^Binnenland lieqen"inl KON. NED. MIDDENSTANDS BOND. Het congres. „Buitenlandsche impressies in Nederland" Verder wordt nog de aandacht gevraagd voor een tocht der „Goodwill-ambassador" voor de jeugdherbergkwestie en voor eenige aantrekkelijke reisjes door eigen land. In de middagvergadering van gister waren de prae-adviseurs aan het woord ter beantwoording van de gemaakte op merkingen Door prof. Veraart werd uitvoerig ver dedigd, dat slechts publiekrechtelijke organisatie van alle middenstandsbe- drijven de afdoende oplossing in de economische moeilijkheden kan bren gen. Dit zal geen der middenstanders zijn zelfstandigheid ontnemen en voert niet tot staats-socialisme. Spr wekte op tot solidariteit onder de midden standers. Professor C. Wde Vries was geen voorstander van ongebreideld individu alisme. Hij meende niet, dat elk indivi du, die het eigenbelang behartigt, ook het algemeen belang behartigt Spr. heeft ook een vast denkbeeld over de concur rentie. Er is een nuttige menschelijke concurrentie in het belang van de con sumenten, maar er is ook een moorden de concurrentie, die alle prijzen noode- loos verhoogt Spr. meende dat de mid denstandsorganisaties zelve hierover geen punt van onderscheid kunnen maken Spr. wenschte ook in dezen tijd de tegenwoordige samenwerking en orde ning zooveel mogelijk te houden buiten de macht van de centrale regeering. Dr. E. J. Tobi wilde ingrijpen in den chaotischen toestand van den midden stand. Daarnaast wilde hij het goede in het bestaande systeem behouden. Voorts zette spr uiteen, dat daarbij steun van de regeering niet ongewenscht is. Wat vestigingseischen betreft, was spr. van meening, dat dit geen crisis-verschijnsel is De heer L. de Groot was van meening, dat uit den middenstand zelf de hulp moet komen, die velen van de regeering wenschen. Spr. waarschuwde tegen den drang tot ingrijpen van de regeering. Van onderaf moeten grondslagen worden gelegd voor een gezond bedrijfsleven, om dan daarop sanctie van het bestuur te vragen. Spr verklaarde zich tegenstan der van het geven van verordenende be voegdheid aan den middenstandsraad. De heer F. L. van der Leeuw vond het een ramp, dat zooveel politici zich te veel bemoeien met economische kwesties en hun meening wenschen op te dringen aan de massa. Spr. waarschuwde er tegen om zich te begeven in een avon- turenpolitiek. Spr. was een voorstander van vestigingseischen, zooals vakbe kwaamheid en het kunnen dragen van een deel van het financieel risico. Prof. Dr. J. G. Ch. Volmer zei, dat de oude leer staatsonthouding heeft gepre dikt. Productie en distributie zijn niet anarchistisch zoolang in den kostenden prijs een stevige rem voor de concurren ten is gelegen. Tegen inmenging van het staatsgezag bestaat geen bezwaar. Spr. noemde het geen nadeel, dat de staats- molen langzaam maalt. Het kan goed zijn om datgene, wat snel een tijdelijke voorziening eischt, aan andere organen op te dragen In dat opzicht kunnen pu bliekrechtelijke bedrijfsoranisaties re gelend optreden. Door den inleider werd sterk aangedrongen op het aan eensluiten van den middenstand. Daar door kan hij de regeering eensgezind voorlichten omtrent hetgeen de midden stand noodig heeft. Spr waarschuwde tegen het beperken van te veel aan bedrijven Ook de vrees voor het grootbedrijf leek hem over dreven. De bloei van een zaak ligt in den regel aan den leider van de zaak. Na het betoog van prof. Volmer zei de voorzitter, dat hij geen conclusies zou voorstellen, maar vroeg machtiging voor het bestuur om richtlijnen samen te stellen. Deze richtlijnen zullen dan ge zonden worden aan verschillende ver- eenigingen, waar zij in studie genomen kunnen worden. In een volgend congres kunnen dan de