DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het habsburgsche keizerrijk herleeft. Inwijding van het „Helden-denkmal". Strijdlustige rede van Starhemberg. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRJJS DER GEWONE ADVERTENIIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telel. 3, redactie 33. Ho. 219 DIt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 17 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang "Daqeliiksch Ojxcdcht Starhemberg. Overwinningsvrede. 1Buitenland BOM IN SPINNERIJ ONTPLOFT. Beschuldiging van Johnson door Gorman afgewezen. OPNAME VAN RUSLAND VERZEKERD. Meerderheid voor uitnoodiging bereikt. TEXTIELSTAKING NOG ACTUEEL. De verdere onderhandelingen. Wat vandaag de aandacht treh t..r Uit de Pers ALKMAARSCHE COURANT De geest van het oude Oosten- rijksche keizerrijk, dat nu al zoo lang dood en begraven is, scheen een dezer dagen te Weenen te her leven. Overal in de stad, in de straten en op de pleinen kwam men uniformen van het voor malige „K. u. K." (dat is „Kaiserlich und Königliche) -leger tegen en in ontelbaar vele café's en restaurants, bier- en wijnhui zen zag men officieren en hoofdofficieren, vaandrigs en sergeanten in de oude kleurige met tal van in het licht schitterende deco raties versierde wapenrokken van wijlen den keizer in druk gesprek met elkaar. Vaan dels van oude keizerlijke regimenten werden plechtstatig rondgedragen, nu eens hier en dan weer daar weerklonken de melo dieën van oude keizerlijke regimenten en voor de ingangen van den Hofburg, het vroegere paleis van de Habsburgsche heer- sehers, stonden weer Tirolers op wacht, in bonte kleedij, met goote breedgerande hoe den, waarop lange witte veeren. wuifden, met roode en blauwe jassen, met zwarte of groene broeken, en met witte kousen aan, strak voor zich uit kijkend, het geweer over den schouder, zich ten volle bewust van hun gewichtigheid, denkend aan het oude privi legie, dat hun eeuwen geleden door de kei zers werd verleend en dat hen het recht geeft steeds, wanneer zij in de hoofdstad zijn, het paleis of de burcht van deze heer- schers te bewaken. Van heinde en ver, niet alleen uit alle dee- len van Oostenrijk, maar ook uit de succes- siestaten, de deelen van het eens zoo groote en machtige rijk, die na de omwenteling van IQ 18 van het moederland werden afge scheurd, waren leden van het vroegere leger naar de schoone Donaustad gekomen ten einde er een weerzien met oude kameraden te vieren, en de plechtige inwijding van het nieuwe „Heldendenkmal" bij te wonen, op gericht ter eere van de nagedachtenis van hen, die niet zoo gelukkig waren na afloop van den oorlog naar huis te kunnen terug- keeren, maar die op de slagvelden gevallen zijn. Ze waren allen ouder geworden; twintig en zestien jaren spelen een groote rol in het menschelijke leven. Zij, die in den strijd te gen den vijand nog jongelingen waren, thuis vertroeteld door zorgzame moeders, die hen met een brekend hart naar het front hebben zien trekken, zijn thans mannen „in de beste jaren" geworden en zij, die toen dien leeftijd hadden, hebben thans grijze haren en het grootste gedeelte van hun leven ach ter den rug. De uniformen pasten dan ook velen niet meer, de knoopen van de unifor men der jongeren gingen heel moeilijk toe en moesten een beetje uit elkaar worden gezet, van anderen waren de wapenrokken te wijd geworden. Weer anderen droegen alleen maar hun ridderorden en oorlogsonder scheidingen op hun burgerpakje. Maar de geest van vroeger was gebleven. Verhalen, die de menschen elkaar te doen hadden, verhalen! Hoe het hun verder was gegaan en wat zij beleefd hadden! Wat zij tegenwoordig uitvoerden. Hoe het hun echtgenooten ging en hoe groot hun kinderen waren