DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I Bagetiiksch Het partijcongres der Duitsche Nat. socialisten. ^Buitenland, No. 210 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Donderdag 6 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang De redevoering van den rijksleider. De proclamatie van hitier. Waf vandaag de aandacht trekt. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Zooals wij gisteren reeds meldden, is het partijcongres der N.S.D.A.P., dat op het oogenblik te Neurenberg wordt gehouden, Woensdag geopend met een proclamatie van Adolf Hitler, in welke proclamatie Hitler het verschil tusschen dezen zesden partijdag en den eersten, 11 jaar geleden te München gehouden, schetste. Hitler neeft echter meer gedaan, dan deze proclamatie uitvaardigen. Hij heeft op het congres een lange rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: „De natuur houdt er van, lange perioden van rustige ontwikkeling af te wisselen door een tijdperk van vulcanische onrust en stormachtige omwentelingen. Ons heeft het lot toegedacht, te leven in het midden of aan het einde van een dergelijke omwente ling. In den jongsten chaos van sterven en vergaan heeft ons volk een zware slag ge troffen, de zwaarste sedert zijn intrede in de wereldgeschiedenis. Duitschland heeft ge staan in het middelpunt van de crisis der laatste 150 jaar en toen in November 1918 de Marxistische stoot ook ons volk trof, was zijn vallen of standhouden beslissend voor «en wereldontwikkeling van ongekende af metingen. Slechts het onverstand van gees telijke dwergen kan zich inbeelden, dat het Bolsjewistisch worden van Duitschland voor de rest van de wereld geen groote betee- kenis zou hebben gehad. Maar ook ditmaal is Duitschland de golfbreker geweest van een vloed, die Europa met zijn welvaart en cultuur onder zich zou hebben begraven. De nationaal-socialistische revolutie heeft het nationale bestaan voor de toekomst ver zekerd en de dreigende verschijnselen van vernietiging overweldigd en uitgeroeid. Daarmee wordt voor ons volk de periode van chaotische verwarring afgesloten en een nieuwe, zegenrijke opbouw ingeleid. De nationale revolutie is geen toevallige omstandigheid geweest. De strijd om de macht in den staat, de laatste phase van de worsteling en de definitieve overwinning, zij moesten onvermijdelijk komen, als het natuurlijke verloop van een goed gewaar deerde en goedgeleide procedure. Het was een juist inzicht en een helder overleg, die noodig waren om de voorwaarden te schep pen voor het plaatsvinden van een nationale verheffing in enkele maanden. Het uitgangs punt voor dit inzicht lag in een nauwkeurige analyse van de samenstelling van ons volk. Het is de gedachte van de organisatie van den aangeboren aanleg. De Nat.-Soc. revolutie zou(nooit gelukt zijn als niet een wereldbeschouwing aan haar ten grondslag lag. Sedert bij de nationale verscheurdheid der volken ook de geestelijke verwarring kwam, is ook de uiting der cultuur verworven en verscheurd. Als het nationaal-socialisme op bepaalde gebieden van het leven zoo snel tot resultaten heeft kunnen komen, dan is de oorzaak daarvan, dat het betrekkelijk gemak kelijk was, de verschillende stroomingen in ons volk na te speuren en te ordenen Het is echter oneindig moeilijk, een dergelijk me thodisch onderzoek uit te voeren op het ge bied, waar de gezamenlijke uiting van net cultureele leven niet kan worden toegeschre ven aan een enkelen gefaalden rassenkern. En toch zal, evenwijdig met de versmelting der raskern tot een enkel volk ook op deze gebieden een verbinding tot stand komen. Als wij willen spreken van een ernstige taak bij het bevorderen van de cultuur, dan moeten wij allereerst dat verzorgen, wat reeds vroeger de beste uiting van ons wezen was of wat althans historisch niet uit ons volk weg te denken is. Dit respect voor het verleden beteekent niet in alle details een identificatie met dat verleden. Het blijft in de kunst beslissend, dat een volk zich bedient van de uitstraling van zijn eigen erfelijk goed en niet van die van een vreemd goed. Het is daarom onjuist, bij den opbouw van een nieuwe cultuur elementen te nemen, die eens