Alkmaarsche Courant HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Vvreiken rgen-Een m and€r g«idt °°k EEN EERESCHULD. J^ooiaciaal Tlieuws feuilleton #©©©000 Jiadioptaqtamma ^©©©©t> i Honderd Zes m Dertigste Jnarjinii. WOENSDAG 5 SEPTEMBER zul€' No. 209 1934 OUDE MIEDORP. De torer van de Ned. herv. kerk in deze gemeente wordt in verband met den bouwvalligen toestand, waarin deze verkeert, gerestaureerd. Tocht voor ouden van dagen. Zoo hebben de ouden van dagen dus thans weer hun jaariijksch uitstapje ge maakt. Om 8 uur 's avonds zijn ze weer behouden en wel in Oude Niedorp aange komen. Het plaatselijk muziekcorps onder leiding van den heer P. Pranger stond hen reeds geruimen tijd verlangend op te wach ten. Bij de aankomst kon men reeds bemer ken wat een dag van plezier de oudjes achter den rug hadden. Men was in uitgelaten stem ming. Hierna ging men de zaal van den heer Feijs in om nog even gezellig na te blijven. De voorzitter van Plaatselijk Belang, je heer van Zoonen, richtte zich tot allen die aan dit feest hebben medegewerkt. Spr. zeide, dat het een dag is geweest van groote vreug de. Men is met het weer gelukkig geweest. Ofschoon het wel heeft geregend, heeft dit geen afbreuk gedaan aan de genoegens van het uitstapje, omdat men tijdens den regen in de bioscoop zat en toen men weer buiten kwam was hét mooi weer Men heeft in af wijking van het aanvankelijk opgestelde pro gram een rondvaart gemaakt door de Amster- damsche havens en men heeft een bezoek ge bracht aan een bioscoop, waar „De Jantjes" werden opgevoerd, terwij! men ij Heek met smaak heeft gegeten. Vervolgens betuigde spr. een woord van harte!ijken dank aan allen wien dezen dank toekomt. Spr hoopte voorts, dat het volgende jaar de ouden van dagen van de geheele gemeente aan dezen tocht zullen deelnemen en niet allen die, zoo als thans, van het dorp Oude Niedorp Vervolgens vroeg de burgemeester, de heer C. G. M. van Baar het woord en zeide, het niet te kunnen nalaten om den ouden een har telijk woord toe te spreken. In zijn vorige ge meente, Purmerend. heeft spr vele malen, wanneer andere bezigheden hem dit niet be letten. deel genomen aan deze uitstapjes. Daardoor weet spr. maar al te goed, wat deze dag voor de ouden van dagen betee- kent. Onder hen zijn er ongetwijfeld, die niet verder geweest zijn dan Amsterdam en spr. herinnert zich nog zoo goed hoe ver baasd men stond, wanneer men b.v. naar de Veluwe ging. dat de wereld zoo groot was, en hoe men reeds maanden van tevoren sprak over dit uitstapje. Met zoo'n gelegen heid vergat men de dagelijksche beslomme ringen. Men stond voor eikander klaar en ieder deed zijn best om er een dag van in tense vreugde van te maken Ook was spr aangenaam getroffen door den wensch van den voorzitter van Plaatselijk Belang, zoo even geuit, den wensch dat het volgend jaar de ouden van dagen van de gansche gemeen te aan dezen tocht zullen deelnemen. Spr. was het hier volkomen mee eens. Iedereen, onge acht politiek of geloofsovertuiging behoort er aan deel te nemen, en spr. hoopte het volgend jaar een steentje te kunnen bijdragen voor de verwezelijking var. dezen wensch. Vervolgens xverd naar den wensch van den burgemeester een Lang zal hij leven" toe gezongen aan het comité, dat dezen tocht heeft georganiseerd. De heer v. Zoonen zegde hierna den burgemeester dank voor zijne hartelijke woorden en voor de toegezegde medewerking. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen onder opluistering van het muziekkorps. langendijk. Den laatsten tijd werd er wel door de transportarbeiders geklaagd over de toepas- de *'erk' 01 loonregeling welke er bestaat tusschen de transportarbeiders en de vereen. De Koophandel ,g?houden conferentie heeft men thans besloten, dat aan de werkzaamheden, \an de kooplui zelf en hun vast personeel paal en perk wordt gesteld, zoodat deze nie; meer dan voor een zeker bedrag per persoon voor de schippers. BROEK OP LANGENDIJK, Ged. Staten van Noordholland hadden er bezwaar tegen gemaakt, dat noodlijdende gemeenten een post op de begrooting brach- 2? contributie aan de vereeniging van oO Westfriesche gemeenten, die zich hadden vereenigd om in deze tijden van crisis ge meenschappelijke belangen te dienen. De commissie van vijf, vormende het bestuur heeft zich daarna tot de ministers van bin- nenlandsche zaken en financiën gewend, met het verzoek, dien post te mogen hand haven, doch heeft op dat verzoek een afwij zend antwoord ontvangen. Door het bestuur der Flora! ia-vereeni- ging is besloten evenals vorige jaren ook ditmaal wederom een tentoonstelling te or- ganiseeren van uitgegeven en gekweekte planten aan de schoolkinderen en wel in de kolfbaan van den heer S. Borst op Woens dag en Donderdag 12 en 13 Sept. a.s. De gelegenheid tot het inbrengen dezer planten en bloemen wordt opengesteld Dinsdagsmid dags na schooltijd. Tevens bestaat er van particuliere zijde gelegenheid tot het inbren gen van fraaie bloemen en planten, waaraan tijdens de tentoonstelling niet alleen bijzon dere zorg zal worden besteed, maar ook ko men de mooiste van elke groep nog in aan merking voor een prijs. De plaatselijke muziekvereeniging zal ge vraagd worden hun medewerking te verlee- nen tot het welslagen der tentoonstelling. Verschillende mooie stands, o.a. van dahlia's, cacteeën enz. zullen worden ten toongesteld, welke het geheel zullen her schapen in een waren lusthof. Door het bestuur der vereeniging „De Koophandel" werd op verzoek der transport arbeiders te Broek op Langendijk een verga dering belegd ter bespreking van verschil lende aangelegenheden betreffende de nale ving der bestaande loon- en werkregeling tusschen koophandel en transportarbeiders. Verschillende klachten werden onder de oogen gezien, welke na wederzijdsche discus- siën tot een bevredigende oplossing mochten geraken. BERKHOUT. Van een vrachtauto, welke over den Jaagweg alhier reed, viel een mand met een levende kip. De chauffeur raapte de mand op en wierp deze wederom op de auto. Hij mikte echter blijkbaar niet goed, zoodat de mand met de kakelende kip opnieuw op den grond viel. Wederom op de auto gegooid, kwam de mand met de kip weer naar beneden. De chauffeur gaf blijkbaar den moed niet op en maakte zich gereed om de mand met een forschen zwaai op den auto te krijgen, toen de verkeerspolitie juist passeerde en aan het gedoe een einde maakte. Een proces-verbaal wegens dierenmishandeling volgde. NOORDSCHARWOUDE. *Op het te Halfweg gehouden concours heeft de harmonie „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger een eersten prijs behaald met 306 punten. Het corps kwam uit in de eere-afdeeling. In den 's avonds gehouden eere-wedstrijd werden 170 van de 180 punten behaeld Voorwaar een mooi succes. Dit laatste aan tal punten waarborgt de harmonie reeds den tweeden eere-prijs. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. 