DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De positie van de Duitsche S.A. Bxigelij&sch Omc-zicfU Gereorganiseerd tot een onschadelijke reserve? ïBuiteivtaitd ORANJE-AVOND 31 AUG., 7.30 UUR in Sted. Muziektuin. 136e Jaargang DE TEXTIEL-STAKING ONVERMIJDELIJK. 500.000 arbeiders erbij betrokken. DE A.S. VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. Commissies benoemd. DUESTERBERG LEEFT NOG. Een interview. SCHUSCHNIGG HOUDT EEN REDE: Over godsdienstige verdraag zaamheid. GERUCHTEN BETREFFENDE EX-BURGEMEESTER SEITZ. EEN DOODVONNIS TE WEENEN- Vonnis no. 13 voltrokken. DE ONTVLUCHTE KWEEKELINGEN TERECHT. Op één na. Waf vandaag de aandacht frefcf.»^ DUISTERE INTRIGES IN ZUID SLA VIE. Officieele verklaring. DE THALLMANN-BEZOEKERS. Op vrije voeten gesteld. DE VERLOVING VAN PRINS GEORGE VAN ENGELAND. Nadere bijzonderheden. URANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT LEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij r h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. No. 204 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Donderdag 30 Augustus 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een van de meest interessante aspec ten van de politieke ontwikkeling in Duitschland is zeer zeker de wijziging in de positie van de S. A. Aldus vertelt het Hbld. en het vervolgt aldus: Tot enkele maanden geleden golden de S(turm) A(bteilungen) als de funda- menteele krachten van de nat. soc. be weging. Zij beschouwden zich zelf als de militante beschermers van de nat. soc. partij en de revolutie en hadden t.ls zoodanig een overheerschende positie. Het socialistische gedeelte van het par tijprogram werd door een groot gedeelte van de S. A. als het hoofdoeleinde van de beweging beschouwd, met het ge volg, dat zij onder de radicale elementen van de bevolking veel 6teun en aanhang vonden, een ontwikkeling, welke door de meer nationalistisch gezinde elemen ten in toenemende mate met leede oogen werd aangezien. Daarbij kwam het streven van den chef van den staf Roehm en diens aan hang om het militaire karakter van de S. A. voortdurend te versterken, waarbij zij er op aanstuurden, dat afdeelingen van de S. A. bij de eventueele reorgani satie van de Rijksweer tot een militie- leger daarin eenvoudig zouden worden opgenomen, terwijl de leiders van de Rijksweer krachtig bleven staan op den eisch, dat zij alléén de beslissing zouden hebben over de recruteering, met wel ken. eisch Hitier het eens moet zijn ge weest. De hummiere executies van 30 Juni maakten plotseling een einde aan de groeiende ontevredenheid onder een ge deelte der S. A. over den gang van za ken. De radicale strooming werd met ge weld onderdrukt. Het revolutionnaire karakter van de Bruinhemden werd op dien dag vernietigd en de groote reor ganisatie begon, welke van de S. A. als politiek zelfstandig machtselement in de nat. soc. beweging een instrument van de nat. 60C. dictatuur van geheel onder geschikt belang schijnt te moeten maken. De S. A., die bij alle feestelijke gele genheden, in de pers en in minsterieele redevoeringen steeds de garant van de Duitsche regeneratie werden geroemd, hebben sinds 30 Juni het aureool als symbool en machtsfactor van de Hitleri- aansche revolutie zien verduisteren. In de berichten uit Duitschland over deze wijziging van de positie der Bruinhem den wordt dan ook gesproken over de eclips van de S. A„ waarbij inzonderheid wordt gewezen op het feit, dat deze wijziging van karakter gepaard gaat met een belangrijke mate van demilitarisee ring. Uit die berichten krijgt men den indruk, dat de S. A.-groepen inderdaad worden gereorganiseerd tot een on schadelijke reserve, hetgeen trouwens in overeenstemming is met de mede- deeling van Hitier aan den rijksweer- minister v. Blomberg, dadelijk na zijn optreden a's Rijkslei der", nl. dat het in zijn bedoeling iag de rijksweer de eenige wapendraagste- van de natie te doen zijn. Deze ve'Klaring wordt uitgelegd als de conso ideering van de oude over heo-schende positie van de Rijksweer, waarbij de vroeger min of meer rivali- seerende S. A. van het eerste plan wor den verdreven en naar den politieken achtergrond worden gedrongen. Opmerkelijk is in dit verband b.v. het geen dezer dagen de correspondent van de „Manch. Guard." over de .eclips van het eens zoo gevreesde machtsin strument van de nat. soc. beweging schreef. Hoewel de transformatie nog niet volledig is doorgevoerd, meent hij toch, dat hetgeen reed6 in dit opzicht is geschied voldoende aanwijzingen bevat om zich een denkbeeld te vormen van het karakter, dat het instituut der S. A in de toekomst zal hebben. Z.i. zullen de S. A.