kunstmatig zijn ingevoerd, maar niet in het eigen volk verankerd lig- gen. Het is daarom ook begrijpelijk, dat den waarachtigen kunstenaar de werken van verwante volkeren nader liggen dan de pro ducten van een vreemde infectie in het eigen volk. Volken komen en vergaan, maar de groote rasstammen blijven. Hitler's proclamatie. Men ziet uit bovenstaande beknopte weer gave, wat Hitler te vertellen had en nuchter beschouwd, is dat deze keer niet zoo heel veel geweest. Van meer belang is o.i. de procla matie, waarvan wij gisteren reeds melding maakten en er toen een gedeelte van opna men. In die proclamatie sprak Hitler o.m. nog het volgende, dat wel interessant is om het te lezen: Het zenuwachtige tijdperk van de 19e eeuw is bij ons definitief afgesloten. In de eerste duizend jaar zal er in Duitschland geen revolutie meer plaats vinden. Op hei gebied der buitenlandsche politiek hebben wij op de meest plechtige wijze voor de ge heele wereld de beginselen geproclameerd, volgens welke de Duitsche natie zonder haat en wraakzucht vrede en vriendschap zoekt ook met diegenen, die nog vijftien jaar ge leden als vijanden tegenover ons stonden. Bewust van de noodzakelijke gevolgen, die een nieuwe oorlog in Europa zou hebben en die slechts tot den communistischen chaos zouden kunnen leiden, hebben wij alles ge daan wat mogelijk was ter verbetering der betrekkinge-1 met de andere landen. Als onze eeuwige oproep zoo vaak zonder ant woord is gebleven, dan weten wij, dat het niet de volken zijn, die strijd en oorlog wen- schen maar kleine cliques van internationale ophitsers, wier belang het is oorlogen te maken, aan oorlogen te verdienen, maar nooit in oorlogen mee te vechten. Op het gebied der binnenlandsche politiek was de zwaarste taak die der reorganisatie van de partij en haar geledingen, alsmede haar zuivering van elementen, die niet waardig waren haar naam te dragen. Ieder leider heeft te erkennen, dat hij als natio- naal-socialist zijn volk moet geven, wat hij met recht zelf van het volk verwachten kan. Naast deze ononderbroken arbeid aan de verbetering van onze eigen beweging staat het werk van de verbetering van onzen staat. De opbouw van het rijk tot een sterke een heid heeft waarlijk historische vorderingen gemaakt. En daarbij hebben wij niet de vroegere landen meergedrukt tot miskende provinciën, maar ze ontwikkeld met de hoog ste graad van nationaal-socialistische zorg vuldigheid. Een saneeringswerk van reus achtige afmetingen is begonnen en de landen en gemeenten, die financieel voor de ruine stonden, zijn in vele gevallen gered. Want wij willen geen verarmde provinciën, maar bloeiende gouwen van het Duitsche Rijk. In evenwijdig met de beveiliging van het staats gezag gaat onze strijd voor het gezag van een nationaal-socialistische rechtszekerheid De proclamatie eindigde met de volgende „belofte": De taak van het volgende jaar zal zijn: het voortgaan met de inwendige ordening der partij en haar geledingen. Wij zullen een nieuwe campagne beginnen om de volks- genooten te winnen, die naar het bloed tot ons behooren en wellicht slecnts door ver blinding of onwetendheid nog niet den weg naar de beweging hebben gevonden. Wij zullen alles doen om het geloof en het ver trouwen van ons volk steeds hechter te ma ken. En wij zullen de volharding stimulee- ren, die noodig is voor het succes. Het nageslacht zal eens van ons zeggen: Nooit was de Duitsche natie sterker en nooit was haar toekomst meer verzekerd dan in den tijd, toen het oude heilsteeken der Germaansche volken, in Duitschland ver nieuwd, het symbool van het Derde Rijk werd. Leve het Duitsche volk", leve de nationaal- socialistische partij en ons rijk! DE GROOTE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA. Te Washington acht men den toestand in verband met de staking zeer gespan nen in vijftien staten. Ofschoon er wei nig bloed heeft gevloeid, worden uit ver schillende centra daden van sabotage en gebruikmaking van traanverwekkende gassen gemeld. Het aantal 6takers in de katoenspin nerijen werd eergisteren van neutrale zijde geschat op 207.000 van de 650.000 arbeiders, maar was gisteren geklommen tot zoowat 250.000. Dat