DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De discussies in den Volkenbondsraad. No. 216 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag '3 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang 2)xtgeliiksch OvttzidU Rusland's toetreding als lid. Een rede van bondskanselier Schuschnigg. O^uitenland DE RAMP VAN DE MORAO-CASTLË! Aantal dooden volgens de jongste opgaaf 135. De chef-marconist gehoord- redden Rogers voegde aan zijn verklaring nog toe dat kapitein Wilmott een week geleden zich Het lijk van kapitein Willmott gevonden? Onbrandbare scheepsinrichtingen. De bergingswerkzaamheden. Geen staking in België? ZEPPEI IN BOVEN EEN FRANSCH LEGER. Manoeuvres bij de grens. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Het verbod van Duitsche bladen met drie maanden verlengd. VEROORDEELD WF.GENS DE GEBEURTENISSEN IN JULI. DORP IN LITAUEN IN VLAMMEN. Oorzaak onbekend Wat vandaag de aandacht trekt CHARLES LEVINE GEWOND. DE VERLOVING VAN PRINS GEORGE. De eneaeementsring. ONDERZOEK TEGEN NATIONAAL- SOCIALISTEN. Aansprakelijk voor afbreken radiorede. DRIE BENCALEEZEN TER DOOD VEROORDEELD. - mmJ ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENliEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Zooals bekend, is de Volkenbondsvergade ring sinds eenige dagen in haar zitting bij een en reeds is een zeer belangrijke kwestie aan de orde geweest: de toelating van Rus land als lid van den Volkenbond. Hoewei eerst leek, dat dit punt zonder moeite tot een oplossing was gebracht, blijkt achteraf, dat alles toch niet zoo heel vlot gaat. Men is het er n.1. niet over eens, hoe de tekst zal moe ten luiden van het uitnoodigingstelegram aan Rusland. Litwinof vond den tekst veel te koel, zooals hij oorspronkelijk was opge steld, maar daarentegen meenen sommige gedelegeerden, dat men zich niet alles door Rusland moest laten voorschrijven. 't Is natuurlijk voor de gewone menschen geen belangrijke kwestie; maar het schijnt, dat politci en voornamelijk wereld-politici zeer gevoelig zijn voor vriendelijke woor den Intusschen heeft de vergadering gisteren opnieuw besprekingen gevoerd en daarbij heeft de Valera het nog eens over Rusland's toetreding tot den Volkenbond gehad. Hij was voorstander van dit lidmaatschap, om dat hij meende, dat zulk een groot land lid moest zijn in het belang van den wereld vrede. Bij de opening van de zitting van gisteren begon de Zwisersche gedelegeerde Motta met het wijden van eenige woorden aan de nagedachtenis van dr. Doilfuss en den vroe- geren Italiaanschen gedelegeerde bij den Volkenbond, Scialoja. Deze woorden werden met instemming begroet en den spreker werd er dank voor gebracht. Verder heeft de Oostenrijksche bondskan selier Schuschnigg een rede gehouden, die niet zonder belang was. Hij sprak allereerst over de politiek en den arbeid van zijn voorganger, dr. Doilfuss, en dankte de vergadering voor het eerbe toon van dezen man, dien hij schilderde als tloeiend Oostenrijksch patriot en als goed uropeaan. Het zou aldus vervolgde Schuschnigg niet verwonderlijk zijn op zich zelf, wanneer de wereld, die met zoo vele zorgen belast is, zich in dezen tijd wei nig om het kleine Oostenrij* zou bekomme ren. Maar de beteekenis van Oostenrijk laat zich niet afmeten naar de grootte en het be volkingscijfer. Oostenrijk is een brandpunt van de Europeesche gedachte en het snijpui t van de groote stroomingen, die van het Oosten naar het Westen, van het Noorden naar het Zuiden en omgekeerd zich hebben bewogen. Schuschnigg wilde niet vaststellen, of het juist geweest is het tegenwoordig Oos tenrijk te scheppen. Maar wel wilde hij con- siateeren, dat Oostenrijk in zijn tegenwoor- digen toestand moet blijven gehandhaafd en dan niet slechts in zijn eigen belang. Zijn regeering is evenals de overleden bondskan selier vastbesloten de onafhankelijkheid te