JlechtsioJken JCunst en Wetenschap ffiiicQecliike Stand Jiimnieuws VRACHTAUTO IN DE DRENTSCHE HOOFDVAART GEREDEN. VERKEERSONGEVALLEN branden. Beide inzittenden verdronken. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier is midden in de gemeente Assen, nabij de markt een groote 6-wielige vrachtwagen uit Hoogezand. geladen met papier, te wa ter gereden. De Drentsche hoofdvaart maakt in de stad een flauwe bocht. De weg loopt langs het kanaal en het schijnt dat de chauffeur de bocht niet heeft bemerkt, zoo- dht de wagen rechtuit in de Drentsche hoofdvaart reed. De omwonenden hoorden een geweldigen slag. Het bleek, dat het groote gevaarte, dat vrij veel snelheid moet hebben gehad, midden in het kanaal was terecht gekomen. Door de zwaarte was het voertuig geheel onder water verdwenen. Onmiddellijk wer den maatregelen genomen, om zoo mogelijk hulp te verleenen. De hulpmiddelen, waarover men in Assen beschikt, zijn echter niet van dien aard dat men den grooten wagen kon lichten. Met heel veel moeite gelukte het het voorste ge deelte van den wagen omhoog te trekken. In de cabine vond men toen de lijken van twee persone. Dit waren de 38-jarige chauf feur Koelof Wayer uit Hoogezand en de 40-jarige kapper G. Lokken uit Fokshol, gem. Hoogezand. Beiden waren gehuwd en laten een gezin met respectievelijk 2- en 4 kinderen achter. Het reddingswerk geschiedde o. 1. v. den hoofdinspecteur van politie van der Meulen. Voorloopig zijn de beide lijken naar het zie kenhuis overgebracht. Omtrent de oorzaak van het gebeurde kon niets met zekerheid worden gezegd. Wayer was Donderdagoch tend om 6 uur met zijn wagen van Hooge zand naar Renkum vertrokken, om papier te halen. De wagen was van de firma H. R. Groeneveld te Hoogezand. Zijn vriend, Lokken, was met Wayer voor zijn ple zier meegegaan. Te Renkum werd Don derdag papier geladen en 's avonds werd de terugreis aanvaard. Er schijnt vannacht op de plaats waar het ongeluk gebeurde, eenige nevel te hebben gehanden. Of dit de oorzaak is of wel of de chauffeur door ver moeidheid niet voldoende opgelet, kan niet worden nagegaan. Het zal groote moeite kosten den wagen uit het kanaal te halen. Hedenochtend zal men zulks trachtten te doen. De wagen was niet verzekerd, de la ding wel. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN ONTDEKT. Reeds sedert eenigen tijd bestond het ver moeden dat te De Leek (Gron.) eenige gehei me distilleerderijen waren. Door politie- en belastingambtenaren is gisteravond bij K. K. te Zevenhuizen een onderzoek ingesteld. In een hol onder den grond werd een distilleer- toestel met een hoeveelheid sterken drank ge vonden en in beslag genomen. Ook bij S. B. is een inval gedaan en daar werd eveneens een distilleer-apparaat gevon den benevens een hoeveelheid gedistilleerd. Ook dit werd in beslag genomen. ZAAK TONNET. Uitstel verleend. Voor de Arnhemsche rechtbank is gister aangebracht de civiele zaak, ingesteld door den gepensionneerden generaal Tonnet tegen dr. Schnitzler, psychiater te Arn hem, op wiens advies de generaal voor eenigen tijd in een krankzinnigengesticht is opgesloten geweest, een en ander in verband met diens actie inzake de kwestie-Boeyink. De heer Tonnet eischt, zooals men weet, schadevergoeding. Als procureur van generaal Tonnet treedt op mr. Donath uit Arnhem, terwijl zich als procureur voor de gedaagde partij stelde mr. Eling Visser, eveneens uit Arnhem. Er is vervolgens uitstel verleend. DE SCHORSING VAN DEN GEMEENTE-ARCHITECT VAN HUIZEN. Door den raad der gemeente Huizen (N.H.) is gister het raadsbesluit van Febr. 1933, waarbij de gemeente-architect werd geschorst, doch dat niet wettig werd ver klaard, doordat de schorsingsbevoegdheid niet bij den raad doch bij B. en W. lag, in getrokken. Dit raadsbesluit is vervangen door een schorsingsbesluit van B. en W., waarbij tevens bepaald werd dat den ge schorste geen salaris meer zal worden uitge keerd. De schorsing zal van kracht zijn totdat de hoogste rechtspraak is verkregen en de frau duleuze handelingen die den ar-,:,~t ten laste gelegd zijn, bewezen zijn. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. De gemeentepolitie en marechaussee te Steenbergen (N-B.) hebben zekeren R. aangehouden, als verdacht in den nacht van Zondag op Maandag j.1. uit wraak te hebben gepoogd de woning van het gezin Koenraadt op Welberg onder die gemeente in brand te hebben willen steken om zoodoende het geheele gezin te doen omkomen. BRUG OVER OUDE MAAS. Gistermorgen is aan den Zwijndrecht- schen oever de eerste van elf stJroe'pf'?n voor de verkeersbrug Dordrecht Zwijn- drecht geslagen. Wanneer ze allen zijn inge heid, worden ze geschroefd en wordt de be lasting vastgelegd. Het bestek der brug nagenoeg gereed en het ligt in de bedot' ing nog dit jaar de aanbesteding te doen ge schieden. MINISTER DE WILDE EN HET ZONLICHT. De minister van binnenl. zaken, mr. J. de Wilde, heeft 'n bezoek gebracht aan t hoofd postkantoor te Amsterdam, teneinde de helio- staat, het toestel dat door middel van spie gels het opgevangen zonlicht in het gebouw brengt, te bezichtigen. De directeur van het hoofdpostkantoor, de heer A. B. van Beers, diende den minister van toelichting. NED BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De Nederlandsche Bond van gemeente ambtenaren heeft in zijn heden in het Kur- haus gehouden algemeene vergadering be noemd tot eere-lid den heer D. Kooiman, hoofdredacteur van Hart mans Tijdschrift, waarvan onlangs het 50-jarige bestaan is herdacht. De heer Kooiman heeft voor den bond groote verdiensten als hoofdbestuurslid en als redacteur van het centraal bureau voor perszaken. KINDERVERLAMMING. Bij een drie-jarig jongetje, wonende in de Marnbestraat te Haarlem, is kinderverlam ming geconstateerd. Het kind is naar een ziekenhuis overgebracht. De toestand wordt ernstig geacht. Het tweejarig zusje is in ob servatie genomen. ONGEOORLOOFDE WIJZE VAN VERVOER VAN DIEREN. Een geval van ergerlijke dierenmishande ling is door rechercheurs op het Stieltjes plein te Rotterdam geconstateerd. Zij hielden daar een vrachtauto aan op vermoeden, dat er goederen mee vervoerd werden, die niet door 'n geleidebiljet gedekt waren. Tusschen kisten vonden zij een toegebonden zak, die bij opening een levend nuchter kalf bleek te bevatten. De voor- en achterpooten waren gestrekt samengebonden. Het dier kon zich in den zak niet bewegen. De bestuurder, een koopman uit Rockanje, verklaarde dat dit de eenige manier was om een kalf te vervoeren. Er is niettemin proces-verbaal tegen hem op gemaakt. VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Kellner zwaar gewond De V.V.V.-week geeft den Rotterdammers niet alleen aanleiding feest te vieren volgens het officieel programma, maar tevens tot het scheppen van vermaak, dat niet in den feest gids staat, zegt het Hbld. Zoo hebben jeug dige bezoekers van een café in de Keizer straat aanleiding gevonden om elkander eens broederlijk op den schouder te slaan, welk ceremonieel begeleid ging van het drinken van bier. De broederlijkheid liep tenslotte zoo hoog, dat het gezelschap plotseling alle broederschap op zij zette en een robbertje ging vechten. Het tumult, dat binnen begon, werd op straat voortgezet. Burgers hebben daar de politie gewaarschuwd. Een kellner, die nog niet afgerekend had, werd het slachtoffer van de vechtpartij Hij kreeg eenige steken in de longstreek. Ijlings begaf hij zich te voet naar het ziekenhuis aan den Coolsingel waar bleek dat hij le vensgevaarlijk aan een zijner longen was ge wend. De politie heeft een dertigjarigen lossen