Protestmeeting J&uutettlMtd van de S.D.A.P. Ruim 100.000 betoogers! HET CONFLICT TUSSCHEë K.N.G.V. EN K.N.A.U. Sluitingsfeest Victoriebad. DRIE WONINGEN TE BORN AFGEBRAND. ONDERLING GENOEGEN. De renvereeniging Onderling Genoe gen te Oudkarspel hield Zondag een grasbaanwedstrijd. De uitslagen waren: sprint: 1. J. Langedijk; 2. J. Smit; 3. H. Quant; 4. J. Renaud; jachtrace: 1. J. Renaud; 2. J. Lange dijk; 3. J. Smit; klassementrace: 1. J. Smit; 2. J. Lan gedijk; 3. J. Renaud; 4. H. Quant. Totaal uitslag: 1. J. Langedijk, 5 ptn.; 2. J. Smit, 6 ptn.; 3. J. Renaud, 8 ptn.; 4. H. Quant, 11 ptn. De rondenrace: 1. P. van Exter; 2. G Jongsma; 3. H. Bruin; afvalrace: 1. M. Strijbis; 2. G Jongsma; 3. P. v- Exter; niet-geplaatsten: 7- H. Promp; 2. M. Schagen; 3. P. Kort. WIELERCLUB ALCMARIA. De wielerclub Alcmaria hield gisteren recordritten met de volgende uitslagen: A. kl. (60 K.M.: 1. H Bol, 1 uur, 36 min. 20 sec.; 2. J. A. Serpenti, 1 41.20; 3. J. Snel I.42.00 4. G. Oukes, 1.42.07; 5. F. Roobeek 1.43.56. B kl. (60 KM.): 1. B. Martin. 1.38.22; 2. J. Aanhold 1.43.42 3. J. Rootring 1.44.35; 4. D. Groot, 1.45.50 5. J. H. Mul der, 1.46.14. G kl. (40 K.M.): 1. J. Hollebeek, 1.07.13; 2. J. Sluis 1.11.50; 3. K. Kusch 1.12.15; 4. J. Mulder 1.12.34; 5. J. Frijn 1.13.32. DE KAMPIOEN. De wielerclub De Kampioen hield gis teren verschillende wedstrijden op de grasbaan te Heiloo. De uitslagen zijn: Koppel wedstrijd: 1. T. HoebeJ. Derk- sen; 2. K. Kemp—W. Muurlink; 3. W. TolG. Hahn. Tienrondenrace. Ie serie: 1. J. Derk- 6en; 2. W. Kemp; 3. P. Pranger; 2e serie: 1. G. Hahn; 2. W. Muurlink; 3. T. Hoebe. Finale: 1. J. Derksen; 2. T. Hoebe; 3. P. Pranger. Baanrecord: W. Kemp, 18 sec. Junioren: 1. W. Tol, winnaar van de racefiets. Junioren-koppel wedstrijd: 1. J. Raven- steinJ. Stroet; 2. J. PetersD. Veld; 3. J. BoerStam. 6 Rondenrace: 1. J. Peters; 2. J. Stroet; 3. J. Ravenstein. A t h 1 e t i e k. Oymnastiekverbond eischt ophef fing van het startverbod. Het bondsbestuur van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond heeft het volgende schrijven doen toekomen aan het bestuur van de K.N.A.U.: „Het bondsbestuur van het K.N.G.V^ in vergadering bijeen op 15 September, heeft met pijnlijke verbazing uit de pers kennis ge nomen van het startverbod, dat het bestuur van de K.N.A.U. heeft gemeend te moeten uitvaardigen ten aanzien van alle atletiek wedstrijden van het K.N.G.V. Te meer is het bondsbestuur daardoor pijnlijk getroffen, waar onze onderhandelingen nog gaande waren en bij monde van onzen bondsvoor zitter, dr. Reys aan drs. van Leeuwen om streeks half Juni en in het schrijven van den bondssecretaris van 2 Juli toch aan het K.N. A.U.-bestuur te kennen is gegeven, dat over deze voor beide bonden onmiskenbaar be langrijke aangelegenheid eerst een besluit kon worden genomen op de volledige bonds- bestuursvergadering van half September. Desondanks volgde uw startverbod, wat het bondsbestuur onmogelijk maakt, de zaak verder te bespreken. Het bondsbestuur is bereid deze zaak verder te bespreken. Het bondsbestuur is bereid deze zaak weder op te nemen, wanneer deze onvriendelijke daad tegenover het K.N.G.V. weder ongedaan is gemaakt. Voorloopig stelt het bestuur zich op het standpunt de K.N.G.V.