-groepen ook voortaan een groot aandeel nemen in officieele plechtigheden enz., doch dit aandeel zal slechts een uiterlijke betee- kenis hebben. Een van de voornaamste functies ervan zal daarentegen zijn een voudig een reserve te worden, waaruit het leger kan putten, evenals dat het geval is met de Stahlhelm en de zg. Zwarte Rijksweer (welke volgens den correspondent nog altijd in het geheim bestaat en gevormd wordt door bijzon der bekwame officieren en manschap pen, die gebezigd worden om het grens gebied in staat van verdediging te brengen). De Rijksweer t.o.v. de S. A. De Rijksweer heeft de S. A. immer als een zeker gevaar beschouwd. Voortaan zal de oefening van de S. A.-groepen daarom geheel onder toezicht staan van de weermacht, zoodat zij zich nooit tot een tegenbeweging kunnen ontwikkelen. In politiek opzicht verliezen zij geheel hun zelfstandig karakter, terwijl zij feitelijk als onderdeel ingedeeld worden bij de S. S. en de geheime staatspolitie. Het recruteeringsveld van de S. A. wordt tevens aanmerkelijk beperkt. De stu denten, van wie zij vele krachten tot zich trokken, worden tot afzonderlijke eenheden gegroepeerd In hoofdzaak zullen werkloozen tot de S. A. blijven behooren, doch de radicaal-gezinde ele menten worden zooveel mogelijk ge weerd. De S- A-, zoo besluit deze bericht gever, was een bevoorrechte kaste en een strijdbare macht. Dit karakter zul len zij geheel verliezen: de eclips van de S. A., en daarmede van alles wat revolu- tionnair en socialistisch getint was in de Nazibeweging, heeft een snel, dras tisch en grondig verloop. Hitier heeft een andere, meer reactionnaire basis geko zen voor zijn gezag, waarmede dan blijkbaar de Rijksweer wordt bedoeld. Afgewacht zal inmiddels moeten wor den, of werkelijk en in zoo scherpe mate de reorganisatie van de S. A., in de hier aangeduide richting zal gaan. Vindt do bewering omtrent de demilitarisatie er van bevestiging, dan kan dit voor de ontwikkeling van de buitenlandsche po litiek en inzonderheid dan wat betreft het ontwapeningsprobleem en dat der rechtsgelijkheid, van groote beteekenis worden, daar zooals men weet voor Frankrijk altijd de Duitsche semi-mili- taire organisaties het groote bezwaar vormden tegen een nadere regeling voor een uniform militietype der contiaentale legers. Verdwijnt dus werkelijk het ha'f- militaire karakter der S.A., dan lijkt daarmee een belangrijke hinderpaal voor het vinden van een modus vivendi op ontwapeningsgebied uit den weg ge ruimd. Een belangrijke zijde van het S. A. vraagstuk is overigens, hoe de betrokken groepen zich in hun feitelijke degradatie zullen schikken en of degenen, die thans de S. A. gelederen moeten verlaten, niet een tot voor de regeering gevaarlijke versterking van de oppositie zullen wor den. Dezer dagen heeft minister Göbbels de Berlijnsche S.A. toegesproken, en daarbij heeft hij in het bijzonder nadruk er op gelegd, dat de S.A. man niet be hoeft te denken, dat hij wordt terzij-de geschoven en dat de Leider zich van hen los maakt er was nog een schoone taak voor de S. A. kameraden wegge legd, waarbij de minister van propa ganda wees op de noodzaak der bekee ring van de 10 „neen"-stemmers. Maar boven alles moest als axioma wor den aanvaard, dat wat de Leider doet, goed is. Op dit aambeeld van blind ver trouwen en geloof in Hitier sloeg ook le leider van het arbeidsfront dr. Ley, ter wijl de „Obergruppenführer" v. Jagow, die meedeelde bevel van den Leider te hebben ontvangen de S.A. groepen te reorganiseeren, welk bevel strikt zal worden doorgevoerd, verklaarde, dat eventueele gevoelens van verbittering in verband met de Juni-gebeurtenissen, vergeten moeten worden. In de naaste toekomst zal nu moeten blijken of het vertrouwen