Alkmaarsche Courant PALMOLIVE 8 8 8 8 8 8 ...de zeep dw'Jmqd JxuitleioH EEN EERESCHULD. Qemeenteeaden Jladiopcogtamma Honderd Zes en Dertigste Jaargang. Bijenteelt en land en tuinbouw. No. 211 1934 VRIJDAG 7 SEPTEMBER Er bestaat tegenwoordig meer belangstel ling voor de bijenteelt. Waar die oplevende belangstelling vandaan komt, is niet zoo di- r^" j3an wÜzen- Een feit is, dat de groote bladen meer dan vroeger, artikelen over bijen en bijenteelt geven, dat we de laatste jaren in ons land de zg. imkersdagen kennen en om wat dichter bij huis te blijven, dat we thans in Purmerend een tentoonstelling be tref. ende bijenteelt kunnen bezoeken en we binnen enkele dagen in Alkmaar een etalage kunnen bekijken, uitsluitend ter propaganda ingericht door de afd. Heiloo van de veree niging voor bijenteelt in Nederland, welke haar tienjarig bestaan binnenkort hoopt te herdenken. Wetende, dat ik een deel van mijn tijd, gaarne aan mijn bijtjes wijd, heeft men mij verzocht ook eens mijn inzichten te willen Eubliceeren omtrent dit onderdeel van onze ivende have. Maar al te gaarne voldoe ik aan dit ver zoek, niet alleen uit loutere sympathie voor alles wat op de bijenteelt betrekking heeft, maar ook omdat er zoo heel veel menschen zijn, die van bijen maar zoo'n drommels beetje weten. Ons land herbergt ruim 100.000 bijenvol ken, deels in kasten, deels in korven. Dit aan tal verdient nog aanmerkelijk grooter te worden. In het eerste half jaar 1934 is bijvoorbeeld meer dan 2000 ton honing ingevoerd. Ruimte voor honingproductie is er dus nog genoeg. De buitengewoon lage prijzen van den bui- tenlandsche honing zullen er echter toe dwin gen, dat de prijzen van het inlandsch pro duct lager gesteld worden dan thans. Het is evenwel niet in de eerste plaats de honing productie voor den verkoop, welke ik van be- teekenis acht voor onze volkskracht. Ik denk daarbij aan de wenschelijkheid en de moge lijkheid, dat zij die werkzaam zijn in land en tuinbouw, zich een paar bijenvolken aan schaffen, om voor eigen gebruik de beschik king te krijgen over een voorraad heerlijken, gezonden en versterkenden honing. Waar de belegde boterhammetjes schameler worden is hier een vervangmiddel te bereiken. Echter in dit geval geen Ersatz, doch een eerste rangs genot- en voedingsmiddel. Want het is nog lang niet genoeg bekend welk een groo te voedingswaarde honing heeft. Speciaal bij zwakke menschen en kinderen zijn met het geregeld gebruik van zuiveren honing uitste kende resultaten te bereiken. Om het publiek den aankoop van zuiveren intandschen ho ning te garandeeren is sinds enkele jaren een rijksmerk op honing ingevoerd. Door honing onder rijksmerk te koopen, heeft men dus een waarborg om iets goeds te koopen. We stipten even aan het winnen van ho ning waarmede weinig kosten gepaard gaan, want de bijen brengen het u thuis, doch er is een veel grooter volksbelang met het hou den van bijen gemoeid. En dat is wel het nut voor de fruitteelt. In het voorjaar tijdens den bloei der fruitboomen en bessenstruiken zijn er in plaatsen als Alkmaar, Hoorn en Pur merend, niet zooveel insecten die voor kruis bestuiving kunnen zorg dragen, als er hui zen in één bevolkte bijenkast of korf. De fruitkweekers die tevens imker zijn, weten wel waarom hun boomen en struiken in de buurt hunner bijenvolken het zwaarst geladen zijn. Hun collega's niet-imkers zoeken dan de schuld van hun mindere opbrengst in nacht vorst tijdens den bloei enz. Het inzicht in het nut niet alleen, doch ook in de noodzaak van bijenteelt voor het kweeken van veel en goed fruit