35. Li Ik heb sinds dien dikwijls getracht mi] voor te stellen, wat die elf jaren voor haar moeten geweest zijn, maar ik heb er mij nooit goed kunnen indenken, tenzij ik het vergelijken mag bij het opgesloten zijn met een gevaarlijk dier, dat men nooit gezien heeft, maar waaromtrent men alleen enkele gissingen kan maken. Nu, op den dag van heden, had het monster zich vertoond, en, hoe afkeerwekkend het nu ook genoemd kon worden, was er toch een soort verlichting in het in al zijn verschrikking te kennen. Zoo kon ook de waarheid nooit zoo vreese- lijk zijn als die onzekerheid, die als verlam mend op haar gewerkt had. Dit althans is de eenige wijze, waarop ik die plotselinge verandering in mijn werkgeefster verklaren J^clQ Dien avond, op weg naar bed, nam ik mijn kaars mee naar de kamer, die naast den toegemetselden ingang lag, en hield z op bij het portret, dat daar hing. Nu ik de geschiedenis van den man kende ®oest ook zijn gelaat nog eens zien. Ja, dit was precies het gezicht van den man, 01e oe Drieven geschreven kon hebben: berouwvo en boetvaardig in zijn eerst verpletter schaamtegevoel over de ontdekking, en ja - merend en zichzelven beklagend, zoodra he schokkende van de ontroering voorbij u,^as' Geen man met dien mond kon een krachtigen wil bezitten. Toen degene, die hem ver maand en gewaarschuwd had, eerst zoo ver af was, zal bet weifelend besluit al verder EGMOND AAN DEN HOEF. Zondag werd door „Floralia" uitgaande van de afdeeüng Egmond van 't Nut, een bloemententoonstelling gehouden in het gymnastieklokaal van óe O. L. school. De tentoonstelling, die reeds een zekere vermaardheid heeft gekregen, werd buiten gewoon druk bezocht en de bezoekers werden stellig niet teleurgesteld. Het lokaal was in een waar lusthof herschapen, verscheiden be langstellenden hadden bloemen ter opluiste ring ingezonden, zoowel smaakvol opge maakte manden als vazen met losse bloemen Bovendien kenmerkte zich ceze tentoon stelling door een bijzondere royaliteit, gratis kreeg men dit jaar een mooie corsage opge speld, gratis ook mocht men den naam raden van een levensgroote pop in West friesche kleed ij, die in het zaaltje was ge plaatst. Dit was alles ter eere van het 5-jarig bestaan van Floralia, waardoor ook de pnisr uitdeelmg voor de grooten opgeluisterd werd door een feestavond. Om 5 uur reikte ds. Nobel in de school de prijzen uit aan de kleine en groote kinderen. Deze begoo niet te zeggen, dat zoowel kwaliteit als kwantiteit weer beter waren dan vonge jaren, ook de deskundige de beer Hoek. zeide. dat hij altijd met zeer veel ge noegen zijn oordeel over de inzendingen alhier gaf. De gelukkige winnaars waren' Voor Dahlia's- le pr. Eng. Zwart; 2e pr. G. Minnee. r Petunia's: eenige prijs Eng. Zwart. Geraniums: le pr. Bruins Jager- 2e or Phil Zwart: 3e pr. Cor Staartjes. Leeuwenbekken: le pr. Bruins Jager- 2e pr. Phil Zwart. Balsemien: le pr. Janny van 't Veer 2e pr Guurt Jonkei3e pr. Annie Jonker. Leeuwenbekken: le pr. Zweitzer Olden- burger; 2e pr. Agatha Blokker. Zinnia's- eenige prijs Marietje Zwaan. Voor snijbloemen, Juffertje in 't Groen. Eenige prijs Lies van der Pol. Planten van 't vorig jaar: Eenige priis Henk van der Pol. Verder kreeg Manus Roozing een prijs, omdat hij de jaartallen bij dit lustrum zoo mooi van bloempjes in het mos had gemaakt De kinderen, die geen prijs hadden, kregen ter herinnering aan het 5-jarig bestaan allen een mooien melkbeker. Des avonds werden in „De Drie Eg- monden" de prijzen aan de volwassenen uit gereikt. Voor Bolbegonia's: le pr. mej. A. Veen- huysen; 2e pr. mevr. Veldman; 3e pr. J. de Geus. Coleüs: le pr. S. Palsma; 2e pr. J. de Geus; 3e pr. Palsma; 4e pr. Maartje Minnee. Potplanten: le pr. Gorter; 2e pr. H. Dok ter; 3e pr. C. Half. Snijbloemen: le pr. W. Koper; 2e pr. L. Strooker; 3e pr. mevr. Schild. Voor de dahliamanden werd een prijs toe gekend aan Weyers en Kramer. Petunia: Eng. Zwa-t. Daarna heette ds. Nobel den heer Daan Pool welkom, die, met medewerking