en geloof in den Rijksleider werkelijk groot genoeg zijn om de S.A. mannen te doen berusten in hun gewijzigde positie, waardoor hen zooveel van hun moreele en materieele macht wordt ontnomen. Het officieuse Oostenrijksche orgaan volgt daarbij de voetsporen der Italiaansche pers, haar ongemotiveerde en reeds tegengespro ken beweringen van dezen aard. Het wil voorts Joego Slavië op eigen ge legenheid ervan beschuldigen dat de Joego Slavische regeering den oproerlingen bij hun omwentelingspoging behulpzaam te zijn ge weest. Tegenover deze tendentieuse en kwaadaaidige wijze van schrijven zijn zij door gezaghebbende instantie gemachtigd te verklaren, dat al deze beweringen geheel uit de lucht zijn gegrepen en volkomen on gemotiveerd zijn. Nu de werkgevers gisteren te Washington geweigerd hebben deel te nemen aan een conferentie der werknemers, acht men de sta king der textiel-arbeiders in de Vereenigde Staten, waarbij meer dan een half millioen arbeiders be trokken zullen zijn, onvermijdelijk. De werkgevers verklaren ter motiveering van hun weigering, dat het stakingsdreige ment een directe dwang op de regeering is om deze te pressen, de wettelijke codes te wijzigen. Daardoor zou de deur geopend worden voor soortgelijke „afpersingen" in andere bedrijfstakken. Men verwacht, -dat de vakvereenigings leiders vandaag het stakingsparool zullen uitgeven en dat Vrijdag na afloop van den gewonen werktijd het werk zal worden neer gelegd. De staking zal dan pas Dinsdag morgen merkbaar zijn, aangezien Zaterdag niet gewerkt wordt en Maandag a.s. de na tionale feestdag van den arbeiders wordt gevierd. Morgen zal beslist worden over een sym pathiestaking van 300.000 arbeiders in de zijde-, kunstzijde- en wolindustrie. De vakvereenigingsleiders wekken hun le den op, de staking zonder gewelddaden door te voeren, doch tevens beschuldigen zij de ondernemers ervan, hun fabrieken van gas bommen en wapens te hebben voorzien. Het Volkenbondssecretariaat heeft gister avond namen gepubliceerd der in de commis sie voor geschillen aar gaande de a.s. volks stemming in het Saargebied benoemde rech ters. Deze zullen hun functie per 1 Septem ber a.s. aanvangen. President is de Italiaan Bindo Galli. In de districtscommissie zijn benoemd de Nederlanders Mr. H. H. Reijers, kanton rechter te 's Gravenhage en Jhr. Mr. C. I v. d. Wyck, rechter in de Arrondissements rechtbank te 's Gravenhage. Een medewerker van de Intransigeant heeft te Berlijn kolonel Duesterberg, het ge wezen hoofd van de Stalen Helm, gesproken. Zijn vrienden hadden den journalist verze kerd, dat Duesterberg, die o.a. candidaat voor het presidentschap van de Duitsche republiek geweest is, gefusilleerd was. Dues terberg zelf steide hem gerust door zich een levend lijk te noemen. Wel heeft hij in een militair cachot gezeten om hem onbekende redenen. Dit geschiedde tijdens zijn vacantie- verblijf op geringen afstand van Wiessee. In den nacht van 30 Juni werd hij door S.S.-mannen van zijn bed opgelicht en eerst in een concentratiekamp, later te Berlijn ge vangen gehouden. Den tweeden Augustus is hij vrijgelaten nadat hem eenige vragen gesteld waren, o.a. of hij Roehm gekend had. Dit was niet zoo. Op de vraag van den Franschen journa list, of hij goed behandeld was wilde Dues terberg niet antwoorden. En zijn laatste woord was: Ik heb alle het leven afgesneden. betrekkingen met Bondskanselier Dr. Schuschnigg heeft op een vergadering van Katholieke godsdienst leeraren te Mariazell, de bekende Stiermar- kensche bedevaartplaats, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat men meer aan eens getracht had, het Katholieke en het Evange lische geloof tegen elkaar uit te spelen. Wer kelijk positieve Christenen zouden echter hun belijdenis niet tegen de belijdenis van andere Christenen laten uitspelen. Een Christendom, dat slechts in de negatie van anderen bestaat en skchts uit doorzichtige politieke over wegingen gepropageerd wordt is geen con fessioneele doch een politieke aangelegenheid. Schuschnigg verklaarde, dat er tusschen allen, voor wie hun confessie een geloofs- en harts-kwestie was, geen meeningsverschillen bestonden Hij wenschte verschoond te blijven van