werkman uit de Schilderssteeg aangehou den, dien zij van het steken verdenkt. LANGDURIGE STAKING. Daar bij een gehouden conferentie tus schen de directie van De Lelie te Koog aan de Zaan en de stakingsleiding van het meisjes- personeel, de directie niet bereid bleek 2 meisjes, die deel uitmaken van die leiding, weer in dienst te nemen, is besloten de sta king voort te zetten. De staking duurt reeds meer dan 2 maanden. Botsing tusschen auto en motorfiets; een doode. Gisteravond te omstreeks half acht heeft te Sas van Gent een botsing piaats gehad tusschen een auto en een motorfiets, waarbij de laatste in het kanaal TerneuzenGent is terecht gekomen. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer M. Meuieman, ran geerder bij de Nederlandsche Spoorwegen, werd bewusteloos uit het water opgehaald Helaas mocht kunstmatige ademhaling, welke onmiddellijk door eenige doktoren werd toegepast, niet meer baten en is het slachtoffer overleden. In de auto waren gezeten de aannemer A. Vernaeve uit Sas van Gent en zijn ongeveer 16-jarig zoontje. Hij was op weg naar Selsaete en toen hij op het z.g. Stuiver reed, kwam uit een der nauwe zijstraten het mo torrijwiel naderbij. Hoe de aanrijding precies geschiedde staat nog niet vast. Volgens som mige ooggetuigen schijnt de wagen in brand te zijn geraakt, alvorens op het motorrijwiel te zijn gereden. De motorfiets vloog bij de botsing met den berijder het water in, terwijl de auto tegen een telefoonpaal werd ge smakt welke daarop is afgeknapt. De wagen reed vervolgens in de richting van het ka naal doch is met de achterwielen boven het water blijven hangen. Buurtbewoners, die onmiddellijk toesnelden, konden den mo torrijder gemakkeliik uit het ter plaatse niet zeer diep water ophalen Hij was, zooals ge zegd, bewusteloos en h.* d een wonde aan het elaat. De heer Vernaeve had een groote oofdwonde opgeloopen en is in een nabij- zijnde woning binnen gedragen. Zijn zoontje werd slechts licht gekwetst. De heer Meuieman laat een vrouw en een kind achter. Tegen boom gereden en gedood. Gisteravond is in het Belgische grens- plaatsje Poppel de heer v. d. Eynden, be drijfsleider bij de H.E.M.A. te Tilburg, ter wijl hij met zijn auto op weg was van Turn hout naar Tilburg; tegen een boom gereden en gedood. Hoe het ongeluk geschied is, heeft men nog niet kunnen vast stellen. Een nauwkeu rig onderzoek hiernaar wordt nog ingesteld. Dubbele aanrijding. Gisteravond heeft in de Phoenixstraat te Delft een vrij ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee dames werden gewond. In de vrij nauwe straat, waar de electri- sche tram rijdt, moest een auto uitwijken voor de tram. Hierbij reed hij een fietsende dame aan. Met eenige kneuzingen en hevig bloedend werd het slachtoffer, een onder wijzeres, opgenomen en. naar het ziekenhuis vervoerd. De auto reed na de aanrijding het trottoir op en smeet een bankje van de schoonheids vereeniging „Delvia" omver, waarop twee dames waren gezeten. Eén van deze wist nog tijdig op zij te springen, de andere, een bejaarde dame, kwam te vallen. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Botsing tusschen motorrijwiel en vrachtauto. Op den Rijksstraatweg tusschen Abcoude en Baambrugge ter hoogte van de voormali ge fortwerken nabij Abcoude heeft gister avond een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motorrijwiel, bestuurd door den heer Bloemendaal uit Maarssen, en een vrachtauto. Nadat de heer B. een vóór hem rijdende personenauto gepasseerd was, Vwam hij achter een vrachtauto te rijden. De chauf feur van dezen wagen moest plotseling krachtig remmen. De heer B., die hierop niet bedacht was, verloor de macht over het stuur en sloeg over den kop. Ook de duo passagier, een broer van den heer B., werd van den motor geslingerd