verdedigen. Op de vraag of Oostenrijk, dat met zijn eigen hulpmiddelen kan bereiken en of de binnenlandsche ontwikkeling op den duur handhaven der orde garandeert, kan hij antwoorden: Oostenrijk is levensvatbaar, wanneer men het veroorlooft te leven. Schuschnigg ging daarna in op de grond wetswijziging in Oostenrijk en bestreed dat hier sprake is van een dictatuur. De econo mische crisis heeft ook bijgedragen tot ver sterking van het radicalisme en een rustige grondwetsherziening bemoeilijkt. Het nieuwe Oostenrijk moet althans in de gelegenheid esteld worden, zijn grenzen te verdedigen. )ostenrijk heeft niet de middelen gehad om te verhinderen, dat politieke bewegingen, die haar oorsprong buiten zijn grenzen hadden, een reactie hebben uitgeoefend. De nieuwe Oostenrijksche grondwet kan geenszins reactionnair genoemd worden. De opstanden in Februari en Juli zijn met ille- fale wapenen gevoerd, over welker herkomst ij niet zou spreken. In Juli was dan de kan selier en de schepper van het nieuwe Oos tenrijk ten offer gevallen aan een arglistige en van tevoren beraamde misdaad, die met brutaliteit zonder weerga is uitgevoerd. De Oostenrijksche regeering heeft zich tegen over haar binnenlandsche tegenstanders nooit laten leiden door wraakgevoel. De partijen in Oostenrijk behooren tot het ver leden en pogingen om ze weer op te richten, zijn reactionnair. De gedachte der autarkie wees Schuschnigg van de hand. Zijn land streeft er reeds sedert jaren naar zijn economischen invloed uit te breiden en zich nieuwe markten voor zijn productie te verschaffen. De onderhandelin gen, die gevoerd zijn met twee nabuurstaten, hebben gelukkig tot goede resultaten ge voerd, dank zij den energieken arbeid van den chef der Italiaansche regeering, die zoo nauw mogelijk heeft samengewerkt mei Doilfuss en den Hongaarschen minister president. Na er nogmaals op gewezen te hebben, dat Oostenrijk niet slechts voor zijn eigen bestaan strijdt, maar tegelijkertijd de juist begrepen belangen van al zijn buren dient, verzocht de bondskanselier, dat de volkenbondsvergadering de nooden van Oos tenrijk zal begrijpen en hulp zal verleenen. De hoofdmachinist van de „Morro Castle" heeft aan de commissie van onderzoek ver klaaid, dat men alle passagiers had kunnen redden. Uit het onderzoek is gebleken dat er ten minste een reddingboot met enkel leden der bemanning vertrokken is. De ramp heeft voigens de laatste gegevens den dood van 135 menschen veroorzaakt. Onder het aantal (135) dooden en ver misten zijn 93 passagiers en 42 leden der bemanning. Gister is voor de commissie van onderzoek Rogers, de chef-marconist, gehoord. Hij ver klaarde dat hij volle dertig minuten na het uitbreken van den brand pas opdracht had gekregen het hulpsein uit te zenden. Hij deed dat tusschen 3.25 en 3 30 's nachts. De radio- cabine stond toen al vol verstrklenden rook en laaiende vlammen. „Ik bleef het S.O.S.-sein uitzenden, mei een vochtigen handdoek om het hoofd Ik voelde dat mijn voeten brand den. Een van de marconisten hielp mij daar op bi' het afgaan van de trap Rondom mij woedde het vuur; hu was een verschrikkelijk gezicht. Ik hoorde Warms (den tweeden offi cier) opdracht geven het eerst de vrouwen te Rogers deelde verder mee dat er tevoren een staking onder de marconisten was ge weest van wie er twee een protest hadder. opgesteld tegen het h i. slechte voedsel aan boord. Zij trachtten voor dit protest hanu- teekeningen onder de bemanning te ver zamelen. had beklaagd over Alagna. een der twee on tevreden marconisten. Hij had dezen een op ruier genoemd en gezegd dat hij weigerde zijn bevelen te gehoorzamen. Hij zou hem dan ook te New-York gedaan geven. Reuter seint nader uit New-York: Alagna. de in hechtenis genomen marco nist, is gisteren voor de „groote jury" geleid, welke met gesloten deuren de zaak onder- zoekt. Ambtenaren van het departement