-leden vrij te laten wat betreft deelname aan wedstrijden, uitgaande van de K.N.A.U. Hoogachtend enz." Worstelen. S. S. S. NAAR DE NED. KAMPIOENSCHAPPEN. Zondag j.1. werden in het clublokaal der Amst. Ath. Club „Hercules" de wed strijden om het kampioenschap van Noordholland voortgezet. De A. K. V. „Sport Staalt Spieren" nam deel met twee leden, J. C. v. Zwaneburg en H. Boersen in de 1ste afdeeling licht ge wicht. In. deze afdeeling 'waren 8 deel nemers o.a. J. Seggelink, Kamp. v. Ned. '34; N. Groeneveld, kamp. v. ed. '33 en H. Born de pas gepromoveerde 2de klas- ser, die de vorige week in de 2de afd. licht het kampioenschap behaalde De uitslag der wedstrijden is H. Born „Hercules", IJmuiden, kampioen, met 4 gewonnen partijen op touché, 0 straf- punten; 2de prijs H. Groeneveld, 2 ge wonnen partijen op touché, één verloren op punten en een verloren op touché, 4 strafpunten; 3de prijs H Boersen, één gewonnen partij op touché, één op pun ten, twee verloren op touché, 7 straf- punt In de laatste ronde kwamen de beide Alkmaarders tegen elkaar, welke partij na 20 minuten op punten gewonnen werd door Boersen. Zwemmen. Goed werk van de Alkmaarsche reddingsbrigade; keurig spring- programma. Spannende polomatch A. Z '34 D. A. W.-comb. Bedoeld als afscheid van een zoo succes vol zwemseizoen had de directie van het Victoriebad besloten in samenwerking met de Alkmaarsche zwemver. „A. Z. *34" een sluitingsfeest te houden. Gezien echter het fraaie Septemberweer, ongetwijfeld een uni cum in een lange reeks van jaren, blijft het Vktoriehad voor leden en abonné's nog geopend tot eind September ook al heeft dan hef sluitingsfeest Zaterdagavond plaats ge had. De temperatuur van het water was ideaal, terwijl ook de bovenlucht was als op een avond na een warmen mid-zomerdag en de talrijke toeschouwers (naar schatting een 800—900 personen) hebben genoten van het met zorg samengestelde programma. De leiding was in handen van den heer Kroese, die zich op werkelijk uitstekende wijze van zijn taak gekweten heeft. Begonnen werd met een demonstratie op welke verschillende manieren men zich zooal door het water kan voortbewegen. Hierna was de beurt aan de Alkmaarsche reddings brigade om in het openbaar van haar vorde ringen blijk te geven. In vlot tempo werd getoond hoe men een drenkeling kan en moet behandelen. Achter eenvolgens werden de bekende grepen gede monstreerd en het enthousiast applaus na elk nummer bewees wel, hoezeer de aanwe zigen het gebodene op prijs stelden. De Alk maarsche reddingsbrigade komt een woord van hulde toe voor de wijze, waarop zij dit gedeelte van het feest verzorgd heeft, daar bij het nuttige met het aangename vereeni- gend. Niet minder bewondering werd getoond voor het nummer springen. Wat hier gepres teerd werd, was werkelijk af en vooral mej Tholen en de heer Denneboom uit Amster dam mochten zich in de algemeene sympa thie verheugen. Samen met de A. Z.-leden de Goede en Klein werd de bekende serie sprongen (zweef, snoek, salto's enz.) ten uit voer gebracht. Het was een prachtig gezicht in het licht van een duizend-kaarsen sterke schijnwerper onder de flonkerende sterrenhemel de athle- tische gestalte te zien op den rand van de springplank, die zich even voor den sprong beheerschend uitstrekte om daarna met een sierlijke zwaai door het luchtruim te suizen en vaak vrijwel onhoorbaar de glinsterende waterspiegel te breken. Het telkens weerklinkend handgeklap was dan ook ten volle verdiend. Tot slot voor de pauze werd een panto mime opgevoerd, voorstellend een bokswed strijd met een eenigszins druipend slot. Als komisch nummer evenzeer geslaagd als de vermakelijke sprongen. A. Z. '34—D. A. W.-comb. 1—4. Ten tweede male in dit seizoen ontmoetten de beide plaatselijke polo-zeventallen elkaar, evenals de eerste keer op A. Z.