en bekwam ern stige verwondingen aan het hoofd. De heer B zelf had slechts eenige vleeschwonden aan gezicht en armen gekregen. Nadat beide ter plaatse verbonden waren zijn zij per auto naar huis vervoerd. Auto tegen een boom gereden; bestuurder gedood. Gistermiddag omstreeks 1 uur is op den Leidschenstraatweg tusschen de Boorlaan en de Laan van N. O. Indië in Den Haag een personenauto; bestuurd door den 49- jarigen heer F. uit Den Haag, vermoedelijk doordat de bestuurder een toeval heeft ge kregen, tegen een boom gebotst. De heer F. was onmiddellijk dood; zijn stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis Bronovo ge bracht. Twee woningen uitgebrand. Woensdagavond brak door onbekende oor zaak brand uit in de woning van den visch- handelaar De Wit te Stein (L.) De naastge legen woning van den heer Heynen werd ook spoedig aangetast. Beide woningen brandden geheel uit. De meubels konden grootendeels gered worden. Landhuis afgebrand. Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het pas vol tooide landhuis aan den Sophiaweg 83 te Nijmegen, eigendom van den heer Miel Hamers, die dezer dagen in het huwelijk was getreden en zich thans met zijn echtgenoote op reis bevond. Over eenige dagen zou de woning door het j'onge echtpaar betrokken worden en behangers en stoffeerders waren druk bezig het huis in te richten. Binnen een kwartier stond het geheele dak, dat van z.g. brandvrij riet vervaardigd was, in lichte laaie. Daar het landhuis op vrijwel het hoogste gedeelte van Nijmegen stond, had de brand weer in den beginne met onvoldoende druk op de waterleiding te kampen. Daardoor werd het duidelijk, dat het geheele landhuis een prooi der vlammen zou worden. En het duurde dan ook niet lang, of het vuur was naar de benedenverdiepingen doorgeslagen en toen even later het dak instortte en het branednde riet bij massa's in de kamers viel, was er geen houden meer aan. De plafonds waren Tngestort en alle ver trekken waren vrijwel geheel uitgebrand. Al leen de buitenmuren waren, voor zoover men dat kon nagaan, intact gebleven. Een oogen- blik bestond nog door de rook en de vonken en de brandende stukken riet gevaar voor de omliggende bosschen, doch dank zij de ge ringe windsterkte bleven deze behouden. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak. De meeste menschen, die in het huis werkzaamheden hadden verricht, waar onder ook een loodgieter, waren op het oogenblik dat de brand ontdekt werd, af wezig. Boerderijen in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak is te Zwaagwest- einde de boerderij, bewoond door R. Leegstra en toebehoorende aan Tj. Elzenga, afge brand. Niets kon worden gered, daar de brandweer niet de beschikking had over water. Woensdagavond brak een hevige brand uit in de boerderij, bewoond door den heer E. te Gouw onder Makkum. De brandweer van Witmarsum kon niet verhoeden, dat de stallen en de schuren tot den grond afbrand den. Drie vrachtauto's werden eveneens een prooi der vlammen. De boerderij behoorde aan de doopsgezinde gemeente te Makkum KORTE BERICHTEN. De arbeider, die de vorige week bij de firma Stoffel te Deventer van een houtstapel viel en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, is thans aan zijn verwondingen overleden. B. en W. van Amsterdam zouden, naar het Hbld. meidt, plannen hebben tot verla ging der loonen van het gemeentepersoneei, tot een totaal bedrag van anderhalf mil- lioen. Woensdagmiddag was een Duitsche banketbakker die op doorreis van Duitsch- land naar Noorwegen te Rotterdam vertoef de, op den Coolsingel naar den V.VV.