l\LCKMANN WOL-RECLAME in onze LICHTHAL Van 8 tot 15 septemner bouuen wij een Keciaae-Verkosp van onze nieuwe Wolsoorten. Breit thans zelf Uw Meeding, maarmet wol van KOFA! KOFA-MAGAZIJN J. SPRUIJT Een Schort Dat is goedkoop!! DUIZENDEN SCHAPEN J. OTSEN, Aduectentiën 8.'° 7.75 6.75 daar heb je NORDEMANN Oprechte Haarlemsche Courant 200 knotten Zepiiyr Wol 16 ct. 300 knoiten Wol 39 ct. Jumperwol, 750 knollen 49 ct. Borduurwol 3 ct. Kelimwol 9 ct. Junowol 20 ct. Atonwol 30 ct. Mantelwol 31 ct. Babywol 39 ct. Robijnwol 55 ct. Gletscherwol 59 ct. Parelwol 621 ct. Camonica ct. Piropowol 62'|, ct. Vlinderwol 65 ct. Electrawol 65 ct. Ruvowol 671 ct. Malojawol 69 ct. Astrawol 721 ct. Panamawol 721 Ct. VER ONDER DE WAARDE, Snelle omzet. Laagste prijs ,,'t Beste voor wol, ilaoel en baai". van Nordemann wat an I Middagschortje Ritsevoort 36 JAEGER Heerenpantalons, j Tweedstof I Werkoverhemden Flanellen Lakens, Post-Editie, Stads-Editie, Kennemer-Editie Oprechte Haarlemsche Courant, PARTIJ I. PARTIJ II. PARTIJ III. 621 BEZIET ONZE WOL-ETALAGE. BEZOEKT ONZE AFDEELING. ONZE VERKOOPSTERS GEVEN U GAARNE ALLE INLICHTINGEN! mnÊÊKm zorgden weer voor wol. Nu moet U een paardekens koopen. Wij contracteerden voor een zeer groot kwantum in de allerbeste soorten. GEEN 12 of 16 gulden meer voor een deken, doch nu, prachtdekens in extra gfoote maten voor Langestraat. Opgericht 1897. Nieuwe collectie, in alle maten kleurecht, vanaf 42è Ziet onze Etalages. hoek Vrouwenstraat. gegarandeerde kwal. 90 ct. Bijpass, borstrokken 90 ct. Wij ontvingen ook modern Hee ren-Ondergoed in JAEGER-INTERLOCK prima, maat 6, 98 ct. Probeert U eens onze 150 breed, 3 /4 lang, met ajour, f 1.25. Ook goedkoopere en duurdere soorten. Onze collectie Fantasie- schortjes is geweldig uit gebreid. De nieuwste snufjes deze week ontvangen. Prijzen vanaf 48 ct. Kjjkt IJ eens by: (Opgericht in 1656). Verschijnt in 3 edities Adverteert in r'e welk blad het koopkrachtig pu bliek in Haarlem en omliggende plaatsen in ruime mate bereikt Succes verzekerd. prima kwaliteit, in effen kleuren, buitengewoon goedkoop va„ 100 gram in jaspé en effen kleuren, voor alle doeleinden geschikt nu slechts van 100 gram in fraaie effen tinten en jaspé, ge weldig goedkoop mooie zachte wol, groot kleuren-assortiment, per bolletje van 10 gram speciaal voor vloerkleed jes, kussendekjes, enz, ijzersterk, per knot van 20 gram effen, solide kwaliteit, bijzonder geschikt voor Heeren- en Kinderklee- ding, per 50 gram met zijde doorweven, in fraaie kleuren, zeer goed voor Baby en Kinder pakjes, per 50 gram de be6te kwaliteit, effen tinten, voor alle doel einden geschikt, per 50 gram fijne 3 dr. wol, in rose, zalm, wit en bleu, per bol van 50 gram in mooie effen tinten, krimpvrij, zeer goed te gebruiken voor onder- kleeding, per 100 gram met zijde doorwerkt, don kere kleuren, bijzonder goed voor damesvesten, per 100 gram een pracht koordwol, ab soluut krimpvrij, effen kleuren, groote knotten van 100 ram genuanceerde wol, voor slipovers, pullovers, enz sterke kwaliteit, per 100 gram zeer aparte wol, bijzon der goed voor kinder- kleeding, fraaie tinten, per 100 gram prachtige gemêleerde kleuren, uitstekend voor pullovers-slipovers, per knot van 100 gram koordwol, net fijn zijden draadje, fijne zachte tin ten, per 100 graru een jumperwoi met An gora-effect, de nieuwste kleuren, per 100 gram dikke, zachte wol, in ef fen kleuren, 100 grams knotten, zeer