van Tommy Brouwer de laatste was zeer goed in „de Baron", een gedeelte uit de revue de Poppenkast een buitengewoon aardig programma afwerkte. Na afloop sprak ds. Nobel dan ook zijn dank uit namens de aanwezigen voor de keurige en beschaafde manier, waarop de heer Pool de toehoorders had vermaakt. PURMEREND 450 JAAR MARKT. Niet zoodra was de Dinsdagmarkt met den middag ten einde of heel Purmerend stelde zich op om de arbeid van het aanbren gen van versieringen met den grootsten spoed aan te vangen. Eerst thans is het mo gelijk zich een beeld te kunnen vormen van de grote voorbereidingen welke de burgerij reeds langen tijd heeft gemaakt om de ver sieringen in orde te maken. Grootsche licht- ornamenten voor illuminatie en versierings stukken worden naar buiten gesleept om aan reeds aan huizen en palen bevestigde span draden te worden vastgehecht. Eerepoorten rijzen als het ware uit den grond. Lichtzui- len waaraan men reeds weken te voren is beginnen te werken komen uit de werkplaat sen te voorschijn. Kortom het is een lust om de bedrijvigheid te zien en er is geen straat in het centrum van de stad waar men niet bezig is aan de versiering te arbeiden. De illuminatie van het stadhuis is reeds eenige dagen gereed. Schitterend mooi komen uit bij avond de lijnen van dit door Jan Stuijt in den stijl van zestienhonderd ge bouwde raadhuis. Ver in de omtrek is het aardige torentje te zien. Ook de verlichtin gen der bruggen zijn keurig, niet het minst die van de Beemsterbrug, door welke illu minatie de bewoners van deze gemeente wel een mooi blijk van medeleven aan hun buur gemeente geven. Naast deze illuminatie gaf de Beemster blijk van medeleven door het plaatsen van een eerepoort met het opschrift „Hulde aan Purmerend". De firma Hommerson te Ginniken arri veerde heden met een trein van 70 wagons, om een groot attractiebedrijf op te bouwen. Het Slot Purmersteyn waarvoor Donder dag en Vrijdag de opvoering van het histo risch spel zullen plaats hebben is eveneens gereed. Het geeft een keurig aanzien het aar- Donderdag 6 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Ensemble Rentmeester. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Verv. ensemble concert. 11.15 Gr.pl. 12.Om roeporkest olv. N. Treep. 2.15 Zang Annie van Reden. 3.Kovacs La- jos en zijn orkest. 3.45 Zenderwiss. 4.Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Gr.pl. 5.Kinderuurtje. 5.30 Pierre Palla, orgel en Magda van Donk, sopraan. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.Omroeporicest 0. I. v. N. Treep. 7.30 W. Hunsche: Het 40-jarig jubileum van den Stadsschouwburg te A'dam. 7.50 Gr.pl. 8.Vaz D'as. 8.05 Omroep orkest olv. N. Treep. 8.30 „De reis om de wereld in 80 dagen", spel van H. zur Mühlen, vert.: G. Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 9.45 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. Marise Renom en J. Wolf, zang. 11.Vaz Dias. 11.10 Gr.pl. 11.15 12.Vervolg Kovacs. HUIZEN, 301 M. (8 10.— en 11.—2— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. L. Schutte. 10.45 Leger des Heils-kwartier. 11. Gr.pl. 11.30—12— Godsd. half- uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.Cursus Handwerken. 3. Voor de vrouw. 3.303.45 Gr.pl. 4.Bijbellezing ds. J. C. Jörg, mmv. J. H. Smit Duyzentkunst, bariton en orgel 5.Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Concert d. d. Staf- muziek v. h. 6de R. I. olv. L. de Morée. 6.43 Causerie J. Schipper. 7.Politieber., Ned. Chr. Persbu reau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Weekover zicht. 8.Orgelconcert F. Kloek. 