WeeeéeeuAt £uchtiuxcut Het onderzoek naar de wapen-industrie en Omgeving. £antU enJuinèouut ZWARE REGENVAL IN ZUID-AMERIKA. Laatste berichten Zijn er in Nederland wapenfabrikanten die aan Duitschland leveren? De aandacht op ons land gevestigd. VERKEERSONGEVALLEN. Botsing taxi en vrachtauto; drie gewonden. het werkje op aanvrage gratie toezendt menige nuttige wenk geven in ver band met de door deze fabrieken gele verde veevoederstoffen. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. 7, 8 en 9 September historische feesten te Purmerend; Donderdag en Vrijdag histo risch spel Johan van Egmond; Vrijdag hist. optocht, Zaterdag harddraverij, Zondag mu ziekconcours; tentoonstelling van land- en tuinbouw- en zuivelproducten, handel en industrie, enz.; kermis. Bioscopen. Cinema Americain, tot en met Maandag avond half 8, hoofdnummer De honderddui zend (kom Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopendc voorstellingen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, tel kens 's av. half 8, hoofdnummer Het eiland der demonen (natuurfilm). Toegang boven 14 jaar. A. B. T., hedenavond half 8, hoofdnum mer Meester der smeltkroes (sens); hoofd rollen Jack Holt en Fay Wray. Toegang bo ven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Victoria-Theater, hedenavond half 8, hoofdnummer De wandelende Jood (rom.); hoofdrol Conrad Veidt. Toegang Doven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag eiken avond half 8, hoofdnummer Canaille (rom.-dramhoofdrollen Harry Baur, Pierre Blanchdr, Alice Field. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 8 September. Floraliatentoonstelling te Oterleek. 8 uur, hotel de Nachtegaal, Langesfraat, feestverg. Huurwaarborgvereeniging Voor beiden recht; 50-jarig bestaan. 3 uur, Sportpark Alkmaar, Sportdag Ned. Chr. Voetbalbond. Zondag 9 September. Floraliatentoonstelling te Oterleek. Dinsdag 11 September. L. E. T. T. te Heiloo. Woensdag 12 September. L. E. T. T. te Heiloo. Donderdag 13 September. L. E. T. T. te Heiloo. De omvang van het conflict. Er wordt gemeld dat nog meer spin nerijen zijn gesloten. Thans zijn er 330.000 6takers in Nieuw-England. Gorman heeft verklaard dat de arbei ders pas arbitrage zullen aanvaarden, wanneer alle fabrieken gesloten zijn. Te Lincoln in Noord-Carolina zijn 70 posters, in hechtenis genomen. Uit New York wordt gemeld: Volgens Wallstreet is de textielsta king teekenend voor de ineenstorting van het geheele NIRA-program. Volgens de regeering zou een opleving door ver hooging der grondstofprijzen verwacht kunnen worden. De gelijktijdige verhoo ging van het loon was echter niet vol doende, zoodat de kosten voor levens onderhoud sneller stegen dan dat een algemeene conjunctuuropleving in kon zetten. De pogingen der regeering, om door haar uitgavenpolitiek den econo- mischen toestand te stimuleeren, bleven eveneens zonder succes. Als wezenlijke reden hiervoor voert men in Wallstreet aan, de experimenten op wereld-econo misch gebied en de onzekerheid, die op het gebied der valuta bestaat. Boven dien de zwakke stemming, die sedert langen tijd op de afdeeling der regee- ringsobligatiën waar te nemen valt De talrijke arbeidsconflicten van den laatsten tijd hebben bewezen, dat noch de in het NIRA-program voorgestelde National Labour Board, noch de in de laatste congreszitting benoemde Natio nal Labour Revision Board voldoende waren om het opkomen van arbeidscon flicten te verhinderen. Op het laatste oogenblik is nu een bijzondere commis sie van drie personen ingesteld. De werkgevers in het textielbedrijf staan er echter zeer sceptisch tegenover, of deze nieuwe commissie eenig succes zal kun nen boeken. Sinds Dinsdag is de prijsbeweging in omvang toegenomen en de leiders der beweging blijven onverzoenlijker dan ooit bij hun eischen. Heden verluidde, dat aan een einde van de staking niet te denken valt, vóór de eischen der vakver- eenigingen vervuld zijn. Aan den anderen kant toonen ook de werkgevers geen neiging tot toegeven en beweren ze, dat een verhooging der löo- nen een verslechtering van