Alkmaarsche Courant JUi&licaties tBwtettland £atuU en Honderd Zes en Dertigsie torgaog. VRIJDAG 14 SEPTEMBER Artikel 42 der Dienstplichtwet. HITLER BEZOCHT MGR. ORSENIGO. AUTO OP HITLER-JONGENS INGEREDEN. KINDERVERLAMMING IN SLEESWIJK. ONTPLOFFING IN HOUTZAAG MOLEN. 3 dooden, 12 gewonden. VRACHTSCHIP GEEFT S. O. S. SEINEN. In zinkenden toestand. Spaansch complot ontdekt. Kabinetcrisis. MOORDENAAR GEEXECUTEERD TE OSNABRUCK. HET COMMUNISME IN FRANKRIJK. Gezamelijk wereldproletariaat. WAPENVERBOD IN OOSTENRIJK. Hooge boeten. BRUILOFT IN HONGARIJE. Twee ossen, 500 stuks pluimvee en 200 koeken verorberd. VAN DE 8STE VERDIEPING GEVALLEN. Bekend schrijver dood. Een grootsche tentoonstelling. No. 217 1934 DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. De inlevering der militaire goederen door de dienstplichtigen, behoorende tot de lich ting 1919, zal plaats hebben te Alkmaar in het gebouw „De Nieuwe Doelen", Doelen straat nr. 3, op Woensdag, 10 Ociober 1934, des voormiddags 9.15,10.15 en 11.15 uur en des namiddags 1 uur. Vrijstelling inlevering. Van deze inlevering zijn vrijgesteld: a. de dienstplichtingen, die als „bijzon- dere vrijwilliger" zijn geregistreerd; b. de dienstplichtige vrijwilligers van de Vrijwillige landstormcorpsen, Motordienst en Vaartuigendienst. Komen deze vrijwilligers in omstandig heden, waardoor behoorlijke opberging en onderhoud van de goederen niet meer moge lijk is, dan kunnen zij een verzoek tot inleve ring richten aan den Commandant van het verband of korps. Deze beslist op dit verzoek en deelt aan den verzoeker zijne beslissing mede. Verschijning ter inlevering. De dienstplichtige verschijnt bij de inleve ring in burgerkleeding. Onder verantwoor delijkheid van den dienstplichtige kan de in levering echter namens hem door een ander geschieden. Het zakboekje en het veldzak- boekje worden bij de inlevering vertoond. Van de inlevering wordt in het zakboekje een aanteekening gesteld. Inlevering in een andere gemeente binnen het district of in een ander district, of op een ander tijdstip. Aan den dienstplichtige kan door den Commandant van het Indeelingsdistrict te Haarlem worden vergund de goederen in te leveren op een ander tijdstip, of in een an dere gemeente binnen het district, alsmede in een andere gemeente gelegen in een ander district. Wordt van deze vergunning geen gebruik gemaakt, dan wordt zij geacht niet te zijn verleend. De dienstplichtige, die rijksgoederen bui ten zijn woonplaats moet inleveren, geniet geen vervoer voor Rijksrekening. De districtscommandant kan den verlof ganger eveneens verplichten de inlevering in December te doen. Artikel 41 der Dienstplichtwet. 2. De groot-verlofganger is verplicht om in de gevallen en naar de voorschriften, dooi den minister vast te stellen, goederen in te leveren. 4. De groot-verlofganger, die deze ver plichting niet naleeft of wiens goederen bij zijn inlevering niet in den vereischten staat blijken te verkeeren, kan nogmaals worden verplicht tot inlevering. 5. De grootverlofganger staat bij de in levering van goederen onder de bevelen van 'den autoriteit, die met het in ontvangst ne men van goedern belast is. 1. Aan hem, die niet voldoet aan een in gevolge art. 41, 2e lid, op hem rustende ver plichting, kan een streng arrest of een licht arrest van ten hoogste zes dagen worden op gelegd. Het streng arrest wordt in een daar toe bestemd vertrek of in een huis van bewa ring, het licht arrest in een kazerne of aan boord ondergaan. 2. Hij, die niet voldoet aan een in gevolge art. 41, 4e lid, op hem rustende verplichting, kan voor den tijd van ten hoogste twee maan den in werkelijken dienst worden geroepen. Verschijning, ook indien inlevering reeds plaats had. De verlofgangers, die de aan hun verstrek te rijksgoederen reeds hebben ingeleverd, behooren vóór of op den hierboven vermelden datum van inlevering, aan den indeelings- districtscommandant of den officier, die de goederen in ontvangst neemt, hun zakboekje en veldzakboekje te vertoon en, te doen ver- toonen of toe te zenden. Indien van de inlevering in het zakboekje geen aanteekening mocht zijn gesteld, behoo ren deze verlofgangers zorg te dragen, dat bij het zakboekje en het veldzakboekje tevens wordt gevoegd het aan hen uitgereikte be wijs, dat de inlevering heeft plaats gehad. Alkmaar, 14 September 1934. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. rechters, niet bemoeilijkt mag worden. De minister zal echter binnenkort alle bijzonderheden bekend maken. De bladen melden, dat het schijnt vast te staan, dat linksche ambtenaren er naar gestreefd hebben, wapens te smok kelen uit de staatswapenfabriek en groote menigten machinegeweren, ge weren, pistolen, handgranaten en muni tie over geheel Spanje te verdeelen. Het S«w«est zijn, op een bepaalden dag ongeveer honderdduizend arbeiders die dan den eersten stoot moesten geven. h4?S*beiaWk °°k is in dit verband n tteit, dat hierdoor de oplossing der belangrijk moeilijker w ordt, zoodat zelfs rekening moet wor den gehouden met reorganisatie of af- !f.€t ^Jan ,h<5t kabinet. Men neemt aan, dat nog heden een beslissing zal vallen. In Lebrroux en Gil Robles ziet men can- pre6ident°0r fUnCÜe Van minist€r* RUSLAND EN DEN VOLKENBOND. Bevredigend eind verwacht. Het antwoord der Sovjet-vertegen woordigers aan de Fransche dele gatie betreffende uitnoodiging tot toetreding tot den Volkenbond zal naar de „Daily Telegraph" van een Franschen correspondent uit Genève verneemt, tamelijk bevredigend zijn. Men hoopt, dat de onderhandelingen Vrijdagavond een bevredigend einde zullen vinden. Ter beantwoording van het bezoek, dat de pauselijke nuntius, mgr. Orseni- go, Woensdag aan den rijkskanselier en „Fuehrerheeft gebracht, legde Hitier gistermiddag een tegenbezoek af in de Rauchstrasse. De „Fuehrer" was daarbij vergezeld van den staatssecretaris der provinciale kanselarij, dr. Meissner en zijn persoon lijken adjudant „Obergruppenfuehrer' Brueckner. Op den Butiner-straatweg te Pioen )Dtl.) is gistermorgen een vier persoonsauto op een troep Hitlerjongens uit Hamburg ingereden. Zestien jongens werden deels, zwaar, deels lichter gewond. Zij werden naar het Johan- niterhospitaal te Pioen overgebracht. Nader wordt betreffende dit ongeval nog gemeld, dat de auto den troep Hitlerjongens in een bocht wilde passeeren, hierbij lette de bestuurder nie op een kleine, tegemoetkomen de auto, waarmee hij in botsing kwam. Hij verloor de macht over het stuur en reed op de jongens in. In overleg met den betrokken districts arts zijn gisteren alle scholen in Slees- wijk tot nader order gesloten. Deze maatregel is getroffen, ten einde een verdere uitbreiding van de spinale kinderverlamming te voorkomen. Tot nog toe zijn in Sleeswijk en in "e nabijgelegen plaatsen eenige lichte ge vallen van deze ziekte geconstateerd. tarlier en was in den avond van den 9en September grootendeels aangekomen op de lijn MorteauVercel. De commandeerende generaal, die verno men heeft van het hoofdkwartier, dat hij uit Be^anson krachtige versterkingen zal krij gen, heeft besloten rechtsomkeert te maken en in deze linie den strijd aan te binden. Intusschen hebben de blauwen, nadat zij de veiligheid van hun rechtervleugel ver zekerd hebben, het offensief voortgezet m de richting van Pontarlier-Lons-le-Saunier, in de hoop den Noordervleugel van de vijand© lijke krachten ten Zuiden van Lomont te kunnen omvatten. De operaties werden gistermorgen om half zes hervat en gisterenavond om 9 uur beëindigd. Een groot aantal reservisten officieren en manschappen, versterkten de 14e divisie, teneinde zooveel mogelijk de toe- standen bij een werkelijk uitbreken van oor log te benaderen. De roode, verdedigende troepen, werden gevormd door de kern van de 13e divisie. De 14e divisie was op volle sterkte en bestond uit een regiment cavalerie, twee regimenten infanterie, elk bestaande uit drie bataljons, drie bataljons jagers, vijf groepen artillerie, een tankbataljon, een compagnie pioniers, seinafdeelingen en een escader luchtstrijd- krachten. De manoeuvres zijn ditmaal In grootere mate in overeenstemming