-terrein. Een plaatselijke sportontmoeting, op welk gebied ook, is voor de toeschouwers in den regel in meer spannende dan mooie en ook deze polomatch maakte geen uitzondering op den bevestigden regel. Waar de waterpolosport er een is, waarbij de scheidsrechter alleen over het zichtbare gedeelte kan en mag oor deelen en helaas zouden we bijna zeggen ook het onzichtbare deel een belangrijke factor is, zal vaak forsch spel niet uitblijven. We willen noch D. A. W. noch A. Z van onsportiviteit betichten, maar o.i. hadden beide ploegen zich in het vuur van het spel meer moeten beheerschen. Tenslotte is de polosport toch een sport, die men (gelukkig nog) enkel en alleen voor zijn genoegen pleegt te beoefenen. We hopen dan ook dat zoowel A. Z. als D A. W. dit het volgende seizoen wat meer gaan inzien, opdat, ter wille van het water- polospel, de plaatselijke cntmoetingen meer aantrekkelijk zullen worden door goed spel dan door een geforceerde ruwe partij. Onder de goede leiding van den heer B v. Elk (Neptunus) stelden zich de zeven tallen als volgt op. A. Z. was volledig; D. A W. speelde met invallers voor Koorn, v. Ooyen en Biskanter. A. Z. '34. Kip Klein Kroese de Goede Zeelander v. Diepen Soecker O Caarls Sr. v. Beek de Haan R. Velthuys Pesie Hansen v. d. Linden D. A. W. Onder oorverdoovend geloei van de tribu ne zwommen beide ploegen op. D. A. W. had het eerst den bal, speelde even naar achteren, vanwaar via Pesie keeper Kip aan den tand gevoeld werd. De eerste aanval werd afgeslagen en A. Z. nam het spel over. Zijn voorhoede werd echter te zwaar gedekt om een behoorlijk schot te kunnen lossen. Door foutief plaatsen belandde de bal bij de D. A. W.-voorhoede, waar Caarls met een handig boogballetje aan Siegert de Haan een opgelegde kans bood, die geen fout maakte en zijn club de leiding gaf (0—1). Het spel golfde daarna wat op en neer en door het over het algemeen zware dekken was vrijzwemmen onmogelijk, zoodat doelpunten uitsluitend door combinatie tot stand konden komen. Nadat Kip zich eenige malen verdienste lijk geweerd had, was het v. Beek, die den voorsprong met een keurig hoekschot ver grootte (0—2). A. Z. probeerde daarna met verre schoten den D. A. W -keeper te verschalken en een paar maal loste v. Dieoen harde schoten van het middenveld, die ech.er geen succes opleverden. Ook Soecker en Zeelander wissen eenige schoten te lossen, maar v. d. Linden was en bleef onvermurwbaar. Nadat uit een onpartijd:gen bal de Haan vrij wist te zwemmen, kon deze speler vlak voor rust het derde doelpunt scoren (O3) Na half-time vertoorde het spel een ge- ïeel ander aspect, A. Z. kwam herhaaldelijk in den aanval rn na één minuut gelukte het Zeelander met een listig schot voor A. Z. de eer te redden (13). Het enthousiasme op de tribune over deze volkomen verdiende tegen-goal kende bijna geen grenzen. Het verdere verloop had een eenigszins nerveus karakter en het was in deze periode vooral dat persoonlijke hartstochten bij beide zeventallen een woordje gingen meespreken. Aan de spannende onzekerheid maakte v. Beek een eind, door met een fel schot den A. Z.-keeper te laten visschen (1—4). Al spoedig hierna klonk het eindsignaal en hadden de Pes>bad-zwemmers hun laat ste succes in 1934 gebakt, Het Victoriefeest was afgeloopen en had als officieus afscheid volkomen aan zijn doel beantwoord. VAN DER MEULEN VADER GEWORDEN. Geen a.s. doelman van het Ned. Elftal. Dr Gejus v. d. Meulen is Zaterdag avond verblijd met de geboorte van een dochter. Onnoodig te zeggen, dat, hoewel het geen aanstaande doelverdediger van het Nederlandsch elftal was „vader Geju6" niet weinig in zijn schik was, daar moeder en kind het beiden goed maken Albarda vraagt zelfbeheersching. De S.D.A.P. had in de hoofdstad en in Rotterdam, Groningen en Arnhem gisteren meetings en optochten belegd. Groote groe pen betoogers met kleurige vlaggen trokken 's morgens de stad Amsterdam in, om zich op het IJsclubterrein te verzamelen. Lang voor de meeting begon, was het daar reeds zeer vol. Een fleurig geheel boden de vele vlaggen en banieren in allerlei kleuren langs het hek opgesteld. Aan de zijde van het Rijksmuseum was een podium opgericht. Na een kort openingswoord van den N.V.V.