resultaten worden besproken en kan een uitspraak volgen. Aldus werd besloten. Het congres werd daarna met de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten. BEGRAFENIS J. H. SCHAPER. Op de begraafplaats Esserveld bij Gro ningen heeft gistermiddag onder enorme be langstelling de teraardebestelling plaats ge- haa van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. H. A. Schaper, sociaal-democra tisch lid der Tweede Kamer, mede oprichter der sociaal-democratische arbeiders partij in Nederland. Voor het huis van dr. Schaper, zoon van den overledene, aan den Radesingel, van waar de uitvaart plaats had, steide zich tegen 2 uur de lange, naar schatting dui zend personen omvattende stoet zich op. Voorop ging het muziekcorps „Door het volk, voor het volk", daar achter twintig groepen gewestelijke afgevaardigden, de afdeeling Groningen van de s.d.a.p., ver schillende afgevaardigden van plaatselijke vakvereenigingen, A.J.C., enz. Daarachter volgde de lijkwagen, waaraan was gehecht een groote krans met roode linten en daar achter twaalf volgwagens, waarin familie leden en vrienden; dan volgden lecien van de A.J.C., die een lange rij kransen droegen. De stoet werd gesloten door verschillende sociaal-democratische vereenigingen, die hun vaandels met rouw hadden omfloerst, ot daaraan een zwan lint hadden bevestigd In den stoet liepen of reden mede de leden van het partijbestuur, de heeren Koos Vor- rink. Woudenberg, ds. W. Banning, Ribbius Palletier, L. Dans en A. v. d. Walie, de Tweede Kamerleden mr. dr. G. v. d. Berg, ir. Albarda, P. Hiemstra, W. v. d. Sluys, J. v. d. Heide, ir. Cramer, W. H. Vliegen, ter Laan, ds. Faber, W. Drop, W. van Braam beek, dr. J. v. d. Tempel en W. Drees; de Eerste Kamerleden de Zeeuw en Ossendorp, de direfteur van de Arbeiderspers H. IJ. van der Veen en vertegenwoordigers van het instituut voor arbeidersontwikkeling; de oud-partijvoorzitters prof. mr. Bonger en J- Oudegeest en het Amsterdamsch soc.-dem. gemeenteraadslid Pothuis. Een bericht van verhindering en brieven van rouwbeklag waren ingekomen van mi nister-president dr. H. Colijn en den voor zitter van de Tweede Kamer jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Langs den weg die moest worden afge legd stonden de menschen in vier rijen dik geschaard. Op Esserveld, waar de stoet eerst na vie ren aankwam, spraken de heeren W. H Vliegen, namens 't partijbestuur der s.d.a.p., ir. J. W. Albarda namens de Kamerfractie, E Kupers namens het N.V.V., Tuin namens het gewest Groningingen der s.d.a.p., Brok namens het gewest Drente en voorts nog de burgemeester van Hoogezand, de heer Bar- tels en de wethouder van Veenden, de heer F Spiekman. Dr. Schaper, een zoon van den overledene, dankte voor de belangstelling. Het zangkoor van de „Stem des volks" te Groningen zong vóórdat de kist in het graf werd neergelegd een strijdlied. Op de begraafplaats waren o.m. nog aan wezig de Tewede Kamerleden mr. Duvs, F. E H. Ebels en dr. Bierema, alsmede de secretaris van de gemeente Groningen en twee Groningsche wethouders. STRAF VOOR EEN ANDER UITGEZETEN. Opzettelijke persoonsverwisseling in een gevangenis. Naar de Tel. verneemt, stelt de Amster- damsche, in samenwerking met de Haagsche politie een diepgaand onderzoek in naar een opzettelijke persoonsverwisseling van een gedetineerde in de Haagsche gevange nis. Gebleken is namelijk, dat een in Amster dam aangehouden rijwieldief, die indertijd tot gevangenisstraf was veroordeeld, een kennis van hem tegen betaling van een gel delijke vergoeding zijn straf heeft laten uitzitten. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden heeft tot de ontdekking van dit feit geleid. Maandagochtend werd op aanwijzing van een gedupeerd rijwielhandelaar een man aangehouden, die in de laatste helft van Augustus bij een drietal rijwielhandelaren fietsen had gehuurd, die hij evenwel nimmer terugbracht. Daar men verduistering ver moedde, volgde aangifte aan het bureau Marnixstraat. Bij zijn verhoor bekende de man, de rijwie len te hebben gehuurd en verkocht, doch be weerde, dat dit niet in de maand Augustus, doch in Juli was geschied, daar hij volgens zijn verklaring van begin Augustus tot be gin September in de gevangenis in Den Ffaag had vertoefd om een vonnis te onder gaan. De rijwielhandelaren bleven evenwel bij hun verklaring dat de verhuring der fietsen wel degelijk in de maand Augustus had plaats gehad. Zij herkenden in den gearres teerde pertinent den man, die de rijwielen had gehuurd. Naar aanleiding van deze afwijkende ver klaringen werd door de politie van het bureau Raampoort geïnformeerd, waarbij bleek, dat de man werkelijk de maand Aug. in de gevangenis in Den Haag had doorge bracht. Er rees vermoeden, dat een ander dan de aangehoudene diens straf had onder gaan en bij herhaalde ondervraging bekende hij ten slotte, dat een van zijn kennissen tegen betaling zich cnder vertoon van zijn trouwboekje bij de justitie had vervoegd en onder den naam van den veroordeelde diens straf had uitgezeten. De werkeliik veroordeelde zal nu zijn straf alsnog moeten ondergaan, terwijl tegen den remplacant door de politie van het bureau Raampoort een onderzoek wordt ingesteld naar de redenen van zijn vrijwillig onder gane vrijheidsbeneming. NEDERLANDSCHE CONSUL TE LUIK OVERLEDEN. In den ouderdom van 36 jaar is te Luik overleden de Nederlandsche consul, de heer M. H. Hofstede van Son, sedert 1927 Ne- derlandsch consul aldaar. CONFLICT VERMEDEN? Tusschen den rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta en de beide partijen, betrek ken bij het geschil bij de N.V. Katoenmaat schappij voorheen Gebr. Scholten Co. te Almelo, is een bespreking gehouden, welke een dusdanig verloop heeft gehad, dat een conflict vermoedelijk zal worden vermeden. De directie der fabriek heeft n.1. een nieuw voorstel gedaan, dat naar wordt verwacht door de textielareiders-organisatie geaccep teerd zal worden. BEPERKING VAN UITGAVEN ONDERWIJS. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 4 Augustus 1933 tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoe ring der lager onderwijs-wet 1920. Overeenkomstig artikel 1 van eerstge noemde wet gelden de afwijkingen en wijzi gingen van de lager onderwijs-wet-1920, die in de volgende artikelen zijn vervat, ge rekend van 1 Juli 1933 tot, behoudens nade re wettelijke regeling, 1 Januari 1935. De opzet bij dezen tijdelijken maatregel was om inmiddels te kunnen nagaan, of op andere wijze zonder benadeeling van het onderwijs een grootere bezuiniging kon worden be reikt. Aangezien het vast staat, dat de „na dere wettelijke regeling", welke is bedoeld als onderdeel van de uitwerking van het voorgenomen plan tot reorganisatie van het onderwijs, niet vóór 1 Januari a.s. zal tot stand komen, acht de minister van onder wijs het noodzakelijk, tot behoud van de met de wet van 4 Augustus 1933 bereikte bezuiniging en tot het verkrijgen met de ge- wenschte aansluiting, den werkingsduur dier wet voorloopig te bestendigen. Hiertoe strekt het wetsonwerp. Het voorstel, om den werkingsduur te verlengen tot 1 Januari 1937, berust teven op de verwachting dat de tegenwoordige moeilijke omstandigheden voor dien datum niet zullen zijn geëindigd. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Naar wij vernemen zal binnenkort door curatoren in het faillissement der Veendam- tner hypotheekbank worden overgegaan tot het doen eener vierde uitkeering groot 4 pCt. In totaal zal alsdan aan crediteuren zijn uit gekeerd 58 pCt. ROODVONK TE NIEUWE TONGE. Uitstel van herhalingsoefeningen en eerste oefening. In verband met de te Nieuwe Tonge (eiland Tholen) voorkomende gevallen van roodvonk, wordt voor alle dienstplichtigen, aldaar verblijvend, die in September voor herhalingsoefeningen of eerste oefening in werkelijken dienst moeten komen, die op komst tot nader order uitgesteld. COLPORTEERENDE N.S.B.'ERS AANGEVALLEN. Eenigen tijd geleden heeft de burgemeester van Bussum in verband met de herhaaldelijk voorkomende relletjes bij het colporteeren van nationaal-socialistische lectuur een col- portageverbod uitgevaardigd voor het Ooste lijk deel der gemeente. Dinsdagavond nu schijnt een groep N.B.E 'ers uit Hilversum, daartoe met auto's aangevoerd, via den Rijks weg, waar ze in de buurt van De Gooische Boer zijn uitgestapt, een poging te hebben gedaan, in de z.g. Bolsjewiekenbuurt te gaan colporteeren. Naar de politie meedeelde, is de groep van ongeveer 40 man in gesloten colonne den weg opgemarcheerd in de rich ting van de arbeiderswoonwijk, nabij den Vermeulenweg. Ongeveer veertig lieden had den zich in uniform en witte overhemden ge stoken. Het gerucht van de aankomst der fascis ten moet zich als een loopend vuurtje in de buurt verspreid hebben. Onmiddellijk togen tegenstanders uit, om een offensief te openen en nabij de Heilige Hartkerk kwam het tot een treffen. Het was toen ongeveer acht uur. Hoe het daar precies is toegegaan, is nog niet uitgemaakt. Politie was er niet bij. Doch er zijn van weerskanten harde klappen uit gedeeld en er is bloed gevloeid. De N.S.B.'ers werden door het dorp nage jaagd. De politie heeft met sabel en gummi stok de kemphanen gescheiden. Bij het voor malige postkantoor in de Havenstraat werd het verzet den kop ingedrukt. De N.S.B.'ers, die al vechtend verspreid waren, werden in groepen onder bescherming der politie naar het clubhuis in de Koningslaan gebracht. Eerst om ruim 9 uur was de rust hersteld. Twee N.S.B.'ers waren bewusteloos gesla gen en werden per auto naar het clubhuis vervoerd. Tegen een O.S.P.'er is proces-ver baal opgemaakt wegens mishandeling. WATERBUIZEN GESPRONGEN. Ouder-Amstel zonder water. Dinsdagmiddag zijn de twee hoofdbuizen van de waterleiding die de gemeente Ouder- Amstel van water voorzien, gebroken. Deze buizen die op de Amsterdamsche waterlei ding zijn aangesloten, worden naar het pompstation in Duivendrecht gevoerd, een station, dat dient om den druk met het oog op sommige hooge gebouwen, te verhoogen. Tengevolge van een verzakking zijn deze buizen op de plaats waar zij door een muur het station binnen komen, afgescheurd. Het pompgebouwtje, dat electriciteit als drijf kracht heeft, liep onder water, doch het werd later met behulp van een motorspuit leegge pompt. Naar den toestand der motoren en verdere installaties wordt een onderzoek ingesteld. De bewoners der gemeente Ouder-Amstel gingen gewapend met emmers en kannen er op uit om water te halen bij personen die rechtstreeks op het buizennet van de hoofd stad zijn aangesloten. Gisterochtend was er weer water, doch buiten het pompstation om. De druk is daarom vrij laag gebleven en in hooge gebouwen blijven de kranen boven droog. VESTIGINGSEISCHEN GEVRAAGD. Adres van den r.k. Middenstandsbond. De Ned. r.k. Middenstandsbond heeft zich, mede in verband met het aanhangige wets ontwerp op de verbindende kracht van onder nemersovereenkomsten, tot minister Steen- berghe gewend om spoedige maatreggelen tot ordening en bescherming van het klein bedrijf. AOCOORD BIJ SURSEANCE. Adres van K. en K. te Rotterdam. Naar aanleiding van de indiening van het ontwerp van wet houdende nieuwe regeling van de