was voor een deel een gevolg van geweldplegingen en van sabotage. Een aantal werkgevers heeft vrijwil lig de spinnerijen gesloten om hun ar beiders en hun fabrieken niet aan mis handeling of plundering bloot te stellen. De vakbondleider Gorman en diens medestanders verdubbelen hun pogin gen, om tegen het eind van de week be reikt te hebben, dat de staking vol komen is. De tijding, dat president Roosevelt een commissie van bemiddelaars zal benoe men, heeft bij de stakingsleiders opwin ding teweeggebracht. Geen van de sta kingsleiders heeft precies willen zeggen, wat de houding zal zijn van de vakbon den voor het geval, dat er zou worden voorgesteld, de staking voorloopig te eindigen, in afwachting van bemidde ling; maar het stakingscomité heeft we te verstaan gegeven .dat het zoover zal gaan als maar mogelijk is, om tegemoet te komen aan de wenschen van Roose- velt. 301.000 stakers. Volgens een gisteren gepubliceerde statistiek hebben 301000 stakers het werk neergelegd. Te Paterson (New Jersey) zijn 20.000 arbeiders uit de kunstzijde-industrie tot staking overgegaan. De gisteren voorgekomen ongeregeld heden waren zonder samenhang, maar de overheid vreest, dat de daden van geweld tengevolge van de ophitsing der extremistische elementen zullen toene men, wanneer de spinnerijen niet alge meen sluiten. Sloan, een der groote spinners, heeft gezegd, dat de werkgevers iedere door Roosevelt benoemde commissie met het grootste respect zullen begroeten. Te Trion. In de straten van Trion wordt met tusschenpoozen geschoten; er is een man aan zijn wonden bezweken; twee menschen verkeeren in levensgevaar. Kansen. Rekening houdend met de volkomen uiteenloopende berichten, die door de bij de staking geïnteresseerde partijen over den toestand worden meegedeeld, zou het voorbarig zijn eenige conclusie te trekken t.a.v. het resultaat van Roose- velt's stap. Het ziet er naar uit, of de vakvereenigingsbesturen door het be trekkelijk geringe aanbal arbeiders, ie weigerden zich bij de stakers aan te sluiten, moed hebben geschept. Daaren tegen is het nauwelijks mogelijk vast te stellen in hoeverre textielarbeiders door stakingsposten e. d. geïntimideerd ge worden zijn. Hoe het ook zij, zelfs bij een voor 100 pet. toegepaste staking kan deze weken lang duren, zonder dat ook maar eenige moeilijkheden voor andere industrieën, die op textielgoederen aangewezen zijn, ontstaan. Volgens gister gepubliceerde cijfers bedragen de voorraden van wollen fa brikaten 30 millioen yards, hetgeen waarschijnlijk voldoende is het oogen- blikkelijke verbruik te dekken. De voor raden zijde bedragen 86 millioen yards of wel voorraden voor 3 weken. De positie van de georganiseerde tex tielarbeiders is door het aantal arbeiders die zich niet bij de staking hebben aan gesloten, ongetwijfeld verzwakt. Zoolang de textielstaking een vermeerdering van het aantal werkloozen in het geheele land met zich brengt, vormt zij een groot gevaar voor het herstelprogram van de regeering. Een uitlating van Roosevelt. Gistermiddag werd bekend gemaakt, dat de textielstaking voor 100 pet. ge slaagd is in zes belangrijke districten van Nieuw-Engeland, n.1. in Nw. Bed ford, Fallriver (Massachusetts), Man chester (New Hampsire) Belleninca en Westbrook (Maine). Roosevelt onderhield zich in een con ferentie met correspondenten van dag bladen over par. 7a van de N.R.A. Hij sprak over de toegenomen verantwoor delijkheid van de arbeiders, die met ver sterkte macht, n.1. door de collectiviteit bij de loononderhandelingen kunnen optreden. Hij deelde den journalisten mede, dat het hem verrast had, dat de beginselen, die Engeland sinds 1926 gehandhaafd had en die daar ernstige arbeidsmoei- lijkheden voorkomen hadden, in Ameri ka zulk een sterken tegenstand gewekt hadden. Een regeeringscommissie ingesteld. De door president Roosevelt ingestelde commissie ter bemiddeling het textiel-con- flict bestaat uit den gouverneur John Winastof uit New Hampshire, Marion Smih uit Atlanto en Raimond Ingersoll uit Brooklijn. In de omschrijving van de taak der commissie wordt gezegd, dat deze een onderzoek moet instellen naar het algemeen karakter en den omvang van