geworden, waar van er al velen zelf volwassen waren en be trekkingen bekleedden of tengevolge van de ernstige economische crisis verloren had- De plechtige inwijding van het gedenk- teeken voor de gevallen helden, dat uit een eerehal en beeldhouwwerk bestaat, drie in het groote gebouw werden ondergebracht, dat de triomfpoort bij den Hofbrug vormt, welke poort in 1824 ter herinnering aan den Volke- rens'ag bij Leipzig werd opgericht, werd door ettelijke honderdduizenden bijgewoond Onder de aanwezigen bevonden zich niet minder dan drie aartshertogen, leden /an het voormalige keizerlijke huis: aartshertog Eugen, die een paar maanden geleden na een ballingschap van zestien )aren uit den vreem de naai Oostenrijk is teruggekeerd, aartsher tog Franz Salvator. een schoonzoon /an den ouden keizer Franz Jozef, en aartshertog Josef Ferdinand alle drie in gala uniform Aartshertog Eugen die "en veldmaarschalk- staf in de hand had, legde een krans van ex-keizerin Zita neer. Toen dit door de luidsprekers bekend gemaakt werd, steeg er op het wijde terrein, dat Heldenplatz heet, een geweldig gejuich op. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal dr. Innitzer, de president van den Oosten- rijkschen bondsstaat Miklas, de bondskanse- lier dr. Von Schuschnigg, de burgemeester van Weenen dr. Schmitz, de gewezen staats secretaris van landsverdediging vorst SchönburgHartenstein en de gewezen generaal-overste graaf Dankl hebben het woord gevoerd. Bij de plechtigheid waren ook de leden van het diplomatieke corps aanwezig, waaronder onze Nederlandsche gezant, de heer Van Hoorn. In verband met het wemmen van de strij ders uit den oorlog heeft het verbond van vroegere officieren van het Oostenrijksche leger een buitengewone algemeene vergade ring belegd, waarin een brief van Otto van Habsburg den troonpretendent werd voorgelezen, waar in deze verklaarde, dat hij het hem aange boden beschermheerschap van het verbond gaarne aanvaardde. Het oude leger, schreef hij, was de steunpilaar van den troon en het fundament van den staat. Hij betreurde het, dat de omwenteling hem ver van zijn vader land had verwijderd. Hoe gaarne had hij aan de herdenkingsplechtigheden deelgenomen. Ik hoop echter, eindigde hij, dat het tijdstip niet meer ver weg is, waarop ik u van aangezicht tot aangezicht kan zeggen, hoe zeer ik de oud-officieren waardeer! Op den vooravond van den grooten dag is op den Heldenplatz nog een andere groote bijeenkomst gehouden, waarin vice-kanselier prins Stahremberg heeft gezegd, dat de strijd in het binnenland nog niet geheel voorbij is. Wij zijn nog niet geheel over den berg heen. wij weten, dat het einae van alle ge vechten nog niet is gekomen. Maar wij weten ook, dat waar Oostenrijks vlaggen waaien, ten slotte de overwinning zal zijn, een over winning, die nooit door compromissen tot stand mag komen, een overwinning, die wij Oostenrijkers als een honderd percent ovtr- winningsvrede van de Oostenrijksche gedach te kunnen erkennen. Uit naam van de vrij willige burgerwachten bedankte prins Stahremberg de kameraden in het bonds- leger en bij de gendarmerie en de politie voor hetgeen zij den laatsten tijd voor het vader land hadden gedaan. Wij weten, zeide hij, dat enge en onverbrekelijke strijdgemeen schap naar de overwinning zal voeren. Wij zeggen het openlijk zonder dat dit een drei gement behoeft te zijn: Wij verheugen ons erop. om wanneer het zijn moet. weer schou der aan schouder met het bondsleger en met de uitvoerende macht van den staat voor het vaderland te mogen vechten. Wij zijn het strijden niet moe, wij zijn vecbilustiger dan ooit! Naar een katoenspinnerij te Burlington in Noord-Carolina is een dynamietbom gewor pen, waardoor vele ruiten werden