DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rusland lid van den Volkenbond. Met 39 tegen 3 stemmen toegelaten. Ho. 221 D» nummer bestaat uit drie bladen. Directeur! C KRAK. Woensdag 19 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Hit Aet JUuCeutwt fixtgelijksch Oveczicht Litwinof's eerste rede. jBuitenland Wal vandaag de aandacht trekt. AARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENT 1EN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Haodelsdruk- kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. DEN HAAG, 18 September 1934. Getrouw aan de gewoonte zijn de beide Kamers, nadat H. M de koningin de zitting van het Parlement met de Troonrede had geopend, kort daarop in vergadering samen gekomen. EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer, Mr. W. L. de Vos van Steenwijk, begon na opening der vergadering met het Kon. besluit waar bij hij als zoodanig werd herbenoemd, door den griffier te doen voorlezen. Daarna ver hief hij zich van zijn zetel, welk voorbeeld door alle leden werd nagevolgd, en hield een openingsrede. Na Hare Majesteit de Koningin dank ge zegd te hebben voor zijn herbenoeming, richtte hij ook een woord van dank aan zijn medeleden voor de in het 'erleden ondervon den medewerking, waarna hij vervolgde: „Zwaar te dragen zijn de slagen, welke dit jaar over Vorstenhuis en Nederland kwamen tengevolge van het heengaan van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en Zijne Koninklijke Hoogheid Jen Prins der Nederlanden, Hertog van Mccklenburg. Diep eerbiedig buigen wij daarbij het hoofd in volle verzekerdheid van de liefde van den Alwijzen God. Mocht ik in September 1933 bij de aan vaarding van mijn ambt den ernst van den toestand, waarin wij verkeerden, in herinne ring brengen, sindsdien blijven op econo misch en financieel gebied uiterst inge wikkelde, moeilijke kwesties de aandachi vragen van de Regecring en de Volksverte genwoordiging. Voor een goede oplossing vat de daarbij betrokken, zöo zorgwekkende problemen is toegewijde samenwèrking van beiden eerst< vereischte. Zucht, wat het stoffelijke betreft, schier het gansche schepsel, vergeten wij toch geen oogenblik, dat op een uiterst aangelegen stuk ons volk grootelijks is gebenedijd. Zulks in diepen ootmoed dankbaar te gedenken is plicht. Immers leven wij de Heere zij geprezen en gedankt rustig en veilig onder eene in het grijs verleden worstelende autoriteit, het hoog gezag van Oranje, waaraan ons land zoo veel is verschuldigd, en is onder zijn regiment vrijheid van godsdienst en van meeningsuiting, vruchten van een helden- strijd, goederen, welke niet hoog genoeg kunnen worden aangeslagen en waarvan de geestelijke nazaten van den eersten Willem, den grooten Zwijger, nimmer afstand zul len doen, verzekerd. Bij zoo groote verbeurde zegening past ons zeer bijzonderlijk berusting te midden van de spanningen op stoffelijk gebied, welke onwedersprekelijk in ruime mate ook ons deel zijn. Blijve de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, nu velerlei tegenheden ons treffen, hare hooge roeping getrouw. Ook nu, of liever juist nu, te midden van de huidige ernstige belevenissen, blijke de wijsheid van ons College. Mede in de beidende maanden". Na deze rede stelde de voorzitter voor de Troonrede te beantwoorden met een Adres van Antwoord. Daar kwam, gelijk reeds vroeger is geschied, de leider der sociaal democratische fractie, de heer Wibaut, tegen op. Hij noemde het een zinledige formaliteit en meende, dat daarmede te veel tijd, er zijn drie vergaderingen mede gemoeid, in beslag wordt genomen. De voorzitter liet de opmerking onbeant woord en volstond met zijn voorstel in stem ming te brengen. Het werd aangenomen met 35 tegen 12 stemmen, waarbij behalve de sociaal-democraten ook prof. Kranenburg (v.d.) zijn stem tegen deed hooren. De Kamer ging hierop in afdeelingen ten einde de sectie-voorzitters en de sectie-onder voorzitters te benoemen. Tevens werd daarin de commissie van redactie van het Adres van Antwoord samengesteld. Zij bestaat uit de heeren Steger (r.)