i'Buitenland Spoct GESPANNEN TOESTAND IN HAVANNA. Veel incidenten. POLITIEKE BOTSING IN LONDEN. GROOTE STAKING IN TOKIO. De jaarlijksche algemeene vergadering v. d. N.h.V.B. alcmaria-nieuws. DE „TOUR DE FRANCE" IN HET STADION. Zeventien etappen-winnaars aan den start. PAPA DESGRANGES OVER DEN „PETIT TOUR DE FRANCE". Een onderhoud met den stichter en den winnaar van den Tour. Een andere Groote Wereld- Omwenteling n school hebben betreden. De oorzaak ligt kennelijk in de gemoedelijkheid, waar mee men op de kweekscholen aan de eigen leerlingen bevoegdheden uitreikt. De toestand is deze, dat nu tal van menschen met de onderwijzereacte rond- Joopen, die met hun huidige gebrekkige taalbeheersching geen spoor van een kans zouden hebben gemaakt op de toe latingsexamen van 14- en 15-jarigen voor de kweekscholen van twintig jaar geleden. En nu bedenke men vooral, dat Neder- landsch onder alle omstandigheden hoofdvak blijft voor de lagere 6chool-... Het zijn trouwens niet enkel de exa mens lager onderwijs, die dit beeld van trieste verwording vertoonen. Ik kreeg van een andere onderwijs-autoriteit een verslag van een examen voor onderwij zeres bij het voorbereidend onderwijs, dat mij den indruk gaf, dat althans in bepaalde deelen van het land dit examen heelemaal tot dienstmeisjespeil is afgezakt. Ik herinner me speciaal de weergave van een examen aardrijkskun de, die mij de opmerking ontlokte: „Daar zouden wij in onze goeie dagen nog het loffelijk ontslag voor de lagere school niet op gegeven hebben." SYNODE CHR. GEREF. KERK. Gister is te Zwolle de zitting der drie- jaarlijksche generale synode van de chr. geref. kerk begonnen. Om half elf opende ds. De Bruyne uit Zwolle de synode namens de roepende gemeente. In zijn openingsrede herin nerde hij o.a. aan het eeuwfeest der af scheiding, dat dit jaar wordt gevierd. Van de agenda-punten noemde spr. een brief van de gen. synode der geref. ker ken om een samenspreking te houden over wat scheidt en verdeelt, alsook of er mogelijkheid van vereeniging is. Ook in 1910 stond de synode voor de beantwoor ding van zulk een gewichtige vraag. Spr. hoopte dat de synode eenzelfde be slissing zou geven als toen. Tot eerste praeses werd gekozen ds. A. H. Hilbers te Groningen. EBN UITLEGGING DER LAGER ONDERWIJSWET. Het bestuur der stichting „Huize Beukenstein" te Laren (Gld.) richtte tot den gemeenteraad van Haaften het ver zoek om op grond van art. 72 der lager onderwijswet de benoodigde gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor de aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmidelen en schoolbehoeften. Bij zijn besluit van 9 Maart 1934 willigde de gemeenteraad dit verzoek in. De Kroon heeft dit raadsbesluit ge schorst, welke maatregel thans gevolgd is door vernietiging van het besluit. Deze beslissing is gegrond op de overweging, dat de stichting Huize Beukenstein tot doel heeft de uitoefening van weldadig heid en dat daarom haar verzoek buiten ieder verband staat met het doel, waar voor de stichting is in het leven geroe pen. Het verzoek moet dus worden be schouwd als te zijn uitgegaan van den onderteekenaar Varossieau persoonlijk en niét door de stichting als rechtsper soon. RUSSISCHE SPIONNAGE IN MANDSJOEKWO ONTDEKT? Volgens een bericht uit Charbin hebben Japansche gendarmes een geheimen, in Rus land gefabriceerden zender in beslag geno men in een Chineesche apotheek in Kiamoes- zo aan de Soengari. Vier radiotelegrafisten zijn gearresteerd, die bekend zouden hebben, berichten over Japansche troepenbewegingen op bevel van den Russischen generalen staf van het Oostelijke leger verzameld te heb ben en te hebben doorgegeven naar Michailo- Semenowsk aan de Amoer. In officieele Japansche kringen verklaart men, dat hiermede een wijdvertakte Russi sche spionnage-organisatie in Mandsjoekwo ontdekt is. JAPANSCHE NOTA AAN