EEN EERESCHULD. Qemeentecaden feuilleton Jladicypcoqtamma SCHAGEN. EGMOND AAN ZEE. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 LIMMEN. *De raad kwam Vrijdagavond half acht voltallig bijeen. De voorzitter, burgemeester Nieuwen huijsen, opende en herdacht het over lijden van den Prins der Nederlanden. Van den minister was bericht ontvan gen dat 54.22 was ontvangen voor de cursus voor werkloozen en voor 1935 kon men wederom op een bijdrage reke nen. De raad gaf zijn goedkeuring om voor de tentoonstelling te Heemstede een subsidie van 100 toe te staan. Het adres van de bewoners van den Wester- weg (een aftakking naar den Viechweg) om beharding van dien weg, werd gun stig ontvangen. B. en W. stelden voor om te berichten dat het waarschijnlijk a.s. winter in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De heer Dekker wees er op dat die weg een vuilnisplaats is van de gemeente. De burgemeester verklaarde lachend dat het de stofzuiger der ge meente is. Een adres van de R. K. Bond van Kof fiehuishouders en Slijters om verlaging der personeele belasting werd afgewe zen. B. en W. zeiden dat men het bedrag niet kon missen. Daarna kwam aan de orde een voor ste! van B. en W. om een nieuw uurwerk in den gemeentetoren aan te brengen. Begrooting 1080Het oude uurwerk, 100 jaar oud, is totaal versleten zeggen B. en W. De heer Kuijs stelde voor om naast de prijsopgave van de firma Eijs- bout te Asten nog aan anderen opgave te vragen. De raad vereenigde zich met zijn voorstel, doch de uitvoering werd aan B. en W. opgedragen. Het ontwerp, regelende de eischen bij de benoeming van een gemeenteveld wachter, volgens aanwijzing van de Ned. Politiebond ontmoette verzet bij de heer Kuys. Moeten we, aldus de heer Kuys maar alles slikken wat men ons opdiend? Een jaarwedde van 1300 tot 1450 en de vele bijbaantjes, maken een hoog inkomen. De voorzitter vond dat de toestand bij het oude bleef. Als we het niet aannemen, benoemt de commissaris geen nieuwen veldwachter. Dat is al meer voorgekomen. De heer Kuijs wilde zich niet laten dwingen en stelde voor met het oog op de emolementen en bijbaantjes de wedde aan te houden tot de begrooting Daar de heer Kuys gehoor vond bij den raad, werd zijn voorstel door B. en W. overgenomen en aangenomen. Door B. en W. werd voorgesteld de ontwerp-verordening voor legesgel den ter gemeente-secretarie en de verhaal baarheid der pensioenbijdragen op de ambtenaren. De raad hechtte stilzwij gend zijn goedkeuring aan die voorstel len. Daarna kwam aan de orde een voor stel om B. en W. machtiging te geven tot een conversieleening tegen lagere rente. B. en W. kregen machtiging. Een ontwerp besluit tot aanvulling van de Motor- en Rijwielwet, gaf aan leiding tot uitvoerige discussie, doch werd aangenomen. Eveneens een verordening bepaling Kampeerverbod. Omtrent het laatste zeggen B. en W. dat men allerminst het kampeeren wil bemoeilijken, doch een maatregel voor uitwassen. Aangeboden werd de gemeentereke ning en die der bedrijven over 1933. De heer Kuys vond dat in den zomer geen werk uitgevoerd moet worden in werkverschaffing wat 536 had gekost. We kunnen dat niet betalen. Laat, aldus de spreker, de gemeentewerkman het maar doen. Ook vroeg spr. of een post van 800 voor krankzinnigenverple ging, niet verhaalbaar was. Spr meen de van wel. De heer Kieft had bezwaar tegen een post van 80 voor het snoeien antwoorden voor zoover verhaal krank- van boomen De voorzitter zou in comité zinnigenverpleging. De begrooting werd vastgesteld voor de gemeente in uitga ven op 74054.06. ontvangsten 69366.53, nad. saldo 4687 63. Kapitaaldienst: uitgaven 11357 61, ontv. 11616.91, saldo 259.30; van het Burg. Armbestuur: ontv. f 9334.88, uitg 11040 99. nad. saldo 170611. Het G. E B. sloot met een winst van 1049.86. Het Radiobedrijf (over 6 we ken) met een winst van 28.87. Na gehouden rondvraag ging de raad in comité. Naar het Engelsch van Dorothea üerard. 