8.20 Gr.pl. 8.30 Zang P. C. Brede- rode, bas-bariton, mmv. mevr. A. BrederodeBettink, piano. 9. Medische causerie. 9.30 Orgelcon cert F. Kloek. 10— Vaz Dias. 10.10 Septetconcert olv. P. v. d. Hurk. 11.—11.30 GT.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Gr.pl. 12 20 Rut- land Square en New Victoria-orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.20 Western Studio Orkest olv F. Tho mas. 3.20 Vesper. 4.05 BBC-orkest olv. A. Buesst. 4.35 Beifaster Om roeporkest olv. E. G. Brown. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 BBC- orkest olv. A. Buesst, mmv. C. Hcye, sopraan. 7.50 Truise an zijn Banjo-orkest mmv. Don Carlos, tenor. 8.20 BBC-Symphonie-orkest olv. Sir Henry Wood, mmv. F. Eas- ton, sopraan en A Sammons, viool. 10— Ber. 10.20 Grpl. 10 50 Voordracht. 10.55—12.20 L. Prea- ger en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35—1150 Orkestconcert 12.50—2.20 Pascal- orkest. 8.20 Concert mmv. harp en zang. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Strijkorkest olv. Nielsen. 3.205.05 Orkestcqncert olv. Pe- tersen. 8.30 Omroepsymphonie- orkest olv. N. Malko, mmv. solis ten. 10.4512.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert 10.30 Gr.pl. 12.20 Omroepkwintet. 1 20 Orkestconcert olv. Buschkötter. 4.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 5.20 Pianorecital G. Voist—Gölle- rich. 8.30 Zang Gerda Schüler Rehm. 9.10 Soldatenmuziek, mmv. vocaal sextet en solisten. 10.50 Gr.pl. 11.10-12.20 „Die heilige Fülle", kamermuziek van Brahms Leiding Gehly. ROME, 421 M- 8.30 Gr.pl. 9.05 Concert mmv. orkest en G. de Vito, viool. 10.35—12 20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30-2.20 Salon orkest. 5.20 Gr.pl. 6.50 Kamermu ziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Radio-symphonie orkest. 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salon orkest. 1.30—2.20 Gr.pl. 5 20 Om roeporkest. 6.35 Gr.pl. 6.50 Zang voordracht. 8.20 Omroepsymphon(e- orkest mmv. zangsoliste. 10.30— 11.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Berl. Philh. Orkest o. 1. v. Frickhoeffer, mmv. Agnes Leyd- hecker, alt. Van 9 20—9.30 Deel. 10.20 Ber. 10.50 Lezing. 11.05 Weerber. 1120 Causerie. 11.30 12.50 Gramofoonplaten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10.50—12.20, Lond. Reg. 12.20—16.05. Daventry 16.05— 16.35, North. Reg., 16.35—17.35, Lond. Nat. 17.3519.20, Daventry 19.20-24.—. Lijn 4: Keulen 10.3019 20, Hamburg 19.20—24.—. dige bouwwerk met de torens, getrouw naar het oorspronkelijke gemaakt. Een groote tri bune met een geweldig aantal zit- en staan plaatsen voor het publiek is in aanbouw. Boeren en tuinders slepen hun producten aan voor de tentoonstelling en als dit bericht onder de oogen van de lezers komt is Pur merend zoo goed als gereed om de autoritei ten van land en provincie te ontvangen om de opening der feesten bij te wonen. Nog vernemen wij, dat de historische optocht wel ke Vrijdag 7 dezer zal worden gehouden juist voor het gereedkomen van het officieele pro gramma alsnog met enkele belangrijke groe pen js uitgebreid, zoodat thans het getal deelnemers ruim 400 bedraagt, waarbij nog komen onderscheidene wagens, paarden enz. Purmerend is gereed het luisterrijke feest dat ter viering van het 450-jarig bestaan der markt is georganiseerd, aan te vangen. TEXEL. In de maanden Juli en Augustus van dit jaar is 't bezoek aan Texel buitengewoon groot geweest. In deze maanden werden ver voerd 49721 personen, 20480 rijwielen en 1265 auto's. Dit is 3058 personen, 2503 rij wielen en 202 auto's meer dan in dezelfde maanden in 1933. gewankeld hebben en nadat die doodge waand werd en hij zich dus ontslagen