surséance van betaling heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarvan de strekking is, ais haar oordeel te kennen te geven, dat ook als de bezwaren van de regeering een beletsel zullen blijken te zijn tegen het onbeperkt toe staan van de mogelijkheid van een tweede accoord, deze zeer gewenschte gelegenheid tot het vermijden van een faillissement nog niet geheel behoeft te worden uitgesloten. De adressante zal zich verheugen, indien het voortgezet overleg tusschen volksvertegen woordiging en regeling zal mogen leiden tot aanvaarding in den besten vorm, die bij na der onderzoek daarvoor zal zijn te vinden, van de toelaatbaarheid van een tweede aan bod van accoord in geval van surséance. DE ANTI-REVOLUTIONNAIREN EN HET GEZAG. Ontevredenheid in de partij. Op het initiatief van de a.r. gemeente raadsleden, de heeren F. H. C. Japsen en J. H. van Lonkhuyzen is te Zeist een vergade ring gehouden van geestverwanten, om zich te bezinnen op de verschillende vragen, die zich in de huidige politieke constellatie voordoen. De heer Jansen constateerde, dat de onte vredenheid in de a.r. partij zienderoogen toe neemt De staatkundig geref. partij groeit nog steeds. Vele a.r. voelen zich in de partij niet meer thuis. De oude leuze van Groen van Prinsterer, het uitgangspunt van de a.r. partij: „Tegen de revolutie het evangelie", wilde spr. zonder voorbehoud overnemen. De opvatting van dr. Kuyper, eerst aarze lend naar voren gebracht en door zijn volge lingen tot in de uiterste consequentie door gedacht en gepropageerd, dat de overheid rechtstreeks niets te maken heeft met de geestelijke ontwikkeling van het volk, werd kerkelijk gesanctionneerd. Daardoor wordt toegelaten, zeide spr., dat in de samenleving en in de raadszalen van gemeente en provin cie en rijk elke theorie gepropageerd mag worden, die in een menschelijk brein kan op komen, tot de meest goddelooze toe; dat door middel van de pers de volksziel kan bedor ven worden. Daardoor wordt toegelaten, dat in de publieke raadszalen marxist en com munist hun opruiende taal kunnen blijven spreken. Met dit alles gaat ons volk ten gronde. Nadat eenige vragen waren beantwoord en de inleider eenige punten nog breeder had toegelicht, besloot de vergadering in begin sel tot oprichting van een vereeniging en beaoemde zij een commissie, die tot opdracht kreeg na te gaan, welke stappen gedaan kun nen worden, waarna met algemeene stem men de volgende motie werd aangenomen: De vergadering enz., van oordeel, dat de denkbeelden, die in de a.r. partij overheerschen, het haar onmoge lijk maken in de gezagscrisis, die ook ons land doormaakt, het standpunt in te nemen, dat naar den eisch der Heilige Schrift nood zakelijk is; van oordeel, dat de a.r. partij krachtens haar uitgangspunt terug heeft te keeren tot de overtuiging, dat de overheid zich niet slechts zijdelings, maar ook rechtstreeks heeft te bemoeien met de geestelijke ontwik keling des volks; besluit contact te zoeken met alle geest verwanten, van welke kerkelijke formatie ook die deze overtuiging deelen, teneinde geza menlijk te trachten haar opnieuw erkenning te verschaffen in het politieke leven van ons vo'k. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN ZAANDAM. Oed. Staten vragen nadere toelich tingen. Ged. Staten hebben de gemeentebegroo- ting 1934 van Zaandam aan het gemeentebe stuur teruggezonden onder mededeeling, dat zij omtrent enkele posten gaarne nog nadere inlichtingen zullen ontvangen. INBRAKEN TE HAARLEM. Gisternacht is ingebroken in een huis aan de Vrouwenhekstraat te Haarlem. De bewo ners sliepen en hebben van het bezoek niets gemerkt. In de achterkamer lag 200 op ta fel; dit hebben de dieven niet laten liggen. Bovendien hebben zij twee gouden horloges meegenomen. Ook is ingebroken in het kantoor van de steenwerf aan den Spaarndamschenweg 48. Een kastdeur is opengebroken, waarachter de brandkast stond. Deze is niet geforceerd. Er wordt ook niets vermist. De daders van deze beide inbraken zijn nog onbekend. NEDERLANDSCHE STUKADOORS PATROONSBOND. De 32e algemeene vergadering. In de middagvergadering van den Neder- landschen Stukadoorspatroonsbond, gehou den te Zwolle, heeft de bondsvertegenwoor- diger de heer Joh. H. W. Lutjeharms (Alk maar), een overzicht gegeven van zijn werk zaamheden in het afgeloopen jaar, waarin de moeilijkheden in het bedrijf duidelijk naar voren kwamen. De heer Weber bracht verslag uit van de bedrijfscommissie, die hoopvol in het leven geroepen, thans stervende is. In theorie gaat de samenwerking met de gezellen uitstekend op, maar de praktijk leert anders. Ook bij de bouwpatroons werd zeer veel tegenwerking ondervonden. Met ver schillende gemeentebesturen zijn besprekin gen gevoerd, maar uiteindelijk is de bedrijfs commissie er niet in geslaagd te bereiken, wat zij gehoopt had. De heer Weber stelde voor, om een com missie van drie personen te benoemen in hoe verre het ontwerp van wet inzake de onder nemersovereenkomsten voordeelen kan af werpen voor het stukadoorsbedrijf en het hoofdbestuur van advies zal dienen om ten deze zijn belangen, hetzij als bond alleen, of in samenwerking met andere vakgroepen naar voren te brengen. Na bespreking heeft het hoofdbestuur toe gezegd deze materie in studie te zullen ne men. Het verslag van den penninigmeester gaf een sluitende begrooting voor het volgend jaar, na bezuinigingsmaatregelen van 4500. Tot leden van de hoofdarbitragecommis sie zijn benoemd de heeren J. A. de Moet uit den Haag en W. Weber uit Haarlem en als plaatsvervangend lid de' heer J. J. Donker uit Amsterdam. Op voorstel van het hoofdbestuur is met het oog op den financieelen toestand, beslo ten te bedanken voor het lidmaatschap van den Kon Ned. Middenstandsbond Om aan den wensch van enkele afdeelingen tegemoet te komen, zal de contributie ver laagd worden met 5 per lid en per jaar. SERIE INBRAKEN GEPLEEGD. Verdachte voor de Amsterdamsche rechtbank. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gister de 30-jarige koopman P. E. J. H. uit Blaricum terecht. Hij wordt er van verdacht niet minder dan zes inbraken te hebben gepleegd in het Gooi. Op den 14 October 1929 verschafte hij zich toegang tot het kinderhuis „Erica" aan Een autodeur roekeloos openen beteekent soms te vens een ziekenhuis den Naarderstraatweg te Naarden, door de brandtrap langs een buitenmuur te beklim men en een raam binnen te stappen. Op een kamer van een zuster doorzocht hij een kastje en juist was zijn aandacht ge trokken door een geldkistje, toen hij ge stoord werd, de man wist te vluchten Op 14 Februari 1934 zou hij op een erf aan de Naarderstraat uit een fietsentasch een electrische zaklantaarn hebben gestolen. Toen hij aldus zijn uitrusting had gecom pleteerd, zette hij zijn werkzaamheden in Huizen voort. Hij bracht een bezoek a^n de woning van de familie van Eeghen aan den Naarderstraatweg. Hij was door de hoofd deur binnengekomen, maar in de hall werd hij op heeterdaad betrapt en weer moest hij het hazenpad kiezen. Vervolgens zou hij, hetzij alleen, hetzij met hulp van anderen, op 7 Maart 1934 te Blaricum hebben ingebroken in de woning van de familie Baas aan de Schapendrift. Daar werden een portefeuille, een tasch, een boek en eenige kleinigheden gestolen. Doch ook buiten het Gooi zou zich het werkterrein van verdachte hebben uitge strekt. Hij zou in den nacht van 1 op 2 Augustus 1930 te Bilthoven in een villa aan de Schubertlaan hebben