gebracht met een mogelijke werkelijkheid dan gewoonlijk, daar de met elkander strijdende troepen, vanaf het oogenblik dat zij contact met elkander kre gen, geheel vrijgelaten werden in het verdere I uitvechten van den strijd, zonder eenigerlei kunstmatige beperkingen. DE FRANSCHE MILITAIRE RADIO. En de opmarsch van de Duitsche legers in September 1914. Generaal Cartier heeft in het blad Radio- Electricité uitgelegd, hoe het Fransche leger in Augustus en begin eptember 1914 door middel van radio-luisterposten uur na uur den opmarsch van de Duitsche legers op Franschen bodem kon volgen en het Fran sche opperbevel precies op de hoogte houden Vóór den oorlog was die dienst al vertrouwd met de uitzendingen van de Duitsche posten te Straatsburg,Metz en Keulen. De Fransche specialisten indentificeerden dan ook zonder moeite de eerste radiogrammen van de Duit sche veldposten. De meeste waren in cijfer schrift, maar bevatten sommige woorden in gewone taal. Soms waren heele radiogram men in gewone taal met naam van den af zender. Parijs moet ze tegelijk met het Duit sche commando in handen gekregen hebben. En de bewegingen der convergeerende Duit sche legers konden nauwkeurig uiteen gs houden worden. Den tweeden September 1914 te midder nacht onderschepten de Franschen de radio, waarin het Duitsche hoofdkwartier te Luxem burg de manoeuvre van von Kluck presi- seerde, die op den slag aan de Marne moest uitloopen. Den zevenden kregen ze de zeker heid, dat de Duitschers zich gingen terug trekken. Denzelfden dag werd er een opge vangen, aankondigend, „Z. M. verlaat het derde leger om te Luxemburg terug te kee- ren". Den negenden kwamen de Fransche in het bezit van het eerste formeele bevel, radio grafisch gegeven, om de linie op te rollen. Zn den volgenden dag was er een van Moltke: „aan de Duitsche legersZ. M I beveeltden opmarsch naar Parijs niet voort zetten. stichten om werkloozen en speciaal hun kin deren, te ondersteunen. ,.Ik heb", verklaarde de prinses, ,pn de jaren van ballingschap geleerd, hoeveel el lende er in de wereld bestaat". Het huwelijk van de prinses zal waar schijnlijk uit een dubbele ceremonie be staan. Eerst zal de voltrekking plaats vin den volgens de ritus van de Engelsche kerk in de abdy van Westminster en daarna vol gens die van de Grieksch Orthodoxe kerk, waartoe de prinses behoort, in het Bucking- ham Palace. De eerste plechtigheid zal een zeer feestelijk karakter dragen, de laatste in intiemen kring plaats vinden. Deze plannen zullen aan den koning wor den voorgelegd, die ook den datum zal vast stellen. Woensdagmiddag verscheen prins George, die het druk heeft met het beantwoorden van gelukwenschen, plotseling haast onher- kend en zonder begeleider in een juweliers zaak te Londen en kocht een verlovingsring voor zijn bruid. De ring bestaat uit een diep blauwe safier gemonteerd met briljanten. Zondag komt prinses Marina, die op het oogenblik in Parijs vertoeft om haar uitzet tekoopen, in Engeland. Volgens te Londen ontvangen berich ten zijn bij een ontploffing in een hout zaagmolen bij Leiria in Portugal drie arbeiders gedood en 12 zwaar gewond Het gebouw is volkomen vernield. Het staat nog niet vast of onder de puin- hoopen nog meerdere slachtoffers liggen. EEN MINUUT VOOR DEN WAPEN STILSTAND GEWOND. Onfortuinlijk oudstrijder overleden. Te Ogmore 'ale in het Engelsche graaf schap Glamorgan is gisteren William Arthur Whiting, de man, die in de laatste minuut van den wereldoorlog gewond werd, over leden. Op 11 November 1918 lag Whiting in de vuurlinie. Het was één minuut voor elf. Nog slechts 60 tellen en er zou een einde gekomen zijn aan den moorddadigsten oorlog welken de geschiedenis ooit gekend heeft. Voor de loopgraaf, ergens in Niemandsland, lag een gewonde, die zijn kameraden smeekte hem weg te halen. „Nog een oogenblikje jongens, en de oor log is voorbij", sprak een der officieren, ter wijl hij op zijn horloge keek. Maar Whiting kon het erbarmelijke gejammer van den om hulp smeekenden gewonde niet langer aan hooren en ondanks de waarschuwingen ver liet hij de loopgraaf. Nauwelijks buiten ge komen werd hij door een kogel getroffen. Misschien is dit het laatste schot geweest, dat tijdens den wereldoorlog is afgevuurd. Het verhaal vertoont gelijkenis met het eerste. Toen moet de andere broer door een auto aangereden zijn. Vermoedelijk is het een reclame met het oog op de a.s. uitgave van zijn gedenkschriften. Het Amerikaansche vracht schip „Hawaiian", dat met een bemanning van 42 koppen on derweg is van Boston naar Los Angeles, geeft S.O.S.