de klachthen der arbeiders in de textiel- en aanverwante industrieën, verder een onderzoek moet in stellen naar de problemen, waarvoor de werkgevers in genoemde industrieën zich geplaatst zien en vervolgens moet de com missie trachten deze beide met elkaar in overeenstemming te brengen. De commissie kan optreden als een lichaam voor vrijwillige arbitrage, dan wel een persoon of instantie voor deze vrijwil lige arbitrage uitkiezen. DIAMANTHANDELAAR IN ANTWERPEN OVERVALLEN. Een tragische afloop. Nieuwe actualiteit is Dinsdagavond aan de steeds brandende diamantkwestie te Ant werpen gegeven door een aanranding, waar van de 41-jarige Poolsche diamanthande laar Mozes Hirschberg het slachtoffer is geworden en waarbij deze het leven heeft gelaten. Het was, zegt de Tel., in alle bevoegde kringen bekend, dat Hirschberg, niettegen staande de bestaande overeenkomsten om allen Duitschen arbeid te boycotten, nog steeds groote hoeveelheden ruwe diamant in het Duitsche district Ida-Oberstein liet be werken. Dit had hem meermalen reers moei lijkheden bezorgd met de commissie tot be scherming van het Belgische diamantbedrijf Men was zelfs zoover gegaan, dat in de maand Juni van dit jaar aan Hirschberg een belangrijke geldboete van niet minder dan frs. 50.000 was opgelegd. Hij had steeds ge weigerd deze te totalen, weshalve een klacht tegen hem werd ingediend bij de regeering. Een paar weken geleden werd tegen hem een bevel tot uitwijzing uit België uitgevaar digd. Slechts administratieve formaliteiten hadden belet aan dit bevel tot uitwijzing uit voering te geven. Door het systematisch de Duitsche indu strie te bevoordeelen en wel ten nadeele van de in nood verkeerende Antwerpsche dia mantnijverheid, had Hirschberg zich uiter aard vele vijanden gemaakt. Dat hij ten ge volge van zijn houding den een of anderen dag van heethoofden een pak slaag zou op- loopen, zou niemand verwonderen. Trou wens, Hirschberg had zich er reeds over be- klaard, dat hij voortdurend werd bespied en zijn gangen werden nagegaan. Dat hij hier bij echter den dood zou vinden, heeft in alle kringen groote consternatie verwekt. Een noodlottige klap. De heer Hirschberg verliet Dinsdagavond omstreeks acht uur zijn woning aan de Brialmontley en begaf zich door de Simons- straat langs den spoorweg. Op een gegeven oogenblik werd hij echter door twee tot nog toe onbekend gebleven mannen aangespro ken. Een hevige woordenwisseling ontstond, waarbij de beide mannen Hirschberg in wei nig zachte bewoordingen zfjn activiteit met de Duitschers verweten en volgens getuigen o.m. gezegd zouden hebben: „Wij crepeeren hier en je laat nog in Duitschland werken". Ten slotte ontstond een handgemeen, waarbij Hischberg een zoo geduchten klap in het gelaat bekwam, dat hij zijn hoed en zijn gebid verloor. Hij waggelde de straat door, achtervolgd door de twee aanvallers. Een hunner gaf Hischberg vervolgens een duw in den rug, waarop deze met een smak met zijn hoofd tegen een papierbak terecht kwam en roerloos bleef liggen. De aanvallers bleven nog eenige oogen- blikken bij hun slachtoffer staan, doch toen zij zagen dat hij een gapencte wonde aan het hoofd had gekregen, zetten zij het aanstonds op een loopen, ook al uit hooide van het feit, dat zich inmiddels menschen naar het slachtoffer hadden begeven. Wie zijn de daders? Deze personen konden een vrij nauwkeu rige beschrijving van de daders geven, die, naar men aanvankelijk vermoedde, in rela tie stonden met de commissie tot bescher ming van den diamanthandel. Een oogenblik meende men zelfs, dat de daders opzichters zouden zijn, door bedoelde commissie aange steld om z.g. onderkruipers met de Duit schers op te sporen. In verband met dezen overval werden twee oersonen aangehouden, doch daar deze een alibi konden verstrekken, werden zij weer op vrije voeten gesteld. Intusschen werd Hirschberg bij een apothe ker binnengedragen, waar een direct ontbo den geneesheer echter slechts den dood kon constateeren en wel ten gevolge van een schedelfractuur. Uit het officieele medische onderzoek, dat heden werd gehouden, bleek, dat het slachtoffer werd gedood doordat hij al struikelend met zijn hoofd tegen den