DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De textielstaking in Amerika. Bagdiiksch OmezicfU Buitenland Een algemeen overzicht. 136e Jaargang Geen gevulde stakingskassen! De staking in de Textiel nijverheid. Waf vandaag de aandacht trekt.n ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. N° 209 Dit bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 5 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wekenlang hebben de kranten het publiek op de hoogte gehouden van den critieken toestand in de Amerikaansche textielin dustrie, en geleidelijk werd het duidelijker, dat een groote staking vrijwel onvermijdelijk was. Thans is die staking uitgebroken, zooals wij reeds gemeld hebben en wij zullen onge twijfeld in den loop van deze week over die staking nog tal van bizonderheden ontvan gen. Tot goed begrip van den algemeenen toestand meenen wij goed te doen hier een algemeen overzicht te laten volgen, zooals de financieele medewerker van de N.R.C. deze schetst: Nadat alle pogingen, om nog op het laat ste oogenblik de groote textielstaking te ver hinderen, vruchteloos waren gebleken, is deze officieel Zaterdagavond te 11.30 be gonnen. Dit is de grootste staking in de Vereenigde Staten onder de New Deal. De leiders der vakvereenigingen verklaren, dat ongeveer 1 millioen arbeiders het stakings bevel hebben ontvangen. Dit getal wordt echter in goed ingelichte kringen voor over dreven gehouden en met 660.000 zal men wel dichter bij de werkelijkheid zijn. Het be treft hier waarschijnlijk ongeveer 407 000 arbeiders uit de katoen-textielindustrie en ongeveer 150.000 arbeiders uit de zijde- en kunstzijde-industrie, alsmede 103.000 arbei ders uit de wolindustrie. Veelal wordt zelfs beweerd, dat van deze arbeiders reeds 20Ö.ÖÖÖ zonder werk zijn. Ongeveer 2780 fabrieken worden waarschijnlijk door de sta king getroffen. Hoeveel arbeiders in werkelijkheid in sta king zullen gaan, is nog niet bekend, want Maandag werd in de Vereenigde Staten de Labour Day gevierd en alleen in de Zuide lijke staten neemt men het niet al te nauw met het herdenken van dezen dag. In de kringen der ondernemers is men van mee ning, dat zeer vele arbeiders het stakings bevel niet zullen opvolgen. President Sloan van het Cotton Textile Institute verklaarde bijv. in een radiorede, dat de arbeiders in verschillende fabrieken van de Zuidelijke Staten met een overweldigende meerderheid tegen de staking gestemd hauJen. Men is het in breede kringen er echter nog geens zins over eens, of de aanwezigheid van een betrekkelijk groot aantal werkwillige arbei ders bijzonder is toe te juichen, want daar door wordt ongetwijfeld de mogelijkheid tot conflicten vergroot. De voorzitter van het stakingscomité, Gorman, heeft, eveneens in een radiotoespraak, verklaard, dat hij alle excessen afkeurde en dat ter vermijding van ongeregeldheden de arbeiders zooveel moge lijk in groepen van 10 man zouden worden georganiseerd onder leiding van een aan voerder, die voor het bewaren van de dis cipline en het rustig blijven, ook in geval van provocaties, verantwoordelijk is. De onder nemers en de arbeiders zijn bevreesd voor communistische agitaties en de politie heeft voor alle zekerheid zorgvuldige maatregelen getroffen, welke ten deele zoover gaan, dat de vakvereenigingen geprotesteerd hebben tegen het veranderen van hun fabrieken in vestingen, met geweldige reserves aan traan gas en dergelijke middelen. De verzekerings maatschappijen zijn letterlijk bestormd met aanvragen voor het sluiten van polissen en de premies zijn in de