ingebroken. Ook in dit geval heeft hij waarschijnlijk met ande ren samengewerkt. Door verbreking van een ruit waren ze binnengekomen, doch hetzij dat ze gestoord werden, hetzij dat ze niets van hun gading vonden ze vertrokken weer zonder dat er den volgenden dag iets werd vermist. Tenslotte was aan verdachte nog ten las te gelegd, dat hij in den nacht van 20 op 21 October 1930 te Den Dolder in een ge bouw van de stichting Willem Arntz Hoeve had ingebroken. Hier werd hij echter be trapt door mej. H. Hij trok een revolver en riep: „als je alarm maakt, dan schiet ik je dood". Ook hier was hij door een raam bin nengeklommen. In dit geval is bedreiging met doodslag ten laste gelegd. Om nog eenige getuigen te hooren wordt de verdere behandeling aangehouden tot 3 October a.s. VERGOEDING ROGGEBLOEM EN ROGGEMEEL. De minister van economische zaken, gelet op artikel 3 der landbouwcrisiswet-1933 en op de artikelen 2, 3 en 5 der crisissteunbe- schikking-1933, heeft besloten: I. ten behoeve van de hierbij als groep van producenten van crisisproducten erkende ver bouwers van granen ten beloope van 0.75 per 100 K.G. voor wat betreft roggebloem, en 0.50 per 100 K.G. voor wat betreft rog gemeel, vergoeding te verkenen op alle voor raden inheemsche en ingevoerde roggebloem en roggemeel, waarvan ten genoegen van de stichting Nederlandsche meelcentrale, te 's- Gravenhage, kan worden aangetoond, dat deze voorraden: a. op 2 September 1934 in Nederland aan wezig waren; b. op dien datum toebehooren aan een bij genoemde stichting georganiseerden impor teur, molenaar of natuurlijke of rechtsperso nen, die naar het oordeel van die stichting zijn beroep of bedrijf maakt van den binnen- landschen handel in meel of bloem, en c. vóór dien datum zijn aangekocht tegen een prijs bij de vaststelling waarvan rede lijkerwijs geen rekening kon worden gehou den met de met ingang van 3 September 1934 geldende verlagingen van het prijsver schil bij invoer van roggemeel en rogge bloem; II. te bepalen, dat de post van de begroo ting van het landbouwcrisisfonds, waaraan de gelden, noodig voor de uitvoering van deze beschikking, zullen worden ontleend, zal worden aangewezen, zoodra die post zal zijn vastgesteld; III. te bepalen, dat deze beschikking zal worden aangehaald onder den titel „crisis- restitutiebeschikking 1934 XII" (roggemeel en roggebloem). BESCHERMING VAN SCHOLIEREN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer inzake het wetsont werp bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van per soneel van inrichtingen van onderwijs mer ken de ministers van onderwijs en van socia le zaken op, dat zij bij het opstellen van het wetsontwerp zich ervan bewust waren, dat er bijzondere scholen zijn, die niet door een schoolbestuur maar door een natuurlijk per soon worden in stand gehouden. Maar on der het begrip „schoolbestuur" kan. mede een natuurlijk persoon begrepen worden. Dezul ken vallen ook onder de werking van het ont werp. In het algemeen zal het Rijk volledige ver goeding van alle noodzakelijke in het verslag bedoelde kosten geven, indien het schoolbe stuur de wettelijke voorschriften behoorlijk heeft nageleefd, ook als het een niet gesub sidieerde inrichting van onderwijs betreft, waarop de wet van toepassing zal zijn. In den bedoelden algemeenen maatregel van bestuur zullen echter regelen moeten worden gesteld om te verzekeren, dat de van Rijkswege te betalen vergoeding binnen re delijke grenzen beperkt blijft. Blijkt bij een onderzoek kans op herstel re delijkerwijs uitgesloten, dan behoort ontslag te volgen. Is een bestuur daarin nalatig, dan is de aanleiding voor vergoeding van Rijl^s- wege vervallen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7