., Fock (lib.), Gelder- man (lib.), Smeenge (lib.) en De Vos van Steenwijk (clh.) Morgenmiddag komt de Eerste Kamer weer bijeen om kennis te nemen van het door deze heeren ontworpen antwoord en in de afdeelingen te behandelen, terwijl het dan overmorgen in openbare beraadslagingen zal komen. TWEEDE KAMER. De eerste vergadering van de Tweede Kamer, geleid door den voorzitter van het vorig zittingsjaar, den heer Ruys de Beeren- brouck, werd door dezen geopend met een korte herdenkingsrede van den dezer dagen overleden soeiaal-democratischen afgevaar digde, den heer Schaper, waarbij de spreker in' het bijzonder nadruk legde op de eerlijke overtuiging en den nuchteren zin van den- overledene. een vurig strijder voor zijn be ginselen en een nobel mensch. Hierna werd overgegaan tot de opmaking van een voordracht voor een voorzitter. Bij eerste stemming werd als eerste daarop ge bracht de aftredende voorzitter, de heer Ruys de Beerenbrouck met 78 van de 84 stemmen. Als tweede werd gekozen de heer Van Dijk (a.r.), die tot nog toe steeds de derde plaats had ingenomen, terwijl wijlen de heer Schaper tweede was, en als derde candidaat werd de heer Vliegen (s.d.a.p.) aangewezen met 55 stemmen. De Kamer komt Vrijdag weder bijeen De heer Ruys, die natuurlijk tot president zal worden benoemd, zal dan het ambt aanvaar den. De Kamervergadering werd heden niet door de communistische afgevaardigden bijgewoond. De Volkenbonds-assemblee heeft gisteravond besloten tot toelating van Rusland als lid van den Vol kenbond. Van de 49 staten stemden 39 vóór, drie tegen, terwijl zeven zich van stemming onthielden. Verder werd besloten, Rusland een permanente zetel in den Vol kenbondsraad toe te kennen. Geen der staten stemde hierbij tegen, doch tien landen onthielden zich van stemming. Om precies zes uur gisteravond opende de voorzitter Sandler volgens den N. R C- correspondent de vergadering. Overeen komstig zijn voorstel besloot men zonder eenige discussie onmiddellijk de Maandag aangenomen resolutie der zesde politieke commissie, strekkend tot toelating van Rus land, in behandeling te nemen. De Madariaga, voorzitter en rapporteur van de zesde commissie, lichtte de resolutie toe, daarbij hulde brengend aan den geest van matiging en hoffelijkheid, die de be raadslagingen kenmerkte. Hij hoopte dat de toetreding van Sovjet-Rusland, Duitsch- land en Japan tot nadenken zal stemmen al vorens deze landen den Volkenbond defini tief den rug toekeeren en dat de Vereenigde Staten binnen niet al te langen tijd even eens zullen toetreden, waardoor de Volken bond volkomen universeel zal zijn. Met enkele woorden herhaalde Motta hier op dat de Zwitsersche delegatie tegen de oeiating zal stemmen. Wat een permanen- Litwinof. ten raadszetel voor Sovjet-Rusland betreft, Zwitserland erkent dat Sovjet-Rusland een maal lid van den Volkenbond zijnde, als groote mogendheid aanspraak op een per manenten zetel in den Volkenbondsraad heeft. Zwitserland zal dus hieromtrent niet tegenstemmen, doch zich van stemming ont houden. Onder doodsche stilte voerde de Valera hierna 't woord om nogmaals een dringend beroep op de Sovjet-regeering te doen om na haar toetreding tot den Volkenbond toch uit vrijen wil een verklaring af te leggen dat thans alle burgers van Sovjet-Rusland vrijheid van geweten en vrijheid van gods dienst zullen bezitten. De gedelegeerde van Perzië sprak zijn vreugde over de toetreding uit in heel wat warmer woorden dan de vele voorstanders die gisteren aan het woord waren. Deze hadden meer uit overwegingen van politie ke opportuniteit dan uit sympathie voor Sov jet-Rusland de toelating bepleit. De minister van buitenlandsche zaken van Portugal sloot zich bij Motta's verklaring aan. Ook wat de stern-onthouding ten op zichte van den permanenten raadszetel be treft. Cantillo verklaarde in dit opzicht hetzelf de namens Argentinië, en toen kon de stem ming beginnen. De stemming. De stemming geschiedde bij hoofdelijken oproep. Finland, dat Maandag in de zesde commissie afwezig was, voegde zich gisteren bij de 38 