RUSLAND. Inzake de arrestatie van spoor wegambtenaren. In verband met de arrestatie van eenige ambtenaren van den Noordmandsjoerij- schen Spoorweg, heeft de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Hirota, gister een nota doen toekomen aan den Rus sischen ambassadeur Yoereneff. Hij ver klaart daarin met nadruk, dat er geen enkel verband bestaat tusschen deze door de Mandsjoerijsche autoriteiten verrichte ar restatie en de schorsing der onderhande lingen over genoemden spoorweg. Verder wordt in de nota gezegd, dat de Jaipansche regeering het van groet belang acht te weten, door wie de treinaanslagen worden georganiseerd. Hirota wijst er op, dat de aanslagen beperkt blijven tot den oostenlijken tak van den spoorweg, dat slechts aanslagen zijn gepleegd op treinen, die militaire goederen vervoerden en dat de slachtoffers voor het overgroote deel Mandsjoereezen of Japanners zijn. De aan slagen verschillen geheel van gewone trein aanslagen. De meeste dergenen, die gearres teerd zijn, zijn lid van een of andere illega le organisatie, die ten doel heeft, den vrede en de orde in Mandsjoekwo te verstoren Hirota verklaart, dat hij derhalve de con clusie moet trekken, dat eenige Sovjet-bur gers bij de aanslagen betrokken zijn. Maandag zijn bij de wanordelijk heden te Havanna 8 personen gewond. In den loop van den middag hebben 50 telefoonbedienden, die in staking waren gegaan, een aanval gedaan op de kan toren der telefoonmaatschappijen Werkwillige bedienden boden gewapen- den tegenstand en gedurende een uur werd over en weer geschoten, hetgeen slechts eindigde, toen militairen het gebouw bezetten Ook in andere deelen van de stad was de overheid gedwongen bij verschillen de relletjes van minder ernstigen om vang in te grijpen. Studenten van de universiteit van Havanna hebben de geleidingsdraden van de tram doorge sneden, met het gevolg, dat de tram- dienst gedeeltelijk werd ontwricht. De ambtenaren van vier regeeringsdepar- temenften, die Maandag in staking wa ren gegaan, hebben het werk ook giste ren niet hervat, doch deze dag werd verklaard tot militairen feestdag ter viering van het succesvolle optreden der leger-officieren op 4 September van het vorige jaar. Terwijl Maandagavond nog in verschillende deelen van de stad een 30-tal bommen tot ontploffing zijn gebracht, was de toestand gisteren uiterlijk rustig, hoewel er een gespan nen atmosfeer heerscht, welke in regee- ringskringen onrust veroorzaakt. In Highgate in het Noorden van Lon den is het Dinsdag na een fascistenver gadering tot een botsing gekomen tus schen zwarthemden en jonklieden, die vuurwerk onder de menigte wierpen. Drie fascisten werden gewend. Politie- versterking verhinderde verdere botsin gen. Hedenmorgen zijn 11000 man tram personeel, autobus en vrouwelijke con ducteurs te Tokio in staking gegaan uit protest tegen de voorgestelde reorgani satie van den tramdienst. Van de 11000 arbeiders bij tram- en autobusdiensten hebben slechts 50 geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. Tot dusverre hebben de stakers een vastberaden h >u- ding gehandhaafd, doch het gemeente bestuur heeft reeds 1500 man uit andere gemeentebedrijven tezamen met een aantal volontairs opgeroepen, met be hulp van welke de tram- en autobus diensten in stand worden gehouden Weliswaar zijn eenige zij het ook niet ernstige verkeersongelukken ontstaan. Hedenmiddag om 12 uur liepen 469 tram en 603 autobussen, hetgeen voor beide vervoermiddelen meer is dan het gemiddelde. De bonden staan tegenover het reorganisatieplan der gemeente niet sympathiek, doch aan den anderen kant is ook de houding van het publiek tegenover de 6takers niet uitgesproken sympathiek. Men acht het waarschijn lijk, dat het conflict aan gedwongen arbitrage zal worden onderworpen. Automobilisme. DE K.N.A.C. VEILIGHEIDSLAAN TE HAARLEM. Zeer bevredigende