-seinen. Het schip bevindt zich onge veer 40 zeemijl van Salina Cruz (Mexico) in zinkenden toestand. De oorzaak der averij is onbe kend. De Spaansche bidden brengen met groote, alarm eerende op schriften het bericht, dat het de politie gelukt is, in verband met de wapensmokkelarij, die giste ren gemeld werd, een wijd ver takt revolutie-plan der linksche partijen op het spoor te komen. De minister van binnenland- sche zaken heeft verklaard, dat de regeering voorloopig de haar bekende details nog niet kan publiceeren, daar het onderzoek, dat gevoerd wordt door in ge- heal Spanje benoenj.de speciale Naar de officieele Pruisische pers dienst mededeelt, is gisterochtend te Osnabrück de door de rechtbank van Osnabrück op 21 Maart j.1. wegens moord op den koetsier Willy Brandhorst ter dood veroordeelde Wilhelm Vogt- schmidt terechtgesteld. De Pruisische minister-president heeft van zijn recht van gratie geen gebruik gemaakt met het oog op de geweten'oos- heid, waarmede de veroordeelde een mensch beroofd en daarna vermoord heeft. Naar uit Moskou wordt gemeld, publi ceerde de Sovjetpers gisteren een dank betuiging van de Fransche sectie der communistische partij aan het Fransche proletariaat, waarin dit opgewekt wordt, in massa s toe te treden tot de commu nistische partij om gemeenschappelijk met het wereldproletariaat te strijden tegen het burgerlijke regiem in Frank rijk. De Russische pers bevat verder arti- kelen naar aanleiding van den zestig- sten verjaardag van den leider der Fransche communistische partij, Cachin die door de Sovjetpers gevierd wordt als de voorvechter der Fransche com munistische revolutie. FRANSCHE LEGERMANOEUVRES. Hoe „rooden" en „blauwen" opereeren. De militaire manoeuvres te Valdahon in Frankrijk, welke de tweede phase vormen van een aanval op Frankrijk door Zwitserland heen, zijn Woensdagmorgen in de omgeving van Valdahon (Doubs) aangevangen. De algemeene opzet is als volgt: De roo den, het verdedigende leger, zijn op 5 Sep tember aangevallen door de blauwen, die oprukken in de richting van Porrentruy- Clerval en die door het roode front breken. Een afdeeling van het verdedigende leger, bestaande uit twee legercorpsen, is terugge trokken van het Noorden van Lomont en de lijn BelfortCours de la Savoureuse Cours de Doubs, waar het op 7 September aankwam en zich nog op 10 September handhaafde. Het overgebleven legercorps, welks linker- I vleugel werd bedreigd, trok terug op Pon- Do Oostenrijksche staatscourant van gisteren publiceert een nieuw© wapen wet, di© geldt tot 30 Juni 1935. Volgens dez© wet mogen personen, die hebben deelgenomen aan d© revolte van Februari of Juli 1934, alsmede de leden van partijen, aan welk© iedere actie in Oostenrijk is verboden, noch wapens noch munitie in bezit hebben. Het ver bod geldt ook dan, wanneer de betref fende personen een recht zouden kunnen ontleenen aan de bepalingen van het wapenkartel of aan andere instituten. Overtreding van deze wet wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en geldstraffen tot 20.000 schil ling. Te Szenytames in Zuid-Hongarije is een huwelijksfeest gevierd, dat door 500 gasten werd bijgewoond en drie dagen duurde. Vier zigeunerorkesten speelden dag en nacht. Twee ossen werden voor deze gelegenheid in hun geheel gebra den, 500 stuks pluimvee en meer dan 200 koeken zoo groot als een wiel, wer den verorberd. De wijnkelder was al dien tijd voor alle gasten geopend. Zij waren verzocht zichzelf te bedienen. Reeds vijf dagen voor het feest be gonnen 12 koks met de voorbereidingen