DAGBLAD VOGR ALKMAAR EN OMSTREKEN. •mÊÊHÊM Dr. Schacht over de internationale schuldenkwesties. Duitschland's schuldenprobleem kan slechts internationaal opgelost worden. No. 205 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 31 Augustus 1934 136e Jaargang Wat vandaag de aandacht trcht.,, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. •PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Haodelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 TeleL 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. tDageliiAsch Dr. Schacht, de president van de Duitsche rijksbank en rijksminister van economische zaken heeft gisteravond een lange rede ge houden over „het internationale schulden- en cred ietprobleem". Dr. Schacht gaf eerst eenige algemeene be schouwingen over de wereldcrisis en de wereldconjunctuur. Men stelt aldus spr. algemeen de ontreddering op valutagebied verantwoordelijk voor de verlamming van den wereldhandel. Deze verklaring is wel is waar niet onjuist, maar toch oppervlakkig. In den eersten tijd waren de valuta's, welke zich onafhankelijk van het goud hadden ge maakt, niet stabiel. Intusschen is een rela tieve stabiliteit dezer valuta's verkregen. Dit zou een gunstigen invloed op den wereld handel hebben moeten oefenen, indien niet twee andere redenen een tegenovergestelde werking hadden uitgelokt. In de eerste plaats doet het feit, dat tegenwoordig twee derden van alle muntsoorten een lagere basis heb ben bereikt, de vrees ontstaan, dat de lan den, welke de goudpariteit nog handhaven, binnen afzienbaren tijd ook tot devaluatie zullen moeten overgaan. Nog belangrijker is, dat de devaluatie in steeds sterkere mate het sluiten van de handelsbalans tusschen goudlanden en devaluatielanden belemmert. Het ligt voor de hand, dat óe goudlanden zich geen blijvende invoerdumping laten welgevallen en met handelsrestricties ant- worden. Het is echter even duidelijk, dat de uitvoermogelijkheden der goudlanden zeer te lijden hebben van de devaluatievoordeeien der andere. Daar de wereldhandel steeds op wederkeerigheid berust, moet hij in deze omstandigheden wel slinken. Dat intusschen de crisis niet uitsluitend aan het verval van de muntsoorten is toe te schrij ven, blijkt spoedig, wanneer men deze rede neering voortzet. Men zal dan nJ. noodzake lijkerwijze tot de conclusie moeten komen, dat de wereldcrisis ten einde zou zijn zoodra ook de goudlanden zouden devalueeren. Deze op vatting is wel zeer naïef. Het kan onmogelijk van beslissenden aard zijn of men in het eco nomische verkeer een grooteren of een klei neren maatstaf neemt, mits de veranderingen in de grootheid dezelfde zijn. Aldus is het probleem van de wereldcrisis niet op te los sen. Dientengevolge is ook de vraag of eerst de valuta's moeten worden gestabiliseerd en daarna de handelsbelemmeringen uit den weg moeten worden geruimd, in hooge mate ovrbodig. De valuta's zullen eerst dan in orde komen en de handelsbeperkingen zullen eerst dan verminderen, wanneer de factpr is uitgeschakeld, welke de beide verschijnselen heeft veroorzaakt. Deze factor wordt gevormd door de poli tieke schulden, voortgekomen uit den wereld oorlog, zoo ging dr. Schacht verder, daarben de schuldenregelingen van Wawes en Young beent iseerende. Men zal moeten toegeven, dat de fouten der politici en de onmacht der economisten ten laste van het buitenland komen en dat men dus geen vruchtclooze pogingen moet ondernemen om het Duitsche transterprobleem aldus te verklaren, dat Duitschland het bui teniandsche cred iet verkeerd heeft besteed Ook Duitschland heeft fouten gemaakt Het beeft zijn buiteniandsche leeningen gesloten onefer den dwang van een mislukt reparatie- systeem maar ook in het buitenland beleven wij voorbeelden van een verkeerde crediet- politiek. Hiertoe behooren de geweldige cred ietexpansie in de Vereenigde Staten, de reusachtige zwendelarijen van Kreuger,de algemeene stijging van de loonen en een stijging van de internationale schulden op korten