^Rechtszaken OiuUadand 3iid&chcifte»i DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. WINKEL. ZUIDSCHARWOUDE. SCHAGERBRUG. OUDE NIEDORP HEEMSKERK. DE STERRENHEMEL5—12SEPTEMBER 1934,22 h MT. (23h2T.) ZUIP We vernemen, dat de nieuwe weg door het Geestmerambacht zonder onvoorziene omstandigheden de volgende maand gereed zal komen. Met de werkloosheid aan den Langendijk begint het er iets beter uit te zien. Bij de tuinbouwers zijn verschillende arbeiders te werk gesteld met toeslag van de overheid, zoodat het aantal, dat in de werkverschaf fing in de Wieringermeer werkt, is gesion ken. Verwacht wordt, dat binnen enkele da gen het Staatsboschbeheer weer arbeiders zal aannemen en dat er een belangrijk aan tal bij de zuurkoolfabrieken kan worden ge plaatst, die weldra op volle kracht begin nen te werken. Bij het zaad dorschen en het bloembollen planten zullen ongetwijfeld ook een gedeelte der werklooze arbeiders kun nen worden ondergebracht, zoodat met re den mag worden aangenomen, dat er eenige opluchting voor de arbeiders zal komen, die vooral in de werkverschaffing in de Wierin germeer den laatsten tijd zeer weinig heb ben verdiend. Naar wij vernemen, wordt reeds witte kool voor zuurkool, ter bewerking in België, verzonden. Tot wethouder dezer gemeente is be noemd de heer J. Dekker. ANDIJK. Bij den heer P. Vriend alhier staan de aardbeien voor den tweeden maal in bloei. Het belooft een ruimen pluk. Gisteravond heeft men alhier het mate riaal van de brandweer beproefd. Bij de N.H. kerk werd de motorspuit ge probeerd en bleek dat alles in orde was. Ook de slangen op de waterleiding werden aan een onderzoek onderworpen en in orde bevonden. Op de brandkraan bij de O. L. school, waar de slangen op geprobeerd wer den, schijnt niet veel druk te staan. Men ver zekerde ons. dat er op de kranen in de ge meente meer druk is, wat zijn oorzaak hierin zal vinden, dat in de Koog slechts een aftak king ligt van de hoofdbuis in de gemeente. De gemeenterekening over 1933 sluit in ontvangsten met 76.413.62 en in uitgaven met 75.333.73, alzoo met een batig saldo van 1079.89. Echter opende de rekening met het saldo van een vorige jaar van 16.310.50, zoodat in werkelijkheid de uit gaven de inkomsten met ruim 15.000 over troffen. 'T ZAND. De boerderij, bewoond door den heer J. Brak en gelegen aan den Belkmerweg, al hier, heeft bij opbod opgebracht ruim 32.600 gulden. De boerderij behoort in eigendom aan mevr. BrakSchrieken, alhier, en is 27 H.A. groot. Dinsdagavond j.1. is ten nadeele van on zen plaatsgenoot den heer A. B., een heeren rijwiel ontvreemd, dat een oogenblik was geplaatst in een fietsenrek vóór het perceel van den heer J. Roggeveen, banketbakker, Hoogzijde te Schagen. De uitvoering van het bouwplan van de boerderij met woning van den heer J. Ligt- hart te 't Veld is in massa opgedragen aan den heer P. Burgmeijer te 't Veld. Deze boerderij is korten tijd geleden door het in slaan van den bliksem afgebrand. Bloembollencultuur. De afd. vergaderde Woensdagavond in lokaal „Flora" in hoofdzaak ter bespreking inlevering bloembollen voor de te Heemste den in 1935 te houden volle grondtentoon- stelling. Met het oog op het nog zomersche sei zoen was de opkomst niet groot, niettemin werden de volgende soorten (van elk 500 stuks) voor dit doel reeds gegarandeerd. D. t. El. toreador, Theeroos, Salmonnetta, Eltoreador, Electra, Cour d'or, Orange Nassau, Peach, Blossou en Vuurbaak. E. v. t. Cylipso-Le Reine, Iber, King of the Ierllow, Crimson Queen, Gen. de Wet, Br Star. Coul, Cardinal Fred. Moore. Binnen niet al te langen tijd zal nog bij de ter bijeenkomst niet aanwezige kweekers een lijst circuleeren voor verdere deelname. NA IN DE ONGEREGELDHEDEN DE HOOFDSTAD. De vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank deed uitspraak in twee gevallen van geweldpleging in vereeniging en op ruiing, gepleegd gedurende de relletjes de hoofdstad op 6 Juli j.1. De rechtbank veroordeelde een 19-jarigen bloemist, den zoon van een communistisch raadslid te Amsterdam, wegens openlijke