het op zich zelf reeds zeer zwak geworden bedrijf mee zou brengen. De toestand in New-Orleans. De gouverneur van Louisiana heeft gister avond bevel gegeven tot mobilisatie van de geheele staatsmilitie teneinde den toestand in New-Orleans meester te blijven. De gou verneur gaf hiermede gevolg aan de eerder S> den dag uitgesproken dreigementen van uey Long, betreffende een zoonoodig uit te vaardigen bevel aan de troepen zich gereed te houden voor den opmarsch op den stad. In een radiotoespraak verklaarde Long dat hij zoo noodig de wetgevende vergadering bijeen zou roepen en de schelmen, die de stad besturen zou verwijderen. Enkele uren later vaardigde de gouverneur de oproep aan de troepen uit en gaf hij bevel tot het bijeenroe pen van de wetgevende vergadering. Long is voornemens de politie onder militaire con trole te plaatsen ten einde de stad geheel in de hand te hebben tegen de verkiezingen in begin September. Walmsley heeft gedreigd dat wanneer Long tracht New-Orleans met troepen in te nemen de politie en andere te zijner beschik- Verschillende overstroomingen. Zware regenval gepaard gaande met krachtige winden, heeft in Buenos Aires en in enkele streken van het land over stroomingen veroorzaakt. Enkele hui zen ingestort, terwijl door de wind eeni- ge daken van huizen zijn vernield, het geen ook ie voorgekomen in omliggende plaatsen. DE RUSSISCHE STRATOSFEER- BALLON ONTPLOFT. Uit Moskou wordt gemeld, dat op het vliegveld aldaar de groote Russische stratos- feerballon is ontploft Er zijn geen men- schenlevens bij verloren gegaan. De ballon was in den nacht van Dinsdag op Woensdag met gas gevuld en werd gereed' gemaakt om het met denzelfden ballon ge maakte hoogterecord 18,000 M. te verbeteren. In den ballon bevond zich 50,000 kub. M. waterstof. Deze ramp schakelt Rusland voor gerui- men tijd uit als medewerker aan de exploratie der hoogere luchtlagen. Een tweede ballon, die op het oogenblik te Leningrad vervaardigd wordt, zal nog in lang niet gereed zijn. Het terrein van de ramp is door militairen afgezet VLIEGTUIGBOTSING BIJ NAPELS. Bij Napels zijn twee vliegtuigen in de lucht tegen elkander gebotst. Een der toe stellen kwam tegen den koepel van een kerk terecht. Een der piloten is om het leven ge komen, terwijl de andere kans zag met een valscherm behouden op den beganen grond terecht te komen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Rijstvogel (thuisreis) kwam te Bangkok aan; de Pelikaan arriveerde te Bandoeng; de Oehoe (heenreis) landde te Boedapest. De door de senaatscommissie gisteren, voortgezette verhooren inzake de Amerikaan- sche wapenindustrie brachten aan het licht, dat de „Electric Boat Company" die onge veer het monopolie heeft voor den Ameri- kaanschen bouw van onderzeeërs ver gaande zakelijke overeenkomsten had afgesloten met dergelijke firma's in Frankrijk, Italië, Rus land, Japan, België, Nederland, Noorwegen en Spanje, en dat regeeringsovereenkomsten tusschen deze landen en met Engeland, Canada, Denemarken en Zweden noodzake lijk zijn ten behoeve van een succesrijke regeeringscontrole op den bouw van onder zeeërs. Verder werd vastgesteld, dat Sir Basil Zaharoff groot aandeelhouder is van de Chase National Bank, van de Engelsche firma Vickers Armstrong en van de Ameri- kaansche „Electric Boat Company'' en dat de laatstgenoemde firma in 1916 met schen ding van de Amerikaansche neutraliteit en met overtreding van het verbod van het staatsdepartement, vier onderzeeërs in Ca nada heeft laten bouwen voor de Italiaan- sche vloot. In 1924 beloofde de „Electric Boat Company" den Turkschen minister van oorlog 12.500 dollar wanneer zij opdracht kreeg tot bouwen van een onderzeeër. De order ging echter naar een Italiaansche firma. In 1928 slaagde de Electric Boat Company erin twee vertrouwensmannen te plaatsen In de belangrijke agenda-commis sie van het huis van afgevaardigden. In het verder verloop van ae zitting der senaatscommissie werd op grond van de zakelijke correspondentie der „Electric Boat Company" geconstateerd, dat de directeur- feneraal en