van jus titie hebben gisteren het nog brandende wrak van de Morro Castle bezocht Zij hebben aan boord een lijk gevonden dat naar zij meenen dat van kapitein Willmo't is Het zal van boord worden gehaald. Zij hebben ook naar de scheepspapieren en andere docu menten gezocht Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt neeft den wensch uit gesproken dat het Congres een wet zal aan nemen, welke het gebruik van hout in schepen voor het vervoer van passagiers ver biedt en onbiandbare scheepsinrichtingen voorschrijft. Volgens de New York World heeft de pre sident voorts meegedeeld, dat hij het departe ment van justitie zal opdragen een onder zoek in te stellen naar de communistische drijverij te New-York en Havana, zulks in verband mei den brand op de Morro Castle. Het stoomschip „Morro Castle" was gis teren in een toestand gekomen dat met de bergingswerkzaamheden en het zoeken naar de dooden een aanvang kon worden gemaakt. Van den op den vooravond van het on geluk overleden kapitein, die ir- gala-uniform op het bed in de kapiteinskajuit lag opge baard. waren nog siechts eenige verkoolde beenderen over, zoomede de gouden uniform- knoopen. Of het mogelijk ral zijn de in het zand weggezonken boot weg te sleepen., is twijfel achtig Geen concessies aan den mijnbouw, De Brusselsche Handelsblad-correspondent schrijft: De officieuze interventie van koning Leopold ten behoeve van de mijnwerkers heett een beslissende wemdng in den toestand gebiacht. Reeds thans kan gezegd worden, dat het gevaar van een staking in den mijn bouw bezworen is, alleen is nog niet bekend in welke richting de oplossing van het con flict zal worden gezocht. Het kabinet beeft daarover vrijwel den geheelen dag vergaderd er na afloop van den kabinetsraad verklaarden verscheidene min,sters met vertrouwen den ve-deren gang van zaken tegemoet te zien. Een hunner voegde er aan toe: „De mijnwerkersloonen zullen niet verlaagd worden. De regeering wil niet dat het tot <.en stuking komt". De regeering schijnt te hebben besloten den mijnbouw op dit oogenblik geen bij zondere concessies te doen. daar ze van mee ning is dat de toestand met halve maatregelen niet langer gediend is. Minister Van Cauwe- laert heeft ter voorziening in de onmiddellijke behoeften van den mijnbouw een plan uit gewerkt, dat in zekeren zin te beschouwen is als een overgang tot de door hem ont worpen radicale reorganisatie van het kolen- bedrijf, die na het Kamerreces aan de orde zal komen In dit verband zij nog gemeld, dat het plan om een extra-invoerrecht te heffen van kolen afkomstig van landen, die op de Belgische markt dumpen, in het kabinet op vrij sterken tegenstand is gestuit, zonder dat er echter daaromtrent definitief een besluit is genomen. Veel kans dat het plan verwezen lijkt zal worden, schijnt er intusschen niet te zijn. Morgen zal de minister-president achter eenvolgens de vertegenwoordigers van de werkgevers en van de werknemers ontvan gen. De mijndirecties, die de geheele open bare meening, met den koning en de regee ring aan het hoofd, tegen zich in het harnas hebben gejaagd, bevinden zich zonder twijfel in een moeilijk parket en er zal voor hen wel niets anders opzitten dan het hoofd in den schoot te leggen. DE DIPLOMATEN BIJ HITLER. Duitschland als burcht van den vrede. In het paleis van den rijkspresident te Berlijn heeft gisteren een groote ontvangst plaats gehad van alle te Berlijn geaccredi teerde buitenlandsche diplomaten. De belangstelling, welke de Berlijnsche be volking voor deze bijeenkomst toonde, was zoo groot, dat een groot aantal agenten, en zelfs bereden politie in actie moest komen, om de straten in de omgeving vrij te houden. Een leger van persfotografen en film operateurs hield den ingang bezet. De versterkte wacht, bestaande uit solda ten van de rijksweer, presenteerde het ge weer, toen de diplomaten het paleis