voordeelig met zijden draadje en nopnen effect, in zeer moderne tinten, per 100 gram Fantasie wol met frotté effect, zeer apart, uit stekend geschikt voor kinder- en damesklee- ding, per 100 gram echtgenoot ligt te zieltogen, neergestoken door den Oosterschen dienaar van den Jood. Zij weigert den afscheidskus, door een plot seling voorgevoel bevangen. In de verte hoort men een melaatscne passeerend, zijn bel luidend, roepend „Onrein". Matathias wrijft zich de lippen. „Onrein!" mompelt hij. In de derde phase is de Jood de koopman Matteo Battadio geworden. Hij woont in Pa- lermo. Hij heeft nu een zoontje. Het sterft aan een giftigen adderbeet. Zijn vrouw Gia- nella omhelst het christelijk geloof en treedt in een klooster. Weer valt alles van hem af. De Jood zet zijn omzwervingen voort. De laatste episode voert naar het Spanje der inquisitie. Als geneesheer leidt de Jood een leven van barmhartigheid. Voor de rech ters gebracht, blijft hij zich Jood noemen, doch in den geest nadert hij reeds Hem, dien hij verguisd heeft. Hij wordt veroordeeld tot den brandstapel, de vlammen wijken. Doch Matteos weet dat de vloek heeft opge houden te werken; in vervoering geeft hij den geest aan het kruis. Conrad Veidt is in deze film meer dan een knap acteur. In zijn voortschrijden naar ver geestelijking is het of hij steeds meer het vleeschelijke van zich afwerpt. Zijn trekken worden niet ouder; in zijn oogen alleen is het moede van den man, die den last van zijn eeuwen met zich meesleept. In de laatste scènes is deze moeheid uit zijn blik verdwe nen, ziet hij verder dan deze wereld Hij heeft het visionnaire van den eindelijk ge- loovende. Dit is filmkunst van de hoogste orde. Alle techniek, welke de film mogelijk maakt, is aangewend om de suggestie op te roepen aan het uitstrijden van een zielsconflict, dat de tekst haast niet aanroert. HET EILAND DER DEMONEN. Het is kenschetsend voor de film van dezen tijd, dat de exploitant van de Cinema Ameri- cain de Bali-film niet in de eerste helft van de van Vrijdag tot Vrijdag loopende week en vooral niet op Zaterdag en Zondag maar alleen de drie laatste dagen, namelijk Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. wil laten draaien. Het gewone bioscooppubliek is namelijk met natuuropnamen als hoofdfilm niet te vreden, het verlangt een boeiend filmverhaal met de noodige spanning en sensatie en vooral met eenige filmsterren, omdat zonder een of meer bekende programma-namen een film eigenlijk aan het groote publiek niet meer gepresenteerd kan worden Daarom blijft een natuurfilm als „Het eiland der demonen'' bewaard voor de laatste dagen als de gewone wekelijksche film feite lijk heeft afgedaan. Dan treedt althans in dit geval de kunst, de rijke natuur, het karakteristieke volksleven in de plaats van het amusement, dan kunnen zij genieten, die in land en volk van verre streken, in hun zeden en gewoonten belangstellen en van een film als deze onverdeeld kunnen genie ten. Deze rijke natuurfilm is een der fraaiste, die wij ooit op het witte doek zagen. Het is den operateurs onder leiding van den op Bali levenden kunstenaar Spies gelukt, ge tuige te zijn van godsdienstige ceremoniën, van gewoonten en gebruiken in het gezins leven, van feest en spel, zang en dans. Won derschoon is het eiland Bali met zijn afgods beelden en ruïnes van oude tempels, krachtig en gespierd zijn de Balineesche mannen en levende standbeelden als uit brons