resultaten. IX- Spanjaardslaan te Haarlem is weer teruggevallen in de rust, waaruit ze plotse ling door het bezoek van de „K. N. A. C - veiligheidslaan" was opgeschrikt. Dat het bezoek een groote drukte gaf, blijkt ons uit de toegezonden statistiek, waaruit om valt op te maken, dat er in totaal 2398 keuringen plaats vonden. Over de opkomst van de automobilisten valt dus in geenen deelte te klagen, evenmin als over het gehalte van de ter keuring ge komen automobielen. Haarlem staat met 37,37 pet. ir^ens goedgekeurde wagens als nummer drie op de ranglijst van 20 steden, welke ïeeds bezoek van de K. N. A, C.-laan ontvingen. Eigenlijk hadden wij ook niet anders verwacht, gezien het feit, dat de Haarlemsche politie op het gebied van veilig verkeer zooveel en zoo nuttig werk ver richt. 602 wagens konden onmiddellijk den wimpel hijschen, 1009 werden er afgekeurd. Hiervan kwamen er 787 terug, zoodat ten slotte 86,22 pet. van alle ter keuring ver schenen automobielen kon worden goedge keurd. De K- N. A. C. trekt nu weer verder met den grooten oranje-wagen, waarmede de tournée wordt ondernomen en is onderweg naar Amersfoort, waar van 5/m 8 September in de Prins Frederiklaan de gelegenheid zal bestaan om auto's gratis op veiligheid te doen onderzoeken. Voetbal. (Vervolg.) Het tweede gedeelte van de vergadering werd met een vlug tempo ingezet. Punt 9: „Vaststelling contributie leden", ging zonder meer onder den hamer door, doch de tweede aanval„Reglementswijziging ingediend door de scheidsrechterscommissie", verwekte heel wat discussie. De heer Brussel gaf een uiteenzetting, waaruit bleek, dat de heeren arbiters als buitengewone leden worden be schouwd, wel ter vergadering het recht van debat hebben, doch geen stem kunnen uit brengen. Eenige langdradige discussies volgden, die weinig perspectief inhielden. Opnieuw verde digde de heer Brussel het standpunt der scheidsrechters-commissie Verschillende ver- teenwoordigers voerden hierover het woord, totdat men met een stemming als eindresul taat kwam. Het aantal voorstemmers kwam op 121 en tegen 79, terwijl tevens enkele stemmen blanco werden uitgebracht. Het voorstel werd dus niet aangenomen, daar re glementair een 2/3 meerderheid vereischt wordt. Een verrassing volgde en niet in het minst voor den heer Brussel, die even op een zeer handige wenk van het eere-lid Jan Hoorn, de zaal verliet. Dit was juist vol doende tijd voor den voorzitter, de vergade ring voor te stellen bedoelden functionnaris in verband met zijn buitengewone ver dienste ten aanzien van den bond tot «ere lid te benoemen. De heer Brussel die onder applaus op nieuw de zaal binnenkwam nam deze on derscheiding in ontvangst en dankte met eenige zeer passende woorden. Als secreta ris-penningmeester-competitieleider, had hij zeer veel werk verricht, doch hij had dit steeds met liefde en in het zuivere belang van den bond gedaan. Vervolgens had Z.F.C. met een welgekozen toespraak van den voorzitter, den Rauchbe- ker in ontvangst te nemen en kon K.V.V. voor goed beslag leggen op het Gouden Kruis. Voor de rondvraag gaven zich een dertien tal vereenigingen op, waarin vooral de letter C een belangrijke rol speelde. Z.F.C. bood excuses aan in verband met haar afwezigheid op den adspirantendag en hoopte een volgend jaar wederom acte de présence te gevenhad het nog over een pro test, dat eigenlijk geen protest was en gaf tot slot te kennen, dat men bijna tot het instel len van een eigen clubblad was overgegaan, iets, wat stellig het „Algemeen Sportblad'' niet ten goede zou zijn gekomen. Vooral het laatste gaf den voorzitter voldoende aan leiding, om op beter en gretiger gebruik aan te dringen. H.R.C. had het over een in het „Noor den" gevestigde scheidsrechtersvereeniging, die aanvankelijk door het bondsbestuur er kent werd, doch die erkenning thans niet meer geniet. Deze vereeniging