voel de van den eenigen getuige van zijn misslag, zal de verleiding, om zoowel zijn geld als de achting van de wereld te behouden, hem te sterk zijn geworden. Niemand zou ooit de bijzonderheden te weten komen van deze begraven geschiedenis, maar met de voor handen zijnde gegevens was het niet moei lijk zijn gedachtengang te volgen. HOOFDSTUK XIII. Dien volgenden morgen leek Jauwiga le vendiger, ofschoon de zware oogleden ge tuigden van tranen, die in eenzaamheid ge schreid waren tranen van schaamte, zoo als ik wel begreep. De eerste verslagenheid was nu voorbij, dat zag ik wel, en waar schijnlijk was haar een reddende gedachte ingevallen. „Ik hoop, dat hij vroeg komt", zei ze te gen mij, terwijl ze mij krampachtig de hand drukte. „Hij zal vast bijtijds naar mama ko men vragen. Ik geloof, dat het mij goed zal doen als ik zijn woorden van sympathie hoor Wladimir weet altijd het juiste te zeggen". „Ben je van plan hem alles te vertel len?" Ze keek mij aan met grenzenlooze verba- „Natuurlijk, hoe kan ik nu een geheim voor hém hebben? Is hij niet mijn aanstaan de echtgenoot? Wat mij raakt, raakt toch ook hém. Is niet mijn leed ook het zijne?" „Zeker, zeker"', zei ik haastig, half-be- schaamd over de gedachte die bij mij opge komen was. „Hij moet het weten. Maar wel zal hij zéér ontsteld zijn". „Wat mij schokt, kan hem niet koud la ten. Maar ik weet, dat hij mij tot steun zal wezen; dat hij onze staf zal zijn op den doornigen weg, dien wij gaan betreden. Zijn rechtvaardigheidsgevoel is zoo sterk ont wikkeld, dat hij, mét ons, van meening zal zijn, hoe wij geen keuze hebben". Blijkbaar gaf het niets of ik haar al waar schuwde. De mogelijkheid van een teleur stelling was niet bij haar opgekomen. In haar natuurlijk verlangen naar de sympa thie, die haar het meeste waard was, kon zij nauwelijks het oogenblik afwachten om haar verloofde mede te deelen, dat haar vader een schurk was geweest en dat zijzelve geen erfdeel bezat. Ik zweeg dus, ofschoon ik een vaag voorgevoelen had, dat zij zich be drogen in haar vertrouwen zou zien. Maar mogelijk had ik ook gedwaald in mijn be schouwing. Hoe kon ik nu van te voren zeg gen, dat zijn liefde niet de proef zou door staan? Jadwiga hoefde niet lang te wachten. Even bij tienen was Wladimir aan de deur. Hij begon met een bescheiden vragen naar madame Zielinska's gezondheid en gaf toen de boodschap af, dat hij 's middags op het gewone uur zou terugkeeren, maar Jadwiga, die uitstel niet dulden kon, liet hem verzoe ken in den salon te komen. Ik vergezelde haar enkel tot aan de deur, en, daar geko men, voeide ik mij gedreven haar in de ar men te sluiten en te kussen; daarna ijlde ik naar het park, uit angst, dat ik anders soms een enkel woord mocht hooien van de pijn lijke verklaring, die nu volgen ging. On willekeurig richtte ik mijn schreden naar het rozenlaantje, maar in deze stemming kon ik niet van de schoonheid genieten; ik zag meer doornen dan rozen, en zóó zeer verdiept was ik in de tragedie van het ver leden, dat de bloembladeren, die gedurende den nacht op de vochtige aarde waren geval len, mij eer plekken pas gestort bloed leken lp het oude, bouwvallige prieeltje lag de mand, die Jadwiga den vorgen dag omge worpen had, nog op zij, terwijl de inhoud over den met mos begroeiden vloer lag ver spreid. Op tafel lagen de stalen zijde en brocade achteloos verstrooid; een paar wa ren er zelfs weggewaaid. Werktuigelijk raapte ik ze op uit het met dauw overdekte gras. Na een tijdje voegde Anulka zich bij mij. Ze liep eenige minuten zwijgend naast mij voort; eerst toen ik haar tegenwoordigheid haast vergeten