- bestuurder, D e 1 a B e 11 a, die zeide, dat de demonstratie in het teeken van afweer stond en dat het aantal betoogers, de mee tings in Rotterdam, Arnhem en Groningen inbegrepen, in het land honderddui zend bedraagt, ving daar een spel aan, dat de leuzen vertoonde, die in den optocht wer den meegedragen. Zang en muziek kwamen ïierbij te pas. Eenige duizenden betoogers radden op het gras plaats genomen. De meeste leuzen richtten zich tegen de dicta tuur en voor de democratie. Ook het oorlogs gevaar werd in beeld gebracht. Rede ir. Albarda. Spreker was het Tweede Kamerlid, J. W. Albarda, die de moeilijkheden in den ko menden winter schetste in de gezinnen van 300.000 werkloozen. Het kapitalisme heeft na 5 jaar crisis-or.derwijs geen uitkomst ge- bracht. Er zijn voorraden en productie mogelijkheden genoeg. Het socialisme is, aldus spr., de eenige uitkomst. Vijftien jaar geleden, aldus spreke, zou niemand er aan gedacht hebben, dat de democratie nog ver dedigd moest worden. Thans is dat wel noodig, daar ernstige aanvallen haar be dreigen. Aanvallen op de beste geestelijke goederen. Hoezeer wij, sociaal-democraten, aan verdachtmakingen en valsche voorstel lingen van zaken blootstaan, toch zullen wij de democratie en onze beginselen blijven verdedigen en als men de democratie omvèr wil loopen, zal met een grooten aanloop moeten nemen. (Applaus). Wij aanvaarde) geen dictatuur en willen niet het lot tegemoet gaan van de volken van midden-Europa. Onze demonstratie is niet een bedreiging met getallen, maar onze strijd gaat met de middelen der democratie en langs den weg der democratie. Zelfbeheersching is noodig. Harttochten moeten niet een beweging be heerschen. Harttocht leidt tot vernieling, en niet tot opbouw. De geheel e arbeidersbewe ging wordt gekenmerkt door zelfbeheer sching. Geen onstuimigheid moet er zijn. Zooals een werkman, die werkt, zijn werk tuigen moet beheerschen, zoo moet ook de sociaal-democratiscne arbeidersbeweging niet onstuimig zijn. Deze demonstratie is een bewijs van de innige samenwerking. De betooging is een waarschu ing. Niet met geweld kan men gedachten veranderen. Me geweld roeit men geen idealen uit. Het ideaal blijft leven ook onder een dictatuur Onze democratie, aldus de heer Albarda, ge tuigt van het vertrouwen en het geloof in de democratie en in het socialisme. Dit blijft bestaan en dit bliift bewaard. Laat dat aan de aspirant-dictators gezegd zijn. (Ap plaus). Met de gebruikelijke opwekking besloot de teer Albarda zijn rede. Na afloop van de meeting werd volgens een nieuw systeem een optocht opgesteld, waaraan vele tienduizenden deelnamen, daar ook uit Noordholland en Zuidholland vele betoogers waren gekomen Voorop werd een groot tableau gedragen van N. V. V. en S. D. A. P., waarop een groene draak was aangebracht met de woorden: „Kapitalisme wanorde'', „dictatuur slavernij" oorlog vernietiging". Daar boven was te lezen: „socialisme democratie", „plan matige productie" en „arbeid vrede", voor zien van drie pijltjes. Achter de vele vaandels kwamen de heeren Albarda, de S.D.A.P.