termijn. Erg tragisch zijn dergelijke fouten niet- Het zuiveringsproces van de crisis zou ze ongedaan hebben gemaakt. Indien men het herstelprobleem werkelijk met behulp van het crediet had willen op lossen, dan had men het moeten ontrukken aan de sfeer der astronomie, om het te be handelen als een economische mogelijkheid. Bovendien had men het internationale crediet niet naar Duitschland, maar naar de onont wikkelde landen van Zuid-Amenka. Azië, Afrika enz. moeten leiden. Duitschland was met buitenlandsch kapitaal niet gebaat, af gescheiden van de reiatieï kleine bedragen, welke noodig waren voor de versterking van de positie van zijn circulatiebank en voor het herstel van het apparaat van zijn buiten- Landschen handel. Wilde het herstelbetalin gen verrichten, dan had het afnemers voor zijn waren noodig en deze afnemers konden in de eerste plaats de onontwikkelde landen zijn. Aidus kon men economische wrijvingen voorkomen. Dr. Schacht. Als gevolg van de reparatiepolitiek en van een verkeerde credietbelegging had Duitsch land einde 1930 een buiteniandsche schuld van ruim 25 milliard mark, waarvan rond 15 milliard mark op korten termijn. Op het oogentijl: bedraagt de buitenlabdsche schuld rond 13,9 milliard. In ongeveer drie jaar heeft Duitschland dus zoowat 11 milliard betaald of meer dan zijn gansche niet-po'utieke schuld bedraagt. Hierin is begrepen een daling van vier milliard mark door waarde verlies van buiten,endsche valuta's. De effec tieve terugbetaling; van ruim 7 milliard mark is mogelijk geweest. Ie. door het opheffen van alle reserves aan goud en deviezen van de Rijksbank ten bedrage van rond drie milliard mark. 2e. door het liquideeren van alle eeniger- mate te realiseeren buiteniandsche vorderin gen en andere nog bestaande buiteniandsche bezittingen van Duitsche ondernemingen en van particulieren. 3e. door rigoureuze beperking van den invoer en bevordering van den uitvoer in ge lijke mate. 4e. door een deflatiepolitiek welke volgens de deskundigen van Bazel „zonder weerga" is. Deze prestaties werden volbracht: le. alhoewel door het kapitaalverlies in en na den oorlog de binnenlandsche Duitsche rentevoet, internationaal gezien, steeds veel te hoog was. 2e. alhoewel gansche takken van produc tie en in het bijzonder de landbouw niet rendeerden. 3e. alhoewel de werkloosheid steeg tot een derde van het aantal arbeiders. 4e. alhoewel vrijwel het gansche buiten land zijn grenzen sloot voor den Duitschen uitvoer. 5e. alhoewel de devaluatie van twee derde van de gansche wereld tot 40 a 60 pet. van de oorspronkelijke pariteit de Du'tsche goe deren in sterke mate verhinderde te concur- reeren. 6e. alhoewel door boycotbewegingen de uitvoer verder daalde. 7e. alhoewel de lasten van de buiteniand sche schulden door de prijsdalingen in veel sterkere mate is gestegen dan de boekwinst uit valutadevaluatie bedroeg. Thans is de transfercapaciteit van Duitsch land volledig uitgeput. Duitschland leeft zijn economische schulden onder geweldig groote offers geheel terugbetaald. De herstelschul den, welke het heden niet meer aan de regee ringen, maar aan de goedgeloovige particu lieren schuldig is, kan het niet meer uit eigen kracht regelen. Het probleem van de Duitsche buiten iandsche schuld treft het gansche internatio nale bedrijfsleven. De bijzonderheden van het Duitsche probleem bestaan daarin, dat elke schuldenaar aan zijn verplichtingen in rijksmark voldoet, dat echter het gansche Duitsche bedrijfslven niet in staat is deze bedragen te transfereeren in buiteniandsche valuta. Na uiteengezet te hebben, dat de ontwik keling van de wereldcrisis duidelijk bewijst, dat men hier met een internationaal probleem te doen heeft, zeide dr. Schacht dat een rege ling van de buiteniandsche schulden van Duitschland een waarborg is voor het her stel van den wereldhandel en voor het liqui deeren van de wereldcrisis. Immers vormen de overige schulden van de wereld geen ernstig gevaar. De zoogenaamde intergealli- eerde