Alkmaarsche Courant „Ik verwacht van mijn toiletzeep... Hoe vond Prince den dood? ^Buitenland dat ze doei wat zij belooft! Daarom verkies ik Palmolive! ledereen is enihousiasi over Palmolive zeep! Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 21 SEPTEMBER De ontvoering van de baby van Lindbergh. Politieke moord aannemelijk geacht. Enorme typhoon in Japon. marconi ziek. Soms is het moeilijk te weten wat men gelooven moet. Maar wanneer 20.000 schoonheids-experts Palmolive voor het behoud van een soepele, jeugdige huid aanbe velen wel, dan weet ik waar aan ik me te houden heb. Ik houd van de zacht-groene kleur van Palmolive, omdat ze mij her innert aan de olijf- en palmoliën, die in zoo ruime mate in deze zeep zijn verwerkt. Ik weet, dat er geen betere bescherming voor de huid bestaat Er is geen sprake van zelfbedrog als ik constateer dat het schuim van Palmolive „anders" is: zacht en fluweelachtig. Ook U zult voelen hoe het Uw poriën binnendringt en grondig reinigt. Voor Uw bad zult U stellig ook Palmolive verkiezen! No. 221 1934 Het geheim ontsluierd? Volgens een bericht in het Journal of Jer sey is gisteren te New-York een sedert 1923 in de Ver. Staten wonende, niet-genaturali- seerde buitenlander gearresteerd, die betrok ken zou zijn bij de ontvoering van de baby van Lindbergh. De politie heeft bij de arrestatie van den beschuldigde, in het New-Yorksche stads deel Bronx, een bedrag van 35.000 dollar gevonden. De gearresteerde zou geen pas poort hebben. Het blad meldt voorts, dat de man in de buurt van de begraafplaats woont over den muur waarvan een pakje in houdende 50.000 dollars is geworpen. De arrestatie is geschied, nadat in de af- geloopen weken in verschillende deelen van New-York dollarbiljetten in omloop waren gekomen, welke de nummers droegen der biljetten, welke waren gebruikt door Lind bergh voor de betaling van het losgeld. Veertig detectives zijn bij het onderzoek behulpzaam geweest. De daders gearresteerd? De mededeeling van de arrestatie van een man, die in verband schijnt te staan met de ontvoering van de baby van Lindbergh, heeft in geheel Amerika groot opzien ge baard. De buitenlander werd pas gisterochtend vroeg gearresteerd. De chef der politie O' Bryan heeft verklaard, dat in de garage van den gearresteerde 13.750 dollars in bankpa pier zijn aangetroffen. Dit geld moet volgens het oordeel van den politie-autoriteit af komstig zijn van Lindbergh, die indertijd 50.000 dollar losgeld heeft betaald. Het verhoor is nog niet afgeloopen. Tot nu toe heeft de gearresteerde, een 35-jarige werklooze timmerman, die getrouwd en va der van een kind is, verklaard op geen en kele wijze iets met de zaak uitstaande te hebben. Daartegenover kan evenwel, naar de chef der politie verder heeft medegedeeld, reeds nu met zekerheid worden verklaard, dat de man reeds is herkend als degene die inder tijd het losgeld heeft in ontvangst genomen. De gearresteerde bevindt zich nog op het politiebureau. Dit gebouw wordt door een groote menigte belegerd. Het einde in zicht. Van welingelichte zijde wordt meege deeld, dat men binnen korten tijd in de Lindberg-affaire nog meer arrestaties kan verwachten. Tevens werd bekend, dat het handschrift van den gearresteer den Hauptmann volkomen overeen etemt met het handschrift van de brief jes die aan den heer en mevr. Lindbergh werden gezonden met eischen omtrent losgeld. „The Attorney General" ver klaarde, dat men stond voor een alge- meene omsingeling van alle personen, d'e betrokken zijn bij het ontvoeren van de Lindbergh-baby, zoodat thans het ©inde deze affaire in zicht is gekomen. De daders te pakken. De eerste pagina's van alle ochtend- b aden worden in beslag genomen door berichten over de arrestatie in de Lind- bergh-affaire, die naar de ontknooping zal leiden. De politie heeft ruim 2 jaar nauwkeurig acht geslagen op een groot stadsgedeelte van New York. Ten slotte slaagde zij er in, het autonummer te ontdekken van den wagen, die toebe hoorde aan de personen, die het losgeld in ontvangst hadden genomen. Op deze wijze kon de verdachte worden opge spoord, die te middernacht overgebracht is naar het huis van bewaring te Bronx. De 