voor den maaltijd. DE DOOD OP DEN WEG. Vorige week zijn weer 160 slachtoffers op de openbare wegen in Engeland gevallen maar het aantal gewonden 5428 was een kleine 400 minder dan in de voorafgaande week. De veiligheidscampagne, die zijn 25ste week is ingegaan, verklaart de beteekenis der signaallichten en wekt ieder Engelschman op de beteekenis van de drie kleuren goed ui: elkaar te houden en zich er naar te regelen EEN GOED GEORGANISEERDE DIEVENBENDE. De politie te Belgrado is, naar Reuter meldt, op het spoor gekomen van een dieven bende, waarvan de leider aan de leden een vast inkomen garandeerde. Aan de ijverig ste leden werd ook een huis aangeboden en een stuk grond, waarop zij zich konden terugtrekken, zoodra zij genoeg bij elkaar hadden gestolen. De bende maakte een specialiteit van het berooven van coöperaties. Hiervan was er niet een in de omgeving, welke niet door hen was bestolen. De buit, zoowel geld als goe deren, werd steeds aan de bendeleider afge dragen. Alle inbraken werden op dezelfde wijze gepleegd. Was de keus eenmaal op een winkel gevallen, dan werd een gat in den muur gemaakt; een man ging naar binnen en reikte de goederen over aan een ander, die ze op een wagen laadde. Een derde stond hierbij op den uitkijk. De bendeleider bleef zelf steeds thuis, in afwachting van den buit. PRINSES MARINA WENSCHT GEEN HUWELIJKSGESCHENKEN. Maar geld voor liefdadig doel. Prinses Marina, de verloofde van prins George van Engeland, heeft, door een spe ciale correspondentie van de „Daily Herald" te Parijs geïnterviewd, verklaard dat zij het Engelsche volk in haar geluk wilde doen deelen: daarom uitte zij den wensch geld te mogen ontvangen in plaats van huwelijksge schenken teneinde daarmee een fonds te ERNST OF MYSTIFICATIE? De broers Navarre. De gebroeders Navarre laten weer van zich spreken. Het betreft de jongelui aan de Riviera, fabrikanten van lichtreclames, van wie de een, Christian, een tijdlang „onder water" bleef, nadat zijn auto bij Saint Na- zaire aan de kust „verongelukt" gevonden was. De toestand van den wagen wekte te meer argwaan, daar er juist een hooge ver zekering op zijn afgesloten was. Maar de maatschappij maakte op de aanschrijving van Roger, den anderen broer, bezwaar om tot uitkeering over te gaan en toen een on derzoek was ingesteld kwam Christian te rug. Hij vertelde het slachtoffer van een ge- heimzinnigen dokter geweest te zijn, die hem met een soort helschen helm gemarteld had. De jonkman had drie weken onder den naam en met de papieren van een onderge schikte Frankrijk doorgezworven en zei zich daar niets van te herinneren. De zaak eindigde voor den rechter met een veroordeeling wegens poging tot oplichting van de verzekeringmaatschappij. Roger kwam toen weer op den voorgrond door den rechter voor alles wat leelijk is uit te schel den, waarvoor hij op staanden voet tot zes maanden opsluiting veroordeeld werd. Klaarblijkelijk hadden de broers samenge spannen. Inmiddels zijn beiden weer op vrije voeten. Den laatsten tijd keken ze om naar nieuwe werkzaamheid, maar hun antecedenten boe zemden weinig vertrouwen in en zelfs zag men Roger op straat kranten verkoopen. Deze is nu volgens aangifte van zijn broer verdwenen zonder eenig spoor achter te la ten. Een vriend, met wien hij Maandagavond uit was, heeft verteld, dat Roger toen door een taxi aangereden werd. De schok kwam hevig aan en de jonkman, die zenuwziek zou zijn sinds den dood van zijn vader, liet zich in een ziekenhuis onderzoeken. Daar werd zijn toestand alleszins bevredigend bevonden en opneming geweigerd. Om hem wat op te monteren troonde de vriend hem mee naar een café. Toen deze zich een oogenblik ver wijderde, maakte Roger Navarre van de ge legenheid gebruik om zich uit de voeten te maken. De in Amerika bekende schrijver en antro poloog dr. Berthold Laufer is te Chicago uit de 8ste verdieping van een hotel gevallen of gesprongen en neei gekomen op het dak van de hotel-hall. De man werd dood opgenomen. DE AM A.T.O. De groote land- en tuinbouwtentoonstel. ling