schulden kunnen worden uitgeschakeld, daar de dienst dezer schulden in de practijk niet meer bestaat. Hierbij beroept men zich eigenaardigerwijze op de onmogelijkheid van de transfer, welke onmogelijkheid men echter ten opzichte van Duitschland betwist. lBuitenland OPZIENBAREND DUITSCH PROCES. Hugenberg als getuige. Voor het gerecht te Detmold (Dtl.) wordt een opzienbarend proces gevoerd. De stuk ken, welke het proces ten grondslag liggen gaan terug tot 1928 en hebben hoofdzakelijk betrekking op een landbouwer, Ernst Meier genaamd, die naar reeds gemeld werd, van de Duitsch-Nationale Volkspartij uitkeerin- gen kreeg om zijn plan, zich met de achter hem staande groep van de partij af te schei den, op te geven. Daarbij spelen, naar men weet, twee documenten, welke de handteeke- ning van den vroegeren Rijksminister Hu genberg dragen, een groote rol. Bij zijn getuigenverklaring verklaarde Hugenberg, dat de vroegere rijksminister Treviranus de verantwoording voor de zaak had gehad. Eigenlijk, zoo zei Hugenberg, had hij Treviranus reeds toen de bons willen geven, want deze was bedorven door het par lementaire systeem. Maar de loyaliteit te genover de partij had Hugenberg gedwon gen het document over financieele uitkeerin- gen aan Meier te onderteekenen. Toen kwam het tweede document ter sprake, waarin een afkoopsom voor Meier ter waarde van 200.000 mark was vastgelegd. In een lange uiteenzetting verklaarde Hugenberg, dat zijn handteekening onder dit tweede document een grove vervalsching was. In ieder geval was dit een bedrog, waarvan hij het slacht offer was geworden. Ex-minister Treviranus, die eveneens als getuige was opgeroepen en Hugenberg als den schuldige van de geld-transactie met Meier aanwees, zal niet voor het gerecht verschijnen, daar hij sedert 1 Juli in het bui tenland vertoeft. Een medewerker van Hugenberg werd hierna als getuige gehoord. Deze getuige verklaarde, dat na de ontbinding van de Duitsch-Nationale Volkspartij, ae maande- lijksche betaling aan Meier van 1000 R.M niet van partijgelden genomen is. Hij houdt het voor uitgesloten, dat Hugenberg zijn handteekening gezet zou hebben onder het 200.000 R.M.-contract. Nadat nog eenige andere getuigen waren gehoord, hield-het O.M. zijn requisitoir. Te gen den hoofdbeschuldigde, Meier, eischte de Officier wegens bedrog, beleediging en De mede-plichtige Lorenz hoorde wegens valschheid in geschrifte, 4 jaar, 6 maanden tuchthuisstraf, benevens 10 jaar eerverlies, medeplichtigheid een jaar gevangenisstraf en 3 jaar eerverlies tegen zich eischen. De verdedigers der beklaagden eischten voor beiden vrijspraak, daar hun schuld door niets bewezen was. OUDE BRIEVEN VAN VON HINDENBURG. Aanbod van zijn diensten in 1914. De „Völkische Beobachter" publiceert twee brieven, van 12 Aug. en 9 Nov. 1914, welke de toenmalige generaal der infanterie Von Hindenburg aan den luitenant-generaal en kwartiermeester-generaal von Stein heeft ge richt. In den eersten brief richt von Hindenburg „in het vertrouwen op onze vriendschap" kort een verzoek tot dezen. Denk aan mij als er soms een leider in de hoogere rangen noo dig is. Ik ben lichamelijk en geeste lijk volkomen frisch. Met welke ge voelens ik thans degenen, die even oud zijn als ik, het veld in zie trek ken terwijl ik buiten mijn schuld thuis moet zitten, kunt gij u den ken. Ik schaam mij over straat te loopen. Antwoord op deze regels ver wacht ik niet. Gij hebt belangrijker dingen te doen. De brief van 9 November is een dankbe tuiging van von Hindenburg, dat von Stein hem in actieven dienst hersteld, of zooals hij het uitdrukt, „uitgegraven" heeft. Hij ver klaart gelukkig te zijn weer iets te kunnen presteeren. DE ARRESTATIES IN DUITSCH LAND. Het aanta1 tot 250 gestegen? De arrestaties te Berlijn in verband met de actie van een groep buitenlanders, die in Duitschland volgens een officieele mededee- ling getracht hebben met Thaelmann in con tact te treden, nemen een steeds grooteren omvang aan. Naar de United Press verneemt, bedroeg het aantal gearresteerden hedenavond 250, onder wie vier Engelschen, drie Franschen, zeven Spanjaarden, zes Russen, vier Tsje chen, een Hongaar, en zeven onderdanen van de verschillende Balkanstaten, alsmede 218 Duitschers. DE S. A.