13750, die in de garage werden ge vonden, waren verborgen onder den vioer en in de muren. De gearresteerde is tot dusverre door twee personen her kend als de man die indertijd betrokken is geweest bij de uitlevering van het losgeld. Het net wordt gespannen. Zoo heeft een chauffeur te Bronx twee dagen, nadat Lindbergh bekend had ge maakt ,dat dr. Condon zou optreden als bemiddelaar met de ontvoerders, van den gearresteerde een schrijven ont vangen. Dr. Condon zelf is geconfron- teerd met een groep van 20 personen, onder wie zich de verdachte bevond en heeft den thans gearresteerde herkend J's °en man, wien hij indertijd over de kerkhofmuur een losgeld heeft over handigd. Ofschoon het rapport van den politie-com- missaris Guiilaume over den geheimzinnigen van den heer Prince, raadsheer in het not van Appèl te Parijs, pas gisteravond zou worden gepubliceerd, bevatten verscheidene bladen er thans reeds uittreksels uit, zegt het ribld. Men zal zich de zaak-Prince herinneren. In den avond van den 20en Februari van dit jaar werd het lijk van Albert Prince op de spoorbaan even buiten Dijon gevonden. P-''nce had zich dien dag uit Parijs naar Dijon begeven om zijn, naar het heette, zieke moeder te bezoeken. Later bleek dat zijn moeder geenszins ziek was, maar dat hij door een misleidende telefonische mededee ling naar Dijon was gelokt. Na het eerste onderzoek werd geconclu deerd dat de heer Prince was vermoord, en er weid onmü -lel'ijk verband gelegd tus- schen dezen moord en de zaax-Stavisky. Prince zou n 1. in het bezit van een uitvoerig dossier zijn geweest over deze gerucht makende affaire. Voor dat hij raadsheer werd, was hij chef van de fmancieele afdeeling van het parket van Parijs geweest en in die functie zou hij betrokken zijn geweest bij pogingen om, onder den druk van machtige invloeden opzettelijk de arrestatie van Sta- visky na te laten. Reeds verscheidene jaren eerder had aan de frauduleuze manipulaties van Stavinsky een einde kunnen worden ge maakt wanneer invloedrijke personen, die in contact met Stavisky stonden, dit niet hadden verhinderd. Prince was nu door de commissie van onderzoek in de zaak-Stavisky opge roepen om hieromtrent getuigenis af te leg gen. Het vermoeden iag voor de hand dat personen, die de publicatie van Prince's dos sier wilden verhinderen, den raadsheer uit den weg hadden geruimd. In den loop der maanden echter zijn er herhaaldelijk omtrent de persoonlijkheid van Prince bijzonderheden gepubliceerd, die weer een heel ander licht op de zaak wierpen en die de mogelijkheid van zelfmoord niet geheel buitensloten. Tenslotte werd de commissaris van politie Guiilaume belast met het speciale onderzoek naar den dood van Prince. Niettegenstaande het verzet van den mi nister van justitie Chéror die publicatie van het rapport ongewenscht acht, zal dit toch aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Uit den reeds klaarblijkelijk door indis creties bekend geworden inhoud van het rapport blijkt dat de opstellers neigen tot de opvatting dat Prince om politieke redenen is vermoord Daartegenover staat dat zijn bankrekening een saldo van slechts 4000 francs toonde terwijl dit vijf jaar geleden nog300.000 francs bedroeg. Het rapport bevat mededeelingen van zeer intiemen aard over het particuhere leven van Prince. Volgens deze mededeelingen zou de raadsheer een dubbel leven hebben geleid en een bekende verschijning zijn geweest in zeer slecht befaamde nachtgelegenheden te Parijs en Dijon. Een van Prince's vrouwelijke rela ties uit dit milieu heetf in de door haar afge legde getuigenis verklaard dat Prince kort voor zijn dood tot haar had gezegd dat hij het leven beu was en zou verdwijnen zonder een spoor van zelfmoord achter te laten. Het rapport verklaart vervolgens, dat het heette dat Prince in het bezit was van be langrijke documenten over de zaak-Stavisky; hij heeft deze documenten echter nooit aan iemand getoond en er is geen bewijs dat ze feitelijk bestaan. Het rapport bespreekt uitvoerig de om standigheden, waaronder Prince den dood heeft gevonden en zegt dat de voorwerpen, welke naast het lijk op de spoorrails werden aangetroffen, er op wezen dat ze