46. Een paar minuten zat zij stil, zoo zeer in gedachten verdiept, dat ik haar niet durfde storen. Zonder van houding te ver anderen, sprak zij toen weer: „Ik heb een gevoel of ik kans had gehad liefde voor hem te koesteren, maar dat ik die heb laten voortij gaan. Herinner je je nog dien dag, verleden jaar, kort nadat je hier gekomen was, dat ik je om raad vroeg niet geheel in ernst, geloof ik om trent de keuze van een geliefde? Als ik toen je raad had gevolgd, zou alles anders zijn geweest, en ik kon dit hebben gedaan, want, naar ik vast geloof, had ik geen van beiden op dat oogenblik lief. Maar ik kon den een even goed als den ander hebben liefgekre- gen, want mijn hart was vol teederheid, die ik te vergeven had. Het was of ik bij een kruispunt stond, niet wetend, wat ik aan het eind van een van de wegen zou vinden nu, en toen ben ik den verkeerden weg inge slagen, dat is alles". „Maar je kunt nog terugkeeren op je schreden, daar ben je reeds mee begon nen". Jadwiga schudde echter het hoofd en zei; HEERHUGOWAARD. Zaterdag vergaderde de raad. De voorzitter opende onder mededeel ing, dat het niet in zijn voornemen ligt, dan in zeer bijzondere gevallen, om in den vervolge weder den raad op Zaterdagavond bijeen te roepen, den avond, die naar het algemeen gevoelen in den gezelligen huiselijken kring behoort te worden doorgebracht. Tot op het laatste oogenblik is echter gewerkt aan de omzetting van de begrooting 1934, die thans den raad in zijn nieuwen vorm zal worden aangeboden. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten: a. Aan C. van Twuiver een ontheffing schoolgelcfcelasting toe te staan tot een be drag van f 8 40, aangezien zijn zoontje slechts tot Mei de school bezocht heeft. b. A. Bruin, die verlaging van school- Jfeld over 1934 verzocht heeft niet ontvanke- ijk te verklaren, aangezien hij in de klasse overeenkomende met zijn aanslag inkom stenbelasting is aangeslagen. Voor kennisgeving werden o.a. aangeno men een adres van den R.K. Bond van Café houders. enz. inzake verlaging huurwaarde Het laatste onder motief, dat reeds in een vorige vergadering een verordening ter zake is aangenomen. Medegedeeld werd, dat de proef tot het geven van toeslag op het loon in de land bouwbedrijven niet tot meerdere gemeenten zal worden uitgebreid. De voorzitter deelde mede, dat het dage- lijkscvh bestuur van plan was geweest bij den minister een audiëntie aan te vragen om ook deze gemeente in de proef te betrekken, welk plan echter thans niet doorgaat. Bericht is ingekomen van Ged Staten be treffende goedkeuring der raadsbesluiten be treffende wijziging der begrooting 1933 en verhuur van gemeentelijke perceelen aan de heeren P. de Groot, G. Boekestein, C. Vader en J. Kamp. Besloten werd tot opheffing der z.g. con tactcommissie indertijd in het leven geroepen in verband met de werkloozenzorg. Van de leening oorspr. 