drong aan op toelating van de vereeniging „Watervo gels" tot de eerste klasse N.H.V.B., zulks in het belang van de voetbalsport te Den Hel der. Bedoelde vereeniging zou in een beslis singswedstrijd tegen Heldersche Boys ge struikeld zijn. Ook zag men gaarne, dat be slissingswedstrijden van vereenigingen bij den N.H.V.B. aangesloten, niet buiten dit ge bied gehouden zouden worden. De voorzitter antwoordde, dat bedoelde scheidsrechters-commissie niet meer werd erkend, in verband met zeer weinig samen werking ten aanzien van schoolvoetbal-wed- strijden. De toelating van de vereeniging „Watervogels" zou het bestuur alsnog in overweging nemen. Ook het bondsbestuur zag gaarne beslissingswedstrijden in eigen omgeving gespeeld, temeer, daar vele aan gesloten vereenigingen over een zeer goede terreinaccomodatie beschikken. K.F.C. noemde het spelen in fabrieks-elf- tallen, waarbij tevens zou blijken dat men wel tegen vereenigingen in den Arbeiders Sportbond speelde. Deze vereeniging zag gaarne den aanvang van de competitie ge steld op 23 Sept. e.k. De voorzitter gaf te kennen, dat het regle mentair ontoelaatbaar is tegen niet-erkende vereenigingen of bonden te spelen, zoodat straftoediening zou kunnen volgen. Zeer waarschijnlijk zou de competitie op reeds eer der genoemden datum kunnen aanvangen. Bergen maakte een bemerking op de ter- reinhoedanigheden tijdens den adspiranten dag, wat tot enkele ongevallen gevolg zou hebben gehad. Deze bemerking werd voor kennisgeving genoteerd. Uitgeest had het over de recette van den Rauchbeker, die op haar terrein werd ver speeld en waarvan men het toekomende deel nog niet had ontvangen. De voorzitter gaf te kennen dat dit alsnog zou geschieden, doch „Uitgeest" was in de afwerking zelf iets te kort geschoten. Q.S.C. herdacht eenige ontvallen spelers en bracht dank aan den voorzitter voor deel neming. Woorden van dank werden gericht aan het adres van mevr. Brussel, voor haar vele en goede werk, terwijl men het vervol gens over de scheidsrechtersdeclaraties kreeg. Ook werd het afloopende contract van de federatie in verband met de promotie- degradatie vanuit den erkenden bond be sproken, terwijl nog een poging om de „strafrechtpleging" los van het bestuur te maken, gedaan werd. Omtrent het afloopende contract per 1 Januari a.s. kon de voorzitter nog geen be slissing mededeelen, doch men verwacht wel een mindere promotie uit den erkenden bond. O.F.C. noemde het minder gunstige optre den van een arbiter tijdens een door haar elftallen gespeelden wedstrijd. Ten dien aan zien zou door den bond geen voldoende straf zijn toegepast. B.K.C. stelde vragen omtrent de dispensa tie van adspiranten, waarbij de voorzitter te kennen gaf, dat voor adspiranten van 16 jaar geen dispensatie wordt verleend, ter wijl 11-jarige leden dan alleen mogen spe len, indien zij een doktersverklaring kunnen overleggen en in het loopende seizoen den leeftijd van 12 jaar bereiken. De bekendmaking van het programma zooals dit in den K N.V.B. geschiedt le verde vele moeilijkheden op. Texel bracht een boetegeval naar voren, waaruit bleek, dat de Eilanders tot op heden nog steeds benadeeld zijn geworden. Ook werd gesproken over de ondoenlijkheid van een vereeniging met 16 elftallen, die slechts over één speelveld beschikt, waardoor de la gere elftallers van „Texel" nog al gedupeerd zijn geworden. Deze kwesties werden even eens beantwoord. W.F.C. had het ook al over de declaraties en dacht een gunstige oplossing te hebben gevonden, door dadelijk na afloop van den wedstrijd met de arbiters te kunnen afreke nen. Ook deze meening werd als ongunstig beschouwd en zal vele moeilijkheden met zich brengen. Nieuwe Niedorp wilde een vluggere ver schijning van het „Algemeen Sportblad", wat onuitvoerbaar is. Heldersche Boys bracht het aanstellen van nieuwe scheidsrechters ter tafel en zag