het verwijt, dat het Katholicisme in Oos tenrijk een politiek zou doen. Tenslotte verklaarde de Bondskanselier, dat het een misdaad zou zijn, een voetbreed Oos tenrijksche bodem aan wie dan ook prijs te geven. Gisteren deden in de Weenscbe. doch ook in de buitenlandsche pers geruchten de ronde, dat de oud-burgemeester van Weenen, Seitz, uit zijn hechtenis ontslagen zou worden. Van betrouwbare zijde worch medegedeeld, dat deze geruchten onjuist zijn. Seitz bevindt zich onder politie-bewaking in een sana torium te Weenen. Om vergunning voor dit verblijf in een sanatorium te krijgen, moest hij een waarborgsom van 300 schiliing voor de kosten der bewaking storten- Dit bedrag is ongeveer verbruikt. Burgemeester Seitz ver klaart zich onmachtig om meer geld op te brengen ter verlenging van den bewakings dienst en eischt ter beschikking te worden gesteld van de landsjustitie opdat zijn proces behandeld zal kunnen worden. Het gratie-verzoek voor den ter dood ver- oordeelen Franz Ebner is te Weenen afge wezen. Het vonnis werd gisteravond te half twaalf door de strop voltrokken. Dit is de dertiende terechtstelling in verband met de Juli gebeurtenissen. De 56 ontvluchte verpleegden uit het op voedingsgesticht te Belle-Isle-en-Mer zijn op één na weer allen terecht. De vluchtelingen, die in den leeftijd van 15 tot 21 jaar zijn, lieten zich zonder verzet terugbrengen. De eenige vluchteling, die nog niet gevonden is, is er waarschijnlijk in geslaagd, het eiland te verlaten en het vasteland te bereiken. Do positie van de Duitsche S.A. (Dag. Overzicht). De stad Campana geheel ver woest. (Buitenland). De Thillmann-bezoekere vrij. (Buitenland). Opstandige boeren in Ierland. (Buitenland). Willy Post naar de stratosfeer. (Luchtvaart). Zijn de Dieseltreinen wel in orde? (Binnenland). De nieuwe schrijfwijze. (Binnen land). Verdachte P. bekent den moord op Sonja Beugeltasch te hebben ge pleegd. (Binnenland). (Zie verder evmtweel laatste berichten). Zie annonce pag. 3, le blad. Het agentschap Avala te Belgrado publi ceert de volgende verklaring: De „Wiener Reichspost" heeft in nummer 29 een artikel gepubliceerd onder den titel: „Duistere intriges in Joego Slavië". Het bevat volkomen fantastische mede- deelingen, welke den schijn moeten wekken, alsof de in Joego Slavië geinterneerde uit Oostenrijk gevluchte nationaal socialisten door de Joego Slavische autoriteiten op bi- zondere .wijze begunstigd worden, De „Times" verneemt, dat een negental vreemdelingen, vier Engelschen, twee Fran schen en drie Spanjaarden Zaterdag gear resteerd zijn, terwijl zij in den omtrek van Berlijn baadden. Er is geen reden opgegeven voor hun arrestatie, maar het schijnt, dat de gearresteerden naar Duitschland gekomen waren van een anti-oorlogs en anti-fascis tisch congres in Spanje, met het doel de ar beidstoestanden in Duitschland te besudee- ren en 'n bezoek te brengen aan de arbeids kampen. Het schijnt, dat zij ook hoopten een bezoek te kunnen brengen aan Thallmann. Men zegt ook, dat de correspondent van de Heraldo van Madrid Maandagavond ge arresteerd is, doch later weer op vrije voe ten is gesteld. In verband met bovenstaand bericht, ver neemt het Duitsche Nieuwsbureau van wel ingelichte zijde, dat het hier gaat om een aantal buitenlandsche commuisten. Zij zijn voorloopig door de politie in arrest gesteld. Deze buitenlanders waren naar Berlijn ge komen om een bezoek te brengen aan Thall mann. Dit zou geen reden geweest zijn tot hun arrestatie; zij hadden echter in hun kof fers propagandabiljetten en communistische bladen meegebracht, en de gelegenheid van het baden te baat genomen om een aantal van deze biljetten te bevestigen aan de hoo rnen in het Grunewald. Een deel der aan plakbiljetten toonde de beeltenis van Thall mann en was onderteekend door het Comité ter Bevrijding van Thallmann enz. Reuter meldt nader uit Berlijn dat de ge arresteerde vreemdelingen, die lid waren van de internationale anti-fascistische jeugdorganisatie, na tusschenkomst van de Spaansche ambassade en de consuls van Engeland en Frankrijk op vrije voeten zijn gesteld. In ons nummer van gisteren heelt men het bericht kunnen lezen van de verloving van Prins George, 