betra den, onder wie zich ook de nuntius, mgr. Or- senigo, bevond Mgr. Orsenigo las, namens het corps di- plomatique, een adres van hulde voor aan den „Führer", begroette hem als het nieuwe hoofd van den staat en sprak den wensch uit, dat de Goddelijke Voorzienigheid de verwachtingen, welke hij voor het heil van zijn vaderland koestert, zal verwezenlijken. Hitier hield in antwoord hierop een korte rede, waarin hij dank zegde voor de goede wenschen, welke hem in naam van het corps diplomatique waren uitgesproken. „Het is mijn wensch en mijn taak, aldus Hitier, de goede verhouding van Duitschland met de buitenlandsche staten te bevorderen en zoo de grondslagen te leggen voor een wederzijdsch begrijpen. Ook thans, heeren vertegenwoordigers van vreemde staten, ver klaar ik, dat het mijn streven is, Duitsch land tot een vasten burcht van den vrede te maken. Niet het geweld leidt tot den vrede, doch het herstel der rechtsgelijkheid en de achting voor het werk en de prestaties van ieder ander volk". Toen de diplomaten het gebouw weder verlieten, was de menigte nog meer aange groeid. Vol enthousiasme verlangden de menschen den „Führer" te zien, die later dan ook op het balcon van het paleis verscheen. Rijkskanselier Hitier verliet later in gezel schap van Freiherr von Neurath het paleis onder de jubelende toejuichingen van het volk. Naar aan de „Times" gemeld wordt nam om vijf uur gistermorgen de strijd tusschen de „blauwen" en de „rooden", die respectie velijk Besanijon aanvielen en verdedigden, tijdens de manoeuvres, een aanvang. Het aanvallende corps bestaat uit de dertiende divisie infanterie, met cavalerie, artillerie, tanks en luchtmacht, terwijl de verdedigen de veertiende divisie gelijkelijk is uitgerust Het „slagveld" strekt zich uit over twintig mijlen tusschen Besangon en de Zwitser- sche grens. Hoewel de afdeelingen klein zijn, zullen de gegevens die thans door de militaire commandanten uitgewerkt worden, van de hoogste beteekenis zijn. Maandagavond had er een geforceerde marsch van 30 mijl plaats, waarin de reser ves zich haastig naar het front begaven. Maarschalk Pétain, de Fransche minister van oorlog, bestudeert de gebeurtenissen op de plaats zelf en onder de buitenlandsche toeschouwers die de manoeuvres bijwonen behooren de militaire attaché's van Duitsch land en Sovjet-Rusland. Toen de troepen zich in de grijze morgennevels in beweging zetten, werd hun attentie getrokken door het geronk van luchtschipmotoren. Het was de Graf Zepplein, op een hoogte van 1000 voet tijdens een van zijn geregelde rondvluchten. Officieel wordt medegedeeld: De bondskanselarij heeft het indertijd uitgevaardigde verbod van verspreiding van alle in het Duitsche rijk verschijnende dag bladen en zekere tijdschriften verlengd en wel tot 16 December 1934. De Oostenrijksche krijgsraad te Klagen- furth heeft gisteren een 23-jarigen onderwij zer tot 16 jaar zware kerkerstraf veroor deeld, omdat hij op 26 Juli j.1. met een afdeeling opstandelingen drie gendarmerie- posten te Metznitztal (Karinthie) had bezet. Het in het noorden van Littauen gelegen plaatsje Lucke bij Telsja staat sedert Dins dag in brand. Het dorp, dat 1200 inwoners telt, bestaat slecht uit houten huizen. On danks het energiek ingrijpen van alle nabu rige brandweercorpsen was het plaatsje van morgen voor drie kwart verwoest. Ook de synagoge is in vlammen opgegaan. Eerst gisteren is men er in geslaagd, paal en perk aan de verwoesting te stellen. De oorzaak van den brand is nc* niet bekend. De discussies in den Volken bondsraad. (Dag. Overzicht). Nasleep ramp „Morro Castle. (Buitenland). Hitier ontvangt de diplomaten. (Buitenland). Rusland oppert bezwaren bij zijn a s. toetreding in den Volkenbond. (Buitenland). Groote dorpsbrand in Lithauen. (Buitenland). Staking te Krommenie geëindigd. (Binnenland.) Weer loonsverlaging bij de spoor wegen. (Binnenland). Luchtbeschermingsoefeningen in Overijsel. (Binnenland). Gemeenteraadszitting. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten!. aan de andere beklaagden. Twee Bengalee zen kregen elk veertien jaar tuchthuisstraf, een derde twaalf jaar tuchthuisstraf. Een jong meisje werd tot levenslange verbanning veroordeeld benevens tot veertien jaar tucht huisstraf. Charles Levine, die als eerste passagier een oceaanvlucht maakte In 1927, is gister in de woning van een vriend in de wijk Brooklyn te New York bewusteloos gevon den, terwijl in de kamer vijf gaskranen open stonden. Óp een tafel lagen drie brieven, waarvan één aan den vriend gericht was en aanving met de woorden: „Ik kan eenvoudig niet verder leven". Na twintig minuten gelukte het een dokter, Levine tot het bewustzijn terug te brengen, waarna deze naar het ziekenhuis is overge bracht. Waarschijnlijk zal hij herstellen. Naar men zich wellicht herinnert werd op Nieuwsjaarsdag van dit jaar een tegen de Duitsche nationaal soeialisten gerichte ra diorede, te Aabenraa in Noord-Sleeswijk ge houden door den oud-minister H. P. Hansen den grooten man van de vereeniging van Noord-Sleeswijk met Denemarken in 1920, afgebroken. Een stem sprak n.1. de woorden: „Denemarkens nationaal socialistische en „ritmeester Lembcke" (de leider van een der Deensche nationaal socialistische par tijen). De partij van den gepensionneerden rit meester Lembcke is naar wij gemeld hebben een paar weken geleden door dezen ontbon den ongeveer tegelijkertijd dat de politie aanleiding vond tegen zijn partij op te tre den en eenige leden ervan te arresteeren. Het politie-onderzoek is thans geëindigd. Daaruit is gebleken dat het afbreken van de radiorede op Nieuwsjaarsdag inderdaad het werk is geweest van leden van Lembcke s partij. Een hunner, een polytechnisch stu dent, was er in geslaagd met behulp van een metalen draad en een koptelefoon den tele foondraad te ontdekken waarlangs de rede van Aabenraa naar Kopenhagen werd over gebracht om vandaar uitgezonden te wor den. De man die de rede onderbrak was de on derleider der partij, dezelfde die onlangs een communist ontvoerde zoogenaamd om hem aan de politie over te leveren en die des wege veroordeeld werd. Hij heeft de vlucht genomen naar Duitsch land. Ook blijken de nationaal-socialisten van plan te zijn gev eest in te breken in de bu- reaux van de „Roode Hulp" te Kopenhagen om te weten te komen welke buitenlandsche communisten door deze instelilng gesteund werden, doch daarvan is niets gekomen. De rechtstreeksche aanleiding tot het op treden der politie is geweest dat er geruch ten liepen dat de nationaal-socialisten aan slagen wilden plegen op regeeringsgebou- wen o.a. Cristiansborg, waar de rijksdag vergadert. Die geruchten waren blijkens het politieonderzoek ongegrond. Drie Bengaleezen, die beschuldigd waren van een moordaanslag op den gouverneur van Bengalen, Anderson, zijn gister te Dar- jeeling ter dood veroordeeld. Hooge gevangenisstraffen zijn opgelegd Prins George van Engeland. Prins George, de verloofde zoon van het Engelsche koningspaar, is gistermiddag alleen te Londen teruggekeerd om een enga- gementsring voor prinses Marina te koopen, van welken plicht hij zich bij een juwelier in Bond Street heeft gekweten. Toen de prins weg was kwamen de verslaggevers en de veFrukte juwelier had verlof den steen te toonen, zoodat de geheele wereld nu weet dat prins Georg een ring met een vierhoekig gesneden saffier heeft gekomen. Prinses Marina en haar ouders zijn te Parijs gebleven en worden Zaterdag door den prins te Londen afgehaald, vanwaar men zich gezamenlijk naar Balmoral Castle in Schotland zal begeven, waar de koning zich ophoudt, om het verlovingsfeest te vie ren op den daarop volgenden Zondag. Prinses Marina van Griekenland 1 m

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1