gaar ne een bepaalden proeftijd gesteld; ook drong deze vereeniging op toelating van de vereeniging „Watervogels" aan. Tegenover het idee „proeftijd" stond de voorzitter niet onsympathiek, doch hij zag ook gaarne wat meer medewerking van de geleiders, waar door het prestige van den arbiter niet zou kunnen worden geschaad. Schoorl stelde de vraag, hoelang de dis- pensatieduur van een speler van de eene naar de andere vereeniging eigenlijk is. De voor zitter gaf te kennen, dat ten dien aangaande de bepalingen „Valkema" bestaan. Komt er wel eens stagnatie in een overschrijvings- geval, dan ligt dit vaak in het onvolledige invullen van een dispensatie-formulier. Vooral de vraag: „Wanneer heeft u voor net laatst gespeeld?" wordt door velen ge heel of gedeeltelijk verwaarloosd, terwijl bij een kwestie van verhuizing vaak het verhuis- biljet achterVege blijft, Nog werden enkele dingen besproken en gaf de voorzitter een toelichting omtrent een propaganda-middel betreffende het voetbal spel, waarna om kwart over vier de vergade ring werd gesloten. Het September-nummer van het Alcmaria- Nieuws luidt vanzelfsprekend het nieuwe seizoen in. Allereerst heeft de redache- secretaris Bram Elte een opwekkend artikel geschreven „IX weg vooruit waarin hij de spelers aanspoort, zich in het komende seizoen tot het uiterste te geven, opdat Alc- maria blijft een sterke, gevreesde tweede De consul van den K N. V. B. in Alk maar, de heer Slinkert, wensebt de wrt- hemden in het naderende seizoen succes in den strijd en verder zijn er de Antwerpscne brief van Sylvain Bartin er, de Overpijnzffligen van een kluizenaar van Menvad Kahn. Het nummer bevat verder overzichtjes en verslagjes van verschillende bestuurs.eden en andere belangrijke personen en tenslotte de voorloopige samenstelling der vele elf tallen. Bridge. DE BRIDGEWEDSTRIJD TE OTERLEEK. Maandagavond werd in café Kamsteeg de laatste van een serie bridgewedstrijden ge houden. Eerst werd een afvalwedstrijd ge speeld, waardoor de overige paren in de finale werden geplaatst. E>eze bestond uit 4 tafels, terwijl de deelnemers reeds allen „in de prijzen" zaten. De uitslag was: On even: 1. P. Köhne en mevr. Kramer Glijnis Kistenmaker, 2. de heeren P. Slot en C. Boeder Jr., 3. mevr. KorverKwantes en de heer O. de Vries, 4. de heer en mevr. Hillebr. Bruin. Even lijn: 1. de heer H. Davelaar en mevr. MulderBlom, 2. de heeren J. Heinis en H. de Vries, 3. de heeren Witteveen en Zwaan, 4. mevr. Witteveen en mej. A. K. Witteveen. Door ziekte was er eenige wijziging in de samenstelling der koppels ontstaan. De prijzen werden door dr. Heringa met een hartelijk speechje uitgereikt, waarna door den heer S. Heringa, die als nestor aan den wedstrijd had deelgenomen, hulde werd gebracht aan de organisators van d-ze avonden. Wielrennen. Dat met de zestien Tour-de-France-renners die morgenavond in het Stadion zullen star ten, een aantal beroemdheden in ons land komt, is van algemeene bekendheid. Minder bekend zal echter zijn, dat onder hen niet minder dan 17 etappen-winnaars schuilen. De beide Franschen, Speicher en Lapibie, na men ieder niet minder dan vijf etappen voor hun rekening. Vietto won er vier, Magne twee en Martano één. Hieruit zou een over wegende meerderheid van de Franschen blijken, zooals trouwens ook in den echten „Tour" gebleken is. Maar dat was in Frank rijk enFrankrijk is geen Stadion, zoo dat wij maar zeggen willen, dat in dit op zicht uit bovenstaande gegevens geenerlei conclusie voor den strijd van morgenavond te trekken valt. Inmiddels is thans vast komen te staan, dat Pola, de amateur-wereldkampioen sprint, naar Amsterdam zal komen. Daarom trent bestond n.1. tot gisteren nog eenige twijfel, want, hoewel de Stadion-directie met Pola en den Italiaanschen Wielerbond over eengekomen was, dat de wereldkampioen zou komen, was men daarop toch