had, hoorde ik haar schril stemmetje naast mij: „Wat beteekent „valsch spelen" eigen lijk?" Verschrikt keek ik naar haar en zag, dat haar kraaloogjes strak op mij gericht ble ven. „Hoe kom je daarbij?" vroeg ik, terwijl zich onwillekeurig dat gevoel van afkeer weer van mij meester maakte. „Omdat ik u gisteren zoo iets hoorde zeg gen, toen u met Jadwiga op haar kamer sprak". „Maar daar was jij toch niet bij en de deur was dicht?" „Ja, maar het venster stond open". Dit was niet voor 't eerst, dat ik merkte, hoe zij geluisterd had. Zij hoorde tot de soort kinderen, die de oogen en ooren altijd wijd open houden, belust als zij was op iets. dat haar opgewondenheid kon gaar.de ma ken, waardoor zij dan ook voortdurend in een staat van zenuwspanning verkeerde. Ze kon rondsluipen, geruischloos en schichtig als een wezel, kon ineens ergens verschijnen, waar zij in 't minst niet verwacht werd, maar waar zij dan ook gelukkig heel dik wijls niets van begreep. Nadat ik haar met een enkel woord had vermaand, voegde ik er op strengen toon bij: KOEDIJK. Tegen een man, die op een akker alhier op heeterdaad werd betrapt op het afsnijden van hem niet toebehoorende Deensche kooi, werd proces-verbaal opgemaakt. CALLANTSOOG. In de Zaterdag gehouden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad werden de bestaande verordeningen op de perso- neele belasting ingetrokken en vervangen door een nieuwe, waarbij de opcenten op die belasting werden verhoogd tot 125. De begrooting voor 1935 werd aangebo den met een tekort van 3000, waarbij bo vendien geen post voor onvoorzien is uitge trokken. Voor de verbetering van den Nieuweweg werd een leening aangegaan bij de Bank van Nederlandsche gemeenten, tegen een rente van 4 1/4 pet. per jaar. HEILOO. De Nat. Oranjebond hield Maandag avond vergadering in café Admiraal, onder presidium van den heer H. Nijdam. De voorzitter opende en deelde mede, dat de inteekenlijsten voor de kinderspelen op 12 September a.s. ongeveer aan de verwach ting voldeden. Voor de feestelijkheden werd 140 begroot, behalve dan de f 25, die de „Wat je nu ook gehoord hebt, Anulka, je moet er niet weer van spreken. Het is een droeve geschiedenis, die je toch niet begrij pen kunt". „Dat zegt Marya ook. Zij beweert, dat ik het verkeerd gehoord heb, maar dat is niet zoo! Jadwiga zei duidelijk: „Dat staat dus gelijk met valsch spelen, is 't niet?" „Heb je er dan met Marya ook van ge sproken?" vroeg ik wanhopend, daar ik nu wel begreep, dat het gepraat, helaas, al be gonnen was. „Natuurlijk. Ik had gisterenavond immers niemand meer om mee te spreken, en u kon toch niet van mij verwachten, dat ik 't voor mij zou houden? Toe, miss Middleton, verte* mij nu eens even, hoe hij het gedaan heeft? Want het zou toch niet makkelijk zijn om valsch te spelen". „Stil! Niet zoo luide", zei ik, zenuwachtig om mij heen kijkend. „Maar hoe heeft hij 't eigenlijk gedaan? Dat zou ik zoo graag weten!" Ik weerstond haar aandringen nog een tijdje langer, maar in het eind moest ik haar toch vertellen van den spiegel en de verzoeking, waarvoor haar ongelukkige va der eindelijk bezweken was. Ze luisterde in gespannen aandacht en tot mijn ontsteltenis klapte ze, na afloop van het gehoorde, in haar handen en riep juichende: „O, wat een goed idéé! Hoe vreemd, dat niemand anders daar toch eerder op geko men is! Wel een bewijs dus, dat hij knap was!" „Maar, Anulka! Hoe kom je er bij? Het was tegelijk ook zóó slecht, dat je vader er zijn leven lang berouw van heeft gehad". „Maar wat gaf 't nu nog? Het was im mers maar een spel?" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5