geweldpleging in vereeniging tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Voorts veroordeelde de rechtbank een 38- jarigen kleermaker wegens opruiing van zijn buurtgenooten in de Bataviastraat tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. WESTERBLOKKER. De floralia-vereeniging „Westerblokker en Omstreken" zal in het Dorpshuis een ten toonstelling van bloemen en planten houden. DE RIJP. Diiödagavond werd alhier in het café Het Rijper Wapen een feestavond gehouden door de leden van Floralia, afd. de Rijp Graft. Verschillende leden hebben een bezoek met hun dames aan dezen feestavond ge bracht. Na een openingswoord door den voorzitter werden bij afwisseling door de V. E D. O. eenige tooneelstukjes ten gehoore gebracht. Het was een gezellige avond voor de bezoekers. Een rond blauw bord met witte fiets (langs rijwielpaden) betee- kent, dat wielrijders uitsluitend op het fietspad moeten rij den. Een rond bord (roode rand, zwarte VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. Gisteren is voor het gerechtshof te Am sterdam de behandelng voortgezet van de zaak tegen den 40-jarigen architect G. C. de V. te Amersfoort, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld is tot twee jaar gevan genisstraf wegens valschheid in geschrifte. Bij interlocutoir vonnis had het gerechtshof bepaald, dat alsnog enkele getuigen zouden worden gehoord. Verdachte had valsche handteekeningen geplaatst onder afschriften van contracten o: onder concept-contracten, opdat deze stukken gebruikt zouden kunnen worden om bij ver schillende personen geld los te krijgen. De V. was taxateur voor den „promotor' J. H., roet wien de advocaat J. V. te Utrecht samenwerkte. H. was in relatte getreden met den eige naar van een groot landgoed te Hooghalen, dat deze wenschte te verkoopen. Tegelijkertijd was hij in verbinding gekomen met een tandarts te Amsterdam, die geneigd was een buitenplaats te koopen, welke H. hem voor een zeer billijken prijs had aangeboden. Het was H. er echter slechts om te doen geweest om gegevens te krijgen, ten einde contracten te kunnen opstellen, waarop hij bij derden voorschotten zou kunnen, krijgen. Het lag noch in zijn bedoeling het landgoed voor den gevraagden prijs te verkoopen, omdat hij geen kooper had, noch kon hij werkelijk een landgoed voor zulk een lagen prijs als hij opgaf, voor den tandarts koopen. Er was in werkelijkheid geen enkele transactie tot stand gekomen. Om de voorschotten te krijgen, stelde hij samen met zijn compagnon mr. V. de boven bedoelde stukken op en verzocht verdachte de V. hieronder de namen te plaatsen van den zoogenaamden verkooper en kooper van het landgoed. De V. voldeed aan dit verzoek en H. trachtte zijn slag te slaan door de „ge- tcekende" stukken te toonen oa. aan een toopman te Hilversum, om hierdoor een voorschot van f 1500 los te krijgen. De koopman dacht er echter niet over in ddt verzoek te treden, zoolang hij den verkooper en het object niet zélf gezien had, wenschte hij geen voorschot te verstrekken. Vooral omdat hij lang geen gunstigen indruk van H. had gekregen, toen deze hem had bezocht. De V. had de koopman niet gesproken: im mers deze was in de auto, waarmee het twee tal gekomen was en die de V. had gechauf feerd, blijven zitten. Daarna had de koopman nooit meer iets van den „promotor" gehoord Verdachte verklaarde de namen onder de stukken te hebben gezet op verzoek van H. en mr. V. Voor het hof werd mr. V. als getuige ge hoord: deze meende, dat V. te goeder trouw was, toen hij de namen plaatste. De procureur-generaal, mr. A. baron van Jarinxma thoe Slooten persisteerde bij zijn requisitoir en achtte de valschheid in ge schrifte bewezen, doch eischte thans tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar verminderd met vijf maanden hechtenis. De vorige maal had de procureur-generaal twee aar gevangenisstraf gerequireerd vermin derd met drie maanden hechtenis. Arrest 18 September. Vervolgens werd de behandeling voortge zet der zaak tegen den 44-jarigen „pro motor" J. H., die door de rechtbank