vernield, doch niemand werd gewond. Het stakingscomité te Washington van de textielarbeiders heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin het ontslag van Johnson, het hoofd van de naionale hersteladministratie, wordt gevraagd, Johnson, die, zooals gemeld heeft verklaard, dat de voorzitter der vak- vereeniging van textielarbeiders een aange gane overeenkomst heeft geschonden, wordt door orman er van beschuldigd, dat hij zelf het accoord zou hebben geschonden. John son heeft bewezen, aldus Gorman, dat hij volkomen onbekwaam is, om een openbare functie waar te nemen. De oproep van Gorman aan de havenar beiders, om geen uit het buitenland aange voerde textielgoederen te lossen, is een ge volg van berichten uit Londen, dat de bui- tenlandsche textielfabrikanten groote bestel lingen uit de Ver. Staten hebben ontvangen. Nadat de algemeene formaliteiten voor de opneming van Rusland ge regeld zijn en ook het antwoord van Rusland vast staat, is sedert Zater dagmorgen in het hoofdkwartier der Fransche delegatie de uitnoodi- gingslijst klaargelegd, waarin de le den van den Volkenbond zich kun nen inschrijven. Verzekerd wordt, dat de vereischte twee-derden meer derheid reeds bereikt is. Naar verluidt zal de Volken bondsraad in het begin der volgen de week in openbare zitting defini tief besluiten tot het toekennen van een permanenten raadszetel aan Rusland. Dat besluit zou dan nog de bekrachtiging van de Assemblee behoeven. De werkliedenleiders hebben het voorstel van de werkgevers in het textielbedrijf, dat zij als een proefballonnetje beschouwen van de hand gewezen. Peter van Hom, de leider van het instituut van de zijde-industrie stel de voor, dat het geschil zal worden voorge legd aan de N.R.A. en dat in het openbaar de zaak zal worden behandeld, teneinde ge makkelijker een oplossing te kunnen bewer ken. Francis Gormen die het aanbod van de hand wes, herhaalde zijn eisch, dat de leider van de N.R.A., Johnson, zal aftreden. Hij bleef erbij, dat de aanval van Johnson, waar in hij de leiders der werklieden ervan be schuldigde een overeenkomst te hebben ge schonden. CAMPAGNE TOT VERBETERING DER ZEDEN. Meisjes met bloote beenen stellen zich aan boete bloot. In China wordt op het oogenblik een krachtige campagne gevoerd bedoeld om de zeden te veibeteren. Zoo heeft de burge meester van Peiping een verordening uitge vaardigd, waarbij het jongen meisjes ver boden is, zich met bloote beenen in het pu bliek te vertoonen. Bij overtreding van dit verbod, stellen zij zich bloot aan een flinke boete, evenals manr.en wier rug niet vol doende bedekt is. Te Kanton is het gemengde baden ver boden en het elkaar bij de hand vasthouden. De autoriteiten in de provincie Tsjekiang hebben het rooken van sigaretten verboden In Matsjang moeten de schouders in het openbaar voldoende bedekt zijn. Eenigen tijd geleden werd reeds uit Kiangsoe gemeld, dat het aldaar aan school meisjes verboden was, poeder, rouge en lip penstift te gebruiken en het haar te laten golven. De kleeding moet officieel zijn goed gekeurd en borst en rug geheel bedekken HOE DE PANIEK ONTSTOND OP DE „MORRO CASTLE". Niet één officier bekreunde zich om het lot der passagiers. Bij het bekend worden van bijzonderheden in zake den brand op de „Morro Castle" blijkt steeds meer, dat de officieren schrome lijk te kort zijn geschoten bij de vervulling van hun plicht. Een der passagiers, zekere Rtuben Holden deelde eon vei tegenwoordi ger van „United Pres" mede, dat de passa giers, terwijl de brand steeds verder om zich heen greepi angstig te wachten stonden op het achterdek, tot een der scheepsofficieren zoo goed zou zijn hun te zeggen, wat zij moesten doen. Toen echter geen instructies werden gegeven, ontaardde