's Konings vierden zoon, met prinses Marina van Griekenland. De prins is reeds 32 jaar oud; evenals zijn vader is hij opgeleid in de marine en hij heeft op verschillende oorlogsschepen gediend. In 1929 verliet hij op medisch advies den dienst en daarna werkte hij eerst op het departe ment van buitenlandsche, en daarna op dat van binnenlandsche zaken. In het voorjaar heeft de prins een offi cieel bezoek gebracht aan Zuid-Afrika en aanvankelijk zou hij ook den koning verte genwoordigd hebben bij de eeuwfeesten van Melbourne in Australië. Toen hiervoor later de hertog van Gloucester werd aangewezen mompelde men al, dat er een verloving van prins George in het zicht was. Die geruch ten zijn thans bewaarheid. Prinses Marina is 28 jaar oud en de derde dochter van prins Nicolaas, een der broers van wijlen koning Constantijn. Haar oudste zuster is de vrouw van prins Paul van Zuid-Slavië, den oom van koning Alexander, bij wien prins George op het oogenblik logeert. De prins en de prinses kennen elkaar reeds vijf jaar lang. Zij heb ben elkaar voor het eerst ontmoet vijf jaar geleden toen de prinses een particulier be zoek aan Engeland bracht. Nadien is de prinses herhaaldelijk in Engeland geweest en dan ontmoetten de twee elkaar geregeld. Zooals men zich zal herinneren, is prins George op 15 Augustus naar Zuid-Slavië vertrokken, waar hij dadelijk naar de zomer residentie van prins Paul aan het Bohinjsko meer is gegaan, waar de prinses toen ook vertoefde. Dadelijk nadat zij zijn huwelijks aanzoek had aanvaard, verzocht de prins te legrafisch zijn vader om zijn toestemming die telegrafisch werd verleend. Ook de ouders van de prinses gaven reeds hun toestemming. Men verwacht, dat de prins nog tien dagen met zijn verloofde in Zuid- Slavië zal blijven. Hun verdere plannen zijn nog niet geheel vastgesteld maar men ver wacht dat de prins met prinses Marina mee zal gaan om een bezoek te brengen aan haar moeder en vader. Prins Nicolaas en prinses Helena wonen te Parijs op den boulevard Jules Sandeau. Prinses Marina is, evenals prins George, een liefhebster van muziek en zij moet vloeiend Engelsch spreken. Naar men weet, is totdusver nog slechts een van de vier zonen van koning George gehuwd, en wel de hertog van York. De bei de andere broers van prins George, de prins van Wales en de hertog van Gloucester, zijn zoomin verloofd, als gehuwd. BOERENGEVECHTEN IN IERLAND. De politie overwint. Bij Kill in het graafschap Waterfort in den Ierschen Vrijstaat is het gisteren wegens de in beslagneming van vee bij belasting plichtigen, die een groote achterstand in be taling van belasting hadden, tot een botsing gekomen tusschen 200 boeren en 100 politie agenten. De farmers, van wie velen blauwe hemden droegen, hadden de wegen, waar langs het in beslag genomen vee zou worden vervoerd, versperd met uit steenen opgerich te barricades en omgehakte boomen. Toen de politie nog bezig was met het opruimen der barricades kwam plotseling een kudde van verscheidene honderden stuks vee na derbij. De boeren wilden klaarblijkelijk be werken, dat de in beslaggenomen dieren zich zouden mengen onder deze groote kudde en door de ongeoefende oogen der ambtenaren niet meer zouden kunnen worden terugge vonden. De politie sloeg echter met haar gummi stokken op de kudde in en wist deze taktiek te doen mislukken. Bij de daarop volgende vechtpartij met de boeren, die met stokken waren gewapend werden ook verscheidene schoten gelost. Het schijnt, dat onder de boe ren verscheidene gewonden zijn gevallen, doch zij hebben dezen met zich meegeno men. Later is het bij het station, waar het vee per trein zou worden afgehaald, tot een nieuwe vechtpartij gekomen, waarbij ver scheidene arrestaties zijn verricht. De „News Chronicle" verneemt, dat een ijdelijke wapenstilstand tot stand is geko men in de meeningsverschillen tusschen den voormaligen .president Cosgrave en den blauwhemdenleider generaal O'Duffy en dat O'Duffy bereid zou zijn zijn onder de boeren georganiseerde strijd voor niet-betaling der landbelastingen te beperken en zijn fantasti sche hervormingsplannen op den achter grond te schuiven

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1