te Utrecht wegens oplichting veroordeeld werd tot 3 jaar gevangenisstraf. Verdachte had o m. een van zijn slacht offers voorspiegeld, dat hij haar uit den verkoop van een nog niet voltooid bouwwerk 6000 als leening zou kunnen verstrekken, mits zij vooruit 1500 als provisie zou uit leggen. De 1500 zou zij terugkrijgen zoo- dra de verkoop tot stand zou zijn gekomen. Maar natuurlijk kwam deze verkoop nooi' tot stand en kreeg het slachtoffer haar 1500 niet terug. Voorts had verdachte een koopman in den Haag bewogen tot afgifte van 200 als voorschot voor de omzetting van diens zaak in een N V. die verdachte tot stand zou brengen. Ook hier „mislukten" de pogingen van den promotor en de koopman kreeg de 200, gestort ten kantore van mr. V. te Utrecht, niet terug. Het getuigenverhoor leverde geen nieuwe gezichtspunten op. De procureur-generaal, mr. Bauduin, eischte bevestiging van het vonnis der Utrechtsche rechtbank, waarbij verdachte werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf te zake van oplichting, behalve wat de stiafmaat betreft, waarvoor spr. verminde ring requireerde met twee maanden voorloo- pige hechtenis. Verdachte is reeds vroeger wegens vermo-, gensmisdrijven veroordeeld. Arrest 18 September. VLAGGETJE MET DRIE PIJLEN. Bij schriftelijk vonnis heeft de Haagsche kantonrechter mr. Reyers gistermorgen vrij gesproken den Haagschen broodbezorger H. L., wien was ten laste gelegd, dat hij op zijn rijwiel een vlaggetje heeft gevoerd, waarop waren afgebeeld drie naar beneden gerichte pijlen, welk vlaggetje volgens de dagvaar ding de uitdrukking was van een sociaal-de mocratisch streven, althans van een in den minsten zin des woords socialistisch streven. De kantonrechter heeft overwogen, dat de raadsman van verd., mr. Tj. Mobach, heeft naar voren gebracht, dat dit vlaggetje uit drukking was van een anti-fascistisch stre ven, welk begrip volgens mr. Mobach te ruim was om een bepaald staatkundig stre ven genoemd te worden. Mr. Reyers was van meening. dat anti fascistisch streven wel een bepaald staat kundig streven is, doch dit was niet ten laste gelegd. Het soc.-dem. of socialistisch strever is hier niet bewezen, op grond waarvan L. is vrijgesproken. De eisch van het O.M. luidde 10 boete subs. 4 dagen hechtenis. Ster 'U grootte, Ster "ft 2" grootte. Ster I' gr. Tli Melkweg Wettelijk Ingeschreven bfl het Bureau U Industrieelen Eigendom onder No. 64aaa BRUTAAL OPTREDEN TE LAKE CITY. De politie van Noord- en Zuid-Carolina is op zoek naar drie vrij jeugdige bandieten, die gisteren meer dan 100.000 dollars heb ben geroofd van de Palmetto Bank, nadat zij de woning van den president waren binnen gedrongen, den president en diens vrouw zoomede den kassier hadoen ontvoerd. Tijdens het ontbijt van den heer Carter, den president der bank, dwongen indringers hem mede te gaan. De beide kinderen van den bankpresident werden aan hun bedden vastgebonden terwijl Carter en diens vrouw werden meegenomen. Carter werd gedwon gen de kluizen van de bank te openen. En passant werd ook de kassier genoodzaakt mede te gaan. Nadat zij hun slag hadden geslagen reden de roovers weg met hun gijzelaars. Na korten tijd werd mevrouw Carter losgelaten, doch op 30 mijlen buiten de stad werden de president en de kassier in vrijheid gesteld. De roovers lieten hier hun auto ach er. Zij namen een andere auto mede, waarna zij zich uit de voeten maakten. GEWAPENDE BANDIETEN IN ACTIE. Een buit van 20.000 dollar. Zes met machinegeweren gewapende bandieten hebben gisteren een overval ge pleegd o-p de North Bergen Trust Cy., waar zij een buit maakten van ongeveer 20.000 dollar. Zij slaagden erin per auto te ontko men. HET ARISCHE DOGMA. Het Engelsche weekblad Natura, gewijd aan de behandeling van wetenschappelijke problemen, bevatte den 18den Augustus j.1. een uitvoerig artikel, dat zich bezig houdt met de Arische leer, zooals deze thans in het openbare leven van Duitschland op den voorgrond treedt. Het is ongelukkig, maar waar aldus het artikel dat een theorie, die de feiten naar haar eigen