-op- töcht gaan kijken. Na afloop kwam hij tot de ontdekking dat een zakkenroller hem een portefeuille met kr. 110 en M. 20 aan bank papier ontfutseld had. Op 18 Nov. zal de Alg. Nederl. Dia- mantbewerkersbond veertig jaar bestaan. In verband met de tijdsomstandigheden zal het jubileum niet gevierd worden. Te Rotterdam is opgericht de „Orde van Arbiters op technisch en nautisch ge- gebied" (O.V.A.). INBRAKEN TE HAARLEM. Op 13 Mei hadden twee Haarlemmers, een 47-jarige en een 36-jarige man, zich des nachts door inklimming toegang verschaft tot de bakkerij De Zeeuw aan den Kouden Horn. Ze zijn in den winkel en in het kan toor gekomen en hebben uit een lade 13 meegenomen. De eisch van het O.M. bij de Haarlemsche rechtbank was drie jaar ge vangenisstraf voor ieder. De rechtbank ver oordeelde hen ieder tot anderhalf jaar. STEEKPENNINGEN BIJ MARINE. Woensdagmiddag is voor den zeekrijgs raad Willemsoord het laatste geval afge daan betreffende de onregelmatigheden bij de marine, n.1. aannemen van steekpennin gen. Gedaagd was een sergeant-bottelier R., die, belast zijnde met het beheer van de zg. toespijsgel den der korporaals en minderen, aan boord van Hr. Ms Wachtschip in het tijdvak van omstreeks begin Februari 1933 tot begin Februari 1934, van een vischleve rancier regelmatig gelden had aangenomen, welke hij in zijn eigen zak stak. Ingekomen was een gunstig rapport van den reclassee- ringsraad betreffende beklaagde. De fiscaal, officier van administratie W N. Franken, was niet geneigd een voor waardelijke straf te eischen, maar vorderde drie maanden gevangenisstraf. De verdediger van beklaagde, mr. de Groot uit Alkmaar, vroeg of „de fiscaal wel licht een vreemdeling in Jeruzalem" was Im mers de fiscaal volgde, naar pleiter zeide, in het geheel niet de voetspoor van den advo caat-fiscaal bij bet Hoog Militair Gerechts hof, die bij de behandeling van de voorgaan de, analoge gevallen niet verder gegaan was, dan het eischen van voorwaardelijke straf fen. Pleiter vertrouwd op het inzicht van den Krijgsraad en vroeg een voorwaardelijke straf met een proeftijd van drie jaar en ver goeding van de schade door de toespijskas geleden. Uit de repliek van den fiscaal bleek, dat de sententie in de aangehaalde processen hem nog niet bekend was, evenmin dus de motie ven en overwegingen, die het Hoog Militair gerechtshof geleid hebben tot een dergelijke uitspraak. De fiscaal persisteerde bij zijn eisen Geen der botteliers, die terecht gestaan hebben, toonde eenig berouw, terwijl deze laatste ten processe zelfs nog niet begrijpt, wat hij misdaan heeft. Dit noemt de fiscaal „vrij brutaal!" De Zeekrijgsraad, na een kort beraad in de raadskamer, uitspraak doende, veroor deelde conform de uitspraak van het Hoog Militair gerechtshof den verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en tot terugbetaling van de schade, die door ge noemde kas, zijnde ongeveer 360, is gele den. VALSCHE ENGELSCHE BANK BILJETTEN. In hooger beroep heeft voor het Haagsche gerechtshof terecht gestaan een 40-jarige boekbinder, die door de Rotterdamsche recht bank ter zake van het opzettelijk bankbiljet ten, waarvan de valschheid hem, toen hij ze ontving, bekend was met het oogmerk om ze als echt uit te geven of te doen uitgeven, in voorraad hebben, is veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Verdachte bleef bij zijn beweren dat hij onkundig was van het feit dat de biljetten valsch waren. Mr. J. A. de Visser, requisitoir nemend, vroeg bevestiging van het vonnis der recht bank gewenscht. Bovendien verzocht hij den verdachte onmiddellijk in arrest te stellen. Na pleidooi van den verdediger, mr. De aard, en na raadkamer, gelastte het Hof de gevangenneming van den verdachte en be paalde de uitspraak op 19 September a.s. EEN VERWEKKER VAN KANKER? In het „Berl. Tageblatt" is melding ge maakt van het resultaat van een veeljarig onderzoek van dr. W. von Brekner, chef van het anatomisch laboratorium van het biolo gisch rijksinstituut