laatste dagen verdrie dubbeld. Een vraag, welke geheel Amerika met be trekking tot de staking bezig houdt is deze, of de stakers kunnen rekenen op een onder steuning uit de geldmiddelen van den staat, want de stakingskassen zijn allerminst goed gevuld. Zij bevatten ternauwernood 1 mil lioen dollar en zouden juist voldoende zijn, om de staking gedurende een week vol te houden. De Federal Relief Administrator, Hopkins, nu heeft verklaard, dat steungel den, evenals in andere stakingsgevallen, zou den' worden uitgekeerd, zoolang het mi nisterie van arbeid niet te kennen geeft, dat de staking ongemotiveerd is. Daardoor is Miss Perkins, de minister van arbeid in Amerika, in een uiterst pijnlijke positie ge bracht. Waarschijnlijk heeft Hopkins de kwestie van de geldelijke ondersteuning ge durende dit weekend ook met president Roo- sevelt besproken, bij wien hij den Zondag te Hyde Park doorbracht. Wanneer de fede rale regeering, de staten afzonderlijk en de steden gelden aan de stakers moeten uitkee- ren en er schijnen hoegenaamd geen rede nen te zijn, om deze betalingen te weigeren dan zou dit, indien de staking wat langer duurt, een zeer bedenkelijke belasting van de toch al duchtig aangesproken publieke mid delen beteekenen. Naar men begrijpt, worden nu reeds in ondernemerskringen dergelijke uitkeeringen als moreele ondersteuning voor de arbeiders bestreden. Onder de arbeiders wekte op den avond, welke aan de staking voorafging, de beslis sing van den Nationaal Labor Board, waar in verklaard werd, dat de vertegenwoordiger van de meerderheid der arbeiders in een be- rijf alleen het recht heeft, om collectieve on derhandelingen met de ondernemers te voe ren, groote instemming. Dit beteekent prac- tisch het einde der bedrijfsvakvereeniging en het opent den weg tot de algemeene vakver eenigingen. Al is deze beslissing in geval van een geschil bij een machinefabriek gege ven, zij beteekent toch een precedent voor alle Amerikaansche industrieën en men kan er een groote overwinning voor de American Federation of Labor in zien. De beslissing heeft in zoover directe beteekenis voor de textielstaking, dat de textielarbeiders de er kenning van de vakvereenigingen ten dienste van collectieve onderhandelingen eischen. Bovendien wenschen zij een 34-urige werk week zonder loonsvermindering in plaats van de 40-urenweek van thans; verminde ring van den stukarbeid; weder in dienst nemen van alle arbeiders, die wegens het lid maatschap van een vakvereeniging waren uitgesloten; opheffing van alle discrimina ties tegen vakvereenigingen; behoorlijke ver tegenwoordiging in de N.R.A. en de plaat selijke Labor-Boards en wijziging van hel meer-getouwen systeem. De ondernemers achten concessies uitge sloten en zijn in zekeren zin over de staking heelemaal niet zoo ontevreden, want het is mogelijk, dat een opruiming van de nogal aanzienlijke voorraden hiervan het gevolg is Wanneer de staking echter tot een succes voor de arbeiders leidt, dan zal deze vreug de bij de ondernemers wel van korten duur zijn. Aangaande de gerechtvaardigdheid der eischen van de arbeiders zou men kunnen zeggen, dat in de textielindustrie, die overi gens als eerste der Amerikaansche in dustrieën een code gekregen heeft, de uur- loonen met ongeveer 70 pet zijn gestegen. In werkelijkheid zijn de omstandigheden echter geenszins zoo gunstig voor de arbei ders, want de verhoogde prijzen hebben ge leid tot een verminderde vraag naar textiel- waren en dientengevolge moest de textielin dustrie tot een beperking van de productie overgaan. Als gevolg