is nog weer verdiept door de resultaten van moeizame onderzoekingen van dr. Min- derhoud, rijksbijenteelt-consulent te Wage- ningen, die aantoonde, dat het terrein dat door bijeen bevlogen wordt zeer beperkt is door hun eigenschap om steeds terug te kee- ren tot dezelfde honingbron, zoolang er wat te halen is. De invloed van den wind tot ver spreiding der bijen, doet zich hier natuur lijk wel gelden, doch die invloed is nooit zoo groot, dat een bij, die bijv. de kruisbes bevliegt, daarna zal overgaan op appel of framboos. De bijen blijven trouw aan één soort bloem zoolang ze nectar produceert. Daar ligt dan ook het geheim der zoo werk zame kruisbestuiving. In hun welbegrepen eigenbelang, zullen de fruitkweekers, veel meer dan nu het geval Naar het Engelsch van Dorothea Oerard. 37. ,,'t Is heel makkelijk", sprak ze vol over tuiging. „Ik geloof, dat ik het ook wel zou kunnen. Kijk! Je moet ze enkel maar zoo vasthouden". Ik wilde, dat ze met mij mee uitging, maar misschien omdat mijn zenuwen van streek waren, miste ik mijn overwicht over haar en toen ik een paar minuten later langs het open venster ging, hoorde ik nog de stem van het vreemde kind beurtelings roepers 3^ en zeven! Klaverzes! Schoppen vrouw De hut van Andrei lag dicht bij den vischvijver, aan het einde van een smalle laan ingesloten door een hooge omheining van wilgentakken, waarvan het meerendeel echter wortel geschoten had en opgegroeid was tot aanmerkelijk hooge knotwilgen, waarvan de kruinen elkaar raakten op het midden van het laantje, zoodat het hier nooit heel licht was, maar nu het al begon te schemeren in de dorpsstraat, was t hier heelemaal donker en de onregelmatig uit gegroeide wilgen met hun ronde kruinen en grillig verwrongen takken hadden iets spookachtig-menschelijks over zich. Ik haa mijn zending volbracht en ging door het is over moeten gaan tot het aanschaffen van bijen. Hier ligt een terrein open voor de land en tuinbouwcursussen om de jongelui tijdig vertrouwd te maken met het leven der bijen. Het onderwijs in bijenteelt mag daar niet ontbreken, want een sterke teruggang van de bijenteelt zou voor zaad- en fruitteelt zeer groote nadeelen met zich slepen. En dan tenslotte mag ik niet nalaten te wijzen op iets, dat al deze belangen nog kroont, namelijk de bron van vreugde, welke de bijenteelt als natuursport, hare beoefena ren opent. Overal waar zuiver materieele belangen regeeren komen hoogere levens waarden zoo gemakkelijk in het gedrang. Het is voor buitenstaanders vaak zoo onbe grijpelijk, waarom rechtgeaarde imkers zich zoo weinig laten ontmoedigen door tegensla gen. Want de bijenteelt kent zijn slechte jaren afhankelijk als het bedrijf is van de weers gesteldheid, van een paar graden tempera tuursverschil en geringe verschillen in voch tigheid van de lucht. Diepgaande interesse voor het leven der bijen doet den imker tegenslagen aanvaar den zonder zijn opgewektheid te verliezen. Steeds blijft de heilzame prikkel om oplos singen te vinden voor de raadsels waarvoor de bijen den imker steeds maar weer plaat sen. Wellicht schuilt daarin ook de reden waarom imkers onder elkaar zoo moeilijk uitgepraat raken. Hoe het ook zij, ieder, die in de gelegen heid is bijen te houden, probeere het eens met een of twee bijenvolken. De gezondheid en de welvaart van het gezin, zoowel als van het bedrijf zullen er wel bij varen D. DE BOER Dzn. Stompetoren, 6 Sept. 1934. EGMONDBINNEN. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Bos. De raad was voltallig. Alvorens de vergadering te beginnen, werd staande herdacht de heer W. J. Apel doorn, gemeente-ontvanger, die Zaterdag was overleden. Op mij, zeide de burgemeester, rust de zware plicht iemand te herdenken, die te vroeg uit ons midden werd weggenomen Ofschoon het moeilijk is een oordeel over den dood te geven, want ook de toekomst is zwaar. De ontvanger nam in de gemeente een belangrijke plaats in en werd geacht om zijn eenvoudig en eerlijk karakter. Ik wil hem dan van deze plaats dank brengen voor alles wat hij voor de gemeente deed, hoewel dit niet met een enkel woord is te zeggen. Hij was een persoon, die moeilijk zal zijn te vervangen. Moge Hij, die hem tot zich heeft geroepen, hem in genade ontvangen en dat hij moge rusten in vrede. Hierna werd overgegaan tot behandeling der ingekomen stukken: De minister van sociale zaken heeft goed gevonden ook de steunregeling bij eventueele werkloosheid van visschers geldig te verkla ren, voorloopig tot Dec. 1934; De directeur der Volksgezondheid keurde de verlaging van de woningwetwoningen goed, de heer werd teruggebracht tot 3.25 met gratis waterleiding; Uit de vaststelling van de financieele ver houding 1931 bleek, dat voor politie, armen zorg en onderwijs 10.07 per inwoner werd uitgegeven; Het tekort, dat door het Rijk in de Wo ningbouw werd bijgedragen, was 754,65. De Algemeene Vereeniging Bloembollen- cutuur verzocht een subsidie van 25 voor 1935. Ofschoon B. en W. sympathiek tegen over de vereeniging staan, stelden zij in ver band met den toestand der gemeente-finan- ciën voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen geschiedde. De heer A. Bommer verzocht het onder- hou dvan de slooten langs het oude slot aan de gemeente te mogen overdoen. Dit verzoek werd gedaan, omdat langs ait stet veel vuil nis was gestort. Op voorstel van B. en W. werd besloten niet het onderhoud over te nemen, doch van gemeentewege de zaak te laten opknappen. Naar aanleiding van het scnrijven van den minister van economische zaken aan gaande de verruiming der winkelsluitings wet was een verzoek van all belanghebbende winkeliers ingekomen den raad verzoekende de verordening in hun belang te wijzigen. De raad voldeed hieraan gaarne, zoodat de zaken waarin visch, fruit, brood, koek, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie ijs wordt verkocht des Zondags gedurende 6 achtereenvolgende uren geopend zullen mogen zijn en zaken waarin tabak wordt verkocht gedurende 4 achtereenvolgende uren. Van den heer O. A. de Wit te Rinnegom kwam een reclame binnen inzake de straat- belasting. De heer Straathof verwonderde zich er ook ten zeerste over, dat de Kinnegommers straatbelasting moesten betalen, daar werd immers geen vuilnis opgehaald, waarvoor toch oorspronkelijk deze belasting in het leven was geroepen. De voorzitter lichtte toe, dat nu de ge meente afhankelijk van het Rijk is, alle bron nen moeten worden aangesproken, de straat belasting was hier bovendien niet hoog, zoo als ook andere raadsleden beaamden, hier werd alleen belasting op de gebouwde eigen dommen geheven, in omliggende gemeenten werden ook de opgebouwde eigendommen be last. De reclame van de Wit werd voor ken nisgeving aangenomen. Van Ged. Staten werd de verordening hondenbelasting terugontvangen met de mededeeling, dat voor de z.g. bedrijfshonden minstens 3 moest worden betaald; de raad had destijds 2.50 besloten; ook de belas ting op de publieke vermakelijkheden kwam terug, moest niet 15 maar 20 worden, dit alles doordat de gemeente bij het Rijk moest aankloppen om steun. De legesverordening werd zonder bezwa ren goedgekeurd. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur werd aangeboden, een gemeentelijke subsidie van 5200 werd hierin begroot. De gemeentebegrooting 1934 kwam met enkele opmerkingen andermaal retour, be halve een paar administratieve opmerkingen werd medegedeeld, dat de thans uitgetrokken post al 10 voor onkosten vergaderingen voor 1934 mocht blijven gehandhaafd, dat echter voor 1935 niets mocht worden uitge trokken. Voorts moest het bedrag per leerling van 2.50, wat al te laag was, voor 1935 2 worden. Het Hoofd van de O.L. school had al gezegd, dat dit onmogelijk kon voor een kleine school, waarop de voorzitter hem had geadviseerd den Inspecteur hierover te spre ken. Verder blijven Ged. Staten van oordeel, dat het in de drankwet toegelaten maximum moet worden verhaald op de café's, thans werd hier het minimum betaald; door de lage huurwaarde zullen echter slechts 2 café's hiervan de dupe worden en één zal iets worden verhoogd. Een verordening zal moeten worden ge maakt ingevolge de-besmettelijke ziektewet, waarbij wordt geregeld, dat de kosten bij ontsmetting kunnen worden verhaald. Nog kwam in een schrijven van den Bond van Hotelhouders verzoekende verlaging personeele belasting voor café's. De raad wilde gaarne alles probeeren om de caféhouders zooveel mogelijk tegemoet te komen en besloot te verzoeken de personeele belasting voor café's gelijk te stellen met die van winkels e.d. Aangewezen werden alle raadsleden, uit gezonderd de beide wethouders, om zitting te nemen in de commissie tot het nazien der rekeningen. Dan volgde het voorstel de kermissen op te heffen. De voorzitter zeide, dat de kermis te Eg- mond aan den Hoef hem tot dit voorstel had doen besluiten, de eerste dag was door vecht- De groote hoeveelheden olijf- en palmoliën, in elk stuk Palmolive zeep verwerkt, zijn van onschat bare waarde voor het behoud van een frissche, soepele huid. ct. (2 stuks voor 25 ct) kronkelend laantje toen ik, bij het omslaan van een bocht in de omheinig ineens schrik te van een van de wilgen, leek het wel, die van zijn plaats midden op het pad trad, als om mij den weg te versperren. Instinctmatig stond ik stil en op dat oogenblik sprak de wilg met een mij welbekende stem: „Is u dat, miss Middleton? Ik hoop, dat u niet boos is, maar ik zag u voorbijgaan en ben u gevolgd, omdat ik u spreken moet". Uit den toon sprak zoo diepe ontroering, dat ik eenigszins matigde het misnoegen, waarmee ik antwoordde: „U daar, Pan Lewicki? Waarom is u hier en niet op Ludniki? Wij hebben u den hee- >4 middag gewacht". „Dat weet ik'", riep hij, terwijl hij met wanhopend gebaar naar zijn hoofd greep. Ik heb al uren lang vlak in de nabijheid rond gezworven, maar hoe zou ik mij nu kunnen vertoonen eer deze verschrikkelijke zaak mij volkomen helder is? Ik ben steeds blijven hopen op de een of andere gelegenheid, eer ik met haar sprak en nu het lot mij in zoo verre begunstigd heeft, zult u toch ook wel niet weigeren na al wat u weet. Ik ben half waanzinnig van verslagenheid en alleen het volle licht op de zaak kan mij helpen". „Maar u heeft het volle licht: Jadwiga zegt, dat zij u alles verteld heeft". „Dus dan is het waar, werkelijk waar?" vroeg hij radeloos. „Ik dacht, dat ze zich misschien door haar verbeelding had laten meesleepen. Ze sprak van brieven, maar ik heb ze niet gezienU wel? O, vertel u er mij dan toch ieder woord van, dat u zich herinnert! Mij dunkt, ik heb toch het recht alles te weten!" Dit viel niet te loochenen: hij had het recht er toe. In enkele woorden gaf ik hem mijn lezing van het geval, zoowel als de ge