-ZUIVERING. Tijdens een revue over een Berlijn- sche S. A.-brigade verklaarde ,.Ober- gruppenfuehrer" von Jagow, dat de be volen zuivering der S.A. vrijwel was be ëindigd. De meeste S.A.-mannen zullen weer in eere in hun functie terug keeren. RUSLAND IN DEN VOLKENBOND. De toelating der Sovjet Unie. Van de zijde van het Foreign Officie ver luidt, dat de verschillende besprekingen door de diplomatieke vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en Italië in verband met de kwestie der toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond reeds in de verschillen de hoofdsteden zijn aangevangen en dat te Londen reeds eenige mededeelingen zijn ont vangen van ambassadeurs en gezanten. In Sovjet-Russische kringen te Londen verluidt, dat het onmogelijk is het bericht van de vorming van een statenblok, dat zich zou verzetten tegen de toelating van de Sovjet-Unie tot den Volkenbond te bevesti gen of te dementeeren. In politieke kringen te Londen houdt men zich ernstig bezig met de vraag of Sovjet- Rusland op de a s. bijeenkomst te Geneve de vereischte twee-derde meerderheid zal vin den, welke noodig is voor de toelating van den Volkenbond. Uitnoodigingen naar andere landen. Naar verluidt, heeft het Volkenbonds secretariaat een plan opgesteld, om wanneer Rusland tot den Volkenbond zal zijn toege treden, uitnoodigingen te zenden aan alle staten, die nog geen lid zijn van den Volken bond, zich daarbij aan te sluiten. Men ver wacht de Brazilië, Equadorm, Afghanistan evenals waarschijnlijk Costa Rica en IJs land een zoodanige uitnoodiging zouden aanvaarden. De U.S-A. zouden dan het eeni ge land zijn, dat niet bij den Volkenbond is aangesloten, totdat de besluiten tot uittreden van Japan en Duitschland in 1935 van kracht worden. DE STAKING GEPROCLAMEERD. Voor de textielarbeiders. De staking der Amerikaansche textielar beiders, welke, naar men gisteren hoopte, kon worden voorkomen, is thans onvermij delijk geworden. De stakingsleiding heeft in structies gegeven voor het begin der staking. Het werk zal worden neergelegd Zater dagavond laat bij de aflossing der ploegen. Er zullen voorloopig 1500 ondernemin gen met 600 000 arbeiders door de staking worden getroffen. Bovendien zijn plannen in voorbereiding om te bewerken, dat de arbeiders uit andere bedrijven in sympathiestaking zullen gaan De werknemersorganisaties in de kunst zijde- en wolindustrieën hebben mededeeling ontvangen, dat zij zich gereed moeten hou den deel te nemen aan de staking in de ka toenindustrie. Dr. Schacht over de internationa le schuldenkwesties. (Dag. Over zicht). De dreigende textielstaking in Amerika ingegaan. (Buitenland). Talrijke arrestaties in Duitsch land in verband met het comité ter bevrijding van Th&lmann. (Buiten land). Zware regenval in Engeland. (Buitenland). H M. de Koningin 54 jaar. (Bin nenland). Het s.s. Lingestroom bij IJmuiden vastgeloopen. (Binnenland). Het gebruik van de nieuwe spel ling met 1 September op de scholen voorgeschreven. (Binnenland). De moord te Amsterdam. (Bin nenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). EEN STAD IN DUISTERNIS. Door een sprinkhaanzwerm. Volgens te Lissabon ontvangen berichten heeft een zwerm sprinkhanen de stad Loren- 50 Marqués in Portugeesch Oost-Afrika ge durende 16 minuten in volledige duisternis gehuld. De zwerm was ruim 10 kilometer lang en de inwoners vreesden dat de insecten zich op de huizen zouden neerzetten. Geruimen tijd voordat de zwerm boven de stad was, was hij reeds hoorbaar. ZWARE REGENVAL IN ENGELAND. Een duim hoog. Woensdag is in vele deelen van Engeland meer regen gevallen, dan tot dusverre in den geheelen zomer was voorgekomen. Vooral in het Oosten van Engeland en Schotland is enorm veel water