de secretaris-generaal van het ransche concern „Penhoet" in 1922 elk 50.000 dollar hadden geëischt voor een duik boot-order en dat de leider van de afdeeling buitenland van dit concern en de redacteur van de „Moniteur de la Flotte'' elk aan spraak hadden gemaakt op 33 333 francs. De zitting van gistermorgen der commis sie bracht aan het licht, dat de bewapenings concerns honderd duizenden dollars hadden uitgegeven voor het verkrijgen van opdrach ten tot het bouwen van onderzeeërs voor Argentinië, o.m. ter omkooping van de Ar- gentijnsche pers. Het lid van de commissie, senator Nye verklaarde te zullen bewijzen, dat bewape ningsagenten tijdens de pan-Amerikaansche conferentie in Montevideo de vredespogin gen ten opzichte van het conflict in oen Chaco gedwarsboomd hadden. Bij het gisteren voortgezette onderzoek van de senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de Amerikaansche wapenin dustrie, hadden de verhooren nadat deze den vorigen dag de Zuid-Amerikaansche staten betroffen betrekking op Europa. Bij het voorlezen van brieven uit de parti culiere archieven van de Electric Boat Cy. kwamen ter sprake de pogingen om zaken te doen in Spanje, Italië, Roemenië, de Bal kan en andere Europeesche landen, welke pogingen niet altijd succes had. Bij deze pogingen werd de aandacht ge vestigd op een markies, die, zooals de heer Carse verklaarde, als een prins rondliep en op een te Parijs wonenden Nederlandsch officier, die op zeer listige en vernutige wijze zij diensten verleende. Bij de verdere ver hooren kwam ter sprake de wapenleverancies aan Duitschland. In 1934 heeft de heer Spear van de Electr. Boat Cy. den Parij- schen agent van deze maatschappij geschre ven over de vestiging van een agentschap voor z.g.n. Dayis-luchtafweer geschut. Zoo als deze agent mededeelde, in zijn ant woordbrief, was hij echter niet in staat per soonlijk aan acht aan de zaak te geven, daar hij reeds agent was van de Bergmann Ge- sellschaft te Berlijn, welke dergelijke wapens kan fabriceeren en welke inderdaad al dan niet in strijd met het verdrag van Versailles geschut voor onderzeebooten voor de Duit- sche regeering vervaardigde. In 1920 had hij een verontwaardigden brief geschreven aan den heer Carse, waarin hij mededeelde, dat zijn collega's in Nederland Duitschland hielpen aan zijn verplichtingen te ontkomen en dat een lange lijst van wa penfabrikanten in Nederland feitelijk Duit- schers waren. Het geheel zou een groote ca mouflage zijn. In dit verband werd de naam genoemd van ir. Techel, die directeur zou zijn van de N.V. ingenieurskantoor voor scheepsbouw te Den Haag. Verder spreekt de agent te Parijs over de Navy League in Nederland, welke hij in 1920 zegt te hebben gesticht en waarvan hij het eenige eerelid is. Deze League zou onder zijn invloed streven naar het doen bouwen van onderzeebooten voor de verdediging van Nederl. Oost-Indië. OPENBARE DRONKENSCHAP. Gisteravond is een wielrijder aan het bureau van politie ter ontnuchtering in bewaring gesteld, die onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcohol houdenden drank verkeerde, dat hij niet in staat kon worden geacht zijn rijwiel naar behooren te besturen. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. INTERNATIONAAL BEZOEK AAN ONZE KAASMARKT. Heden werd onze kaasmarkt bezocht door een veertigtal buitenlandsche krui deniers, welke het internationale krui denierscongres in Amsterdam bijwonen. De kruideniers, uit bijna alle landen van Europa, vonden de kaasmarkt zéér interessant. Het gezelschap werd rond geleid door den Alkmaarschen kruide nier, den heer Haijtema. BEKENDMAKING. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken maakt bekend, dat voor de week van 10 September15 September uitsluitend rundvleesch in blik wordt afge geven op witte bonnen vanaf no. 10662 en onvermengde margarine op oranje bonnen vanaf no. 6025. KAASDRAGERS TE ROTTERDAM. In een folklore-optocht. Gisternamiddag trok een lange optocht, gewijd aan verkeer en bedrijf, tevens folklo ristisch en industrieel-symbolisch, door de straten van Rotterdam. Dit schouwspel be hoorde tot de feestelijkheden der V. V. V.