24.000, aange gaan in 1914 voor oprichting van het G.E, B. wordt No. 14 uitgetrokken. Het bedrag ad 800 is 1 Januari aflosbaar gesteld. Na inleiding door den voorzitter kwam de geheel herziene begrooting 1934 in behande ling. Meerder posten bleken een grondige her ziening te behoeven, aangezien het geheel geen juist overzicht gaf van den financieelen toestand der gemeente. De eindbedragen van verschillende hoofd stukken zijn belangrijk gewijzigd. Hoofdstuk I gaf nog belangrijke achterstallige vorde ringen te zien. Eveneens H.S. VIII par 7 Hoofdstuk IX par. 2 (werkloozenzorg) moest belangrijk gewijzigd. Het eind was, dat de begrooting zoowe' in ontvangsten als uitgaven een belangrijke stijging vertoonde. Sloot de oude begrooting in ontvangsten en uitgaven op 160.643.54, bij de nieuwe begrooting waren de ontvangsten geraamd op f 203.888.61, de uitgaven op 201.763 44 Het surplus ad 2125.17 werd alsnog toe gevoegd aan de reeds geraamde oost vooi onvoorzien en deze daardoor in totaal op 9.148.16 gebracht. Nadat een vraag van den heer Wagenaar beantwoord was omtrent de vergoeding om trent art. 101 aan de plaatselijke schoolbe sturen, werd de begrooting verder onge wijzigd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde benoeming twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Nadat de raad in comité geweest was werd conform het voorstel B. en W. besloten en burgemeester en secretaris benoemd. Na eenige discussie werd besloten aan Ged. Staten voor te stellen van het beschik bare bedrag ad 300 ieder der drie ambte naren gelijkelijk te bezoldigen. Een voorstel Krom—Groenland om even als voorheen de eerste en tweede ambtenaar niet te bezoldigen en den derden ambtenaar het volle bedrag toe te kennen, werd verwor pen met de stemmen der voorstellers voor. Nadat nog het kohier der hondenbelasting tot een totaal van f 609 was vastgesteld, volgde sluiting. Vrijdag vergaderde de raad dezer ge meente. Ingekomen was o.a. 'n rapport over de con trole van het eierveilingbedrijf 2e kwartaal 1934. De heer v. Erp merkte op, dat uit het rap port is gebleken, dat de directeur van het Eierveilingbedrijf. behalve het salaris, 399 aan overwerk heeft genoten. Spr. kon deze handeling niet goedkeuren. De commissie be- „Nu niet meer, nu kan ik niet meer terug keeren". Den eerstvolgenden keer, toen Malewicz weer op Ludniki kwam, ving ik hem op. „Wees nu vooral niet onvoorzichtig", waarschuwde ik. „Zij is nog niet bereid om naar u te luisteren. U moet haar tijd la ten". Ongeduldig barstte hij uit: „Tijd! Tijd! Altijd dat praten van „tijd- geven", als iedere dag kostbaar is! Heb ik haar al niet genoeg tijd gelaten? Zij is nu wel gewend aan mijn tegenwoordigheid. Ik kan maar niet steeds doorgaan met vriend van den huize te spelen, zonder meer!" Ik was te zeer verrast om veel te ant woorden, en al heel gauw kwam ik tot de ontdekking, dat mijn waarschuwing totaal verspild was. Ineens had Malewicz geheel opgegeven de strengheid, waarmee hij zijn blikken en zijn manier van spreken bewaakt had. Bin nen een paar dagen had hij het masker af geworpen, dat hij tot nog toe gedragen had, en verscheen, zooals hij was: een ontstuimi- ge, ongeduldige geliefde. Jadwiga kon het niet langer in twijfel trekken, dat hij haar het hof maakte, en, ofschoon ze hem nooit met een enkelen blik of met een enkel woord aanmoedigde, was het al veel, dat ze hem niet vermeed. Ongetwijfeld voelde zij zich te gedrukt van gemoed om over te gaan tot de midde len van ontmoediging, die zij te voren ge bruikt had, en wat nog waarschijnlijker was: de balsem van zijn vriendschap zal haar te welkom zijn geweest om er afstand treffende het Eierveilingbedrijf had dit moe ten opmerken. Eerder was dan hier de aan dacht gevestigd. Spr. hoopte, dat dit niet be stendigd wordt. De voorzitter vond de zaak ook niet in orde. Wethouder de Vries gaf de toelichting, dat het inderdaad onjuist is, dat de directeur zelf zijn overuren bepaalt. De heer v. Erp vond het erg, dat dit reeds 20 maanden voortgang heeft. Rapport accountant Roggeveen controle lichtbedrijven. Een voorstel tot vaststelling van een ver ordening als bedoeld in art. 16, 