gegoten, koninklijk van houding en trotsch van gebaar zijn de vrouwen. Hoe leeft men op Bali? De film laat hei zien. Zij toont de zwoegende karbouwen, het uitplanten van de rijst, de vrouwen, die met haar vrachten op het hoofd voorbij trekken, het gezin waar kinderen, varkens, kippen en eenden door elkaar leven. Zij laat de voorbe reidingen zien van de groote hanengevechten en het gevecht zelf, waarbij van de in span ning verkeerende gehurkte toeschouwers zeldzaam mooie opnamen zijn gemaakt. Na tuurlijk heeft deze film ook een romantisch verhaaltje, dat als het ware de verschillende fragmenten bijeen houdt en zich wonderwel aanpast bij de groote gebeurtenissen uit het leven van dit volk, welke op het witte doek verschijnen. Een krachtig gebouwd man heeft zijn don kere oogen opgeslagen en zijn witte tanden doen schitteren naar een prachtig Balineesch eten goei zeldzaamheid bij £oed in zijn meisje, de dochter van vleesch zittenden een deze Baliërs Lombos Maar Wajang, dé jonge man is een zoon van een heks, die Lombos' haan heeft betooverd en hem daar door bij het hanengevecht een financieele strop heeft bezorgd Deze heks is een verschrikkelijke verschij- Deze heks is een verschrikkelijke verschij ning. Men ziet de Baliërs vluchten als zij naderkomt, men ziet de moeders haar han den beschermend over de kleine kindertjes uitstrekken, maar zij kunen het kwaad niet afweren. De Balineesche kampong wordt door pest geteisterd en het radelooze volk wendt zich tot den priester en eischt den dood van de heks. De priester bezweert, dat God zelf de heks zal richten en roepteen vrijwilliger op, die diep in de rimboe het ge wijde water zal moeten halen, waarmee de betoovering verbroken kan worden. Wajang, de zoon van de heks en een zoontje van Lombos ondernemen den gevaarlijken tocht en het oog van de camera volgt hem door het oerwoud en brengt zeldzame dieren en spannende natuurtafreeltjes op het doek. In de kampong moeten de droomdanseres- jes de booze geesten verdrijven. Men ziet noe deze kindvrouwtjes in trance gebracht wordeQ eq terwijl de mannen onder hevige gemoedsbewegingen dit is geen spel voor de film meer, maar de opname van een ern' stige seremonie het rhytme van den dan» door hun bewegingen aangeven, zingen vrouwen de godsdienstige gezangen en j** wegen de droomdanseresjes met gesloten oogjes hun lenige lichamen. Het heilig® water wordt gebracht, de priester geraakt in extase en er volgt een aangrijpend gevecht tusschen de goden van dood en leven, waar in ten slotte de god van het leven overwint. Men ziet den dood van de heks en daarna ae feestviering in het dorp, waarna de film blij einde krijgt, doordat de knappe dochter van Lombos en Wajang elkaar zonder tegöj* stand van geesten of dorpsgenooten kunnen naderen. Verbluffend van eenvoud, maar ook v® bluffend van schoonheid en ongekunste heid is deze film, waarin de medespel schijnen te vergeten, dat al wat zij doen spreken in Europa als bezienswaardigh aan den volke vertoond zal worden. Wie alleen amusement en sensatie langt, moet deze film niet gaan bekijkem een film kan waardeeren, welke een inteL sant volk in het décor van eigen won schoon land leert kennen en zijn zeden gewoonten tot in de intiemste eeremon weergeeft, die kunnen wij aanarden de Ba film, welke Dinsdag, Woensdag en Donoj dag a.s. in de Cinema Americain vertoon wordt, niet te verzuimer

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8