hiervan werd het aan tal werkuren per arbeider aanzienlijk be perkt, zoodat in werkelijkheid het weekloon met slechts ongeveer 2 pet. gestegen is. Ook moet men hierbij in aanmerking nemen, dat tegelijkertijd de kosten voor levensmiddelen met ca. 13 pet. en de kosten voor kleeding met ca. 14 pet. zijn gestegen. Het is daarom in het geheel niet ten onrechte, wanneer de arbeiders verklaren, dat zij er thans slechter aan toe zijn dan vóór de onderteekening van de code. Steeds weer stuit men dus op de car- dinale fout van het .N.I.R.A.-systeem, n.1. dat de prijzen ondanks het dalende verbruik op peil worden gehouden, of dat anders uit gedrukt, de kosten voor levensonderhoud aanzienlijk sterker gestegen zijn dan de loonen en de inkomsten. Op dit feit zal zich de geheele hervorming van de N.I.R.A. en van de New Deal moeten concentreeren. Er is op het oogenblik nog niets van te zeggen, hoe de textielstaking zal kunnen wor den bijgelegd. Ondernemers en arbeiders zien beiden uit naar dengeen, die zich het beste tot bemiddelaar zou leenen: Roosevelt Beide partijen denken daarbij aan zijn in grijpen bij de staking in de automobiel- en in de staalindustrie. Roosevelt zelf echter is sedert de instelling van de stakings-beslech- tingsorganisatie van oordeel, dat hij nie meer gerechtigd is zelf vredespogingen te ondernemen. Dit was ook zijn houding tij dens de staking te San Francisco. Bij de tex tielstaking ging hij met zijn terughoudend heid zelfs zoover, dat hij de gebruikelijke Vrijdagavond-persconferentie voor dezen keer liet voorbijgaan, om aan de vragen van de journalisten betreffende de staking te ontkomen. En wat beslechting door de nieuw inge stelde Labor Relations Board aangaat, de arbeiders hebben deze afgewezen, omdat zij van meening zijn, dat de N. R. A. niet ge noeg voor hen gedaan heeft. Staking in de dameskleeding- industrie. De president van den Internationalen Vakbond voor de industrie van vrouwenklee- ding te Chicago, heeft bevolen, dat te San Louis 10.000 arbeiders in de katoenindustrie in staking zouden gaan en voorts 5000 ar beiders te Kansas City. De staking geldt als een voorloopster van de algemeene staking die voor 1 October a.s voorbereid wordt. De vakbond wenscht een verkorting van de arbeidsweek en daarbij een loonsverhooging met 10 pCt. Deze sta king staat los van de groote staking in de textiel-industrie. De toestand. De Amerikaansche pers wijdt veel ruimte aan de staking in de textiel-nijverheid. De toestand is nog niet goed te overzien. In Nieuw Engeland wordt het stakings bevel in vele gevallen genegeerd. Zoowat 12 textiel-fabrieken te Lawrence (in den staat Massachusetts) zoomede de textielfabrieken in tal van andere plaatsen zonden bericht dat zij Zaterdag het bedrijf normaal konden in stand houden. Enkele andere fabrieken moesten het bedrijf gedeeltelijk staken Daarentegen moesten te New-Bedford 25 textielfabrieken het bedrijf volledig staken. Te Paterson, in New Jersey, besloten 20000 werkers in de zijde-industrie voor- loopig te blijven werken en verdere bevelen af te wachten. Ettelijke duizenden arbeiders in de y:ol- fabrieken te Pasaic (New Jersey) hebben niet voldaan aan het stakingsbevel. Van incidenten hoort men tot nu toe weinig. Te Erwin (Noord-Carolina) veroorzaak ten 500 postende stakers het stil zetten van twee textiel-fabrieken, waar aanvankelijk was doorgewerkt. Te Macon (Georgië) gooiden posters een auto om, waarin zich employé's van een textiel-fabriek bevonden. 