pa pierbak was terechtgekomen. De aanhouding van de beide aanvallers, die nog even bij hun slachtoffer bleven toe ven toen dit roerloos op den grond uitge strekt, wier uitvoerig signalement bekend is, kan naar de politie meent, ieder oogenblik verwacht worden. Men neemt aan, dat de beide mannen niet de bedoeling hadden Hischberg te dooden, doch hem alleen een pak slaag wilden toedienen. Zooals te begrijpen valt, heeft het voorval aan de diamantbeurs groote opschudding teweeggebracht. Het partijcongres der nazi's; de redevoering en de proclamatie van Hitler (Dag. Overzicht). Lord Devonport overleden. (Bui tenland) De textielstaking in Amerika; reeds meer dan 250 000 stakers. (Bui tenland). Ernstige verkeersongevallen. (Bin nenland.) Begrafenis J. H. Schaper. (Bin nenland.) Roodvonk-epidemie op het eiland Tholen. (Binnenland.) Brand in twee maanden geleden geopende zwembad te Diemen. (Bin nenland.) Op den trein Amsterdam-Alkmaar geschoten. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten}. LORD DEVONPORT. t Op 75-jarigen leeftijd is gisteren op zijn buiten te Colchester lord Devonport overleden, die een der groote suikerim porteurs van Engeland is geweest en van- 1909 tot 1925 voorzitter was van de Lon- densche havenautoriteiten. In deze func tie heeft hij veel gedaan voor uitbrei ding van de dokken te Milwail en We t Ham. In den oorlog was Lord Devonport controleur van de levensmiddelen en commissaris van den aanvoer en distri butie van suiker. Gedurende 18 jaar :s hij liberaal lid van het Lagerhuis ge weest voor het district Devonport en onder het kabinet- Campbell Bannerman nas hij eenigen tijd onder-minister van handel. In 1910 volgde zijn verheffing in den adelstand en in 1917 werd hij burggraaf, bi; welke gelegenheid hij den naam aan nam van het dstrict dat hij zooveel jaren vertegenwoordigd had. HITLER, HESS EN DE NIEUWE EUNCTIES. In de wet, waarmee Hitler de staatsleiding in handen nam na het overlijden van Von Hindenburg, stond de bepaling, dat de leider zelf zijn plaatsvervanger zou benoemen. Deze kwestie schijnt thans definitief te zijn geregeld. Uit welingelichte bron verluidt n.1., dat Rudeolf Hess zai worden benoemd tot algemeen plaatsvervanger van den leider en rijkskanselier. Tijdens den partijdag te Neu renberg, zal dienaangaande nog niets wor den meegedeeld De functie van viee-kanse- lier gelijk deze tot dusverre door von Papen was bekleed, zal worden opgeheven en de plaatsvervanger van den leider zal onder zich vereenigen de functies van vice-kanselier, vice-president en plaatsvervangend leider van de N. S. D. A. P. Er bestaat een mogelijk heid, dat er nog een functie zal worden ge schapen van vice-plaatsvervanger. welke dan door Göring zou worden bekleed. Men twij felt er echter aan of Göring der. post aanvaar den zou, daar men ervan overtuigd is, dat hij zijn eerzucht had gesteld op de functie van plaatsvervangend leider. Men acht het niet waarschijnlijk, dat den eersten tijd een opperbevelhebber zal worden benoemd, aan gezien Hitler er klaarblijkelijk de voorkeur aangeeft deze functie zelf te bekleeden. TANDARTS ONTVOERD EN VERMOORD. Dr. John Schacht, een 55-jarige tandarts, die te Fergus Falls zeer gezien was. is giste ren ontvoerd en door zijn ontvoerders ver moord. Toen de tandarts voor een verkeerssein stopte, sprongen twee mannen in zijn auto, die hem dwongen naar een afgelegen streek te rijden. Hier werd dr. Schacht met een hamer of een ijzeren staaf zoodanig mis handeld, dat hij aan de gevolgen er van overleed. Het lijk van dr. Schacht werd door de onverlaten in een rivier geworpen. DE VERDWENEN DYNAMIET GEVONDEN. In een warenhuis opgeborgen! Gisteren heeft de politie in een dicht be volkte wijk in het Zuidwesten van Los Angeles in een warenhuis 9 ton gestolen dynamiet gevonden. De politie had een waarschuwing van iemand, die onbekend wilde blijven, gekregen, waarop zij een in val deed in het warenhuis en de ontplofba re stoffen ontdekte. Tevens kwam aan het licht dat de gestolen springstoffen vier maanden te voren verborgen waren in een garage nabij de woningen van een 12-tal filmsterren.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1