de angst der passagiers in een paniek en velen stortten zich in zee. Holden's vrouw geraakt in deze paniek haar man en kinderen kwijt; zij werd bij het gedrang overboord gestooten en verdronk. Holden zelf had zich met zijn beide zoons slechts met groote moeite kunnen redden. Toch, aldus verklaarde hij, hadden zij nog wel vier uur op zee rondgedobberd, alvorens een visschersboot hem aan boord genomen had. Hij begreep niet, waarom de reddings booten geen bijstand hadden verleend en waarom in het algemeen de bemanning der reddingbooten zich zoo weinig moeite had gegeven om de met de golven worstelende drenkelingen op te pikken. DU1TSCHE BONDEN KREGEN WAPENS UIT DE V.S. „De Nederlandsche politie machteloos". Volgens telegrammen uit Was hington aan de Londensche bladen zijn bij het onderzoek naar de wa- penfabricage door de Senaatscom- mossie brieven voorgelezen, die ge schreven zijn door den Parijschen agent van Dunpont de Nemours, Taglor. Daarin wordt gezegd, dat in 1932 uit Nederland bericht was ontvangen, dat Duitsche politieke organisaties, zooals die van de na- tionaal-socialisten en anderen, bijna alle gewapend waren met Ameri- kaansche revolvers en Thompson- machinegeweren. Er bestond vol gens dit bericht een geregelde han del in kleine wapens, die naar Duitschland gesmokkeld werden. In een anderen brief wordt be weerd, dat de Amerikaansche wa pens voor Duitschland op de Schelde in lichters worden overge laden, voordat de schepen in Ant werpen kwamen. Bijgevolg stond de Nederlandsche politie machteloos, hoewel de Nederlandsche autoritei ten hebben getracht een einde te maken aan dien handel. GEEN MIJNSTAKING IN BELGIE. Dank zij interventie der regeering. De Belgische regeering is erin geslaagd de dreigende mijnwerkers staking, die op 17 dezer zou worden afgekondigd, omdat de loonen met vijf procent zouden worden vermin derd, te voorkomen. Na afloop van een bespreking tusschen de minister en een delegatie van de mijneigena ren is een communiqué gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat de werkgevers na krachtig aandringen van de regeering zich bereid hebben verklaard, de verlaging met vijf procent niet toe te passen. De regeering heeft zich verplicht een tijde lijke compensatie te verleenen om hervatting der besprekingen tusschen mijneigenaren en aibeiders over de loonen mogelijk te maken. Verder zullen de economische maatregelen der regeering tot verbetering van de steen- koolmarkt worden uitgebreid. Dit accoord draagt slechts een tijdelijk karakter; het is geldig tot 31 December a.s. en kan vóór dien door beide partijen worden opgezegd, met een termijn van een maand. Voor afloop zullen de mijneigenaren de uit werking van de beloofde maatregelen, welke o.a. de stichting van een verkoopsbureau en de regeering van den invoer omvatten, on derzoeken. De christelijke en socialistische vakver- eenigingen hebben reeds besloten den sta- kingsoproep in te trekken. PER VALSCHERM IN EEN LEEUWENKOOI. September is de kermismaand in Kent en Surrey en in een der dorpen van laatstge noemd Engelsch graafschap zou 'n parachu tist opstijgen en op 500 M. uit den ballon springen en trachten de eerste te zijn die op het nieuwe nog niet eheel voltooide vlieg veld in de nabijheid zou dalen. De ballon steeg op, de sprong gelukte uitstekend maar de wind dreef de parachute weer naar het kermisterrein terug waar de springer precies op hefeenige plekje terecht kwam, dat hij had moeten vermijden, nl. het aan de boven zijde niet gesloten hok van een paar leeuwen. De dieren die eigenlijk dociel genoeg waren, zooals kermisleeuwen behooren te zijn, had den echter van een parachute met een man eraan toch niet terug en de leeuwin ging Het Habsburgsche keizerschap herleeft. (Dag. Overzicht). Textielstaking in Amerika is nog actueel. (Buitenland). Belgische mijnstaking voorkomen, (Buitenland). Onthullingen over Duitsche her bewapening. (Buitenland). De onbewaakte overweg ©lacht nogmaals. (Binnenland). Wielrijder veroorzaakt autobus- ongeluk; een inzittende gedood. 