50 pCt. der arbeiders staken. Op den tweeden dag van de groote staking is overal een aanmerkelijke stijging van het aantal stakers merkbaar, zoodat op het oogenblik circa 50 procent van de Ameri kaansche textielarbeiders het werk hebben neergelegd. Uit New England en de zuide lijke staten wordt gemeld, dat de stakings- posten overal een sterke bedrijvigheid aan den dag leggenzij treden over het algemeen kalm op, maar op enkele plaatsen is het toch tot botsingen met de politie gekomen en ook met de beschermingsafdeelingen van de fabrieken. De overheid in tal van districten heeft uit vrees voor bloedvergieten omvangrijke voor zorgsmaatregelen getroffen. De verklaring van Hopkins, de veiligheids commissaris van New York, dat de regee ring de stakers niet zal steuren, heeft een buitengewoon ontmoedigende uitwerking op de arbeiders genad. De vakvereenigingen be schikken niet over belangrijke geldmiddelen, zoodat deze beslissing der regeering grooten invloed op den duur der staking kan hebben. De vertegenwoordigers der arbeiders en der werkgevers publiceeren beiden geflat teerde cijfers over het aantal stakers. Vol- g~ns betrouwbare berichten zijn er in New Èng(pnd 50.000 sfajf?rs en 75.000 werkwil ligen. In Zuid- en Noord-Carolina zijn 80.000 stakers en 80.000 werkwilligen. De houding der regeering In Amerik. financiëele kringen is men van meening, dat de regeering zich steeds meer door de vakvereengingen laat beinvloeden en de leden van de regeering zeer dicht bij de arbeiders staan met hun sympathieën. Men verneemt, dat de regeering van plan is, binnenkort haar pogingen voort te zetten om een arbeidsregeling in te voeren, die tot een korteren arbeidsduur in de heele indus trie zal leiden, zonder een loonsverlaging. Dit weer opduiken van de geruchten daar over vindt zijn oorzaak in een uitlating van Richberg, den adviseur van de Nira, dat in den komenden winter waarschijnlijk niet minder dan 5 millioen Amerikaansche fami lies ondersteund zullen moeten worden. Wallstreet ziet geen oplossing voor de moeilijkheden indien niet een uitweg gevon den wordt voor deze brandende kwesties. Het is mogelijk, dat vele arbeiders in de tex tielfabrieken bevreesd zullen zijn voor hun baantje, en dat dit tot een mislukking van de staking voor de vakvereenigingen leiden zal. Het is evenwel ook mogelijk, dat de re geering haar huidig standpunt tegenover de arbeiders zal opgeven en zal inzien, de eenige mogelijkheid om par. 7 van de N.R.A door te zetten, die.is, dat de regeering in de industrie de controle in de hand neemt over alle kwesties van de verdeeling van de in komsten tusschen aandeelhouders en werk nemers. Daarover kan men natuurlijk op het oogenblik nog niets naders zeggen. Meer dan 250.000 stakers. Over de algemeene staking der textiel arbeiders zijn tot nu toe nog geen officieele cijfers gepubliceerd. Men spreekt van 250.000 stakers, hetgeen overeen zou komen met ongeveer de helft van alle textiel arbeiders. De president van het instituut voor de katoenindustrie heeft verklaard, dat min stens een kwart millioen arbeiders in de ka toenindustrie aan het werk zijn. De secretaris-generaal der vakvereeniging van arbeiders in de zijde-industrie, Schweit- zer, schat het aantal stakers in deze indus trie op 60 pCt., doch hij verwacht dat hun aantal gisteravond 80 pC.t zal bedragen. De katoenspinnerijen te Newhampshire (Massachussets), in Noord- en Zuid Caro- lina zijn voor het meerendeel gesloten, ter wijl in Maine, Connecticut en Rhode Island gedeeltelijk verder wordt gewerkt. De stakingsleiding heeft naar alle streken, waar de arbeiders aan het werk zijn geble ven, vertegenwoordigers