3e lid sub. a motor- en rijwiekeglement, werd na en kele besprekingen aangenomen. Voorstel tot renteverlaging van geldlee- ningen. Na aanvulling met een amendement van den heer Buiskool werd het voorstel aange nomen. De gemeenterekening en de rekeningen der bedrijven over 1933 werden na enkele kleine opmerkingen voorloopig vastgesteld. Voorstel tot verstrekking van een geldlee- ning aan de Middenstandsvereeniging. B. en W. stelden voor het verstrekken van een vaste geldleening aan de Schager Handeldrijvende en Industrieele Midden standsvereeniging in verband met de exploi tatie van de Middenstandswoningen in de Cornelis Bokstraat. Verschillende heeren bespraken de moei lijkheden en onmogelijkheden betreffende het overnemen der obligaties van de vereeniging. Na een langdurige openbare en daarna comi- tevergadering werd besloten het voorstel van B. en W. terug te nemen en een volgen de vergadering met nieuwe voorstellen te ko men. Het voorstel inzake verruiming van de ver koopgelegenheid in winkels gedurende den Zondag werd z.h.st. aangenomen. Tot onderwijzeres aan de Ulo-school te Schagen werd benoemd mej. P. A. Visser, thans tijdelijk aldaar in functie. Rondvraag. De heer Bakker vroeg inlich tingen aan B. en W. waarom een arbeider die door een werkgever bij de arbeidsbemid deling was weggehaald en die niet bereid was om voor 0.20 in een naburige gemeen te arbeid te gaan verrichten, nu geschorst was. Het gezin is langen tijd zonder in komsten geweest. De voorzitter merkte op, dat de heer Bak ker 't geval maar half vertelde. Het bleek dat de bewuste arbeider verzwegen had dat ook de vrouw inkomsten genoot. Dit is gerappor teerd en naar aanleiding hiervan werd' hij geschorst. De heer Bakker vroeg verder of de wacht- week bij de baggerregeling niet verdwijnen kon. Werkgever zoowel als werknemer heb ben in beide schade. Zal worden nagegaan. Hierna ging de raad in comité. In de raadsvergadering was afwezig de heer P. van der Pol. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten van Noordholiand, waarbij namens de ministers van binnenlandsche zaken en financiën werd medegedeeld, dat, wegens het sluiten van het budget 1034, de gemeente gedeeltelijk vrijgesteld wordt van de alge- meene voorwaarden, welke aan noodlijdende gemeenten, betreffende het inzenden van stukken, het vragen van goedkeuring en machtiging van de regeerihg, zijn gesteld. Mede twee brieven van Ged. Staten van Noordholland, waaibij verzocht werd eenige wijzigingen aan te brengen in een supple- toire begrooting 1933 en de rekening 1931. B. en W. stelden voor aan deze verzoeken te voldoen, daar het slechts kleine wijzigin gen betrof, hoofdzakelijk van administratief belang. Zonder hoofdelijke stemming aldus beslo ten. B. en W. boden de rekening 1933 aan. De gewone dienst sloot met een batig slot van 6 637 (dank zij renteloos voorschot van het Rijk ad 20.000), de kapitaaldienst met een nadeelig slot van 6 1 69,92. Zij stelden voor den geheelen raad tot commissie van on derzoek te benoemen. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten van Noordholland, waarbij namens den minister van binnenlandsche zaken ver zocht wordt het raadsbesluit dd. 26 April 1934, strekkende tot intrekking van het door B. en W. vastgestelde kohier voor het school geld voor het gewoon lager onderwijs, in te trekken, daar de raad wettelijk niet bevoegd was dit kohier in te trekken. B. en W. gaven in overweging aan dit verzoek te voldoen Met algemeene stemmen aldus besloten. van te kunnen doen. Verrast, of liever ontsteld, sloeg ik Ma lewicz gade in zijn nu roekeloos optreden, dat mij niet alleen onverstandig, maar ook zeer