voorstemmers, zoodat thans 39 staten zich voor de toetreding hebben uitge sproken. De tegenstanders bleven tot het bescheiden getal van 3 beperkt (Nederland, Portugal en Zwitserland). Evenals Maandag waren er zeven stern- onthoudingen (Argentinë, België, Cuba, Luxemburg, Nicaragua, Peru en Venezue la). Vier delegaties die van Bolivië, Pa nama, Paraguay en Siam waren afwe zig- Met 39 tegen 3 stemmen was Sovjet-Rus land dus tot den Volkenbond toegelaten. On middellijk hierop vond de stemming plaats over den permanenten raadszetel. De resolu tie tot toekenning van een permanenten ze tel werd met 40 tegen 0 stemmen goedge keurd. De drie tegenstanders van voorheen hadden zich ditmaal bij de zeven stemont- houdingen gevoegd, zoodat er ditmaal tien stemonthoudingen wa^en. Bolivië, dat bij de vorige stemming afwezig was, was thans te genwoordig. en stemde voor: Vandaar het getal van 40 voorstemmers. Litwinof's intrede. Nauwelijks was de stemming afgeloopen of de commissie voor de goedkeuring der geloofsbrieven van de Sovjet-delegatie be gon reeds rapport uft> te brengen en bekrach tiging voor te stelled van de geloofsbrieven van Litwinof, Boris Stein en den Sovjet-am bassadeur te Rome. Nog voordat de woor den van den voorzitter der commissie voor de geloofsbrieven waren vertaald en de Vol kenbondsvergadering het rapport had goed gekeurd, klonk plots uit het achterste deel der zaal een applausje. Litwinof en de zij nen waren juist even te vroeg reeds binnen getreden en werden door de delegaties in de buurt met applaus verwelkomd. Titulescu was de eerste, die opstond om Litwinof per soonlijk welkom te heeten. Toen Sandler na de goedkeuring van het rapport over de geloofsbrieven de traditioneele sacramentee- le woorden sprak: .,Ik noodig de Sovjet-dele gatie uit hare plaatsen in de vergadering in te nemen", volgde inplaats van het gebruike lijke applaus dat de binnenkomenden ver welkomt, een algemeen gelach uit de verga dering die intusschen had bemerkt dat Lit winof de uitnoodiging van den voorzitter niet had afgewacht, doch reeds met zijn collega's hun zetels hadden ingenomen. De voorzitter Sandler hield hierop een welkomstrede, waarin hij de hoop uitsprak dat de toekomst zal leeren dat de historische dag van den 18den September 1934 tot ze gen van den Volkenbond en der menschheid geworden is. Sandler's welkomstwoorden aan de Sovjet-delegatie werden met een niet overmatig hartelijk, doch ook niet al te koel applaus beantwoord. Een soortgelijk ap plaus begroette Litwinof, toen hij hierna voor het eerst het woord in de Volkenbonds vergadering nam en voor de welkomstwoor den dankte. De vergadering toonde ook aan het slot van Litwinof's rustig wel overlegd antwoord een stemming van welwillendheid jegens het nieuwe Volkenbondslid, zonder zich echter reeds te willen uiten of de sa menwerking inderdaad van nut zal blijken te zijn. De welkomstrede van Sandler. Voorzitter Sandler verklaarde in zijn wel komstrede aan het adres van de Sowjet- delegatie, dat hij niet meer op de gebeurte nissen der laatste dagen wilde terugkomen, leder heeft z:ch kunnen uitspreken met alle vrijheid die het recht is van alle volkenbonds leden. De beslissing is gevallen, Sovjet Rus land is lid van den Volkenbond geworden. Sandler richtte daarom tot het nieuwe lid zijn oprechte en hartelijke welkomstgroet. Het nieuwe lid zal er de rechten genieten en de verplichtingen dragen, die uit het volken bondsverdrag voortv'oeien. Sovjet Rusland maakt thans deel uit van de groote wereld- familie der staten, die samenwerken aan de waarborging van den vrede in het belang der geheele menschheid. Zijn levendige voldoening over deze be langrijke vergrooting der volkengemeenschap uitsprekend, wilde Sandler niet treden in een uiteenzietting over de werkelijke draagwijdte van de gebeurtenis van gisteren. De toekomst zal ons alie gevolgen er van voor het lot der menschheid toonen. De toekomst, waarvan wij slechts een beperkt aantal mogelijkheden kennen, die wij tot waarschijnlijk in het al gemeen belang en der menschheid trachten te m; ken. doch