niet eerder gerust dan toen gisteren de officieele tele grafische bevestiging uit Rome binnenkwam. Pola schijnt n.1. niet bijster gebrand te zijn op deze „revanche" en zeker had hij, zooals trouwens ook in de bedoeling lag, liever de eerste ontmoeting met van Vliet in Italië ge had. Nu daarvan echter niets gekomen is, wordt de wedstrijd van morgenavond er des te interessanter om, daar Amsterdam van deze revanche thans de „primeur" heeft. Voorts is van Karei Kaers de definitieve be vestiging ontvangen, dat hij morgenavond zal starten. Kaers is p.1. momenteel in mili tairen dienst en er bestonden tegen een „bui- tenlandsch verlof" van de zijde der militaire autoriteiten nogal eenige bezwaren. Dat men hem dit verlof thans toch toegestaan heeft, bewijst wel. hoe belangrijk men dezen wedstrijd ook in België acht. Zooals men weet zullen Kaers en Magne gehuldigd worden als wereldkampioen op den weg en winnaar van den Tour de Fran- ce 1934. Daarbij komt thans nog een derde: de Duitscher Geyer, die j.1. Zaterdag de Ronde van Zwitserland als winnaar be ëindigde. Henri Desgranges, de „geestelijke vader" van den grooten officieelen „Tour de Fran- ce" keek verwonderd op, toen hij hoorde van de plannen die de Stadion-directie had, om in Amsterdam een „miniatuur Tour de Fran- ce" te organiseeren. En papa Desgrange zooals hij meestal door de wegrenners wordt genoemd toonde zich aanvankelijk allesbe halve ingenomen met 't feit, dat men onge vraagd gebruik had gemaakt van zijn schep ping, van zijn werk en plannen, die hij in den loop der jaren dat de Ronde van Frank rijk nu al verreden wordt, met al zijn energie heeft uitgewerkt. „Ik weiger beslist mijn toestemming te verleenen om zoo maar van mijn levenswerk gebruik te maken", waren de eerste woorden van den grooten kenner van de wegrensport. En er zijn dan ook heel wat woorden voor noodig geweest, om Henri Desgrange tot andere gedachten te brengen. Maar wij heb ben het dan toch zoo ver gekregen, dat Des grange ons toestond hem iets naders van de „imitatie Tour de France" te vertellen. En naarmate ons verhaal vorderde werd de be langstelling van den schepper der groote Ronde grooter en tenslotte toonde hij zich er zelfs buitengewoon enthousiast voor. „Hoe ter hemel is iemand toch op het ori- Sluit U aan bij het groote Tuxedo leger. Wordt een Tuxedoistl Nu! Groote om- wentelingen vonden plaats in vele landen, maar de wereldomvattende Tuxedol beweging zal grooter zijn dan adel voorgaande. Spreekt met Uw vrienden over deze belangrijke kwestie. Leve de Tuxedo'sl Hoeral Hoera I Hoeral gineele idee gekomen om mijn grooten we* wedstrijd op een baan te imiteeren" ri?n Desgrange verwonderd uit, toen wi'i verhaal hadden beëindigd. J ons „Bestaat er in Nederland dan ook werk* lijk zulk een enorme belangstelling voor den Tour de France, waarin zelfs nog nooit eer Hollander heeft meegereden, dat zelfs alle» de naam „Tour de France" als trekpleister voor duizenden kan dienen?" Wij verzekerden Desgrange, dat inderdaad de Tour de France de wielersportenthousih* ten in Nederland bijna een maand lang even" zeer bezig houdt als zijn eigen landgenooten in Frankrijk. n „En overigens", gingen wij voort Dn„ derdagavond komen de menschen heusch niet alleen voor den naam „Tour de France" maar ook en misschien wel in hoofdzaak voor namen als Magne, SpeicheT, Lapebie. Felicien, Vervaecke, Martano, Vietto en tal van andere sterren, van wie in de maand Juli tijdens den echten Tour de France zulk een enormen glans is uitgegaan". Nu kende de verbazing van Desgrange schier geen grenzen r eer „Heeft de Stadion-directie het klaar ge- speeld om al deze kanonnen naar Amsterdam te krijgen? Dat is ongelooflijk, maar.... 4 moet er dadelijk aan toevoegen, dat ik daar bewondering voor heb. Dat wordt een wed- srijd, die met recht den naam Tour de Fran ce mag dragen. Dat wordt