neergekomen. In het Noor den van Londen is in korten tijd een duim water gevallen. In vele streken is door het inslaan van den bliksem schade veroorzaakt. De teleoonverbindifng tusschen Londen en Glasgow en vele steden in het Noorden werd verbroken. DYNAMIETONTPLOFFFING IN AMERIKA. Geen dooden of gewonden. De hoofdstad van den staat Minas Geras, Bello Horizonte en het geheele district met een straal van 40 mijlen zijn geschokt door de ontploffing van 12 ton dynamiet en een hoeveelheid van de staatsmilitie. Ondanks het feit, dat de grond als bij een heftige aard beving dreunde, is niema.xi gewond of ge dood. Omtrent de schade die aangericht zijn nog geen berichten ontvangen. LOONSVERLAGING IN AMERIKA. En 's Zaterdags vrij. De kantoorbedienden, werkzaam bij de United States Steel Corp, hebben gisteren aanzegging gekregen van een loonsverlaging van 10 pet., benevens een vermindering van werktijd, welke zoo zal zijn geregeld, dat Zaterdag niet meer wordt gewerkt. Deze maatregelen gaan i>og deze week in. Om streeks 20000 personen worden hierdoor ge troffen. De verlaging betreft in feite een weer intrekken van een salarisvernooging van 10 pet., die in Maart was toegestaan. De Republic Steel en The Jones en Laughton Steel hebben het voorbeeld van de U. S. Steel Corp. gevolgd. DE RAMP VAN CAMPANA. Steunverleening aan de gezinnen. Men is er thans vrijwel in geslaagd de brand te Campana te beperken tot de ter reinen 64 en 102. Inmiddels is echter gevaar ontstaan voor in brand vliegen van een nieuwe olietank, die 10 millioen liter benzine bevat. Men schat de waarde van de tot dusverre verbrandde olie op 18 millioen pesos. De verdere schade wordt berekend op ruim 60 millioen pesos. In den loop van den dag zijn gisteren ruim 200 persoi en, die ver wondingen van lichteren aard hadden opge- loopen, verbonden. De nationale democraten hebben in de Kamer een voorstel ingediend om 200000 pesos uit te trekken voor het bren gen van onmiddellijke hulp aan de gezinnen der slachtoffers van den brand. KINDEREN MOETEN SCHOOL GEBOUW VERLATEN. Wegens brand in belendend fabrieksgebouw. Tijdens een brand, welke een groot fa brieksgebouw te Camden Town (Londen) in de asch heeft gelegd, werd een boodschap gestuurd naar een belendend schoolgebouw, waar 60 leerlingen juist les kregen. De brandalarminstallatie der school werd in werking gebracht. De kinderen denkende, dat het een gewone „drill" was, verlieten in vol maakte orde het gebouw. Later werd de speelplaats door een brandweerauto ge bruikt als „operatiebasis". INSTRUCTIE IN ZAAK-STAVISKY BIJNA BEËINDIGD. Mededeelingen in kabinetsraad. in den Franschen kabinetsraad heeft de minister van justitie Chéron een uiteenzet ting gegeven van de loopende zaken. Hij zeiae dat hij van het parket de verzekering had gekregen dat de verschillende instruc ties in de zaak-Stavisky in October a s. ge ëindigd zullen zijn. Voorts deelde Chéron mede dat de en quête, die is geopend inzake de koersbewe- ging in de suikerwaarden aan de Parijsche beurs, waarschijnlijk tot een justitieelen stap zal leiden. Germain-Martin, de minister van finan ciën, deelde mede dat de begrooting voor 1935, in overleg met alle ministerieele depar tementen, op 47 milliard is vastgesteld en den 20en September zal worden ingediend. Barthou zal morgen zijn exposé van den buitenlandschen toestand geven. ZEGT HET MET TOMATEN. In des burgemeestersoog. Tijdens de jongste vergadering van den gemeenteraad van Toledo nabij San Sebas- tian werd een tomaat geworpen in het oog van den burgemeester. Deze „handgranaat'' werd geworpen door een Baskisch nationalist, die niet tevreden was met den burgemeester, die de door de regeering onwettig verklaarde verkiezingen niet had doen houden. De burgemeester gelastte hierop twee man nen te arresteeren, waarop de nationalisten een volledig offensief met tomaten inzetten. De civiele garde moest tenslotte met he' plat van de sabel de orde herstellen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1