volgtrekkingen, waartoe madame Zielinska gekomen was. Hij luisterde ademloos, mij meer dan eens in rede vallend met een uit roep van wanhoop en verbazing. „Dus u koestert geenerlei twijfel?" vroeg hij op scherp-angstigen toon. „Haar vader was eenMaar ik kan het hier niet zeggen, zelfs niet in een vreemde taal, uit vrees voor luisteraars". „U hoeft die voorzorg niet te nemen. Als ik mij niet vergis, dan zal, wat ik u nu ver teld heb, van de daken worden gebazuind; zijzelven zullen het luide verkondigen". Hij keek naar mij, vol ontzetting, en in het halfduister zag ik nog, hoe wijd hij de oogen opensperde. „Zijzelven rMaar u zult toch niet beweren, dat zij de wereld op de hoogte zul len brengen?" „De moeder zal dit zeker doen; ze kan niet anders, als zij tot vergoeding wil over gaan en dit is haar vaste voornemen op het oogenblik". „Vergoeding? Nu, maar dit hoeft toch niet in het openbaar te wezen? Waar om zou men zich nu brandmerken met eigen handen? Niemand hoeft het toch te weten dan de bedrogene zelve?" „Maar die moet eerst in het geheim ge zocht worden en dat kan haast niet in het geheim geschieden. Bovendien, hoe zoudt u tegenover de wereld deze plotselinge veran dering van fortuin verklaren? Neen, ik Zaterdag 8 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10— VPRO- morgenwijdig. 10 15 Voor Arb. in de Continubedr.VARA-tooneel o. 1 v. W. van Cappellen, de Noten krakers olv. D. Wins en Janny van Oogen, deel. 12.De Notenkrakers olv. D. Wins. 1.— Klein VARA- ensemble olv. F. Bakels. 2.Zen derverz. 2-15 Verv. ensemble-con cert. 3.F. Faulhaber; De betee- kenis van het Esperanto voor de Arbeidersklasse. 3.15 De Fliere fluiters olv. J. v. d. Horst. 3.45 Zenderwisseling. 4.Vervolg De Flierefluiters. 4.40 Literaire cause rie A. M. de Jong. 5.— Gr.pl. 5.15 Uitz. v. d. mijnwerkers m.m.v. het VARA-tooneel olv W. v. Cappellen, Ad. Bouwmeester voordracht, Joh. jong orgel en Chr. v. d. Bilt, toe spraak en grjil. 7.VRO. 8. Herhaling SÖS-ber 8.03 Gr.pL 8.25 Causerie over de Knipcursus. 8 30 Bonte Avond mmv. 't VARA- orkest olv. H. de Groot, de Fliere fluiters olv. J. v. d. Horst, De No tenkrakers olv. D. Wins, VARA tooneel olv. W. van Cappellen, Joh Jong orgel, Cor Steyn, accordeon en Kees Pruis en Sylvain Poons, conferenciers. Om 10.Vaz Dias, VARA-Varia. 11.30—12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-progr.) 8 9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Schlagermuziek en gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kinder uur. 4.Toespraak. 4 20 Orgel concert en gr.pl. 5.Orkestconcert en lezingen. 715 Causerie. 7 35 Gr.pl 8.Schlagermuziek. 9.30 Voordracht. 9.45 Zang. 10.Gr. pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Zang. 1050—12— Gr.pl. DAVENTRY, 1500M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Gr.platen. 12.20 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge, mmv. G. Sylvester, bariton 1.20 Commodore Grand-orkest olv. H. Davidson. 2.20 Dansmuziek (gr.pl.) 2.50 Belfa3ter Omroep orkest o. 1. v. E. G. Brown. 3.50 Radio-Militair-orkest olv. Ch. Leg gett mmv. R. Watson, bariton. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. j 35 Kinder uur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Zang door T. Pickering, tenor. 7.20 BBC-orkest olv J. Clifford. 8.20 Fred Hartley's Novelty-kwintet m. m v. B. Lawrence, zang. 9. Radio-prijsvraag. 10.Ber. 10.20 Causerie. 1035 Vioolrecital D. Wise. 11.05 Voordracht. 11.10 12.20 Billy Cottoi en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 10.35—11.50 Orkestconcert. 