verkiezing vermag te kne den, thans in Duitschland troef is. Aan al len, die bij het onderwijs in staat zouden kunnen zijn, kritiek uit te oefenen op het of ficieel geaccepteerde gezichtspunt van de ra ciale afkomst en het karakter van het Duit- sche volk, is 't verboden onderricht te geven of lezingen te houden over raskwesties op grond van de overweging, dat zij onge schikt zijn zich te bemoeien met 'n zaak van zoo groot praktisch belang. Gelukkigerwijze zoo vervolgt het arti kel gelden dergelijke beperkingen niet buiten Duitschland, en ofschoon de anthro- poloog zich niet bezig houdt met politieke propaganda als zoodanig, dient hü er toch voor te waken, dat het bewijs voldoet aan eischen van wetenschappelijk onderzoek. De leer van het Arische ras. zooals zij thans in Duitschland opgeld doet, berust op voor stellingen en opvattingen en theorieën, die tot nu toe als onhoudbaar golden. Het was voor Duitschland noodlottig, dat de eerste stap, die 't ten behoeve van zijn na tionale herleving door rasvernieywing deed, een vorm kreeg, die het van de vrijzinnige opinie der geheele wereld vervreemdde. De ruwe vorm der nazi-theorie, die de joden ra ciale minderwaardigheid toeschreef, bleek absurd, en leidde nagenoeg overal tot weer legging. Afgezien nog van de onmogelijk- ïeid om de cultuur van het moderne Duitschland uit te drukken in de raselemen ten van zijn bevolking, lag het reeds lang voor de hand, dat de erkende vooraanstaan de plaats van Duitschland op het gebied van kunsten en wetenschappen in niet on aanzienlijke mate mede aan zijn volksge- nooten van Joodsche afkomst en afstamming moet worden toegeschreven. Het is voor een toeschouwer moeilijk, zich te verplaatsen in de geesteshouding, die zoo zeer tegen de logica der feiten kan ingaan om raciale minderwaardigheid aan den Jood toe te schrijven. Dit wekt den schijn van het ruwste rasvooroordeel. Het is te betreuren zoo eindigt het ar tikel dat het internationale congres voor anthropologische en ethnologische weten schappen geen mogelijkheid kon vinden om het onderzoek van rasproblemen op een breede basis te bevorderen. De techniek hier van zou zeer moeilijk zijn, doch de waarheid zou in gezaghebbenden vorm voor allen ter beschikking staan O EERSTE KV. VOLLE MMN LAATSTE KWJOTER W KIEUVE MMN Bovenstaand kaartje stelt /EMIS RABS 0 JUPlTEfc® SATUBNUS© voor den ster renhemel in Nederland, des avonds te n e - gen uur Middelbare Tijd, (tien uur Zo mertijd), gelijk aan 19 h 57 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en gebruike lijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de he mellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen on dergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het ZZW naar het NNO, door de sterrenbeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia, Perseus en Wa genman 'n gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In d r u kletters vermeld zijn de namen van de sterreb e e 1 d e nde eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in s c h r ij f- letters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 46Vz gr. tot 35 gr.; de dag- boog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt af van 13 h 40 min tot 11 h 40 min. Zaterdag, 22 September passeert de zon den equator; Zondag 23 begint de Hertf De schijngestalten der maan zijn; N.M.: 9 Sept.E.K.: 16 Sept.; V.M.* 23 Sept.L.K.: 30 Sept. Op dit kaartje komen nog geen maantjes voor, aangezien dat he mellichaam des avonds 10 uur nog niet op is. De planeten. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sa- turnus. Deze maand is er weinig van te zien des avonds. Venus (m 3.4) is morgenster in den Leeuw; Mars (m 1.8) eveneens, doch in de K r e e f t. Jupiter (m 1.3) is reeds onder, hij is avondster in de Maagd, nabij Spica, en slechts Sa t u r n u s (m 0.6) komt deze maand regelmatig op onze kaartjes voor. Zijn Rechte Klimming neemt af van 21 h 46 min tot 21 h 40 min; zijn Zuider declinatie neemt toe van 14 gr. 591 tot 15 gr. 331. (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft.) AbonneeteH. Aan uw verzoek om een nog iets meer populaire verklaring van het kaartje hopen wij t.g.t. te voldoen. KINDERZEGEN. Een jonge moeder in het plaatsje Ample- tuis (Rhone), mevrouw Labrosse, heeft het leven geschonken aan een drieling, een jon gen en twee meisjes. Tien maanden geleden werd zij moeder van een jongen en tien maanden daarvoor van een meisje. Vijf kinderen dus binnen de twee jaar. EEN JEUGDIGE VALSCHE MUNTER. Binnenkort zal te Muskogee de zaak voorkomen tegen den jongsten valschen munter van Amerika, den 14-jarige Clinton Hayes, die de leiding had over een bende schooljongens, welke zich bezig hielden met het maken van valsche munten. Hiertoe kwamen de jongens bijeen in den kelder van een oude kerk. Bij zijn arrestatie constateerden de ambte naren van het departement van financiën, dat de jongens, quarters (kwart-dollarstuk ken) en nickels (vijf-cents-stukken) uit een legeering van tin en lood maakten, waarbij zij gebruik maakten van hun schoolkennis, terwij'1 ook het materiaal uit het school-labo- ratorium gebruikt werd. De buren dachten, dat ze met chemische experimenten bezig waren. Hayes maakte ook valsche cheques. Hij heeft bekend dat zijn kameraden een kleine drukpers voor hem gekocht hadden, waarmee hij de cheques maakte. Daarna zette hij er de handteekeningen en endosse menten van personen uit deze stad op. EEN NIEUW EILAND ONTDEKT. Een nieuw eiland, dat door leden der Ermak expeditie in de Kara-zee is ontdekt, zal Kirov-eiland worden genoemd. TREINOVERVAL IN AMERIKA. Eenige gemaskerde individuen hebben van avond een passagierstrein bij het station Rufino tot staan gebracht en zich meester gemaakt van 13 zakken geld, welke de ont vangsten inhielden van eenige stations. Meisjeslevenf, uitgave Valkhof f ii Amersfoort. Dit tijdschrift, dat telkenmale verschijnt met een andere plaat op den omslag, toont thans een jonge dame als jockey. Het num mer opent met een hodge-podge van nieuwe indrukken en oude herinnerrngen op den eersten schooldag na de vacantie, door Frank Arnoldi. Titia den Hartog geeft in een schetsje zomergedachten weer van een schoolmeisje. Ilse Stemmann vertelt een en ander over batikken. Van Willy Petil- Ion een verhaaltje „Het Parelsnoertje". Riek Willink—Pinto verzorgt de filmrubriek en vertelt van de onlangs overleden Marte Dressler. Verder verhaaltjes van H. E Kuylman en Jet Luber, waarna de redactrice in een opstel „Wat zal ik worden in over weging geeft, dat de jongedames zich toe leggen op fotografie. N. van Sillevoldt— Haasse schrijft over hetgeen onze groot ouders op school leerden en neemt als voorbeeld aardrijkskunde. Van W. P. een bespreking van het boek „Map van Ree". Mr. W. Coops behandelt als altijd de rubriek „Handschrift en karakter" en beantwoordt verschillende hem gedane vragen. Verder naast verschillende gedichtjes nog de rubriek correspondentie. Het reisseizoen voor den vreemde loopt op zijn einde. Holland op Reis van 1 September keert zich opnieuw naar eigen land en publi ceert o.a. een artikel over het ontstaan van Bad Boekelo. Ook de groote middenstands tentoonstelling in het RAI-gebouw te Am sterdam, de Almitento, wordt onder de loupe genomen. De gewone reisrubrieken completeeren den als altijd aantrekkelijken inhoud. Het Septembernummer van Ons Neer land maakt, door zijn boeienden en g«va' rieerden inhoud en mooi fotomateriaal ten levendigen indruk. A. J. G. Strengholt x» zijn interessante enquête voort betr. het contact tusschen A.N.V.V. en V.V.V.'s. Van Max Izaaks is er een fleurig artikel over 147. „Ik zou wol eens een keertje willen visschen", zei Drein onderweg en het gevolg daarvan was, dat het tweetal nog diezelfde middag zat te hengelen. Drein ving niets dan heele kleine vischjes, die hij met een weer terug gooide. 14. „Heb je beet?" vroeg Piet hem, toen hij weer een heel klein vischje aan de hoek had. „Niet de moei e waard", zei Drein, die de haak met het vischje al .n het water had gegooid. „Laat eene kijken?" vroeg Piet.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6