te Dahlem, waarin het resultaat is gepubliceerd in de „Medizini- sche Welt". Dr. von Brekner deelt daarin mede reinculturen te hebben verkregen van een micro-organisme, dat de eigenschap heeft zich zoo nauw aan te sluiten bij de roode bloemlichaampjes, dat men het niet kon zien. Pas door speciale injecties is men er in geslaagd dit micro-organisme van de roode bloedlichaampjes te scheiden. Vroegere onderzoekers hebben, volgens dr. von Brehmers mededeeling, dit organis me ook wel gezien, maar zij slaagden er niet in er een cultuur van te verkrijgen, aange zien zij dit poogden te doen door kweeking op een gewonen voedingsbodem. Van Breh- mer zag echter dat het organisme wel kor. gedijen op een alkalischen voedingsbodem. Hij infecteerde daarna dieren met de aldus gekweekte micro-organisme. Op grond daar van meent hij ze voor verwekkers van kan ker te mogen houden. Hij gaf het micro-or ganisme aen naam „Siphonospora polymor- pha". In het adjectief is blijkbaar de aard aan geduid van deze „bacillen" die, zoolang ze vastzitten aan de roode bloedlichaampjes rond zijn en nadat ze daarvan zijn losge maakt in verschillende deeltjes uiteen gaan, die in een volgend stadium openbars ten en sporen achter laten. Deze vereenigen zich en daaruit ontstaan slangvormen („Schlaüche"), die de eigenlijke verwekkers van den kanker zouden zijn bij een daarvoor gunstigen alkalischen toestand van het bloed. In een telegram uit Berlijn over dit onder zoek en de daaruit getrokken conclussies wordt medegedeeld, dat met goedkeuren van de overheid aan professor dr. V. Schilling, specilist op het gebied van bloedonderzoek en de bacteriologen dr. C. Boerner en dr. C. Juncke is opgedragen de proefnemingen en resultaten te controleeren Hunne bevin dingen, eveneens in de „Medizinische Welt" medegedeeld, zouden in hoofdzaak tot een bevestiging hebben geleid van de conclusies van dr. von Brehmer. VROEG CONSTATEEREN VAN RHEUMATHIEK. Een Russische uitvinding. Reuter seint uit Leningrad: Het Insti tuut voor toegepaste Natuurkunde heeft een electrischen huid-thermometer vervaardigd, waarmede men de temperatuur op iedere gewenschte plaats aan de oppervlakte van de huid kan vaststellen, en waardoor het ontstaan van rheumatische aandoeningen kan worden geconshateerd, alvorens symp tomen van deze ziekte merkbaar zijn. Deze thermomoeter kenmerkt zich door buitengewone gevoeligheid; temperaturen kunnen ermede tot op 0.02 graad gemeten worden. CASTRICUM (Augustus). Geboren: Catharina, d. K. Bakker en T. Kooij. Hannes Dirk, z. v. Q. Stolk en M. M. Vos. Christina, d. v. R. Oosterloo en C Bethem. Elisabeth Johanna Maria Josephina, d. v. G. C. van der Meer en A. Beerepoot. Bob, z. v. R. van Aalst en J. D. Keek. Gerarda, d. v. E. de Zeeuw en M. van Velzen. Johanna Maria Elisabeth, d. v. N. Scheerman en J. Benning. Martinus Simon, z. v. N. J. Stuijt en G. J. de Leeuw. Franciscus Theodorus Maria, z. v. F. Schut en M. A. Tromp. IJtje, d. v. J. van der Berg en T. Klaren. Pieter, z. v. G. Gorter en M. van Egmond. Overleden: Anna, oud 4 maanden, d. v. K. Leuring en C. Hollander. Ni- colaas Wulp, oud 42 jaar, echtgenoot van M. Beentjes. Gtrouwd: Pieter Baltus en Hendri- ka C. H. M. van Dijk. Albert Evert Meijer en Ida M. M. Koeman. HARENKARSPEL (Augustus). Geboren: Annie, d. v. Pieter Schoen en Trijntje van Scheijen. Wilhelmus Nicolaas, z. v. Willem Kaandorp en Ca tharina Groot. Cornelia Catharina, d. v. Anthonius Pankras en Adriana Laan. Johannes Petrus, z. v. Jan Pankras en Grietje Nanne. Evalina Catharina en Hendrikus Mattheus, d. en z. van Gerar- dus Tesselaar en Elisabeth Petronella Quax. Getrouwd: Gijsbertus Calis en Margaretha Wilhelmina Boekei. DE WANDELENDE JOOD. Victoria Theater. Het Victoria-theater brengt deze week een van de groote films, die