onkiesch leek. Herhaaldelijk waar schuwde ik hem nog, maar hij lachte mij in mijn gezicht uit. „Geduld? Praat toch niet van geduld! Weet u wel wat een geduld het mij al heeft gekost om mij zoo in te houden? Maar nu is de tijd voor geduld voorbij: als ze over het geheel al te winnen is, dan moet dit stormenderhand geschieden". Zoo werden andermaal mijn raadgevingen in den wind geslagen en hij werd nog ééns zoo vurig in zijn optreden. Madame Zielinska scheen niets bijzon ders te merken. Haar was Krysztof alleen een secretaris en raadgever, maar wel was ik nieuwsgierig naar de houding van Krysz- tof's moeder. Het duurde echter niet lang of deze nieuwsgierigheid werd bevredigid. „Vertel mij eens even, miss M'ddleton", zei madame Malewicz tegen mij op een dag, dat zij haar zoon naar Ludniki had verge zeld en dat wij een oogenblik alleen waren „Houdt u het er voor, dat Krysztof kans heeft?" „Zou het u verblijden, als ik „ja" zei?" „Wel. natuurlijk. Hij is toch mijn eenige jongen!" „En heeft u er iets tegen, om uw eenigen jongen getrouwd te zien met de dochter van een valschen speler, en die hem bovendien niets mee ten huwelijk zou brengen?" „Ja, maar kijk eens, zij heeft niet valsch gespeeld, maar haar vader. En hoe kunnen Woensdag 19 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Klein VARA-Ensem- ble olv. F. Bakels, VARA-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen, K. Vorrink, lezing en gr.pl. 12.Gr.pl. 12.15 Klein VARA-Ensemble olv. F. Ba kels en gr.pl. 1.45 Voor de vrouw. 2.— Zenderverz. 2.15 Knipcursus. 3.Voor de kinderen. 5.30 De No tenkrakers olv. D. Wins. 6.De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 7.— Sportuitz. 7.20 VAR A-kinder koor „De Roodborstjes" olv. L. Hulscher. 7.40 Mr. M. v. d. Goes van Naters: Strijders van voorheen. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Orgelspel Cor Steyn. 8.15 Gr.pl. 8.30 ,.De zaak Beresford-Seabright", spel van Illingworth, vert. Nel Bakker, mmv. het VARA-toonecl olv W. v. Cappellen. 9.VARA-orkest olv. H. de Groot. 9.45 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.De Fliereflui ters olv. J. v. d. Horst. 10.15 Gr.pl. 10.30 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 11.15—12— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8 —9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv, ds. H. v. d. Eiskamp. 11. Gr.pl. 11.30 Aansl m. Hospitaal kerkschip „De Hoop" oo de Noord zee: Wijdingsdienst olv ds. A. Lu- teyn. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v d. Horst 2 Orgelspel R Par ker. 3.Chr. Lectuur. 3.303.45 Gr.pl. 4.Zang L. Bogtman, m. m v. G. Halebos, piano. 5Kin deruur. 6.Landbouwpr. 6.30 Af gestaan. 7.Politieber., Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Cau serie. 8.Arnhemsche Orkestver. olv. J. Spaanderman, mmv. L. van Wijngaarden, viool. 8.15 Causerie ds. I. Voorsteegh. 8.25 Vervolg con cert. 9.Lezing ds. R. Dijkstra. 9 30 Verv. concert (om 10.Vaz Dias). 10.30—11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. ll.20Gr.pl. 12.20 Or- felspel Q. McLean. 1.05 Western tudio orkest olv. F. Thomas, mmv. B Date, tenor. 2.20 Commodore Gi andorkest o. 1. v. H. Davidson. 3.20 Pianorecital E. Lush. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey, mmv. A. Piggott, cello. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezingen. 7.25 Oude Engelsche liederen. 7.50 Causerie. 8.20 Wood-concert door het BBC-orkest olv. den componist. 9.Optreden van de „White Coons", olv. H. S. Pepper. 10 Ber. 10.20 Causerie. 10.35 Radio- 5.50 Gr.pl. I. v. Winter. W. Beissel. 120 Or pi. Militair-orkest olv. B. W. O'Don nell. 11.15 Voordr. 11.20—12 20 De Grosvenor Oouse Band olv 8 Lipton. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35—2 20 Goldy-orkest. 9 05 Symph.-concert olv. Inghelbrecht. 10.50 Dansmu- ziek. —2.20 Concert uit rest. Ritz. 3.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 5 20 —5.50 Gr.pl, 8.20 Hobo- en cem balorecital. 9.10 Koorconcert. 10.30 Fransche muziek olv. Reesen. 11 20 12.50 Dansmuziek. KEULEN. 456 M. 6.45 Orkestconcert 0. 11.20 Pianorecital 12.20 Omroepkwintet. 2.20 Volksmuziek. 4.20 Uit Stutt- gart: Omroeporkest olv. Görlidj. 5.50 Gitaarduetten. 8.30 Cembalo, recital Erika Schütte. 9.20 Uit Breslau: Stunde des Soldaten, gev. progr. 10.4012.20 Omroeporkest olv. Kühn en solisten. ROME, 421 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 I. „Mese mariano", operette van Giordano. II. „II re" opera van Giordano. Orkestleiding Giordano. Koorleiding Casolari. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.platen. 1.30—2.20 Salon orkest mmv. zangsoliste. 5.20 Gr. pl. 6 20 Pianorecital. 6.35 Omroep, orkest. 8.20 Symph.-concert 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Om roeporkest mmv. zangsolist. 1.30— 2.20 Gr.pl. 520 Salonorkest m.m.v. zangsolist. 6.35 Zangvoordracht. 6.55 Vioolrecital. 7.20 Gr.pl. 8.20 Salonorkest mmv. harmonicasolist 9.20, 10.05 en 10.30—11.20 Gr.pl. DEU1SCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Ber. 8.30 Uit Frankfort: Unsere Saar den Weg frei zur Verstandigung. 8.50 Militair con cert olv. A. Wolff. 10.20 Ber. 10.50 Sporpr. 11.05 Weerber. 11.20 12.20 Concert uit Frankfort. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 1035— 10.50, Daventry 10.50—12.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—15.35, North. Reg. 15.35— 17.05, Daventry 17.05—17 35, Lond. Nat. 17.3519.20, Daventry 19.20-24.—. Lijn 4: Keulen 10.30—16.20, Stuttgart 16.2017.20, Kalund. borg 17.20-24.— Ingekomen was een schrijven van Ged Staten van Noordholland, waarbij mede namens den minister van binnenlandsche zaken en Financiën verzocht wordt eenige wijzigingen in de begrooting 1934 aan te brengen, waarvan de voornaamste zijn: 1. de salariskorting moet in de begrooting opgenomen worden (6H voor gehuwden en 7K voor ongehuwden over de eerste 2 000 en daarboven resp. 9 en 10 2. de aan den gemeente-werkman-agent van politie toegekende vervroegde periodieke verhooging moet gehandhaafd blijven; 3. de kosten van T.B.C.-bestrijding moeten met 750 verlaagd worden tot 750. B. en W. stelden voor dezen wijzigingen aan te brengen. De salariskorting is reeds vroe ger breedvoerig besproken en het georgani seerd overleg is gepleegd. Zonder hoofde lijke stemming aldus besloten. Ingekomen was een schrijven van den mi nister van binnenlandsche zaken, waarbij werd medegedeeld, dat het noodzakelijk is, dat het vergunningsrecht tot het wettelijk maixmum wordt opgevoerd. Van alle nood lijdende gemeenten wordt dit geëischt en er zijn geen termen aanwezig voor de gemeente Egmond aan Zee een uitzondering te maken. Indien het vergunningsrecht niet aldus wordt verhoogd, kan op Rijkssteun niet worden ge rekend. B. en W. stelden daarom voor het vergun ningsrecht te verhoogen tot 12.50 per 50 geschatte huurwaarde. Z.h.st. aldus be sloten. wij nu een van allen precies zeggen wat de moreele waarde van onze voorouders was, of dat wij ook niet onder zulk een ver leiding bezweken zouden zijn? Zij is in ieder geval onschuldig en waarom zou zij dan ge straft worden? En wat het geld betreft: Kiysztof verzekert mij, dat er nog over zal zijn om kalm van te leven. Ik begrijp nooit iets van geldzaken, maar hij heeft zoo'n helder hoofd en, als de jongelui er nu niet tegen op zien om heel eenvoudig te