er zorg vuldig naast waren neergelegd en geen bloed sporen toonden. Een absoluut duidelijke conclusie bevat het rapport niet. Het besluit met de in dit geval onbevredigende woorden: „Het onderzoek duurt voort". Het aantaldooden ontzaggelijk groot, Een typhoon, di© de ernstigste is, welke in de laatste 30 jaar is voorge komen, en die een gemiddelde snelheid bereikt© van 60 M. per sec. en gepaard ging met zwaren regenval, heeft heden morgen in Midden-Japan gewoed. De typhoon bestreek het gebied van Osaka tot Kioto en verwijderde zich vervolgens over zee, na dood en vernie ling te hebben gezaaid op zijn weg. Boomen werden ontworteld, telegraaf palen geknakt, huizen stortten ineen. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch alles wijst er op, dat zeer veel slachtoffers zijn gevallen. In Osaka zijn een groot aantal huizen ingestort, waaronder ruim 40 lagere schoolgebouwen, een middelbare school, een meisjes-H. B S. in welk laatste ge bouw de meeste leerlingen onder het puin werden bedolven. Oogenblikkelijk werden troe pen opgeroepen om bij het red dingswerk hulp te verleenen. Om twaalf uur was het aantal dooden, dat bekend was gewer den, reeds gestegen tot 400. Honderden slachtoffers. In Kioto zijn een gemeente gebouw en ruim 10 schoolge bouwen vernield, zoodat in to taal ruim 1000 kinderen onder het puin werd bedolven. 500 hunner konden spoedig worden bevrijd. Verscheidene steden langs de binnenzee zijn geteis terd door vloedgolven, die on middellijk op den typhoon volgden en niet minder dan 50.000 huizen overstroomden. De spoorwegdiensten tusschen Tokio, Osaka en Sjiminoseki werden verbro ken, terwijl meer dan 10 treinen ont spoorden en omgeworpen werden, waar door de lijst van slachtoffers wederom met ongeveer 100 dooden steeg. De aan de scheepvaart toegebrachte schade was betrekkelijk gering, hetgeen te danken is aan de waarschuwingen, die tijdig door het meteorologisch in stituut werden uitgevonden. De staart van de typhoon sloeg nog over Tokio, waar echter slechts geringe schade werd aangericht, daar de ge middelde snelheid hier nog slechts 20 M. per sec. bedroeg. Gisteren is Marconi, de be roemde uitvinder op draadloos gebied, plotseling ziek gewor den. De aard van zijn ziekte is niet bekend gemaakt. Uit de naaste omgeving van Marconi wordt echter meegedeeld, dat de ziekte niet van ernstigen aard is. IS STALIN ZIEK! Vele geruchten. Sedert Woensdag doet te Riga een gercuht de ronde, dat klaarblijkelijk uit Warschau af komstig is, dat Stalin ernstig lijdende zou zijn aan Angina Pectoris. Uit Moskou kon tot dusverre geen bevestiging of ontkenning worden verkregen. Wel is bekend, dat Stalin zich de laatste paar weken niet in het open baar heeft vertoond. NOODWEER EISCHT TWEE DOODEN. Tijdens een hevig onweer, dat gewoed heeft tusschen Bremen en Verden, is in Geesteveld (Dtl.) de bliksem in een groep van twintig grondwerkers geslagen. Zij zonken allen bewusteloos neer, maar herstelden zich na eennigen tijd, behalve één hunner, die doodelijk getroffen was. Te Rethem aan de Aller is iemand door een neerstortende vlaggemast op het terrein van den arbeidsdienst getroffen en gedood. IN DE BEIERSCHE ALPEN. Weer vijf bergbeklimmers vermist. Nadat nog slechts kort geleden zeven beigbeklimmers in Schuesselkar in Duitsch- land vermist waren geraaxt en later dood gevonden zijn, worden thans in de Beiersche bergen wederom vijf alpinisten vermist. Het betreft hier den kunstschilder Wil helm Arweiler en mejuffrouw Bernhardine Geigl, die Zondag 1.1. naar Garmisch waren vertrokken. Verder dr. Erich Guttentag uit Munchen, die een tocht naar Oberstdorf wilde maken, via het Nebelhorn en tenslotte een heer en dame, wier identiteit nog niet be kend zijn. TEWERKSTELLING VAN ITALIAANSCHE ARBEIDERS. In textielindustrie. Tijdens een bijeenkomst van te Rome van vooraanstaande belanghebbenden bij de textielindustrie in de provincies Bergamo, Turyn en Como is besloten, dat de indu- strieëlen binnen afzienbaren tijd een aantal arbeiders in dienst zal nemen, dat niet min der zal zijn dan 30 van het totaal aantal thans bij hun bedrijven te werk gestelde ar beiders. Er is voorts een algemeene