12.202.20 Sym- phonieconcert o.l.v. André. 8.20 Music-Hall-progr. olv. André. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 2.50 Gr.pl. 3.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 9.20 Voordr. 10.05 Piano recital F. Jensen. 10.45 Triocon cert. 11.20—12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert. 10.50 Concert. 12.20 Radio-kwintet. 1.20 Radio koor olv. Breuer. 2.20 Gr.pl. 4.20 Gevar. concert. 7.20 Werag-kamer- orkest olv. Hartmann. 8.35 Orkest concert. 10.401.20 „Das Ueber- brettl", gevar. progr. m. m. v. het Omroepkleinorkest, Vocaal-Kwintet en anderen. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 Concert. 9 50 Symph. concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Radio- Symphonieconcert m. m. v. soliste. 5.20 en 6.20 Gr.pl. 6.50 Concert, zang en piano. 7.35 Gr.pl. 8.20 Sa lonorkest mnw. accordeonnist. 9.20 Radio-cabaret. 10.30—12.20 José Schnijders en zijn orkest. 484 M.: 12.20 Radio-symphonie-orkest. 1.30 2.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest, m. m. v. solist. 6.35 Radio-Symphonie- orkest mmv. solist 7.35 Gr.pl. 8.20 Kamermuziek. 9 30 Harprecital. 9.45 Schumannconcert, zang. 10.30 12.20 José Schnijders en zijn orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.50 Landesorchester Gau- Berlin olv. Snaga. 10.20 Ber. 10.50 Lezing. 1105 Weerber. 11.20 12 50 Zie Keulen. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lqn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Liin 3: Daventry 10.3512 20, Nortn. Reg. 12.20—13.20, Daven try 13.20—14.50, North. Reg. 14.50 —15.50, Daventry 15.50—24—. Lijn 4: Keulen 10.3016.20, Hamburg 16.20—19.20, Warschau 19.2024. Zondag 9 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.30— 12— en 5.-6.— VARA, de VPRO van 6 —8.de AVRO van 12 5.en 8.12.uur). 8.30 Gr.pl. 8.35 Tuinbouwpr. S. S. Lantinga. 9 05 Postduivenber. 9.07 Orgelspel Joh. Jong. 9.30 Progr. gewijd a. d. Deenschen dichter Nexö. 10 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 10.30 Gr.pl. 10.45 Verv. orkestcon cert. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 11.30 Vervolg or kestconcert. 12.Omroeporkest o 1 v. Nico Treep. Om 12.40 Cause rie door H. Dieperink. 1.30 Concert door de „Plumstead Band" v. h. Leger-des-Heils uit Londen olv. E. Dockerill. 2.Boekenhalfuur. 2.30 Gr.pl. 3.Uit het Kurhaus, Sche- veningen: Residentie-orkest olv. I. Neumark, mmv. V. Binnendijk, alt. 4.30 Gr.pl. en Vaz Dias. 5-— VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 5.40 Sportuitz. 6.Lezing A. J. v. Leusen. 6.45 Wijdingsdienst mmv. ds. W. F. H. ter Braak, Annemarie Boezaardt, z$ng en A. Vermeeren, piano. 8.Vaz Dias. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.Radio- Journaal. 915 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. mmv. R. Spier, harp en G. Husch, bariton. 10.30 Groote Militaire Taptoe uit Rotterdam, door de Kon. Mil. Kapel olv. Kapt. G. L. Walther Boer en de Tamboers en Pijpers v. d. Mariniers. 11.— 12.Kovacs Lajos en zijn orkest HUIZEN, 301 M. (8.30—9 30 en 5 7.45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.— en 7.45—11.— uur). 8.30 Morgenwijding olv. Dr. J. H. Gun ning, mmv. Mej. D. de Jager, zang en C. van Drieënhuizen, orgel. 9 30 Gr.pl. 10.Hoogmis. 11.30 Gr.pL 12.Schlagermuziek en lezing. 2.10 Causerie. 2.30 Orkest- en koor concert. 3.Gr.pl. 4.15 Ziekenlof. 5.Gr.pl. 5.20 Orgelspel. 5 30 Kerkdienst uit de Geref. kerk te Almelo. Spr. ds. B. van Halsema. Hierna gr.pl. 7.45 Gr.pl. 7.50 Le zing. 815 Orkestconcert. 9.Vaz Dias. 9.05 Voordracht. 9.25 Gr.pl. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Verv. orkestconcert. 10.40—11.— Epiloog. partijen zoo ontsierd, dat het spreker beter voorkwam voortaan inplaats van kermis volksfeesten te organiseeren, die dan 's mor gens konden beginnen en om 10 uur afge- loopen waren. Hiervan hoefden de café's geenszins dupe te worden, immers gelegen heid tot dansen zou er zeker zijn alleen niet tot in den nacht. Het gevaar voor vechten blijft, wanneer er tot in den nacht wordt vrees, dat publiekmaking onvermijdelijk is". Ik kon zien, hoe hij bij dit woord terug schrikte. Toen maakte zich opeens een vlaag van wanhoop van hem meester. Wij waren gedurende de laatste minuten langzaam voortgewandeldnu stond hij stil. Vlak bij hem lag een groote steen, van de soort, die wel gebruikt werden als opstap, om zich een weg te banen tusschen de omheining door, daar er in heel de lange laan geen openingen waren. Hij ging er op zitten en barstte voor mijn oogen in tranen uit: „O, Jadwiga! Mijn arme, arme Jadwiga!" snikte hij, tot in het diepst van zijn gemoed ontroerd. „Hoe zal je het dragen?" „Ze draagt het moedig en de steun van uw liefde zal het haar nog beter helpen dragen". Ik weet niet, met welke bedoeling ik dit zei, maar ik geloof, dat dit bij wijze van proefneming was. Hij verborg het gelaat nog wat dieper in de handen. „Stil! Stil!" riep hij, op waren liidenstoon „U weet niet hoezeer u mij kwelt! O, wees toch stil!" „Maar u heeft haar toch lief?" vroeg ik, misschien wat ongenadig. „Uit den grond van mijn hart" antwoord de hij spontaan, stond op, en legde zijn hand op mijn arm. „Dat wil u haar toch wel zeggen? O, zeg haar toch, dat ik haar inniger lief heb dan ooit!" „Waarom zegt u haar dit zelve niet? Ga met mij mee, dan heeft u geen bode noo- dig". „Vandaag niet. Ik ben mijzelven nog niet feestgevierd, omdat wij hier onder de rook van Egmond aan Zee zitten. De heer Straathof verzocht hierop of met de a.s. Egmondbinner-kermis niet bij ieder café een politie kon zijn en niet de politie in groepjes van 2 of 3 bij elkaar. De heer van Dam vroeg of die gevaarlijke elementen niet konden worden geweerd, zoo als ook des Maandag was gebeurd; toen voldoende meester. Hoe kan ik er nu zeker van zijn, dat ik in mijn overweldigend leed niet een woord zou gebruiken, dat haar pijnlijk zou wezen? Neen, het is beter, dat ik vandaag nog niet kom". En alsof hij bang was voor verder argu menteeren, wendde hij zich om en verdween in het duister van het smalle laantje, waar ik nu bleef staan, alleen, maar diep in ge dachten. HOOFDSTUK XIV. Ik bracht Jadwiga Wladimir's boodschap niet over, zoomin als ik haar vertelde van onze ontmoeting in het dorp. Dit zou nog slechts de spanning hebben verhoogd, waar in zij toch al verkeerde. Als zijn veronder stellingen juist waren, dan zou zij weldra meer weten dan ik haar vertellen kon. Toch was het einde nog dichter bij dan ik dit wel vermoed had. Dien volgenden voormiddag was ik bezig met Anulka in de leerkamer, toen de deur open ging en Jadwiga binnentrad met een open brief in de band. Ik had haar gezien in verschillende stem mingen, maar nooit zooals nu: haar zwarte oogen fonkelden in een bijna lijkwit gelaat; haar neusvleugels trilden en blijkbaar met moeite haalde zij adem. Ontsteld vloog ik op ondervroeg haar met de oogen en was vol komen voorbereid op een naderende ramp. Ze kon niet onmiddellijk spreken, maar met stilgebiedend gebaar duidde ze op haar zusje en ik zond Anulka weg, maar nam nu ditmaal de voorzorg om het venster te slui ten, zoowel als de deur. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5