'Binnenland). Protest-meetingen van de S.D A.P. in 4 groote steden. (Binnenland). De voetbalcompetitie begonnen; de 3 Alkmaarsche clubs winnen (Sport en Wedstrijden). Succesvolle middag op de Alk maarsche wielerbaan. (Sport en Wedstrijden). Eerste steenlegging abdij van Eg- mond. (Provincie). Jb. Cloeck. f (Stad). Drie bekende renners te Schoorl- dam verongelukt. (Stad). Huldigingsconcert 30.000ste in woonster. (Stad). De gebeurtenissen te Grootscher mer; cassatie-verweer voor den Hoogen Raad van Mr. Duys. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). tegen de tralies op staan en trachtte den man met haar pooten te aaien waarop de leeuw ook in actie kwam en zelfs een sprong omhoog riskeerde die uit gebrek aan ruimte echter mislukte. Gelukkig was de temmer in de nabijheid die de beesten kalmeerde tot de onfortuinlijke parachutist uit zijn benarde positie verlost was. REGEERDERSTAAL. Het Hbld. schrijft: Niemand zal prof. Slotemaker de Bruine, onzen minister van sociale zaken, kunnen be schuldigen van gebrek aan menschlievend- heid, gebrek aan inzicht in de behoeften van de arbeidende klasse op stoffelijk en geeste lijk gebied. Als predikant in groote en kleine plaatsen heeft hij meer dan twintig jaren deze van nabij gadegeslagen; als minister van arbeid in de financieel gunstiger jaren 19261929 heeft hij uitvoering kunnen ge ven aan een reeks wetten, die direct ten doel hadden het welzijn van de arbeiders te be vorderen. Wij noemen hiervan slechts de ziektewet en de uitbreiding der arbeidswet. Wanneer uit den mond van dezen ervaren christen-staatsman de woorden gehoord worden, welke hij bezigde op den landdag van den chr.-hist. Statenkring te Dokkum, dan maken deze een veel dieperen indruk dan wanneer ze zouden komen van een star behoudend politicus, of van een in cijfers den kend econoom. Terecht wil deze minister aan vier eischen vasthouden, noodzakelijk voor ons volksbe staan in alle tijden, maar nu klemmender dan anders. Wij noemen hiervan vooral het eerste, het nuchter feit, dat indien het economische in eenstort, al het sociale, hygiënische en mo- reele tevens valt. Wil Nederland zijn sociale instellingen niet zien vergaan, die gunstig afsteken tegen elders wil Nederland ze later nog kunnen vergrooten, dan moet eerst tot eiken prijs de economische gezondheid van den staat behouden blijven. Een nuchter feit kort genoemd, maar dat tal van maatregelen voortbrengt, welke met hartzeer door alle sociaal denkenden en niet het minst door den minister, die thans de verantwoordelijkheid draagt, worden aan vaard. De economische gezondheid kan helaas al leen verkregen worden door harde maatrege len, die tijdelijk veel leed geven. Maar neemt men ze niet dan droogt de bron zelve op en staat men later voor veel grooter en onher stelbaar leed. Tegen dit „nuchter feit" steekt schril af het demagogisch gedoe van de S.D.A.P.-zet bazen in den Amsterdamschen gemeente raad, die na eerst Amsterdams financiën in de klei te hebben gereden, thans het herstel nog bemoeilijken door werkverschaffings plannen te hinderen. Aan dezen eersten eisch te vechten voor een economische gezondheid van den Staat kan dan ook alleen voldaan worden, in dien de meerderheid luistert naar den vier den eisch, dien de minister noemde En de ze, die uitklinkt boven den economischen wervelstorm van het heden is, dat alle

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1