-voorzitter Koos Vor- rink, de oud-voorzitter J. Oudegeest, verder De Miranda. Gerhard, Ossendorp, mr Men dels, Van de Walle, Gulden enz. Op de buitenafdeelingen, die veel ruimte in )eslag namen, volgden tallooze Amsterdam- sche afdeelingen, vakbonden en overige orga nisaties in een schier eindeloozen stoet waar op de kop reeds langs op het parkeerterrein op het Rokin was. toen nog vele hi ndercHn demonstranten op het IJsclubterrein stonden Onderweg had de demonstratie veel be- cijks. Muziekcorpsen deden zich hooreu Daar geen roode vlaggen werden meege dragen, was het aantal vlaggen niet zoo oot als anders. Een sterke politiemacht begeleidde den stoet, daar verwacht werd, dat andersdenken den tegendemonstiat'es zouden houden De leiding van de politie was bij den hoofdin specteur Blanken van de bereden politie De optocht begon om kwart vóór vier en om zeven uur waren de laatste deelnemers op het Rokin ontbonden. Naar schatting van de politie bedroeg het aantal betoogers ruim 25.000. Ernstige incidenten vielen niet voor Op het IJsclubterrein moesten eenige tegen- betoogers verwijderd worden; op de Nas- saukade zijn uit den optocht eenige tientallen communisten gezet, en hetzelfde geschiedde op de Westermarkt, waar de bereden politie met den stok moest optredenook onschuldi- gen kregen klappen. Het tramverkeer onder vond nogal vertraging en was hier en daar omgeleid op last der politie, zonder dat het publiek dit wist. Hoe Rotterdam demonstreerde S.D.A.P. en N.V.V. hebben een nationale demonstratie te Rotterdam gehouden onder de leuze: voor democratie en socialisme, en ter inleiding van de demonstratie in de Maasstad is gisteravond een begroetings bijeenkomst gehouden in den Doelentuin waar de van elders gekomen deelnemers en deelneemsters bijeen gekomen zijn. Op deze bijeenkomst heeft de heer K. Toornstra het woord gevoerd, nadat verscheidene be groetingsredevoeringen waren gehouden Het lag in de bedoeling, dat na afloop van de bijeenkomst een fakkeloptocht zou wor den gehouden. Het zware onweer, dat zich des avonds boven de stad ontlastte en dat gepaard ging met zware regens, was oor zaak, dat deze optocht, die door het Ooste lijk stadsdeel gehouden zou worden, is af gelast. Gisteren zijn de verschillende demon stranten en het waren er tienduizenden naar Woudestein getrokken, waar de de monstratie gehouden werd. 's Morgens is een voorprogramma vertoond, dat door den heer J. E. Stokvis is geopend en waarin de A.J.G en N.A.S.B. uit Rotterdam spelen ten beste hebben gegeven. Op het middenveld en langs het veld stonden de afdeelingen opgesteld. In het midden stonden de Rotterdammers en de jeugd, geflankeerd door de vlaggengroepen van alle afdeelingen uit Zuid-Holland, Zee land en West-Brabant. Aan het kernpro gramma hebben medewerking verleend „De Stem des Volks", het Rotterdamsche Arbei dersmuziekcorps „Tot steun in den strijd de A.J.C. en de Vakbonds-jeugdgroepen. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V en lid van de tweede Kamer, heeft het woord gevoerd. Na de demonstratie op Woudesteyn vorm den de deelnemers een optocht, die naar het parkeerterrein achter het postkantoor ging, om daar te worden ontbonden. In dezen op tocht werden vaandels en vlaggen meege dragen, evenals doeken met leuzen. Aan den kop van den stoet gingen twee gelederen van vier bazuindragers en twee gelederen tamboers en pijpers. Verscheidene muziek corpsen liepen in den stoet mee. Gedurende het kernprogramma zijn spreek koren gevormd, waarin solisten optraden, die leuzen lieten hooen. Dezen leuzen wer den op een groot, met roode doeken afgezet podium, symbolisch uitgebeeld. Het spel is eenigen tijd onderbroken voor een korte re de van den heer E. Kupers. Te Groningen en Arnhem zijn soortgelijke >etoogingen met evengroot succes gehouden. BLIKSEM INGESLAGEN. Zware brand te Numansdorp. Tijdens het zware onweer, dat Zaterdag avond ook boven de Zuid-Hollandsche eilan den woedde, is omstreeks half elf de bliksem ingeslagen in een