* week. Vooral van de verkeersafdeeling was veel werk gemaakt. Op aanschouwelijke wij ze werd de vooruitgang der vervoermidde len gedemonstreerd. De vendelzwaaiers-, Alkmaarsche kaasdragers- en schuttersgil den werden afgewisseld door muziekkorp sen van melkbezorgers, slaoliebereiders en kruideniersbedienden. De paardenslagers vertoonden den volke hun slachtvee en ko lenhandelaren zetten met hun zwarte brand- stoffenmateriaal luister bij tot den stoet. Zoo was alles grootsch en indrukwek kend. Gisteravond had op den Utrechtsche- straatweg nabij Bilthoven een ernstige aanrijding plaas. Een taxi, komende uit Utrecht, waarin zich het echtpaar ds. Griet huizen uit Brussel bevond, reed aldaar op een stilstaande vrachtauto. De botsing ge schiedde met zooveel kracht, dat .de taxi vrijwel over de eene helft geheel werd inge drukt. De inzittende dame werd over den weg geslingerd, terwijl de chauffeur bewusteloos achter het stuur gekneld werd gevonden. De heer G. bevond zich bij aankomst van de politie ook nog achterin de auto en was ge heel versuft, terwijl hij slechts een kleine hoofdwonde had opgeloopen. De dame bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Behalve een beenbreuk had zij ook nog een zeer ernstige hoofdwonde opgeloopen. De drie patiënten weiden naar de rijksklinieken overgebracht. Daar de verlichting ter plaatse slecht was, had de politie handen vol werk om het zeer drukke verkeer in goede banen te leiden. bleken, dat het meisje buiten goedvin den van haar ouders omgang had met zekeren O., vroeger bediende van haar vader, die sinds eenigen tijd niet meer te Haarlem woonde. Zoo nu en dan bezocht hij de familie wel eens, en bij een zijner bezoeken had hij zelfs kans gezien uit het geldkistje dat thans gesto len is, geld weg te nemen. De heer W. had uit medelijden met O. hiervan geen aangifte gedaan. Vermoedelijk is deze O. gisteravond weer op bezoek gekomen; waarschijnlijk heeft hij in de veronderstelling dat er niemand thuis was, weer geld willen stelen, doch is daarbij door het meisje betrapt. Vermoedelijk heeft hij haar toen geworgd en na het geldkistje weggeno men te hebben brand gesticht, om de sporen van zijn daad uit te wisschen. Er zijn aanwijzingen, dat O. naar het bui tenland is gevlucht. In verband hierme de is aan de politie in de grensplaatsen het signalement van O. opgegeven. EEN MELKBRDOD-ACTIE. Oprichting van een provinciaal comité. De Provinciale Bond van oudleerlingen van inrichtingen voor Land- en Tuinbouw- onderwijs in Noordholland houdt Woensdag 12 September naar de Schager Courant meldt te Hoorn een algemeene vergadering, waarin getracht zal worden te komen tot ae oprichting van een Provinciaal Comité voor de eet-melkbrood-actie in Holland. De in leiding vindt plaats door den voorzitter van het Hoofdbestuur, den heer K. Bergsma, en op ruimen schaal zijn uitnoodigingen tot deze vergadering verzonden, b.v. aan landbouw organisaties, bonden van zuivelfabrieken, bakkersbonden enz. DE ARCHIEVEN VAN EGMOND. Nog belangrijke deelen in ons land. In het Gemeentemuseum aan den Korte Vijverberg te 's-Gravenhage, waar een ten toonstelling wordt gehouden betreffende de abdij van Egmond, heeft de archivaris van Alkmaar, de heer N. J. M. Dresch, over de archieven der abdij van Egmond een voor dracht gehouden. De historie der abdij van Egmond, aldus spr., zich uitstrekkende over een zeer groot tijdsbestek (tiende tot zestiende eeuw), is in de vroegste tijden nauw samengeweven met die van het Hollandsche gravenhuis. De om standigheid, dat menig abt van Egmond een voorname functie in ae omgeving van den graaf vervulde, wijst er op, dat te Egmond vele documenten werden bewaard, welke ook voor de kennis der gebeurtenissen buiten Egmonds grenzen van belang zijn. De abdij heeft echter niet altijd zoodanige volledige innerlijke rust gekend, dat haar archivalia ongerept konden blijven. Het mag zelfs als iets zeer bijzonders worden aange-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2