overeen komst gesloten in zake de loonen. RUSLAND in geneve. De meening van „Izwestia". In een hoofdartikel wijdt de Moskousche „Izwestia" groote aandacht aan de intrede van Rusland in den Volkenbond. Het blad stelt met voldoening vast, dat de toetreding een feit is geworden ondanks de „woedende campagne van de vijanden der Sovjet-Unie". De toetreding heeft juist plaats gehad om de mogendheden te steunen, die willen werken voor de handhaving en de bevestiging van den vrede. Het blad legt er den nadruk op, dat de Volkenbond zich niet mag mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden der leden, daar anders geen mogelijkheid van samen werking bestaat. De toetreding van Rusland is de grootste gebeurtenis in de internationa le politiek van den laatsten tijd. DE DREIGENDE TOESTAND IN SPANJE. Het revolutiegevaar bezworen. Gistermiddag vergaderde de Spaansche kabinetsraad. Salazar Alonso, minister van binnenlandsche zaken bracht vprslag uit over de ontdekking van wapenvoorraden op verschillende punten van het land. De voor zitter van den kabinetsraad Samper en Alonso hebben toestemming gekregen om alle maatregelen te treffen, die door de om standigheden noodzakelijk kunnen worden. Er wordt gesproken over het uitroepen van den alarmtoestand. Alle afdeelingen van de guardia civil in heel Spanje hebben last gekregen alle voer tuigen die zij op de wegen aantreffen te doorzoeken. De nieuwe techniek der revoluti- onnairen. De minister van binnenlandsche zaken gaf in zijn verklaring een voorstelling van net program, van de actie dat de revolutionnai- ren zich nadden voorgesteld ten uitvoer te brengen. Deze voorstelling komt in alle op zichten overeen met hetgeen daarover reeds gemeld is. De minis'er deed opmerken, dat de Spaansche revolutionnairen een nieuwe techniek hebben willen toepassen, die in me nig opzicht gelijkt op die van de Amerikaan sche „gangsters". Hij noemde in dit verband anti-tankgeweren, vlammenwerpers, gas- maskerg en verschillende soorten van grana ten. Over een zoo groote hoeveelheid vuurwa penen, als door de extrimisten thans schijnt te zijn bijeengebracht hebben revolutionnai ren nog nimmers beschikt. Hier wordt inderdaad een burgeroorlog beraamd, en niet een pstand, zooals Spanje er reeds meer heeft gekend. De minister vestigde er den nadruk op, dat de socialisten mede in het complot zijn „De regeering is op alles voorbereid", zoo besloot Alonso. „Zij heeft middelen tot haar dispositie om de beweging te stuiten. Ik kan thans spreken, omdat de regeering sterx staat" In verband met de ontdekking van het wapendepot in het Volkshuis zijn acht secre tarissen van arbeidersorganisaties gearres teerd. Het depót bevate twaalf geweren, 242 dynamietpatronen, acht automatische pisto len, en revolvers, 15.000 patronen, 242 pa- ketten kaliumchloraat enz. Ten huize van den socialist Fulgeacid Aila zijn 24 granaten, gasmaskers, Mauser geweren en mitrailleurspatronen en een aan tal dynamiet patronen gevonden. Aila is gearresteerd. De goed voorbereide poging der marxisten om onder leiding van den voormaligen sociaal-democratischen minister Largo Ca- ballero, bijgenaamd „de Spaansche Lenin" de dictatuur van het proletariaat uit te roe pen is thans, naar het schijnt, voor goed verijdeld. HEVIGE AARDBEVING IN MEXICO. Drie dorpen verwoest. In den staat JaHsco heeft een he vige aardbeving plaats gehad, waardoor drie dorpen verwoest zijn. Gevreesd wordt, dat talrijke menschen om het leven zijn geko men. Reeds zijn 9 lijken van onder de puinhoopen der ingestorte hui zen geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 200. DE „MORRO CASTLE"-RAMP Voortgezet getuigen-verhoor. Tijdens het onderzoek naar de oorzaken van den brand op de „Morro Castte" werd gisteren radio-telegrafist George Alagna, gehoord. Deze betoogde, dat óe plaatsver vangende kapitein Warms pas bevel gaf de reddingsbooten neer te laten, nadat hij, Alagna, zich vijf malen naar de commando- brug had begeven en er dringend om had verzocht. Volgens Alagna waren alle officie ren op de commandobrug verrast en beslui- teloos. Warms liep slechts op en neer. Een offi cier zou wanhopig hebben uitgeroepen: Wat moeten