gezonden om de staking te organiseeren. De stakingsleiding heeft verklaard, dat voor het einde van de week overal zal worden gestaakt. Intusschen is het tot eenige incidenten ge komen. Te Fallriver (Massachusetts) is het tot een hevige botsing gekomen, nadat een sta ker een arbeidster een klap in het gezicht had gegeven. Drie personen zijn gearres teerd. Ook te Cedar Town (Georgin) is het tot ongeregeldheden gekomen. Zes vrouwen en twee mannen zijn gearresteerd. Politie en nationale garde zijn naar drie centra der katoenindustrie in het zuiden ge zonden, waar stakers een dreigende houding hebben aangenomen. De federale arbiters volgen de ontwikke ling van den toestand met groote aandacht, doch voorloopig zullen zij nog niet ingrij pen. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK NEEMT TOE. De Fransche minister van arbeid, Mar- quet, heeft een schrijven gezonden aan mi nister president Doumergue, waarin hij de zen opmerkzaam maakt op den toestand der arbeiders. Thans ontvangen meer arbeiders dan voorheen ondersteuning. Men vreest, dat de werkloosheid in den I' volgenden winter nog zal toenemen. In Augustus 1934 waren in de provincie 44 pCt. meer werkloozen dan in 1932. In de voorsteden van Parijs was de werkloosheid sedert 1932 met 14 pCt. toegenomen. In het schrijven licht de minister toe, dat het dringend noodig is, dat de plannen voor de werkverschaffing worden ten uitvoer ge legd. De textielstaking in Amerika. (Dag. Overzicht) Russische spionnage in Mand- sjoekwo? (Buitenland.) Grootere werkloosheid in Frank rijk. (Buitenland.) Griekenland zal tegen het toelaten van Sovjet-Rusland in den Volken bond stemmen. (Buitenland). De houding van Nederland t a. v. de toelating van Sovjet-Rus iand tot den Volkenhond is nog niet beslist. (Binnenland). Inbraken te Enschedé. (Binnen land.) Zilveren ambtsjubilé commissaris der koningin in Friesland. (Binnen land.) Omzetbelasting op gas. (Binnen land.) Alg. verg. Kon. Ned Midden standsbond. (Binnenland.) Opheffing tram Alkmaar—Eg- mond met ingang van 7 Oct. as. (Stad en omgeving.) (Zie Tcrdrr eventneel laatste berichten). DERTIGSTE WERELDCONGRES Ti LOCARNO. Zondag werd het dertigste Wereldcongres, dat op initiatief van het Internationale Vredes Bureau te Genève van 26 Septem ber te Locaino gehouden wordt met een plechtige openingsbijeenkomst in het Oude Gouvernementspaleis (Vecchio Palazzo Go- vernativo) geopend. Behalve de bijna 150 congressisten namen vele inwoners van Locarno en het kanton Tessina aan deze plechtigheid deel. De groo te vergaderzaal was geheel bezet. De leiding van deze bijeenkomst was opgedragen aan den burgemeester van Locarno. G. B. Busca, die namens het comité voor organisatie een welkomstwoord sprak. Daarop werd het woord gevoerd door den president van de Tessinische regeering, G. Celio, die in het bijzonder wees op de vre desgezindheid van het Zwitsersche volk. Senator Henri La Fontaine, voorzitter van het Internationale Vredesbureau wees op het treurige feit, van den bewapeningswedstrijd der staten en de mogelijkheid van een toe- komstigen oolog mt zijn ongekende ver schrikkingen. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer Saveanu, Roemeensch Kamer president, Papanastasiou, Grieksch oud minister-president en den Tsjecho-Slowaak- schen gezant te Bern. Behalve de afgevaar digden van ongeveer 15 landen was ook s>rof. Quidde aanwezig, wiens tegenwoordig- reid deed herinneren aan de in Duitschland onderdrukte vredesbeweging. Des avonds weiden de congressisten op buitengewoon hartelijke en gulle wijze door de gemeente van Locarno ontvangen op een soirée in het oude Kasteel van Locarno, dat voor deze gelegenheid was geïllumineerd. Het Milaneesch Poetronieriquartet bracht muziek van Schubert, Mozart en Smetana ten ge- hoore. Maandagmorgen werd de eerste plenaire zitting van het congres gehouden in het oude regeeringsgebouw. De vijf volgende commissies werden samen gesteld: Des middags werden de vergaderingen der commissies gehouden. Gistermiddag om drie uur is de tweede plenaire zitting gehouden, waarin de rap porten der commissies in behandeling werden genomen. De tijdsomstandigheden In aanmerking ge nomen, is het congres goed bezocht De ge beurtenissen in Duitschland en Oostenrijk vonden vooral in de actualiteiten-commissie een punt van geanimeerde bespreking. Dat pacifisten van naam en verdienste ondanks de vredesbetuigingen der Ehiitsche regeering reeds langer dan een jaar worden gevangen gehouden en enkelen hunner aan de gevolgen bezweken zijn, heeft in alle kringen der paci fistische beweging diepe verantwaardiging gewekt, welke in de resoluties an het con gres tot uiting komen zal. GERUCHTEN OVER POGING TOT BEVRIJDING VAN DR. RINTELEN. Gisteren liepen te Weenen geruchten de ronde, volgens welke er plannen bestonden tot een poging tot bevrijding van Dr. Rin- telen. In verband daarmede werd ook ge sproken van twee telegrammen, welke door de politie zouden zijn onderschept en waar in die bevrijding werd aangekondigd. Van officieele zijde worden deze geruchten echter gedementeerd. Dr. Rintelen is dezer dagen, daar zijn verwondingen zoo goed als genezen zijn, van het ziekenhuis van het huis van bewaring overgebracht in een cel van het Landesgericht. ER IS THANS RUST IN OOSTENRIJK. Het Oostenrijkschce Telegraaf- en Corres pondentiebureau deelt mede: In de gisteren gehouden maandelijksche conferentie van de directeuren voor de vei ligheid, is geconstateerd, dat in alle bonds- landen volkomen rust heerscht. RUSLAND EN DEN VOLKENBOND. Zwitserland tegen toetreding van Rusland. De Zwitsersche Bondsraad heeft gisteren op voorstel van zijn politieke departement en van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden eenstemmig besloten, dat de Zwitsersche delegatie bij den Volken bond ter gelegenheid van de stemming over het opnemen van de Sovjet-Unie met „neen" zal stemmen. WEDEROM GERUCHTEN OMTRENT VERLOVING VAN OTTO VON HABSBURG MET PRINSES MARIA- Gisteren doken wederom de geruchten op omtrent de mogelijke verloving van aarts hertog von Habsbuxg met Prinses Maria van Italië. In verband met het feit, dat de koning en koningin een bezoek hebben gebracht aan ex-keizerin Zita die gelijk men weet, thans in Italië vertoeft. Prinses Maria begeleidde den koning en de konmgin Het bezoek was volkomen informeel en er wordt op gewezen, dat de koninklijke familie dikwijls aan ex- keizerin Zita bezoeken brengt, wanneer deze zich te Pianore bevindt. 1. Ontwapening (voorzitter Cbr. Hae- berlin); Locarno verd ragen (Mr. Busea en Favre); De Balkanconferenties en het Balkan pact (A. La Fontaine); Actualiteiten (mr. Pella); Herziening van het Volkenbondspact (M. Popevitcfc) DOODVONNIS NA DEN OVERVAL OP DE ST. POELTENER HUT. In verband met den roofoverval op de St. Poeltener-hut, heeft het standgerecht te Weenen de beide roovers Bendinger en Egger! gevonnist. Bendinger is veroordeeld tot den dood door den strop; Eggerl in verband met zijn jeugdigen leeftijd tot 9^ jaar gevangenisstraf. Bendinger is nog gisteravond terechtge steld.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1