leven, waarom zou ik dit dan doen? Ik heb maar zoo weinig behoeften en ben zoo licht tevre den. (Dit was een idéé fixe van de oude da me!). Bovendien, Krysztof denkt, dat het beter zal zijn om het goed te verkoopen en ergens te gaan wonen, waar niemand de ge schiedenis kent. Hij spreekt van Abbazia of Como en ik heb er altijd naar verlangd het Zuiden te zien". Haar zwarte oogen straalden als die van een jong meisje en door den gelukkigen glimlach, die deze laatste mededeeling ver gezelde, vertoonden zich haar regelmatige, maar, helaas, door het rooken zeer vergeel- ge tanden. O, zalige onverantwoordelijkheid! Van haar kant viel dus zeker geen tegenstand te duchten. Als ik een terugblik werp op dien tijd, kan ik mij niet geregeld meer de volgorde van de feiten voor den geest halen. Enkele beelden rijzen echter met bijzondere duide lijkheid voor mij op. Den achtergrond van deze voorstellingen vormen altijd óf de witte zuilen van de veranda óf de dicht- Daar de heer J. de Groot zijn benoeming tot lid van Maatschappelijk Hulpbetoon niet had aangenomen, moest in zijn plaats e® nieuw lid gekozen worden. De heer Pluimgraaf werd benoemd. Vervolgens stelden B. en W. voor het reglement voor het Gasthuisfonds dusdanig te wijzigen, dat daarin evenveel leden zitting hebben als in Maatschappelijk Hulpbetoon. Z. h. s. werd besloten deze wijziging in het reglement aan te brengen. Nu per 1 Juli 1934 het maximum pen- sioenverhaal is gebracht van 8 Y, op 10 heeft de regeering te kennen gegeven, dat het meerdere pensioenverhaal van de salaris korting mag worden afgetrokken. Bovendien staat thans in de wet vermeld, dat 10 pensioenspremie verhaald moet worden. B. en W. stelden daarom voor, om het raadsbesluit om op de ambtenaren 8M pensioenspremie te verhalen in te trekken, en de salariskorting met IX te verminde ren. Zonder hoofdelijke stemming aldus be sloten. B. en W. stelden voor: dat de tijd, gedu rende welke brood- en snoepwinkels op Zon dag open mogen zijn, blijft 4 uur; dat de tijd, gedurende welken tabakswinkels op Zon dag open mogen zijn, wordt 4 uur, en dat de tijd, gedurende welken visch- en fruitwin kels op Zondag open mogen zijn, wordt 6 uur. Z.h.st. aldus besloten. B. en W. deelden mede, dat de minister destijds den steun verlaagde van 9 op/8. begroeide gedeelten van het park, want wij leidden nagenoeg het leven van vangenen, daar Jadwiga er niet toe te bewe gen was haar eigen gebied te verlaten. Wat zij nu nog van de buitenwereld te zien kreeg, was door het ruime uitzicht, dat zij genoot, als wij op de bovenverdieping van het oude zomerhuisje zaten, vanwaar, tus- schen de kruinen van de boomen, de horizon werd waargenomen. Vanuit dit met iperfoelie overgroeide gedeelte zag zij wuivende, geelgouden vlakte, die één groot korenveld was. Niet lang duurde het nu meer of de oogst was in vollen gang Op een ochtend zag 1* vanaf onzen uitkijktoren, dat de vlakte niet langer goudgeel, maar vaalgrijs was en te gelijkertijd hoorden wij gezang naderen van de dorpsstraat. „De oogstkrans! De oogstkrans. n P Anulka en klapte in de handen van vreug de. „Ze brengen ons den oogstkrans. *-5 Jadwiga, kom toch gauw mee!" „Ik ga niet", zei Jadwiga onverschillig. Ik wist, dat het de gewoonte was in len dat degenen, die op het veld gewe hadden, op den laatsten dag van den oog in optocht naar het huis trokken, terwnl van de meisje getooid was met een krans van korenaren, die dan neergelegd w aan de voeten van den heer of de vrouw o huizes. Daar ik benieuwd was om die scnu- derachtige plechtigheid bij te wonen, volg de ik Anulka, die vlug naar huis liep. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6