wij doen? Ten slotte zou Warms hebben uitgeroe pen: Laat het schip op het strand loopen! De deskundige van een ziekenhuis heeft meegedeeld, dat het chemisch onderzoek heeft uitgewezen, dat het lijk van kapitein Wilmott, die kort voor de ramp was over leden, geen sporen van vergiftiging heeft vertoond. HELSCHE MACHINE GEVONDEN. In verband met de „Morro Castle"? Onder de dokken van de scheepvaartmaat schappij te Houston in Texas is een helsche machine gevonden, welke een hoeveelheid van meer dan 150 K G. dynamiet bevatte. De ontdekking heeft groote beroering gewekt, omdat na den brand van de „Morro Castle' brand heeft gewoed in drie schepen, welke dienst doen op de Antillen en de Golf van Mexico. DE WAPENINDUSTRIE. Regeeringen afhankelijk van wapenhandelaars. Klaarblijkelijk als antwoord op de talrij- ke ontvangen protesten heeft de senaatscom missie van onderzoek naar den wapenhan del een communiqué gepubliceerd waar o.a. in staat: „Het moreel der naties maakt geen punt van onderzoek voor ons uit. Wij hou den ons allen op met een enquête naar den particulieren wapenhandel". Als getuige werd gister de president van de Federal Laboratories Incorporated Young gehoord, die verklaarde dat hij de commissie betaalde voor zaken die aan zijn firma werden gegund door Columbia en dat een zekere Strong dat geld ontving. Strong was indertijd officier bij de Amerikaansche marine. Frank Jones, de vertegenwoordiger van de Federal Laboratories Inconporated voor Zuid-Amerika verklaarde dat de Britsche regeering behoorde tot diegenen, welke be lang hadden bij den verkoop van oorlogs materiaal, dat door haar landen was gepro duceerd, aan Zuid-Amerika. Hij noemde de Fransche regeering de „makelaar" voor den wapenverkoop in Zuid-Amerika. Als gevolg van wat bij de commissie-ver- hooren aan het licht is gekomen zal waar schijnlijk besloten worden de agenten van de Amerikaansche wapenfabrieken in Zuid- Amerika te vervolgen op grond van de Lo- gan-wet, welke Amerikaanschen Staatsbur gers verbiedt zich in te laten met de betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en de Zuid-Amerikaanscheprepublieken. Een ander gevolg van de getuigenver klaringen van de commissie is dat de ver klaringen dat Duitschland zijn aankoopen van oorlogsmateriaal in de Vereenigde Sta ten met contant geld betaalt, te Londen een zeer slechten indruk hebben gemaakt. De zakenwereld is van oordeel dat het beroep van Duitschland op het gebrek aan buiten- landsche deviezen om zijn schulden te be talen, alle waarde verliest. Het executief comité van de liberale partij heeft bovendien eenstemmig besloten de instelling van een enquête-commissie voor den wapenhandel te eischen, welker werk, evenals in Amerika, in het openbaar moet plaats hebben. Een Dcitsch protest. Dr. Luther, de Duitsche ambassadeur, heeft gisteren geruimen tijd met den Ameri kaanschen staatssecretaris Huil gecon- fereed. Dr. Luther noemde de geruchten vol gens welke Duitschland militaire vliegtuigen en oorlogsmateriaal in de Vereenigde Sta ten zou hebben gekocht „absurd". ONGELUK OP STATION EVERNBURG. Een trein, welke op weg was naar Osna- brück in Tirol. is bij het station Evernberg op eenige stilstaande goederenwagens ingere den. De locomotief en eenige wagons liepen uit de rails. Twee wagons geraakten in brand. De conducteur van den trein werd zoo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De stoker en de machinist werden licht gekwetst. De mate- rieele schade is niet groot. GANGSTERS-JUSTITIE. „Als je bidden wilt". In een club in de wijk Brooklyn heeft zich een nieuw geval van gangsters-veemmoord voorgedaan. De jeugdige speler Fred Boccy, die juist uit de gevangenis was ontslagen, was dooi gangsters ter dood veroordeeld Toen hij des nachts in de club kaart speelde, drongen twee gewapende mannen binnen. Eén hunner riep Boccy toe: „Als je bidden wilt, haast je dan waarop Boccy neer knielde. Plotseling echter stond hij op en trachtte een telefooncel te bereiken Het exe cutiecommando was echter sneller en voor r.ii de cel bereiki had stortte de jonge speler, door vier kogeis getroffen, dood neer.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9