een imitatie, die af isop één ding na!" „En dat is?" vroeg wij nieuwsgierig, om maar spoedig te weten te komen wat aan de organisatie in het Stadion nog kon ontbre ken. „Dat is, dat jullie verzuimd hebben mij te vragen om destrafpunten te komen uit. deelendan had het ook voor de renners zelf „net echt" geweest, vervolgde Desgrange lachend. „Maar het had misschien nog voor iets anders ook goed geweest, wanneer u in Am sterdam aanwezig zou kunnen zijn", gingen wij op zijn thema voort, „want in Amster. dam rijden ook onze Hollandsche wegren ners als Van Oers, Valentijn, Van der Ruit, Bogaert, e.a., de menschen, die blijkbaar bij u maar geen goed kunnen doen, want nof nooit heeft er ook maar één een kans in 4 Groote Ronde gehad. En 't zou misschien w meening omtrent hen kunnen beïnvloed», wanneer u de Hollanders eens tegen 4e eerste „reuzen van den weg" aan het werk kon zien". „Ik geloof", antwoordde Desgrange een weinig geïrriteerd, dat men in Holland de meening is toegedaan, dat ik voor de Hol landsche wegrenners geen oog heb. En dat is toch heusch niet zoo. Alle wegrenners in Europa hebben altijd mijn aandacht en wanneer ik hen geschikt acht, dan engageer ik hen ook, al komen ze uit het kleinste land je. Maar, ging Henri Desgrange met een verdachte schittering in zijn oogen verder, „om daarvoor express de reis naar Amster dam te maken, lil kt mij wel wat te riskant, want wie garandeert mij of zij wel zullen starten Er stonden wel eens meer Hollandsche wegrenners ingeschreven voor een belangrij ken wegwedstrijd en dan zijn zij toch niet verschenen Deze onaangename kwestie nam voor ons een even plotseling als welkom einde, door dat juist op dat oogenblik Antonin Magne, de winnaar van den Tour 1934 het bureau van 1'Auto, van welk sportblad Desgrange directeur is, kwam binnenstappen. En deze gelegenheid leek ons buitengewoon gunstig om den grooten „Tonin" eens zijn meening over den miniatuur Tour de France te vra gen. „Ik schrok eerlijk gezegd, toen ik de uit- noodiging voor den Hollandschen Tour de France ontving", begon hij lachend. „Want één wedstrijd van 4500 K.M. per jaar is meer dan genoeg en voor geen geld krijgt men mij voor een tweede van mijn boerderij vandaan. Maar aan dat origineele idee van de Amsterdammers wil ik met plezier mee werken en aan mij zal het niet liggen wan neer er niet voldoende strijd is. Wanneer Martano ook een beetje wil, en daar ben j» zeker van, dan zullen wij er een Tour de France-tje van maken waar de heer Dö' grange van zal watertanden. Vooral het ien, dat zoo een groot aantal wegrenners van den bovensten plank deelnemen, maakt voor ons zelf ook den strijd veel aantrekkelijker. 0 kunt de Amsterdammers er van verzekeren dat wij allen den strijd serieus zullen opvat ten en dat wij tot het uiterste zullen veen- ten om de eerste plaats te bezetten. Slem» een bezwaar heb ik tegen de organisator® en wel, dat zij blijkbaar nog veel strenger zijn dan Henri Desgrange, want u moet m maar eens één etappenwedstrijd opnoem®» waarbij men niet een rustdag krijgt. Donuor- dag zullen wij 24 etappes achtereen moete rijden, zonder een enkelen rustdag! Wanneer de Amsterdammers dan werkelijk een wed strijd willen hebben, die zooveel op 0 „Tour" gelijkt, lascht dan ook vier r",S\> gen in, aan hebben wij ook gelegenheid n derland eens een eindje rond te fietsen Wij hebben Magne op denzelfden seri zen toon als waarop hij sprak geantwoo dat wij zouden traenten den heer van te Berg te bewegen de renners rustdagen t staan en namen daarna afscheid van 1 Magne en Henri Desgrange, die de 5ta directie een even groote belangstelling Stadion gunde als zijn „Ronde" langs weg heeft gehad. rw- „Met belangstelling" zoo b^lo°* m0et. granges, „zie ik het experiment ujt Misschien valt er voor npj zelfs nog w« te leeren

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8