evenals Ben Hur als het ware tot de standaardlilms behooren, die ieder gezien moet hebben. Het is De wandelende Jood en E. Temple Thurston heeft met H. Fowler Mear jiet scenario voor dit werk geschreven. Aan de Tel. ontkenen wij van dit pracht werk de volgende bijzonderheden: Wederom verhalen zij, die verzonken eeuwen op de witte doeken doen herleven, de legende van den Jood, die gedoemd zou zijn rusteloos te zwerven tot den dag waar op Jezus naar de aarde terugkeert. In 1602 verscheen te Leiden een pamflet, dat van de ontmoeting verhaalt tusschen den bisschop van Sleeswijk, wiens naam Paulus von Eizen luidde, en den Jood Ahasverus. Deze ver klaarde, dat hij nimmer door den dood be vrijd zou worden, dat hij tot den dag der dagen moest dolen. Rusteloos, eindeloos. De legende verspreidde zich in minder dan geen tijd over geheel Europa. De jaren, die gingen droegen den jaren, die volgden, de legende over. Op perkament en op papier, met de ganzeveer geschreven door lood vermenigvuldigd, bleef de my the leven, geslacht op geslacht dwingend naar het getuigenis van den eeuwigen zwer ver te luisteren. Het celluloid nam de taak van verhaler op zich. Waarvan Lenau en Chamisso, Schlegel en Goethe, Heller en Andersen, Eugène Sue en Grenier in gebon den en ongebonden taal gewaagden, wat door Gustave Doré met de teekenstift in be zieling getrokken was, daarvan maakte de wereld zich meester, waarin de vliegende, bewegende schaduwen het leven der onwe- zelijkheid leiden. Maurice Elvey, de Engelsche filmregis seur liet tien jaar geleden onder zijn leiding een film maken, die het lot van den gedoem de in zwijgende beelden weergaf. Sindsdien kwam het woord het beeld ter hulp. En wederom werd Maurice Elvey met de zoo verantwoordelijke, maar groote taak belast, nu gesteund door de macht van het geluid, de mythe der troosteloosheid te doen herleven. In de ruime Twickenham-Studio's bracht Gaumont British, de aan invloed winnende Engelsche filmonderneming, het omvangrij ke werk onder. Conrad Veidt stelt de legendarische figuur voor. Er is geen ander, die op zulk een fas- cineerende wijze, het dichtbije-ontastbare van deze legendarische figuur kan uitbeelden, als deze kunstenaar, wiens voorkeuren uit gaan naar een zoo menschelijk mogelijke weergave van het niet menschelijke. De film is onderverdeeld in vier phasen. De eerste volgt het Bijbelverhaal op den voet, eindigend met den vloek, die den Jood verbijsterd achterlaat. Het speelt zich af om den „Nazarener" en culmineert in den kruis gang naar Golgotha. Nergens echter ver schijnt de Christusfiguur op het doek; hare afwezigheid domineert de handeling des te sterker. Hier is een loffelijke beperking be tracht; de toeschouwer kan slechts raden hoe de Nazarener tusschen de Romeinsche le gioen-soldaten voor Pontius Pilatus wordt gebracht, gebukt gaat onder het kruis dat uitsteekt boven de opgewonden menigte. De tweede episode speelt in de tijden def Kruistochten. De Jood Matathias is de onbe kende ridder, die in het steekspel al zijn te genstanders verslaat. De prins van Tarente roept den ouden Jood, Issachar, aan zijn hof, die hem misschien zeggen kan wie de onbe kende is. In dramatische woorden vertelt deze het verhaal van den wandelenden Jood. Voortreffelijk wordt deze figuur uitgebeeld door den Nederlandschen acteur Hector Ab- bas, die op de manier waarop hij zijn relaas kleur en leven geeft, in een Engelsch, rijk van brandende zeggingskracht, toont dat het acteursgeslacht dat zich inspireerde op Bouwmeester en Royaards, deze tradities nog tot in een Engelsche spreekfilm kan voort zetten. De gade van een der ridders, Joanne de Beaudricourt, zoekt Matathias 's avoncis in zijn tent op. Zij verlaat hem als buiten haar

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7