die ondanks alle inspanning toch aan onze oogen verborgen blijven. Met dit voorbehoud over de onzekerheid der toe komst meende Sandler toch wel te mogen verklaren, dat de dag van 18 September 1934 een keerpunt in de geschiedenis van den Volkenbond beteekent. nu een staat met een bevolking van 160 millioen zielen en die in twee werelddeelen een eerste rol speelt, haar medewerking aan den Volkenbond brengen zal. De tegenwoordigheid van de Sovjet-delega tie in den Volkenbond schijnt een gelukkig teeken te zijn van net sreven naar universali teit der staten-organisatie, die toch niet de menschelijke krachten te boven gaat, doch op werkelijkheid berust, van een geleidelijken groei van de belangen tusschen de verschil lende staten, hoewel verschillen tusschen deze ook mogen bestaan. Sandler verzocht de Sovjet-delegatie samen te werken voor het welzijn der wereld Hij wilde bij deze ge legenheid niet nalaten nogmaals zijn ver trouwen in den Volkenbond uit te spreken Moge de Volkenbond geboden uit een oorlog en uit de ellende, aan de wereld den vrede en aan de volkeren het geluk brengen DE HANDEL TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ENGELAND. De Engelsche commissie voor tarieven en handelsverdragen van de Federatie van Brit- sche Industrieën heeft een crisisbijeenkomst gehouden, waar vertegenwoordigers van alle belangrijke takken van bedrijf en handel van Engeland aanwezig waren. Met alge- meene stemmen werd een motie aangenomen, die gezonden is naar den minister van han del en waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen onmiddellijk stappen te wil len doen met betrekking tot de handelsschul den van Duitsche onderdanen en tot het stand brengen van methodes welke betaling van de loopende en toekomstige handelsza ken met Duitschland zullen verzekeren. Ver der wordt er in de motie op aangedrongen, dat de regeering een zoo krachtig mogelijke actie op touw zet ter verkrijging van een re geling voor de uitstaande schulden van Duitsche onderdanen aan Engelsche onder nemingen, en dat de regeering met de Duit sche regeering onderhandelingen aanknoopt met betrekking tot den toekomstigen handel, zoodat in welk controle- of licentiesysteem ook de positie van de Britsche exporteurs niet zal worden benadeeld. OVERLEVENDEN VAN DE HIMALAJA-EXPEDITIE TE MUENCHEN AANGEKOMEN. Gistermiddag zijn de overlevenden van de Duitsche Himalaja-expeditie te München aangekomen. Zij verklaarden, dat de weten schappelijke resultaten van de expeditie, on danks den ongelukkigen afloop, belangrijk zijn. EEN JONGEN IN ARREST GEHOUDEN. Op 12 September zijn te Eger in Tsjecho- Slowakije twee jeugdige personen, een jon gen en een meisje, kinderen van een Duitsche journaliste, die terugkeerden van den partij dag te Neurenberg, gearresteerd. Het meisje werd spoedig weer vrijgelaten, de jongen is nog in arrest. De Duitsche zaakgelastigde te Praag heeft in verband daarmede steppen gedaan bij het Tsjecho-Slowaaksche depar tement van buitenlandsche zaken. ITALIAANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. De Italiaansche ministerraad, die Zaterdag j.1. wegens afwezigheid van Mussolini moest worden uigesteld, heeft Dinsdag onder zijn voorzitterschap plaats gevonden. Op het program stonden ditmaal de mili taire vooropleiding en herhalingsoefeningen. Op voorstel van Mussolini keurde de minis terraad de volgende wetsontwerpen goed. Een wetsontwerp inzake de militaire voor- op'eiding, die de italiaansche jeugd van het achtste tot het een-en-twintigste levensjaar door de jeugdorganisaties geestelijk, licha melijk en militair moet opvoeden; en een wetsontwerp inzake de herhalingsoefeningen, dat ten doel heeft organisaties in het leven te roepen die op militaire wijze invloed uit oefenen op haar leden en kameraadschappe lijke verhoudingen moet handhaven, welke de soldaten herinneren aan hun militaire en soldatenplichten en die verder de leden op de hoogte moeten houden van den militairen en technischen vooruitgang. Deze militaire oefeningen moeten gedurende 16 jaar na den gewonen diensttijd worden