kapitale, vrijwel nieuwe boerderij, toebehoorende aan de heerlijkheid Krom-Strijen en bewoond door T. de Rooij te Hoogezand onder Numansdorp. Weldra stond de geheele boerderij in lichte laaie en aan blusschen viel niet te denken. Vóór de handbrandspuit, die per auto werd vervoerd, aanwezig kon zijn, was alles reeds totaal uitgebrand. Met den inboedel en den landbouwjinven- taris ging ook een groote voorraad koren en hooi verloren. VELDWACHTER ALS GENEESHEER. Pastoor door Israëliet opgelicht. Enkele weken geleden kreeg Pastoor Pinckers te Asselt (L.) bezoek van een Arn- hemsch tapijtenkoopman, die allerhande ver halen deed over hem overkomen tegenslagen en zijn momenteel in geldnood zijn. Hij wist den pastoor zoo te bepraten, dat hij tenslotte v50 van dezen ter leen ontving. Spoedig bleek echter, dat niet alleen de ge dane verhalen met de waarheid in strijd wa ren maar ook, toen de terugbetalingsdag was aangebroken, verscheen de tapijtenkoop man niet. De politie kreeg van de zaak kennis en nu wilde het toeval, dat, terwijl de rijksveld wachter Donderdag juist ten huize van den pastoor was, ook de persoon in kwestie verscheen. Hoofd en handen had hij om zwachteld en hij vertelde van het hem over komen auto-ongeval. De rijksveldwachter bleek in deze een goede heelmeester te zijn, want toen hij de verbandmiddelen had afge nomen, bleek van eenig letsel of verwonding, noch aan hoofd noch aan armen en handen sprake. Vrijdag is de koopman, die bleek te zijn de 28-jarige Israëliet M. B. uit Arnhem, op last der Justitie wegens oplichting in het Huis van Bewaring te Roermond opgesloten. De 350 zijn inmiddels aan Pastoor Pinckers teruggeven. INBREKERS TE OSS IN ACTIE. Leerwaren/abriek het slachtoffer. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ngebroken in het gebouw van Maasakker's Lederwarenfabriek te Oss. De inbraak werd ontdekt nadat een ingezetene twee nieuwe lederen tasschen aan het politiebureau kwam eponeeren, die hij op het Schayksch Veld ad gevonden. De politie vermoedde, dat deze voorwerpen afkomstig waren van ge noemde fabriek. Inderdaad bleek deze veronderstelling juist te zijn. In het fabrieksgebouw was alles overhoop gehaald Geconstateerd werd, dat de dieven langs de achterzijde waren binnt gekomen. De eigenaar kon nog niet nauw-, ceurig mededeelen, hoeveel er gestolen is. Bij het onderzoek, ^Tde^poïiti^^l^u iT dat de dieven ook in de naast geleeen t merloods van den aannemer If wf^L !lm' nengedrongen Blijkbaar hadden Zi? mets van Bun gading kunnen vinden aJer er niets vermist werd. daar Uit het feit, dat in beide perceelen nn. vloeren een aantal afgebrande luciWc P gevonden, concludeert de poSie S* maal geen vakmenschen aan hèt wUf dlt- geweest. Het onderzoek leverde tot onhJ?jn nog geen resultaat op. p neden Motorspuit van Oeleen erger. v°orkonit Omstreeks halfelf Zondagmorgen tot nog toe onbekende oorzaak brand staan in een drietal woningen, gelegen °nt" de Dreef te Houtum. Kerkgangers vlammen opstijgen uit een drietaTwonin3^ waarvan twee bewoond door de famili^?' Bruyn en Pörteners. In allerijl wer? plaatselijke brandweer gewaarschuwd r vuur gereep met zoo'n hevigheid im heen, dat de woningen in een oogwenk lichtelaaie stonden, zoodat de plaatset-l11 brandweer met haar handpomp mathJ bleek tegen het vuur. Aan redden van tJv^ len viel niet te denken. Door de windricht; vatte een naastgelegen woning van de famtf Kei leners eveneens vlam. Gezien den omvang van den brand werd de brandweer uit q! leen gerequireerd; deze arriveerde spoeditr met de motorspuit en legde slangen uit naar een op eenigen afstand gelegen beek, aange zien men hier geen waterleiding heeft. De burgemeester van Born was op het ter- rein van den band aanwezig en nam actief aan het blusschingswerk deel. Omstreeks twee uur was men het vuur volkomen meester en kon de brandweer uit Geleen inrukken Door het krachtdadig optreden van de brandt weer kon een woning, waarvan het dak reeds had vlam gevat, behouden blijven. Van de gezinnen De Bruyn en Pörteners is het ge- heele meubilair, een viertal rijwielen, land- bouwgereedschappen enz. verloren gegaan. Een groot deel van de meubelen van de fa^ milie Keileners kon worden gered. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen. De schade wordt door verzekering gedekt. NICKY BEANS. De plaatsvervangend directeur van den Keuringsdienst voor Waren vestigt de aan dacht van het publiek op de Nicky Beans, enkinder"speelgoed", dat bestaat uit een boontje met een rups erin. Het is niet buitengesloten, dat kinderen (die veel in den mond plegen te brengen), deze boontjes bij vergissing zouden inslikken, terwijl het nimmer iemands bedoeling kan zijn, dat dan tevens de rups zou worden in geslikt. OPENING STATEN-GENERAAL. Kamerleden voor microfoon. Ook dit jaar zullen, op uitnoodiging van den heer D. Hans, die voor de A.V R.O. as. Dinsdag het radioverslag van de opening»- ilechtigheid verzorgt, eenige :eden van de ■erste en Tweede Kamer tijdens die utav dlng een kort woord tot het Nederlandsche volk en tot de Nederlanders in Indië richten. Millioenennota, Dinsdagavond van tien uur tot half df zal de heer D. Hans, eveneens voor de A.V.R.O., een overzicht geven van den in- ïoud der dien avond verschenen Millioenen nota. ERNSTIGE AANRIJDING. Motorrijder zwaar gewond. Gistermiddag is de motorfietsrijder H. P. Buurma uit Groningen te Gasteren (Dr) door een hem achterop rijdende auto, be stuurd door den heer A Kingma uk Gronin gen, aangereden. De heer B. bleef bewusteloos iggen. De duo rijdster werd slechts licht gewond. Dokter Jager, die spoedig ter plaatse was, constatéerde een zeer ernstige schedelbasisfractuur, en liet het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen vervoeren. Toen de heer Kingma, nadat lot ongeluk was gebeurd, naar den dokter reed, botste hij tegen een granieten weg wijzer van den A. N. W. B., welke werd vernield. De wagen werd bij deze botsing ernstig beschadigd. - LANDDAG VOOR DEN VREDE. Op Zondag 23 September a.s. zal er in „Dreefzicht" bij De Hout te Haarlem eefl -anddag worden gehouden door de hollandsche afdeeling van den Alg- Vrouwen Vredebond. Er wordt geiekend op een groot Mm* deelneemsters. Des morgens om elf nut u de presidente van de Haarlemsche mej. H. de Kruyff met een korte toesp»®* openen. Daarna volgt declamatie van mevr- v. d. Veen—Wilson van Alkmaar un Gij Vrouwen" van Helen Zenna Smitb y» middags zal bij goed weer een wandem* gemaakt worden door De Hout, mevr. P. SmitScbuckink Kool uit - dam zal spreker over „Wij vrouwen ai_„ samen tegen den oorlog en vóór den v1 Ds. Padt uit Zutfen zal spreken over particuliere wapenindustrie" en „wat de vruwen?" terwijl tussehentijds m^ der VeenWilson zal decUmeeren „Het trek", uit „Menschen in den Oorlog Andreas Latzko. Te 5 uur n.m. zal de Landdag word® sloten. Als symbool van den vrede di s alle deelneemsters een witte bloem- waarna KANO-VAARDER VERDRONKEN- Gisterochtend is de 53-jarige heer (er Gepkens met zijn kano op het ^warte.raakt. te Zwolle omgeslagen en te water g Nadat gedurende een half uur was ge werd de heer G. op het droge g c Te0. levensgeesten waren intusschen ge det lijk is naar het R K. Ziekenhuis overge bracht. f+n De heer Gepkens, die bekend stond ais goed zwemmer, laat een vrouw en drie deren achter.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8