Amsterdam 1934 is hedenmorgen ge opend en daarmee is de nieuwe Centrale Markt van de hoofdstad ingewijd. Een groot aantal autoriteiten en belangstellenden kwam daarvoor hedenmorgen bijeen. Het was de voorzitter van het Uitvoerend Comité, wet houder mr. G. C. J. D. Kropman, die daar het woord nam. Hij wees erop dat de aanlei ding tot het houden van deze tentoonstel, ling is gelegen in den wensch om een hoogst belangrijke gebeurtenis in het leven van de gemeente Amsterdam, n.1. het in gebruik ne men van een nieuw marktterrein en van een nieuwe markthal, een bijzonder cachet te verleenen, een cachet, dat niet alleen een feestelijkheid beteekent, maar tevens een grootsche demonstratie van de artikelen die op deze terreinen zullen worden verhan deld. Men heeft ontdekt, dat Amsterdam met de randgemeenten tezamen ongeveer 1 millioen zielen telt, dit wil zeggen een millioen con sumenten. Wat is van deze ontdekking het gevolg geweest? De markt aan de Maraix- straat verdwijnt en zij had naast haar vele gebreken, ook enkele goede hoedanigheden. Zij was een markt voor handelaren in bloe men, groenten en fruit. Maar bij de voor bereiding van deze tentoonstelling bleek hoe langer hoe meer, dat de aandacht ook van anderen op de Centrale markt, op dit mo< derne marktcomplex werd gevestigd. Want nu reeds staat vast, dat deze markt niet alleen zal dienen voor bloemen, groen ten en aardappelen en fruit, maar dat hier ook de markt zal zijn voor eieren, voor bo ter, voor kaas en waarschijnlijk voor nog tal van andere artikelen. De aanwezigheid van kippen en van konijnen en zelfs van zilvervossen op deze tentoonstelling geeft te denken. Het Uitvoerend Comité heeft zijn opdracht vervuld, het heeft de tentoonstelling de „Amato" voorbereid, de land- en tuin bouwtentoonstelling is gereed, 470 exposan ten wachten de bezoekers. Wij hebben ons werk gaarne gedaan, wij weten en begrijpen, dat Amsterdam zware tijden doormaakt, maar beseffen ook, dat een goed geoutilleer de en modern ingerichte markt als deze een nieuwe bron van welvaart voor de stad en voor het land kan worden. In deze overtui ging heeft het Uitvoerend Comité de betee kenis gezien van deze tentoonstelling als in leiding tot de Centrale markt, product van Amsterdamschen arbeid en van Amster- damsch kapitaal. Als voorzitter van het Uit voerend Comité noodigt spr. dan den bur gemeester uit, de land- en tuinbouwtentoon stelling, de „Amato" en daarmede de nieu we Amsterdamsche Centrale markt te ope nen. E>e burgemeester, dr. W. de Vlugt, gaf gaarne gevolg aan het verzoek de tentoon stelling en daarmede tevens de nieuwe markthallen te openen. Spr. wenscht dit niet te doen met slechts een simpele openingsfor mule uit te spreken, want deze tentoonstel ling in de gebouwen en op de terreinen van de nieuwe markthallen is voor Amsterdam een gebeurtenis van meer dan gewone betee kenis. Terecht, meendet gij, mijnheer de voor zitter van het uitvoerend comité, dat ik met gemengde gevoelens dit terrein van de cen trale markt hebt overschreden. Inderdaad zoo is het. Aan de eene zijde toch zou het van een schromelijke kortzichtigheid en van een gemis aan werkelijkheidszin getuigen, wanneer wij het oog sloten voor de toene mende moeilijkheden, waarin ons kleine land, temidden der elkaar in economisch op zicht zoo bitter bestrijdende landen om ons heen, zich bevindt. Met deze woorden verklaarde spr. de „Amato" en daarmede tevens de Centrale Markt voor geopend. DE CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 16 tot en met 22 September 1934, de prijs voor het taxe-ge- deelte van consumptiemelk, gekocht op re- geeringscontract, is bepaald op 5 3/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt ver hoogd met de kwaliteitspremie, en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. INVENTARISATIE VAN WITTE KOOL. Met het oog op een eventueele regeling vooi de witte kool. welke bestemd is voor zuurkool, heeft de Provinciale Commissie uit de Veilingen in NoordJjolland een igyeataji-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9