gehouden. Verder is een wetsontwerp aangenomen, dat betrek king heeft op militaire opleidingscursussen aan de middelbare en hoogescholen. „STILLE WEEK" IN MILAAN. In navolging van Londen. Na het succes van de „stille periode" in Engeland zijn de Italianen met dergelijke proefnemingen befonnen. Een „stille week" werd onlangs ook in Milaan gehouden. Ge- Rusland in den Volkenbond. (Dag. Overzicht.) Nog steeds: De „Morro Castle". (Buitenland.) De Rijksbegrooting voor 1935 wijst een tekort aan van ca. 93 millioea; door krasse maatregelen wordt dit verminderd tot 7 ton. Verlichting van de moeilijkheden der scheepvaart en ingrijpende ver mindering van nitgaven worden aangekondigd. (Binnenland.) De „Troonrede' 'in de Pers. (Bin nenland.) Jongetje door electrischen trein te Rotterdam gedood-. (Einnenland.) Condensator te Kootwijk doorge slagen. (Binnenland.) Wielrenner Valentijn botst tegen een taxi. (Bninenland.) Landbouwdag te Alkmaar. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). durende die week was het zoowel overdag als 's nachts verboden lawaai te maken door middel van claxons, toeters, etc. Geen enkel ongeluk is er in dien tijd gebeurd. De „Tribuna" vindt dit heel gewoon. „Als de chauffeurs geen signalen mogen geven, rijden ze met grooter voorzichtigheid" zegt het blad. „Thans snellen er veel te veel chauffeurs maar onverantwoordelijk langs dwarsstraten en door bochten, terwijl ze al leen vertrouwen op hun claxons. In Londen zoowel als in Roiih was de bedoeling van deze anti-lawaai-campagne om den burgers een gezonden slaap te verzekeren. Maar spoedig ontdekte men, dat het systeem kan worden uitgebreid om het veilige verkeer te bevorde ren. „LEVE DE DUCE". Het nieuwe directorium der Italiaansche Fascistische Partij en alle bureaux en orga nisaties, die daarvan afhankelijk zijn, heb ben een nieuwe slotformule voor brieven en mededeelingen aanvaard. In plaats van de conventioneele en „nietszeggende" begroe ting aan het einde van brieven, zetten zij er voortaan onder „Viva il Duce". ARGENTIJNSCH PROTEST INZAKE DE WAPENINDUSTRIE. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Argentijnschen ambassadeur te Washington een nota doen toekomen met op dracht, die te overhandigen aan de Ameri- kaansche regeering. In de nota wordt ge- eischt een rectificatie van de onjuist bevon den mededeelingen bij het onderzoek naar de manipulaties in de particuliere wapen industrie, voor zoover deze mededeelingen en verklaringen Argentinië en Argentijnsche onderdanen betreffen. DE AMERIKAANSCHE TEXTIEL STAKING. Concentratiekamp voor de stakers? De New-Yorksche correspondent van den Lokalanzeiger meldt zijn blad, dat de gou verneur van Georgie, teneinde de arbeiders te weerhouden van verdere daden van ter reur, bevel gegeven heeft stakingsleiders en stekende opruiers onder te brengen in het concentratiekamp Atlanta, waar tot dusverre nog slechts kleurlingen waren opgesloten. Dit concentratiekamp zou hetzelfde zijn, waar tijdens den wereldoorlog een internee- ringskamp voor Duitsche krijgsgevangenen was ingericht. HEARST REPATRIEERT. Afkeuring van Versailles. De Amerikaansche krantenkoning William Randolph Hearst heeft zijn kuur te Bad Nauheim beëindigd. Gisteravond is hij naar Londen gereis om van daar naar zijn vader land terug te keeren. In een interview gaf Hearst als zijn meening te kennen, dat net president Roosevelt zal gelukken de Vereen. Staten dor de crisis heen te leiden. Hearst persoonlijk was van meening dat dit anders en beter zou kunnen geschieden dan nu ge schiedt, omdat de N.I.R.A. de zakenwereld dwangmaatregelen oplegt, die door hun on dermijnend karakter schadelijk zijn voor de economie. Hearst verklaarde voorts een uiterst scherp tegenstander te zijn van het verdrag van Versailles Het is een kleine troost, zoo zeide Hearst, dat er in de Vereenigde Staten thans nog maar weinigen zijn die het ver drag van Versailles goedkeuren. Het wordt tijd de onrechtvaardigheid van Versailles te laten wijken voor het gezond verstand.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1