn honderden vrijwilli gers, waaronder vele cowboys uit de omliggende pampa's, naar het terrein van de ramp gesneld, waar zij met bo- venmenschelijke inspanning en grooten persoonlijken moed er in slaagden nog tal van mannen en vrouwen te redden. Speciale treinen met in allerijl bijeen geroepen brandweerafdeelihgen aan gevuld door vrijwilligers zijn naar het terrein gesneld ten einde zooveel moge lijk het vuur tot staan te brengen. De toestand blijft echter voorloopig nog buitengewoon critiek en verschillende olietanks loopen nog gevaar door het vuur te worden aangetast en te ont ploffen. EEN KOSTBARE VERGISSING. Het afgelegen Canberra. Nu in Australië de algemeene verkiezingen voor het Federale Huis van Afgevaardigden in het zicht komen, trekt alles, wat daarmede in direct dan wel indirect verband staat, de aandacht en dus ook het feit dat een paar der voornaamste leden uit het huidige federale

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1